SLleolux Het musketgekletter heeft op de Wierickerschans plaats gemaakt voor het geluid van de stilte i CAS3A o Feest bij de echtparen Koele-Loef en Kuijpers- van der Meulen Apotheek V.d. Dries aangesloten bij Kring-apothekers I zondag 2 september open van 11.00 - 17.00 uur Nu met de laagste prijs en beste service garantie Fataal Geluiden Cavalerie Oorlog - - W A.^ ggr RHHES» a«sl.n'a<,n «.et WOENSDAG 29 AUGUSTUS 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 15 (Foto's: Edwin Hoogendoorn) Door Ronald van der Weide me moeder en huisvrouw. De heer en mevrouw Kuijpers heb ben samen veel gebridged. Door ters en daartussenin drie zoons. Er zijn ook vijf kleinkinderen. Sinds april 1967 woont het met in het achterhoofd een waarlijk diepere gedachtegang. Wie geen kunstliefhebber is, hoeft niet te wanhopen. ’Reis genoten’ biedt ook soelaas voor hartstochtelijke muziek liefhebbers of creatieve works- Dan zijn er altijd nog de ge bouwen of met andere woor den het tot de verbeelding sprekende fort zelf. Is het niet zo dat Bodegravers en andere voorbijgangers zich in het ver leden nooit eens afvroegen: ’Wat gebeurt er toch achter de muren van De Schans?’, zo als het fort in de volksmond ook wel wordt genoemd. Vissers in het water rondom het fort ontwaarden vanachter de wallen geluiden van honden. „Het zullen wel waakhonden zijn van een beveiligingsbedrijf of de politie”, werd er dan ge dacht tijdens het wachten op duidelijk zijn. Spookverhalen deden er in het verleden vol doende de ronde. Zo zouden er tijdens de periode van de Koude Oorlog kernkoppen op geslagen zijn geweest in de ge bouwen van Defensie, die tot 1997 eigenaar was van het fort. Nu is het in handen van Staats bosbeheer. De manschapverblijven, die stammen uit 1698, ademen de sfeer uit van een rijk en roem rucht verleden. Het witte pleis terwerk van de gebouwen ver toont invloeden van weer en Willem de Derde de gelegen heid zich terug te trekken ach ter de Oude Hollandse Water linie. Deze liep van de Schoonhoven, Nieuwpoort en Gorinchem naar de Biesbosch. In dit gebied kon een breed stuk land onder water worden gezet (geïnundeerd). Het be treffende terrein werd -met behulp van sluizen en door het doorsteken van dijken- onder een laag water gezet van onge veer 30 centimeter diepte. De ze diepte maakte doorwaden onmogelijk (de bodem was drassig en reeds bestaande slo ten en vaarten werden on zichtbaar) terwijl de water hoogte te ondiep was om te bevaren. De hoofdmacht van Willem de Derde betrok een kampement in de buurt van Bodegraven, waar een van de zwakste plek ken van de Waterlinie gevormd werd door de Oude Rijn, die goed bevaarbaar was. Hier wa- maakte het ontstaan van von ken onmogelijk. De bewoners van Bodegraven en hun be stuurders hebben waarschijn lijk nooit geweten hoe gevaar lijk de opgeslagen materialen werkelijk waren en wat de ge volgen zouden zijn geweest van een explosie.Voor zover bekend hebben zich gelukkig geen ongelukken voorgedaan. Tijdens de Eerste wereldoor- Gezïen de aard van de opge slagen materialen, ligt het voor de hand dat op het terrein strenge regels golden. Roken was natuurlijk ten strengste verboden, maar ook het dra gen van nylon kleding was ta boe: door de wrijving van bij voorbeeld nylon kousen, zou een vonkje kunnen ontstaan, met alle fatale gevolgen van dien. In één opslagruimte zijn nog draagbalken te zien, die bekleed zijn met lood. De hieraan te drogen gehangen zakken buskuit werden met koperen haken aan de met lood beklede balken gehangen. schans aan groepsexcursies deel te nemen. Hiervoor kun nen geïnteresseerden zich aan melden bij Staatsbosbeheer (0348-451559). De contactper soon is boswachter Nico de Bruin. Elke zaterdagmiddag tus sen 13.00 en 17.00 uur is er een medewerker van Staats bosbeheer aanwezig om vra gen van bezoekers te beant woorden. werden nog drie opslagruim ten gebouwd. www.casba.nl wonen Zoeterwoude I Rijneke Boulevard I Hoge Rijndijk 315 I 071 - 589 93 46 Daar dorst Pain et Vin niet verder. Hij zond een koerier met een schriftelijke order de schansen te ontruimen; zijn zegelring vergezelde het bevel aan de manschappen op de drie schansen. De ontruiming vond plaatst op 29 december 1672.Toen het nieuws van de ontruiming Hertog de Luxem- ren drie kleine en zwakke schansen opgeworpen. De Wierickerschans werd aan gelegd in 1673 ter vervanging van een drietal inderhaast op geworpen kleine en zwakke verdedigingswerken. Deze schansjes waren gericht op het oosten (richting Woerden) en waren open aan de achterzijde. In het rampjaar 1672 werden deze schansen verdedigd door de Hollanders in hun strijd te gen de Fransen. De schans aan de zuidelijke oever van de Ou de Rijn, achter de uitmonding van de Enkele Wiericke, werd verdedigd onder het comman do van de Hollandse kolonel Pain et Vin. Toen rond Kerstmis een stren ge vorst inviel, veranderde het beschermende wateroppervlak in een stevige ijsvloer. De Fran sen, onder leiding van opperbe velhebber Hertog de Luxem bourg, deden over het ijs een uitval richting Leiden en Den Haag. Hun strategie was om een omtrekkende beweging te maken via Zegveld, Nieuwkoop en Alphen om zodoende de schansen van Nieuwerbrug in de rug aan te vallen. Als de schansen buiten gevecht gesteld waren, zouden de Fran se cavalerie en artillerie via de Rijndijken kunnen oprukken. De opmars zou vervolgens worden voortgezet richting Leiden. Het voornemen was deze stad te verwoesten. Daar na zou Den Haag worden be zet, hetgeen de ondergang van Holland zou moeten worden. De opmars begon op de avond van 27 december 1672 bij het dorpje Rietveld. De volgende ochtend werd Zwammerdam bezet Het vervolg van de op mars werd verhinderd doordat troepen van de Staten van Hol land sterke posities innamen in een schans bij Gouwersluis en achter de dijk van de Gouwe bij Alphen. Aanvoerder Luxembourg be sloot daarop versterkingen en aanvoer van munitie en pro viand af te wachten, waarna de zwakke schansen zouden wor den bestormd. In afwachting hiervan vonden de beruchte plunderingen en moorden in Zwammerdam en Bodegraven plaats. Op de avond van die zelfde dag, 28 december 1672, viel plotseling een sterke dooi in, die de sterke ijsvloer veran derde in een onbegaanbaar mengsel van blubber en smel tend ijs. De geplande verster kingen konden de Franse troe pen niet bereiken, als gevolg waarvan Luxembourg en zijn mannen in een benarde positie lid van de Probis club, opgericht vanuit de Rotary. Eens per maand worden door deze club bijeenkomsten georganiseerd. Locó-burgemeester mevrouw C. Wientjens-van der Velden heeft beide bruidsparen namens het gemeentebestuur de felicita ties aangeboden. Staand op de wal rondom het fort wordt de dagdromer uit genodigd de ogen dicht te doen en zich te verplaatsen naar de tijd dat de troepen van Napoleon de Hollanders par ten speelden. Gekletter van musketten, een briesend paard dat een kanon voorttrekt, ge schreeuw van naderend onheil, gerommel aan de horizon. Kan ongebulder? Nee, een nade rend onweer dat een einde maakt aan enkele weken mooi weer in Nederland. De gids, Riet Kolenberg, die te vens initiatiefnemer is van het project Reisgenoten waarvoor het fort dit jaar als pleister plaats dient, is al bijna niet meer in het zicht. De eerste druppels dalen neer vanuit het inmiddels donkergrijze uitspan sel. Het wordt tijd onderdak te zoeken in een van de authen tieke gebouwen binnen de mu ren van het aloude verdedi gingsbolwerk. De waas van geheimzinnigheid waarin De Schans jaren was gehuld, trekt langzaam maar zeker op. Want welk een feest voor de liefheb ber van oude gebouwen met een rijke (defensie-)geschiede- nis! De poort van De Wiericker schans is in het kader van het project Reisgenoten tot en met 16 september van woens dag- tot en met zondagmiddag tussen 12.00 en 17.00 voor een ieder geopend. Entreekos- ten? Nee, een zomers uitje naar het Bodegraafse fort is volledig gratis. Het project Reisgenoten voorziet de be zoeker van de nodige injectie aan kunstigheden als beeld- het huwelijksbootje, daar waar beide echtelieden geboren en getogen zijn. Er zijn zes kinderen geboren, waarvan er één op 3- jarige leeftijd is overleden, de informatie over gezondheid en geneesmiddelen. Allemaal zaken die onze dienstverlening naar de klanten toe ten goede komen of het nu een recept betreft of in formatie over zelfzorg.”De tek sten van de folders waar de heer Van den Dries het over heeft, zijn ook te vinden op www.kring-apotheek.nl. Op de ze site staat ook elke week het laatste nieuws over gezondheid en geneesmiddelen, een uitleg over de Kring-apotheek formule en een overzicht van Kring-apo- theken in Nederland. Ook de si te van apotheek Van den Dries: www.apotheekvddries.nl/ is te raadplegen. i w Vermist. Waddinxveen: Kater tje, cypers, wit op borst, bij neus en witte voeten, jong (Prunusstraat). Poes, zwart, wit te bef en voeten (de Akker). Poes, cypers, geen wit (Kielka de). Gevonden. Waddinxveen: Kat, cypers, wit aan voeten en op borst (Vlasakker). Kat, rood, witte sokken, borst, snuit en staartpunt. Zwart/grijs gevlekt bandje bel en stukje touw (Marga Klompehoeve). Kat, lap- jes/schildpad, kalig aan de ach terkant, loopt mank. (Fazant- dreef). Konijn, grijs-zwart, dwerg (Anna van Saksenstraat). Voor informatie: 0186-601 199. kwamen te verkeren, nu zij omringd waren door water en Hollandse troepen. Zo waren daar in het noorden de Hollandse militairen in de buurt van Uithoorn, terwijl in het zuiden Hollandse troepen bij Gouda paraat waren. In het westen vormde de schans bij de Gouwersluis een belemme ring, en in het oosten werd de terugtocht belet door de drie kleine schansen bij Nieuwer brug, waar kolonel Pain et Vin het commando had over twee regimenten. Bovendien lag in de buurt van Bodegraven een Hollandse legermacht onder bevel van een man van hoge Zweedse adel, generaal Von Königsmarck. Aan de Hollandse kant intus sen, kwam kolonel Pain et Vin, conform de orders van gene raal Von Königsmarck, vanuit Nieuwerbrug met 80 man aan marcheren. Vanuit Bodegraven zag hij Zwammerdam branden, waarna hij concludeerde dat de Fransen de Rijn waren overge stoken. Overmand door paniek vlucht te hij te paard richting Gouda, alwaar hij door een boze be velhebber van de Goudse troe pen werd ontvangen. Deze gaf Pain et Vin opdracht terug te keren. Twee gidsen loodsten hem via sluiproutes naar Drie- bruggen. BODEGRAVEN - Rust en stilte overheersen. Alleen het waaien van de wind door de boomtoppen bereikt het oor. Een vlucht opvliegende kraaien doet de blik naar boven richten. Het zeventiende eeuwse fort De Wieric- ker Schans ligt er op zomaar een doordeweekse dag ietwat verlaten bij. Alleen de stoptrein naar Utrecht, die verderop in de polder voorbij raast, zet de eenzame reiziger weer met beide voeten op de grond. bouwwerken, foto-exposities (van ondermeer de Bodegra vers Tim en Marco Hamoen), loden kunstwerken en houten producties; in elkaar gekunsteld wind. Spookachtig hangt het in loslatende delen langs de gevel. Binnenin de bouwsels ruikt het muf. Vocht heeft zijn werk ge daan. Een muis schiet weg. bourg bereikte, gaf deze direct opdracht om alles gereed te maken voor de terugtocht, die op 30 december plaats vond. Ongehinderd trokken de Fran sen naar Woerden.’s Avonds bereikte Willem de Derde met zijn cavalerie Alphen. Ech ter, de vijand was reeds ver trokken. In januari van 1673 gaf Willem de Derde opdracht de zwakke schakel in de Waterlinie bij de Oude Rijn te versterken. Aan Anthonie Smits werd op dracht gegeven om een sterke en goed verdedigbare schans te bouwen aan de Wiericke. In augustus 1673 was het bouw werk, de huidige Wiericker Schans, gereed. Kosten: 89.000 gulden. Na 1815 werd de Ou de Hollandse Waterlinie ver- hopgangers. Nog niet tevreden? In het jaar 1672 verklaarden Frankrijk, Engeland (verbonden door het geheim verdrag van Dover) en de bisdommen van Munster en Keulen de oorlog aan de Republiek der Verenigde Nederlanden. De geschiedenis boeken meldden: de regering was redeloos, het volk rade loos en het land reddeloos. Nadat de Engelse invasieplan- nen werden verijdeld door een combinatie van zware stormen en de inventiviteit van admiraal Michiel de Ruyter, vormde de Franse inval het grootste ge vaar voor de Republiek. Onder aanvoering van Lodewijk de Veertiende rukten de Fransen langzaam op naar het Noor den. Het lage tempo van de opmars gaf de Nederlanders, de volgende ruisvoorn.Wie de- geleid door koning-stadhouder zer dagen tijdens de openings uren van de Wierickerschans op de binnenplaats voor het uit 1747 stammende kruithuis staat, hoort de honden nog. „Ja, Zuiderzee via ondermeer ze zijn van de bewoner van de bovenverdieping van het in 1828 gebouwde pand, waar de bezoeker bij binnenkomst wel haast tegenaan loopt”, vertelt Riet Kolenberg. Dat geheimzinnigheid welig tiert rondom het fort moge WADDINXVEEN - Per I juli 2001 heeft Apotheek van den Dries zich aangesloten bij de Vereniging Kring-apothekers Nederland. De Vereniging Kring- apothekers Nederland is een groep apotheken die met elkaar samenwerkt volgens een duide lijke visie. In deze visie zijn klant gerichtheid, service en begelei ding van het geneesmiddelen- gebruik de sleutelwoorden. De zorg voor de cliënt staat daarbij steeds voorop. Apotheker van den Dries licht zijn keuze voor Kring toe: „De WADDINXVEEN - Op 21 au gustus vierden de echtparen Koele-Loef en Kuijpers-van der Meulen hetzelfde feest: beide waren 55 jaar geleden in het huwelijk getreden. De Vereniging Kring-apothekers Nederland is een groep zelfstan dig gevestigde apothekers die in tensief met elkaar samenwerkt op basis van gemeenschappelijke visie. Wat mij in die visie enorm aanspreekt, is de klantgericht heid. Niet het recept, maar de klant staat voorop. Nu was dat uiteraard altijd al zo, maar door met elkaar samen te werken, kun je gewoon veel meer doen. Dingen die je als individuele apo theek niet zo gemakkelijk voor elkaar krijgt. Ook heeft Kring een heleboel informatiefolders voor zelfzorg, en verschijnt er straks iedere drie weken een nieuwe Kringkrant met actuele plezier, zowel voor zichzelf als voor voetbalvereniging Be Fair. Kuijpers-van der Meulen De heer en mevrouw C.W.H. heer en mevrouw Koele-Loef Kuijpers-van der Meulen traden trouwden in Boskoop. De 55 jaar geleden in Rotterdam in heer Koele, opgegroeid in een gezin met 12 kinderen is na de lagere school thuisgehouden om te helpen in de groente tuin. Vanaf zijn 17e jaar heeft hij bij een bakker gewerkt. Tot oudste en de jongste zijn doch- aan de oorlog, in die periode is hij anderhalf jaar in Duits land geweest en na terug komst is hij ondergedoken. Na echtpaar in Waddinxveen. De de oorlog is hij als timmerman heer Kuijpers is tot de pen- aan de slag gegaan bij de firma sioengerechtigde leeftijd als ac- Mulder in Boskoop. Het echt- countant werkzaam geweest, paar woont nu alweer gerui- Mevrouw Kuijpers was/is full-ti me tijd in Waddinxveen. Me vrouw Koele heeft voor haar huwelijk als conductrice ge werkt op de ‘bank’. Uit het hu- omstandigheden moesten zij welijk zijn zeven kinderen ge- daar in 1995 helaas mee stop- boren één dochter die maar pen. De heer Kuijpers is nog wel zeven jaar is geworden en zes zoons. Er zijn ondertussen ook zes schoondochters en tien kleinkinderen bijgeko men. Mevrouw Koele ver maakt zich prima met puzze len en heeft drinkt graag een kopje koffie met de buurtjes. De heer Koele klust met veel Boven: Het echtpaar Koele-Loef vierden hun 55-jarig huwelijk. Onder: Het echtpaar Kuijpers-van der Meulen met loco-burgemeester mevrouw C.Wientjens. (Foto’s: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) log werden op het fort militai ren geïnterneerd uit Frankrijk, Engeland en België. In die jaren werd het kruithuis gebruikt als kerk. In 1915 werd in Bodegra ven de staat van beleg afgekon- digd, waarbij het militair gezag werd uitgeoefend door de plaatselijke commandant. In 1939 werd het fort weer gebruikt als opslagplaats van munitie en lichte wapens. In de jaren 1940-1945 werd het fort gebezigd als ’Zeugambt der Deutsche Marine’. In die perio de werd de binnengracht ver der gedempt. Direct na de be- vrijding bood de Schans plaats aan de Nederlandse Binnen landse Strijdkrachten.Tussen 1945 en I960 werd de Wieric ker Schans gebruikt als muni tiedepot. Opgeslagen worden onder meer bazooka’s en fos- forbommen. In I960 wordt de laatste munitie verwijderd en gaat het fort fungeren als op slagplaats voor het leger en het in Delft gevestigde wapen museum. In de jaren zeventig fungeerde Wiericker Schans onder meer als communicatie- centrum van Defensie met de Nederlandse militairen die in het toenmalige West-Duitsland gelegerd waren. In december 1997 ging het eigendom van de Wiericker Schans over van het Ministerie van Defensie naar Staatsbosbeheer. Deze in stantie zoekt nu naar een pas sende bestemming voor dit historische monument. Naast bovengenoemde openingstij den in het kader van het pro ject ’Reisgenoten’ is het ook vangen door de meer oostelijk De combinatie lood met koper mogelijk op de Wiericker- gelegen Nieuwe Hollandse Waterlinie. Omdat de Wieric ker Schans geen deel uitmaak te van die Nieuwe Waterlinie, verloor hij snel aan betekenis als verdedigingswerk. De be stemming veranderde rond 1828 in opslagplaats van bus kruit en munitie. De schans werd aangewezen als 'Hoofd depot van 's Rijks buskruit’. De oorspronkelijke 17e-eeuw- se bebouwing maakte groten deels plaats voor nieuwe de pots en magazijnen. Slechts de kazernewoninkjes en de drie uitvalspoorten (sorties of po- ternes) dateren nog uit 1673. De huidige toegangspoort werd in 1783 gebouwd. Er werd bij de bouw hiervan on der meer gebruik gemaakt van onderdelen van de oorspron kelijke poort van 1673. In 1747 werd het ’groot pulver- magazijn (of kruithuis) ge bouwd. Andere arsenalen en bunkers dateren uit 1786, 1830, 1937 en 1938. In 1951 Pond op de icrsanlc LL

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 15