Kringloopwinkel aan de Noordkade feestelijk geopend -ft vraagt politiek om Bibliotheken zamelen buitenlands geld in Zevenhuizen in het begin van de tachtigjarige oorlog dierenwelzijn Dierenbescherming I D66 stelt concept verkiezingsprogramma 2002 - 2006 op Ml i lit Colofon COLOFON v MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN Personeel Gift Deel 4 Geen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN ontvangen? Bel 0182 - 35 48 85 J Ii j PAGINA 9 (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) y i Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voorWaddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Artistic Art Photography, K.W. plein 2, Waddinxveen. Mededeling: De regeling ’medische week enddienst’ is uitsluitend be doeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts Op zaterdag en zondag van 10.00 - I 1.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur.Voor deze spreek uren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Buiten de spreekuren zo mogelijk eerst bellen voordat u met een spoedgeval naar de praktijk komt. Aanvraag visites Gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waar- De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 uur ds. H. Schipaan- boord 15.00 uur ds. C.D. Zonnenberg 18.30 uur ds.A.W. van der Plas Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 uur ds. C.D. Zonnenberg 17.00 uur ds. J. de Jong De Morgenster, Sterrenlaan 09.30 uur ds.J. de Jong 17.00 uur ds.W. van Weelden, Ridderkerk Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan 10.00 uur ds.A. van Haarlem, Amersfoort Sectie 'De Rank’, confessio- neel-hervormde gemeenschap, Dienstdoende apotheek: Boskoopse Apotheek, Zijde 22, Boskoop, tel. 0172-217834. Voor de praktijk van de huis artsen Alberts, Beeker,Van den Brule, Van der Linde, Van Vliet en Vroom (groep I) heeft dienst: ArtsJ.J.Alberts,J. Catslaan I, tel. 0182-612112 (zaterdag en zondag) ZATERDAG 13 en ZONDAG 14 OKTOBER Weekblad voorWaddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voorWaddinxveen verschijnt op woensdag. Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Redactie Sanne van der Kolk E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Chef-redacteur: Ghislaine Brengers Advertenties Sylvia Steenwinkel en Sabine Mensink E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM'ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Coenecoopcollege 10.00 uur ds. M. de Boer 18.30 uur ds. M. de Boer loopwinkel. „De gemeente was er en thousiast over, wij ook, en van de ker ken uit lag er ook al een initiatief op tafel. Dat hebben wa gezamenlijk opge pakt en zijn er onder een professionele noemer mee verder gegaan”, licht Mul der toe. In november werd het con tract met de gemeente gesloten, daarin staat dat Reconomy de afvalberg zal te rugdringen, dat ze een kringloopwinkel op zal zetten en dat ze werkgelegen heid zal scheppen. groep werknemers, zijn beschikbaar voor iedereen die geïnteresseerd is in de functie. Ook vrijwilligers zijn van harte welkom het team te komen versterken. „Ook al is het maar voor een paar uur per week, alle ondersteuning kunnen we gebruiken”, legt Marco Roth, filiaalma- nager, uit. „Voor de start hebben we nu wel genoeg mensen, maar het is krap aan. Zo zoeken we nog een assistent fi liaalhouder, en mensen voor het sorte ren en aannemen van spullen. Het is echt leuk om te werken in een winkel met een hoog snuffelgehalte. Je ziet de spullen als vrijwilliger of medewerker natuurlijk als eerste” Voor de praktijk van de huis artsen Glaser,Van Heel, Siemons, Voskamp en Wilms (groep II) heeft dienst: Arts:T.S. Wilms,Troelstrahoeve 66, tel. 0182-618613 (zaterdag) J.C.Voskamp, Dorpstraat 66, tel. 0182-612078 (zondag) ZONDAG 14 OKTOBER NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 uur Dr. C. Graafland, Gouda 17.00 uur ds. J.H. Gijsbertsen, Gorinchem Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax:0172-212168 ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK DeVierstroom Spreekuur: Maandag t/m don derdag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat 12,2741 HS Waddinx veen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u automatisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatie- buroWaddinxveen per l-l- 2001: maandag I 1.00-12.30 uur. GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoorde 09.30 uur G.J. Martini OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 09.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg woensdag 17 oktober 19.45 uur ds.J.G. van Tilburg ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade 09.30 uur Woord- en Communnieviering dinsdag 16 oktober 19.00 uur Eucharistieviering JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespre king GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage 09.30 uur ds. G.J. Pruijssen, Pijnacker 16.30 uur ds. K. deVries, Alphen a/d Rijn VERSLAVINGSZORG MID- DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade 10.00 uur geen dienst RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Nieuwe Trefpunt, Stationsstraat spreker: Floor Westdijk BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat 10.00 uur spreker: de heer A. Bol 18.30 uur spreker: de heer A.LAvakhti Stichting Oud Zevenhui- zen-Moerkapelle Tekst: Drs.W. Paul (VT5I) Samenstelling:). Ooms Inlichtingen: tel. 0180- 632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welco- me.to/OZM Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42,Waddinx veen, tel. 0182-613112. Kleine huisdieren-spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens afspraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36,Waddinxveen, tel. 0182-632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, mevrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda.Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur vol gens afspraak, tel. 0182-610462 of 0182-516876. Tijdens de opening mocht Gerco Mul der ook nog bekendmaken, dat vijf pro cent van de omzet van de eerste week van dit nieuwe filiaal ter beschikking wordt gesteld aan Medisch Kleuter “O "1' f~ 'J—fci „Daar is momenteel dringend behoefte aan een videocamera om de speciale aanpak van kinderen met een autisti sche stoornis te verbeteren”, vertelt Mulder. „Wij willen graag onze helpen de hand bieden aan deze sympathieke instelling.” De Rec Shop Waddinxveen is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur. Ook kunnen op deze tijden spullen worden afgeleverd. Voor grotere artikelen is er een op haal- en bezorgdienst, deze is bereik baar onder het gratis telefoonnummer: 0800-0234445. te beroering gaf, en wel de moord op Jacob Matthijsz. van der Spruyt.Wij hebben hem le ren kennen als de persoon die als ambachtsbewaarder in de achterliggende moeilijke jaren lei- duwe en de kinderen te laten.: "mede regard ghenomen heb bende opte dienste bij den voorn. Heynrick IJsbrantsz ge- daen ende dat hij int voorleden jaer inde belegeringhe der stadt Maestricht zijn leven voort Vaderlandt heeft ghela- ten". Hij heeft dus na zijn vlucht dienst genomen in het leger en is al gauw gesneuveld. Een volledig verhaal over de ge volgen van Leidens ontzet voor Zevenhuizen is niet te brengen. We moeten het doen wat de verspreide notities ons leren. In de later bronnen leest men niet veel meer over oorlogsgeweld in Zevenhuizen, zodat we mo gen aannemen dat Zevenhuizen in rustiger vaarwater terecht is gekomen. WADDINXVEEN - Waddinxveen heeft sinds vorige week een professionele kringloopwinkel binnen haar grenzen. Vol trots en onder brede belangstelling werd de Kringloopwinkel woensdag of ficieel geopend door wethouder Dijk- sterhuis die de sleutel in het slot mocht steken. Een dag later kon het eerste publiek snuffelen in de grote ruimte vol spullen. In de oude keramiekfabriek aan de Noordkade 68 A hebben ze hun droompand gevonden. „We hebben er hoge verwachtingen van”, vertelt Gerco Mulder, manager Reconomy Shop. Aan het pand en de inrichting zal het in ie der geval niet liggen. Het oude indus triële bijna monumentale pand uit begin 1900 is helemaal opgeknapt en inge richt als een echte winkel. Links diverse rekken met servies en andere huishou delijke artikelen, achterin is een meu- belhoek, de computers staan uitgestald aan de rechterkant. En dat is nog maar een korte opsomming.Tussendoor zijn er ook nog boeken, kasten en fietsen bijvoorbeeld. Dit filiaal krijgt de naam Rec Shop Waddinxveen mee, en is onderdeel van de Reconomy groep. Een organisatie waar nu al diverse kringloopwinkels on der valt. Zo staat er één in Woerden, Bodegraven, Schoonhoven, Montfoort, Gouda heeft er zelfs twee. Houten, Via- nen, Ijsselstijn en Nieuwegein. Kring loopwinkels kunnen zich hierbij aanslui ten, maar ook kunnen er nieuwe kringloopwinkels worden opgezet. Zo als in Waddinxveen Drie jaar geleden kwam het eerste sig naal dat er behoefte was aan een kring- ding gaf. Hij kreeg een conflict met Heynrick IJsbrantsz., die we ook al eerder zijn tegengeko men als de spion die naar Nieu- lecte wordt één grote inzame lingsactie georganiseerd voor alle goede doelen, zodat zowel grote als kleinere organisaties kunnen meeprofiteren van de ze unieke gelegenheid. Coins for Care verwacht hier van 55 miljoen gulden in te za melen. Bezorging I Telefoon: 0182-354885 terstandsituaties waar ook ter wereld. Stichting Coins for Care is een samenwerkings verband van meer dan 100 er kende goede doelen, opgericht om rond de invoering van de Euro al het overgebleven bui tenlands geld in te zamelen. Sa men met Nationale Eurocol- Bij beleidsbepaling, ook op lo kaal niveau, is aandacht voor dieren, hun welzijn en hun ge zondheid, van groot belang, meent de Dierenbescherming. Hierbij moet de eigenwaarde van het dier als uitgangspunt gelden. De Dierenbescherming heeft een folder ontwikkeld met daarin tien speerpunten voor het dierenwelzijn in de ge meente. Zo zou de gemeente Waddinxveen een actief beleid moeten voeren voor de op vang van (zwerfdieren. Die renasiel, dierenambulances en andere dierenopvangcentra moeten door de gemeente fi nancieel worden ondersteund. Gemeenten hebben een wet- te lij ke WADDINXVEEN - De Dierenbescherming afdeling Gouda en omstreken heeft onlangs een brief gestuurd aan alle gemeenteraadsfracties in Waddinxveen met het verzoek tien speerpunten over- dierenwelzijn op te ne men in hun verkiezingsprogramma. ’Niet alle inwoners van de gemeente Waddinxveen brengen op 6 maart 2002 hun stem uit. De vele dieren kunnen zelf niet opkomen voor hun rechten’ schrijft de vereniging. familie van der Duyn in vroeger Sevenhuysen huer passage jaren octrooi gekregen, en zo doende was dit nog steeds in bezit van deze familie. Dit ver laat heeft de roerige jaren rond 1574 niet overleefd. Zo wordt over Wat betreft de werkgelegenheid heeft Reconomy een ander arbeidssysteem dan een gemiddeld bedrijf. Zó komen mensen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt als eerste in aanmerking voor een functie. Werknemers kunnen naast hun functie een opleiding volgen om uiteindelijk met een erkend diplo ma door te kunnen stromen naar de reguliere arbeidsmarkt. Mulder: „Zo hebben we in Bodegraven een mede- Dagverblijf Zuidplas in Waddinxveen. werker die zich bezig houdt met de computers en daarnaast een cursus volgt om computertechnicus te wor den, in Woerden kunnen de wit- en bruingoedmedewerkers (wasmachines en tv’s en dergelijke) een cursus voor monteur volgen. Allochtonen kunnen bijvoorbeeld ook een taalcursus krij gen. Voor Waddinxveen denken we eraan om beneden een ruimte te reserveren voor het opknappen van meubels, mooi te combineren met een opleiding tot meubelrestaurateurs.” Plekken die niet kunnen worden vervuld door deze WOENSDAG 10 OKTOBER 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN nemend huisarts alleen voor zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. WADDINXVEEN - D66 heeft haar concept verkiezingspro gramma voor de periode 2002 - 2006 gereed. „De titel van het verkiezingsprogramma luidt: ’Kiezen voor kwaliteit: een groene gemeente en een hel der bestuur’”, zegt Bauke Zoodsma voorzitter van de Verkiezingsprogramcommissie. In december 2000 heeft de af- delingsvergadering van D66 Waddinxveen een Algemene Program Commissie (APC) be noemd. Deze commissie heeft het verkiezingsprogramma 2002 - 2006 opgesteld, dat in december 2001 ter goedkeu ring zal worden aangeboden aan de ledenvergadering. De commissie bestaat uit de leden Ria van derVeen, Bauke Zoods ma en Pim van der Tas. De volgende speerpunten zijn de volgende:Vergroten inspraak burgers door een burgerraad pleging of een referendumver ordening. De burgers moeten na men, ende hem geaccordeert I gld." Ook de herbergier had schade geleden en bracht een rekening in: "Leendert Claesz. Bonteball van dat de ruters dit verlaat vermeld: "ter tenselven tijden verteerden tot plaetse daer tselve voor die zijnen huysse 3 gld. I4 st"., "nog voorleeden troubelen gesteec- compt denselven van dat ken ende gelegen heeft in de lantscheydinge in den Ambach- te van Seven huysen voors. Ende in de voorleeden troubles tene- dergeworpen ende gedest- rueert (is)". Na het ontzet van Leiden keer de de rust weer gedeeltelijk te rug. De polders werden droog gemalen en de gevluchte inwoners keerden terug. In de jaren 1579-80 werden de inwoners van Zevenhuizen ren. Het .ingezamelde bedrag wordt gelijkelijk verdeeld tus sen Biblionef en Coins for Ca re. Biblionef gebruikt de op brengst om nieuwe kinderboe ken te kopen en stelt deze gra tis ter beschikking aan kinderen en jongeren in ach- keningen van de ambachtsbe waarder vinden we de volgen de drie posten: "Compt noch denselven (=Adriaen Corne- lisz.) van lantruyters, peerden en de twee knechten, die doer WADDINXVEEN - Biblionef start in samenwerking met meer dan 300 bibliotheken en Nationale Eurocollecte/Coins for Care een inzamelingsactie. Tijdens de actie kan iedereen tot maart 2002 buitenlands geld bij de Openbare biblio theek in Waddinxveen inleve- bij alle beslissingen meer be trokken worden, meent D66. Een volgend speerpunt is ’Waddinxveen midden in het Groene Hart’. Daaronder valt het standpunt dat met name het groenbeheer veel aandacht moet krijgen. Onlangs is door D66 een actie gestart die de naam draagt ’Kaalslag in Wad dinxveen’. Ook wil D66 zich fo cussen op jeugdbeleid omdat D66 meent dat er in Waddinx- veén te weinig gebeurt voor de jeugd. „Wij zullen de jeugd moeten aanspreken op wat zij willen”, schrijft de partij. Om de jeugd daadwerkelijk meer bij de politiek te betrekken, heeft D66 aan de leerlingen in de hoogste klassen van het Coe- necoop College een brief ge stuurd. Daarin zijn zij uitgeno digd om aan te geven wat in hun ogen in de gemeente zou moeten veranderen. D66 heeft het voornemen de actiepunten die passen in haar politieke uitgangspunten, een zichtbare plaats te geven in het verkiezingsprogramma. Op de website van D66 afde ling Waddinxveen (www. web.inter.nl.net/D66.W ZM/Verkiezingen2002) zijn de speerpunten van het verkie zingsprogramma 2002 - 2006 terug te vinden. plicht om zwerfdieren op te vangen en twee weken te ver zorgen. De zwerfkattenproblematiek kan worden ingedamd door samen met de Dierenbescher ming en dierenartsen verwil derde katten te vangen, te cas treren, terug te zetten en de populatie te monitoren. Ook ziet de Dierenbescherming een belangrijke taak weggelegd voor de gemeente waar het gaat om het terugdringen van de intensieve veehouderij en het stimuleren van de biologi sche veehouderij. De ernstige gevolgen voor die ren in de intensieve veehoude rij zijn duidelijk zichtbaar ge worden door BSE-, varkenspest en de MKZ-crisis. Om dit dierenleed te voorko men kan de gemeente haar grenzen sluiten voor de inten sieve veehouderij. De scharrel- en biologische veehouderij wordt daarente gen gestimuleerd. Ook ser veert de gemeente in de eigen kantines en bij recepties en dergelijke natuurlijk scharrel en biologische producten. tot sijnnen huyse aen bier gehaelt es van die hem op dewo- ning van Dirck- ge Gerrits- zoon selff geforceert hadden I8 j st." Vermoe- delijk zijn dit 1 geen Span jaarden ge weest, maar soldaten van het Staatse leger. De ze geuzen waren ook geen lieverdjes. De weer opgeschrikt In de jaarre- schade voor Zevenhuizen bij het doortrekken van deze groep, blijft gelukkig beperkt tot het niet betalen van de re kening aan de herbergier. In middels vond in Zevenhuizen een gebeurtenis plaats, die gro- De Kringloopwinkel werd feestelijk geopend door wethouder Dijksterhuis en manager Reconomy Shop Gerco Mulder.Twee acterende zwervers zorgden daarbij voor het vermaak. werkerk werd gezonden voor inlichtingen over de Spanjaar den. Waarover het conflict ging is onbekend, maar dat het hoog opliep blijkt hieruit, dat Jacob door Heynrick doodgeslagen werd. Of het hier om moord of doodslag gaat weten wij niet, de processtukken zijn niet bewaard. Heynrick wacht te zijn berech ting niet af en nam de vlucht, zijn vrouw en i kleine kinderen I in ar moedige omstan digheden achterlaten de. Dit alles speelt zich af in 1579. Zijn goederen werden in beslag geno men en vervallen verklaart. Echter bleek dat de schulden, evengroot te zijn als de bezit tingen. Op advies van de Baljuw van Schieland wordt besloten de bezittingen maar aan de we- Het dorp Zevenhuizen heeft van de oorlogshandelingen niet geleden, dit was wel het geval met de molens aan de Rotte. Bij overdracht van land te Ze venhuizen in 1577 werd een fi nanciële regeling getroffen: üyt oirsaecke van de voorleden troubelen en het afbranden van de molens geschiet int ontzet van de Stadt Leyden". Uit de polderrekeningen blijkt dat de z.g. Clampmo- len van de Moerpolder in vlammen is opgegaan. Uit andere bron nen is bekend dat ook de beide molens van de Catges- polder toen zijn verbrand. In de landscheiding tussen Ze venhuizen en Zuid-Waddinx- veen, was een verhoging die "Heuvel" genoemd werd. Hier ter plaatse was van oude tijden af een verlaat (=sluis) gelegen, dat een rol speelde voor het verkeer te water tussen Rot terdam en Gouda.Van ouds her werd dit verlaat het "Jacob Kranen verlaat'genoemd. Voor de aanleg van dit verlaat had de Ontmoetingskerk, Groens voorde Zaterdag 13 oktober 19.00 uur Eucharistieviering Zondag 14 oktober 11.15 uur Eucharistieviering

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 9