fnxveen II ik 1 een men een voorkeur voor het speel- tijdstip aangeven. Het toernooi zal tot 12.00 uur duren. nemerskaart een versnapering. Deze deelnemerskaart krijgt de Boskoop kent waarschijnlijk de langste en sterkste Luilak traditie, maar ook in omliggende gemeen ten als Waddinxveen is dit feest nog lang niet uitgestorven. Elk jaar op de zaterdag voor Pinksteren, gaan met name jongeren hun bed uit om de dorpelingen op diverse manieren wakker te schudden. Met blikjes achter de fiets, door belletje te trekken, noem maar op. Maar van waar komt die traditie eigenlijk daan? Luilak betekent natuurlijk gewoon ‘luiaard’, hoewel het nog altijd niet bekend is waar het ‘-lak’ vandaan komt. Waarschijnlijk van iac, dat traag, slap, loom betekent. Volgens een gewoonte in Noord-Holland Deelname kost zes euro per team. Uiteraard wordt er gespeeld voor het plezier, maar de organisatie laat de winnaars niet met lege handen naar huis gaan. Voor de snelle beslisser is er mis schien nog een plekje in het veld. Meld je dan snel aan bij Van de Wal. Zoals het feest jaren terug werd gevierd, gebeurt het vandaag de dag niet meer. In sommige dorpen is het feest min of meer uitgestor ven, in andere dorpen blijft het levend omdat er een jaarlijks eve nement aan is verbonden. Een (bloemen) markt, een voetbalevene- ment, of een levend tafelvoetbal evenement in de Passage. Want als het dit jaar goed bevalt, dan gaat de organisatie haar best doen om vol gend jaar weer een dergelijk festijn op te zetten. Hoe het werkt? Levend tafel voet balspel wordt gespeeld met twee teams van elk zes personen in een ‘bak’ van 13 meter lengte, 6 meter breed en drie meter hoog. De opstelling gaat net als bij het tafel voetbal. Iedere speler heeft vaste positie in het veld en rent één teamlid naar links, dan zal de rest van die rij ook naar links moe ten! Teamsport dus. Voor een goed resultaat is de samenwer- p Een leuke en sportieve gelegen heid om elkaar eens anders te leren kennen. Dat kan op zaterdag 18 mei tijdens het passagevoetbal- toernooi: levend tafelvoetbal. Het evenement begint om 7.00 uur, lekker vroeg zoals dat bij luilak hoort. Middels een inschrijfformulier kan een andere manier. In het ene dorp met brand netels, in het andere dorp hielden jon gens andere kwajongens streken uit. In het ene dorp moest de laat ste die uit bed kwam ‘boeten’, in het andere dorp moest en zou gewoon iedereen wakker worden gemaakt. Het was in ieder geval een goede dag om kwajon gensstreken uit te halen, die voor één keer werden geoorloofd. Maar dan wél als het tussen vier uur en zeven uur in de ochtend had plaats gevonden en natuurlijk moest het niet uit de hand lopen. king met teamgenoten van groot belang. De poules worden op de dag zelf aanvoerder bij aanmelding, bekend gemaakt, tijdens de wed strijden is er live verslag op de passage door niemand minder dan Arie Boertjes uit Zevenhuizen. Hij zal ook de aanbiedingen bekend maken evenals de boel motiveren als de oogjes dreigen dicht te vallen. Voor de deelne mers is er op vertoon van de deel- ei puim ÏOO Een brooddeeg kneden en laten rij zen. Daarna krenten, kaneel en rozijnen erdoor kneden en opnieuw laten rijzen. Het deeg in 25 bolletjes verdelen, op de ingevette bakplaat leggen, platdrukken en met de schaar aan de zijkant 4 inkepingen maken. De broodjes met ei bestrij ken en in een zeer hete oven in 15 minuten gaar bakken. Vervolgens warm en met stroop eten. moet degene die op deze bewuste zater dag als laatste uit zijn bed rolt, de rest trakteren op luilak- bollen, dat zijn warme broodjes met stroop. Er bestaan allerlei rijmpjes die kinde- L ren vroeger zongen om de luilak te treiteren. Hoe lang het Luilakfeest al wordt gevierd is niet precies meer te ach terhalen, maar het is in ieder geval een hele oude traditie. Het feest wordt al een paar honderd jaar gevierd, met name in Noord Hol land. In elk dorp gebeurde dat op X k 1 X o J v X -■. toernooi tijdens luilak Passage- voetbal- X De geschiedenis achter Luilak I K V S v» x

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 31