Wilck en Wiericke Driekwart eeuw op weg gaat baggeren planmatig uitvoeren Ridderkerkse kinderkoren bij lustrumconcert de Gouwestem „Laat de gemeente maar eens erkennen dat vrijwilligers het cement zijn van de samenleving GLOBAL ’Van de Straat’ in Leids Festival Dronken automobilist Malle Balie circus TOOS C.Jongeneel- van der Hengst 55 jaar getrouwd Op naar Limburg raakt te water IgBI 1 - 1 Ki JÉ Ik Beheersgebied Knelpunten Consumentendagen: do. en vr. 10.00 - 21.00 uur ia. 10.00 - 17.00 uur BEDDEN MATRASSEN RECHTSTREEKS VAN FABRIEK BOXSPRING 299,- 795,- 99,- Specialist in het ontwerpen van matrassen voor mensen met rugklachten 795,- 149,- SENIORBEDDEN - NASA MATRASSEN - BEDDEN VOOR STARTERS «Hl I A 1 BB SBB> BB PAGINA 25 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) Het was de tijd van boodschap- 1 I Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voorWaddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Artistic Art Photography, K.W. plein 2,Waddinxveen. gebied. In de afgelopen decen nia zijn er veel ontwikkelingen bagger tijdelijk of permanent gestort kan worden. Ook bij het maken van baggerdepots ontstaan. Als derde knelpunt wordt ge noemd het ontbreken van een met een capaciteit van onge veer 15.000 kubieke meter. Door de schaarse ruimte in de randstad wordt de bouwgrond en ook de grond in de sierteelt WADDINXVEEN - Het is op 23 september 75 jaar geleden dat het vervoer- en verhuisbe drijf Asscherman werd opge richt. Is het nu een bedrijf met Hendrik ook het bedrijf over droeg aan Jaap. In 1973 werd besloten om de bodedienst te wat vrijwilligers daar in bete kenen.” Korving: „de gemeen te voert een maatschappelijk vreemd beleid, ze leggen het probleem altijd ergens an ders. Of ze lossen het pro bleem cummulatief op: ze ha len er van alles bij om er een groter probleem van te ma ken.” Kooren herinnert zich nog de Waddinxveense wet houder Huijzer. „Hij ging overal naar toe wat in de raad behandeld werd. Dat soort bestuurders zie je niet meer. Kooren en Korving zien een verzwaring van de aken die vrijwilligers op zich nemen. De meeste mensen komen voor de leuke klussen en be seffen zich soms niet wat er nog meer op hun bordje komt. Korving: „neem het meente Waddinxveen om met dit onderwerp aan de slag te gaan", aldus Korving. Of zet een vrijwilligersvacaturebank op, oppert Korving. Een steunpunt is ook een optie. Daar kunnen organisaties dan terugecht voor ondersteu ning. „De gemeente verwacht dat vrijwilligers uit de lucht komen vallen, maar dat is niet zo”, aldus Korving. Maar wat voor beide mannen nog het meest belangrijk is, is de erkenning. Korving: „laat ze maar erkennen dat vrijwil ligers onmisbaar zijn. Dan hebben we al 25 procent ge wonnen. Daarna gaat de deur en de portemonnee wel open.” Kooren vult aan: „Ze hoeven echt niet in grote be dragen te denken, maar aan de kleine en directe noden.” Deze zomer publiceerde het Weekblad voor Waddinxveen een serie verhalen over Wad dinxveense vrijwilligers in het ka- .der van het jaar van de vrijwilli ger. Ze werden geschreven door Gijs Kooren, zelf ook vrijwilliger. Hij is erg teleurgesteld in het be leid van de gemeente tegenover vrijwilligers. Jan Korving, directeur van Stichting Waddinxveens Wel zijnswerk deelt zijn mening. Sa men maken ze zich sterk voor erkenning van deze groep. „De mensen in het gemeentehuis hebben geen contact meer met de samenleving”, aldus Kooren. een pilotproject binnen Wijk en Buurtbeheer aan te wij zen. Maar Jonkman had ken nelijk vergeten te zeggen dat er al een werkgroep was. Want ook vanuit het ambte lijk apparaat kwam het Wijk en Buurtbeheer naar buiten. En de bewonerscommissie in de wijk zuid werd niet bena derd”, vertelt Kooren. „Het plan van de gemeente werd uitgevoerd tot er iemand ziek werd. Nu doet de gemeente niets meer en hebben de vrij willigers geen vertrouwen meer.” Straks komen de verkiezingen er weer aan en dat is voor de politieke partijen hét moment om het welzijn van de bevol king breed uit te meten. Kooren: „Maar ze hebben er de flauwste notie niet van vrijwillige bestuur van de peu terspeelzaal. Er komen alle maal strenge eisen op ze af, ze moeten omgaan met regels die hun vreemd zijn. Het ge brek aan deskundige vrijwilli gers wordt steeds groter. Dat moet de gemeente toch ook signaleren? Het is hun verant woordelijkheid hier wat mee te doen” Volgens de twee mannen heeft de gemeente genoeg mogelijkheden om de ge vraagde hulp en erkenning te geven. „Het ministerie heeft sinds een paar maanden een bedrag van 50 miljoen gulden vrijgemaakt voor vrijwilligers werk in Nederland. Alles wat de gemeente reserveert voor vrijwilligers, wordt door het ministerie verdubbeld. Een mooi moment voor de ge- WADDINXVEEN - Maan dag 17 september is het 55 jaar geleden, dat de heer en mevrouw C.Jongeneel-van der Hengt in het huwelijk zijn getreden. De heer Jon- geneel, 81 jaar, is geboren in Reeuwijk en mevrouw Jon- geneel, 78 jaar, in Waddinx veen. Het echtpaar heeft drie kinderen, één dochter en twee zoons. Ook zijn zij gezegend met drie kleinkin deren en vierachterkleinkin- deren. De heer Jongeneel is van zijn zesentwintigste tot zijn vijfenzestigste jaar beroeps visser geweest, 's Winters werkte hij dan in de Bloe- mendaalse polder bij Niek Both in de (voormalige) witlofkwekerij. Na zijn vijfenzestigste jaar heeft de heer Jongeneel als hobby de tuin bij een boer bewerkt. Mevrouw Jonge neel heeft, naast het werk van moeder en huisvrouw, gedurende vier en half jaar gezorgd voor de koffie bij Notaris In ’t Hol.Tegen- woordig handwerkt en breit ze graag. Burgemeester Jonkman heeft op maandag zijn ge lukwensen namens het ge meentebestuur aan het echtpaar overgebracht. ZEVENHUIZEN - Na twee spannende voorrondes van het Leids Festival van het Levenslied in mei, is nu het moment suprème aange broken. Op zaterdag 22 september wordt de strijd tussen de levensliedzangers en -zangeressen beslist tij dens de grote finale. Loca tie voor het finale-gala is de Leidse Schouwburg. Aan het eind van de avond zal bekend worden wie de winnaars zijn van de Mary Bey Bokaal. ’Van De Straat’ uit Zevenhuizen doet mee in de categorie ’het nieuwe levenslied’. erg blij mee, hij dacht een nieu we opvolger te hebben gevon den. Maar die gedachte werd vier jaar later verstoord toen Henk aankondigde andere plannen te in de onderneming en toen be sloot Jaap ermee te stoppen. Het aandeel verhuiswerk bin nen het totale bedrijf steeg ge staag en anno 2001 is dit ver huiswerk hoofdtaak van de onderneming. Verhuizingen bin nen het dorp of naar het bui tenland, behoren allemaal tot de mogelijkheden. Inmiddels is de vierde generatie aangescho ven in het bedrijf. Of dat bete kent dat het bedrijf in de fami lie blijft, is nog iet duidelijk. Een bedrijf anno 2001 vereist meer dan de start in 1926, maar de uitdaging blijft. WADDINXVEEN - Ter ge legenheid van het 80-jarig bestaan van TOOS gymnas tiek en dans organiseert de jubileumcommissie voor al le kinderen in de leeftijd van 4-11 jaar het spette rende Malle balie circus. Er wordt gejongleerd, gekoor- danst, rola bola, etc. De kinderen mogen ook zelf meedoen. De entreekosten voor dit circus bedragen 7,50. Deze middag is op zaterdag 22 september om 13.00 uur in deTOOSzaal aan de Staringlaan. Opge ven kan via tel. (0182) 61381 I of (0182) 394983. Vanaf kwart over vier zijn ouders welkom voor de voorstelling. In 1999 kon slechts een deel van het voorziene baggerwerk worden uitgevoerd en in 2000 waren de uitgaven I miljoen gulden voor het baggeren en dat was weer 300.000 gulden meer dan in de begroting was voorzien. Over het algemeen kan echter de conclusie wor den getrokken dat alle water gangen in de afgelopen 10 tot 15 jaar regelmatig zijn gebag- meente worden opgeslagen en dat slechts op tijdelijke basis. Drie van deze depots liggen op het grondgebied van de ge meente Zoetermeer en een in Zoeterwoude.Voor het overige deel van het beheersgebied zijn op dit moment geen voorzie ningen aanwezig. punt zou moeten gelden dat gemeentegrenzen in dit ver band niet langer bepalend zou den moeten zijn voor het ge bruik van het depot. Het grootste probleem is op dit moment in de regio Reeuwijk, waar dringend behoefte is aan tiatief kwam van één man: Hendrik Asscheman. Op 25-ja- rige leeftijd adviseerde een vriend aan HendrikAsscheman: „waarom begin je niet voor je zelf?!” Dat leek hem wel wat en baggerprogramma.Tot slot is er in de praktijk een groot tekort aan depotruime voor de bag ger. Dit geldt met name voor bepaalde delen van het werkge bied van Wilck en Wiericke. Hiertoe zou het waterschap moeten kunnen beschikken Het college van Dijkgraaf en Heemraden stelt voor om in de gelden er nog strenge regels toekomst slechts één methode ten aanzien van de verwerking. Het Waterschap heeft zich in het Baggerplan Wilck en Wier icke 2000-2004 beraden op de wijze waarop het baggeren in de komende jaren plaats moet vinden en vooral ook hoe het baggeren een vaste activiteit REGIO - Het water heeft een zeer belangrijke functie in deze regio. Vooral voor de agrarische activiteiten, zoals de veehouderij, de akkerbouw en de sierteelt. Maar vol doende en schoon water is zeker ook belangrijk voor de andere inwoners van het gebied. zijn auto kruipen. Agenten con stateerden alcoholgebruik bij de man. Aan het bureau onder ging hij een analyse kwam uit op 675 ug/l. 220 ug/l. Is de limiet in het ver keer. De politie vorderde het indeling gemaakt rijbewijs van de man in. pen doen voor de klant. Een vermaakt pak op halen bij een modehuis, een teil rookwor sten meenemen voor de plaat selijke slager, een sleutel mee nemen om te laten bijmaken. In 1936 kreeg Hendrik verster king van zijn oudste zoon Jaap, samen reden ze in de crisisja ren de bodedienst. Tijdens de oorlog kwam het bedrijf prak tisch stil te liggen doordat er geen materiaal beschikbaar was. Na de bevrijding werd ge start met een oude legertruck. Naast de bodedienst werden de eerste verhuizingen uitge voerd en voor verschillende Waddinxveense fabrikanten werden transporten verricht. Een huisraad bestond toen nog niet uit zoveel spullen: een aan- OP WIELEN ln het baggerplan heeft het wa terschap een aantal knelpunten omschreven die een rol spelen bij de baggerproblematiek. Al lereerst worden er in het ge bied vanuit het verleden twee baggermethoden gehanteerd en deze tweedeling hangt sa men met de voormalige water schappen Meer en Woude en Gouwelanden. Een groot probleem is zonder twijfel het ontbreken van vol doende brede onderhouds- stroken. met dit grote, enthousiaste kin derkoor. De dirigente Jennifer van den Hoek begon in 1971 met een klein kinderkoor, na 30 jaar is dit Ridderkerkse koor uitgegroeid tot een groot Christelijk koor met zo’n 350 enthousiaste kinderen. De leef tijd van de koorleden loopt uit een van een jaar of vier tot ruim twintig. Bij het lustrum concert van De Gouwestem zullen zo’n 100 kinderen zijn. Het lustrumconcert van 21 september begint om 20.00 uur, de entreeprijs is 10,00 p.p„ voor kinderen jonger dan 12 jaar 7,50.Toegangskaarten zijn te verkrijgen bij de koorle den, kantoorboekhandel D. Sonneveld aan het Kon.Wilhel- minaplein 6, de heer A. de Rooij, Akkerwinde 43, telefoon (0182) 612100 of ’s avonds aan de kerk. gaat op de kwaliteitsklassen 0 tot en met 4. Het waterschap Wilck en Wiericke heeft op dit moment vier doorgangdepots waar de baggerspecie tijdelijk kan wor- De Verenigde Vergadering van den opgeslagen. In deze depots het Waterschap Wilck en Wier- mag de bagger uit de eigen ge- icke zal de baggernota op 29 augustus 2001 bespreken. SOFTSPRING MATRAS VOOR MENSEN MET GEWRK3TTSKLACHTEN MA TRASS EN VANAF Naast het belang voor de men sen heeft het water ook een vi tale functie voor natuur en landschap. Een belangrijke taak optimaal benut, waardoor er in in dat verband is het voldoende de uitvoering van deze water- diep houden van de watergan- schapstaak de nodige probleem gen in het gebied. Door het baggeren wordt voorkomen dat er watertekort, dan wel wateroverlast, ontstaat in het planmatige aanpak. Nog te wei nig wordt rekening gehouden met de uitvoering volgens een geweest ten aanzien van de wij- vooraf opgesteld meerjaren ze van baggeren, want de over heid heeft op basis van onder zoek bepaald dat de methode van vroeger tijden niet meer toegepast mag worden. In het verleden was het zonder meer toegestaan om de bagger op de slootkant te deponeren, maar dat is op dit moment niet over een nieuwe depotruimte meer aan de orde. Daarom be staat er in Nederland in toene mende mate behoefte aan ge schikte baggerdepots waar de Oplossingen WADDINXVEEN - Na 17 jaar in Waddinxveen te hebben gewoond, vertrek ken Ruud en Jacolien Van der Pol op 11 oktober naar Limburg. Zij hebben bijna tien jaar het eetcafé - bil- jartcenter De Diamond B.V. gevestigd in de Passage gerund.Vorig jaar juli maak ten zij plaats voor super markt de C-1000. Per eind oktober gaan zij nu in As- selt (gemeente Swalmen bij Roermond), wederom een eetcafé, De Asselter Wacht- stoove, beginnen. Hendrik werkte in die tijd als chauffeur bij de firma Modder kolk en Dijs, een meubelfabriek in Waddinxveen. Hij kocht van een collega een vergunning voor een bodedienst tussen Waddinxveen en Leiden en schafte een vrachtauto aan. Het totale werkgebied van Wilck en Wiericke kent een oppervlakte van 23.000 hecta re. De totale lengte van de te onderhouden hoofdwatergan- bij in ieder geval als uitgangs- gen is ongeveer 514 kilometer. Het gebied bestaat voor onge veer 32 procent uit natuur, re creatie en water, 28 procent is grasland en de boomteelt in de regio heeft 9 procent van het gebied. Op dit moment wordt jaarlijks bepaald welke water gangen gebaggerd gaan worden, depotruimte. Voorts heeft het waterschap als streefbeeld om eind 2001 in elke gemeente binnen het werkgebied te kun nen beschikken over een door- gangdepot. In de komende jaren zal Wilck meerdere werknemers, het ini- en Wiericke fors meer investe ren in het baggeren. Er is geble ken dat er ook enige achters tand is met betrekking tott de uitvoering van het baggerwerk. Het budget in 2001 is 900.000 gulden op jaarbasis. Het college ging aan de slag, van Dijkgraaf en Heemraden heeft drie scenario’s laten ont- lijks vele malen op in allerlei monumentale kerken. Ook was het koor onlangs te gast in het televisieprogramma Nederland Zingt. Hoogtepunten zijn tie jaarlijkse Mannenkoorconcer- ten en de Passie- en Paascon- certen in de Rotterdamse Doe len. Het koor heeft vijf cd’s geproduceerd. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan is een nieuwe cd uitgekomen met de titel ’Vocale Hoogtepunten’. De Boskoopse pianist en orga nist Ben Kramer werkt al vanaf de oprichting met het mannen koor samen. Bij vele concerten en cd-opnamen begeleide hij de mannen op vleugel of orgel. Met de Ridderkerkse Kinder en Tienerkoren heeft De Gou westem goede ervaringen, in 1997 had het mannenkoor een gezamenlijk concert in de Nieuwe kerk van Middelburg POWERSPRING MATRAS VOOR MENSEN MET OVERGEWICHT BEDBODEMS VANAF Zuidplaspolderweg 11 Moordrecht tel.: (0182) 375022 afslag Moordrecht/Gouda industrieterrein 't Ambacht Moordrecht te kiezen voor het baggeren. Voor wat betreft het ontbre ken van een onderhoudsstrook stelt het waterschap vast dat dit voor de bestaande gevallen als een gegeven moet worden beschouwd en dat er op die plaatsen op een andere wijze wordt in de planning, zodat de gebaggerd moet worden. Bij (hoofd)watergangen ook daad- nieuwe projecten zal in het ka- werkelijk voldoende diep blij- der van de vergunningverlening ven. wel aandacht worden besteed aan een voldoende brede on derhoudsstrook van zo’n 5 me ter. Ten aanzien van de beperkte depotruimte wil het water schap samen met gemeenten zoeken naar oplossingen, waar- niveau van baggeren wordt be reikt en het budget is op dat bagger, op moment verhoogd tot 1,6 mil- Vrachtopbrengsten in die tijd? joen gulden op jaarbasis. In de Wanneer hij in een week dertig reiniging wordt aangeduid. Het periode van 2003 tot 2006 zal gulden omzet had, voelde hij dan nog niet worden voldaan zich ’een hele spekkoper’. aan het uitgangspunt van maxi maal 30 procent verondieping. Vanaf 2006 zal dit wel worden bereikt. De Verenigde Vergadering „Stel dat alle Waddinxveense vrijwilligers op een dag tege lijk stoppen”, stelt Kooren. „Dan functioneert Waddinx veen niet meer. De scholen komen in de problemen, vele senioren krijgen hun eten niet meer, de zorg stort in, de sportverenigingen liggen dan plat, noem maar op.” Korving: „De gemeente moet zich daar veel meer bewust van zijn en moet laten blijken dat ze het weten. Vrijwilligers zijn het cement van de samenleving.” Waddinxveen telt ongeveer drieduizend vrijwilligers. Da gelijks zetten zij zich met z’n allen in om het sociale leven draaiende te houden. „Het wordt tijd dat de gemeente eens iets voor deze mensen doet. Bijvoorbeeld door een brief naar de verenigingen te sturen. De afstand verkleinen. Gijs Kooren zou graag zien dat de gemeente zich meer inzet voor de vrijwilligers van het dorp. Nodig bijvoorbeeld eens alle vrijwilligers uit en laat de ambtenaren als serveerder optreden. Dan is er contact.”, stelt Korving. „Maar het ge meentehuis zegt alleen maar twintig mille te hebben en vraagt zich af wat ze er mee kunnen doen.” Kooren vult hem aan: „Er komt geen en kele creatieve gedachte van het gemeentehuis vandaan.” Een ander overduidelijk voor beeld van wanbeleid tegen over vrijwilligers volgens Kooren en Korving is de op zet van een wijk- en buurtbe heer van de gemeente Wad dinxveen. „Vier jaar geleden kwam in wijk Zuid een activi teit op gang om de wijk eens goed op te schonen. Burge meester Jonkman gaf het startschot.Vorig jaar, na de derde opschoonactie, werd besloten om wijk Zuid tot tal fauteuils, een eethoek, de bedden, een paar kasten en wat kisten en teilen met servies goed. Je deed het ’er even tus sendoor’. Het aantal verhuizingen groei de in de jaren zestig, de tijd dat hebben: hij werd godsdienstle raar op een Waddinxveense middelbare school. Jaap dacht dat daarmee het bedrijf zou stoppen. Steeds meer bedrijven eindigden, maar ook die ge- brachten hun goederen elf weg dachte bleek niet de juiste te en de tijd van boodschapjes zijn. Henk kwam in 1986 terug was ook voorbij, bijna iedereen had een eigen vervoermiddel. En dus werden verhuizingen en transporten de belangrijkste tak van het bedrijf Asscheman. Daar werden dan ook de wa gens op aangeschaft. Zoon Henk kwam in 1973 om de hoek kijken en daar was Jaap (Hans Démoed) WADDINXVEEN - Ter gele- - genheid van het 20-jarig be staan van het Chr. Waddinx veens Mannenkoor De Gouwestem is er op vrijdag avond 21 september een fees telijk Lustrumconcert in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde in Waddinx veen. Aan dit concert wordt meegewerkt door de Ridder kerkse Kinder- en Jeugdkoren o.l.v. Jennifer van den Hoek. De Boskoopse musicus Ben Kra mer zal de koren begeleiden op de vleugel en de samenzang op het orgel. Het mannenkoor De Gouwe stem staat onder leiding van Martin Mans. Het repertoire omvat geestelijke liederen, klas sieke en populaire muziek, neg ro spirituals en volks- en vader landse liederen vanuit de hele wereld. Het koor treedt jaar- ZEVENHUIZEN - Een 43-jarige automobilist uit Rotterdam raakte op zondag 16 septem ber rond 15.30 uur met zijn au to op de Swanlaweg door nog onbekende oorzaak van de weg. Hij ramde een elektrici- teitskast en kwam in een sloot gerd. naast de weg terecht. De Rot- Sinds het begin van de jaren terdammer kon ongedeerd uit tachtig is het dus noodzakelijk dat de baggerspecie wordt be- wikkelen, waarbij uiteindelijk monsterd en geanalyseerd. De de voorkeur wordt gegeven genomen monsters en de ver- aan het middelste scenario, ademanalyse. Deze kregen analyseresultaten zijn waarbij in 2006 het gewenste twee jaar geldig. De rijksover heid heeft ook een categorie- van basis waarvan de mate veront- i S'is 1

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 25