maken we tien keer zo groot Mussenpootjes Jongerenwerker Jacobs: „De bus Film en discussie voor jongeren Oecumenische viering Mannenontbijt ’De man en zijn bezit’ Colofon Kaartavond COLOFON Gouwe Rijders Waddinxveen krijgt geld om Vrijwilligerswerk te stimuleren Vier woninginbraken bij daglicht PCW lanceert verkiezings- website www.kiespcw.nl Fi MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN y 23 Wandelingen Overkapping (0182-322 488) "WW Z PAGINA 7 WOENSDAG 16 JANUARI 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN MID- Jacobs: ,,De bus werkt, er is in de afgelopen twee jaar niet gevochten en niets vernield.” (Foto:ArtisticAnILiesbeth van derVts.) Groens- Groens- sche viering t Spoedeisende huisartsenhulp Vanaf maandag 3 december 2001 kunt u, alleen na een tele fonische afspraak voor spoed eisende huisarstenhulp buiten kantooruren: - op werkdagen van 17.00 uur ’s avonds tot 08.00 uur ’s och tends - op zaterdag, zondag en feest dagen terecht bij: De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 uur ds. H. Schipaanboord I8.30 uur ds. C.D. Zonneberg Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 uur ds. C.D. Zonneberg 17.00 uur ds. A.A.A. Prosman, Zoetermeer VOOR SPOEDEISENDE HUIS ARTSENHULP BUITEN KANTOORUREN Sectie ’De Rank’, confessio- neel-hervormde gemeenschap, Coenecoopcollege I0.00 uur Ev. G. v.d. Bos, Ede I8.30 uur ds. M. de Boer REMONSTRANTSE GEMEENTE Weekblad voorWaddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voorWaddinxveen verschijnt op woensdag. Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Advertenties Sylvia Steenwinkel en Sabine Mensink E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Ontmoetingskerk, voorde zaterdag 19.00 uur Eucharistie viering Het idee, dat niet zomaar een idee is, maar een echt plan, heet ’de Overkapping’. Er zijn tekeningen van, door de jon geren zelf gemaakt en er is zelfs al een ontmoetingsavond geweest tussen de politie, de jongeren en de omwonenden. „Het moet een open plek Gelukkig hoeft Willem niet tot de zomer te wachten met al zijn enthousiasme. Naast de drie dagdelen die hij in ’zijn’ bus doorbrengt, is vorig jaar een nieuw, één op één pro ject gestart. „Kijk, die gasten kennen me nu inmiddels twee jaar en ze weten al lang dat ik geen lui ben. Dus zijn we vorig jaar begonnen met iets nieuws: die jongeren die er behoefte aan hebben, kunnen bij mij komen en dan gaan we samen een dagje naar het strand of naar de bossen, gewoon om te praten, te lopen.” Dit bleek een succes: vorig jaar heeft Willem maar liefst met 23 jongeren zo’n wandeling ge maakt. „Een hele dag alleen aan hen besteden, is blijkbaar wat ze nodig hebben. Natuur lijk ben ik ook in een bevoor rechte positie: ik hoef ze niets te verbieden, van mij mogen ze alles doen wat ze willen, ik sta toch wel achter ze.” De tochten blijken een zeer ge slaagd preventieproject te zijn: de jongeren die met Wil lem op stap zijn geweest blo wen en drinken vaak minder. „Natuurlijk zijn ze niet alle maal succesvol, tot sommige mensen kan ik ook niet door dringen. Maar degene die ach teraf zeggen: ’o, ben ik daar mee bezig?’ en dan ook zien dat ze het zelf goed op kun nen lossen, daar doe je het voor.” Al met al heeft Willem een heerlijke baan. „Ik ben zeer nieuwsgierig naar jonge men sen: ze geven een volkomen open zicht op wat ze willen. Er zit potentie en wilskracht in en ik mag deel uit maken van hun leven.” Gedichten die Willem Jacobs naar aanleiding van de wande lingen heeft geschreven han gen tot en met 31 januari op het gemeentehuis. Redactie Sanne van der Kolk E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Chef-redacteur: Ghislaine Brongers ganiseren discussie-avonden. Dat noem ik oprecht belang stelling en die wordt ook vaak omgezet in daden.” Er is ook een aantal politieke par tijen die ’de Overkapping’ in hun verkiezingscampagne hebben opgenomen. „Als het allemaal zo positief blijft, kun nen we hem misschien van de zomer al neerzetten.” HuisArtsenPost Midden-Hol- land *(HAP MH) Jan van Beaumontstraat 4 2805 RR Gouda tel. 0182- 322 4888 Dienstdoende apotheek: I8 - 25 januari:Apotheek Kerk- weg-West, Kerkweg-West 64, Waddinxveen, telefoon 0182- 617255. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 uur ds. J. de Jong 17.00 uur ds.A.W. van der Plas Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Telefoon: 0172-216654 Fax: 0172-212168 Bezorging Telefoon: 0I8I-2I9612 ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade zondag 09.30 uur Eucharistie viering dinsdag 22 januari 19.00 uur Eucharistieviering RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat spreker: I0.00 uur,Ad Smits BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat I0.00 uur spreker: de heer D.J. Jansen Door Rachel Jobels WADDINXVEEN - Willem Jacobs is jongerenwerker in Waddinxveen. Hij is twee jaar geleden begonnen in deJIP- JOP bus op het evenemen tenterrein. Elke zaterdagmid dag is de bus daar te vinden. „De gemeente is zo tevreden dat we er vorig jaar een dag deel erbij gekregen hebben,” aldus Willem. En vanaf 2002 heeft de bus er nog een dag deel bijgekregen: zaterdag avond staat de bus op de par keerplaats bij de Sniep en maandagavond is Willem voor het eerst in de Zuidplas te vinden. Maar dit is nog niet genoeg voor de jongerenwer ker. „Ik ben hier nu al twee jaar mee bezig en het werkt: in twee jaar is hier niet ge vochten, er is niets gesloopt. De bus functioneert gewoon. Dus toen zijn wij - ik en die gasten - op een idee geko men. De bus wordt gewaar deerd, dus dan maken we de bus gewoon tien keer zo groot.” OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: I0.00 uur leesdienst I8.30 uur leesdienst Stichting Oud Zevenhui- zen-Moerkapelle Tekst: Drs.W. Paul (VT 67) Samenstelling: J. Ooms lnlichtingen:Tel. 0180- 632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM mussenpootjes en eieren kun nen inleveren. Pas op I januari I935 kwam hieraan een einde en werd het raadsbesluit inge trokken: ‘Overwegende dat de toestand der gemeente finan ciën het niet toelaat om voor dit doel premiën beschikbaar te stellen’. Het ‘schadelijk ge dierte van de landbouw’ werd van nu getolreerd en niet lan ger meer bedreigd, zij mochten zich weer voorplanten. Mededeling: De regeling ’medische week enddienst’ is uitsluitend be doeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. MOERKAPELLE - Laatst stond er een opmerkelijk bericht in de kranten: ‘Het aantal huis mussen loopt terug’. Dit is bijna niet voor te stellen in Neder land. Maar, volgens recente tel lingen zijn er nog circa 2,5 mil joen huismussen in Nederland, dit lijkt erg veel, maar dat is wel zo’n 30% minder dan I0 jaar geleden. Als dit zo doorgaat zullen we dit brutale vogeltje veel minder gaan zien en dat is te betreuren. Waarom er in dit artikel aandacht aan wordt be steed? De oorzaak is te vinden in een raadsbesluit van de ge meente Moerkapelle van 27 april I9I8 waardoor dit mus- senverhaal historisch interes sant is geworden. In die tijd be schouwde men het grote aantal mussen als een grote last. Als het graan rijp werd, vorm den zich grote zwermen huis mussen, voor een groot deel WADDINXVEEN - Autoclub De Gouwe Rijders uitWaddinx veen organiseert donderdag avond I7 januari haar traditio nele kaartavond. Inschrijven, bij hotel, café, restaurant De Unie aan de Kerkweg Oost 226 in Waddinxveen, vanaf I9.45 uur. Het kaarten begint om 20.15 uur.Tijdens deze avond worden vier rondes gespeeld. Men hoeft geen lid te zijn van onze vereni ging, iedereen is welkom. VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. Ol 82-563500, fax.nr. 0182-563521Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00- 17.00 uur. MOERKAPELLE - Op zaterdag I9 januari is er weer een man nenontbijt. Vervolgens wordt er met de groep nagedacht over het thema: ’de man en zijn be zit’. Wat zegt de Bijbel over dit (voor mannen vaak gevoelig) onderwerp? Het ontbijt wordt gehouden in De Rank (Dorps straat I7) en begint om 08.00 uur. Om I0.15 uur wordt naar verwachting het ontbijt beëin digd. De kosten bedragen 5,- Betaling graag op het ontbijt. Dit mannenontbijt wordt geor ganiseerd door het interkerke lijke comité Mannen in bewe ging Zevenhuizen-Moerkapelle. Aanmelden kan tot uiterlijk woensdag I6 januari bij Dirk Molenaar (tel. 0180-634139) of via e-mail daco.bouk@ sol- wordt een beeld geschetst van de toekomst waarin het nor maal is voor ouders om door middel van genetische manipu latie het ’perfecte kind’ te krij gen. En wat gebeurt er dan met kinderen die niet perfect zijn omdat ze bijvoorbeeld een zwak hart hebben? Kun je dan astronaut worden? Ethan Haw ke meent van wel... En jij? Na de film is er ruimte om met el kaar van gedachten te wisselen over de vragen die zijn opge roepen en daar met elkaar over in discussie te gaan o.l.v.Anniek Lenselink. En daarna is natuur lijk de bar open... jaarlijks bedrag van 22.700,- eu ro. De tweede uitkering is een vergoeding voor de voorberei- dingskosten die tot eind 2001 werden gemaakt,voorWaddinx veen 22.700,-. Waddinxveen heeft een aan vraag ingediend om voor beide posten in aanmerking te komen. Het ministerie heeft al de toe zegging gedaan dat de voorbe- reidingskosten betaald zullen worden. Nu is het dus aan de ge meente om een meerjarig vrij- willigersproject op te zetten. Een start is al gemaakt, voor juli 2002 moet de beleidsnotitie op het ministerie liggen. In die notitie zal dus ook staan hoe de meer jarige subsidie zal worden inge zet. „We vinden de steun vanuit het ministerie een goede zaak”, ligt burgemeester Jonkman toe. „Met het geld kun je vrijwilligers ondersteuning bieden en daar mee wordt het ook weer leuk om vrijwilliger te zijn.” ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m don derdag van 09.00 tot I0.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat I2, 2741 HS Waddinx veen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na I0.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatie- buro Waddinxveen per l-l- 2001maandag I 1.00-12.30 uur. De Morgenster, Sterrenlaan 09.30 uur ds.A.W. van der Plas 17.00 uur ds.J. de Jong Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan I0.00 uur ds. C. de Jong 17.00 uur Oecumenische ge bedsdienst in Ontmoetingskerk ds. J.G. van Tilburg GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, voorde 09.30 uur ds. P.A.C. Bongers 17.00 uur pastor G. Martini pastoor A. v.d. Helm, Oecu- zondag I LI5 uur Oecumeni- menische gebedsdienst JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat I0.00 uur Openbare toespraak II.00 uur Wachttorenbespre king GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage 09.30 uur ds. C. Bijl, em. Pred. te Rijnsburg 16.30 uur ds. D. Grutter te Rijnsburg personen die bijeenkwamen in het oecumenisch Centrum in Duitsland. De voorbereidings groep vertegenwoordigt de Rooms Katholieke kerk en zo’n 125 protestantse, orthodoxe, anglicaanse en oud-katholieke lidkerken aangesloten bij de Wereldraad van kerken. Het is een inspirerende gedachte om wereldwijd, ongeveer tegelij kertijd, met elkaar verbonden te zijn in bezinning en gebed over hetzelfde thema. WADDINXVEEN - De gemeen te Waddinxveen krijgt een be drag van 22.700,- op de reke ning bijgeschreven. Het geld komt van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en sport en is bedoeld om een no titie op te stellen over vrijwilli gerswerk in Waddinxveen. Een tweede aanvraag voor een geld bedrag voor de uitvoering van de notitie ligt nog bij het minis terie. Het geld is beschikbaar onder het kopje Tijdelijke stimu leringsregeling vrijwilligers en regelt dat provincies en gemeen ten onder bepaalde voorwaar den in aanmerking komen voor twee uitkeringen. De eerste is een meerjarige uitkering, van 2002-2004 voor het opzetten en /of vernieuwen van vrijwilligers- beleid. De gemeenten moeten dan wel hetzelfde bedrag in het beleid stoppen als ze aanvragen bij het ministerie van VWS, voor Waddinxveen gaat het om een con.nl. Het mannencomité Ze venhuizen-Moerkapelle is in terkerkelijk. Het wil door het bezoeken van regionale/lande- lijke mannendagen en ook door o.a. het houden van deze man- nenontbijten meehelpen om de visie van ’Mannen in Beweging’ uit te dragen in Zevenhuizen en Moerkapelle. De belangrijkste onderdelen van deze visie zijn: I.Mannen stimuleren hun leven aan God toe te wijden en Christus na te volgen en de Heilige Geest te laten door werken op alle terreinen van hun leven. 2. Mannen toerusten zodat zij leren man te zijn in al le rollen en verantwoordelijk heden: als echtgenoot, vader, vriend, collega, gemeentelid, etc. Waddinxveen betekent (I) een sociaal beleid, (2) extra aan dacht voor openbare ruimte en milieu, (3) zondagsrust, (4) kie zen voor een Groene Hart ge meente en (5) een dorpshart voorWaddinxveen’. Het volledi ge programma van de PCW voor de periode 2002-2006 is te ’downloaden’ van de site. Be zoekers van de site kunnen re ageren op een stelling over de actuele lokale politiek. De PCW is een samenwerkingsverband van de SGP, de HKV en de ChristenUnie. De PCW is in de huidige gemeenteraad vertegen woordigd met vijf raadsleden, waaronder wethouder Wie- brand Dijksterhuis. De combi natie mikt voor de komende verkiezingen van 6 maart op 6 zetels in de gemeenteraad en een plaats in het college van burgemeester en wethouders. zijn,” zegt Willem. „Dat is laagdrempelig, anders krijg je echt weer het idee van een club. Het moet iets zijn wat voor iedereen in Waddinx veen toegankelijk is: jong en oud, bruin en wit." De kou is geen probleem volgens Wil lem. „Ze zoeken elkaar toch wel op, nu hangen ze toch ook buiten rond?” Verder is het hetzelfde idee als de bus: jongeren kunnen er rondhan gen en praten, maar ook tele visie kijken of een computer spelletje doen. „Het idee is ook dat de gemeente de fun dering legt: de rest doen we zelf.Veel van de ouderen die hier komen zijn bouwvakkers en metselaars en als ze het zelf gemaakt hebben, zullen ze het ook niet zo snel slopen.” Bijna iedereen in Waddinx veen is het erover eens: er is hier niets voor jongeren en er moet gewoon iets komen. Maar niemand wil natuurlijk graag dat dat ’iets’ in de eigen buurt komt. „Natuurlijk kwam er gelijk een protest brief van de omwonenden,” legt Willem uit. „Daarom was het ook zo leuk dat de politie kwam met het voorstel van de ontmoetingsavond tussen de jongeren en die bewo ners.” Vanuit de politiek krijgt het plan wel veel positieve re acties. „Sowieso vind ik dat in Waddinxveen een zeer leven de politiek heerst. Er komen wel eens politici langs, ze or- capelle overwegende dat door musschen enorme schade wordt toegebracht aan ten vel de staande gewassen; in aan merking nemende dat het, we gens de schaarste aan voedingsartikelen gebiedend noodzakelijk is dat maatregelen worden genomen om zooveel mogelijk vernieling van gewas sen te voor komen. Be sluit - Voor iederen ter gemeente secretarie ingelever- den mus schen ei een premie uit de gemeentekas toe te kennen van een halve cent. Aldus vastgesteld in den Weekeinddienst dierenarts: J.C. Oldenbandringh en J.C.H. van Dorst, Kattensingel I7, Gouda, tel. 0182-510958; Wou- wordt niets uit de woning ver mist. In een woning in dezelfde straat kwamen inbrekers tussen I LI5 en I6.30 uur wel de wo ning binnen door de sluitnaad van de voordeur open te wrik ken. Weggenomen werd een geldbedrag, een videocamera en CD’s. In een woning aan de Mei- doornstraat werd eveneens in gebroken, tussen I3.I5 en 20.00 uur. Bij deze woning werd de sluitnaad van een raam aan de achterzijde van de woning opengewrikt. Weggenomen werd een geldbedrag. WADDINXVEEN -Vier wonin gen in Waddinxveen werden op donderdag I0 januari bezocht door inbrekers. Zo werd er in een woning aan de Justus van Effenlaan tussen 07.15 en 16.00 uur ingebroken. Men kwam de woning binnen door de voor deur te forceren. Weggenomen werd een geldbedrag en een bankpas. In een woning aan de Jan Willem Frisoweg werd tus sen I LI5 en I6.45 uur ge poogd in te breken. Vermoede- lijk werden de verdachten gestoord tijdens de inbraak. Er Raad der gemeente Moercapel- le, 27 April 1918.’ Men is benieuwd naar de uit werking van dit besluit. Nu, de gemeenterekening van Moerka pelle over 1919 geeft hier over inlichtingen. In de uitgavenpost staat vermeld: ‘kosten ter be strijding van schadelijk gedierte voor den landbouw’. Dit lijkt niet veel, maar zijn toch wel 5000 halve centen. Drie jaar la ter werd de premie verhoogd. Voortaan werd dit I cent voor elke ingeleverde mussenpoot en elk mussenei. Was de op brengst te gering of was het een aanpassing aan de tarieven van de omliggende agrarische gemeenten? Een dergelijk raadsbesluit zou in onze tijd een ongehoord schandaal heb- brechterf 42, Waddinxveen, tel. 0I82-6I3II2. Kleine huisdie- ren-spreekuur voor spoedge vallen ieder weekeinde volgens afspraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182-632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 2I, Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur volgens afspraak, tel. 0182- 610462 of 0182-516876. WADDINXVEEN - In het ka der van de gezochte eenheid onder christenen wordt er zondag 20 januari een oecu menische gebedsdienst gehou den in de Ontmoetingskerk, aanvang 17.00 uur Pastoor A. van der Helm en pastor G.J. Martini zullen in de dienst voorgaan. Het thema is dit jaar ’Ja, bij U is de bron van het le ven’. Over dit thema is nage dacht door een internationale voorbereidingsgroep van I4 ben ontketend. Allerlei natuur- en milieuorganisaties zouden op hun achterste benen staan en ingezonden stukken zouden hele krantenpagina’s vullen. Er zouden vragen gesteld worden in de Tweede Kamer, etc., etc.. Niets van dit alles in de twinti ger jaren van de vorige eeuw. De vogeltjes waren schadelijk en dat was reden genoeg om dit kwaad te bestrijden. Dit werd dan een normale zaak ge vonden. Voor verschillende in woners was dit een gelegen heid om een centje bij te verdienen.Was er een mus met een vangnet gevangen, dan verl oor het vogeltje zijn leven en zijn pootjes.Werd er een ande re vogel gevangen dan onder ging die hetzelfde lot, mits zijn pootjes maar niet te groot wa ren De tellende ambtenaar zou het verschil toch niet zien. Vijftien jaar lang heeft men (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade 27 januari I0.00 uur ds. A.S. Lenselink (koffie/vrienden- dienst) bestaande uit jonge, net uitge vlogen vogels, welke zich tot grote ergernis van de boeren te goed deden aan het koren. Op de raadsvergadering van de gemeenteraad van Moerkapelle van 27 april I9I8 werd een brief van de afd. Zevenhuizen en omstreken van de Holland- sche Maatschappij van Land bouw behandeld. Hier werd verzocht een verordening vast te stellen betreffende het van gen en doden van mussen. De raad, welke voor een groot deel uit landbouwers bestond, voel de hier wel voor, voorstel een Op van raadslid werd dan opk het volgende be sluit genomen: ‘De Raad der gemeente Moer- WADDINXVEEN - De PCW, de Protestantse Combinatie Waddinxveen, heeft de website www.kiespcw.nl opgesteld, voor Waddinxveners die meer over de partij willen weten. Zo staan op de site wetenswaardigheden en een pasfoto van de 24 kandi daten. Wiebrand Dijksterhuis, de huidige wethouder voert de lijst aan. Daarna volgen Kees Bax, Gert Anker, Erwin Kore- vaar, Bart van der Roest, Bert Waterman en Jannette Nieboer. Daarnaast bevat de site ook de namen, gegevens en foto’s van de huidige raadsleden van de PCW-fractie en twee duo- raadsleden, die zitting hebben in raadscommissies. Op de site zijn de speerpunten voor de ko mende verkiezingen nader uit gewerkt. De PCW gaat de ver kiezingen in met vijf speerpunten: Een hart voor WADDINXVEEN - Speciaal voor jongeren tussen 16 en 30 draait er op zondag 20 januari de film Gattaca in de Boeme rang (Groensvoorde I, van 20:00 - 22:00 uur). Vaak onge merkt consumeren we heel wat waarden en normen tij dens onze dagelijkse soap of fa voriete serie. Hoe bewust zijn we ons daar eigenlijk van? In sa menwerking met de GJV (Ge lovige Jongeren Vereniging) or ganiseert V&T een filmavond, om eens met andere ogen naar een film te kijken. In de moder ne film ’Gattaca’ (met Uma Thurman en Ethan Hawke) CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag I6 januari I9.45 uur ds.J.G. van Tilburg zondag 20 januari 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg woensdag 23 januari 19.45 uur ’“•«KG?

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 7