Saludos cordiales de Costa Rica Geen verrassingen bij clubkampioenschappen AV’47 ’Alle kwekers op de trampoline y I I Welpen helpen circus Kriezus ris uitgekeerd kregen. De scouts en hun leiding zal wor den gevraagd om een aantal acts op te voeren, zodat er weer wat geld in het laatje komt. Dan kunnen er weer échte ar tiesten ingehuurd worden. Tevens wordt een poging ge waagd om de dieven van de kassa te achterhalen. Een be kende televisieproductent (Blindemol Producties) heeft reeds interesse getoond om opnamen te maken van de slot- voorsteliing op vrijdag 26 juli. Circus Kriezus is nog wel in onderhandeling over het be- Zevende editie van I d’r op of d’r onder GOUWE KOERIER WOENSDAG 10 JULI 2002 PAGINA 21 Spannend Geitenhoeden Junioren Jongens i I 1 k Mieke de Jong. (Foto: Lex Fioole) Léon van Sprang, derde bij de junioren, in actie tijdens het kogelstoten. (Foto: Lex Fioole) bewezen feit is dat het goed is voor de conditie en je wordt er ook nog lenig van. Voor kinde ren ideaal voor de lichamelijke ontwikkeling. Ellen verkoopt trampolines in ’Springplezier’. (Foto: Lex Fioole) BOSKOOP - Het jaarlijk se evenement D’r op of d’r onder, voor de bewo ners van de Babsloot en de Maatschouw. is weer achter de rug. Zoals de naam al doet vermoeden is het een sport- en spel- week met allerlei ludieke spelen van woensdag avond tot en met zater dagavond. Ruim 90 deel nemers waren van de partij en de buurt was weer enthousiast. Het or ganiseren van een spel- week onder die naam be gon in I996 en heeft sindsdien geen jaargang gemist.Vier teams, samen gesteld door de organisa tie, strijden om de wissel- beker. Het belangrijkste doel is echter het tot stand brengen van contac ten tussen de buurtbewo ners. Alles in een gezellige en ontspannen sfeer. Omdat ook de openbare bibliotheek aan de Babsloot staat en in pro blemen verkeert, heeft het organisatiecomité ge meend dit jaar als thema 'het boek’ te moeten kie zen. Alle spelonderdelen hadden met boeken te maken, zoals het 'statisch boekenbal’ wat een le vend tafelvoetbalspel was. Het bijzonderen van zo'n spelweek is dat ieder zijn of haar talenten daarvoor belangeloos beschikbaar stelt en connecties in schakelt. De firma Dufais, eigenaar van de Rozenburcht, leverde een tent voor de afsluitende barbecue. Anderen lever den eettafels met banken of steppen voor twee personen, geregeld via de scouting. Hans van Eek verzorgde het grafische werk, Hans Vos leverde de koffie voor alle deelne mers en Aad Groenendijk was de ritselaar die al het nodige materiaal voor de spelen kon leveren. Op deze wijze kon met een heel klein budget worden gewerkt, leder deelnemend gezin betaal de slechts I0 euro. Daar ligt voor de organisatie ook de uitdaging: het be denken van spelen met een hoog amusementsge halte, eenvoudig uitvoer baar voor veel mensen, rekening houdend met de uiteenlopende leeftijd van de deelnemers.Twee stra ten beleefden een paar leuke dagen en volgend jaar staat de achtste edi tie op het programma. herdenken met veel vrede in het hart. Die kerstavond, kijkend naar de gezichten die me omringen, be sef ik dat niet hetzelfde bloed door de aderen hoeft te stro men om je als een hermano, een broer of zus te voelen. Werkend en vechtend voor de zelfde idealen maakt dat je heel dicht bij elkaar komt te staan. We beklimmen dezelfde ber gen en doorkruisen dezelfde dalen om altijd weer omhoog klauterend bij het warme nest aan te komen. drag dat de producent dient te betalen voor de televisierech ten. Zaterdag 20 juli vertrek ken de scouts, waarvan enkelen al een act hebben voorbereid en zich dan ook als artiest zul len verkleden, met de bus naar St. Mariaparochie. De 15 perso nen tellende groep leiders van de welpengroep is reeds bezig met de voorbereidingen voor de optredens die zij zelf zullen verzorgen. De opnamen van de circusvoorstelling zullen op een later tijdstip beschikbaar zijn en worden in ieder geval op de open dag van Buitencentrum de Schouw vertoond. de bronzen medaille omgehan gen. De titel bij de D-jongens ging niet onverwacht naar Imre Grootendorst. Ook hij legde de basis voor zijn titel op de sprint die voor deze leeftijds categorie 80m bedraagt. Met I I sec. kon de concurrentie hem niet bijhouden. Ook bij ver was de beste sprong voor Imre. Bij kogel was het span nend. Melvin Slingerland had op dit onderdeel de beste pa pieren. Hij stootte 8,82m; Niels Oudenes kwam tot 8,72m. Imre haalde 7,25m. De lOOOm leverde de overwinning op voor Imre, met een fraaie tweede plaats voor Justin Cok die 3 minuut en 32 sec. nodig had. Als de deurtjes opengaan vlie gen de geiten naar buiten. Als het kan gaan ze in één keer naar de groentetuin of eten ze van de kleine fruitboompjes. De eerste keer als herder voelt als stagaire op de middelbare school. Alles wat niet mag ge beurt. Met een rood hoofd, overslaande stem en klamme handen bedenkt je hoe je 30 leerlingen weer achter de tafels moet krijgen of hoe je 70 gei ten van de totale destructie van de groentetuin moet afhouden. Nu, na vele keren, kennen ze De jeugd amuseert zich kostelijk op de demonstratietrampolines van Bij de oudste jongens pupillen had Davey Stolwijk na de sprint al een goede basis gelegd voor zijn clubtitel. Met 9,4 sec. was hij alle andere pupillen te snel af. Bij het verspringen was de situatie niet anders. Hij was de enige pupil die ruim over de 4m sprong. 4,20m was een prima prestatie. Rens Paauw kwam er met 3,80m het dichtste bij. Rens haalde een stukje van zijn achterstand op Davey af door uitstekend kogel te stoten. Met 8,19m was hij de beste pupil. Davey kwam op dit onderdeel tot 7,76m. Bij hoog viel de lat weer in het voordeel van Davey. l,20m levert 37 punten meer op dan de I,l5m van Rens. Ook hier moest de be slissing dus op de lOOOm ko men. De jongens streden er BOSKOOP/COSTA RICA - De Boskoopse Mieke de Jong besloot na haar studie biologie iets van de wereld te gaan zien en vertrok vier jaar geleden naar Midden-Amerika. Ze vond er een tweede vaderland waar ze zich nuttig maakt op het gebied van ecologische groenteteelt. Ze woont nu in Durika, een groot natuurreservaat is in het Talamanca gebergte. Deze week deel I I. BOSKOOP - Bij de clubkampioenschappen van AV’47 voor de pupillen en de jongste junioren bleven grote ver rassingen uit. De spanning zat hem bij de meeste groepen niet zozeer in de vraag wie er clubkampioen zou worden, als wel wie er nog net wel of net niet een medaille zou be halen. de positie van de geit verdron gen. Maar daar komt verande ring in. Het is wetenschappelijk bewezen dat geitenmelk veel gezonder is dan koeienmelk. Het komt in samenstelling dich ter bij moedermelk. Het melk vet is in veel kleinere molecu len verdeeld en is daardoor is het veel beter verteerbaar en verstopt de bloedvaten niet. Mensen met een allergie voor lactose kunnen vaak wel gei tenmelk drinken omdat geiten melk minder melkzuur bevat. Bovendien heeft een koe I hec tare per maand nodig. 30 Geiten hebben aan I hectare per jaar genoeg. Een goede geit kan 3 tot 4 liter melk per dag produceren. De prijs van gei tenmelk is het twee- tot drie voudige van koeienmelk nu. Daarbij is het houden van koei en op dit bergachtige terrein ri sicovol. Waar een geit van rots naar rots klimt en soms na me ters naar beneden vallen weer op haar pootjes terechtkomt, breekt een koe haar nek. Tot slot zijn geiten érg goed voor de conditie. Een paar keer per - week de bergen op en af ren nen achter de geiten is een ga rantie. Spannend was wel de strijd bij de meisjes pupillen A tweede jaars. Milou Struijs en Sabrina Ramp streden voor wat ze waard waren. Milou was met 10 sec. de beste sprintster. Sabrina liep de 60m in 10,3. Bij ver sprong Sabrina met 3,29m weer net iets verder dan de 3,22m van Milou. Ook bij kogel en hoog mocht Sabrina zich de betere atlete noemen. Sabrina stootte 5,83m en sprong l,IOm hoog. Vooral die hoogtesprong leverde haar veel punten op. Milou bleef bij 95 cm steken. De beslissing moest dus in de afsluitende lange afstand ko men. Beide pupillen zetten alles op alles om er een spannende strijd om de laatste punten van te maken. Milou was met 3 mi nuut en 56,5 sec. veruit de snelste. Sabrina liep de I000 meter in 4,34,5. Met een pun tentotaal van I886 voor Milou en I856 voor Sabrina was Milou dus de uiteindelijke club kampioene. De derde plaats was voor Hanneke Aker die met lm bij hoog en 5,26m bij kogel op die twee onderdelen de op één na beste was. Ze bleef daardoor concurrente Suzanne Oudenes nog net voor. Bij de één jaar jongere meisjes Al pupillen was Merel van Steenbergen duidelijk de sterk ste. Op alle vijf onderdelen le verde zij de beste prestatie. Alleen bij het hoogspringen had ze concurrentie van Maureen Koster. Beide meisjes sprongen over 115m. Maureen werd ver diend tweede en Meike Warnaar derde. Meike stootte met 5,03m heel verdienstelijk kogel. Terwijl de zomer aanbreekt in Costa Rica en de zon de lucht laat trillen van de hitte, dromen de Costa Ricanen van een wit te kerst. Kleine kerstmannen met witgeschminkte gezichten staan zwaar zwetend bij de winkels. Zweetdruppels vallen in de witte baard bij het dragen van de bontgevoerde kleren. De gewoontes van de Noorderburen zijn naar het Zuiden afgedaald zodat het ge ven van kerstcadeau's normaal is geworden. Het mooist zijn de kerststallen die levensgroot zijn en waarin echte figuren voorkomen. Costa Rica is roomskatholiek, zoals door de Spanjaarden dat is overgedragen of beter ge zegd, opgelegd. Velen gaan dan ook naar de kerk met kerst. Het speciale kerstgerecht is de tamal. Al maanden van tevoren denken de kinderen aan het eten van de tamal op kerst avond. De tamal heeft een hele lange traditie. De Azteken na men de mais en vleeshap in gerookte bananenbladeren mee naar de strijdtochten. Ze verwarmden water op het vuur en lieten de tamales erin vallen om ze zo warm te nuttigen. In de loop van de tijd is het recept me en lopen ze braaf in een lange rij achter me aan. Ze be grijpen veel woorden van: bo ven, kom en ga naar beneden. ’Hup’ is het enige Nederlands wat ze kennen. Alle geiten hebben een eigen naam en reageren daar ook op. Als er één weg probeert te sluipen en de herder roept de naam dan overweegt ze serieus of ze de poging wordt doorge zet of onderbroken. Ik loop met een groot kapmes rond. Voor het geval dat een giftige slag het pad kruist, om de bos jes door te komen of om si naasappels door te snijden. Zo vrij als een vogel voelt het, lopend over de bergweides en door het woud. Het panorama van het regenwoud is adembe nemend. Het water in de berg- beekjes klatert en is zo puur dat je het kan drinken. Apen brullen en grote vogels fladde ren op. Zo ver van de groente tuin kan ik achterovervallen in het gras. Slaperig in de zon, ter wijl één geit de hoed van mijn hoofd trekt, een andere de re sistentie van mijn horlogeband je test en een klein geitje op mijn rug klautert. Er was een tijd dat de koeien BOSKOOP - Een groep van zo’n 60 welpen (jongens van 8 tot en met I0 jaar) en I5 lei ders van Buitencentrum de Schouw uit Boskoop gaan van 20 tot en met 27 juli Circus j Kriezus uit de brand helpen. Dit circus heeft die week zijn tenten opgeslagen in St. Mariaparochie bij Almelo, waar j de scouts hun vakantiekamp opslaan. j Onlangs werd de totale op- brengst van de optredens van het circus ontvreemd en daar door zit men in zak en as. De ^meeste artiesten en dieren zijn -vertrokken omdat zij geen sala- een beetje veranderd. De Azteken maakten de tamales wel met het vlees van de geval len vijanden. Daar kwam een eind aan met de komst van de Spanjaarden. De Spanjaarden brachten biggen mee uit Europa om het kannibalisme te beëindigen. De smaak van var kens- en mensenvlees schijnt veel op elkaar te lijken. In Durika maken we ze zonder vlees. Het maken van de tama les is een prachtige traditie. In het begin kon ik al de opwin ding rondom de tamal niet be grijpen maar ieder jaar smaken ze me beter en kijk ik er ook naar uit. Een paar dagen voor kerst gaan we naar de bananenplantage en korten we de meterslange bla deren met een mes aan een stok. We leggen een houtvuur tje aan midden in de plantage waar een zinken plaat over heen gaat. De bladeren worden over de plaat gehaald en de stoom maakt de bladeren zacht en gerookt. De gerookte bana nenbladeren geven een speciale smaak aan het gerecht. Dat je ze niet eten kan was voor een Noordamerikaan niet duidelijk. „Wat vind je van de tamal?" vroegen ze hem. „Lekker”, zei hij. „Maar de salade is wel wat hard”. Daar hebben ze vreselijk om gelachen. In het restaurant is iedereen bijeen gekomen om mais en rijst te malen, aardappels, papri ka’s, uien en vis te snijden en te koken. De bladeren worden met een doek schoongeveegd en in stukken gescheurd. Op de stukken blad wordt de maispap gelegd met de stukjes groenten vis en aardappelen er boven. Het pakketje wordt dichtge bonden en in een olievat op een houtvuur gekookt. Kerstavond, aan een lange tafel zitten we bij elkaar om de ge boorte van Jezus te vieren, die zovele levens heeft verandert. Het is prachtig om te bedenken hoe overal op de wereld, van de witte polen tot de hete tr open men bij elkaar zit om te soorten en maten, daarnaast ook beschermde attributen en trapjes. Haar net begonnen on derneming heet veelzeggend ’Springlezier Trampolines’en is gevestigd aan de Wijkdijk 56. procent van de tuinders met een gezin al een trampoline staan”, weet ze. Ook in Boskoop is zo’n springmatras bij kwekers op het bedrijf al geen uitzondering meer. Een hard om, maar de overwinning was voor Davey. Met 3.33,5 was hij bijna vier seconden sneller dan Rens die na 3.37,3 finishte. Met een kleine 200 punten voorsprong mocht Davey Stolwijk zich kampioen bij de A tweede jaars pupillen noemen. Derde werd Aaron Dros die met l,20m ook heel goed hoog sprong. Bij de jongens A eerste jaars was de titel voor Harmen de Gelder. Alleen bij kogel moest hij zijn meerdere erkennen in Hans Beekman die met 6,63m een dikke lm20m verder stootte. Harmen was met 9,6 sec. op de 60m sprint de enige van zijn leeftijdsgroep die on der de 10 sec. liep. Door ver volgens 1,15m hoog te sprin gen was het voor Hans eigenlijk al onmogelijk om Harmen nog van zijn clubtitel af te houden. Ook op de lOOOm finishte Harmen vervolgens als eerste. Met 3 minuut en 44,4 sec. snel de hij naar zijn goudkleurige medaille. Een mooie tweede plaats dus voor Hans Beekman. Derde, met 38 punten voor sprong op de nummer vier, Lennart Mensonides, werd Joost van der Kooij. Bij de jongere pupillen was het jammer dat er zo weinig deel name was. Bij de B-pupillen kwam de titel toe aan Ruben Kuystermans en Vera van Wijngaarden. Bij de allerjong sten werden de eremedailles om nek van Tim Korfker en Tara van Spronsen gehangen. BOSKOOP - Als komende ja- ren tussen de containervelden en kassen in het buitengebied laagvliegende personen te zien zijn, dan is het doel van Ellen Rijkaart bereikt. De Boskoopse wil namelijk zoveel mogelijk kwekers - met name de jonge gezinnen - op de trampoline helpen. Die verkoopt ze van huis uit. Achter de woning van de familie Rijkaart aan de Wijkdijk staan enkele fonkel nieuwe exemplaren opgesteld en Ellen geeft grif toe daar zelf ook graag een poosje op te hopsen. Daar is het allemaal ook mee begonnen. De liefde voor de trampoline is niet voortgeko men uit een sportief verleden of zo. „Ik vind het gewoon leuk. Als we bijvoorbeeld in Scheveningen op de bouleverd kwamen wilde ik altijd even op de trampoline”, bekent ze met een brede lach. Enige tijd geleden verhuisde het gezin vanuit Snijdelwijk naar een bedrijfswoning aan de Wijkdijk met een tuin waarin best plaats is voor een eigen trampoline. Via internet ging ze op zoek en binnen de kortste keren had ze contact met de firma Jumpking, die trampolines vanuit de VS importeert en hier in Nederland bezig is een net werk van verkopers op te zet ten. In deze regio was nog nie mand en Ellen bleek enthousiast genoeg om er aan te beginnen. „Ik wilde eigenlijk altijd al iets voor mezelf en dit kan ik mooi van huis uit doen”, zo luidt haar verklaring. Haar echtgenoot vindt het allemaal prachtig en hoort haar relaas met een lach aan. Vooral het opgeroepen beeld van hupsende kwekers tussen de kassen amuseert hem buitengewoon. Trampolinespringen is niet al leen voor kinderen, ook menig volwassene beleeft er plezier aan en volgens Ellen begint het plaatselijk zelfs een rage te worden. „In Brabant heeft 70 Bij de C-meisjes viel de titel van clubkampioene net als vo rig jaar, toe aan Katinka Duiker. Bij de drie meisjes die in de prijzen vielen, ontspon zich een spannende strijd. Op de 80m was het onderlinge verschil slechts tweetiende seconde. De beste tijd van I I sec. rond was voor Carmen Stolwijk. Ver leverde een overwinning op voor Nadine Kruit. Zij sprong met 4,17m 4 cm verder dan Katinka. Op kogel haalde Katinka met 7,36m weer het beste resultaat. Katinka had voor speer gekozen, de andere twee voor discus. Dat bleek een wijs besluit van Katinka. Met 24,24m haalde zij 401 pun ten; Nadine verhoogde haar score met 328 punten door 2l,l3m discus te werpen. Met het totaal van deze prestaties kon er voor Katinka nog maar weinig mis gaan op de afslui tende 600m. De overwinning op deze afstand was voor Carmen. Met I min. 50,5 sec. bleef zijn zowel Katinka (net aan) en Nadine (zeer ruim) voor. De veel betere uitslag voor Nadine bij discus gaf de doorslag voor de tweede en derde plaats. Nadine werd dus tweede, Carmen eindigde als derde. Tot slot de strijd om de kampioenstitel bij de D-meis- jes. Deze viel toe aan Manon Kruit die op vrijwel alle onder delen het beste scoorde. 8,7 sec. op de 60m sprint en 4,20m bij ver leverden haar een voor sprong op die ze niet meer uit handen gaf. Kogel ging met 9,94 ook weer prima. Bij discus kwam Iris Bakker met I8,75m nog dicht in de buurt van de 19,86m van Manon. Sara van Tol had voor speer gekozen en behaalde met 22,35m de nodi ge punten. Sara was op de 600 m de snelste van haar groepje. Deze overwinning stelde ook haar tweede plaats veilig. Iris, de enige D eerste jaars, eindig de als derde. De junioren werkten een klei ne meerkamp af, bestaande uit een sprintafstand, ver, kogel en naar keuze speer of discus. Bij de jongens C bleek Twan Vermeulen op afstand de bes te. Op de lOOm sprint liep hij met 12,8 sec. de snelste tijd. Ver ging met 4,78m ook goed. Bij de werponderdelen bleek zijn specialisme pas goed. I 115m kogel en 41,68m speer waren prestaties die er niet om logen. Alleen op de 1000 meter moest hij de winst over laten aan Tim van Gemeren die met 3.18,7 min. Bijna 4 secon den sneller was. Een verdiende clubtitel dus voor Twan en een fraaie tweede plaats voor Tim. De strijd om de derde plaats ging tussen Léon van Sprang en Niels Warnaar. Deze twee ont liepen elkaar niet veel. Leo was de betere discuswerper en ko gelstoten, Niels de betere ver springer. Léon trok uiteindelijk aan het langste eind en kreeg Jidos 4 i

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 21