www.pleegzorg.nl Gezin is oefenplek latere leven Ouders voor even zeggen Matching volgens dr. Piet Strijker Hijltje Vink: Pleegouders moeten ook‘nee’ kunnen r 1J y Campagne Dagpleegzorg NVP Vier soorten plaatsingen Bestand- Netwerk- Belangrijke adressen etc. Financiën pleegouders Organisaties pleegouders Kortdurende plaatsingen Ondersteuning Sgl -....XS 1 PAGINA 19 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 9 de Op 9 september is de landelijke campagne Ouders voor even van start gegaan. Onder dit motto brengt Pleegzorg Nederland de komende twee jaar de zorg voor pleegkinderen onder de aandacht van een breed publiek. "Nacht "MWflfll) mi V s 4 T l F 9 g. II I - SB Mijltje Vink met‘haar’ kinderen. Foto: Reveil Martin Wijnans. Foto: Walter Planije Bedrag per dag 13.32 euro 13,44 euro 14,69 euro 16.32 euro dere kinderen zijn na een kortere of langere periode naar elders, vaak te rug naar huis, gegaan," weet Mijltje vlot op te noemen. Bestandspleegouders kunnen kiezen uit: - Deeltijdpleegzorg (dagpleeg zorg, weekend- en vakantie- pleegzorg) - Kortdurende pleegzorg, zoals Kinderen die in een pleeggezin gaan wonen krijgen wellicht de kans om tot rust te komen, maar er bestaat ook een kans dat zij een "cultuurschok" on dat voor hen een frustrerende ervaring zijn maar soms ook een opluchting. In de school Niemand die mij ziet Dus ook niet ziet Dat ik een pleegkind ben Gelukkig." - Stichting Pleegzorg Nederland: 0800 - 0223432 info@pleegzorg.nl www.pleegzorg.nl - Gereformeerde Stichting Jeugdwelzijn 033 - 4226900 info@sgj.nl -William Schrikker Stichting: gehandicapte en chronisch zieke kinderen, 020 - 3989777 info@wss.nl - Stichting Nidos: AMA’s; 0I82 - 593838 - Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen 070 - 3450860 Nvpzuid-holland@hetnet.nl www.nvp-zh.nl dergaan omdat zij in een ande re leefwereld terechtkomen. Pleegouders hebben veelal no bele motieven om een kind een (tijdelijk) thuis te geven, maar maken de plaatsing pas tot een succes als zij ook open staan voor de eigenheden van hun pleegkind. Samenwerken, met de ouders van het kind en de instanties, is een ander sleutelwoord. Onderzoeker Dr. Piet Strijker kijkt op zijn eigen manier aan tegen pleegouders: "Het zijn gewone ouders, echt geen su- per-opvoeders. Ze tonen be trokkenheid en belangstelling. Ze zijn zichzelf en je kunt echt niet aan hun neus zien dat ze pleegouders zijn. Je komt ze te gen in alle rangen en standen." In de tijd dat hij in Gouda woonde promoveerde Strijker op een onderzoek naar de mat ching binnen Dagpleegzorg. "Aan de hand hiervan vroegen wij ons af of zo’n onderzoek ook interessant zou zijn voor de langdurende pleegzorg," gaat Strijker terug in de tijd. "Het geld is bij elkaar gekomen en in de periode I996 tot en met I999 hebben we onder zoek verricht naar de matching voor langdurende pleegzorg- plaatsingen. Pleegouders uit Zuid-Holland hebben hier aan re keer weer versteld van de inzet van pleegouders. Ik zie ook hoe ze sommige kinde ren weten op te vangen en verder te helpen in hun ont wikkeling. Wat goed! denk ik dan." Kinderhulp. Ik was er echt stomver baasd over. Met het volgende ge dicht heeft ze wel de tweede prijs in onze regio gewonnen: "waarom" van haar boekjes. De verhalen in de boekjes van Mijltje Vink zijn allemaal geschikt om beter te begrijpen wat pleegzorg ei genlijk betekenmart. "Kim woont eigenlijk liever thuis" vertelt het verhaal van Kim die in een pleeggezin gaat wonen. Wat overkomt haar hierdoor allemaal? Een ander huis, naar een andere school. Een pleegboer erbij.Twee va- het zorgen voor het kind van een ander. Als een kind, door welke omstandigheden dan ook, kortere of langere tijd niet thuis kan wonen heeft het recht op een tijdelijk gezin: een pleeggezin. Als ouders hun kind bij ande ren moeten onderbrengen kan Quay de maatschappelijk wer kers van het Centrum voor Pleegzorg: "Ik werk voor de teams Therapeutische (TGV) en Dagpleegzorg. Dit zijn twee varianten van pleegzorg met extra intensieve begeleiding. Bij de TGV bieden we ook hulp aan gezinnen met kinde ren die vanuit het buitenland zijn geadopteerd". Over haar werkzaamheden zegt Cecile het volgende: "Ik ben betrok ken bij de kindbesprekingen en ik maak het behandelplan. meegewerkt. Tijdens het on derzoek zijn we op het idee ge komen om zowel de pleegkin deren, qua problematiek, als de pleegouders, qua mogelijkhe den en opvoedingsstijl, in klas sen in te delen. Een bepaald ty pe kind komt het beste tot zijn recht bij een bepaald type pleeggezin", licht Strijker toe. Op de vraag of zijn onderzoek leidt tot een betere pleegzorg en minder mislukte plaatsingen, reageert Strijker voorzichtig: "De risico’s zijn nu beter in beeld en er is meer zicht op de juiste combinatie van kind en pleegouders. We kunnen niet uitsluiten dat een plaatsing toch nog fout gaat. We hebben meer inzicht gekregen in de werke lijkheid van pleegzorg. Als on derzoekers hebben we gewerkt met modellen en die verklaren maar een deel van de werke lijkheid". Ingrid Klaesen gaat al een jaar lang drie dagen per week naar een pleeggezin. Ingrid bena drukt vooral de positieve kan ten van de dagpleegzorg: "Zowel ikzelf als mijn negenja rige autistische zoon hebben er enorm baat bij. Hij, omdat hij in de buurt niet zo veel vriendjes heeft en zo toch enkele dagen per week leuk kan gaan spelen. Ik, omdat het mij als alleenstaande moe der de ruimte geeft om naar school te gaan en af en toe iets leuks te doen. Deze ruimte, die we zonder dagpleegzorg nooit hadden gehad, komt onze rela tie ten goede. Haar zoon is vooral blij met zijn pleegmoe der: "De mamma des huizes kookt altijd hele lekkere dinge tjes en ik kan met de Nintendo spelen." blemen die zij ervaren. Je rol is aanvullend op die van de ou ders en je moet met respect met hen kunnen omgaan. De doelstelling van dagpleegzorg is dat het kind uiteindelijk weer knelpunt zit soms ook in het gewoon thuis kan wonen." deren plaatst in pleeggezin nen. Het Centrum voor Pleegzorg heeft als belangrijkste taken: Werving en voorlichting, Voorbereiding en selectie en Begeleiding van de pleegou ders. Bij de selectie stelt de organi satie in ieder geval als voor waarde dat de pleegouders: - open en duidelijk zijn in het contact en de omgang met anderen, - kunnen samenwerken als team, en ouderschap kun nen delen, - kinderen helpen een posi tieve kijk op zichzelf te ont wikkelen - kinderen helpen hun gedrag op een positieve manier te veranderen - kunnen inschatten wat de komst van een pleegkind voor hun gezin betekent. in Finland waar zij onder meer een workshop heeft gegeven. Ook voer ik regelmatig over- pleegouders leg over bijvoorbeeld de schoolkeuze, speltherapie en ou ders. Tenslotte doe ik regel matig psychologisch onder zoek bij kinderen. Zo’n individueel contact is ook een om er gaan. Het schrijven van een folder leek mij een prima oplossing, maar het is een boekje geworden. Na "Brenda heeft een draakje in haar bloed" volgden nog drie boekjes. "Fazil woont nog in het AAZetCee", "Tom woont gewoon ergens anders" en "Kim woont eigenlijk liever thuis". "Ik wil de stem zijn van de kinderen die het zelf niet kunnen vertellen", verwoordt Hijltje het De vergoedingen bestaan uit: Ide Pleegzorgvergoeding Leeftijd pleegkind 0 t/m 8 jaar 9 t/m 11 jaar 12 t/m 15 jaar I6 t/m I7 jaar De nieuwste ontwikkelingen binnen Pleegzorg zijn er op ge richt om snel duidelijk te krij gen of de thuissituatie zodanig verbeterd kan worden dat het kind weer naar huis terug kan. Als een kind niet thuis kan blij ven biedt het (sociale) netwerk van het kind vaak mogelijkhe den voor opvang. De "net- werkverkenning" om deze mo gelijkheden te onderzoeken staat helaas nog in de kinder schoenen. Toch hebben veel pleegkinderen een veilige plek gevonden bij hun grootouders, oom en tante, buren, de ou ders van een vriendje of de do cent van de school. De plaatsing in het familie- of het sociale netwerk van het kind is vaak buiten pleegzorg om gegaan. Pas later melden de grootouders etc. (die veelal geen pleegouders genoemd willen worden!) zich bij Jeugdzorg aan. De Goudse Hillie Scheers stond in I99I aan de basis van Dagpleegzorg. Als coördinator slaagde zij erin om in de regio’s Alphen aan den Rijn, Gouda en Leiden voldoende pleegouders te interesseren om kinderen gedurende een gedeelte van de dag op te vangen. Hollands Midden heeft daarmee een vrij unieke vorm van pleegzorg. Hillie Scheers wordt er niet moe van om het specifieke van dagpleegzorg uit te leggen. "Het gaat vooral om kinderen tussen de twee en 15 jaar waarbij het accent ligt op de basisschool leeftijd. Zij gaan op doorde weekse dagen, als de school uit is, naar een dagpleeggezin en gaan na het eten naar huis te rug. De ouders brengen en ha- kind en zijn ouders en de pro- len de kinderen en blijven vol ledig voor hen verantwoordelijk. De kinderen verkeren vaak in een moeilijke situatie. Soms is er sprake van gedragsproblemen, maar het gezin. Je moet dan bijvoorbeeld denken aan de gevolgen van ziekte, wellicht van overlijden of scheidingen. Dagpleegouders helpen de kinderen en indirect het gezin door een moeilijke fa se van het leven heen." De pleegouders die zich aanmel den voor de dagpleegzorg krij gen het beslist niet gemakkelijk. Vanuit haar ruime ervaring zegt Hillie: "Het pleegkind wordt een onderdeel van je gezin en de eigen kinderen moeten ook achter de keuze staan, want zij hebben dagelijks met elkaar te maken. Dagpleegzorg is ook beslist niet vrijblijvend want het kind rekent op je. Als pleegou der kies je er ook voor om je betrokken te voelen bij het De kinderen die voor een pleeggezin in aanmerking ko men hebben meestal het nodi ge achter de rug. - Soms hebben de ouders zelf, via het Bureau Jeugdzorg, hulp gezocht bij de "Ambulante Vrijwillige Jeugdhulpverlening", - In het andere geval is er spra ke van een "Justitiële plaat sing". De rechter heeft een Onder Toezicht Stelling (O.T.S.) uitgesproken. In het ergste geval zijn de ouders ontzet of ontheven uit de ou derlijke macht. De Voogdij-in- stelling oefent dan de voogdij uit. Iedere ouder ervaart het op zijn eigen manier als hij (een gedeelte van) de opvoeding van zijn kind moet overlaten aan pleegouders. De zoon van Martin Wijnans laat er geen twijfel over bestaan: "Het gezin is de plek waar kinderen oefe nen voor hun latere leven". De Alphenaar is getrouwd en heeft twee kinderen. Al bijna zijn he le leven is hij op de een of an dere manier bezig met kinde ren. "Ik ben 26 jaar groepsleider en teamleider ge weest in het kindertehuis "Rijnhove". Namens bureau WESP heb ik aankomende pleegouders opgeleid en heb ik onderzoek gedaan. Sinds een paar jaar ben ik teamleider bij de Stichting Jeugdbescherming in Rotterdam." Als jeugdbeschermer heeft Wijnans te maken met kinde ren die door de rechter "Onder toezicht zijn gesteld". De ondertoezichtstelling kan betekenen dat het kind in een pleeggezin wordt geplaatst. Ook kan de rechter de ouders uit de ouderlijke macht hebben ontzet. De Stichting Jeugdbescherming voert dan de voogdij en het kind wordt of in een tehuis geplaatst of in een pleeggezin. "Het liefst plaats ik het kind in een pleeggezin in het eigen netwerk. Deze situ atie is voor het kind veelal be kend. Als dit niet lukt, dan zoe ken we voor het kind een gewoon pleeggezin," vertelt Wijnans. "Wij houden het con tact met de ouders en stimule ren hen om de situatie thuis weer veilig voor het kind te maken. Wij kunnen hen niet dwingen om bijvoorbeeld van hun verslaving af te komen." Over pleegouders heeft Wijnans een uitgesproken me ning: "Pleegouders zijn voor mij professionele hulpverleners. Zij zijn getraind om met de pro blemen van het kind om te gaan en het de veilige plek te bieden die het thuis niet meer had. Pleegouders doen meer dan een gewoon gezin en moe ten daar ook voor gewaar deerd worden. Pleegouders ko men soms ook voor moeilijke beslissingen te staan en moeten dan professioneel genoeg zijn om door hun gevoel heen te gaan." Na de fusiegolf van de laatste jaren is het Centrum voor Pleegzorg een grote organisa tie geworden. Vanuit de loca ties Voorburg en Leiden ver zorgt dit neutrale Centrum de begeleiding van ruim 900 pleegouders. Als onderdeel Stichting Jeugdwelzijn heeft de Christelijke Pleegzorg, vanuit de locatie Dordrecht, zo’n 40 pleeggezinnen onder haar hoede. De landelijke Stichting Nidos, met onder andere een kan toor in Gouda, begeleidt pleegouders die een Alleenstaande Minderjarige Asielzoeker (AMA) in hun ge zin hebben opgenomen. De William Schrikker Stichting is eveneens een lan delijk organisatie die gehandi capte en langdurig zieke kin- van de Gereformeerd heeft voor gehandicapte en langdu rig zieke kinderen (William Schrikker Stichting) en de Pleegzorg voor Alleenstaande Minderjarige Asielzoekers. De ervaringen met hun pleegdoch ter Brenda waren voor Hijltje de aanleiding om te gaan schrijven: "Brenda was een aids-baby en de mensen in de omgeving wisten vaak niet hoe ze daar mee om moesten Wie pleegouder wil worden moet in ieder geval voldoen aan de volgende voorwaarden: - minimaal 2I jaar oud zijn - geen strafblad hebben - een stabiele leefsituatie heb ben - de begeleiding en procedures van het Centrum voor Pleegzorg aanvaarden - flexibel zijn, over een prakti sche instelling beschikken en niet snel in paniek raken. Wie aan deze voorwaarden vol doet, en er over denkt om "Ouder voor Even" te worden, doet er verstandig aan om infor matie op te vragen en zich in te laten schrijven bij een Pleegzorgorganisatie. Voordat een potentiële pleegouder aan het voorbereidingsprogramma deel mag nemen, doet de Raad voor de Kinderbescherming on derzoek naar zijn antecedenten. Wie eenmaal geaccepteerd is als aspirant-pleegouder moet het geduld opbrengen tot hij ge- matched worde Deze pleegou ders staan in het "bestand" van de pleegzorgorganisatie en heten dan ook "bestandspleegouders". De Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen (NVP) zorgt met onder andere koffie ochtenden, gespreksgroepen en thema-avonden voor het bindend element tussen plee gouders. Klazina Knobbout is gastvrouw van de koffiegroep in Alphen aan den Rijn: "Elke maand ko men we als pleegouders (voor namelijk moeders met kinde ren) bij elkaar om van alles uit te wisselen. Gewoon even bij- - praten, bij elkaar stoom afbla zen en elkaar oppeppen om door te gaan. Wat een buiten staander nooit zal begrijpen maar waar een andere pleegou der maar een half woord voor nodig heeft. De koffieochten den zijn dé manier om met an dere pleegouders in contact te komen." De NVP beantwoordt ook al lerlei vragen en behartigt zowel collectief als individueel de be langen van pleegouders. ALPHEN - Onder de naam "Öuders voor Even" voert Pleegzorg in de komende twee jaar een landelijke campagne. De Pleegzorg wil graag nieuwe pleegouders werven én allerlei misvattingen over het plee- gouderschap uit weg ruimen. Veel Nederlanders hebben wel eens over Pleegzorg gehoord maar hebben daar vaak een verkeerd beeld bij. Pleegzorg is crisisopvang - Langdurende pleegzorg, met als specialismen de Therapeutische Gezins Verpleging (TGV), het Groot- Pleeggezin, de Pleegzorg nen zeggen. Als een plaatsing echt niet lukt ben je geneigd om zolang mogelijk door te blijven gaan. Dat moet je dus niet doen." De Stolwijkse weet waar zij het over heeft. Hijltje en Piet Vink heb ben niet alleen twee "eigen" en twee adoptiekinderen maar ook vijf pleegkinderen. "Vier pleegkinderen zijn gekomen als crisisplaatsing en daarna bij ons gebleven. Zo’n I6 an- Als ervaren pleegouder geeft Hijltje Vink een tip aan iedereen die er over nadenkt om pleegoudér te worden: "Kijk eens een tijdje over de schouder van een pleegouder mee. Je zult dan zien dat pleegou ders gewone ouders zijn, geen su- per-ouders.Wel hebben zij voor kin deren een plek in hun huis en hun hart. Pleegouders moeten goed hun eigen grenzen bewaken en nee kun- 2. overige vergoedingen De pleegouders van kinderen met een justitiële plaatsing ontvangen een tegemoetko ming voor "bijzondere kos ten" zoals premie ziektekos tenverzekering, allerlei schoolkosten, kosten van een bril of contactlenzen, aan schaf reparatiekosten van een fiets. Bij een vrijwillige plaatsing komen deze kosten voor rekening van de eigen ouders. - Betaalde pleegzorg i$ nog in een experimenteel stadium. ders en moeders. Kortom, het ver andert haar hele leven. En al vindt ze het wel leuk bij Jop, en al lijkt het als of het heel goed met haar gaat diep in haar hart is het verlangen:Te wonen bij haar eigen vader en moe der. Het lijkt erop dat Hijltje onbewust haar pleegkinderen inspireert: "Elizah heeft meegedaan aan een prijsvraag van het Nationaal Fonds Hoe zij over denkt vat ze als volgt samen: "Als maatschappelijk werkster de bezoekregeling aan de zie ik pleegouders als colle gae. Je streeft samen één doel na, n.l. dat het kind zich op een positieve manier kan ont wikkelen. Bij sommige gezin- belangrijk hulpmiddel nen kom ik al zeven jaar. Dit achter te komen wat pleeg- schept een band en als het kinderen bezighoudt en waar goed gaat met het kind kun je ze mee geholpen kunnen het gevoel van blijdschap de- worden." De inzet van plee- len. Gaat het echter niet gouders maakt op Cecile de goed, dan deel je in de teleur- Quay veel indruk: "Ik sta iede- stelling. Ik heb veel respect voor pleegouders, voor het werk dat ze doen. Je gezin openstellen om een kind te helpen geeft voldoening." Als orthopedagoog onder steunt de Goudse Cecile de Als het gaat om de zorg voor het kind, staan pleegouders niet alleen voor die taak. Maatschappelijk werksters bieden pleegouders onder- Pleegzorg steuning en krijgen zelf een steuntje in de rug van allerlei deskundigen. Leni Bouman heeft als maat schappelijk werkster in ver schillende vormen van pleeg zorg gewerkt. De Alphense is net terug van Internationale PI eegzo rgconferenti e F* I.

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 19