Onderzoek naar veiligheid op scholen Het ontstaan van Moerkapelle Driehonderd prijswinnaars eindejaarsactie z COLOFON O. /•j hfë Wijziging acceptatiebeleid afval b re n gst at i o n MEDISCHE DIENSTEN r KERKDIENSTEN y Colofon spreker: geen opgave ontvan gen gemeenteraad Vervolg bijbellezingen Laatste loodjes (0182-322 488) PAGINA 7 DONDERDAG 3 JANUARI 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Hoge ieder MID- en Groens- Groens- I Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Redactie Sanne van der Kolk E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Chef-redacteur: Ghislaine Brongers Kerkgebouw Zuidkade 13 januari 10.00 uur drs. H. van den Kloot Meyburg Waddinxveen een kijkje te komen nemen. Zo gezegd, zo gedaan, dacht de organisatie. Maar dat viel nog tegen. Er moesten voor een groep van 35 man gastgezinnen worden gevonden (en niet ie dereen heeft plaats voor meerdere logees), ook de vi sums lagen bij nader inzien niet zomaar op tafel. Het werd een spannende race tegen de klok, die uitein delijk wel gewonnen is. Om de gasten optimaal te la- programma gemaakt.Vrijdag zijn ze aangekomen in het An ker (naast de Brugkerk). Za terdag werd de St.Janskerk in Gouda bezichtigd en zondag was er een welkomstdienst, geleid door ds.Zonnenberg. Op oudejaarsdag namen de gasten actief deel aan het ge- meenteleven door mee te doen aan de oudejaarsactie (rondbrengen van boekjes aan zieken, ouden enz.) en ’s avonds werd de jaarwisseling met gastgezinnen en iedereen die belangstelling had in het lijk ontvangen op het ge meentehuis en de volgende activiteiten worden georgani seerd: een bezoek aan Am sterdam, een kaasboerderij, de stroopwafelfabriek van Markus, echte Hollandse kas sen en een strandwandeling in Scheveningen. Dit wordt uiteraard allemaal door de Waddinxveners zelf georgani seerd. Maar de Roemenen zullen voor de organisatie ook wat organiseren, namelijk een heuse Roemeense tom bola. Advertenties Sylvia Steenwinkel en Sabine Mensink E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM'ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Ocna Sibiului zal menig Wad- dinxvener niet meer onbe kend in de oren klinken. In 1997 en 2000 hebben werk groepen vanuit de Hervorm de Gemeente dit plaatsje be zocht en gewerkt aan de opbouw van de pastorie en een kindertehuis. Ook is een maalderij geïnstal leerd. Maar daarnaast is er zeker ook gewerkt aan de opbouw van gezellige contac ten met onze zustergemeente in dit kleine dorpje. En dit heeft geresulteerd in het feit. bank Gouwezoom (Kerkweg) alsnog de prijs afhalen. De organisatie, Ondernemers vereniging Waddinxveen (OVW) was dan ook erg tevre den en noemde de actie heel succesvol. 70 ondernemers na men deel aan de actie, ze waren herkenbaar aan een raamkaart. Drie weken lang werden iedere NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 uur dr. C. Graafland, Gouda 17.00 uur Prof. Dr. W. Balke, Hilversum De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 uur ds. C.B. Stam, Pa- pendrecht 18.30 uur dr. B.J. Wiegeraad, Reeuwijk Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 uur ds.A.W. van der Plas 17.00 uur ds. G.D. Kamphuis, Amstelveen De Morgenster, Sterrenlaan 09.30 uur ds. M. van Campen 17.00 uur ds. C. Blenk, Delft Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan 10.00 uur Geen opgave ont vangen Sectie ’De Rank’, confessio- neel-hervormde gemeenschap, Coenecoopcollege 10.00 uur ds. H.W. v.d. Brink, Den Haag 18.30 uur ds. C. Bregman, Zoe- termeer Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax:0172-212168 Bezorging Telefoon: 0181-219612 ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m don derdag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat 12, 2741 HS Waddinx- veen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatie- buro Waddinxveen per l-l- 2001: maandag 11.00-12.30 uur. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak I 1.00 uur Wachttorenbespre- king GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage 09.30 uur leesdienst 16.30 uur ds. H. v.d. Berg, Ber- kel en Rodenrijs RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, voorde 09.30 uur geen opgave ontvan gen 18.30 uur geen opgave ontvan gen REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psyc.ho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereik baar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat 10.00 uur spreker: de Roode Stichting Oud Zevenhuizen- Moerkapelle Tekst: J.S. Bakker Samenstelling: J. Ooms lnlichtingen:Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM week werden honderd win naars bekendgemaakt. Zij kre gen schriftelijk de uitnodiging om de prijs op 21 december op te komen halen. Er zijn ruim 20.000 enveloppen ingeleverd. Om mee te doen konden Wad dinxveners 150,- aan kas sabonnen middels eindejaarsac- tie-enveloppen inleveren. winnaar geloot. Dat werd me vrouw A. de Wit van de Kroep; zij kreeg de hoofdprijs van 200 euro. Door de kerstdrukte bij de post heeft een klein aantal prijswinnaars pas bericht ont vangen na de prijsuitreiking van de eurkokits. In dat geval kun nen de winnaars tot vrijdag 18 januari met de brief bij Rabo- pen door de kerkenraad, maar de te beroepen predikant moest wel de goedkeuring van de stad Rotterdam hebben. Het Rotterdamse wapen in de Her vormde Kerk is dan ook goed verklaarbaar. Na 1851, toen de nieuwe gemeentewet in wer king was getreden was het uit met de invloed van Rotterdam; de gemeenteraad werd door de bevolking gekozen, de bur gemeester door de koning be noemd, zonder inspraak van Rotterdam, de wethouders ge kozen door de gemeenteraad. Nee, de invloed van Rotterdam was afgelopen. Het had voor Rotterdam geen zin meer om ambachtsvrouwe van Rotter dam te zijn. Maar er waren best mensen, die zich graag heer van Moercapelle en de Wildeveen- van 2000 bin nen bij de ge meente, maar er gebeurde verder niets. Een en ander leidde tot een WADDINXVEEN - Met ingang van I januari is het acceptatie- beleid op het afvalstation ver anderd.Vanaf heden moeten in woners van Waddinxveen voor de aanbieding van enkele soor ten afval direct gaan betalen. Daarnaast moeten mensen die afval brengen, zich kunnen legi timeren. De reiningsdiensten van de ge meenten Bodegraven, Boskoop, Gouda en Waddinxveen zijn vorig jaar samen gaan werken in het bedrijf Cyclus. Dit bedrijf beheert nu ook de afvalbreng- stations in deze gemeenten. De veranderingen zijn nodig om in alle gemeenten waar Cyclus ac tief is hetzelfde beleid te voe ren. Concreet betekent het dat bij het aanleveren van puin (tot een maximum van 2 vuilniszak ken gratis), autobanden en gas flessen contant een bepaald ta rief moet worden betaald. Gratis kunnen de inwoners nog altijd asbest (mits verpakt), biel zen, brandblussers (exemplaren tot 2 kg), glas, groen, grof afval, hout, ijzer, klein chemisch afval, omringende plaatsen: ze wer den geheel door Rotterdam ge controleerd werd. Rond 1840 betekende dat, dat de burge meester van Moerkapelle be noemd werd door de koning, maar dat wel eerst iemand door de stad Rotterdam voor gedragen werd, die dan ook als regel benoemd werd. De leden van de gemeenteraad werden niet zoals nu gekozen, maar be noemd door de Provinciale Staten, maar wei weer be noemd uit een voordracht door de stad Rotterdam. De assessoren, de wethouders dus, benoemd door de koning uit de gemeenteraad, maar ook weer op voordracht van de stad Rot terdam. Op kerkelijk gebied was het al niet anders, predikant beroe- kunnen we nog steeds op de toren van de Nederlands Her vormde Kerk in handen van Rotterdam. Na de dood van Van Hogen dorp in 1673 werd de heerlijk heid Moerkapelle en de Wilde- veenen op 8 maart 1677 geveild. Koper was de stad Rot terdam voor 9225,00. Het was het gevolg van een po litiek, die de stad Rotterdam voerde om zoveel mogelijk am bachtsheerlijkheden rond Rot terdam ïn handen te krijgen. Zo was Rotterdam niet alleen eige naar van Moerkapelle, maar had in de loop der jaren o.m. ook de heerlijkheden Hillegers- berg, Kralingen, Bleiswijk, Bent huizen en Moordrecht verwor ven. Dit verschafte de stad Rotterdam veel macht in de CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 09.30 en 17.00 uur leesdienst woensdag 9 januari 19.45 uur ds. D.J. Budding (tijdrede SGP) ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade zondag 09.30 uur Woord- Communnieviering dinsdag 8 januari 19.00 uur Eu charistieviering Ontmoetingskerk, voorde zaterdag 19.00 uur Eucharistie viering zondag 11.30 uur Oecumeni sche Gebedsdienst verwarrende discussie over de vraag naar de verantwoordelijk heid voor de veiligheid op de scholen. Alle fracties toonden zich bezorgd naar aanleiding van de gang van zaken. Burgemees ter Westendorp legde er de na druk op dat er niets mis mag zijn met de veiligheid op scholen. Er hadden geen vragen over mogen ontstaan. Het had volgens hem ontbroken aan een structuur waarin de betreffende informa tie ter beschikking had moeten komen. Hij wees er op dat de raad meerdere malen had ge zegd dat de gemeente met de gebruiksvergunningen aan de slag moet gaan en B&W meer der malen had geantwoord er de mensen niet voor te hebben. Vanaf het begin van het jaar heb ben B&W gezocht naar een bu reau dat een onderzoek naar de veiligheid in de gemeente kan uitvoeren. Voor het komende jaar heeft het college nu een tra ject van anderhalf jaar uitgezet voor het toetsen van de ge bruiksvergunningen. Er zal wor- Het werd een drukke bijeen komst op 21 december in Het Trefpunt. Zo’n driehonderd winnaars van de eindejaarsactie kwamen hun prijs ophalen: een europakket ter waarde van 25 gulden. Burgemeester Jonkman hielp de ondernemers de prij zen uit te reiken. Uit alle win naars was ook nog een super- MevrouwA. de Wit van de Kroep ontvangt van burgemeester Jonkman de hoofdprijs van de eindejaarsactie. (Foto-.Sjaak Noteboom.) textiel en wit- en bruingoed wegbrengen. Bouw- en sloopafval wordt niet geaccepteerd.Voor dit soort af val kan men een container hu ren bij erkende afvalverwer kingsbedrijven en het door deze bedrijven laten afvoeren. Daarnaast kan bouw- en sloop afval worden gebracht bij BFI in Gouda of bij Alphen Recycling in Alphen a/d Rijn. De hieraan verbonden kosten zijn voor ei gen rekening. Het station is bedoeld voor de verwerking van huishoudelijk afval ofwel het afval afkomstig van de huishoudens in Wad dinxveen en dus niet voor be drijfsafval. De tarieven: Puin (tot maximaal 2 vuilniszakken gratis), daarna 15,00 per m3; Personenautoband los 3,00; Personenautoband met veld 4,10; Bestelautoband los 5,50; Bestelautoband met velg 10,00; Tractorband voor 13,65; Tractorband achter 80,10; Motorfietsband 2,50; Gasflessen (geen LPG autogas- tank 3,00. WADDINXVEEN - De bijbelle zingen van het afgelopen najaar over het onderwerp ’Gods openbaring over dood en op standing’, krijgen vanaf maandag avond 7 januari 2002 een ver volg. De verdere avonden over dit onderwerp worden gegeven op 4 februari en 4 maart 2002. De lezingen worden opnieuw verzorgd door de bijbelleraar dhr. J. Braaksma uit Baam en worden eveneens gehouden in de aula van de Chr.Basisschool ’Bethel’ (Heggewinde22a). De avonden beginnen om 20.00 uur en zijn voor een ieder vrij toe gankelijk. Nadere informatie is te verkrijgen bij Hans van Hall, tel. 0182 617 226. westd/sS-zsT/ den begonnen met vast te stel len wat onmiddellijk moet ge beuren en wat naderhand. Bij het onderzoek zullen instellin gen waarin volwassenen of kin deren die niet zelfredzaam zijn worden ondergebracht zoals peuterspeelzalen, kinderdagver blijven, basisscholen en verzor gingshuizen,voorrang krijgen. Burgemeester Westendorp vroeg de raad wegen zwaar voor vervolgens om een blan- cocheque voor de voor zieningen die voor ‘t Reigerbos nodig zijn. Na een aantal vragen gesteld te hebben over het mo ment waarop het D.O.O.-rap- port beschikbaar was vroeg de heer de Jong (CDA) om een schorsing. Na de schorsing dien de hij een motie in ondertekend door CDA. PvdA en Christenu nie waarin de raad, gelet op de uitgebrachte rapportage over de onderhoudstoestand van met name de openbare basisschool ‘t Reigerbos, gelet op de achter wege gebleven noodzakelijke werkzaamheden en gehoord de verantwoording van de verant woordelijke portefeuillehouder zijn teleurstelling uitspreekt over gevolgde werkwijze en over gaat tot de orde van de dag. De motie werd vervolgens verworpen. Burgemeester Wes tendorp verklaarde met pijn in het hart de discussie naar aanlei ding van dit agendapunt te heb ben gevoerd en zei van mening te zijn dat dit soort uiteenzettin gen niet in de gemeenteraad plaats moeten vinden. en en bereid waren daar geld voor neer te tellen. Zo kocht in 1853 ene Jacob van Voorst de heerlijkheid. Het staat per slot toch mooi; Jan Jacob van Voor st, heer van Moercapelle en de Wildeveenen Waarschijnlijk is een afstammeling van deze mijnheer Van Voorst nog steeds ambachtsheer. Ook nu nog, in 2002 loopt er waarschijnlijk een mijnheer of mevrouw rond met de titel heer of vrouwe van Moercapelle en de Wildeveen en.. Wie het is? Weet u het? ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE - Op 19 december vond de laatste vergadering van dit jaar van de gemeenteraad van Zevenhuizen-Moerkapelle plaats. Een voorstel voor het houden van een onderzoek naar de veiligheid op scholen in 2002 vormde het hete hangijzer. Na een verwarrende dis cussie werd het voorstel met algemene stemmen aangeno men. Een duistere rol speelde hierbij een onderzoeksrap port over de veiligheid op de openbare basisschool ’t Reigerbos van de Dienst Onderwijsontwikkeling van de ge meente Rotterdam (D.O.O.) van september 2000. weekeinde volgens afspraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182-632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Gouwe 21, Gouda. Voor spoedgevallen weekeinde spreekuur volgens afspraak, tel. 0182-610462 of 0182-516876. Spoedeisende huisartsenhulp Vanaf maandag 3 december 2001 kunt u, alleen na een te lefonische afspraak voor spoedeisende huisarstenhulp buiten kantooruren: - op werkdagen van 17.00 uur ’s avonds tot 08.00 uur ’s och tend - op zaterdag, zondag en feest dagen terecht bij: HuisArtsenPost Midden-Hol- land *(AP MH) Jan van Beaumontstraat 4 2805 RR Gouda tel. 0182- 322 4888 Dienstdoende apotheek: 4-11 januari: Apotheek van den Dries, Zuidplaslaan 434, Waddinxveen, tel. 0182-63300. Mededeling: De regeling ’medische week enddienst’ is uitsluitend be doeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Wou- brechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182-613112. Kleine huisdieren-spreekuur voor spoedgevallen ieder In de veertiger jaren van de 17e eeuw liep eneWarnard van der Wel rond met plannen om de uitgeveende gebieden ten noorden van Moerkapelle droog te maken en te ontgin nen, een plan waarvoor hij ook een aantal me destanders vond. Maar van der wel met zijn me- debedijkers wilden graag baas in eigen huis blijven. Dat zou wel eens moeilijkhe den kunnen geven met de am bachtsheren van Zevenhuizen waar Moerkapelle onder hoor de. Vandaar dat Vander Wel op 5 juni 1646 de heerlijkheid en de Wildeveenen kocht van Agatha Breman, weduw van Hendrik Duyst van Voorhout, ambachtsheer van Zevenhuizen voor 15.570,00. Aanleiding tot de commotie vormde het agendapunt: Voor stel tot het vaststellen van het Onderwijshuisvestingsprogram- ma en Overzicht 2002. In het D.O.O rapport wordt vastge steld dat er op verschillende punten op het Reigerbos sprake is van een onveilige situatie. Het rapport kwam al in het najaar Toen werd Moerkapelle een zelfstandige gemeente, men zou 5 juni 1646 de geboorte dag van Moerkapelle kunnen noe men. Vanaf 1646 noemde T Van der Wel 9zich "heer van de Moerca pelle en de Wildeveenen". Nu had Van der Wel te hoog gegrepen: hij ging failliet en op 3 april 1651 werd zijn bezit, waaronder de heer lijkheid Moerkapelle en de Wil deveenen geveild. Koper van de heerlijkheid werd Daniël van Hogendorp, die dus de nieuwe ambachtsheer werd. Zijn wa pen en dat van zijn vrouw Ida Hoofts met het jaartal 1667 VOOR SPOEDEISENDE HUISARTSENHULP BUITEN KANTOORUREN heer D. van (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) Anker gevierd. Ook de burge ren genieten van hun 10 da- WADDINXVEEN - De naam dat deze Roemeense mensen

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 7