Subsidiemogelijkheden Test uw wijnsmaak op voor kleine de najaarsproeverij kernen Zuid-Holland CASBA wonen i Diepe verzakkingen in achtertuinen Alpherbrink ORTING Episode II: voor een avondje goed dineren Amateur- muziekavond De Zeven TOOS start met acrogym Najaars- verkoperij Crea- doeclub Open huis bij Slank-klup Muzen 1 10% korting r* Leefbaarheid Subsidies Achtertuinen ■f/ï K J I Week van de Lingerie PAGINA 15 WOENSDAG 24 OKTOBER 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN ‘Op is opl LINGERIE (Hans Démoed) De laatste melding kwam afgelopen zondag binnen. (Foto: PR.) 1 I DEN HAAG/REGIO - Het college van Gedeputeerde Sta ten heeft bij haar aantreden in 1999 al het voornemen uitgesproken om in deze periode extra aandacht te be steden aan de leefbaarheid in de kleine kernen van Zuid- Holland. Deze belofte wordt thans ingelost door een voorstel aan Provinciale Staten over het instellen van een subsidieregeling ten behoeve van de leefbaarheid in klei ne kernen. verdeling van de gelden voor de vitaliteit in de kleine kernen. In deze verordening zijn de ver schillende begrippen omschre ven. zoals een buurtbus, niet tot de mogelijkheden. Het onderhoud aan woningen is eveneens uit gesloten, als ook voorzieningen op het terrein van kinderop vang en onderwijs. ten. Niet alleen de wijnken ners, maar ook mensen die niets van wijn afweten maar er wel graag een glaasje van drinken.” Diverse wijnen zullen er staan. Zo neemt het wijnhuis wijnen uit Frankrijk mee als de Bordeaux, Bourgogne en Rhone. DGS Wijnkopers biedt wijnen aan uit Zuid Afrika, Chili, Argentinië en Spanje bij voorbeeld. Niet alleen de lan den en streken van herkomst verschillen enorm, ook de prijzen van de wijnen lopen erg uiteen. Zo zullen er wij nen van onder de tien gulden per fles tussen staan en kan met nippen van een wijn van rond de zeventig gulden. „We nemen ook een Bourgogne Meursault Domaine Bouze- reau en een Chateaux sous- sans Margaux 97 mee.” Ook is er een gedeelte met een video waarop getoond wordt hoe wijn ontstaat en het bereiden ervan en is er een blindproeverij. „Daar staat een karaf wijn en men kan dan raden welke het is. Voor de winnaar ligt er na afloop een prijsje klaar”, licht Schalk toe. Om de aan wezigen te attenderen op verkeerde geuren en sma- Van der Linde Lingerie vind je in: Bleiswijk, Dorpsstraat 83 Berkel en Rodenrijs, Centrumpassage zj Hillegersberg, Freericksplaats 23 Voorburg, Koningin Julianalaan 263A 1 Waddinxveen, Passage 2 WADDINXVEEN - Wat is uw wijnsmaak? Daar komt u ach ter op een wijnproeverij! Een mooie gelegenheid om eens te testen welke soorten wijn er zijn, de verschillen daartus sen en hoe ze smaken. Botte lier Johan Schalk nodigt alle wijndrinkers uit om op maan dagavond 29 oktober de smaak, geur en kleur van 40 wijnsoorten te komen testen. Hotel, café, restaurant De Unie aan de Kerkweg Oost zal voor de gelegenheid op deze avond worden ingericht als een professionele wijn proeverij. Het is een doorlo pende proeverij waar op een grote tafel de wijnen uitge stald zullen staan.Twee im porteurs, te weten DGS wijn kopers uit Waddinxveen en Neerlands Wijnhuis zijn de importeurs van de wijnen en zullen daarbij graag uitleg ge ven over de inhoud van de flessen en de juiste wijze van proeven. „We houden eens per jaar zo’n proeverij”, vertelt Johan Schalk, eigenaar van de Gulle Bottelier en mede-organisator van de proeverij. „We willen graag iedereen de mogelijk heid geven eens te komen proeven van diverse wijnsoor- ken, zal er ook een tafel staan met voorbeelden van wijn die naar azijn ruikt, wijn die over zijn top is en wijn die kurk heeft. Wie op de juiste manier de wijn goed wil proeven, be reidt zich goed voor. „Zo laat je je sigaretten thuis want er mag niet worden gerookt, doe geen lippenstift of parfum op en neem een lichte neutrale maaltijd vooraf waarin niet te veel kruiden zijn verwerkt”, raadt Schalk aan. „We hebben stukjes brood en toast klaar staan om de smaak te neutra liseren en er is voldoende wa ter aanwezig om de mond te spoelen.” Bij de entree worden proef- lijsten uitgedeeld met de na men van alle wijnen erop en is er ruimte om zelf de keu ring erachter in te vullen. „Zoals een proeverij betaamt hebben we bakken klaar staan om de wijn na het proeven in te deponeren”, aldus Schalk. Wie na de proeverij zijn of haar keuze heeft kunnen ma ken, kan gelijk een fles of meer bestellen. „Daar zit natuurlijk een leuke korting bij.” De wijnproeverij vindt plaats op 29 oktober in hotel, café, restaurant De Unie aan de Kerkweg Oost 226. De door lopende proeverij start om 19.30 en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Toegang is gratis, ie dereen is welkom. lucht uitgevoerd om daarna door de werpers te worden opgevangen. Bij Acrogym is sa menwerking dus enorm belang rijk. Acrogym is geschikt om de monstraties mee te geven, ook bestaat er de mogelijkheid om deel te nemen aan Acrogym- wedstrijden. De les wordt gehouden op dinsdag van 18.00- 19.30 uur in het gymlokaal aan de Staring- laan en staat onder leiding van Dick v.d. Heuvel. TOOS is op dit moment heel erg op zoek naar oudere onderpersonen. Opgeven kan bij TOOS (0182 - 613839 632931). Datzelfde rioolstelsel zorgde er ook voor dat in acht achter tuinen op de Alpherbrink ver zakkingen zijn geconstateerd. Eén bewoonster kwam daar wel op een heel vervelende marier achter. Zij zakte spon taan door een gedeelte van de bestrating heen en scheurde haar enkelbanden. De uitvoer der overhandigde haar een flin ke fruitmand. „Sommige gaten zijn wel een halve meter diep”, vertelt een buurtbewoonster. Afgelopen zondag kwam de laatste melding binnen. Lagen de tegels in deze tuin zaterdag nog op zijn plaats, op zondag lag een deel schots en scheef en weggezakt. De provincie Zuid-Holland be treurt de verzakkingen, maar legt de verantwoordelijkheid bij de aannemer. „Bij de bo demsanering is de grond ver- nieuwe restaurant, terecht.Wel voor ingrediënten als eenden borst, carpaccio of voor een wildmenu. „Op 31 oktober gaan we open en dan hebben we een heerlijk wildmenu op de kaart. Dat hoort toch echt bij dit seizoen”, verklapt Ellen alvast. „Het wordt een iets luxer restaurant”, vult Michelle haar moeder aan. „Een restau rant waar je extra service hebt en waar je gewoon een avond je lekker kan komen eten.” En bij een goed restaurant hoort natuurlijk ook een uitgebreide wijnkaart, met wijnen uit diver se landen. Aan horeca-ervaring zal het dus niet ontbreken bij Episode II. Tot het nieuw millennium aanbrak waren Ellen en Boude- wijn de eigenaren van Café Royal. „Dat hebben we altijd met veel plezier gedaan. Maar we kregen een goed bod voor het café en toen hebben we het verkocht. Na ruim een jaar niets doen, begon het weer te kriebelen. We zochten een geschikt pand en dat hebben we dus nu ge vonden”, vertelt Boudewijn Verkerk. „We hebben er weer erg veel zin in. Het is toch wat minder zwaar dan een café waar het ook nachtwerk is en het is een nieuwe uitdaging in hetzelfde vakgebied.” vangen door zand. Dat moet goed aangetrild worden om lucht en ruimte er uit te halen. Dat is kennelijk niet goed ge beurd”, legt een woordvoerder van de provincie uit. „Het pro bleem hier is dat de delen waar het riool ligt moeiiijk aan te trillen is en dan krijg je ver schuivingen. Een ander pro bleem zijn de regenpijpen ge weest. Die lopen langs de huizen ver ticaal, maar gaan onder de grond horizontaal verder om dat ze op het riool aangesloten zijn.Waarschijnlijk is een regen pijp losgeraakt waardoor een boel water rechtstreeks de grond is ingegaan. Dat veroor zaakt ook een verschuiving van de grond.” Op 15 oktober kwamen scha- de-experts langs en werden de herstelwerkzaamheden in de tuinen gestart. De bestrating werd verder open gegraven om tevens te onderzoeken in hoeverre het zand is weggespoeld. Inmiddels zijn vijf verzakkingen hersteld, maar moet de aannemer nog terugkomen voor de Alpher brink nummer 17. De kosten van de schade is nog niet be kend. De verwachting van de provin cie is dat er geen nieuwe mel dingen zullen binnenkomen. „We hebben een aannemer in gehuurd en gaan er vanuit dat hij goed werk doet en dat het bij dit aantal meldingen zal blij ven. Preventief zullen er geen maatregelen worden genomen, we kunnen tenslotte niet on der elke stoeptegel gaan kij ken”, aldus de provincie Zuid Holland. o w Bij het toekennen van een sub sidie is Zuid-Holland bereid zo wel bij te dragen in de proces kosten als in de kosten van realisatie van het project. In to taal wordt er maximaal 300.000 gulden per kern be schikbaar gesteld voor een project. Als een gemeente een project aandraagt dat betrek king heeft op twee kernen, dan kan de maximale subsidie oplo pen tot 500.000 gulden. Bij de binnenkomst van aanvragen worden de aanvragen gerang schikt, waarbij rekening wordt gehouden met de doelstelling van de regeling, het verwachte effect op de leefbaarheid in het dorp en ook de haalbaarheid van de ingediende plannen. Het provinciebestuur vindt het ook van wezenlijk belang dat de be volking wordt betrokken bij de activiteiten. Naast deze inhou delijke afwegingen zal Zuid- Holland ook rekening houden met de regionale spreiding van de projecten over de provincie, het evenwicht tussen grote en kleinere projecten en een evenwicht tussen bijdragen voor proceskosten en de kos ten voor realisatie van de pro jecten. De provinciale verordening treedt in 2002 in werking, maar er is ook in 2001 al geld be schikbaar voor de leefbaarheid in de kleine kernen. Recent heeft het College van Gedepu teerde Staten de gelden ver deeld in verband met het Inves- terigsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV). De ervaring was dat deze gelden met name ten goede zijn gekomen aan de grotere gemeenten in Zuid- Holland, waarmee de kleine kernen buiten schot zijn geble ven. Het provinciaal bestuur be schouwt dit als een ongewens te ontwikkeling. In 2001 zijn er een aantal ISV-projecten inge diend die vallen binnen het ka der van de doelstelling voor de kleine kernen. Het voorstel van GS is om de gelden in 2001 in te zetten voor deze zeven pro jecten. 2-zitsbank 'Bora Bora’ in uni Wapiti leder van 5.595,- voor 4.175,- ‘geldt ook voor de 3-zits, 2,5-zits en fauteuil www. ca s ban I Zoeterwoude I Rijneke Boulevard I Hoge Rijndijk 315 I 071 - 589 93 46 WADDINXVEEN - Jazzdans- en Turnvereniging TOOS is vo rig seizoen met een nieuwe vorm van gymnastiek begon nen, namelijk Acrogym voor ie dereen tussen de 6 jaar en on geveer 40 jaar. Dit seizoen heeftTOOS deAcroles iets uit gebreid. Acrogym is onder te verdelen in balans- en de tempo-elemen- ten. Samen resulteert dit in een oefening van circa 2 minuut. Bij de balanselementen maken ver schillende mensen piramides op elkaar. Bij de tempo-elementen wor den verschillende bewegingen als salto’s en de flik flak in de WADDINXVEEN - De hand- werkclub Gereformeerde Kerk Waddinxveen Crea- Doe club houdt zaterdag 3 november weer haar najaarsverkoperij. Er is van alles te koop als gebreide truien in grote maten en kin dermaten 0 -9 jaar, baby spulle tjes waaronder leuke kraamca- deautjes, o.a. sokjes, fijne knuffels, handdoeken met knuf fel, spuugdoekjes, rompertjes enz. Ook zijn er genaaide broekjes (spijker) met bijpas sende spencertjes en truitjes. Verder zijn geitenwollen sok ken in vele maten en kleuren en wenskaarten. Dan zijn er nog poppen en poppenkleer- tjes, pannenlappen, kleedjes en schorten voor zowel groot als klein en nog veel meer. Ook is er een grote 2e handsboeken- markt. Allereerst moet natuurlijk door Zuid-Holland worden be paald wat men onder een klei ne kern verstaat. In de verorde ning is opgenomen dat het moet gaan om een Zuid-Hol- landse kern met minimaal 500 inwoners en maximaal 5000 in woners. Dit betekent dat ker nen als Boskoop en Waddinx veen voor deze regeling niet in aanmerking komen. De kernen van de gemeente Rijnwoude daarentegen hebben allemaal minder dan 5000 in woners, zodat Benthuizen, Ha- zerswoude-dorp, Hazerswou- de-Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn wel een beroep kun nen doen op de nieuwe rege ling, als zij geschikte projecten hebben. Daarnaast is er alleen subsidie te verkrijgen voor eenmalige kleinschalige projec ten. Uiteraard zijn er ook de nodige beperkingen, want sub sidie voor bepaalde soorten projecten is niet mogelijk. Zo behoort subsidie voor een vorm van openbaar vervoer, WADDINXVEEN - Slank-klup zet een week lang de deuren van al haar clubs in Nederland open, en wel in de week van 29 oktober t/m 2 november. Be zoekers zijn welkom om een kijkje te komen nemen bij een van de bijna 400 clubs, waarvan er ook eentje in Waddinxveen zit. Onder het genot van een (slanke) lekkernij kan men vrij blijvend kennis maken met de clubleidster, de werkwijze en de sfeer van de Slank-klup. De werkwijze van Slank-Klup is ge baseerd op het afleren van ver keerde lijngewoontes en het aanleren van gezonde eet- en leefgewoonten. Wekelijks wordt er een nieuw weekmenu uitgegeven dat gebaseerd is op gewone voedingsmiddelen en lekkernijen. Tijdens de Open Huis week ontvangt men ge heel gratis het speciale Open Huis menu. Loop tijdens de Open Huis week eens binnen bij de Slank-Klup in de Ont- moetingskerk aan de Groen- voorde 3. Of neem contact op met de clubleidster José van Schee, tel: 0182 - 614677 of 06 51581780. Voor meer informa tie: www.slank-klup.nl of het hoofdkantoor in Brucht 0523- 231571. ZEVENHUIZEN - Op zaterdag 3 november organiseert de Ze ven Muzen de 21e Muziek avond voor Amateurmusici, in de Gereformeerde Kerk aan de Dorpsstraat 106, aanvang 20.00 uur. De deelnemers uit Zeven huizen en omgeving zullen weer solo of met meerderen op deze avond hun muziek ten gehore brengen. Van accor deon-, orgel- en pianospel tot zang met piano en/of fluit en zang a capella. Behalve werken van klassieke componisten waaronder Brahms, Debussy, Haydn, Schubert en Von Weber zullen er ook Franse chansons en musicalliederen van o.a. Mi chel Legrand te horen zijn. Ie dereen is welkom. Vrijdag 2 november io% korting op de héle collectie badjassen en dusters! WADDINXVEEN - Wie een maal in de horeca zit, wil het vak niet meer verlaten. Dat geldt in ieder geval voor Bou- dwijn en Ellen Verkerk en -hun dochter Michelle. Na 23 jaar lang café Royal te hebben ge had, zijn ze nu aan de volgende episode begonnen: een restau rant. Twee weken voor de opening zijn ze nog hard bezig met de verbouwing van hun nieuwe pand aan de Gouwe. Waar voorheen brasserie de Boeg zat, zijn zij nu met klusjesman nen aan de slag om een geheel eigen karakter aan het pand te geven. „We willen er een ver nieuwende uitstraling aan ge ven, met eigentijdse kleuren”, vertelt Ellen Verkerk. De kok zal zeer diverse ge rechten serveren. Gerechten uit de hele wereld. „Uit Frank rijk, Nederland, Italië en de oosterse wereld bijvoorbeeld”, licht dochter Michelle toe. De kok is een bekende van de fa milie. „Het was een klant van ons toen we nog Café Royal hadden. Hij had al laten weten interesse te hebben als we eens een restaurant zouden hebben en zei dan ook gelijk ’ja’ toen we hem hiervoor vroegen”, vertelt Boudewijn Verkerk. Voor een sateetje kun je niet bij Episode II, de naam van het WADDINXVEEN - De bewo ners aan de Alpherbrink kwa men vorige week voor nieuwe verrassingen te staan. Nadat hun tuinen de afgelopen maan den op de schop waren gegaan voor een grondige bodemsane ring, zagen zij nu de gevolgen daarvan: grote verzakkingen. Op de parkeerplaats aan de Al- pherbrink/Alpherwetering werd op zondag 14 oktober het eerste gat in de bestrating ontdekt. De oorzaak is een losgeraakt deksel op het riool waardoor het zand onder de bestrating wegspoelt. De directievoering heeft het stuk tijdelijk afgezet om onge lukken te voorkomen. Bottelier Johan Schalk van De Gulle Bottelier is één van de organisatoren van de najaarsproeverij. (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) Deze regeling zal naar ver wachting op I januari 2002 in werking treden. De belangrijk ste doelstelling van deze rege ling is het verbeteren van de leefbaarheid en de vitaliteit. Zuid-Holland wil die steun vorm geven door kleinschalige projecten financieel te onder steunen. Het gaat dan niet al leen om de uitvoering van con crete projecten, maar ook onderzoeksprojecten voor winkelvoorzieningen, biblio theek, bejaardenhulp, veiligheid, mobiliteit, sportvoorzieningen en andere voorzieningen voor de gemeenschap, zoals bijvoor beeld een dorpshuis. Het is algemeen bekend dat de voorzieningen in kleine dorpen onder druk staan en dat het handhaven van de laatste school, winkel of dorpshuis bij na onmogelijk wordt. Veelal komt dit doordat de jongere generatie uit deze dorpen weg trekt, met name vanwege het ontbreken van voldoende wo ningen. In een groot deel van Zuid-Holland mag weinig tot niets gebouwd worden als ge volg van het Groene Hart be leid. Dit heeft zeker zijn effect op de gemeenschappen in die kleine kernen. Zuid-Holland zal een nieuwe verordening vaststellen voor de I0AW41CÖLA

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 15