Schieland presenteert Activiteiten voor in de herfstvakantie Zorg dat ik volgend jaar nog beter verzekerd ben visie op ruimtelijke ordening en waterbeheer Paspoort in nieuwe stijl zeker Dat doen we 1 Invloed digitale wereld op Streekarchief is voelbaar ÏWi Harmonie Binge in Concordia ’de Boog’ Grafimedia en PrintPlus Zes kade- woningen aan de Noordkade Open Huis 3is I I naar festival WWW PAGINA 23 WOENSDXG 17 OKTOBER 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Website Missie Jeugddisco - Preventie Oefeningen Tips van de maand: www.zorgenzekerheid.nl Acties (uitrukken) september Kritische waterge- bonden natuur Kinderfilm: Casper en Wendy Kinderaquarobic in Gouwebad De Sniep Doe-middagen bij de kinderboerderij Wilt u overstappen naar een betere ziektekosten verzekering? Stap dan vóór 31 oktober over naar Zorg en Zekerheid. Bel (071)5 825 825 of ga langs bij de Zorg en Zekerheid verzekerings- winkel bij u in de buurt. En wij regelen de rest. Vanaf 1 januari 2002 bent u dan bij ons tegen ziektekosten verzekerd. En dat betekent een uitgebreide dekking tegen een ongekend aantrekkelijke premie. Zo is onze nominale ziekenfondspremie al jaren één van de laagste van heel Nederland. Daarnaast vergoeden we niet alleen uw tandartskosten, maar ook die van uw mondhygiëniste en zelfs van acupunctuur door fysiotherapeuten. En nog veel meer. Kortom, nu reageren is straks profiteren. Zorg en Zekerheid (071) 5 825 825 of www.zorgenzekerheid.nl florg en Zekerheid Straks bent u uitgebreid aanvullend verzekerd, inclusief mondhygiëniste en acupunctuur door fysiotherapeuten. Het beheersgebied van Schieland I I Nu reageren is straks profiteren van ónze ruime dekking en onze uiterst aantrekkelijke premie. Stap vóór 31 oktober over naar Zorg en Zekerheid. Bel (071) 5 825 825. jkshop.nl WADDINXVEEN - Op vrijdag 19 oktober is er weer bingo in buurtcentrum ’de Boog’. Er zijn mooie prijzen te winnen. De zaal gaat open cm 19.00 uur, de bingo begint on 20.00 uur. Ie dereen is van hirte welkom in het buurtcentrum aan de C. Huijgenslaan 2. DL M HYPOTÏ SHOP 20-09: bij een binnenbrand in de Pr. Margrietstraat was de zolderverdieping in brand ge raakt. Door hevige rookont- met wat automatische meldin gen en nog een restantje werk- hoefte bestaat om lessen te volgen in het omgaan met brandblusapparaten. Als hier belangstelling voor is, horen wij dit graag via het telefoonnum mer 624511 Commandant Brandweer G.J. Huizer WADDINXVEEN - In Kreater draait woensdag 24 oktober de kinderfilm Casper en Wendy. Wendy is een aardige heks. Sa- WADDINXVEEN - De volgen de jeugddisco in De Paddestoel is op vrijdag 19 oktober. Het wordt een extra groot feest, DJ Ed is namelijk al 15 jaar DJ in De Paddestoel. ZIEKENFONDS PARTICULIER Voor alle zekerheid dichtbij. "DUS UW CONCE Kaartjes zijn alleen aan de zaal verkrijgbaar, er is geen voor verkoop. Zoals iedere derde vrijdag avond van de maand, is dit dé uitgaansavond in Waddinxveen voor de jeugd van 9 tot en met 14 jaar. Er wordt weer de allerbeste muziek gedraaid en het wordt ook deze keer extra leuk. DJ Ed van Drive-ln-Discotheek The Flying Dutchman is al 15 jaar DJ in De Paddestoel en dat wordt gevierd. De Paddestoel wordt deze keer net een echte discotheek met extra veel goede muziek en een extra grote lichtshow! Ook is er weer een loterij, waarin je onder meer een foto camera kan winnen. DJ Ed geeft als extra prijs ook nog een T-shirt weg. De openingstijden zijn gewij zigd: van 19.30 tot 22.00 uur. Entree: 2,-. alle kinderen welkom voor de les in Gouwebad De Sniep. Het worden letterlijk en figuurlijk spetterende lessen waaraan al le leeftijdsgroepen vanaf 4 jaar kunnen deelnemen. Het zwem bad zal even 20 minuten op zijn kop staan door het galmen van zingende en swingende kinde ren. Naast de normale toegangsprijs zijn er geen extra kosten aan de les verbonden, het bezit van een zwemdiploma is voor kin deraquarobic niet verplicht. De les wordt in het wedstrijdbad gegeven, de waterdiepte zal on geveer 50 cm. diep zijn. waterkeringenbeheer, water- kwantiteitsbeheer en water kwaliteitsbeheer. Schieland kan deze taken alleen succesvol realiseren wanneer het beheer van de waterkerin gen en de waterhuishouding plaatsvindt in nauwe samen werking met de gebruiksfunc ties en de bestemmingen van drage is welkom. De kinderboerderij is tevens op zoek naar mensen, die een of meer dagdelen als vrijwilliger willen meewerken in de kinder boerderij. Daarbij zijn er moge lijkheden voor het verzorgen van dieren, begeleiden van kin deren, het informeren over verzorging van huisdieren, het maken van presentaties, het or ganiseren van exposities en het samenstellen van de nieuws brieven. Voor meer informatie: Rens Boogaard en Martin Hof man, zijn (telefonisch) bereik baar tussen 15.00 en 16.30 uur in Dierendal. Met ingang van 2001 is het Streekarchief begonnen met het meten van de site. Anderszijds heeft ook de digi tale fotografie invloed op het Streekarchief. Zo kwam er jaarlijks een grote schenking van persfoto’s van de Goud- sche Courant. De overgang naar digitale fotografie levert een behoorlijk kleiner tastbaar archief op waardoor de schen king in 2000 één van de laatste zal zijn geweest, zo vermoedt het Streekarchief. MOERKAPE.LE - Op 18 oktober holden 3is I Grafi media en 3s I PrintPlus open huis ii hun nieuwe pand voor il hun relaties. Uitbreiding was hard nodig voor het xan oorsprong Haagse bdrijf. Dit was net meer mogelijk op het Hiagse grafische pleintje. 2e hebben de ruimte gizocht én gevon den in Moerkapelle in de Oranjesraat 38. Eind december 2000 zijn ze verhuisd en vanaf 2 januari 2001 zijn ze hun relaties van dienst vanuit Moerka pelle. Ze gaan dit Open Huis ook combineren met een samenzjn voor alle ge nodigden. 3isl Grafimedia heeft van oorsprong 3 grafische disci plines: prepress en press, die zich samen verenigen in een full service grafisch centrum. 3isl Grafimedia staat voor eeij compleet pakket van grfische en di gitale commulicatie gere aliseerd van begin tot eind product. Sinds 9 oktober beschikt Schie land over een eigen website (www.Schieland.nl) waar infor matie wordt gegeven over ac tuele ontwikkelingen op het ge bied van de kerntaken van Schieland. lerlei werkzaamheden. Omst reeks 20.30 uur werd het wa- WADDINXVEEN - Naast het vrijzwemmen kunnen de kinde ren in de herfstvakantie ook meedoen aan kinderaquarobic. Op dinsdag en donderdag tus sen 14.00 uur en 14.30 uur zijn bewoner hacj het vlees te lang laten braden.de rook kwam in de kamer en da automatische adembescherming en met één brandmelder ging af. De maand hogedrukstraal, gingen de zol- september was ook een zeer natte maand. 11-09: waterover last in de Paslage, waar een dakkapel van de woning be hoorlijk lekte. Ma het aanbren gen van een zei was het euvel verholpen. 19-09: de meldingen van water overlast stroomden binnen. Vanaf I4.30 uur wt 0I.30 uur zijn wij bezig geweest met al- Het beheersgebied van Schie land is ruim 20.000 ha groot en beslaat een deel van het voor malige grote Hollandse veenge bied. Vrijwel alle veen is hier vanaf de 13e eeuw vergraven voor de turfwinning. De plas sen die daarbij ontstonden zijn in de afgelopen eeuwen droog gemaakt. Deze droogmakerijen vormen nu het grootste deel van het beheersgebied. De hoogte van het maaiveld in de droogmake rijen varieert van globaal -4.00 m in het noorden tot NAP - 6.67 m in de Zuidplaspolder, of ficieel het diepste punt van Ne derland. Schieland beschikt over twee boezems, waarop het polderwater wordt uitge slagen: de Rotte- en de Ring- vaartboezem. Vanuit deze boezems wordt het water uitgemalen op de Nieuwe Maas, respectievelijk de Hollandsche IJssel. Deze twee buitenwateren staan on der getijdeninvloed en kennen dus een wisselend peil. Deze maand is de laatste hand gelegd aan de afgifte van ge bruiksvergunningen aan com merciële horecabedrijven. Zij en hebben de benodigde aanpass ingen uitgevoerd. In oktober worden de laatste gebruiksver- uitgereikt. Voor Waddinxveen betekent dit, dat de brandveiligheid in de horeca gelegenheden goed is. Door de grote belangstelling op de gemeentedag voor met name het blussen van kleine den hulp te bieden. binnenbrandjes is de vraag ge- Die zelfde dag is de brandweer rezen of er bij de inwoners be- nog twee maal in actie geko men, éénmaal om een wegdek te reinigen en éénmaal voor een pannetje met vlees in een woning aan de Pr. Bernhard- laan. der op om te kijken waar de vuurhaard zich bevond. Het bleek een wasdroger te zijn die waarschijnlijk sluiting had ge maakt. Omdat de bewoner zijn zolder had afgetimmerd met gipsplaten is de brand beperkt Wij zijn met twee gebleven. De volgende dagen vulden zich ploeg van de regio geworden. Het was een bijzondere wed strijd, er werd gedaan alsof er men met haar drie tantes is ze op de vlucht voor de tovenaar Desmond. Ze verschuilen zich in een vakantiepark in de ber gen waar ze Casper en zijn ooms tegenkomt. Casper moet de kleine Wendy natuurlijk hel pen in haar strijd tegen Des mond. Aanvang I3.3O uur, speelduur: 95 minuten. Toegangsprijs is 3,50 p.p. 2,00 p.p. voor Kre- apashouders). Reserveringen bij Kreater, Kerkstraat I3, tel. 0I82-6I4422 Door Walther Micke REGIO - De inrichting van het gebied in de driehoek Zoe- termeer-Gouda-Rotterdam staat volop in de belangstel ling. Dit is het beheersgebied van het hoogheemraad schap Schieland. Uit de recente wateroverlast blijkt weer hoe belangrijk een juiste afstemming van ruimte voor water (calamiteitenberging), ruimte voor verstedelijking en glastuinbouw is. Op 10 oktober gaf het Hoogheem raadschap van Schieland een informatieavond over haar visie op ruimtelijke ordening en waterbeheer in haar be heersgebied. Deze visie, verwoord in het conceptrapport ’Visie op water en ruimtelijke ordening in Schieland’ schenkt uitvoerig aandacht aan het waterbeheer. Internet adres: www.brand- weerwaddinxveen.nl e-mail- mail: info@brandweerwaddinx- veen.nl periode 1839- 1842, resp. 1849. Voor het gebied Zevenhuizen ontving het Streekarchief transcripties van de akten van transport van schepen 1653 - 1797, met indices op de achter namen van de in de transcrip ties genoemde namen en kwam er een aanvulling op de burger lijke stand betreffende huwelij ken 1913-1922 en overlijden 1941-1950. Ook is de toegang op de geboorteakten van Moerkapelle van de periode 1851 -1886 gereed gekomen. Voor wat Waddinxveen betreft maakte de streekarchivaris in 2000 een begin met de ru- brieksafdeling van het secreta- rie-archief over de periode 1936-1975, zodat dit archief beter toegankelijk is voor ge bruikers die niet of onvoldoen de bekend zijn met de gebruik te archiefcode van de VNG. Ook kwam er toegang op de persoonsgegevens in de voor loper van het wijkregister en het wijkregister zelf van Noord-Waddinxveen over de De middagen beginnen om 14.00 uur en duren tot onge veer 15.30 uur. Natuurlijk mo gen de kinderen hun werkstuk meenemen naar huis. Vooraf opgeven is wel nodig: vol is vol. Aanmelden kan bij Dierendal, tel. 0182-610777. Deelname is gratis, maar een vrijwillige bij- WADDINXVEEN - Het har monieorkest van muziekvereni ging Concordia o.l.v. Jeroen Wentel neemt op zaterdag 20 oktober dee aan een festival in Schoonhoven. Het harmonieorkest speelt van 14.55 tot 15.25 in het Bastion. Tijdens het festival worden de deelnemende orkesten door een vakjury beoordeeld op de muziekwerken die door de ver enigingen zelf zijn uitgekozen. Zij beoordelen deze op onder meer ritmiek, muzikaliteit, tem po en dynamiek. De harmonie van Concordia Waddinxveen komt uit in de Ie afdeling. De muziekwerken die het or kest ten gehore zal brengen voor de jury zijn Utopia en Lord Tullamore. Bij een combinatie van bijzon dere standplaatsfactoren is ontwikkeling van bijzondere natuurwaarden mogelijk die wezenlijk bijdragen aan regio nale biodiversiteit in Zuid Hol land. Deze kritische natuur is zeer plaatsgebonden, en daar mee ook zeer kwetsbaar voor ontwikkelingen op, of in de na bijheid van de locatie. Criteria vanuit wateraanvoer/primaire waterkwaliteit wegen voor na tuurontwikkeling het zwaarst, omdat deze waarborgen dat duurzaam de gewenste milieu condities voor kritische natuur in stand kunne blijven. De crite ria leiden tot een voorkeur voor het Zuidoostelijk deel van brand was ont staan in een treinstel naast een andere trein met ge vaarlijke stoffen. Onder en in de trein lag een slachtoffer. de Zuidplaspolder. De voorkomens van katteklei in dit gedeelte leiden daarbij tot een relatief zuur en voedse- larm milieu, wat de bijzondere eigenschappen verder ver sterkt. Vanuit het waterbeheer kan een ecologische functie van dit deelgebied ook goed worden ondersteund. :EK Schielands missie is ’Droge voeten en schoon water’. Schieland verzekert inwoners en bedrijven een veilig gebied voor wonen, werken en recreë ren, met een ecologisch gezon de waterhuishouding. De drie kerntaken daarbij zijn er voor Waddinxveen een kri tieke situatie ontstond. De ge malen konden het regenwater het zuiveringsgemaal. Twee niet aan, de Petteplas dreigde over te lopen en de dijk van de Oranjewijk moest op diversen plaatsen worden opgehoogd. Het dijkje achter de oude be graafplaats liep op dat moment ding en de ernst van de situatie al over. Om 23.00 uur waren zijn wij met drie wagens te hulp wij de situatie meester. Na het geschoten om de drie inzitten de Dorpsstraat. Het betrof leegpompen van nog een paar kelders en schuurtjes hebben wij deze zeer natte dag om WADDINXVEEN - In de herfstvakantie worden in kin derboerderij Dierendal weer doe-middagen georganiseerd. Op woensdag 24 en donderdag 25 oktober kunnen kinderen er werkstukken maken met kale bassen en suikerbieten. ÏUURMAN IS ^PIANIST?" WADDINXVEEN - Burgemeester Jonkman reikte afgelopen week het allereerste paspoort in nieuwe stijl uit. Het was een medewerker in het gemeentehuis die het eerste gloednieuwe exemplaar kon komen afhalen. De aanvraag van paspoorten en andere reisdocumenten gaat sinds I oktober niet meer via het gemeentehuis, maar op een centraal punt in Nederland. Tegelijkertijd met die wijziging is het paspoort ook in een nieuw jasje gestoken. (Foto: PR.) REGIO - De digitale wereld heeft het afgelopen jaar invloed gehad op het reilen en zijlen van het Streekarchiefdienst Hollands Midden. Zo was er in 2000 een lichte afname van het studiezaalbezoek door de in troductie van de website van het streekarchief, meldt het jaarverslag over 2000. Het doorzoeken van bijvoorbeeld digitale indices levert een enor me tijdsbesparing op vergele ken met het doorzoeken van deze bronnen in de studiezaal. het gebied, zoals landbouw, be woning, bedrijvigheid en recre atie. Op dit moment wordt Schie land geconfronteerd met een aantal ontwikkelingen. Zo klinkt de bodem in tot 7 milli meter per jaar. Ook is er sprake van klimaat verandering waardoor de zee spiegel tussen de 20 en 80 cm stijgt met gevolgen voor de Rotte. Meer winterse neerslag dwingt Schieland het huidige beleid te wijzigen. Het zuidelijke deel van de Randstad maak een verstedelij king door. Woongebieden, be drijfsterreinen, glastuinbouw, nieuwe natuur en groene re creatievoorzieningen vragen steeds meer oppervlakte, ter wijl het traditionele, grondge bonden agrarische gebruik van het gebied sterk afneemt. Daardoor is in toenemende mate sprake van een potentieel hoge economische schade in si tuaties van wateroverlast. zaamheden wateroverlast. De brandwee* is in september reeks 20.30 uur werd het wa- 27-09: om 03.53 uur ging de 25 keer gealameerd, hieronder terpeil in de sloten zo hoog, dat pieper af voor een ongeval met een samenvating. er voor Waddinxveen een kri- beknelling en brand op de He- zijn allemaal gecontroleerd 02-09- In eenwoning aan de Pr. tieke situatie ontstond. De ge- nergouwerweg ter hoogte van Bernhardlaai hing een malen konden het regenwater het zuiveringsgemaal. Twee au- rooklucht. Dt bewoners namen niet aan, de Petteplas dreigde to’s waren met elkaar in bot- geen risico ei belden de brand- over te lopen en de dijk van de sing gekomen, waarschijnlijk gunningen weer. De oficier van dienst is Oranjewijk moest op diversen door aquaplaning. Drie perso- polshoogte gaan nemen en plaatsen worden opgehoogd, nen waren hierbij betrokken, heeft na orderzoek geconsta- Het dijkje achter de oude be- Naar aanleiding van deze mel- teerd dat er niets aan de hand was. 09-09 Een kleine brand heeft gewoed in een slooppand aan hier een klein binnenbrandje, dat we met één hogedrukstraal hebben gebluï. Gezien het feit 01.30 uur afgesloten, dat het pand leeg stond, ver moeden wij cat hier spraken is van brandstichting. 15-09: autocratische brandmel ding in de Pr Bernhardlaan. De wikkeling was het moeilijk te bepalen waar de vuurhaard zich bevond. Twee man, met WADDINXVEEN - Aan de Noordkade zal binnenkort worden begonnen met de bouw van zes kadewoningen. Aannemingsbedrijf De Langen van den Berg B.V. die de grond had opgekocht, heeft toestemming gekregen van het college van B&W om er wonin gen neer te zetten. In totaal komen daarbij 12 par keerplaatsen, waarvan zes in pandige garages en zes niet- openbare parkeerplaatsen. De HypoüieekshoöDorpsstraat 202a, Zevenhuizen, (i80) 63 12 72. www.h) De oefeningen waren gericht Geef brand geen kans, plaats op de inzet van mensen en rookmelders op de juiste plaat- middelen en het redden van sen. Plaats nooit brandbare personen uit brandende gebou- spullen rondom de C.V. ketel wen. De wedstrijdploeg oefen de veel voor een wedstrijd op 29 september, en met succes, eerste en één tweede prijs de beste

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 23