Toneelvereniging Toi Toi winnaar Eénakterfestival Boelhuisveiling Lionsclub Van Ijsselmeer tot Schollevaarseiland Deel I r“d 1 4 ir' COLOFON PvdA presenteert concept-verkiezings- programma aan leden 1 r Colofon l. r MEDISCHE DIENSTEN I KERKDIENSTEN y I I I 'VKdtlk je. mwi. r 1 Mxeüe ^.7 scjze 7 7 'w°t- w (7 PAGINA 5 WOENSDAG 24 OKTOBER 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN ZATERDAG 27 en ZONDAG 28 OKTOBER ZONDAG 28 OKTOBER Groens- i Groens- Dienstdoende apotheek: Apotheek van Doorn, Prins Bernhardlaan 65, tel. 0182-614162. Voor de praktijk van de huisartsen Alberts, Beeker.Van den Brule, Van der Linde, Van Vliet en Vroom (groep I) heeft dienst: Arts: P.J.E.v.d. LINDE, Souburghlaan 15,tel.0182-632222 (zaterdag en zondag) Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn de publieksjury prees de voorstelling van Toi Toi vanwe ge het spelplezier dat uit de voorstelling bleek en ook de Deel 2 en slot volgt over veer tien dagen. Kerkstraat 13, aanvang 20.00 uur. Het concept-programma is te verkrijgen bij het secretari aat van de PvdA, Wingerd 223, tel. 614485, e-mail: l.berg@wol- mail.nl. Van der Linde Lingerie vind je in: Bleiswijk, Dorpsstraat 83 Berkel en Rodenrijs, Centrumpassage 2 Hillegersberg, Freericksplaats 23 Voorburg, Koningin julianalaan 263A 1 Waddinxveen, Passage 2 Voor de praktijk van de huisartsen Glaser,Van Heel, Siemens,Vos kamp en Wilms (groep II) heeft dienst: Arts: G. SIEMONS, Mozartlaan 2-4, tel. 0182-612676 (zaterdag) TS. WILMS,Troelstrahoeve 66, tel. 0182-618613 (zondag) Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax:0172-212168 Redactie Sanne van der Kolk E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rij.iengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Chef-redacteur: Ghislaine Brongers Advertenties Sylvia Steenwinkel en Sabine Mensink E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag I 1.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. ging Toi Toi die aan het festival deelnam met de eenakter 'Open Huwelijk’ van Dario Fo. In deze eenakter wil een man zijn vrouw overhalen een nieuwe dimensie aan het begrip ’Open Huwelijk’ te geven, hoewel dat door haar wel degelijk als een achter haald probeersel wordt ge zien. Als zij echter, na vele amou reuze avontuurtjes van haar man, ook met een verhou ding op de proppen komt, blijken ook voor hem de nadelen van het open huwe lijk. Hoe de éénakter afloopt blijft voor het publiek tot op het laatste moment ondui delijk. Zowel de vakjury als recensent van de Goudsche Courant gunde de voorstel ling van Toi Toi een eervolle vermelding. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m donderdag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoeken postadres: Stationsstraat 12,2741 HS Waddinxveen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt automa tisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatieburo Waddinxveen per I-1-2001: maandag I 1.00-12.30 uur. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 uur Ds. W. van Gorsel, Bergambacht 17.00 uur ds. H. Russcher, Oud Beijerland De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 uur ds. H. Schipaanboord 18.30 uur ds.J. de Jong Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 uur ds. C.D. Zonnenberg 17.00 uur ds.A.W. van der Plas De Morgenster, Sterrenlaan 09.30 uur ds.J. de Jong 17.00 uur ds. G. Lustig, Voort huizen Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan 10.00 uur ds. F. Bos, Waddinx veen Sectie ’De Rank’, confessio- neel-hervormde gemeenschap, Coenecoopcollege 10.00 uur ds. M. De Boer 18.30 uur Vesper in Immanuël- kerk GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, voorde 09.30 uur ds. F. Hoogerwerf, Woerden 18.30 uur G.J. Martini Vesper IK OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Nieuwe Trefpunt, Stationsstraat spreker: Peter in 't Hout Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182- 6131 12. Kleine huisdieren-spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens afspraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade-Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, mevrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur volgens afspraak, tel. 0182-610462 of 0182-516876. REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade 10.00 uur geen dienst WADDINXVEEN - In het weekend van 11 tot en met 14 oktober werd in Concor dia in Haastrecht het Eénak terfestival gehouden. Normaal gesproken is Gouda de stad waar het festival plaatsvindt, maar door gebrek aan speel ruimte was de organisatie uit geweken naar Haastrecht. Dit weerhield echter de 12 to neelverenigingen uit de Goud se regio niet van deelname. Nadat alle voorstellingen wa ren gespeeld kwam de vakjury op zondagmiddag met een slotconclusie, werd de Goud sche Courant-persprijs uitge reikt en overhandigde de pu blieksjury de Dick Bustertrofee. Deze Dick Bus- tertrofee ging dit jaar naar de Waddinxveense Toneelvereni- Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle Tekst: Drs.W. Paul (VT 45) Samenstelling:). Ooms Inlichtingen: Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM Bezorging Telefoon: 0182-354885 Aanvraag visites Gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreek uur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waarnemend huis arts alleen voor zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. markt hun kostje zelf kunnen en de minder welgestel- den aangewezen zijn op ver schraalde publieke voorzienin gen”, aldus de partij. In de ledenvergadering van 30 oktober zal het concept-ver- kiezingsprogramma Mededeling: De regeling ’medische weekeinddienst’ is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvol gende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts Op zaterdag en zondag van 10.00 - 11.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur. Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Buiten de spreekuren zo mogelijk eerst bellen voordat u met een spoedgeval naar de praktijk komt. van directe democratie. „We vinden dat onze gezamenlijke rijkdom ingezet moet worden voor een leefbare samenleving waarbij kwalitatief hoogwaardi ge voorzieningen van en voor iedereen zijn. We verzetten zich tegen een ontwikkeling Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. VERSLAVINGSZORG MIDDEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda.Tel.nr. 0182-563500,fax.nr. 0182-563521Bereikbaar maan dag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. daling van de bodem is groot geweest en wordt op enkele meters geschat. Het ligt voor de hand aan te nemen dat het Ijsselmeer oorspronkelijk be hoorlijk diep geweest is maar steeds ondieper werd door de daling van het omringende land. Na de uitvinding van de polder- molen in de vijftiende eeuw werd het mogelijk plassen en meren droog te malen. In het begin van de 17e eeuw waren er de grote droogmakerijen in Noord-Holland: de Beemster 1607-1612, de Purmer 1618- 1622 en de Wormer 1624- 1626. Het grote succes en het binnen te krijgen. De pessimis ten deden hun aandelen over aan de optimisten die de zaak weer in orde probeerden te krijgen. Het ongeluk bleef hen echter achtervolgen, de ene doorbraak na de andere volg de. Toen in 1658 de kade weer doorbrak, hield men het voor gezien en liet men de polder vol water aan zijn lot over. der kleinmeubelen, antiek, cu riosa, munten. Inmiddels zijn reeds 160 kavels aangemeld. Zowel koper als verkoper staan 10% van het afgehamerde bod af voor het goede doel. Dat betreft dit jaar Het Senio ren Bankenproject in Zevenhui zen alsmede het financieel steunen van Paardrijen voor Gehandicapten. Op 3 november kunnen de ka vels vanaf 12.00 uur worden bekeken waarna om ongeveer Aanbieders die een of meerde re kavels willen laten veilen, kunnen telefonisch opgave doen bij de organisatie, tel. 0180-633847, tel. 0180-633618, tel. 0182-618080. De Lions Club raadt aan de kavels z.s.m. aan te melden. GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage 09.30 uur ds. E. Brink 16.30 uur ds. K. de Vries te Al phen a/d Rijn 13.15 uur de veiling een aan vang neemt onder leiding van veilingmeester de heer J. Kroes die dit reeds vele jaren vakkun dig verzorgt. grote geldelijke gewin dat te behalen was, sprak verschillen de geldschieters en onderne mers aan. Hiertoe behoorde ook Daniël van der Plancken in Vollenhove. Hij opperde het plan om met enkele medestan ders ook een plas te gaan droogmalen. Gezien de kosten wilde men het kleinschalig hou den en werd gekozen voor ’se- ker kleijn meerken genaemt de Ijsselmeer’ in de Wollefoppen- polder. Het lukte om de ver schillende eigenaars van het meertje uit te kopen en toen het geheel in bezit was, vroeg daniël van der Plancken bij de Staten van Holland en West- vriesland octrooi om het werk uit te voeren. Dit octrooi werd Daniël van der Plancken verleend in 1631 en hield in, dat hij behalve toe stemming voor het droogma len, voor een periode van 15 jaar vrijstelling kreeg van de be lastingen. Dit viel wellicht te gen, want hij had om 24 jaar ge- Het werk kon nu beginnen en er werd om het meer een kade met een ringsloot aangelegd. In 1634 viel de polder droog en kon een begin met de verkave ling gemaakt worden. Op de kaart van stampioen (1651- 1653) is te zien dat de polder droog is. Op de kaart staan twee molentjes aangegeven, een paar boerderijen en een eendenkooi. De totale opper vlakte van de nieuwe polder heeft men berekend op zo’n 84 ha. Dit was de eerste droogma kerij in het Hoogheemraad schap van Schieland. Ten on rechte werd hiervoor de droogmaking, in 1655, van de Honderd Morgen of Wilde- veenen onder Moerkapelle ge houden. Veel geluk hebben de partici panten van de droogmakerij niet gehad. De grond die boven kwam was niet de goede klei grond zoals in de polders in I Dl I N G E R I E ontstaan. hiervan er nog *Op is opl WADDINXVEEN - De Pro grammacommissie van de afde ling Waddinxveen van de Partij van de Arbeid heeft het con- cept-verkiezingsprogramma aan de leden gepresenteerd. De PvdA noemt het zelf een progressief, eigentijds en soci aal programma, waarmee de waarbij de welgestelden op de PvdA de gemeenteraadsverkie zingen ingaat. In het programma kopen geeft de PvdA aan wat haar ideeën en drijfveren zijn voor de komende raadsperiode. De PvdA maakt in het pro gramma kenbaar dat ze zich op basis van solidariteit blijft inzet- kiezingsprogramma worden ten voor de verdere duurzame vastgesteld. Deze bijeenkomst ontwikkeling van Waddinxveen. wordt gehouden in Kreater, „De PvdA wil zich richten op een gezond economisch beleid, gekoppeld aan een sterk sociaal beleid, kwalitatief hoogwaardi ge voorzieningen voor ieder een en zorg voor het milieu. Verhoging van veiligheid en leefbaarheid maken een inte graal deel uit van duurzame ontwikkeling”, schrijft de partij. De PvdA schrijft te willen lui steren naar en opkomen voor diegenen die minder vaak ge hoord worden. Uitbouwen van het Wijk- en buurtbeheer, het opzetten en ondersteunen van cliëntenraden en een jongeren- raad, voorzieningen voor de jeugd, zijn enkele van de punten waarop de PvdA wil inzetten. Ook schrijft de PvdA in de ko mende periode te gaan experi menteren met nieuwe vormen CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 09.30 en 17.00 uur ds. J.G. van Tilburg woensdag 31 oktober 19.45 uur ds. J.G. van Tilburg Foto In de voorstelling van Toi Toi gaven Kitty Schrever en Henk Keuken op imponerende wijze gestalte aan het echtpaar in het open huwelijk, waardoor de Waddinxveense toneelvereniging het festival met de Dick Bustertro fee kon verlaten. Vlnr: Henk Keuken, Kitty Schrever, Mieke Bruining.Wes van Rijnsoever (regisseur met de trofee) en René Roza. (Foto: PR.) ZEVENHUIZEN - In 1932 is de Afsluitdijk voltooid. De hier door van de Noordzee afgeslo ten Zuiderzee kreeg toen de naam Ijsselmeer. Men zal er toen niet bij hebben stilgestaan dat dit een aloude naam was die niets te maken had met de voormalige Zuiderzee, maar vanaf oude tijden de naam was van een meertje onder Zeven huizen. In het uitgebreide veengebied in het midden van Holland wa ren in aloude tijden enkele na tuurlijke meertjes te vinden. Enkele hiervan lagen in het ge bied waar later Zevenhuizen zou Twee zijn steeds: de beide Rottemeren. De ze stonden via de Rotte in open verbinding met de zee. Een an der meertje waarvan thans niets meer terug te vinden is, was het Ijsselmeer, later ook wel Wollefoppemeer genoemd, gelegen in wat later de Wolle- foppenpolder zou worden. Mo gelijk stond dit meer oorspron kelijk in verbinding met de IJssel. Omstreeks de elfde eeuw werd een begin gemaakt met de ont ginning van de uitgebreide moerassen van Midden Hol land. Rond die tijd ontstonden ook de ambachten Zevenhui zen, Nieuwerkerk, Capelle aan den IJssel en Hilligersberg. De begrenzing van deze ambachten was in de oorspronkelijke moe rassen moeilijk vast te leggen, maar een vast gegeven was het Ijsselmeer. Het midden hiervan was het punt waar de vier am bachten bijeenkwamen, dus een ’vierambachtenpunt’. Bij de ontginning werd het ge bied rond het Ijsselmeer ont waterd en in cultuur gebracht. Het gevolg hiervan was dat de grond flink ging inklinken. Deze ZEVENHUIZEN/MOERKA- PELLE - De eerste zaterdag in november nadert weer en tra ditiegetrouw organiseert de Lions Club Zevenhuizen-Moer kapelle dan haar jaarlijkse boel huisveiling. Dit jaar valt de veiling op 3 no vember en de veiling wordt ge houden in disco-eetcafé La Ba- raque aan de Zuidplasweg in Zevenhuizen. Naar schatting zullen circa 240 kavels worden geveild, waaron- Noord-Holland, maar veenach tig en droog. Verder was de grond waarop de kade was ge legen, hiervoor ongeschikt. De ene ramp na de andere volgde. De ringdijk brak herhaaldelijk door en dan stond de zaak weer onder water. Dit alles ui teraard tot groot ongenoegen van de eigenaars. Men probeer de de schuld te geven aan de hoge druk van het water in de Wollefoppenpolder. Dit zou veel te hoog staan, hetgeen weer een gevolg was van de omringende die hun kaden niet goed onderhielden en daar door water naar de Wollefop penpolder loosden. Zoals zo vaak bij tegenvallende resulta ten was het ook onder de par ticipanten niet altijd pais en vree. Er waren onwillige betalers en de hulp van de baljuw en de dijkgraaf van Schieland werd te hulp geroepen om de aanslag Dinsdag 30 oktober 10% korting op de héle collectie nachthemden en pyjama's JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespre- king vraagd. Het Hoogheemraad schap van Schieland deed niet moeilijk. Bij kerkgebed moes ten de inwoners van de omlig gende ambachten op de hoogte gesteld worden van de plannen en kon men zijn bezwaren naar voren brengen. Zoals gebruike lijk heeft hierop de Schielands- bode voor of na de kerkdienst het kerkvolk de plannen voor gelezen in de respectievelijke kerken. Er waren geen bezwa ren en ook deze toestemming werd verkregen. Natuurlijk was ook een medewerking van het bestuur van de Wollefoppen polder noodzakelijk, want het water moest via deze polder verwijderd worden. Tegen een vergoeding van 75 gulden per jaar was de polder bereid ’ten eeuwigen dage’ het water via zijn molen in de Rotte te lo zen. Toen Daniël van der Planc ken en zijn medestanders met het werk wilde beginnen, on dervonden zij vele hindernissen en zwarigheden en zag men de kosten ver boven de raming uit komen. Men haastte zich om het Ijsselmeer met de verkre gen rechten maar gauw te ver kopen. Een koper werd gevon den in Johan Simonsz. van der Velde, burger van de stad Dor drecht alsmede enkele deelge noten. Ook hier weer rijke ste delingen die indijkten voor geldbelegging en/of winstbejag. Zij vroegen een nieuw en uit- gebreider octrooi aan. Dit werd verleend in 1633 en hield onder meer in dat er ook tol vrijheid werd verleend om de materialen ter plaatse te krij gen. Ook kregen zij het recht om de strook land om het meer te gebruiken voor de aan leg van een kade met ringsloot. Deze grond moest door de ei genaars worden afgestaan na taxatie door het Hoogheem raadschap van Schieland. ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade 09.30 uur Woord- en Com- munnieviering dinsdag 30 oktober 19.00 uur Eucharistieviering Ontmoetingskerk, voorde Zaterdag 27 oktober 19.00 uur Eucharistieviering Zondag 28 oktober 11.15 uur Eucharistieviering BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat 10.00 uur spreker: de heer J. Spoor ït sip1 y -''/p Triolen. - 4 S.' 'iVoUtf overt ICapeUé O

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 5