Weerbaar Waddinxveen: De eerste dagen Euro in Zuid-Holland burgers praten over elk onderwerp mee ’Boeren Planten Bomen actie’ 911 Inbreker Verlichtings- controle steelt laptop Bingo in de Boog Aanrijding; auto rijdt door AA PAGINA 13 WOENSDAG 16 JANUARI 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN filiaal- www.zorgenzekerheid.ni 1 GEMEENTE- RAADS VERKIEZINGEN 2002 lorg en Zekerheid f-i (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) Deze week is het de beurt aan de lijsttrekker van D66 Bauke Zoodsma. Wat ontbreekt duidelijk in reiniging van hondenpoep in zetten. Jaap de Lange, 25 jaar, ver zekeringsadviseur: „I Januari ging ik pinnen. Er stond hier in Waddinxveen he lemaal niemand bij de auto maat. Er werd gezegd dat de biljetten groot zouden zijn, maar ik heb ze naast die van de gulden gelegd en ze zijn juist kleiner. Ik had nog 80 gulden, daar heb ik I januari gelijk voor getankt, dus ik betaal al twee weken met de euro. Het gaat allemaal best goed, het is Op 6 maart vinden de gemeenteraadsverkiezingen plaats. Partijen hebben hun pro gramma’s klaar, nu is het aan u, als kiezer, om u te oriënteren welke partij het bes te bij uw mening past. Een belangrijk moment want de gekozen raad zal van 2002 tot 2006 de stappen bepalen die Waddinxveen zet. Het Weekblad voor Waddinxveen heeft 16 vragen opgesteld, elke week geeft één partij hierop haar antwoorden. De laatste week zal daarvan een overzicht komen. ’Samen plannen maken’ is een motto dat boven aan het be leidsprogramma staat en ook de scholen zijn wij voor de bouw van scholen die in de toekomst weer tot woningen kunnen worden omgebouwd, ners worden besproken en ge toetst. Als de bewoners zich onveilig voelen, dan moet er een scala aan maatregelen worden genomen om de veilig heid van de Waddinxveners te garanderen. Ook de ondernemers krijgen inspraak: namelijk bij het werk gelegenheidsbeleid. Dat beleid is gericht op het aantrekken van schone en arbeidsintensie ve bedrijvigheid. Ouders moe ten worden betrokken bij het onderwijs, dat zou een kern taak voor de gemeente moe- sportaccommodaties. Weer baar Waddinxveen realiseert zich, dat niet elk onderwerp zich voor inspraak leent. „Som mige punten worden in Den Haag vastgelegd, een aanvraag voor het bouwen van een schuur is er ook niet geschikt voor, maar we hebben het over de punten die echt Waddinx veen betreffen. Wij hebben te gen de 50 of 60 e-mails van Waddinxveners gehad waarin ze hun expertise aanbieden. Lid willen ze niet worden, wel wil len ze meedenken. Daar moet je van 25. Je rekent automa tisch in getallen van 25. Wij hebben er nu niet veel moeite meer mee, maar de klant wel. De meesten tellen al vrij snel terug, maar dan gaat het vaak voor de klant te snel. Al ant woordt je snel nog in guldens als iemand een prijs vraagt. Het betalen in guldens wordt elke dag minder en in het begin hebben we geen een keer een tekort aan wisselgeld gehad. Wel stimuleren we het pinnen, keer in te stellen. De voorlich tingsavonden die de gemeente nu houdt is puur eenrichtings verkeer. Het college vertelt, de burgers vragen. Dat moet an ders.” Daarnaast worden bur gers en bedrijven ook gestimu leerd om zorg te dragen voor de leefomgeving en om duur zaamheid te bevorderen, die twee punten zullen voorWe- Wa bij elke gemeentelijke maatregel uitgangspunt zijn. Twee punten in het beleidspro gramma melden geen regel over burgerinspraak, dat is dat er geen stijging van de ge meentelijke lasten moet plaats vinden en dat kleinschalige winkelvoorzieningen voorkeur krijgen boven een grootschalig winkelcentrum. ’Boodschappen doen’ is belangrijken dan win kelen’, stelt de partij. al gebeurde dat altijd al veel. Toch willen mensen graag met de euro betalen om er zo snel mogelijk aan te wennen.” duidelijk doorklinkt in alle af zonderlijke punten. „De aanwe zige specifieke kennis en ex pertise, die onder de inwoners van Waddinxveen aanwezig is, moet worden aangesproken en benut”, licht Pereboom toe. Die inwoners mogen als het aan Weerbaar Waddinxveen ligt bijvoorbeeld bepalen waar de meevallers worden ingezet, ze mogen binnen de algemene ka ders de eigen woonomgeving bepalen en ook het verkeers circulatieplan moet voordu rend met de betrokken bewo- ten worden, evenals het garan deren van goed onderwijs en het waarborgen van de pluri formiteit ervan. Belanghebben den en gebruikers van voorzie ningen op de werkterreinen van jeugd en jongeren, oude ren, gehandicapten, buurtver enigingen, minderheden en uit keringsgerechtigden worden intensief betrokken bij het for muleren en uitvoeren van het op hen gericht beleid. Sportor ganisaties moeten worden be trokken bij het sportbeleid en onderhouden en beheer van WADDINXVEEN - De on langs opgerichte lokale po litieke partij Weerbaar Waddinxveen heeft haar beleidsprogramma voor 2002-2006 gepresenteerd. Speerpunten daarbij zijn de grotere betrokkenheid van de bewoners bij het bestuur van de gemeente, minder regels en lagere fi nanciële lasten voor de in woners en kleinschalige winkelvoorzieningen. Daar mee wil de partij een nieu we impuls aan de gemeen te geven.Je moet heel veel naar burgers luiste ren”, aldus B. Pereboom van WeWa. WADDINXVEEN - Op zater dag 12 januari werd er ingebro ken in een woning aan de Heu velhof. Een schuifpui van de woning werd opengebroken om binnen te komen. De be woners waren niet thuis. Uit de woning is in ieder geval een lap top gestolen. ZIEKENFONDS PARTICULIER Voor alle zekerheid dichtbij. Hebt u nog vragen naar aanlei ding van dit artikel over de pro grammapunten van D66, dan kunt u de partij bereiken op de website: web.inter.nl.net/users/D66.WZ M.Tevens kunt u contact opne men met de lijsttrekker, Bauke Zoodsma, tel. 0182 - 63 I 338 of e-mail: zoodsma@wanadoo.nl. Leni Verhoef, inwoonster van Waddinxveen: „Het valt allemaal reuze mee, eigenlijk gaat het vanzelf. Het enige is dat alles zoveel goed koper lijkt, daar moet je ge woon even op letten. Ik ben gelijk begonnen met betalen met de euro, vanaf 2 januari. Dat heb ik bewust gedaan. Ik pin ook niet meer dan anders. En wat betreft de lange rijen die verwacht werden: ook daar heb ik geen last van. Nogmaals: het gaat allemaal vanzelf.” Een paar regels om dit ver haal aan te vullen... Het onderwijs moet meer pri oriteit krijgen. Zo willen we meer aandacht voor de brede school gedachte. We willen op zeer korte termijn starten met een pilotproject in een Wad- dinxveense wijk (bijv, in de Zuidplas). Over twee jaar kun nen we dan evalueren hoe het loopt en de brede school in an dere wijken ook op poten zet ten. Daarnaast willen we aan dacht voor klassenverkleining en het spreidingsbeleid. Waar hebben jullie je aan geërgerd? Dat de informatie aan de bur gers is tekortgeschoten vanuit de gemeente. Neem de bewo ners van de Rigel en Sterren laan, de bewoners die te maken hadden met betonschadevloe- ren en de informatievoorzie ning rond het centrum. Je moet de mensen adequaat en op tijd informeren. De burgemeester en de betreffende wethouders zijn hierin tekort geschoten. WADDINXVEEN - De euro is inmiddels al ruim twee weken in gebruik. Er werden veel pro blemen verwacht, maar is het nu echt zo moeilijk wennen aan de nieuwe munt? U hoort de meningen van een aantal mede-Waddinxveners. Niet één verhaal voor ieder een. Zo kiezen we ervoor dat ouderen in hun eigen woonom geving blijven wonen en dat we de woningen daar zo nodig voor aanpassen. We willen daarover graag een enquête houden zodat we weten wat de ouderen zelf willen en hoe we de knelpunten creatief kunnen oplossen. Waddinxveen? Een plek voor jongeren en dus een stukje jeugdbeleid. We zijn voor de uitbreiding van het jeugdhonk zoals jongerenwer ker Jacobs dat voor ogen heeft. Dat moet een soort overkapte plek worden waar ze terecht kunnen. Dat is namelijk wat de jongeren zelf ook willen en daarom denken wij niet per de finitie aan een vast activiteiten centrum voor de jeugd. WADDINXVEEN - Op vrijdag 18 januari is er weer bingo in buurtcentrum ’de Boog’. Er zijn mooie prijzen te winnen. De zaal gaat open om 19.00 uur, de bingo begint om 20.00 uur. Ie dereen is van harte welkom in het buurtcentrum aan de C. Huijgenslaan 2. De Boog ver zoekt haar bezoekers uitslui tend met euro’s te betalen. wordt tot op de centen uitge pluisd. Nu met de overgang krijg je dat hele afrondingsver- haal.Je koopt bijvoorbeeld een zakje euro’s voor 25 gulden, maar omgerekend is dat 25,01 waard. Dat lijkt nietszeggend, maar bij twintig zakjes is het al weer twintig cent. Daarbij werkt de Stichting ook met voorschotten. Verschillende clubs hebben voor het nieuwe jaar van ons nog voorschotten gekregen, voor bingoavonden en dergelijke. Na afloop beta len ze die dan terug, maar dat zijn dan ineens hele rare be dragen geworden in euro’s. Als je zo’n voorschot geeft, moet je er trouwens ook goed op letten wat voor wisselgeld ze nodig hebben. Een biebpas bij de bieb kost bijvoorbeeld 3,50 euro. Dan heb je als biblio theek niets aan centen, je hebt dan halve euro’s nodig.” Hoe kijken jullie aan tegen de besteding van de EMH gelden? We zijn er principieel op tegen om het geld te besteden aan het nieuwe centrum, dan ver dwijnt het in een diep gat. Ge bruik het ook niet voor andere tegenvallers, maar voor nieuw beleid en daarbij moeten we de burgers vragen waar hun voor keur naar uit gaat. Premieverhoging is helaas is bittere noodzaak. Maar onze gezondheids zorg is de laatste jaren fors duurder geworden. We maken er meer gebruik van. Waardoor er niet alleen meer behandeld wordt, maar ook de kosten toenemen. Bovendien vinden we met z’n allen dat het werk in de zorg een betere beloning verdient. Nu kun je twee dingen doen. De mensen die zorg nodig hebben meer laten betalen, of de kosten verdelen over alle mensen. Ziek en gezond. Zorg en Zekerheid kiest voor het laatste. Uit solidariteit. En dat is en blijft noodzaak. Daarbij komt nog eens dat wij geen winst hoeven te maken. Zo behoort onze ziekenfondspremie nog steeds tot één van de laagste van Nederland. Wat zit op dit moment he lemaal snor in Waddinx veen? Waddinxveen heeft een goed en bloeiend verenigingsleven. Sport en muziek zijn hier goed vertegenwoordigd, net als het aantal speeltuinvoorzieningen moet worden, zal het aan een aantal voorwaarden moeten voldoen. Het moet financieel te zich ook veilig vóelen, laten realiseren zijn, het parkeerpro bleem moet worden opgelost gebeurd, en we zijn tegen betaald parke ren. Bewoners moeten in spraak krijgen en er moet een opmaat gesneden verkeerscir culatieplan komen. natuurlijk even zoeken en het zijn ook zoveel muntjes. Maar al met al denk ik dat Neder land snel gewend zal zijn. Wel lijkt alles goedkoper, dus je koopt sneller iets. Een voor beeld: een cd’tje kostte 40 gul den, nu is dat nog geen twintig euro. Dat blijft denk ik nog wel een tijdje: je geeft je geld ge woon sneller uit. En je zal on getwijfeld een keer ergens worden afgezet, maar waar ik basketbal is het bier zelfs goedkoper geworden, dus er zitten ook voordelen aan de euro. Ik denk dat hoe minder aandacht eraan gegeven wordt, hoe makkelijker het is te wen nen. Het moet nou eenmaal. En het is helemaal niet zo moei lijk. Ik heb tot nu toe 0,0 pro blemen. Ja, de rij bij de kantine op werk is langer geworden. En misschien straks als ik mijn loonbriefje krijg: die is ook ge lijk gehalveerd.” hebben we met alle medewer kers van een uurtje getraind op kassadraaien. De kassa hier geeft verder alles aan, maar de toetsen zijn veranderd. Verder duurt het iets langer, we moe ten opnieuw leren geld terug geven. Vooral terugtellen is moeilijk, omdat het kwartje niet meer bestaat en het brief- laatste moment. De actie wordt gezamenlijk georgani seerd met Landschapsbe-heer Zeeland en Utrecht. Het boek je is aan te vragen bij Land schapsbeheer Zuid-Holland, telefoon 0182 - 683 670, of via www.landschapsbeheer.com/z uidholland/acties.html Sommige verenigingen, or ganisaties en scholen ho pen op een nieuw gebouw, wat willen jullie daarvoor doen? We willen niet wachten tot de MFA (multifunctionele accom modatie) er komt. Die tijd is er voor vele organisaties niet en bovendien kunnen daar niet al le organisaties een plekje krij gen. Laat de organisaties met plannen komen, de gemeente moet daaraan ook een financië le bijdrage leveren. Wat betreft Wat was voor D66 in de af gelopen vier jaar een suc ces? Dat de sportaccommodaties van Antilope en St. Victor zijn gerealiseerd en daar zijn we nu ook met handbalvereniging Ro- wah mee bezig. Ook zijn we trots op de groenfolder over het onderhoud van het open baar groen en is de discussie rond het referendum gestart. Daarnaast hadden we succes met het richten van de aan dacht op het onderhoud van de bibliotheek en de speeltuinen. Wat voor Hoe willen jullie de burgers hebben jullie rondom meer bij de politiek betrek ken? We willen de inspraak van bur gers vergroten door bijvoor beeld een referendum, maar ook door de website, een bur gerraadpleging, sportraad, democratisch plat form, jeugdraad en een jeugdambassadeur. Een sportraad hebben we al langer in de planning, dat hebben we nog niet gered, maar is op nieuw ons streven. Hoe willen jullie de veilig heid concreet verbeteren? Meer blauw op straat. Wijk agenten moeten regelmatig REGIO - Landschapsbeheer Zuid-Holland houdt dit win terseizoen voor de negende keer de actie Boeren Planten Bomen. De actie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het Zuid-Hollandse platteland te stimuleren streekeigen strui ken en bomen aan te planten. Tot 15 februari kunnen de be stelformulieren ingeleverd worden, het plantma-teri-aal wordt enkele weken later thuisbe-zorgd. Tijdens de actie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assorti ment struiken en bomen wor den besteld. Knotbomen langs percelen, leilinden om de boerde-rij, streekeigen sierbo- men en -struiken op het erf, jonge boompjes op een niet- gebruikt stukje grond; op deze wijze kan de eigen boerderij en het erf aanzien-lijk verfraaid worden. Bovendien biedt het nieuwe kansen voor de natuur. Het plantmateriaal is van prima kwaliteit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gerenom-meerde kwe kers. Landschapsbeheer Zuid-Hol land zorgt verder voor goede instructies voor de aanplant, verzorging en bescherming. Bewoners van het Zuid-Hol- landse landelijke gebied kun nen het boekje Boeren Planten Bomen met het complete as sortiment gratis aanvragen bij Land-schapsbe-heer Zuid-Hol land. In het boekje staat een uitgebreide beschrijving van de struik- en boomsoor-ten met voor elke soort een vermel ding van bodemeisen, toepas- sings- en gebruiksmogelijkhe den en de betekenis voor natuur en landschap. Ook ad vies (telefonisch of aan huis) over wat nu aan te planten is mogelijk. Wacht met het aan vragen hiervan niet tot het Wat is jullie standpunt rond het openbaar groen? Waddinxveen is best groen, alleen zijn er genoeg voorbeelden dat het on derhoud te wensen over laat. Zo weten we dat soms de inplanting niet juist ge beurt en vraag ik me wel eens af of het schoffelen wel op de goede manier ge beurt. Daar zullen we re gelmatig aandacht voor vragen. Z’HUIZEN/MOERKAPELLE - De politie van Zevenhuizen/ Moerkapelle heeft op donder dag 10 januari van 07.30 tot en met 08.15 uur een fietsverlich- tingscontrole gehouden. Er werd gecontroleerd op de Rot- tedijk in Moerkapelle.de Noor delijke Dwarsweg in Zevenhui zen en de Ie Tochtweg in Nieuwerkerk a/d Ijssel. Er wer den in totaal 25 bekeuringen uitgeschreven. GOUDA/WADDINXVEEN - Een 18-jarige scooterrijder uit Waddinxveen is op vrijdag I I januari gewond geraakt bij een verkeersongeval in Gouda. De scooterrijder reed omstreeks 10.15 uur over het fietspad op de kruising Ridder van Cats- weg/Burgemeester van Reen- ensingel. Bij de verkeerslichten reed hij bij het ’groene licht’ rechtdoor in de richting van de Groen van Prinsterensingel. Bij het oversteken van de kruising werd hij van links aangereden door een rode personenauto, vermoedelijk een Alfa Romeo. De scooterrijder kwam door de aanrijding ten val en liep schaafwonden op aan een been en een knie. De automobilist is doorgereden na de aanrijding. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de aanrijding en is op zoek naar getuigen. Zij kunnen contact opnemen met de politie in Gouda, telefoon nummer 0900 - 8844. standpunten een duurzaam Waddinxveen? We stimuleren de komst van een windmolen, het gebruik van groene stroom en zonne- energie. Bij de bouw van Trian gel moet duurzaamheid een be- platforms, langrijk uitgangspunt zijn en we vinden het recreëren dichtbij mogelijk de eigen leefomgeving belang rijk, daarom willen we het Bentwoud snel realiseren. Vindt D66 dat de opening stijden van horeca ver ruimd moeten worden? Laat de ondernemers dat zelf bepalen. Als zij de kroegen tot bijvoorbeeld tot 4.00 uur open willen houden, dan staan wij daar achter. Ook zijn wij niet tegen de komst van een cof feeshop als daar een redelijk plan voor binnenkomt. Anita Drewes, manager Kruitvat: „Het loopt allemaal heel goed met de euro. Er komen wel nog mensen met 100 gulden of zelfs 250, ze gebruiken ons als wisselkantoor. Maar wij heb ben niet het wisselgeld om daarvan terug te betalen. Muntjes hebben we genoeg, maar briefjes kunnen we niet blijven uitgeven. Op 2 januari Wat zegt jullie programma over hondenpoep en afval op straat? Er moeten meer afvalbakken komen en ook denken we aan het uitdelen van afvalzakken op hangplekken. De gemeente mag ook dit jaar een opschoonactie houden, maar niet te vaak want afvalreiniging blijft een ge- meentetaak. Het hondenpoep- probleem is een kwestie van mentaliteit, je zult de mensen er zelf op moeten aanspreken. Wel willen we de opbrengsten van de hondenbelasting voor Welk partijprogramma- punt kwam het minste uit de verf? We hebben er spijt van dat we in 1998 hebben ingestemd met de bezuinigingen op de WVG (Wet Vervoer Gehandicapten), omdat het achteraf gezien niet nodig was. Wat zijn jullie wensen rond het nieuwe centrum en hoe denken jullie daarbij over betaald parkeren? Wij zien graag dat de huidige zogenaamde schoolwoningen. plannen voor een nieuw win kelcentrum op een andere lo catie komt dan nu gepland is. Bijvoorbeeld op het terrein van Be Fair of op een plek aan de rand van het dorp, zoals Trian- zichtbaar zijn, het aantal dorps gek Wanneer het toch op de wachten moet worden uitge- huidige locatie gerealiseerd breid tot bijvoorbeeld vijf in el ke wijk.Waddinxveen is redelijk veilig, maar de mensen moeten we niet wachten tot er iets ergs Speelvoorzieningen moeten beter worden gecon troleerd op veiligheid en het moet voor fietsen én auto’s vei liger worden. je gebruik van maken.” Ook zijn er ook onderwerpen te bedenken waarbij partijen met verschillende belangen betrok ken zijn. Hoe wil Weerbaar Waddinxveen dat dan oplos sen? Pereboom: „Dat klopt, maar als je de discussie start, dan zullen de meningsverschil len afnemen. En als er geen eenduidige mening is, dan is het de taak van een raad om een afweging te maken tussen de individuele belangen en overall belangen. Wat we in ieder geval willen is om tweerichtingsver- Hoe staat u tegenover de ouderenvoorzieningen, woningen en gehandicap tenzorg? Ons beleid is: zorg op maat. Paulien Hes, Stichting Waddinxveens Welzijns werk: „We hebben tot nu toe geen klachten gehad, geen vragen, niets. Op de Stichting zelf heb ben we ook geen problemen, het is alleen wat ingewikkelder, er worden wel eens omreken- fouten gemaakt. Met boekhou den zijn wij heel precies, het ijs.

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 13