Jeugdraad moet Hawaiiaanse klanken in (Waddinxveense) verzorgingshuizen jongeren samen een stem geven Stichting De Gouwebloem bestaat 25 jaar Het einde van een arbeidsrelatie De JIP/JOP bus in het nieuwe kwartaal Lezing: Het ontstaan van de Zuidplaspolder JW Infll «ilJiM k xi sf'"9:- C-’l Slotavond Rondrit van De Vrouwen Trekkervrienden r Wandeltocht Beatrixlaan voor senioren van Nu Wandelexcursie rondom Voorofschepolder WADDINXVEEN - Het Zuid- Holland Landschap organiseert op zaterdag 20 april een wande lexcursie rondom de Voorof schepolder. De wandeling gaat langs een opvallende, natte pol der tussen Waddinxveen en Bo skoop waar veel weidevogels hun stek hebben gevonden. Op de terugweg komt men langs het Gouwe Bos en de Gouwe. De Voorofschepolder is sinds twee jaar in eigendom en beheer bij het Zuid-Hollands Landschap. In het vroege voorjaar van 2002 is het gebied heringericht. Een des kundige gids geeft informatie over de polder als broedplaats heb ben gekozen. De Voorofschepol der is één van de rijkste weide- vogelgebieden uit de omgeving met vogels als een kuifeend, slo beend, scholekster, tureluur, zo- mertaling en een visdief. De pol der is langs de slootkant prachtig latie niet is te voorkomen, dan geel gekleurd met de bloeiende betekent dit pijn aan beide zij- dotterbloemen.Vertrek: om 9.00 den. In dit artikel leg ik uit wel- Lente Expositie Jeugdbingo multiculturele samenleving <10 7 f" Openluchttheater Beëindiging door één der partijen Beëindiging door de rechter fop sloten jeugdraad actief worden betrok- Bemiddeling bij ar beidsconflicten PAGINA 11 WOENSDAG 17 APRIL 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - i 1 (Foto: Artistic ArtILiesbeth van der Vis.) De werkgever kan tijdens de L 19.00 en 21.30 uur staat de bus bij Sporthal de Duikelaar aan de Zuidplaslaan. Op zaterdag staat de bus tussen 12.00 en 21.30 uur op het evenementen terrein bij zwembad de Sniep. De medewerkers pauzeren tus sen I4.30 en I5.30 en tussen 18.00 en 19.00 uur; dan is de bus gesloten. Op 4 mei is er ’s BertVermuIm tel. 0180-633213. Evenals vorige keer wordt de rondrit op video vastgelegd. Op 31 augustus houden De Trekker vrienden de jaarlijkse open dag bij Van der Torren, Bredeweg te Waddinxveen. „Soms krijgen we een ver zoek om alsjeblieft nog een keer langs te komen omdat de mensen zo hebben geno ten. Dat is leuk!”, vertelt Jan. Ze hebben zelfs al eens een optreden op de verjaardag van Midas Dekkers moeten afzeggen, omdat ze al vol za ten. Laatst werden ze nog ge vraagd voor het tv-program- ma Man Bijt Hond, helaas was de tijd daarvoor ook te kort om een optreden te regelen. Kwaliteit en enthousiasme, daar ontbreekt het niet aan bij deze formatie. Zelf hebben ze nog altijd een droom: het maken van een cd. „Dat zou geweldig zijn. We hebben al wel een plaat ooit eens ge maakt, maar dat is al heel lang geleden”, vertelt Jan. Maar het belangrijkste blijft het maken van muziek. En dat blijven de bandleden dan ook voorlopig doen. WADDINXVEEN - Al 25 jaar zet stichting De Gouwebloem zich in voor gehandicapten, ch ronisch zieken en al diegene die niet meer volledig aan het WADDINXVEEN - Een band met een slag-, elektrische, bas en Hawaiian gitaar, aangevuld met zange ressen en met danse ressen in rieten rok jes geeft niet zomaar een band. Nee, dan praat je over een Ha al voor het komende half jaar vol.” Nee, naar Hawaii zijn de twee nooit geweest. „En we gaan ook niet”, vertelt Ria reso luut. „We zijn bang voor de desillusie. Honolulu is niet meer waar we over zingen. Het is nu een plastic toeristi sche Kodak hula show. Laat ons maar in de droom van prachtige eilanden.” De sfeer in de band, die is in ieder ge val heel goed, zo laten Jan en Ria vaak tijdens dit gesprek weten. „We zijn meer dan een team mensen, we zijn vrienden en vriendinnen die het leuk vinden om muziek te maken en het voor te dra gen.” Het adressenboekje van de band staat vol met adressen van bejaardentehuizen. Bij sommigen zijn ze al meer dan twintig keer op bezoek ge weest in de afgelopen jaren. V. A - grote rol heeft bij de band. Zoals licht en geluid, decors, choreografie en kleding. „Wij hebben echt authentieke kos tuums als rieten rokjes. Bij elk nummer hebben de danseres sen andere kleding”, vertelt ze. Want de danseressen hebben niet de minste rol. Elke bewe ging met handen, voeten en heupen, heeft een betekenis. „Ze beelden de muziek uit, bijvoorbeeld wanneer je zingt over een berg, strand of een hutje. Dat noem je Hula be wegingen”, vertelt Ria. Dan gaat de telefoon. Jan neemt op. Later vertelt hij dat het iemand van een verzor gingstehuis was: of ze kwamen optreden in september. „Maar helaas, we hebben die week al een optreden en meer dan eens per week gaan we niet weg. We doen het ook voor ons eigen lol. We zitten zeker Een arbeidsconflict heeft recht streeks invloed op de samen werking tussen werkgever en werknemer en zorgt daarnaast vaak ook voor een slechte sfeer in het bedrijf. Om deze reden kan het verstandig zijn het conflict zo snel mogelijk op te lossen, het liefst zonder tus senkomst van de rechter. snellen. „Neem de overkapping, dat lijkt een gebed zonder end. Er is wel een besluit genomen, maar vervolgens blijf het hangen bij de stuurgroep.We zouden te rug naar de basis moeten: een groep komt met een idee, legt dat voor aan de raad en we ho ren een ja of een nee. Geen half jaar durende procedures, maar uitvoeren.” De ambities wil Zoodsma niet al te hoog leggen. „Laten we ons in eerste instantie richten op één voorstel per jaar. Je moet ten slotte toch alle jongeren op één lijn zien te krijgen, bovendien hebben ze ook een druk pro gramma met school en sporten.” Of het project zal slagen, valt van tevoren nog niets te zeggen, maar voor Zoodsma geldt: niet geschoten is altijd mis. Voor de jongeren is het in ieder geval een goed moment om hun stem te laten horen. „Ze zeggen vaak dat er niets is, laat ze dan nu maar komen. Ze hebben nu de kans om zelf hun plannen op tafel te leggen. Ik heb er het volste ver trouwen in.” Het opzetten van een Jeugdraad kwam in een stroomversnelling met het project Eigenwijs. Daar bij werden leerlingen van het Coenecoop College rond de verkiezingen op het gemeente huis uitgenodigd om in groepjes zelf ideeën te bedenken, ze wer den wegwijs gemaakt met de stembureaus enzovoorts. „Daar uit kwam naar voren dat jonge ren wel degelijk ideeën hebben: ze wilden (extreme) sportdagen, een openluchttheater in de zo mervakantie bijvoorbeeld. Dat laatste idee wordt nu verder uit gewerkt”, vertelt Zoodsma. Wie interesse heeft in deelname aan de jeugdraad, kan contact opnemen met Bauke Zoodsma, telnr. 0182-631338 of e-mail: zoodsma@wanadoo.nl in. In natte tijden kan het ge maal circa 1000 m3 water per minuut wegpompen en in de droge tijden pompt het gemaal ook omreden van het vele wel water in de polder. Het gemaal Abraham Kroes is uniek, omdat het een combinatie is van een polder- en een boezembema- ling in één gebouw. In 1972 is dit gemaal officieel in gebruik genomen. Deze avond vindt plaats op woensdag 24 april om 20.00 uur in het Anne Frank- centrum (jan van Bijnenpad). ke manieren er zijn om een ar beidsrelatie te beëindigen. Indien een contract voor be paalde tijd is afgesloten eindigt deze ’van rechtswege’ na afloop van de afgesproken termijn. Werkgever en werknemer kun- WADDINXVEEN - Ook in het tweede kwartaal van 2002 kun nen jongeren weer van alles doen bij de JIP/JOP bus. De JIP/JOP bus (de Jongeren Infor matie Plek/Jongeren Ontmoe- tings Plek) staat in de periode april-juni 2002 weer op ver schillende plaatsen binnen onze gemeente. Elke maandag tussen is speciaal voor de jeugd van 8 t/m 15 jaar. Er worden vijf rondes en een su- perronde gespeeld. Ook is er een loterij waar weer vele leuke prijzen te winnen zijn. De avond begint om 19.00 uur en duurt tot ongeveer 21.00 uur. De zaal gaat open om 18.45 uur. WADDINXVEEN - Tijdens de jaarvergadering van het Histo risch Genootschap Waddinx veen op 24 april zal Harrie Ber- kouwer van het Abraham Kroesgemaal te Moordrecht, een lezing geven over het ont staan van de Zuidplaspolder. Deze vormt samen met twaalf andere polders het Hoogheem raadschap Schieland. In 1829 werd in Moordrecht de Snelle Sluis gebouwd en in 1835 werd begonnen met het droogmalen op stoom van de Zuidplaspol- MOERKAPELLE - Op woens dag 24 april komt voordrachts- kunstenares Mieke van Oost- veen naar Moerkapelle met haar programma ’Uit het leven gegrepen’. Op de slotavond van het seizoen van de Vrouwen van Nu laat zij aanwezigen met verhalen kennismaken met het werk van onder andere Marga Minco, Carmiggelt en Belcam- po.Aanvang 20.00 uur in doprs- huis Op Moer. Introducés beta len 3,40 entree. Op het programma van Vrou wen van Nu staan nog een stadswandeling door Schiedam op 15 mei en een bezoek aan Xotus te Delft op 12 juli. Het hoogtepunt van het seizoen, de Jaarreis, zal deze keer een be zoek aan de Floriadb zijn op 4 juni. en niet leden: volwassenen 2,25 euro en kinderen 0,45 euro.Tip: goede wandelschoenen en laar zen aandoen.Verrekijker meene men. Vooraf aanmelden is nood zakelijk op nummer 010 - 2722222, op werkdagen tussen 9.00 en 13.00 uur. maatschappelijk leven kunnen deelnemen in Waddinxveen. De organisatie wil graag nog even stilstaat bij het moment van 26 april 1977, toen de avonds geen bus in verband met de Dodenherdenking. In de bus kunnen jongeren informa tie krijgen over uiteenlopende onderwerpen zoals scholen, sport, drugs, hulpverlening en gezondheid, maar ook andere jongeren ontmoeten voor een computerspelletje, een tijd schrift lezen of tafeltennissen. K’ i WADDINXVEEN - Op dinsdag 23 april organiseert de afdeling seniorenwerk van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk, een wandeltocht voor senio ren. Vooraf is er gelegenheid om ’n kopje koffie/thee te drin ken in de foyer van het Anne Frank-activiteitencentrum (Jan van Bijnenpad). Om 10.30 uur gaat de groep met een aantal auto’s richting Meijendel in Wassenaar. Daar start de tocht van ruim 10 kilometer. In boer derij ’Meijendel’ wordt een kof- fiestop gehouden. Bij terug komst in Waddinxveen is er nog gelegenheid even met el kaar na te praten onder het ge not van een kopje koffie/thee. De tocht gaat door, indien het goed wandelweer is. Vooraf in schrijven is niet nodig. Kosten voor deelname bedragen 2,50, inclusief 3 kopjes koffie/thee. Aan deelnemers die meerijden wordt bovendien een bijdrage aan de autokosten gevraagd van 2,-. Voor meer informatie over de wandel tochten: S.W.W, telefoon (0182) - 615555 of 631932. De volgende wandeltocht is ge pland op dinsdag 28 mei. uur bij parkeerplaats bij gebouw De Staringh (Staringlaan in Wad dinxveen). Kosten: leden van het Zuid-Hollands Landschap gratis Beëindiging met we derzijds goedvinden proeftijd zonder opgave van re denen (tenzij hierom wordt verzocht door de werknemer) de arbeidsrelatie beëindigen. Hierbij is wel van belang dat een proeftijd alleen rechtsgel dig is indien deze schriftelijk is overeengekomen en niet langer bedraagt dan het wettelijke maximum. Zowel werkgever als werkne mer kunnen volgens bepalingen in de arbeidsovereenkomst (of CAO) de arbeidsovereenkomst opzeggen. Hierbij geldt een mi- nimumtermijn voor zowel werknemer als werkgever. Ver der gelden voor de werkgever diverse beperkingen, zoals het verbod op opzegging tijdens ziekte of zwangerschap. Een werkgever heeft voor opzeg ging een vergunning nodig van het CWI (Centrum voorWerk en Inkomen). De werkgever kan een werkne mer op staande voet ontslaan indien het gedrag van de werk nemer het voortduren van het dienstverband in feite onmoge lijk maakt. Vaak slaagt de werk nemer er echter in de ongel- nen na afloop van deze periode hun eigen weg gaan zonder ver dere consequenties. Er kunnen meerdere contracten voor be paalde tijd achter elkaar wor den afgesloten. Een andere mogelijkheid is dat zowel werkgever als werkne mer zich kunnen verenigen met een beëindiging en dit vastleg gen in een ’beëindigingsover- eenkomst’. Indien een werkne mer echter in belangrijke mate schuldig is aan het eindigen van de arbeidsovereenkomst heeft dit consequenties voor zijn recht op een werkloosheidsuit kering. Indien de werknemer al een nieuwe baan heeft die aan sluit op de oude baan speelt dit uiteraard niet. De Hawaiian selection treedt op 23 april om 20.00 uur op in het Anne Frank Centrum en op 28 mei om 19.30 in Huize Souburgh. (Jan de Roode zet zich al bijna dertig jaar in voor de band Hawaiian Selection. waiian band. En in dit jy verhaal spreken we over de band Hawai ian Selection. Wad- dinxvener Jan de Roode, Hawaiian gi tarist, heeft zijn hart al jaren bij deze band en dit genre. Al bijna 700 uitvoeringen heeft de band op haar naam staan. Nu is het weer eens tijd om de Hawaiiaanse klanken in Waddinx veen ten gehore te brengen. U kent het wel, mis schien van vroeger en anders van de sfe ren die nog altijd rond Hawaii hangen: muziek waarbij je op het strand kunt weg dromen, waarbij je glimlacht. En steekt het avondbriesje na zonsondergang op, dan gaat ook de mu ziek een tandje snel ler. Deze muziek is niet alleen bestemd voor het tropische eiland, het is ook uit stekende muziek om in Nederlandse be jaardenhuizen en zorginstellingen te la ten klinken. Jan de Roode en de andere bandleden doen dat graag, zelfs bijna wekelijks. In het halletje van Jan de Roode staat zijn Hawaiian gi taar. Een bijzonder exemplaar, zo legt hij uit, ze worden niet meer gemaakt. „Zal ik ’m even demonstreren?”, biedt Jan aan. Het instrument wordt klaargezet, tackeltjes (een soort ijzeren nagels) gaan om zijn vingers, in zijn andere hand legt hij een ijzeren rol en de lieflijke klanken vullen de gang. „Dit instrument is onmisbaar in een Hawaiian ensemble”, vertelt hij. In de woonkamer staan nog meer instrumenten, zoals een ukelele, die een rol spelen bij de Hawaiian muziek. De kast staat vol cd’s van dit genre. Op de bank zit zijn vrouw Ria, die weliswaar geen instru ment bespeelt, maar wel een MOERKAPELLE - De Trekker vrienden uit Moerkapelle hou den op zaterdag 18 mei de jaar lijkse rondrit met oude tractoren door de gemeente. Het is voor de tiende keer dat het evenement plaats heeft De deelnemers wordt gevraagd om ’s morgens om 9.30 uur bij het dorpshuis Op Moer (Raadhuis straat 40) aanwezig te zijn. Om 10.00 uur lost burgemeester Westendorp het startschot Kin deren beneden de zestien jaar kunnen mee in de speciale kin- derbus. Het is niet toegestaan deze op de tractors mee te laten rijden. Degenen die aan de rond rit willen deelnemen, kunnen zich tot 11 mei opgeven bij Philip Vermulm tel. 079-5932780 of brede afspiegeling in de raad ver tegenwoordigt zal zijn. „Bastiaan stapt er namens het Coenecoop College in, we hebben de jonge ren uit de Jip/Jop bus al benaderd en ook zij hebben interesse. Dan heb je al een paar doelgroepen te pakken. De komende weken willen we nog andere groepen benaderen, als allochtone en ker kelijke jongeren bijvoorbeeld”, licht Zoodsma toe. „Hoeveel jongeren er in moeten komen, daar zijn we nog over aan het na denken, maar we hopen toch wel zes of zeven jongeren minimaal bereid te vinden.” Omdat Waddinxveen nog niet eerder een jeugdraad heeft ge kend en omdat ook omliggende gemeenten niet een jeugdraad in deze vorm hebben, is het voor de initiatiefnemers aftasten hoe de raad moet gaan werken. „Er zullen in ieder geval verschillende onderwerpen aan bod kunnen komen. Ze kunnen advies uitbrengen over accommodaties voor jon geren, de skatebaan, maar ook over de sluitingstijden van de ho reca bijvoorbeeld. Alles wat hen aanspreekt kan besproken wor den”, aldus Zoodsma. „De jeugd raad brengt een advies uit en legt dat neer bij de politiek. Net als bij de diverse Platforms die Wad- ainxveen kent, moet ook de o ken bij beleid dat op hun doel- WADDINXVEEN - Op woens- groep is gericht.” dagavond 24 april is de Beatrix- Voor de leden van de raad houdt laan van 18.00 tot 20.30 voor alle verkeer afgesloten. Dit^in verband met de sponsorloop voor leerlingen van de basis scholen van de Kerngroep Onr( wikkelingssamenwerking Wad dinxveen. Het is de bedoeling dat er een digheid van het ontslag op staande voet aan te tonen doordat het ontslag ofwel niet direct is gegeven danwel de re den ervoor geen ontslag op staande voet rechtvaardigt. WADDINXVEEN - Bastiaan de Jong, 17 jaar jong en leer ling van het Coenecoop College, ziet een jeugdraad wel zitten. Hij is samen met Bauke Zoodsma, raadslid na mens D66, actief bezig om de jeugdraad op poten te zet ten. In mei moet de raad een eerste bijeenkomst hebben, om vervolgens een paar maanden proef te draaien. Na de zomervakantie en met het begin van het nieuwe school jaar moet de jeugdraad dan definitief van start gaan. Doel van de raad: de stem van de jongeren te laten horen op het gemeentehuis. In dit artikel komt het einde van een arbeidsrelatie aan de orde. Veel mensen hebben hier wel eens mee te maken gehad de talrijke weidevogels die als werkgever of als werkne mer. Bij ontslag zijn er in princi pe alleen verliezers.Werkgever en werknemer hebben een ar beidsrelatie aangeknoopt, met het doel om deze te laten voortduren. Wanneer duidelijk wordt dat een einde van de re- er een receptie gehouden op 27 april van 15.30 tot 17.00 uur in het Gebouw van De Gouwebloem (Tollenslaan 161). Oud-bestuursleden, me dewerksters en sponsors en iedereen die zich betrokken voelt bij de Gouwebloem is welkom. dat in dat ze eens per kwartaal bijeen zullen komen om plannen en ideeën te bespreken. Een beetje vastigheid is wel erg ge wenst, zo geeft Zoodsma aan. „We willen de leden wel verzoe ken zich voor een langere tijd in te zetten. Anders bereik je niets, dan is het effect alsnog weg.” Ook staat Zoodsma erop dat de gemeente de raad serieus zal ne men en hoopt hij dat de raad di verse gemeenteplannen kan ver- GEVONDEN: Zevenhuizen: Zwarte poes (Tweemanspol- der-camping). Cyperse kat, zil verkleurig (Tweemanspolder- camping). Kat, ABBESSIJN X (Tweemanspolder-camping). Cyperse kat met witte afteke ningen (Tweemanspolder-cam ping). Waddinxveen: Lapjes poes, halsband rood (Coenecoop). Rode kater, witte tenen voor, sokjes achter, streep op neus (Zuidkade). Voor gratis registratie en infor matie over vermiste en gevon den dieren kunt u bellen 0186- 601 199. Kijk voor recente gegevens op www.dierencen- trale.nl. Mr. Sanders is advocaat. Hij verleent rechtsbijstand aan particulieren en ondernemers, zowel vanuit zijn woning in Zevenhuizen-Moerkapelle als vanuit zijn kantoor in Den Haag. Voor het Weekblad voor Waddinxveen verzorgt hij maandelijks een juridische column. WADDINXVEEN - Ook dit jaar exposeren leden van de Wad dinxveense Kunst Kring in de Remonstrantse Kerk (Zuidkade 59). Meer dan dertig vrije tijds- kunstenaars tonen daar hun schilderijen, aquarellen, beeld houwwerken en keramiek. Een invulling van bijna zes werkstuk ken. De officiële opening is op 19 april om 19.30 uur. Ook zaterdag 20 april en zondag 21 april zijn de werkstukken te zien van I 1.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Naast exposities organi seert de Kunst Kring regelmatig dialezingen en kunstreizen. In verband met herbestrating van de Zuidkade, is de Remonstrant se kerk goed bereikbaar via de Apollolaan of de Burg. Troostr- straat turele samenleving, waarden en normen en ruimtelijke orde ning. Er is ook gelegenheid voor vra gen en discussie over deze on derwerpen. Iedereen is welkom om 20.30 uur in Het Trefpunt (Stationstraat). Stichting De Gouwebloem haar naam veranderde van De Zonnebloem naar De Gou webloem. Deze naamswijziging was nodig omdat men de stichting vaak verwisselde met de landelijk Zonnebloem. Ter gelegenheid hiervan wordt - WADDINXVEEN - Stichting Wijkwerk de Zuidplas organi seert op vrijdag 19 april een jeugdbingo in het Zuidhonk e e (Zuidplaslaan 552). Deze avond ChristenUnie avond over WADDINXVEEN - De plaatse lijke afdeling van de ChristenU nie (Waddinxveen) organiseert een politieke avond op 18 april met Leen van Dijke, Tweede Kamerlid voor de ChristenU nie als spreker. Speerpunten op deze avond zullen zijn: multicul- der. In 1844 werd deze maal- klus afgerond. De eerste drie generaties dijkgraaf was de fa milie Exalto, later opgevolgd door Technisch Hoofdambte naar Schuddebeurs. Deze Zuidplaspolder is de laag ste polder van Nederland en mede dankzij de moderne be- malingsmethoden een veilig ge bied om te wonen. In 1928 lag deze polder 5.40 meter bene den ANP en nu 6.70 meter. Per jaar klinkt de polder nog steeds tussen de 0,5 en 0,7 centimeter Wanneer een werknemer slecht functioneert of wanneer er sprake is van een gewichtige reden (verstoring van de ar beidsrelatie, arbeidsongeschikt heid van de werknemer, slechte bedrijfsresultaten) kan de werkgever de kantonrechter verzoeken de arbeidsovereen komst te ontbinden. Hierbij kan de kantonrechter de werkge ver verplichten aan de werkne mer een vergoeding te betalen, waarbij voor de geleden schade vaak de zogenaamde kanton- rechtersformule wordt gehan teerd. 7^» i'

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 11