Opleiding tot hindoe-geestelijke Volksuniversiteit Vakantiewerkers Souburgh: ’gouden groep helpers’ Gouda heeft nieuw Alle ouderen en Maandagavond is weer mannenkooravond zieken welkom op Ontmoetingsdag in september programmaboekje WÉ Orgelconcert St. Janskerk I Gevonden r y Vermist 100% nieuwe collectie A V\and- en vloertegels Plivuizen Niuursteen Vloerverwarming Spegelradiatoren Parket Laninaat PLnken vloeren Sama's St tom/douchecabines Wiirlpools „Alles is nieuw, er zullen genoeg momenten zijn om bij te springen.” Aanrijding JLEKKEl NIEUW BIJ KINDEREN AAN HET WATER.J 7 A Mg PAGINA 19 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN (Foto: Artistic Aril Liesbeth van der Vis) vLPHA STYLES KINDESN i terlijke verzorging en bewe ging: hatha yoga, kleurenanaly se, kledingstijl voor vrouwen, benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau door H.M. de samenzang op het orgel. Reeds vanaf de oprichting heeft deze bekende musicus het man nenkoor begeleid bij concerten en diverse CD-opnamen, het is voor de mannen dan ook bijna vanzelfsprekend dat hij ook bij het lustrumconcert het koor be geleid. Dit "Lustrumconcert" wordt gegeven in de Ontmoe- tingskerk aan de Groensvoorde sen, op het gebied van leraren en uren. Bij deleraren komen we daar wel aan te- Waddinxveen. Het koor bestaat in september 20 jaar en begint al direct met de voorbereidingen voor een feestelijk "Lustrumcon cert" op 21 september a.s. Aan dit concert wordt meegewerkt door de Ridderkerkse Kinder en Tienerkoren o.l.v. Jennifer van den Hoek. De Boskoopse musi cus Ben Kramer zal de beide ko ren begeleiden op de vleugel en zaamheden ’s middags elders in Souburgh voort. „Vorig jaar werkte ik in de keuken en dat was leuk. Maar nu was er daar geen plaats meer.Volgend jaar wil ik wel weer graag naar de keuken. Ik kreeg een brief, werd voor de vakantie al ingewerkt en dat scheelt een boel.” Sylvia volgt een opleiding kinderverzorging aan het Cra- beth College in Gouda, waar ook de twee andere meisjes gaan studeren. Lianne Stuurman (16) heeft de mavo af gerond en begint nu aan een cursus waarin omgaan met mensen, gehandicap ten, kinderen en opvoeding aan bod ko men. Ook zij werkt in de huishoudelijke dienst. „Ik heb zelf gesolliciteerd en acht van mijn twaalf vakantieweken in Sou burgh gewerkt. Ik heb het echt naar mijn zin.Vaak als ik langs fietste dacht ik: daar zou ik wel willen werken. En dat doe ik nu dus met plezier.” Iris van Iterson (17) is net als Sylvana tweedejaars vakantiewerken en kreeg ook een brief. „Elke dag is anders”, zegt zij. „Je hebt leuk contact met de mensen. Als iemand op bed ligt terwijl je schoon maakt maak je even een praatje. En dat doe je ook ’s ochtends in de huiskamer, de Marchandzaal, als de mensen daar voor de koffie binnenkomen, ’t Is goed dat je voor je aan de slag gaat een goed gesprek hebt en uitleg krijgt” Iris gaat na de vakantie na de vbo een opleiding verzorging volgen. Je hoeft het deze drie vakantiewerkers eigenlijk niet te vragen: als het even kan gaan ze ko mend jaar weer in Souburgh aan de slag! assertiviteitstraining, beleggen, etiquette, NLP, Relatienetwerk en regel uw zaken met de no taris. Praktische vaardigheden: WADDINXVEEN - Simon de Jong, loca tie manager van Zorgcentrum Souburgh en René Wildschut, hoofd facilitaire dienst, steken hun lof over de vakantie werkers niet onder stoelen of banken. „Een gouden groep”, zegt De Jong on omwonden. „Fantastische mensen", valt Wildschut hem bij. „Er is er niet één, die ik volgend jaar niet opnieuw zou willen hebben. In al die weken heeft zich nie mand ziek gemeld.” Omdat vaste medewerkers vaak aan de schoolvakantieweken zijn gebonden, is het elk jaar opnieuw zaak de personeels bezetting voor die periode goed te rege len. „Wij zijn eind januari begonnen met het aanschrijven van de groep die vorig jaar als vakantiewerker in Souburgh was”, vertelt Simon de Jong. „Begin april hebben beide zorgstichtingen in de regio op de scholen met posters een wer vingscampagne gevoerd.Wij hadden onze zaakjes toen al bijna rond en toen de va kanties begonnen hadden wij alle vacatu res vervuld.” René Wildschut zegt dat het goed is vroeg met het aantrekken van vakantiewerkers te beginnen. „Je krijgt dan gemotiveerde jonge mensen en geen „binnenvliegers", die op het laatste moment bedenken dat ze nog ergens wat vakantiegeld moeten verdienen en alles aanpakken.” In totaal zijn 23 jonge mensen in Sou burgh aan de slag gegaan. Sommigén voor twee, anderen tot acht weken toe. Men kan ze overal in het hoofdgebouw en de seniorenwoningen tegenkomen. Sommi gen werken in de huishouding en in de keuken; anderen hebben assisterende ta ken in de verzorging en mensen die al stage gelopen hebben en dus verzorgen den zijn, nemen in die sector taken volle dig over. „De zorgverlening is vrijwel on gestoord verlopen,” meldt Simon de Jong voldaan. „Het liep werkelijk als een trein. Niemand is iets te kort gekomen omdat iemand met vakantie is geweest." René Wildschut heeft veel waardering voor de plezierige manier waarop de jonge vakantiewerkers met de veelal hoogbejaarde bewoners in de zorgafde- ling omgaan. „De kamers mogen dan het zelfde zijn, ze zijn toch anders ingericht en iedere bewoner heeft toch zijn of haar eigen wensen. De één loopt zelf met de stofdoek rond, de ander heeft graag dat het werk op een bepaalde ma nier wordt verricht. Dat we geen enkele nega-tieve, maar zelfs verschillende zeer positieve reacties hebben gehad, zegt ge noeg over de inzet van de vakantiewer kers.” Simon de Jong voegt hieraan toe dat in Souburgh Nieuws herhaaldelijk is gewe zen over de nieuwe gezichten in de va kantie periode. „Niemand voelde zich nu overvallen, sommigen vonden het zelfs leuk. Maar laat ik het nog een keer zeg gen: Zonder die groep vakantiewerkers waren er in deze zes weken niet uigeko- men.” Drie jongedames, allen uit Waddinxveen en werkzaam in de huishoudelijke dienst, zijn heel tevreden over hun bezigheden. Sylvana van Dijken 17) maakt 's och tends kamers schoon en zet haar werk- Hond, bruin-wit. Gouwebos. Kat, zwart, witte buik, zwarte vlekjes op poten, vlekjes op neus, jong. Moordrecht/Pleis- terplaats. Poes, zwart, wit vlekje op bef en buik. Jong volwassen. Wad dinxveen, Passage. Kat, cypers met veel wit. A-20, knooppunt Gouwe. Katje, cypers, op neus wit vlek je, witte bef door naar buik, witte voeten, jong. Waddinx veen Onderweg. Katje, zwart, jong. Waddinx veen, Raadhuisplein. Amazone papegaai, groen, geel in kop, Hazerswoude. Parkiet, geel-blauwgroen, zach te kleuren. Waddinxveen, St. Victorstraat. Konijn, grijs-zwart, dwerg. Wad dinxveen, Anna van Saksen- straat. WADDINXVEEN - Zaterdag 8 septem ber aanstaande start de eerste opleiding tot hindoe-geestelijke in Europa. De Waddinxvener Hari Rambaran is één van de bestuursleden van de Stichting Nederlandse Opleiding Hindoe Geeste lijke (NOHG). „Het is opgezet als HBO- opleiding,” vertelt hij. „We hebben ge mikt op drie jaar. Het is wel anders dan een normale schoolse opleiding, want het studeren moet in de vrije tijd.” De bijeenkomsten zullen elke zaterdag ge houden worden. Daarnaast worden stu diebegeleiders aangesteld, die ieder on geveer acht tot tien cursisten zullen begeleiden. „Het zal een heel zware op leiding worden. De cursisten moeten het grootste gedeelte zelf doen. We kunnen tijdens de bijeenkomsten litera tuur aanbevelen en bespreken, maar het echte werk zullen ze zelf moeten ver richten.” Er is op het moment veel vraag naar hindoe-geestelijken. Ziekenhuizen, verzorgingsinstellingen en asielzoekers centra, maar ook bijvoorbeeld de justi tie, die de geestelijken nodig hebben om gedetineerden te begeleiden. „Vroeger vond de opleiding plaats op lokaal ni veau,” vertelt Hari Rambaran. „Letterlijk van vader op zoon. Dat was nog een ge sloten gemeenschap. Iedereen kende el kaar Als je iets wilde leren, ging je ge woon bij iemand in dienst.” De vorming op deze oude wijze gaat tegenwoordig niet meer op. „Nu heb je overal een op- te Waddinxveen. Daags na het concert gaan de mannen met hun dames een gezellig dagje uit naar ’s Hertogenbosch in het mooie Brabantse land. Nieuwe leden, mannen die van zingen houden en graag willen meewer ken aan allerlei prachtige concer ten, zijn van harte welkom op de repetities op maandagavond in de Bethelkerk. Dit jaar zijn ook weer muziek- cursussen opgenomen in het programma: luisteren naar mu ziek en luisteren naar de Mat thaus Passion. Poes, zwart, witte bef en poot jes. Waddinxveen, de Akker Kater, X Noorse Boskat, half- langhaar, pluimstaart, "witte pootjes en bef, blauwe band koker. Boskoop,Twaalfhoven. Poes, cypers, geen wit. Jong. Waddinxveen, Kleikade. Kater, grijs-blauw, witte snuit, wit aan buik en poten, één voorpoot helemaal wit, klein van stuk, Hekendorp, Oostka- de. Poes, cypers, witte buik, één voorpoot helemaal wit, zwarte band zender, bel en koker. Waddinxveen, Schuberthof. Poes, buisgrijs effen, geen wit, klein van stuk. Knikje in staart. Reeuwijk, Ringdijk. Grasparkiet, groen-geel, tam. Waddinxveen, Oostpolderwijk. Het Chr.Waddinxveens Mannen koor "De Gouwestem" begint op maandagavond 27 augustus a.s. met de repetities. Het onge veer 140 leden tellende mannen koor repeteert elke maandag avond van 20.00 uur tot 22.00 uur, onder leiding van hun en thousiaste en vakbekwame diri gent Martin Mans, in de Bethel kerk aan de Bilderdijklaan te WADDINXVEEN - De Samen op Weg-kerken, de parochie Sint Victor en de Zonnebloem Waddinxveen houden zaterdag 8 september aan-staan-de in het Anne Frankcentrum een Ontmoetingsdag voor alle ou- de-ren en zieken in Waddinx veen. „Wij doen dit in relatie tot de Nationale Ziekendag, die lan delijk aandacht wil vragen voor de grote groep Nederlanders die door ziekte of leeftijd be perkt wordt in het vorm geven aan hun sociale leven", legt me vrouw Lies Steenland, voorzit ter van de werkgroep Ont moetingsdag, uit. Van tien tot vier uur is er in het Anne Frankcentrum gelegen heid elkaar te ontmoeten.Vorig jaar werd een dergelijke dag voor de eerste keer gehouden. Voorzitter Hans den Tuinder van Zonnebloem Waddinxveen en Lies Steenland bewaren daar hele goede herinneringen aan. Beiden spreken van een zeer geslaagd experiment, waar de Samen op Weg-kerken nu ook bij zijn betrok-ken. Iedereen is, ongeacht geloof of levensbeschouwing, van harte welkom op zaterdag 8 septem ber. De toegang is gratis en voor de inwendige mens wordt goed gezorgd. Aangezien het maxium aantal be-zoekers rond de 250 ligt is het wel zaak van te voren te melden dat men wil komen. Vervoer is geen pro bleem, daar zorgen de Rotary en de Lions voor. Ook voor rolstoelgebruikers is vervoer mogelijk. De hele dag is medi sche verzorging beschik-baar en met dieetwensen wordt re kening gehouden. Tientallen vrijwilligers zullen zich inzetten om van de Ont- moe-tingsdag een mooi en feesteljk samenzijn te maken. De kos-ten worden gedragen door sponsors. Naar het be drijfsleven en de gemeente zijn brieven uitgegaan en de deelne mende kerken zullen naar ver mogen eveneens hun steentje bijdragen. De organisatoren hopen dat velen de weg naar het Anne Frankcen-trum zullen vinden. „Het wordt beslist weer een hele gezelli-ge dag", belooft Lies Steenland. „Ons uitgangspunt is dat wij iedereen, ongeacht leef tijd, is zijn of haar eigen waarde wil-len laten. In onze ogen is ie dereen goed zoals hij of zij is." European 30 - Alphen aan den Rijn Tel: 47 09 01/ Fax: (0172) 49 05 52 - terlijke verzorging en make-up. Ook de categorie kunst en cul tuur is rijk vertegenwoordigd: uit cursussen en lezingen, varië rend van I tot 10 avonden, kan een keus gemaakt worden. Bij- papierklei, voorbeeld kunstgeschiedenis I met en WADDINXVEEN - Een 23-jari- ge vrouw uit Moerkapelle is za terdag 18 augustus rond 11.00 uur met onbekende verwon dingen naar het Bleulandzie- kenhuis gebracht na een aanrij ding op de Brederodelaan. Zij was de passagiere van een 25- jarige automobilist uit Wad dinxveen. Hun auto werd over het hoofd gezien door een 65- i jarige automobilist, die een par keerhaven wilde inrijden. Een aanrijding was het gevolg. teit wordt uitgegeven is inmid dels verstuurd naar cursisten Lette- die de laatste 3 jaar een cursus bij de Volkuniversiteit Gouda hebben gevolgd. De boekjes - 1 STOOFSTEEG 19 (HOEK ZEU6STRAAT) GOUDA 0192-672388 1 i l 0*: W R B» SB" KEOX OUI FFÏÏ SJ. 2EK J0PUI CMBOC DEEL S9O PO. BRAE. 1 I N(a<^K.J9,P^WlATra»mP'TIHjOU6nf->KMHaQA«6WltflMJUUeeiTIiïUJAAinUHHBMKnKiaJl I geven, maar voorlopig sta ik op reserve, en voor het lesgeven hebben we andere mensen een beetje mee kan kijken. Alles is nieuw, er zullen genoeg momenten zijn om bij te springen.” Informatie en aanmelding kan via de website www.nohg.nl. baar bij o.a. bibliotheken VW's en gemeentes in Gouda en om geving en uiteraard op het kan tooradres: Olympiadeplein 2, maandag tot en met donderdag tussen 10.00-13.00 uur. Ook kan het programmaboekje worden toegestuurd. Inschrij ven kan vanaf heden, de in schrijving geschied op volorde van ontvangst van betaling. In plaats van de bijna traditio neel geworden Open Dagen zijn er nu Open Avonden op 4, 6, 10, en 12 september aan staande op het kantooradres (Olympiadeplein 2 en 4) van 19.30-21.00 uur. Verschillende talendocenten zullen dan aan wezig zijn en er kan ook dan voor alle cursussen worden in geschreven. GOUDA - Het nieuwe programmaboekje 2001-2002 van de Vdksuniversiteit is verschenen. Voor komend seizoen staaner weer meer dan 200 diverse cursussen en lezin gen o het programma. Men kan zich, liefst zo snel mo gelijk, schriftelijk of tele-fo- nisch aanmelden bij de dames B.Aalberts, Kastanjelaan 60, tel. 613798 en T. Heem-skerk, Dorps-traat 35, tel. 614147 of bij de heren C. Kersber-gen, El- zen-horst 54, tel. 617370 en H. den -Tuin-der, Pollux 15, tel. 631 I -47. „Het wordt een dag van ont moeting en bezinning, waarop wij elkaar de handen reiken in het besef dat wij verantwoor delijk ijn voor elkaar en weten dat we elkaar niet onverschillig la-ten", zegt Lies Steenland. „Wij beginnen de dag met kof fie en iets lekkers. Diverse pre dikanten en pastors zullen daarna samen het bezinnings moment houden. Na een aperi- tiefje volgt de aan tafel geser veerde lunch. Het middagprogramma wordt ge vuld door De Kwinks, een alom geprezen cabaretgroep." GOUDA - Op woensdag 22 Grieg, gaf al tijdens de 2e we- augustus hoopt Klaas J. Mulder reldoorlog zijn eerste orgel concerten op het orgel van de Geref. Kerk in Hattum. K.J. Mul der is van verschillende koren dirigent, o.a. van het Chr. Man leiding voor nodig. Daarbij hebben kin deren de ’waarom-vraag’ leren stellen. Gewoon zeggen dat iets zo is, werkt niet meer.” Op een opleiding als deze wordt dus al lange tijd gewacht. „Ziekte, dood, geboorte, het huwelijk, dat zijn za ken waarbij mensen geestelijke begelei ding nodig hebben. Degene die die be geleiding moet gaan geven, moet natuurlijk wel weten waar hij over praat.” Die persoon moet dus onder richt zijn. Hij moet weten wat er in de belangrijke boeken staat, wat het hin doeïsme inhoudt en waarom iemand hindoe is. „Vooral bij tegenslag gaan mensen zich vaak afvragen: waarom ik? waarom mijn gezin? De geestelijke moet daar dan verantwoord over kunnen pra ten, zodat iemand rust kan vinden.” Naast vakken als ’inleiding in het hin doeïsme’, ’communicatie’ en ’maat schappelijke oriëntatie’ zal de opleiding zich ook bezig houden met geestelijke vorming. „We werken met de drie H’s: Hoofd, Handen en Hart. Het hoofd staat voor de kennis van zaken, de handen zijn om ondernemend en hulpvaardig te zijn. Het hart ligt wat moeilijken Mensen moeten hart voor het vak hebben, dat is niet iets wat wij ze kunnen leren. Het is geen beroep waar je ontzettend veel geld mee kunt verdienen. Het draait vooral om liefde, onbaatzuchtige liefde.” In het hindoeïsme zijn eerlijkheid, liefde voor de medemens, hulpvaardigheid, kokn, wijnproeven en proven. Literaire cursussen: Englse en Ierse literatuur, Amrican Science Fiction, Har en 11, Florence, Venetië en Ver ona, Kind in de Oudheid, Kunst en Cultuur van het oude Egyp te, Nederlandse bouwkunst, Symboliek en betekenis in de kunst. Voorts een aantal lezin gen over diverse onderwerpen en landen, bijvoorbeeld St. Pe- vullen, tersburg en de Hermitage, San tiago de Compostella, Indone sië, Siena, India en Nepal, Mexico, Quatemala en Hond uras, Turkije, Zeilschepen in de schilderkunst. Ontdekking van de hemel (Mulish) en natuurlijk over Gouda. Verschillende van deze cursussen en lezingen worden afgesloten met een Sylvana van Dijken, Lianne Stuurman en Iris van Iterson, allen uit Waddinxveen, even samen assisterend bij de och tendkoffie op de verpleegafdeling. rechtvaardigheid, mededogen, maar vooral geweldloosheid erg belangrijk. „De vraag is hoe je dat overbrengt op de cursisten. Je kan het ze wel gaan staan vertellen, maar nemen ze het ook van je aan? Dat is nog de enige moelijk heid bij de opleiding: hoe gaan we dat aanpakken. De rest hebben we wel aar dig goed op een rijtje staan.” Het be langrijkste is dus dat de cursist echt moet willen. „Officieel heb je HAVO no dig voor deze opleiding. Maar als we ie mand tegenkomen, die het heel graag wil, maar niet zijn HAVO heeft, ja, dan gaan we daar niet heel moeilijk over doen.” Er hebben zich al veertig cursisten aan gemeld voor de opleiding, voornamelijk Hari Rambaran afkomstig uit de randstad. „De bijeen- (Foto: Artistic Art! Liesbeth van derVis) komsten worden gehouden in de Haag se Hogeschool, daar hebben we een ruimte afgehuurd. ’De opleiding is niet gebonden aan de hogeschool. „Nog gemoet, dat zijn professionele leraren, niet, nee, maar als blijkt dat ze interesse Bij de uren ligt het misschien wat lasti- hebben, graag Het gaat er niet om dat ik ger.’ het doe, het gaat erom dat het gedaan Hari Rambaran komt zelf uit het onder wordt.’ De opleiding is een particulier wijs. „Ik wil zelf ook wel weer les gaan initiatief en krijgt dus nog geen steun van de overheid. „We zijn in gesprek Ik zit natuurlijk al in het bestuur met de overheid om de opleiding er kend te krijgen, maar je moet altijd de gevraagd, zodat ik eerste drie jaar zelfstandig kunnen draaien. Dan kan de overheid in over weging nemen om er iets mee te doen. Daarbij stelt de overheid ook veel ei- Uiterard worden er weer di- reiki en tarot. verse taalcursussen aangebo- Maatschappelijke vaardigheden: den, ieuw daarbij dit jaar is Russich. Op Creatief gebied is veel logelijk: er kan uit bijna 30 veschillende cursussen een keuzi gemaakt worden. Bij- fietsreparatie en vaarbewijs. Ui- voorleeld aquarellen, tekenen en shilderen, boekbinden, fo- togrtïe, een fresco maken, in- terieirarchitectuur, quilten, gri- shawl knooptechnieken en ui- mer^i, kalligrafie, mandala’s tekeren.Venetiaans masker ma ken, venskaarten recyclen enz. Nieuv (it jaar zijn: boetseren in wa;, kerst wandpaneel ma ken, en nieuwsgierige trol, paddesoelen van passe-prtouts, schilderen textielspeksteen bewerken een wndlicht decoreren. Verde biedt de Volksuniversi teit cverse cursussen aan op het £bied van natuur en mi lieu. Bijvorbeeld Bloemschikken, ikebna, herfstmand kersstuk maken, diverse na- tuurïjke kerst- en paasversie- ring?n en bloemwerken, tafel en dèurversieringen een dok- tersta of een kruiwagen van mos, ?aas en wilgenteen, mos- omwckelde potten voor kerst, een eiger en spin van wilgen teen. valentijnsuprise, maar ook:hoe snoei en onderhoud wandeling of een excursie, ik mjn tuin en een lezing over tuimn in Nederland. Opculinair gebied zijn er cur susen Budget-koken, Europese keu.en, Hollandse keuken, va- riënn met vis en vegetarisch Computercursussen: compu- bier- tergebruik voor beginners, Word 2000 voor beginners, Windows, en Internet. Het programmaboekje, dat ry Btter en ook dit jaar wor- jaarlijks door de Volkuniversi- denin samenwerking met de Opebare Bibliotheek en de Godse Stichting voor ren Gheraert Leeu weer cur- sussn georganiseerd: het lezen van iteratuur, poëzie, bekroon- zijn ook (kosteloos) verkrijg- de linderboeken en gedichten schijven en voordragen, met daabij een presentatie van de genaakte gedichten. Weenschappelijke cursussen: psyhologie, filosofie de wereld vanSofie en astrologie. Een se rie cursussen in de categorie meis en samenleving: aura’s, hartlleeskunde, meditatietrans- foriiatie, shiatsu, voet- en han reflex-massage, kinesiolo- gie,do-in, de 7 spirituele Wet ten 'an Succes, Leven in Liefde, een concert te geven op de or gels van de St. Janskerk te Gouda. Klaas Jan Mulder werd geboren op 21 mei 1930 te Hardinxveld, Zuid-Holland. Op nenkoor De Lofzang uit Heer zeer jeugdige leeftijd bespeelde de. Op 26 april 1991 werd hij hij het orgel tijdens de kerk diensten waarin zijn vader voorging als predikant. Verder Koningin Beatrix. volgde hij orgel en pianolessen Op 22 augustus speelt K.J. Mul- aan de Zwolse muziekschool der werken van o.a. K.J. Mulder, en speelde op 17-jarige leeftijd J.S. Bach/Vivaldi, J.L. Krebs, J.N. o.a. het pianoconcert van Lemmens, J. Rheinberger en A. Guilmant. Dit concert begint om 20.15 uur. De toegangsprijzen zijn 8,- en voor CJP en 65+ 6,-. Kinde ren tot 12 jaar 3,-.

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 19