Hoogleraar Winkelman geeft lezing over Hendrik van Veldeke staat op losse schroeven Hans Barth neemt onverwachte J Voortbestaan Dikkie Dik Het Centrumplan in de toekomst oproep om centrum te redden serieus 1 o Zevenhuizen tijdens de Tweede Wereldoorlog (Deel 2) Koren strijden voor plaats op concours r Collecte van Simavi Colofon COLOFON b» F/; r MEDISCHE DIENSTEN 'S KERKDIENSTEN 41 WPS -sSseSsst ■W PAGINA 9 WOENSDAG 6 MAART 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN MID spreker: ur S. i Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrixlaan 10.00 uur ds. C. de Jong woensdag 13/03 19.30 uur bid stond in Ontmoetingskerk Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrech- terf 42, Waddinxveen, tel. 0182- Sectie ’De Rank’, confessioneel- hervormde gemeenschap, Coe- necoopcollege 10.00 uur ds. R. de Reuver, Bo skoop 18.30 uur ds. M. de Boer Spoedeisende huisartsenhulp U kunt alleen na een telefoni sche afspraak voor spoedeisen de huisartsenhulp buiten kan tooruren: - op werkdagen van 17.00 uur ’s avonds tot 08.00 uur ’s och tends - op zaterdag, zondag en feest dagen terecht bij: VOOR SPOEDEISENDE HUIS ARTSENHULP BUITEN KANTOORUREN (0182-322 488) Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B V. Alphen aan den Rijn WADDINXVEEN - Met de col- lecte-actie ’Geef gezondheid geef leven’ zet ontwikkelingsor ganisatie Simavi zich in voor de allerarmsten in de derde we- reld.Van 18 t/m 23 maart houdt Simavi een collecteweek. Voor meer informatie of aanmelden als vrijwilliger: Lidy Streefkerk, Zuidkade 216,tel: 616257. de in vrijdag 15 maart in Kreater (Kerkstraat) een lezing over de middeleeuwse troubadour Hendrik van Veldeke. Johan Winkelman (61) stu- Bezorging Telefoon: 0181-219612 deerde germanistiek, middel eeuwse geschiedenis en Mid delnederlands in Leiden.Van 1969 tot 1970 was hij werk zaam als lector Nederlands aan de Universiteit van Regensburg (Duitsland). Sinds 1970 is hij germa- nist-mediëvist aan de UvA, vanaf april 1999 bij zonder hoogleraar Letter kunde van de Middeleeu wen, in het bijzonder de Duitse. De Waddinxveense pro fessor is een zeer boeiend verteller en auteur, die in teressante en duidelijke verbanden legt tussen de middeleeuwse geschiede nis, kunst en cultuur. Hendrik van Veldeke, ge boren in 1150, is de eer ste dichter van wie werk bekend is en die zich be diende van het Neder lands en met name het Limburgs. De minnezanger bewoog zich in een groot en an ders dan nu begrensd ge bied met veel Zuid-Ne- derlandse en ook Duitse in vloeden. De Noord-Neder- landse cultuur kreeg pas in de zeventiende eeuw impul sen, toen kunstenaars en boekdrukkers het Spaanse juk in België ontvluchtten en hun kunst, cultuur én rijk dom naar de noordelijke Ne derlanden brachten. Winkelman is graag ingegaan op de uitnodiging van Kre- aterdirecteur Aad Koremans (die hij al tientallen jaren kent) om te vertellen over Van Veldeke en tal van onbe kende, bijzonder interessante zaken, die rond de minnezan ger en zijn tijd speelden. „De Nederlander heeft geen cul tureel besef", zo vindt Win kelman. „Wij zijn opgevoed in de koopmansgeest. Met mijn le zingen en artikelen probeer ik mensen bij de middel eeuwse cultuur te betrekken door die populair te maken.” De bijeenkomst in Kreater begint overmorgen om 20.00 uur. Kaarten kosten 4,54 eu ro per stuk. HuisArtsenPost Midden-Hol- land (HAP MH) Jan van Beaumontstraat 4 2805 RR Gouda tel. 0182- 322 488 NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost 09.30 uur ds. B.E. Weerd, Gou- derak 17.00 uur ds. H. Schipaanboord woensdag 13/03 9.30 uur ds. C.D. Zonnenberg, biddag 19.30 uur ds.A.W. van der Plas, biddag Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax:0172-212168 Advertenties Sabine Mensink (0172-211731 MiekeToor (0172-216654) Judith Kokshoorn (0172-214581 E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven. IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. WADDINXVEEN.- Johan H. Winkelman, buitengewoon hoogleraar aan de Universi teit van Amsterdam en inwo ner van Waddinxveen, houdt Redactie Sanne van der Kolk (0172-420512) E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Chef-redacteur: Ghislaine Brongers VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00- 17.00 uur. .kT Stichting Oud Zevenhui- zen-Moerkapelle Tekst: A. Veerman (VT 15) Samenstelling:). Ooms lnlichtingen:Tel. 0180- 632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM samen heel kritisch naar het proces kijken. Het nieuwe col lege zou dan stappen moeten zetten.” Wientjens: „we hebben meer tijd nodig om dieper op de beschouwingen in te gaan en hoe we verder gaan. Ik lees het rapport nog dagelijks over en elke keer kom ik weer nieu we elementen tegen. We zullen aan tafel moeten om te zien hoe we uit de impasse kunnen komen. Meer kan het college nu nog niet overzien. Het CDA sprak haar voorkeur uit en zei dat wethouder Wien tjens dan niet bij de gesprekken moet gaan zitten. „Maar eigen lijk willen we nu nog geen ge sprek met de projectontwikke laar. Laten we eerst nadenken en luisteren.” Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 Zondag 31 maart 11.00 uur pas tor J.L. Delhaas, de zondag van pasen 15 verder en dus is het tijd om de doelstellingen bij te stellen. Daar moet je écht eerst naar kijken.” Zelf had Hans Barth niet echt de ambitie om weer de raad in te gaan. Maar als de kiezer nu aangeeft dat toch te willen, dan zegt hij niet bij voorbaat ’nee’. „Ik neem de oproep heel seri eus. Nu ga ik eerst afwachten wat de kiezers daarvan denken, hoe groot het draagvlak is. Dan kijken we verder. Ook al wist ik niets van de advertentie af, ik ben daar niet boos over. Ik zie het niet als een politiek getinte oproep, het gaat nu om de des kundigheid. Dat blijkt ook wel uit de felicitaties kreeg, die kwamen ook van besturen van andere partijen.” Mededeling: De regeling ’medische week einddienst’ is uitsluitend be doeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Dienstdoende apotheek: 8 maart - 15 maart: Apotheek van den Dries, Zuidplaslaan 434, Waddinxveen, tel. 0182- 633000. lijk van de categorie waar voor is gekozen, verplichte werken aan de orde. Uit elke categorie kunnen één of meer winnaars komen. Dit heeft te maken met het aantal behaalde punten. Aan het eind van het concours maakt juryvoorzitter Jean Lam brechts bekend welke koren eventueel doorgaan naar het grote, landelijke concours in 2003 in Zutphen. In deze plaats worden per categorie de halve- finales en tevens de finale ge houden. Dezelfde jury zal alle selectie- concoursen beoordelen. Een kleine honderd koren, van de 248 bij het KNZV aangeslo ten mannenkoren en verspreid over het hele land, heeft zich voor de voorronden ingeschre ven. voor Waddinxveen onder ogen kreeg. De tekst, ondertekend door Bert J. Woudenberg, luid de deels als volgt: „Het is de hoogste tijd Waddinxveen aan een echt winkelcentrum te hel pen, het is nodig snel een top deskundige in de gemeenteraad te halen. De burgers in Wad dinxveen kunnen daar woens dag 6 maart al voor zorgen door hun belangrijke stem uit te brengen op Hans Barth, lijst 5, nummer II”, zo schreef Woudenberg. Nee, Hans Barth wist daar zelf niets van. Maar hij neemt de oproep heel serieus. „Het verraste me”, zo vertelt Hans Barth die van 1974 tot en met 1986 raadslid was. „Maar ik zie het als positief, dat ze een beroep op mij willen doen om pendroppings in de wijde om geving. Bij Han Baars gebruikte sneuvelde bij het jachthuis aan de Rotte in Zevenhuizen. Neb- beling had weer via Arend Ver hoef de sleutel van het jacht huis aan Jacob van Rij gegeven, die daar met een groep ver zetsmensen uit Zoetermeer konden onderduiken. U ziet, een wirwar van aller hande situaties en complicaties. Aan de vooravond van de voedseldropping boven West- Nederland, die door 600 vlieg tuigen met ‘forten’ en ‘libera tors’ werd uitgevoerd, vond de slag om het jachthuis plaats. Gi- sturen, waarschijnlijk zelf geen kinderen heeft. Dikkie Dik brengt ongeveer 20 procent van de inkomsten op van de vijf peuterspeelzalen die de stich ting beheert. Waddinxveen- Noord is voor de ouders van de Zuidplas te ver en dat in komstenverlies wordt niet ge compenseerd. Daarom vreest de stichting hierdoor in grote financiële problemen te komen, omdat ontslag moet worden verleend aan leidsters met wachtgeld- verplichtingen. Juist dat wacht geld zal dan in de komende ja ren een zware last zijn, waardoor andere zaken in het gedrang zullen komen. Het is zelfs niet uitgesloten dat de stichting hierdoor het faillisse ment zou moeten aanvragen. Van derTas hoopt dat bij de ge meenteraad het gezonde ver stand zal prevaleren en beslo ten wordt tot complete nieuwbouw van de scholen. Zeer waarschijnlijk wordt het voorstel behandeld in de nog te houden raadsvergadering op 12 maart. (A.B.) Gouwe Sanghers. De jury be staat uit leden van de Muziek Advies Commissie van het KNZV. Deze zijn Annie Jansen (muziekpedagoge en dirigente), Pierre Gerits (docent muziek wetenschappen en dirigent) en Jean Lambrechts (componist en dirigent). Het concoursreglement is ge baseerd op de landelijke richt lijnen van de SNK (het landelijk ondersteuningsinstituut voor de amateurkoorzang) en Euro pese richtlijnen voor de ama teurkoorzang. De deelnemende koren hebben zich kunnen inschrijven voor één van de vier categorieën: A, B, C, en D. Dit heeft met de moeilijkheidsgraad te maken. Elk koor zingt een vrij inzing- werk. Daarna komen, afhanke- me in te zetten voor het cen trum.” Hans Barth is een topdeskundi ge, zo beschreef Woudenberg in de adverentie. Hans Barth: „Ja, ik ben vele jaren actief ge weest in de bouw, met groot schalige nieuwbouwprojecten als winkelcentra, ziekenhuizen, noem maar op.Allemaal projec ten waarmee veel geld en inzet is gemoeid.” Over het nieuwe centrum heeft hij dan ook duidelijk een mening klaarliggen. „Dat rap port is volstrekt helder. We zijn niet de goede weg ingeslagen. Het centrum moet niet op de zelfde manier weer opgepakt worden, je moet opnieuw de mogelijkheden bekijken.We zijn inmiddels al weer een jaar of gesproken. Echter niet bij res taurant‘Jade’ of de‘Keizershof’, want die bestonden toen nog niet en er was trouwens nog bijna niets. Het werd gehouden in de bo venwoning bij de familie Neb- beling. Mevrouw Nebbeling had het menu klaargemaakt. Op de menukaart stond o.a.: Hors d’euvre, Soupe de volaille, Pou larde, canard sauvage, Pommes de terre avec légumes varié en afsluiten met een dessert Uit eindelijk echter bestond dit groots opgezette menu uit niet In het meerderheidsvoorstel (wethouder Van Holsteijn is te gen) wordt gesteld dat de noodlokalen moeten worden vervangen door vervangende noodlokalen.Voor peuterspeel zaal Dikkie Dik is in de nieuwe noodbouw geen ruimte. De ge meente is van oordeel dat het niet de taak van de gemeente is voor huisvesting te zorgen. Dit standpunt wordt niet gedeeld door het stichtingsbestuur, dat van oordeel is dat de gemeente als verhuurder zeker wel ver plichtingen heeft. Bij aanvaarding van het minder- heidsvoorstel tot complete nieuwbouw behoort de ge meente wel voor vervangende ruimte voor de peuterspeelzaal te zorgen. Daarom hield Van der Tas een vurig pleidooi voor het behoud van de peuterspeelzaal. Hij ver weet de gemeente gebrek aan communicatie met het stich tingsbestuur en ook een ge brek aan inzicht in de opvang op langere termijn. Bij nieuwe noodbouw is er de komende vijf jaar geen andere ruimte in de Zuidplas en kan er alleen maar worden uitgewe ken naar Waddinxveen-Noord, omdat er in de voormalige Prof.Kohnstammschool, de ba sisschool De Leilinde en in De Boog volgens de gemeente nog wel ruimte is. Verontwaar digd zei Van derTas.dat degene die heeft bedacht de kinderen naar Waddinxveen-Noord te De Hoeksteen, Esdoornlaan 09.30 uur ds. G.H. Abma, Gouda 18.30 uur ds. C.D. Zonnenberg woensdag 13/03 19.30 uur ds. ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m don derdag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat 12, 2741 HS Waddinx veen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatie- buro Waddinxveen per l-l- 2001maandag 11.00-12.30 uur. gantische problemen voor Ze venhuizen, hetgeen voor de be volking gelukkig goed afliep. Al le partijen wisten van de toestand van het jachthuis af. U begrijpt, dat niet voor niets Nebbeling en de commandant van de BS in Zevenhuizen, de heer Knot, moesten onderdui ken bij de Klapwijks. Kerst 1945 was voor ieder van hen met recht een bijzondere Kerstmis. De oorlog was voor bij en ze hadden het overleefd. Een goede reden om het eten tje te organiseren, zoals was af- De Morgenster, Sterrenlaan 09.30 uur ds.T. van ’t Veld, Ede 17.00 uur ds.A.W. van der Plas woensdag 13/03 19.30 uur ds.J. de Jong, biddag BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat 10.00 uur spreker: de heer Verkerk avonddienst 18.30 uur spreker: de heer A. Haverkamp WADDINXVEEN - Blijft de peuterspeelzaal Dikkie Dik in het bestemmingsplan Zuidplas voortbestaan of moet de ze zaal worden gesloten? PenningmeesterVan derTas van de Stichting Waddinxveense Peuterspeelzalen is zeer verontrust dat het voortbestaan van de peuterspeelzaal op losse schoreven komt te staan, nu de raad zich buigt over de vervanging of nieuwbouw van de noodlokalen van de Prinses Beatrixschool en de Kardinaal Alfrinkschool. 6131 12. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens af spraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182-632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur volgens afspraak, tel. 0182- 610462 of 0182-516876. minder dan: gekookte aardap pelen, wat doperwten en een stukje peen; en een bord pap toe. Maar u zult begrijpen, dat dit een gewéldige feestavond is geworden. GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- de 09.30 uur mevr. H.W den Draak-Kuyvenhoven woensdag 13/03 19.30 uur pas tor G. Martini, bidstond REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zo. 10 maart 10.00 uur ds. R. Oort OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag 6 maart 19.45 uur ds. J.G. van Tilburg zondag 10 maart 9.30 en 17.00 uur ds. J.G. van Tilburg woensdag 13 maart 9.30 en 19.00 uur ds. J.G. van Tilburg, biddag ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade vrijdag 8 maart 20.00 uurTaizé- viering (oefenen van de melo- dien vanaf 19.30 uur) zondag 09.30 uur Eucharistie viering dinsdag 12 maart 19.00 uur Eu charistieviering Ontmoetingskerk, Groensvoor- de vrijdag 8 maart 10.00 uur Ou derenviering zaterdag 19.00 uur Eucharistie viering zondag 11.15 uur Eucharistie viering Gezinsviering GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage 09.30 uur ds. E. Brink 16.30 uur ds. K. de Vries, te Al phen a.d. Rijn woensdag 13/03 19.30 ds. E. Brink, biddag JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Bu rgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak I 1.00 uur Wachttorenbespre king RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 10.00 Govert Versteeg Vervolg van pagina I WADDINXVEEN - Nu de raad haar teleurstelling over het ‘Centrumplan op losse schroe ven’ heeft kunnen uitspreken, en nu de wethouder haar weerwoord heeft kunnen ge ven, is het de vraag hoe het verder moet met het centrum van Waddinxveen. Ook die vraag kwam aan bod tijdens de laatste raadsvergadering voor de verkiezingen. Wat burgemeester Jonkman betreft moet de komende tijd in het teken van reflectie en lui steren staan. „We moeten nog eens goed nadenken en we moeten investeren in luisteren. Alle belanghebbenden moeten de komende tijd hun woordje kunnen zeggen, dan kunnen we voor het leger te koelen, waar door Baars geluk had en over stroom beschik te. Nebbeling (de politieman uit Zevenhuizen) ontmoette daar Ludwig Schmitt en ook Jacob van Rij, (eveneens een huisvriend van de familie Baars) de mare chaussee die op 29 april 1945 j H. Schipaanboord, biddag Bethelkerk, Bilderdijklaan 09.30 uur ds. C.D. Zonneberg 17.00 uur dr. P.J. Visser, Den Haag woensdag 13/03 19.30 uur ds. C.D. Zonnenberg, biddag WADDINXVEEN - In het ka der van het 150-jarig jubileum van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond (KNZV), wor den dit en volgend jaar in de acht gewesten van het KNZV selectieconcoursen gehouden. De beste koren van de selec tieconcoursen ontmoeten el kaar in september 2003 tijdens de nationale mannenkoorweek in Zutphen. Op zaterdag 9 maart organiseert het Gewest Zuid-Holland van het KNZV in samenwerking met het Regio- mannenkoor Die Gouwe Sang hers, het gewestelijk selectie- concours. De voorronde wordt gehouden in de Ontmoetings kerk (Groensvoorde). Aanvang 10.00 uur. Aan deze voorronde nemen elf koren deel, waaronder Die Prof. Dr. Johan L. Winkelman houdt een lezingover de middeleeuwse troubadour Hendrik van Veldeke. (Foto: Bernadette Hoogland.) WADDINXVEEN - Hans Barth, hij staat op plek 11 bij D66, volgt de verkiezingen van daag nog nét iets meer dan an dere jaren. Bewust gekozen om op de elfde plaats te staan, ver wachtte hij tot vorige week geen kans op een raadszetel, maar daarin kwam onverwacht een wending. Er stond namelijk een advertentie in het Week blad voor Waddinxveen, waarin een stemadvies voor hem werd beschreven. Nu is voor hem de vraag: willen de Waddinxveners inderdaad zijn deskundigheid in de raad, zodat hij zich kan be moeien met het centrum. Het kwam vorige week totaal onverwacht toen Hans Barth, oud-raadslid in Waddinxveen, de advertentie in het Weekblad ZEVENHUIZEN - Bij de fami lie Han Baars in Bleiswijk was ook een slachtplaats, evenals bij Maarten Hol in Zevenhuizen. In de volksmond heette zo ie mand een ‘knors’. Bij Han Baars hij de koelcel om het voedsel was het ook altijd een komen en gaan. Ludwig Schmitt lag met vierendertig man van Wehrmacht de school naast bakker Ammer- laan ingekwar- tierd en had op dracht om alle activiteiten van de ondergrondse te controle ren en in het bijzonder alle wa-

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 9