Provincie: Renovatie begraafplaats van start gegaan meer water in Bentwoud, maar geen Bentwad Zonnige Spaanse dag in Winkelcentrum De Passage w B Introductie workshops tijdens open dagen Opleidingscentrum tf Met auto Plus Diwa schenkt psychiatrische problematiek Avondopen stelling Streekarchief barbequepakket aan de Bruggen Workshops en Thema- Werkgroep Labyrint voor familie van mensen met over de kop I, Bedenkers Bentwad hopen toch op serieus onderzoek Kaartavond Gouwe Rijders Politie neemt Kroatisch Zeventigjarig jubileum bibliotheek wordt gevarieerd gevierd speelgoedpistool in beslag dagen f J Papieren Theater F? WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 13 WADDINXVEEN/BOSKOOP WADDINXVEEN - De gemeente Wad- dinxveen is afgelopen maandag, na jaren lange voorbereiding, van start gegaan, met de renovatie van de begraafplaats aan de AlberdingkThijmlaan. De begraaf plaats wordt tegelijkertijd ook gemoder niseerd en er zijn wat wijzigingen in de bestaande situatie. De werkzaamheden duren tot eind november van dit jaar. Er is al een aantal urnenmuren gemaakt waardoor nu alle mogelijkheden voor het plaatsen van een urn aanwezig zijn: in een graf, in de tuin of op een glasplaatje aan de muur. Er komt ook een gedenk plaats voor diegenen die op het nu ge ruimde deel begraven zijn geweest. De inrichting van de buitenruimte krijgt een opknapbeurt: alle paden worden her- straat, gedeeltelijk met nieuw materiaal. De watergevers worden vernieuwd en er komen meer bankjes en prullenbakken. De beplanting wordt verfrist en uitge breid met onder andere een groot aantal nieuwe bomen. De voormalige aula is inmiddels omge bouwd tot een poortgebouw, waardoor 12.30 tot 16.30 uur: kinderspelen Spaanse hoeden werpen 12.00 tot 16.00 uur: optredens Toreodor en Spaans levend beeld Van Borriquito tot Ketchup’ waarin dertig jaar Spaanse muziek wordt gedraaid. De muziek valt in het hele win kelgebied te beluisteren. Het programma van de Spaanse dag ziet er als volgt uit: 10.30 tot 16.00 uur: Rodeostier wedstrijden er een waardige entree ontstaat voor de begraafplaats. Het gebouw bevat nu ook een toilet voor bezoekers, werkruimten en een op slagruimte voor materiaal. De oude op slagruimte kan nu plaats maken voor ex tra graven. De rijwielstalling krijgt een plaats dicht bij de toegangspoort. De werkzaamheden brengen tijdelijk eni ge (geluids)overlast voor bezoekers met zich mee.Tijdens begrafenissen worden de werkzaamheden die overlast veroor zaken, stopgezet. nemen op één van de compu teropleidingen die in het nieuwe seizoen van start gaan. Tevens zullen er tijdens de Open dagen gratis korte workshops Internet, Word en Excel worden gegeven. Aan deze workshops kunnen maximaal I2 personen per keer meedoen, iedere workshop duurt ongeveer een half uur. De Open dagen worden gehou den op donderdagavond 29 au gustus vanaf 18.00 tot 21.00 uur en zaterdagochtend 31 augustus vanaf 9.00 tot 12.00 uur. Het ComputerLeercentrum is geves tigd aan hetjan van Beijnenpad I (in het Anne Frank Centrum). Voor meer informatie: tel. 0182 - 620052 of kijk op www.oplei- dingcentrum.nl. van duurzaam waterbeheer. De provincie geeft hiermee geen verdere invulling van het alternatieve plan ’Bent wad’, maar geeft water wel een prominente plaats in de verdere uitwerking van de concretere plannen. „Bentwad WADDINXVEEN - Een 23-jari- ge vrouw uit Waddinxveen is op vrijdag 23 augustus rond I8.55 uur met hoofd- en been- letsel overgebracht naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda nadat zij op de Zwarte- weg met haar auto over de kop was geslagen. De vrouw week op de Zwarteweg met haar au to uit voor een overstekende kat. Zij raakte een in de berm liggend betonblok en sloeg ver volgens over de kop. WADDINXVEEN - Al een aantal jaren is er een zelfhulp groep voor familie en andere directbetrokkenen van men sen met psychiatrische proble matiek. Deze zelfhulpgroep gaat op 2 september weer van start, er is ruimte voor nieuwe deelnemers. Iedere eerste maandagavond van de maand komen de deelnemers bij el kaar in de Immanuelkerk. Daar zijn dan ook vrijwilligers van de stichting Labyrint~ln Per spectief aanwezig om de groep te begeleiden. De Stich ting Labyrint~ln Perspectief organiseert al zo’n 15 jaar door heel Nederland thema bijeenkomsten, gesprekskrin- gen en zelfhulpgroepen voor familieleden en andere direct betrokkenen en heeft daar door een netwerk van goed opgeleide vrijwilligers, die veel- Provincie Zuid-Holland i om, onder handhaving van de oorspronkelijke doelen, het bos al zelf ook familielid zijn. Zij bieden steun, advies en een luisterend oor.Verder wordt veel voorlichting gegeven en men behartigt de belangen van familie binnen de Geestelijke Gezondheidszorg. Worstelt uw kind, man, vrouw met psy chische problemen? Zit u met vragen, weet u niet hoe u moet omgaan met het zieke gedrag? Wilt u meer weten over de psychische ziekte van uw familielid? Heeft u het ge voel dat u zelf knel zit en het niet meer vol houdt, of voelt u zich alleen staan? Dan zijn de ze bijeenkomsten wellicht iets voor u. Centraal staan de pro blemen die je als familie tegen komt. De vrijwilligers zoeken naar handvatten en hebben oor voor zorgen en verdriet Voor aanmelding: Alie van Dijk tel. 0182 - 617580 Ook zijn er diverse Spaanse activiteiten. Zo is er een ech te Toreodor op stelten die met zijn rode lap de passan ten uitdaagt. Een stukje straattheater met een vleugje humor. Betoverend is het le vende Spaanse fonteinbeeld dat zo ut één van de vele fonteinen in Barcelona lijkt de komen. Kinderen kunnen deelnemen aan het 'Spaanse hoeden werpen’ spel. Een leuke variant op het ringwer- pen. Enuiteraard is er een rodeo stier die getemd moet wor den. De winnaars ontvangen een Spaanse taart. Door B.O.B. Promotions Enter tainment wordt de gehele dag muzikaal ondersteund. Zij presenteren het programma ZEVENHUIZEN - De politie heeft donderdag 22 augustus een speelgoedpistool in beslag- 10.00 tot 17.00 uur: ’Van Borriquito tot Ketchup’ terrein een pistool bij zich zou hebben. Toen de politie pools hoogte nam, bleek het pistool van een 14-jarige jongen uit Zevenhuizen te zijn. Hij ver klaarde het speelgoedpistool tijdens vakantie in Kroatië te hebben gekocht. De jongen heeft afstand gedaan van het wapen. VERMIST: Waddinxveen: Cy perse poes, witte voeten, bef en wit op buik, is gechipt (Mozart- laan). Cyperse kater, witte bef, hangbuik, halsband tijgerprint (Antares). Zwarte kater, witte pootjes en bef (Wingerd). Ze venhuizen: Zwarte kat, vl.band zwart (Lange Zijde) GEVONDEN: Waddinxveen: Rode kater met witte afteke ningen, jong, band om, blauw (Noordeinde). Zwarte kater met witte aftekeningen, vl.band zwart magneet en halve ko ker 0an Dorrekenskade-Oost). Cyperse kat, witte sokken voor, achter wat hoger, wit op buik, bruin vlekje op roze neus (Buizerdhoek). Rode kater met witte aftekeningen (Zuidelijke Dwarsweg). Duif wit met don kerblauw (Piasweg). Voor gratis registratie en infor matie over vermiste en gevon den dieren kunt u bellen 0186- 601199. Binnen 24 uur uw melding op internet. Kijk voor recente gegevens op www.die- rencentrale.nl. Ie activiteiten met een nadere toelichting. Uiteraard zijn de medewerkers graag bereid meer informatie te geven. van 18.30 tot 21.00 uur. Vorig jaar trokken de dinsdag avonden veel bezoekers, reden voor het Streekarchief Hollands Midden om ook dit jaar weer de studiezaal opdinsdagavond van stellen. Geïnteresseerden in de geschiedenis kunnen hier de ak- Iedereen die nog geen lid is kan op I I september een geschenk- bon afhalen voor drie maanden gratis lezen. Leden krijgen die- Gouda, Moordrecht, zelfde woensdag een geschenk- bon, waarmee één gratis CD, Cd-rom of videoband kan wor den geleend. „Voor alle leeftij den is er een ruime keuze aan lootjesactie. Een actie waarbij iedereen die gebruikt maakte van de bezorgdienst een lootje kreeg. De Bruggen was de ge lukkige winnaar. Het centrum Waterschap Wilck en Wiericke verstandelijk gehandicap- vindt het moeilijk te zeggen of Bentwad meer voordelen biedt dan Bentwoud. Medewerker Plantontwikkeling H. Folkerts: „Bentwad is in tegenstelling tot het Bentwoud nog weinig on derzocht en daarom is het ver draaid lastig om de kansen en mogelijkheden van de twee plannen af te wegen. Wellicht geeft het Bentwad meerwaarde aan het waterbeheer, maar die meerwaarde zal niet heel groot zijn, als die er al is. Moet je dan zeggen: ja, we werken het plan uit? De vraag is wie de onder zoekskosten voor dit alterna tieve plan voor zijn kiezen wil nemen. Dat is het dilemma waar we voor staan.” Het Wa- au- gustus over het plan Bentwad. In 1995 is door Provinciale Sta ten het bosplan Bentwoud vast- een groot bos met allure te realise ren in de onmiddellijke omge ving van de Randstad om een alternatief te bieden voor be woners die nu kiezen voor een boswandeling in andere regio’s. Begin 2002 kreeg de provincie het alternatieve plan van Smit en Van Leeuwen binnen. Daarin ligt de nadruk meer op water de schilderijenserie Hoeden van de Waddinxvener Rob Kempkes, wiens expositie on- het langs in de bieb veel belangstel- voorbeeld: het echte theater. Het repertoire bestond uit schoten, lijkt dusdanig op klassieke sprookjes, avontuurlij ke volkssagen en uit speciaal ge kuiste en sterk verkorte stuk ken uit het grote theater. Papieren theatertjes werden in de handel gebracht als bouw platen. Er waren tonelen in vele formaten, soms prachtig geli thografeerd in stralende kleu ren, soms primitief gedrukt. In de herfst werd een nieuw stuk uitgezocht.Aan de huiskamerta fel was het hele gezin druk be zig met kleuren, opplakken en uitsnijden. Daarna volgde het repeteren en tot slot de voor stelling. Rond de eeuwwisseling verdween het papieren theater uit de belangstelling. De uitge vers maakten geen bouwplaten meer. In onze tijd zijn de papie ren theater zeldzame verzamel objecten. Het Phoenix Papieren Theater geeft vanaf 1976 als enige in Nederland voorstellingen met een papieren theater van ruim honderd jaar oud: een perfect ingerichte miniatuurschouw- burg, compleet met verlichting, decors en coulissen, valluiken en kunst- en vliegwerk. Als het kleine, papieren gordijntje om hoog gaat, worden de toe schouwers meegenomen in een wereld van spanning, humor en oprechte romantiek. Ingrediën ten die het publiek nog steeds weten te boeien. theaterbouw en effecten, in de cors en figuren en in gespeelde stukken rechtstreeks zijn grote genomen. Het pistool, waarmee plastic balletjes worden afge- een echt pistool dat het onder de vuurwapenwet valt. De politie kreeg een melding dat een groep kinderen op een school- to’s en de uitgebreide biblio theek. Archiefstukken of boe ken die uit de depots gehaald moeten worden, kunnen inge zien worden tijdens de avondo- exemplaar penstelling mits dinsdag voor 16.00 uur telefonisch of schrif telijk aangevraagd is. Het Streekarchief is gratis toeganke lijk. Voor meer informatie: tel. 0182-521821 of via de website www.rsnet.nl/sahm. met als onderwerp ’Geven en Vergeven’, ’Onzekerheid’ en ’Alléén of Eenzaam’. In deze workshops en thema dagen leer je anders om te gaan met jezelf en daardoor is niet mogelijk, maar we willen wel aan de wens van meer water tegemoetkomen”, aldus een woordvoerster van de Provincie Zuid-Holland. ook met anderen. Voor meer informatie en aanmelding: telefoonnummer 0182-635548. WADDINXVEEN - Autoclub De Gouwe Rijders uit Wad dinxveen organiseert donder dag 29 augustus haar traditio nele kaartavond. Inschrijven kan vanaf 19.45 uur, het klaver jassen begint om 20.15 uur.Tij- terschap vergadert op 30 dens deze avond worden vier rondes gespeeld. Leden en niet- leden zijn welkom. Na het kaar ten is er een prijsuitreiking. In- gesteld. Het plan beoogt schrijven kan bij Hotel, Café, Restaurant ’De Unie’ aan de Kerkweg- Oost 226. WADDINXVEEN - ’Olé, Olé’, klinkt het op zaterdag 7 september veelvuldig in win kelcentrum De Passage. De ondernemers hebben geza menlijk en Spaanse dag geor ganiseerd. Bezoekers komen direct in een uitstekende va- kantiesfeer. De Passage is met Spaanse vlaggen versierd, de etalages tonen een stukje Spanje en overal klinkt Spaan se muziek. Ook kunnen bezoekers er kennis maken met Spaanse producten. De ondernemers in De Passage presenteren diverse Spaanse specialiteiten. Deze variëren van reisinfor matie over Spanje en Spaanse sherry tot paella. Uiteraard kan men even proeven of van voordeeltjes profiteren. gebreide bibliotheek met regio nale, historische en algemene naslagwerken staat vrij ter be- worden. Ze krijgen verschillen- schikking. De nieuwste geschie- de afbeeldingen, onder meer uit denisboeken en recente uigaven van historische tijdschriften kunnen ingezien worden. Ook op de website van I Streekarchief staan vele toegan- ling trok. gen en indices op onder meer „De boekenleggers worden na archieven, bouwtekeningen, fo- elkaar uitgegeven”, licht Gerrie Heijerman toe. „Het zijn echt collector items. Het is dus zaak er snel naar te vragen, want op is op. Iedere lezer krijgt één van elke boekenleg ger, dus we hopen heel wat be langstellenden te kunnen bedie nen.” Natuurlijk worden de jongere lezers op woensdag I I septem ber niet vergeten. Van twee tot drie uur treden woensdagmid- dan op bos. Volgens Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland stuit de realisatie van het plan Bentwad op een aantal bezwa ren. Niet alleen is de realisatie van Bentwad aanzienlijk duur der dan Bentwoud, maar plan Bentwad brengt bovendien een aantal water- en milieutechnische complicaties met zich mee. De lig ging van het plan gebied is niet gunstig voor het gebruik als cala miteitenberging of piekberging (zoals beoogd in het Bentwad-plan). De moge lijkheid en de noodzaak om het plangebied te gebruiken als voorraadbekken is op dit mo- dit provinciebesluit vin-ment nog onvoldoende duide lijk. Bovendien lijkt het beeld van een Bentwad niet realis tisch onder de daar geldende ecologische condities. Daar naast biedt bos grotere recre atieve gebruiksmogelijkheden, en past daarmee in het beleid van de provincie een zo volledig mogelijk palet aan recreatiemo gelijkheden te bieden. Maar Smit en Van Leeuwen zijn het niet met de provincie eens. „Water biedt absoluut meer re creatiemogelijkheden dan bos. Maar ik vraag me ook af in welk gebied de provincie dan de wa- terproblematiek wil opvangen. Er moet toch een gebied ko men dat tijdelijk onder moet kunnen lopen als er waterover last is, Bentwad is zeer geschikt voor tijdelijke opslag van wa ter”, beargumenteerd Van Leeu wen. Of Smit en Van Leeuwen opnieuw van zich zullen laten horen, weten ze nog niet. Eerst wachten ze de vergadering van de Statencommissie Groen, Water en Milieu op 4 septem ber af, waarin het advies zal worden besproken. Van Leeu wen: „We zijn geen actiegroep, maar we willen wel graag feite lijke argumenten van de provin cie zien. We blijven vinden dat Bentwad een serieuze kans moet krijgen.” De indieners van het alternatie ve plan Bentwad, Hans Smit en Jan van Leeuwen van architec tenbureau Van Leeuwen, vinden het aardig dat de provincie in ieder geval aandacht besteedt aan water, maar vinden het jam mer dat er nooit contact met ze is opgenomen om Bentwad te be- WADDINXVEEN - Negen be- spreken. „We zijn woners van De Bruggen had- nog steeds van den afgelopen vrijdag een bar- mening dat een becuefeestje op het Bentwad veel programma staan. Plus Diwa meer te bieden had namelijk eerder die dag heeft dan een barbecuepakket ter waar de van honderdvijftig euro afge leverd. Dat was de prijs die de supermarkt uit de Zuidplas ter GOUDA - Het Streekarchief Hollands Midden (Groeneweg 30) is vanaf 3 september weer op dinsdagavonden geopend WADDINXVEEN - De Open bare Bibliotheek bestaat woensdag 11 september zeven tig jaar. Dit jubileum wordt ge vierd met verschillende activi teiten. Zeventigjarige inwoners zullen zowel in als buiten de 18.30 tot 21.00 uur open te bieb extra in het zonnetje wor den gezet. WADDINXVEEN - Met het nieuwe cursusjaar voor de boeg houdt het Opleidingscentrum Waddinxveen de jaarlijkse Open dagen. Tijdens deze dagen kan men geheel vrijblijvend kenni smaken met de diverse compu teropleidingen die het Oplei dingscentrum Waddinxveen verzorgt. Het Opleidingscen trum Waddinxveen geeft al jaren computercursussen voor eenie der die meer met de computer wil doen. De cursussen worden gegeven In het ComputerLeer centrum in Waddinxveen, waar een leslokaal is ingericht met moderne computersystemen. Op de Open dagen kan iedereen achter de computer plaatsne men en alvast een voorproefje nog mening dat Bentwad meer heeft dan een Bentwoud en we vragen ons af hoe serieus er naar onze plannen is gekeken. De beschikking had gesteld bij de plannen verdienen op zijn minst een onderzoek.We zijn ook be nieuwd wat de waterschappen van den.”, aldus Jan van Leeuwen. voor ten had zelfs een extra gelukje, Plus Diwa verhoogde de waar de van het prijspakket met vijf tig euro toen ze hoorde dat op het winnende adres negen mensen wonen. Niemand kwam dus iets tekort. ten van de Burgerlijke Stand en de uitgebreide doop-,trouw- en begrafenisregisters van de ge meenten C Nieuwerkerk a.d. Ijssel, Wad dinxveen of Zevenhuizen- Moerkapelle raadplegen. Daar naast zijn hier vele foto’s te bekijken en staan er jaargangen materiaal”, zegt locatiemanager van plaatselijke en regionale Gerrie Heijerman. kranten op microfiche. Een uit- Heel bijzonder beloven de spe ciale boekenleggers ter ere van het zeventigjarig bestaan te dag De Stampertjes op. Zij spe len onder meer bekende liedjes van Annie M.G. Schmidt, waar volwassenen eveneens met ple zier naar zullen luisteren. De Stampertjes brengen een muzi kale act vol humor en nostalgie in een theatrale omgeving. Na drie uur beginnen de voor stellingen van Het Papieren Theater van Ab Visser. Het Pa pieren Theater bestaat uit pop penspel met handpoppen en marionetten. „Het is geen mi ni atuurth eater, maar imiteert het echte theater in theater bouw en effecten en in decors en figuren”, zegt Gerrie Heijer man. „Visser speelt onder meer sprookjes en volkssagen.” De voorstelling is toegankelijk voor kinderen vanaf zes jaar, jongeren en volwassenen. Elke voorstelling duurt rond de twintig minuten. Het aantal plaatsen per voorstelling is be perkt, vandaar dat belangstel lenden zich vooraf dienen op te geven aan de informatiebalie van de bieb. Per persoon wordt een kleine bijdrage, 1,50 euro, gevraagd. Het aantal voorstel lingen dat wordt gegeven hangt af van de belangstelling. Ook voor de woensdagavond kun nen jongeren en volwassenen inschrijven. De maandelijkse tentoonstel ling is in september gewijd aan Het Papieren Theater van Ad Visser. In het Jubileum Biebjournaal dat eind augustus verschijnt staat een uitgebreid overzicht van al- WADDINXVEEN - Vanaf september starten Sylvia en Ferry Buring weer met nieu we workshops, te weten ’Assertiviteit’, ’Communica tie en Relaties’, ’Energie en Bewustzijn’, ’Omgaan met Werkdruk’ en ’Verwachting, Stress en Resultaat’.Tevens zijn er themadagen gepland gaat door met het onderzoek naar de mogelijkheden I L xJ L 1 I I Z-* 4“ plan Bentwoud aan te passen aan de huidige inzichten Gemeentewerkers zijn afgelopen maandag van start gegaan met de eerste werkzaamheden om de begraafplaats te renoveren. (Foto:Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) Het papieren theater is één van de huiselijke genoegens van de kinderen in het negentiende eeuwse burgerlijke gezin, naast de stereoscoop, de toverlan taarn en de poppenkast. Het pa pieren theater imiteert in 1 F-L I ïr. OPÉRA.

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 13