jeugd Gastouderschap: goed idee voor thuisblijvers Kledinginzamelings- actie Concordia voor Strengere controle op alcohol bij de Waddinxveense Elke ochtend... nieuwe huisvesting O Slijkgeuzen in Zevenhuizen (Deel I) I r Braderie Groensvoorde Ballonvaardster Nini Boesman te gast bij RTW FM 15 mei Colofon COLOFON /SIS PAGINA 9 DINSDAG 7 MEI 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN MEDISCHE DIENSTEN y MID- KERKDIENSTEN y ds. K.J. Ver- Situatie in Zevenhuizen Rijn en Gouwe evesiAa/xesi r K 1 K I i I I ft L I (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis) ds. H. Schipaan- Naam: Adres: Postcode: Plaats: Deel 2 volgt over 14 dagen. beurt een Contra-Remonstantie en eisten KW5HH Tel.: {voor controle op de bezorging} Wie nu kiest voor een kennismakingsabonnement, ontvangt Rijn en Gouwe vijf weken vóór zeven uur in de bus. Voor deze vrijblijvende kennismaking betaalt u 11,65. Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, De Hoeksteen, Esdoornlaan zondag 9.30 uur ds. J. Maasland, Barneveld 18.30 uur ds. H.J. v.d. Veen, Zwijndrecht Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 9.30 uur ds. C.D. Zon- nenberg 17.00 uur ds. J. de Jong De Morgenster, Sterrenlaan donderdag 09.00 uur ds.J. de Jong zondag 9.30 uur ds.J. de Jong 17.00 uur dr. RJ.Visser, Den Haag Spoedeisende huisartsenhulp U kunt alleen na een telefoni sche afspraak voor spoedeisen de huisarstenhulp buiten kan tooruren: - op werkdagen van 17.00 uur 's avonds tot 08.00 uur ’s och tends - op zaterdag, zondag en feestda gen terecht bij: VOOR SPOEDEISENDE HUIS ARTSENHULP BUITEN KAN TOORUREN (0182-322 488) Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Bezorging Telefoon: 0181-219612 dan is gelijk de drempel weg. Maar dat gebeurt meestal niet, meestal kennen ze elkaar niet." En het is natuurlijk nog al wat om je kind bij een wildvreemde achter te laten. „Daarom proberen we ook de match zo goed mogelijk te maken. Als er problemen zijn, kunnen zowel de gastouder als de vraagouder altijd bij ons terecht.” Na het kennismakingsgesprek krijgen zowel de gastouder als de vraagouder bedenktijd. „Als ze nee zeggen, willen we wel altijd de reden weten, dan houden. Maar gelukkig ge beurt dat niet vaak.” Ook na de koppeling blijft er veel contact met het Gastou- WADDINXVEEN - Woens dag 15 mei heeft het RTW FM programma ’Robert in gesprek met" de beroemde ballonvaardster Nini Boes man tussen 15.00 - 16.00 uur te gast in haar studio. Nini Boesman was in de ja- ren 1950 en I960 samen met haar man Jo Boesman een zeer bekend ballonvaart echtpaar. Jo Boesman was de nestor van de gasballonsport en heeft hierover enkele boeken geschreven. Nini Boesman was de eerste vrouw die in een ballon de Alpen is over gevlogen en maakte samen met Godfried Bomans een noodlanding in zee. Zij heeft vele avonturen meegemaakt in een groot aantal landen. Nini is nog al tijd actief in de ballonvaart. Indien daartoe aanleiding bestaat kan het proefabonnement geweigerd worden. Redactie Sanne van der Kolk 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. takegesprek plaats, bij de gast ouder thuis. Dan kunnen we gelijk daar rondkijken, of de gastouder ook aan de veilig heidseisen voldoet.” Dit gaat om standaard eisen: er moet een telefoon in het huis zijn, bleekmiddelen moeten achter slot en grendel zijn, stopcon- tactbeveiligers en de gastou der moet wat EHBO-spulle- tjes hebben. Vervolgens wordt de gastou der anoniem aan de vraagou der voorgesteld en worden de tijden op elkaar afgestemd. Dan volgt de ontmoeting. „We hebben een keer gehad dat de gastouder verkering had gehad met de broer van in 1611 een nationale synode om de zaak uit te praten. De Remonstrantse en Con- ta-Remonstrantse twisten waren een feit. derbureau. „Een keer per jaar hebben we een gesprek met de vraag- en gastouder, een keer per jaar gaan we op be zoek bij de gastouder. Verder hebben we een aantal keer per jaar een thema-ochtend voor de gastouders, en kun nen ze natuurlijk altijd bellen.” Communicatie is het belang rijkst, zo vindt Jannie Ver schoor. „Vooral bij een eerste kindje hebben ouders vaak idealen, die vroeger of later bijgesteld moeten worden. Daar moet je over blijven praten. Je hoeft niet altijd overal hetzelfde over te den ken, als je maar blijft commu niceren.” Het gastouderbu reau hamert dan ook op het contact tussen vraagouder en gastouder. „Ik vraag altijd aan een vraagouder: hoe wil jij ’s avonds weten hoe het die dag met je kindje is geweest.” Dit Ook in heteluchtballonnen heeft zij gevaren. Nini Boes man kan boeiend vertellen over haar belevenissen, dus het beloofd een interessant uur te worden. RTW FM doet zaterdag I I mei tussen 18.00 - 22.00 uur live verslag van de ballon vaart die met Koninginnedag wegens het slechte weer is uitgesteld. Wilt uw weten wat er leeft in Waddinxveen en omstre ken, stem uw radio dan af op RTW FM. In de ether 105.8 FM en op de kabel 93.1 FM. Beide frequenties zijn in ste reo te beluisteren. Vanaf 14.00 tot einde ballon vaart zal de uitzending ook naast 105.8 ook via 106.9 (dit is het kanaal van radio Moordrecht) te beluisteren zijn. HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumont- straat 4, 2805 RR Gouda tel. 0182- 322 488 Dienstdoende apotheek: 10 mei - 17 mei: Boskoopse Apo theek, Zijde 22, Boskoop, tel. 0172-217834. GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- Advertenties Telefoon 0172-21 1731 E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM'ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax:0172-212168 OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag 10.00 uur spreker: geen opgave ontvangen is natuurlijk ook heel belang rijk voor de gastouder: die wil ook graag haar verhaal kwijt. „Soms als je je kindje op komt halen, is het echt spits uur bij de gastouder. Dan moet je een andere afspraak maken om hierover te pra ten.” Vaak zijn gastouders vrouwen waarvan de kinderen net het huis uit zijn. Maar ook voor jonge vrouwen die hun eerste kind krijgen en besluiten voorlopig - gedeeltelijk - thuis te blijven, is gastouderschap ook een goede optie. „Ze hebben dan een speelkama- raadje voor hun eigen kind en kunnen tegelijk wat bijverdie nen.” De eerstvolgende informatie avond voor gastouders is 14 mei.Voor informatie hierover en aanmelding kunt u bellen met 0182 619591 REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzin nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zondag 12 mei 10.00 uur ds.J. Tromp GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage donderdag 09.30 uur ds. E. Brink zondag 09.30 uur ds. K. deVries, Alphen a.d. Rijn 16.30 uur ds. E. Brink Stichting Oud Zevenhuizen- Moerkapelle Tekst: P.J. Bontenbal (VT 66) Samenstelling:). Ooms lnlichtingen:Tel. 0180-632962 E-mail: ozm@planet.nl Internet: http://welcome.to/OZM Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Mededeling: De regeling ’medische week einddienst’ is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waar van de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. een ‘verrassingskraam’ zijn. Er zullen winkeliers met kramen staan, die aantrekkelijke moe- derdagaanbiedingen hebben, en kramen met o.a. Het Goede Doel en Klasse Werk. Voor de kinderen is er een springkussen en worden er suikerspinnen verkocht. Dit alles zal opgeluis terd worden door live muziek. De koffie staat klaar, dus alle reden om zaterdag naar de Groensvoorde te komen! De Waddinxveense politie is blij met deze controle. „We hebben laatst al eens met een café-eigenaar gesproken die drank aan een minderjarige had geschonken. De laatste tijd krijgen we ook steeds meer in formatie dat supermarkten drankjes als breezers ook aan minderjarigen verkopen. Ik vind het een hele goede zaak dat de Keuringsdienst van Waren nu hier achteraan gaat”, aldus de agent. De controles zullen zogezegd ’undercover’ plaatsvinden, zo dat de betreffende supermarkt of horecabaas niet op de hoog te is van de aanwezigheid van controleurs. De Keuringsdienst van Waren WADDINXVEEN - In samen werking met de Groensvoor- de-winkeliers organiseert de activiteitencommissie van het Christelijk Mannenkoor “De Gouwestem”, weer een brade rie en wel aanstaande zaterdag I I mei. Het mannenkoor ver koopt tuinplanten, zoals afri- kaantjes, geraniums, vlijtige hes jes en ga zo maar door. Ook worden er weer overheerlijke oliebollen verkocht en zal er ZEVENHUIZEN - Verschillen in uitleg van de religie zijn waarschijnlijk net zo oud als het bestaan van kerkgenootschappen en dus niet uitzonderlijk. Maar dat hierdoor stenen door de ruiten van de Zevenhui- zense kerk werden gegooid terwijl daar een kerkdienst gaande was, mag toch niet alledaags genoemd worden. Het gebeurde in 1619, midden in het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) van de Ontmoetingskerk, Groensvoor de vrijdag 10 mei 10.00 uur Oude renviering zaterdag 19.00 uur zondag 11.15 uur gezinscommu- nieviering zondag 19.30 uur gebedsdienst, Tachtigjarige Oorlog.Was er toen geen pastor A. v.d. Helm DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 Zondag 12 mei I 1.00 uur ds. C. de Jong, predikant Immanuel- Preciezen genoemd, stuurden op hun kerk, Pasen VII, zondag Exaudi WADDINXVEEN - Jongeren verbieden alcohol te drin ken kan niet, wel kan er gecontroleerd worden op de ver koop en schenken van alcohol aan minderjarigen. Op kor te termijn zullen die controles in Waddinxveen worden verscherpt. Dat heeft de Keuringsdienst van Waren laten weten. Zowel supermarkten als horecagelegenheden zul len bezoek krijgen van opsporingsambtenaren van de Keuringsdienst van Waren. WADDINXVEEN - In het ka der van de nieuwbouwplannen voor een nieuw repetitie- c.q. Clubgebouw voor muz. Ver. Concordia, start Concordia ook nu weer met de inzameling van kleding. Een gespecialiseerd bedrijf haalt ieder kwartaal de kleding op bij Concordia. Dit bedrijf zorgt er tevens voor dat de bruikbare kleding als ook schoenen, dekens en gordijnen terecht komen in de Oostblok landen en derde wereldlanden. De onbruikbare artikelen wor den gerecycled. De opbrengst (berekend aan de hand van het aantal ingeleverde kilo’s) komt ten bate van de plannen voor een nieuw te bouwen clubge bouw. De twisten verdeelden niet alleen de bur gers, kerk en regering maar ook de ste den en dorpen; sommige waren overwe gend Remonstrants, andere uitgesproken Calvinistisch (Contra-Remonstrants). In schieland, behoorden tot de laatste groep onder andere Schiedam, Delfshaven, Overschie, Capelle a/d IJssel en Nieuwer- kerk a/d IJssel. In Zevenhuizen waren rond 1615 de dominee en het merendeel van de inwoners Re monstrantsgezind. Slechts vijftien of zestien huislieden en inwoners van het dorp waren Calvinistisch geble ven, schrijft de ge schiedschrijver Casper Brandt in 1727. Zij hadden het moeilijk, want voor het bijwonen van een kerkdienst van hun overtuiging konden zij in Zevenhuizen niet terecht. Daarvoor moesten zij naar een kerk waar wel een calvinist op de kansel stond, meestal in een plaats in de omge ving. De vaak modderige wegen waarover zij moesten gaan, bezorgden de Contra- Remonstranten de naam Slijkgeuzen. Brandt schrijft ook dat omstreeks 1616 de Calvinistische inwoners van Zevenhui zen gingen vergaderen (kerken) in een schuur. Een Calvinistische predikant of aankomend predikant uit een andere ge meente ging dan voor. De baljuw, schepen en mannen (bestuur) van Schieland zagen dit met ongenoegen aan. Zij vreesden voor verdeeldheid en ongeregeldheden. Daarom kreeg de Rot terdamse raadspensionaris Hugo de CHRISTELIJK Hemelvaartsdag AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat donderdag 9 mei, hemelvaarts dag 9.30 uur ds.J.G. van Tilburg zondag 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. Immanuëlkerkgemeente, Prinses van Tilburg Beatrixlaan woensdag 15 mei 19.45 uur ds. donderdag Hemelvaartsdag 9.30 J.G. van Tilburg uur. Ds. E. van Dalen, Den Haag, SOW dienst zondag 9.30 uur ds. G.A. van der Weerd, Moordrecht VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Rijn en Gouwe, Afdeling Abonnementen, Antwoordnummer 10008, 2400 VB Alphen aan den Rijn. “Rijn en Gouwe gaat zorgvuldig om met uw gegevens. Zie voor nadere informatie het colofon van Rijn en Gouwe”. -- Apotheken Dagelijks vanaf 17.30 uur en in het weekeinde: Dienst Apotheek Midden-Holland, Ronsseweg 138, Gouda, tel. 0182-698820. voert de controles uit om ge zondheidsrisico’s en maat schappelijke problemen door misbruik van alcoholhoudende dranken te voorkomen. Sinds januari dit jaar heeft de Keuringsdienst van Waren speciale teams opgesteld voor de handhaving van de Drank en Horecawet en de Tabaks wet. Zij controleren onder meer in cafés, discotheken, slijterijen, sportkantines supermarkten, snackars en benzinestations. De controleurs kijken naar de vergunning, inrichtingseisen, aanwezigheid van leidingge vend, leeftijdsgrenzencontrole, en de aanduiding van de leef tijdsgrenzen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade donderdag Hemelvaartsdag 11.15 uur Eucharistieviering, pas tor A. v.d. Helm/M. Ameling ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m don derdag van 09.00 tot 10.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat 12,2741 HS Waddinxveen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u auto matisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw bood schap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatiebu- ro Waddinxveen per 1-1-2001: maandag I 1.00-12.30 uur. RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 10.00 uur spreker: Govert Versteeg tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182- 6131 12. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens af spraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36,Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cra mer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur vol gens afspraak, tel. 0182-610462 of 0182-516876. WADDINXVEEN - „Hoe kun je je maatschappelijk nuttiger maken, dan met de zorg voor een kind?” Dat is wat Jannie Verschoor, coordinator be drijfsgerichte kinderopvang van het Gastouderbureau, zich afvraagt. „Het is leuk, als je er voor kiest om gedeelte lijk thuis te zijn, om kinderen bij je te hebben, je verdient eraan en het is nog nuttig ook.” Toch zijn er nog altijd niet genoeg gastouders en wordt het gastouderschap nog steeds gezien als een soort veredelde oppas. „Na tuurlijk is het zo dat je als gastouder oppast op de kin deren. Maar het is veel ver antwoordelijker dan het buur meisje dat op zaterdagavond een paar uurtjes komt oppas sen.” De oudste vorm van gastou derschap is bij de gastouder thuis. „Tegenwoordig is ook opvang bij het kind thuis mo gelijk, maar alleen voor twee dagen in de week. Dat heeft met de fiscus te maken.” Een combinatie is ook mogelijk, maar alleen als het kind het aankan. „Het kind staat bij ons centraal, we bemiddelen op maat,” aldus Jannie Ver schoor. Je bent als gastouder in eigen huis en kan dus thuis ook nog wat dingen doen. Als er een vraag binnenkomt, wordt er in het bestand geke ken. „Meestal weten we zelf wel: o, dat zou wel wat voor die en die zijn.” Er is veel contact tussen het Gastou derbureau, de gastouders en de vraagouder. „Voor gastou ders is er eerst een algemene avond. Daarin wordt verteld wat er van ons verwacht kan worden, maar natuurlijk ook wat wij van de aankomende gastouders verwachten.” Een gastouder moet flexibel zijn, er moet continuïteit zijn, het is opvang op maat, naar de wensen en opvoedingsideeën van de vraagouder en de gast ouder werkt kleinschalig: er mogen maar vier gastkinderen de vraagouder. Dat is mooi, tegelijk in het huis aanwezig zijn. Het gastouderbureau be middelt tussen gast- en vraag ouder, adviseert, legt onderlin ge afspraken vast en biedt reserve-opvang. „Het is alle maal heel vrijblijvend,” vertelt Jannie Verschoor. „Pas na deze avond kunnen de geïnteres seerden zich opgeven voor een intakegesprek en zelfs daarna kunnen ze zich nog te rugtrekken.” Wel wordt er een bewijs van goed gedrag aangevraagd door de gemeen te. „Iemand die niet helemaal een zuiver geweten heeft kan zich zonder moeite terugtrek- kunnen we daar rekening mee ken.” Deze laagdrempeligheid is voor het gastouderbureau heel belangrijk. „Na deze avond vindt het in- trammelant met de Spanjaarden, de bin nenlandse situatie was gespannen en men balanceerde op de rand van een burger oorlog. Eén van de redenen was de one nigheid tussen Prins Maurits en de Staten hemelvaartsdag Generaal (met Johan van Oldenbarnevelt als een van de belang rijkste staatsmannen). Een andere reden was de verdeeldheid onder de protestanten. Die werd gevoed door de Leidse hoogleraren Jaco bus Arminius en Francis- cus Gomarus die van mening verschilden over de predestinatie, de voorbestemming. Daarbij ging het over de vraag of de mens door God reeds was uitverkoren of ver doemd, of dat de mens door deugd zijn bestemming beslissend kon beïnvloeden. Arminius was een vurig aanhanger van het laatste en stond lijnrecht tegenover zijn Leidse collega Gomarus. Hun geformu leerde standpunten gaven aan de zaak een bredere betekenis. En wat met redetwis ten in Leiden begon, werd spoedig een nationale kwestie. Bij de dood van Armini us in 1609 luwde het conflict even. Maar zijn aanhangers, ook wel Rekkelijken ge noemd, zonden in 1610 aan de Staten van Holland een geschrift of Remonstrantie waarin zij hun mening verduidelijkten en om bescherming vroegen. De Gomaristen, Jannie Verschoor van het Gastouderbureau: „Gastouder zijn is leuk, nuttig en je ver dient er nog aan ook.” Groot opdracht om een keur (verorde ning) op te stellen die het afgezonderd kerken tegen moest gaan. Deze keur, die op 21 juli 1616 werd afgekondigd, had als sanctie dat de schuur of huis waarin door de Calvinisten werd gekerkt, zou vervallen aan de armenkas van Zevenhuizen. Toen ondanks deze verordening de schuur toch werd gebruikt, werd deze dichtgespijkerd met het gevolg dat de aanhangers de deu ren met geweld weer open maakten. Het bestuur van Schieland, beducht als het was voor meer onrust, liet een nieuwe keur (26 juli 1616) opstellen door Hugo de Groot. Deze keur heeft veel kwaad bloed gezet, ook al heeft De Groot later gezegd dat hij de keur in opdracht van het Schielandse bestuur zo had moeten opstellen. De Groot, zelf Remonstrant, verordonneerde namelijk dat de Zeven- huizense Calvinisten totaal geen reden hadden om in hun eigen woonplaats een "scheurkerk" te stichten. Ze koneden net zo goed naar Schiedam of Nieuwerkerk lopen als ze een predikant van hun gading wilden beluisteren. Een lange wandeling, vermoeide voeten en modderige schoe nen die de Slijkgeuzen zich dan maar moesten getroosten. Was dit alles al slecht te verduren, nog ingrijpender was het gemis aan contacten met de andere dorpsgenoten, met name tijdens de zo be langrijke avondmaalvieringen van de kerk gemeente. Heeft u voor uw kleding en an dere textiel nog geen bestem ming gevonden dan kunt u deze het gehele jaar inleveren bij Concordia op de donderdag avonden, tussen 19.00 uur en 22.00 uur bij het clubgebouw de Hoge Noot (J.W. Frisoweg I), met uitzondering van de zo mervakantie en feestdagen. Bruikbare kleding hoeft niet van het onbruikbare te worden gescheiden. Alles kan ingeleverd worden in vuilniszakken en twee gelijke schoenen moeten aan elkaar geknoopt worden. Voor meer informatie: tel. 0182-619569. Genoemde arti kelen worden voor het tweede kwartaal opgehaald in de week van 27 mei. Sectie ’De Rank’, confessioneel- hervormde gemeenschap, Coe- zaterdag 09.30 uur Eucharistie- necoopcollege viering, pastor D. van Klaveren zondag 10.00 uur ds. K.J. Ver- dinsdag 14 mei 19.00 uur Eucha- bree, Maassluis ristieviering, pastor A. v.d Helm 18.30 uur ds. M.D. van der Gies sen, Boskoop NEDERLANDS de HERVORMDE KERK donderdag Hemelvaartsdag Brugkerk, Kerkweg-Oost SOW dienst in Immanuelkerk donderdag 09/05 Hemelvaarts- zondag 9.30 uur ds. P.A.C. Bon dag 09.00 uur ds. H. Schipaan- gers, doopdienst, openbare ge boord loofsbelijdenis zondag 9.30 uur ds.A.W.van der Plas 17.00 uur ds. H. Schipaanboord JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespre king 9 jdggBB B JU 21 13 13 I?

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 9