Bouw recreatie- Echtpaar Van der Spek verlaat de markt woningen Oud Verlaat van de baan Zevenhuizen in het begin de tachtigjarige oorlog van (deel 2) w rTV BSO Pardoes Mantelzorgcafé Weekprogramma Zonnig Zuid COLOFON gaat uitbreiden r KERKDIENSTEN Colofon r' Toezicht Bouw Gedoogbeleid Applaus Geen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN aa ontvangen?Bel 0182 - 35 48 85 MEDISCHE DIENSTEN PAGINA 9 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN (Foto: Artistic AnILiesbeth van der Vis.) ZONDAG 16 SEPTEMBER Groens- 16 Groens- Wordt vervolgd Mededeling: De regeling ’medische week enddienst’ is uitsluitend be doeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. De Morgenster, Sterrenlaan 09.30 en 17.00 uur ds. J. de Jong Aanvraag visites Gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waar nemend huisarts alleen voor De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 en 17.00 uur ds. H. Schi- paanboord Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 en 17.00 uur ds. C.D. Zonnenberg ZATERDAG 15 EN ZONDAG 16 SEPTEMBER Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Redactie Sanne van der Kolk E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Chef-redacteur: Ghislaine Brengers Advertenties Sylvia Steenwinkel en Sabine Mensink E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Ontmoetingskerk, voorde Zaterdag 15 september 19.00 uur Woord- en Communnie- viering Zondag 16 september 11.15 uur Eucharistieviering denheid over de democrati sche werkwijze. De situatie van het Zonnetje schreeuwt naar zijn mening om handha ving. Mevrouw Spekman (Pv dA) zei blij te zijn dat de creatiewoningen nu baan zijn en vroeg wie gramma voor Zonnig Zuid is als volgt: 16 september: vanaf 15.00 uur inloop in het wijkge- bouw aan de Victorstraat om te karten, darten of gewoon ge zellig kletsen. 17 september: om 20.00 uur jongereninloop. 18 september: De DIMI (dins- dagmiddagclub) start om 14.00 uur. Er wordt geklaverjast, en er is een bingo. De eerste bingo avond van het seizoen start weer om 20.00 uur. 19 septem ber: ’s middags is er de Kinder club en vervolgens in de avon duren is de ruimte vrij voor de hobbyclub. Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax:0172-212168 Door Walther Micke Z’HUIZEN/MOERKAPELLE - Onder overweldigende be langstelling vergaderde de raadscommissie voor ruimte lijke ordening van de gemeente Zevenhuizen/Moerkapel- le op 27 augustus over het Ontwerp Bestemmingsplan Oud Verlaat. Het voorstel van B&W om de recreatiewo ningen te schrappen verkreeg algemene bijval van de commissieleden. één der ambachtsbewaarders was Ja cob Matthijsz. Spruyt.Vooral deze laatste was een sterke persoonlijk heid, die de touwtjes stevig in handen nam, om de ambachtszaken zo goed mogelijk te laten verlopen. De grote moeilijkheden waar de bestuurders voor geplaatst werden, was de onmo gelijkheid de jaarlijkse belastingen te innen, terwijl de uitgaven doorgingen. In hun jaarrekeningen verhalen zij een onmogelijkheid: "vant mergengeld voorleden jaer te collecteeren, daer- van die gemeente in steeden ende plaatsen gevlucht sijn geweest ende niet en hebben connen becomen da- er sij groote moeyten van hebben ge- hadt". De schout en Jacob van der Spruyt alsmede nog enkele inwoners gingen naar Rotterdam om de moeilijkheden met de Dijkgraaf en de Hoogheemra den van Schieland te bespreken. Dit heeft weinig resultaat, zij moeten maar zijn dat zij hun geld binnen krij- NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 en 17.00 uur ds. L.D. Burger, Waddinxveen Bezorging Telefoon: 0182-354885 GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, voorde 09.30 uur ds. P.A.C. Bongers OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade 09.30 uur Woord- en Com- munnieviering dinsdag 18 september 19.00 uur Eucharistieviering RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Nieuwe Trefpunt, Stationsstraat spreker: Peter in ’t Hout BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat 10.00 uur spreker: geen opga ve ontvangen REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade 10.00 uur Geen dienst GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage 09.30 uur ds. E. Brink 16.30 uur ds. J.P. Simpelaar te Alblasserdam Stichting Oud Zevenhuizen- Moerkapelle Tekst Drs. W. Paul (VT SI Samenstelling: J. Ooms Inlichtingen: 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet' http://welcome.to/OZM Velen zullen het gezicht van Van der Spek en zijn vrouw wel kennen. Ruim 25 jaar lang verkochten ze hun groente en fruit op de markt van Zevenhuizen en sinds zeven jaar ook op de markt in de Wad- dinxveense Zuidplas. „Ooit begonnen ze ermee op verzoek van de wethouder, hij vroeg of ze een kraam wilde”, vertelt zijn zoon. „Er kwamen later nog wat kramen bij, andere verdwenen, en de laatste tijd staat hij er in de ochtend weer alleen.” Je kunt er niet altijd mee blijven door gaan, zijn de woorden van zijn zoon. En zo blijkt, na vandaag is het marktleven voorbij. Reden voor de beslissing is het feit dat mevrouw Van der Spek last van haar heupen krijgt. „Niet dat het werk dan op is hoor, we hebben nog een groentewinkel en een boomgaard waar we onze appels, peren en pruimen telen. Daar is genoeg werk.” Op de laatste dag komen een boel klan ten nog even de sinaasappels, witlof en notities bekend. Zo wordt Willem Claesz. betaald voor geleverd rijshout dat: "naer ’t vertreck van de viant die alhier eens gelegen heeft, van hem gehaelt ende noeyt in reeckeninge gebrocht is". Voor de schout en de ambachtsbe waarders is het vertrek een reden om het er eens goed van te nemen. De schout brengt in de jaarrekening van 1575-1576 een post in van 9 gld. Die hij betaald heeft aan Arien Jans- zoen in de herberg "De Boot" we gens: "het bier dat verteert es doen die Spaeniaerden uyt Sevenhuysen vertrocken waeren". Een arbeider verdiende in dat jaar 6 stuivers per dag, hierdoor krijgen wij een indruk wat deze vertering voorstelde. ZEVENHUIZEN/W’VEEN - Het is vrij dag 7 september, een nazomerse dag waarop het regenachtige weer in de och tend de meeste mensen binnen houdt. Ook op het dorpsplein van Zevenhuizen is het rustig. Behalve bij de enige markt kraam die er nog staat: de groentekraam van T.Van der Spek en zoon. Daar kijkt niemand op van de regen. Het is overigens niet zo maar een dag voor Van der Spek en zijn vrouw. Voor de laatste keer stalden zij op deze septem- berochtend de peren, appels en pruimen uit. Na ruim 25 jaar zijn ze genoodzaakt te stoppen. „Jammer hoor, dat hij weggaat, hij heeft goed spul”, zegt een vrouw over het ver trek van de groentekraam. „Ik neem mijn petje voor hem af”, vervolgt ze. „Elke vrijdag staat hij er vanaf zes uur ’s och tends, de rest van de marktkramen ko men pas in de middag. Ja, ik vind het echt jammer dat hij weggaat." Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. gen. De financiële problemen stapel den zich op toen meer en meer in woners hun woningen en landerijen verlieten en de vlucht namen. Omdat de ambachtsbewaarders niet meer aan hun betalingsverplichtingen kon den voldoen worden zij zelfs gemo lesteerd. Dit blijkt uit de volgende passage in de jaarrekening van 1575- 1576: "Alzoe deese amboochtsbewa- erders seer veele moeytens hebben gehadt voort collecteerden van de REGIO - Het Steunpunt Man telzorg organiseert op vrijdag 21 september tussen 10.00 en 12.00 uur het mantelzorgcafé. Mensen die zorgen voor een naaste met een ziekte of handi cap, hebben hier de mogelijk heid om elkaar te ontmoeten. Mantelzorgers kunnen zo hun verhaal bij elkaar kwijt, elkaar steun geven en kunnen er even uit zijn in een gezellige omge ving. De koffie is gratis. Het doel van deze bijeenkomst is het bieden van een plek aan mantelzorgers waar zij elkaar ondersteuning kunnen bieden, zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. Immanuëlkerkgemeente, Prin- CHRISTELIJK ses Beatrixlaan 09.30 uur ds. L. Gulmans, Den Haag last. Mevrouw Te Mey (WD) zei zich te kunnen vinden in het voorstel van het College en vond dat de situatie bij het nadere inlichtingen. Hij Zonnetje planologisch moet daarbij op dat alleen Freeke de gemeente een jojo-beleid had gevoerd en zei altijd al te- zal gen de vestiging van recreatie woningen geweest te zijn. Wat betreft het Zonnetje hield hij nog even een voorbehoud. waarbij lotgenotenervaringen en informatie uitgewisseld kun nen worden, onder begeleiding van een deskundige. De bijeen komsten worden iedere derde vrijdag van de maand gehouden en vinden plaats in café Résti- stance, bij het Verzetsmuseum in Gouda,Turfmarkt 30.Aanme len hoeft niet.Voor meer infor matie: de balie zit in de Thuis- zorgwinkel-meditheek, Boelekade I te Gouda en is open op werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur, ’s maandags tussen 13.30 en 17.00 uur.Tele foonnummer 0182-594658. op deze avond dat ze bang is dat dit mogelijk tot vestiging van een horecagelegenheid en zo mogelijk tot overlast kan leiden. De heer Veerman be- zijn mening ongegrond pleitte tenslotte het scheppen van een natuurlijke omgeving voor de oeverzwaluw. Dienstdoende apotheek: Apotheek Kerkweg West, Kerkweg West 64, tel. 0182- 617255 ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m don derdag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat 12, 2741 HS Waddinx veen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatie- buro Waddinxveen per l-l- 2001: maandag 11.00-12.30 uur. De raadsleden lieten zich zon der uitzondering in waarde rende bewoordingen uit over het voorstel van B&W. De heer Mebius (Gemeentebelan gen) vond dat het College er goed aan had gedaan om de mogelijkheid tot het bouwen van recreatiewoningen te schrappen. Hij pleitte voor een streng toezicht op door ’het Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinx veen, tel. 0182-613112. Kleine huisdieren-spreekuur voor spoedgevallen ieder weekein de volgens afspraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182-632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekein de spreekuur volgens afspraak, tel. 0182-610462 of 0182- 516876. Voor de praktijk van de huis artsen Alberts, Beeker.Van den Brule, Van der Linde, Van Vliet en Vroom (groep I) heeft dienst: Arts:S. Beeker, Junolaan 2, tel. 0182-638271 (zaterdag en zondag) Spreekuur waarnemend huis arts Op zaterdag en zondag van 10.00 - 11.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur.Voor deze spreek uren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Buiten de spreekuren zo mogelijk eerst bellen voordat u met een spoedgeval naar de praktijk komt. bij Pardoes komen, worden van school gehaald met de taxi. De middagen worden gevuld met kletsen, drinken, en wat de kin deren zelf willen: knutselen, buitenspelen, binnenspelen, computeren et cetera. In de vakanties werkt Pardoes met thema’s. Deze zomerva kantie was dat: Pardoes reist door Europa. Daarbij werden Europese gerechten gekookt en geknutseld. Ook maken de kinderen uitstapjes naar een pretpark of zwembad. WADDINXVEEN - Pardoes, een instelling voor buiten schoolse opvang, gaat uitbrei den. De vraag neemt toe en daarom opent Pardoes vanaf 16 september een tweede groep. In deze groep zijn nog bedrijfs- plaatsen en plaatsen voor parti culieren beschikbaar Pardoes vangt op de doorde weekse middagen (met uitzon dering van woensdag) buiten schooltijd kinderen van 4 t/m 12 jaar op. Kinderen kunnen van 15.15 uur tot 18.00 uur bij Pardoes terecht, in vakanties is er opvang van 8.00 uur ‘s mor gens. Bij voldoende belangstel ling zal ook de woensdagmid dag erbij betrokken worden. In oktober 2000 verhuisde Par does al van kindercentrum de Boemel naar de Koningin Julia na school. Daar zit nu een groep van maximaal 20 kinde ren per dag. Alle kinderen die ander vitaminerijk voedsel inslaan. De meesten bedankten hen nog even per soonlijk. Zo ook burgemeester Westen dorp van Zevenhuizen. Hij verraste het echtpaar op deze dag met een bloeme tje. „We vinden het vreselijk jammer dat u hier straks niet meer staat. U hoort echt bij het dorp. En met dit bloemetje willen we u bedan ken dat u al die tijd door weer en wind naar het dorpsplein bent gekomen en zo de markt overeind heeft gehouden”, sprak Westendorp. Het was een volslagen verrassing voor Van der Spek. „Ongetwijfeld kijkt hij vol gende week wel met wat heimee terug naar de markt. Je bouwt in al die jaren tenslotte toch een band op met de klan ten. En hij heeft het altijd met veel ple zier gedaan. Maar voor de klanten heb ben we een troost: onze winkel aan de Bredeweg blijft gewoon open”, vertelt de zoon. leege woninghen ende landen die ge- abandoneert (=verlaten) sijn, hoe lan ger hoe meerder, ende betaelinghe moeten doen, daer sij dagelicx voor gemolesteert worden, ende egheene betaelingen daer van weeten te ge- crijgen, daerin bij mijne Heeren van Schieland) ende die gemeene buyren in geremiedeert ende voor- sien behoort te worden". Het blijkt echter niet alleen het wa ter te zijn dat de inwoners deed vluchten, er waren ook andere oor zaken. Er kwamen geruchten dat de Spanjaarden in aantocht waren. Jacob Matthijsz.Van der Spruyt werd er op uit gezonden: "omme tidinghe voor Sevenhuysen te gecrijgen, alzoe de viant sijn oock wende wolde tot Sevenhuysen". Het gerucht blijkt maar alt waar te zijn, de Spanjaarden kwamen inderdaad naar Zevenhuizen. Vermoedelijk zijn zij er niet lang ge bleven. Over het verblijf van de Span jaarden in Zevenhuizen zijn er twee Burgemeester Westendorp verraste het echtpaar Van der Spek met een bloemetje op de laatste dag dat ze hun marktkraam vol groente uitstalde. Voor de praktijk van de huis artsen Glaser, Van Heel, Sie mens, Voskamp en Wilms (groep II) heeft dienst: Arts:J.C. Voskamp, Dorpstraat 66,tel. 0182-612078 (zaterdag) B. Glaser, Souburghlaan 13, tel.0182-618742 (zondag) AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 09.30 en 17.00 uur ds.J.G.van Sectie ’De Rank’, confessie- Tilburg neel-hervormde gemeen- woensdag 16 september schap, Coenecoopcollege 19.45 uur ds. J.G. van Tilburg 10.00 uur M. de Boer 18.30 uur M. de Boer JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toe spraak I 1.00 uur Wachttorenbespre king De rekeningen van de ambachtsbe waarders van Zevenhuizen uit die tijd zijn bewaard gebleven. Hierin vinden we vele betalingen aan personen die zich voor het ambacht Zevenhuizen verdienstelijk hebben gemaakt. Dank zij deze vergoedingen worden we enigszins geïnformeerd over de gevol gen van de oorlog voor Zevenhuizen. Zo blijkt de schout met één der am bachtsbewaarders en de secretaris, naar Rotterdam te zijn gegaan: "doen die verlaeten open gesedt waeren omme die weederomme toe te crij- gen". Uiteraard had hun missie geen suc ces, de sluizen bleven open. Aanvan kelijk had deze inundatie weinig re sultaat, doch toen in oktober door een gunstige wind het water opge stuwd werd, konden de geuzen met hun platgeboomde vaartuigen Leiden bereiken en ontzetten. De bewoners van Zevenhuizen die woonachtig wa ren aan de Rotte, hebben hen voorbij zien varen en zullen ongetwijfeld met bange oogjes naar dit stelletje ruwe lieden gekeken hebben. Het bestuur van het ambacht Zeven huizen werd in die tijd uitgeoefend door de schout, twee ambachtsbe waarders en de gezworenen. De schout was Jan Claesz.Van Alphen en Ook ging hij in op de bezwa ren tegen de voorgenomen bouw van derecreatiewonin- gen. Er waren 19 bezwaar schriften ingebracht waarvan één door 148 personen is on dertekend. Tot slot verklaarde Zonnetje’ veroorzaakte over- Spelt alle raadsfracties te heb ben aangeschreven en zich daarbij beschikbaar te hebben gesteld voor het verstrekken van wees er daarbij op dat alleen worden bekeken. raadslid Freeke (Christen Ook De Jong (CDA) stemde in Unie) de rapportage had aan- met het voorstel van B&W. gevraagd. Wat betreft de situatie van het Bij een negatieve beslissing Zonnetje vond hij dat handha- gaat de eigenaar, Graniet bor- ving voorop moest staan. Free zes BV, het besluit voorleggen ke (Christen Unie) vond dat aan de beroeps- en bezwaar- commissie en vervolgens aan de bestuursrechter en eventueel, in aansluiting daar op, doorprocederen tot aan de Raad van State. Vooraf maakten enkele bur- mingsplan van 1976 staat ver gers gebruik van het inspraak- meld als ’Doorgang Rotte/Ze- recht. De heer Spelt, vertegen- venhuizerplas en zij vertelde woordiger van de eigenaar van het Sporteiland, lichtte toe waarom de beweegredenen van het College om het be stemmingsplan aan te passen naar zijn. Het gaat voor hem om: ontbreken van een maatschap pelijk draagvla en behoefte on derzoek, strijdigheid met be leid van Rijk en Provincie, alternatieve locatie aan de Noordoever. Vervolgens sprak voorzitter Bac (SGP) gaf het College een De Snoo van de Stichting Be- compliment voor de gevolgde langengroep Oud Verlaat zijn procedure en uitte zijn tevre- waardering uit over het feit dat B&W het bestemmings plan ter goedkeuring hebben voorgelegd met de wijzigingen betreffende het Sporteiland en het vervallen van de recreatie- dA) zei blij te zijn dat de re- woningen. Maar hij zei vols- creatiewoningen nu van de trekt niet blij te zijn over de baan zijn en vroeg wie er nu legalisering van horecagelegen- eisen gaat stellen aan het Zon heid ’het Zonnetje’ en wraak- netje. Wethouder Van der Stee te het gedoogbeleid van de ge- (WD) stelde tenslotte onder meente. Daarmee kan de applaus van de publieke tribu- betreffende exploitant volgens ne vast dat het voorstel van hem in zeer korte tijd een pa- B&W de instemming van de tattent ombouwen tot een ho- gehele commissie had gekre- recagelegenheid zonder de gen. vereiste bouwvergunning. Geïmproviseerde bebouwing en toenemende uitbreiding van de terrasruimte werden volgens voorzitter de Snoo nog onlangs oogluikend toege- WADDINXVEEN - Het pro- staan ondanks dat bewoners dit gemeld hadden aan de ge meente. Mevrouw Oudijk woont naast het perceel dat in het bestem- VERSLAVINGSZORG MID- DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereik baar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. - 7 f s j,- Mp,. Si

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 9