Frovincie investeert D66 bezoekt moskee h verkeersveiligheid In december krijgt heel Nederland een cadeautje. H. Glasbeek gepromoveerd Gemeente hangt kerstwensen in de wensboom Waar kunt u terecht voor de Eurokit? 1 Beschonken bestuurder gepakt na aanrijding Politiesurveillanten blijven 22 geslaagden B-diploma Radio kerkdienst Rijden onder invloed Auto in de slip Integratie Duurzaam Veilig Helaas is onze voorraad beperkt. We een fluitje van een eurocent. Alleen mensen die de afgelopen jaren op een onbewoond eiland hebben doorgebracht, weten het nog niet. Verder kan het niemand ontgaan zijn dat we vanaf 1 janu ari 2002 in 12 Europese landen met de euro gaan betalen. De grootste monetaire operatie uit de geschiedenis is dan een feit. De Bij Rabobank Gouwezoom kunt u met de coupon op zaterdag 15 en 22 december tussen 10.00 en 16.00 Uiterlijk 8 december krijgt elke inwoner van Nederland van 6 jaar Geen euro’s op zak, toch gepast betalen. Wilt u vanaf 1 januari 2002 gepast betalen met de euro, zonder contante uw cre ditcard te betalen. Aan deze manie ren van betalen verandert helemaal niets. Het enige verschil is dat we de en ouder een waardecoupon in de bus. Met deze coupon kan vanaf 14 tot en met 31 december 2001 de gratis Eurokit t.w.v. €3,88 worden afgehaald. Een leuk cadeautje want de Eurokit bevat één exem plaar van alle acht ‘Nederlandse’ euromunten. Zo went u alvast aan de euro. Rabobank Gouwezoom kits toegewezen gekregen van overheid voor al onze klanten. Daar om kunt u voor de Eurokit ook terecht bij andere banken, Shell tank stations, HEMA en Combi Foto vestigingen. Mag het ietsje meer zijn? Van iedere euromunt één exemplaar is misschien een beetje weinig om gepast te kunnen betalen vanaf €- day. En misschien wilt u de Eurokit wel bewaren. Daarom kunt u bij Rabobank Gouwezoom op de specia- euro’s? U maakt het uzelf nog le uitgiftedagen van de Eurokit, 15 en gemakkelijker door vanaf 1 januari 22 december een consumentenpakket te chippen, te pinnen of met kopen. Deze pakketten kosten ƒ25,-. In zo’n pakket zitten vier munten van 1 eurocent, drie van 2 eurocent, vijf van 5 eurocent, vijf van 10 eurocent, bedragen voortaan (uiteraard) in munten zodat u in januari gepast in euro’s kunt betalen. Uiteraard kunt u tot 28 januari 2002 ook nog met gul- geschiedenis, dens betalen. Samen met de Rabobank wennen aan de euro. Rabobank is inmiddels klaar voor de overgang naar de euro. Om ook u optimaal voor te bereiden, krijgt u in december alvast een voorproefje op de euro: de Euro kit. vijf van 20 eurocent en vijf van 50 euro’s afschrijven. Iets waar u al aan eurocent. gewend was, want op uw rekeningaf- Daamaast zitten er drie munten van 1 schriften staan de bedragen al sinds uur de Eurokit afhalen. Rabobank euro en twee van 2 euro in. Bij elkaar langere tijd in euro’s vermeld. Er zijn Gouwezoom is dan speciaal voor dus 32 munten met een waarde van dus genoeg mogelijkheden om te de uitgifte van Eurokits geopend. €11,35 253)1U dient de pakket- betalen met de euro. En u betaalt op ten wel contant en met gepast geld af de manier die het prettigst vindt, te rekenen. Consumentenpakketten Zo zijn we snel gewend aan de euro, hebben namelijk niet genoeg Euro- zijn eveneens te koop bij eerder de genoemde verkooppunten. Tevens kunnen winkeliers deze pakketten als Kortom, nog even en de gulden is wisselgeld teruggeven, als u dat wilt verleden tijd. Een spannende periode Koop dus gerust meerdere pakketten breekt aan. Voor u. voor ons, voor iedereen. Want de euro komt eraan en dat is een mijlpaal in onze j 1 PAGINA 25 WCNSDAG 5 DECEMBER 2001 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) Blijft het bij dit bezoek of De gemeente zet de wensboom weer op. (Foto: Archief) De provincie wil allereerst be vorderen dat verkeersveiligheid een vaste plaats krijgt in andere plannen, zoals op het gebied van verkeer en vervoer, maar zeker ook de ruimtelijke plan nen. In een wijk zou eerst ge keken moeten worden hoe een verkeersveilige infrastructuur gemaakt zou kunnen worden en veilige fietsroutes, maar in de praktijk komt dit nog vaak aan het eind van de planvor ming als er weinig meer te ver- Wat gaat D66 nu voor de ze gemeenschap doen? Zoodsma: „We willen ons niet specifiek voor de Marok kaanse gemeenschap inzetten, maar voor allochtonen in het ding maakte hij zich snel uit de voeten. De politie constateerde drank gebruik bij de man. Een adem analyse aan het bureau kwam uit op 825 ug/l. In het verkeer is 220 ug/l. de limiet. De politie vorderde het rijbewijs van de man in. En D66 heeft plannen voor de huisvesting van de moskee? Zoodsma: „Wat heel duidelijk is, is dat de huidige moskee aan de Busken Huetlaan niet aan de huidige moderne eisen voldoet om een volwaardige moskee te kunnen zijn. Het is een oud ketelhuis en daarmee is het een provisorisch soort van een moskee met een veel te klein hokje van 12 vierkan te meter voor vrouwen. Het liefst zou de gemeenschap an dere ruimte binnen Waddinx- veen vinden om een nieuwe moskee te realiseren en heeft dat ook al aangekaard bij de wethouder, maar het is geble ven bij mondelinge afspraken. Wij willen kijken of we ze daar bij kunnen helpen en wij pleiten ervoor dat de ge meente hier eens goed naar kijkt. Naar de mening van D66 kan de gemeente hierin een facili- terende rol spelen. Bij gebrek aan ruimte zou een groot schalige verbouwing een optie kunnen zijn.” Gouda: Kleiweg 90 en Ruigenburg 14 Waddinxveen: Kerkweg Oost 159-161 Tel: (0182) 64 33 33 - Fax: (0182) 64 33 00 Internet www.gouwezoom.nl E-mail: rabobank@gouwezoom.nl vingsinspanningen om nieuwe surveillanten te vinden, hebben niet genoeg resultaat. Er zijn daarom onvoldoende surveil lanten om de in de contracten met gemeenten afgesproken uren ook echt in te vullen. Wanneer de partners elkaar toch aan de contracten binden, ontstaat de situatie dat agenten de toezichttaken in de gemeen ten gaan uitvoeren, terwijl poli tiewerk met een hogere priori teit, zoals woninginbraken of geweldsaangiften, moet wach ten. Een dergelijke situatie vindt Politie Hollands Midden onver antwoord. Politiesurveillanten blijven deel uitmaken van Politie Hollands Midden. En ook de werving van politiesurveillanten gaat door. Een bestuurlijke werkgroep buigt zich over hoe op een an dere manier aan de vraag om toezicht tegemoet kan worden gekomen. algemeen. We denken dan met name aan het onderwijs beleid. Onderwijs is namelijk een van de belangrijkste scha kels voor allochtonen om te komen tot een betere inte gratie in de Waddinxveense samenleving.Tijdens ons be zoek hebben we gesproken over het Project Fantasia wat binnen het onderwijsachters tandenbeleid wordt uitge voerd. Dit is een leesbevorde- ringsproject voor zowel autochtone als allochtone kin deren. Ook is de functie van peuterspeelzaal Yasmina be sproken. Hiermee wordt ge tracht de taalontwikkeling van jonge kinderen te verbeteren. Tevens wordt hiermee aan dacht gegeven aan het zelf standiger maken van allochto ne kinderen om de integratie op de basisschool te bevorde ren. Daarnaast bestaat er veel belangstelling binnen de Ma rokkaanse gemeenschap om taalles te krijgen in hun eigen moedertaal namelijk Berbers. In overleg met Stichting Wel zijnswerk Waddinxveen kun nen we kijken of deze taal kan worden aangeboden." gaan jullie daar vaker heen? Zoodsma: D66 heeft afge sproken dat minimaal I keer per jaar een bezoek een de Marokkaanse gemeenschap zal worden afgelegd om de banden met D66 te verstevi gen. En gaan jullie ook naar de Turkse moskee en andere instellingen? Zoodsma: „We hebben al contact gelegd met de Turkse moskee, we hopen dat we er in januari een bezoek kunnen brengen. We hebben ook re gelmatig instellingen op be zoek. Bijvoorbeeld SWW,Ver eniging van eigenaren met betonschade, Passage Rond om, Rowah en de scouting bijvoorbeeld. We hopen daar mee de knelpunten beter te leren kennen en het moskee- bezoek is dus niet gepland in het kader van de verkiezin gen.” WADDINXVEEN - „De ge meente zal een faciliterende rol kunnen vervullen in het zoeken naar vervangende ruimte voor een moskee in Waddinxveen”, meent D66 lijsttrekker Bauke Zoodsma. Zijn partij heeft afgelopen vrijdagavond een werkbe zoek gebracht aan de Moskee Alhijra aan de Busken Huet laan. Dit is de moskee van de Marokkaanse gemeenschap in Waddinxveen. D66 was hier op uitnodiging van de Marok kaanse gemeenschap. Na een rondleiding door het gebouw is er een discussie gevoerd met tientallen leden van de Marokkaanse gemeen schap die op dat moment aanwezig waren in de mos kee. Het eerste thema was: Hoe werkt de Waddinxveense politiek in het algemeen.Ver volgens is aan de orde geko men, waarom stemmen zo belangrijk is. Als laatste item is gesproken over, wat D66 in de afgelopen jaren heeft ge daan en wat kan D66 in de toekomst doen voor de Ma rokkaanse gemeenschap. WADDINXVEEN/UTRECHT - Op vrijdag 30 november pro moveerde Hester Glasbeek aan de Rijksuniversiteit Utrecht. ’Ik doe wel wat hier staat, maar hij niet’, is de titel van haar proef schrift. Zij deed een onderzoek naar vaardigheidsverwerving door gebruikers van leshandlei dingen bij een computerpro gramma. Hester Glasbeek werd geboren in Waddinxveen en was hier leerling van de Konin gin Julianaschool. In Gouda was zij op het Christelijk Lyceum- H.A.V.O, nu Goudse Waarden, waar zij het eindexamen gym- Charlene v.d. Velde, Marijn Klaasen, Iris Oosterveen, Daisy Geukes, Romy Kessing, Kamal Ayad, Thomas Hansley, Jelmer van Os, Michelle Bakker, Dave Ofwegen, Aron Soetenga, Lars v.d. Toorn, Daniël Brem, Niels Visser, Barry van Leeuwen, Daan Rutten.Vita de Jong, Mo- hini v.d. Post, Ken Verkley, Niels Houdijk en Ersin Apacik. WADDINXVEEN - De Gere formeerde kerk (vrijgemaakt) verzorgt op 9 december van 9.00 tot 12.00 uur de uitzen ding voor de lokale radio, de RTW Om 9.00 uur begint het programma met een bijbelver haal en muziek voor de kinde ren. Om half tien kunt u luiste ren naar de rechtstreekse uitzending van de kerkdienst vanuit de Kruiskerk. In deze dienst gaat de eigen predikant, ds E. Brink voor. Hij preekt over Jona 4. Na de kerkdienst spreken we door over het the ma ’Geloof je het nog?’ De ge sprekken worden afgewisseld door kerkmuziek, gedichten en gospelmuziek. hult het POV wordt onder lijning geboden aan de Re- >nale Projectgroepen Ver- ersveiligheid (RPV’en). In •ze regio zijn twee RPV’en ac- >f, te weten de RPV-Rijns- eek, met onder meer de in- reng van de gemeente .ijnwoude en ook de RPV Mid- ien-Holland met een vertegen- voordiging vanuit Boskoop. In je eigen regio worden ver- ceersveiligheidsacties gehou den. Zo hield de RPV Rijns treek eind oktober nog een actie gericht op de verlichting. In Rijnwoude werd deze actie samen georganiseerd met het Automobielbedrijf Van der Meer uit Benthuizen. De Pro vincie Zuid-Holland wil graag nieuwe doelstellingen formule ren voor de komende jaren en deze worden vastgelegd in de ’Visie Verkeersveiligheid’. Op grond van het Nationaal Verkeers- en Vervoersplan (NWP) geldt voor Zuid-Hol land een doelstelling voor 2010 WADDINXVEEN - De politie hield op maandag 3 december rond 20.00 uur op het Koningin Wilhelminaplein een 56-jarige automobilist uit Waddinxveen aan. De man had kort daarvoor op de Prinses Margrietstraat bij het inparkeren een andere auto geraakt. Na deze lichte aanrij- ZEVENHUIZEN - De politie heeft op zaterdag I december omstreeks 01.50 uur een 24-ja- rige automobilist uit Zevenhui zen aangehouden op verden king van rijden onder invloed van verdovende middelen. Agenten zagen dë automobilist rijden over de Noordelijke Dwarsweg in de richting van Zevenhuizen. Vanwege zijn op vallend rijgedrag werd hij staan de gehouden op de Leliestraat. De politie vermoedde het ge bruik van verdovende middelen door de man en hield hem aan. Op het politiebureau werd een bloedproef bij hem afgenomen. Het resultaat daarvan is nog niet bekend. REGIO - „Politiesurveillanten doen goed werk.We willen niet van ze af, wel van de contracten met verschillende gemeenten over de inzet van deze politie medewerkers. Natuurlijk moet dan nog wel bekeken worden hoe we toezichttaken dan gaan regelen”, aldus commissaris Van Ooik, portefeuillehouder poli tiesurveillanten van Politie Hol lands Midden. Hij vindt het on verantwoord om elkaar tegen elke prijs aan de afgesloten contracten te houden. Met verschillende gemeenten heeft Politie Hollands Midden in het verleden afspraken ge maakt over de inzet van poli tiesurveillanten. Naar het toe zicht dat zij uitoefenen is heel veel vraag. En daar is vorig jaar een probleem ontstaan. Een aantal surveillanten is doorge stroomd naar de functie van agent - een functie waar ook sterke behoefte aan is. De wer- WADDINXVEEN - In het Gouwebad de Sniep te Wad dinxveen is op dinsdag 27 no vember weer voor het B-diplo ma gezwommen. Er waren deze keer 22 kandi- daatjes die allemaal zijn ge slaagd. De namen van de kinderen die hun B-diploma gehaald hebben, zijn: Sophie van Rosendael, plaats van het versturen van wensen via de post heeft het gemeentebestuur gekozen voor een wensboom. Iedere bezoeker of inwoner van Wad dinxveen kan zijn of haar (kerst)wens in de wensboom van de gemeente hangen. Bij de publieksbalie zijn speciaal voor deze gelegenheid kaartjes be schikbaar. Ook kan gebruik ge maakt worden van eigen kerst kaarten om bijv, de boodschap een persoonlijker karakter te geven. Als de boom wordt afge- ten aanzien van de verminde ring van het aantal verkeers slachtoffers. Het doel is om het aantal verkeersdoden in 2010 binnen de provincie met 32,5 procent terug te dringen en het aantal ziekenhuisgewonden met 27,4 procent. De provincie Zuid-Holland acht deze doel stelling haalbaar, maar dan is wel een financiële injectie noodzakelijk. De investeringen in verkeersveiligheid moeten dan met ruim 9 miljoen gulden worden verhoogd. Bij deze in vesteringen komt 50 procent van de kosten terug via rijks- subsidies. Behalve leed, veroorzaakt ver keersonveiligheid ook een aan zienlijke economische schade post. Bekend is, dat nationaal de schade van de verkeersonveilig heid jaarlijks ruim 16 miljard gulden bedraagt. Daar zit een aandeel in voor immateriële schade in van zo’n 5 miljard gulden. Tegen die achtergrond heeft onderzoek plaatsgevonden wat de maatschappelijke besparin gen zijn die kunnen worden ge haald als er een vermindering van het ’slachtoffersongevalsri- sico’ op de provinciale wegen. Daarvoor is een methode ge volgd, waarbij de kosten van de verkeersonveiligheid herleid worden tot het aantal geregis treerde slachtofferongevallen. In die kosten zijn dan alle onge- vallenkosten opgenomen, ook die van ongevallen met uitslui tend blikschade. Uit dit onderzoek van de SWOV blijkt dat het zeer wen selijk is om te investeren in verkeersveiligheid. Naast per soonlijk leed, leidt verkeerson veiligheid tot grote maatschap pelijke kosten en daar ligt een verantwoordelijkheid voor de overheid. (Hans Démoed) WADDINXVEEN - Een 21-jari ge automobilist uit Waddinx veen is gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op zaterdag I december. De automobilist reed omst reeks 23.20 uur over de Goud se Poort komende uit de rich ting van Utrecht (Rijksweg A12). Bij de afslag Gouda in de bocht had de bestuurder het voertuig niet voortdurend on der controle. Door vermoede lijk het gladde wegdek raakte de auto in de bocht in de slip, waarna het begon te tollen. De auto reed achterwaarts het ta lud af de bosjes in. De bestuurder werd nek- en knie-klachten overgebracht naar het Groene Hartzieken huis. Een 18-jarige inzittende uit Harmelen bleef ongedeerd. De politie stelt een onderzoek in naar de precieze toedracht van het ongeval. anderen valt. De grond is dan veelal voor woningbouw benut en dan moet er nog een plekje gevonden worden voor wegen en fietspaden. Deze werkwijze komt de verkeersveiligheid niet ten goede. De provinciebestuurders zijn daarom van mening dat het an ders moet en hier is een be langrijke rol weggelegd voor het POV. Een voorwaarde is dan wel dat het POV ook vol doende bevoegdheden krijgt om deze nieuwe rol waar te maken. In gedachten wordt ook rekening gehouden met het op nemen met aanvullende bepa lingen in de zogenaamde Nota Planbeoordeling van de provin cie Zuid-Holland. Deze nota speelt een zeer belangrijke rol bij het toetsen van gemeentelij ke plannen door het provinciaal bestuur. Als bestemmingsplan nen dan niet voldaan aan de ka ders van de Nota Planbeoorde ling dan wordt dat deel van het plan niet goedgekeurd. Hier zou wellicht ook een mogelijk heid kunnen liggen om ge meenten in de goede richting te bewegen, met de verplichting uit de Nota Planbeoordeling als mogelijke maatregel. nasium deed. Zij studeerde Ne- teit in Utrecht, de stad waar zij derlands aan de Rijksuniversi- nu woont en werkt. Dl HAAG/REGIO - De provincie Zuid-Holland heeft ecbelangrijke rol in het verbeteren van de verkeersvei- lipid binnen haar grondgebied. Het gaat dan niet alleen oide bij de provincie in beheer zijnde wegen, maar ook oieducatie en andere acties gericht op de gedragsbeïn- vlding van de verkeersdeelnemers. Deze taak is onder- gracht bij het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid (>V). In deze organisatie werken de verschillende part- rrs op het gebied van verkeersveiligheid samen, zoals al- IZuid-Hollandse gemeenten, de politie, het onderwijs «de verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. WADDINXVEEN - Burge meester Jonkman steekt op dinsdag I I december om 16.30 uur de lichtjes aan van de ’wensboom’ in de publiekshal van het gemeentehuis. Na het ontsteken van de lichtjes kun nen de genodigden hun (kerst)wens in de boom han gen. De gemeente stuurt zelf sinds enkele jaren geen kerstkaarten meer naar haar relaties. Dit is namelijk een kostbare en mi lieuonvriendelijke zaak. In D66 ging afgelopen vrijdag op bezoek bij de Marokkaanse moskee in Waddinxveen en sprak daar onder meer over de huisvesting van het pand. broken, worden aeel wensen verzameld en geïnventariseerd. Per afdeling wordt uiteindelijk bekkeen of iets met de wensen gedaan kan worden. Het jaar 2001 stond in het te ken van vrijwilligerswerk en daarom vindt de gemeente het een mooie gedachte om dit ’Jaar van de Vrijwilliger’ samen met deze vrijwilligers af te slui ten.Voor deze bijeenkomst zijn speciaal personen uitgenodigd uit verschillende geledingen van het vrijwilligerswerk. - ••Sa p M

Weekblad voor Waddinxveen | 2001 | | pagina 25