24 november 9.00 TOT 17.00 uur 25 november L 0.00 TOT 17.00 uur Een koninklijke taart uit Waddinxveen Externe adviseurs voor oplossingen ingewikkelde problemen nieuwe centrum CRoTE VLOoIeN MARKT groenoordhallen LEIDENl Waar de naam Sootjesverlaat Zevenhuizen vandaan komt. (Deel I) Buitengewoon kamermuziekconcert met 26 instrumenten en zang in <1 Modeshow r Sint in Colofon oen COLOFON Huize Sou burgh Koppel- klaverjassen De Zuidplas WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 19 MEDISCHE DIENSTEN MID- KERKDIENSTEN pe gezelligste rommelmarkt van neperlanp KRAAMVERHUUR 0164-257521 ZATERDAG Conny speelden uur Groens- Groens- 1 Aanvraag visites Gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 uur ds. H. Schipaanboord 18.30 uur ds. H. Schipaanboord ZATERDAG 24 NOVEMBER EN ZONDAG 25 NOVEMBER Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Redactie Sanne van der Kolk E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Chef-redacteur: Ghislaine Brongers Bezorging Telefoon: 0181-219612 voorde 09.30 uur ds. P.A.C. Bongers Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voorWaddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Artistic Art Photography, K.W. plein 2,Waddinxveen. Het gaat om prof. drs. RR Kohn- stamm, hoogleraar aan de Uni- versiteit van Amsterdam (facul teit economie) en mr. L.R. Kiers van het kantoor van de Lands- rond de centrumplannen bestuderen. Daarna hopen de gemeente Waddinxveen en De Passage Combinatie Wad- dinxveen (PCW) de besprekingen over het centrum te kunnen afronden. Dat heeft de gemeente vorige week la ten weten. volandse bruidstaart. Maar zoals een ech te banketbakker altijd heeft: „het kan al tijd beter. Je kijkt ook altijd op tegen de producten van de ander. Die zijn namelijk ook heel mooi gemaakt.” De taarten zijn nog tot 20 januari in de Nieuwe Kerk in Amsterdam te bezichtigen. Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax:0172-212168 GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 uur ds.A.W. van der Plas 17.00 uur ds.A.W. van der Plas Dienstdoende apotheek: Apotheek van Doorn, Pr. Bern- hardlaan 65, Waddinxveen, tel. 0182-614162. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage 09.30 uur ds. H. Hidding, Bun schoten 16.30 uur ds. E. Heres, Spaken burg RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Nieuwe Trefpunt, Stationsstraat spreker: Peter in ’t Hout BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat 10.00 uur spreker: de heer J. Spoor Stichting Oud Zevenhuizen-Moer- kapelle Tekst: C.A. Kuysten (VT 10) Samenstelling:). Ooms lnlichtingen:Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internetwelcome.to/OZM ZONDAG gaan in de geschiedenis van Zeven huizen, verder dan menigeen zou denken, ja zelfs tot enkele tientallen jaren na het ontstaan van het dorp. De naam Zevenhuizen duikt voor het eerst op bij een grensaanduiding in Waddinxveen in 1269, waarbij Jaco bus Filius Theodericus de Zevenhusen ter van 1567, die de Rotte getekend heeft van dichtbij de Holvoeterbrug tot in Rotterdam. Op het gebied van het Oude Verlaat heeft hij twee verla ten getekend: de Sevenhuysse verla ten in de richting zuidoost en de Wollefoppen verlaten, die naar het zuiden uitlopen. Het is echter niet ze ker, dat de Sevenhuysse verlaten bij de bevolking deze naam hebben ge dragen. Het ligt voor de hand dat de tekenaar hem gaf. Schuin tegenover de Sevenhuysse verlaten heeft Potter een boerderij met een hooiberg ge tekend met de toevoeging "de her- bergh genaemt de Seelt". Aangeno men mag worden dat hier de visser gewoond heeft, die de Bleiswijkse helft van de Rotte pachtte en een uit hangbord met een zeelt had. Slot volgt over twee weken tussen het centrum van het dorp en een ver afgelegen buurtschap.Voor de verklaring van de naam Sootjesver- laat, die zo hardnekkig in stand is ge bleven, is het wenselijk ver terug te halve Rotte, wat met het naburige Bleiswijk, dat met de andere helft was beleend stellig aanleiding tot veel moeilijkheden zal hebben gegeven. De visserij werd niet door de ambachts heer zelf uitgeoefend. Zoals zoveel andere rechten werd deze verpacht. Het eerste gegeven, dat hierover spreekt dateert van 1343. Het betreft de Rotte vanaf Crooswijk. De jaarlijk se opbrengst was 35 schellingen, een voor die tijd aanzienlijk bedrag. Het visrecht van de graaf van Holland hield op bij de zuidelijke grens van Zevenhuizen.Vanzelfsprekend werd het toezicht op het viswater verge makkelijkt wanneer de pachter van de Zevenhuizense Rotte bij het zui delijkste deel van de Rotte woonde. Aan de hand van later te vermelden gegevens kan vastgesteld worden dat hij daar ook woonde. Eerst in de Zestiende eeuw komt een naam voor, die in de richting van de visserij wijst. Hij is te vinden op de buitenge woon mooie kaart van Jan Jansz. Pot- Mededeling: De regeling ’medische week enddienst’ is uitsluitend be doeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Buiten deze tijden is de waar nemend huisarts alleen voor zeer dringende spoedgevallen bereikbaar. WADDINXVEEN - Woensdag 28 november om 10.00 uur verzorgt Doorduyn Senioren Mode uit Bodegraven een mo- depresentatie in Zorgcentrum Huize Souburgh. In deze show ziet men zowel dames- als he renkleding. Tevens verkrijgbaar zijn speciale rolstoelcape’s. Tij dens de show wordt een kop koffie met iets lekkers aange boden. De verkoop is gelijk na de show tot ongeveer 15.00 uur. Voor de praktijk van de huis artsen Alberts, Beeker,Van den Brule, Van der Linde, Van Vliet en Vroom (groep I) heeft dienst: Arts: P.J.E. v.d. Linde, Souburgh- laan 15, tel. 0182-632222 (za terdag en zondag) bestaande ensemble Arc-en- Ciel. Rineke Marwitz en Conny Timmermans wonen beiden in. Waddinxveen, Els Wijnaendts van Resandt komt uit Zoeter- meer. Alledrie volgden gedegen muziekopleidingen, treden re gelmatig op en geven lessen, le zingen en workshops. Rineke en JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak I 1.00 uur king Weekblad voorWaddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voorWaddinxveen verschijnt op woensdag. ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m don derdag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat 12, 2741 HS Waddinx veen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatie- buro Waddinxveen per l-l- 2001maandag I 1.00-12.30 uur. Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan 10.00 uur ds. C. de Jong Sectie ’De Rank’, confessio- neel-hervormde gemeenschap, Coenecoopcollege 10.00 uur ds. M. de Boer 18.30 uur ds. Vesper in Imma- nuëlkerk CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 09.30 en 19.00 uur ds. J.G. van Tilburg woensdag 28 november 19.45 uur ds.J.G. van Tilburg ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade zondag 25 november 09.30 Eucharistieviering dinsdag 27 november 19.00 uur Eucharistieviering Ontmoetingskerk, voorde Zaterdag 24 november 19.00 uur Eucharistieviering Zondag 25 november 11.15 uur Eucharistieviering WADDINXVEEN - Prins Willem Alexan der en zijn aanstaande bruid Maxima hebben dan tijdens hun tour door Zuid Holland geen bezoekje aan Waddinxveen gebracht, ze hebben wel een Waddinx- veense taart voorgeschoteld gekregen. Het echtpaar in spé opende afgelopen vrijdag de expositie 'Koninklijke bruilof ten in Nederland’ in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Naast de bruidsjaponnen van de koninginnen en huwelijksgeschen ken van de bruidsparen staan er twaalf taarten opgesteld, van elke provincie één. Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar de taart van de provincie Flevoland is gemaakt door Waddinxveense handen, en wel die van Arno van den Berg van Gebackerij Van den Berg. De uitnodiging van het koningshuis voor een bijdrage aan de taartententoonstel ling kwam niet rechtstreeks naar Van den Berg. „Nee, dat ging via de Nederlandse Brood en Banketbakkers Ondernemings Vereniging (NBOV). Zij hebben 12 bak kers in het land gezocht, daarvan kwa men er vijf uit Zuid Holland en dus moest er om de provincies worden ge loot. Zo kreeg ik het verzoek een taart met het thema Flevoland te maken”, ver telt Van den Berg na dagen van hard wer ken. Naast de provincie moest de taart speciaal voor het koningshuis en een trouwerij worden ontworpen. Bij Flevoland dacht Van den Berg aan wa ter, polders, dijken en windmolens. „Dus daar ben ik mee gaan stoeien. Het resul taat is een dijk van een centimeter of tien met daarop een windmolen van drie meter. De voet is de bruidstaart”, vertelt de banketbakker trots.Veertig uur heeft hij aan dit kunstwerk gewerkt. Wat hij pas op de dag voor de opening hoorde, is dat er een wedstrijdelement aan vast zit. „Ergens vind ik dat wel las tig, want smaken verschillen en kunst werken zijn het allemaal.” Wat de prijs is weet hij niet al vermoed hij toch wel dat de winnaar misschien de echte bruid- WADDINXVEEN - Op vrijdag 23 november is er koppelklaver- jassen in buurtcentrum ’de Boog’. De aanvang is 20.30 uur. De zaal gaat open om 20.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 10,- per koppel. Het eerste kopje koffie is gratis. Iedereen is van harte welkom in het buurtcen trum aan de C. Huygenslaan. Voor de praktijk van de huis artsen Glaser, Van Heel, Sie mens, Voskamp en Wilms (groep II) heeft dienst: Arts: B.A. GLASER, Souburgh- laan 13, tel. 0182-618742 (za terdag) WA.VAN HEEL, Mozartlaan 2- 4, tel. 0182-612676 (zondag) De Morgenster, Sterrenlaan 09.30 uur ds.J. de Jong 17.00 uur ds.J. de Jong Jacobus Diederiksz.) tezamen met Heinricus deVelsen ambachtsbezitter was van een landstreek tussen Wad dinxveen en Poliën. In 1233 verkocht de graaf van Holland veenland in Zuid-Waddinxveen ten noorden van de Piclede, het grenswatertje tussen Mor- rdrecht en Waddinxveen. In de hierop betrekking heb bende uitgifte wordt het land ten noorden hiervan "Terra Jackeline" - land van Jaapje - genoemd, die vol- xx gens Gosses dezelfde is als Jacobus van Zevenhuizen. Na Jacobus treden achter eenvolgens Floris van Bre- derode en daarna Diederik van Bre- derode als ambachtsheer van Zevenhuizen op en in 1305 de doch ter van de laatste: Beatrix van de Doortoghe, die in dit jaar o.a. ook met de visserij van dit dorp werd be leend. Een belangrijk deel van dit vis recht betrof de Rotte, of liever de staart mag ontwerpen. „Dat zou natuur lijk wel heel leuk zijn.” Want wedstrijden vindt Van den Berg leuk. Bijvoorbeeld de jaarlijkse wedstrijd van de NBOV, waarbij de kampioen een moederdagtaart voor koningin Beatrix mag maken. Tevreden is Van den Berg wel op zijn Fle- Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 uur ds. C.D. Zonnenberg 17.00 uur ds. C.D. Zonnenberg dend minder groot dan eerst werd gedacht, op andere punten moet nog een aanzienlijke kloof worden overbrugd. Om deze laatste werd gedacht: op andere punten moet nog een aanzienlij ke kloof worden overbrugd. Over drie maanden wordt het advies van de externe deskundi gen verwacht. De gemeente zegt hierover: „Maar daarmee wordt voorkomen dat de pro jectontwikkelaar en de gemeen te verzanden in jarenlang sle pende onderhandelingstrajecten en eventuele juridische proce dures. In de tussentijd wordt ge woon verder gewerkt aan de overige onderdelen van het Masterplan, waaronder de ver- keerscirculatie, de ontwikkeling van het MFA enzovoorts.” Gelet op de al lang slepende geschie denis van het Centrum van Waddinxveen, spreken beide partijen de wens uit het project zo spoedig mogelijk in planolo gische procedure te willen bren gen en uit te voeren. eerst in een orkest, later in een trio en toen hun mede-musicus afscheid moest nemen vanwege drukke werkzaamheden, kwam Els in beeld. „Els had bij ons een cursus in Frankrijk gevolgd. Zij is ras muzikaal, kreeg een klas sieke gitaaropleiding, zingt en speelt blokfluit”, vertelt Conny. „Ze zei meteen ja! Twee jaar geleden zijn we samen gaan op treden. Drie maanden hebben we keihard gewerkt aan nieuw repertoire en oud hebben we in een nieuw jasje gestoken.” Arc-en-Ciel zit duidelijk in de lift. Op 18 november speelde het in de kamermuziekserie van Bilthoven en op 19 decem ber stond een speciaal kerst concert in Oudekerk in de agenda. Eerder dit jaar waren en onder meer optredens in Dalen in Drente, in de Woud- kapef in Bilthoven en in het schitterende, kleine theater Capelletje in Rotterdam. „Wij spelen geen uitgesproken klassieke muziek maar tijdloze volksmuziek”, aldus Conny Timmermans. „Volksmuziek heeft een geheel eigen stijl. Ons gegeven is een melodie met tekst. Het arrangement maken wij al spelend. Dat is inherent aan volksmu ziek, luistermuziek met wisse lende componenten.” Vaak vragen mensen welke ins trumenten favoriet zijn bij de drie vrouwen. „Ik speel het ins trument dat ik het meeste bij de muziek vind passen”, ant woordt Rineke dan steevast. „Bij ons optreden in de Re monstrantse kerk kiezen wij voor een grote verscheiden heid aan muziek uit tal van lan den en bespelen wij de authen tieke instrumenten. Gedurende het concert geven wij uitleg. Het is echt een concert voor alle leeftijden.” Op het pro gramma voor 30 november komt de hele wereld inderdaad aan bod. Frankrijk, Engeland, Schotland, Kosovo, Armenië, Griekenland, Bulgarije, Dene marken, Servië, Macedonië, Jid- dish/Klezmer, de Verenigde Sta ten, Argentinië en Colombia. Arc-en-Ciel is een sprankelen de ware regenboog van mu- ziek.Kaarten voor dit concert kosten 17,50 per stuk; hou ders van de diverse passen be talen vijftien gulden. Kaarten zijn te bestellen bij Kreater in de Kerkstraat: telefoon 0182- 614422 en op 30 november vanaf half acht te koop in de kerk. zocht naar een voor beide par tijen aanvaardbare oplossing. Op bepaalde punten blijken de be langentegenstellingen bedui- WADDINXVEEN - De vrijwil ligers van Stichting Wijkwerk De Zuidplas hebben bericht van Sinterklaas gehad dat hij 24 november naar De Zuidplas zal komen. Hij neemt ook een paar Pieten mee. Sint en zijn Pieten maken een tour langs de plein tjes in de wijk waar kinderen de Sint een handje kunnen ge ven. Dit zal op de volgende plekken zijn: van 11.00 uur tot 11.15 uur op het grasveld van de Zonnehof; van 11.25 uur tot I 1.40 uur op het grasveld van de Roosje Voshoeve en van I 1.50 uur tot 12.05 uur op het speelveld aan de Graanakker. Daarna zal Sint naar de feest middag in Het Zuidhonk gaan, daar kan je alleen naar toe als je van tevoren bent opgegeven, anders is het niet mogelijk. Wie weet ben je er volgend jaar wel op tijd bij. Met namen gaat het dikwijls of ze vleugels hebben en in de vaart van wind en wolken komen en gaan. Ja, men kent de naam wel of men heeft een vage herinnering hem lang gele den wel eens gehoord te hebben. Als voorbeeld mag de naam "Sootjesver laat" gelden, waarmee omstreeks 1900 nog algemeen de buurtschap De Rotte in het zuiden van het dorp Wachttorenbespre- Zevenhuizen aangeduid werd, die nu officieel "Oud Verlaat" wordt genoemd. Menigeen zal de naam Sootjesverlaat raadselachtig in de oren ge klonken hebben. Ja, een ver laat is een sluis, maar die is er de laatste twee eeuwen niet meer te vinden. Wat betekent echter het eerste bestandsdeel "Sootje"? Als zeer waarschijnlijk kan worden aangenomen, dat de bewoners van de buurt schap Rotte, die in het dagelijks leven vereenzelvigd werd met het "Sootjes verlaat" de misschien toch oorspron kelijk niet kwaad bedoelde naam niet bijzonder apprecieerden En hem zelfs niet gebruikten. Daarbij moet de tegenstelling niet uit het oog verloren worden, die altijd bestaat Arc-en-Ciel geeft op 30 november een concert voor alle leeftijden. (Foto. PR). Advertenties Sylvia Steenwinkel en Sabine Mensink E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. (door Lotte Hartman) WADDINXVEEN - Het ka mermuziekconcert op vrijdag 30 november, 20.00 uur, in de Remonstrantse kerk aan de Zuidkade is voor één keer een wereldmuziekconcert met 26 instrumenten. Het wordt gege ven door het uit drie zeer mu zikale en inspirerende vrouwen Spreekuur waarnemend huis arts Op zaterdag en zondag van 10.00 - 11.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur. Voor deze spreek uren behoeven geen afspraken gemaakt te worden. Buiten de spreekuren zo mogelijk eerst bellen voordat u met een spoedgeval naar de praktijk komt. De Waddinxveense bakker Arno van den Berg zette afgelopen vrijdag zijn taart van 3.11 meter in elkaar. Het is de hoogste taart geworden. (Foto:PR.) Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Wou- brechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182-613112. Kleine huisdie- WADDINXVEEN -Twee externe adviseurs gaan een ren-spreekuur voor spoedge- aantal ingewikkelde financieel-technische problemen vallen ieder weekeinde volgens afspraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182-632051. Dierenkliniek 'Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur volgens afspraak, tel. 0182- advocaat te Den Haag. Zij zullen 610462 of 0182-516876. de gemeente en PCW een ad vies meegeven. Daarmee gaan de twee partijen de plannen voor het centrum verder uit werken zodat er een definitieve beslissing kan vallen. De PCW dreigde middels een brief enke le dagen voor de raadsvergade ring van 4 juli, waarin de raad het Masterplan voor het cen trum werd behandeld, naar de rechter te stappen. Na de be sluitvorming in de gemeente raad heeft de gemeente overleg gevoerd met de PCW waarop de gang naar de rechter werd uitgesteld. „Een belangrijke uit komst van het tot nu toe ge voerde overleg is, dat beide par tijen erop vertrouwen dat zij zich beide naar vermogen inzet ten voor het realiseren van de VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK ambities zoals in het Masterplan Gouda. Tel.nr. 0182-563500, zijn verwoord”, schrijft de ge- fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar meente Waddinxveen. In het maandag t/m vrijdag 09.00- Masterplan worden bijzonder 17.00 uur. hoge ambities voor het centrum van de gemeente geformuleerd. Om deze ambities te kunnen verwezenlijken, wordt het uiter ste gevraagd van zowel de ge meente als van de marktpartij en. PCW was van oordeel dat het Masterplan zoals nu gefor muleerd, onvoldoende recht deed aan de belangen van het bedrijf, en onvoldoende reke- REMONSTRANTSE ning hield met eerder gemaakte GEMEENTE contractuele afspraken.In de af- (in samenwerking met de Vrij- gelopen maander) is intensief ge- zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade 10.00 uur geen dienst «jggg L'

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 19