R Roos: oprichter en erelid van de bibliotheek in Waddinxveen Gillende kinderen BUURT BEMIDDELING Papieren theater, écht iets bijzonders en vreemde gasten contact op met de buurvrouw, mevrouw de Jager. Ze kent de klachten van haar buren. Ze draait nu na tien uur 's avonds geen muziek meer en ze zet de vuilniszak op het juiste mo ment buiten. Mevrouw de Jager heeft er moeite mee dat de buurman alleen maar klaagt. „De buren groeten me nooit en de kinderen mogen niet op hun stoep spelen, want dan ma ken ze herrie. Ik heb het idee dat zij bepalen hoe ik moet le ven en dat ik hen moet ge hoorzamen.” Mevrouw de Jager wil graag meedoen aan een be- middelinggesprek. College ziet kosten milieudienst en brandweer stijgen Bibliotheek viert zeventigjarig jubileum De Zangvogels zijn weer begonnen WADDINXVEEN - Kinder- en tienerkoor ’De Zangvogels’ zijn dinsdag I0 september weer be gonnen met hun eerste repeti-. tie. Het koor is verdeeld in drie groepen en hebben de volgen de repetitietijden: het A-koor van 5 t.m. 8 jaar van 16.15 tot I6.45 uur; het B-koor 8 t.m. 11 jaar van I6.45 tot I7.30 uur en het tienerkoor I I t.m. I6 jaar van 17.30 tot 18.15 uur. De re petities vinden plaats in ’De r Colofon MEDISCHE DIENSTEN 'S KERKDIENSTEN (Ol 82-322 488) PAGINA 7 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN MID gers, startzondag/jeugddienst en Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 9.30 uur ds. C.D. Zon- nenberg 17.00 uur ds. C.D. Zonnenberg Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrixlaan zondag 9.30 uur ds. C. de Jong,startzondag/jeugddienst De Morgenster, Sterrenlaan zondag 9.30 uur ds.J. de Jong 17.00 uur ds.J. de Jong De Hoeksteen, Esdoornlaan zondag 9.30 uur ds. H. Schipaan- boord I8.30 uur ds. H. Schipaanboord Sectie ’De Rank’, confessioneel- hervormde gemeenschap, Coe- necoopcollege zondag 10.00 uur ds.W van Laar, Gouda I8.30 uur jeugddienst Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Ontmoetingskerk, Groensvoor- de vrijdag 10.00 uur Ouderenvie ring, pastor A. vd Helm zaterdag 19.00 uur Woord- en Communieviering, pastor M. Ameling zondag 1115 uur Gezinsviering, pastor A.vd Helm Hij ging zaterdag op de fiets naar Waddinxveen en kwam dan maandag weer terug. Hij logeer de bij ene Bernard van Rijn en vertelde dat hij een zoon had die meubelmaker wilde worden. Waddinxveen was toen dè meu- belmakersplaats en zo ben ik bij Van Schaik Berghuis terecht ge komen.” WADDINXVEEN - De Openbare Bibliotheek bestaat vandaag, woensdag 11 september, ze ventig jaar. Een mooi moment om terug te blik ken op zeventig jaar boekuitleengeschiedenis, om plannen voor de toekomst te maken én na tuurlijk om een feestje te geven. Dat laatste ge beurt met verschillende activiteiten. Zeventigjarige inwoners worden zowel in als buiten de bieb extra in het zonnetje gezet (via de boekendienst en maaltijd aan huis via Sou- burgh en 70-jarige biebbezoekers die lid zijn). Iedereen die nog geen lid is kan op 11 sep tember een geschenkbon afhalen voor drie maanden gratis lezen. Leden krijgen op woensdag 11 september een geschenkbon, waarmee één gratis CD, Cd-rom of videoband kan worden geleend. Ter gelegenheid van het jubileum zijn vijf boe kenleggers in de maak. Allen met een verschil- lisatiecommissie was die biblio theek opgericht, met als voor zitter dominee Smit. „Ik ben in I932 begonnen bij het sluisje aan de Noordkade. Daarvoor stond een loods, ei gendom van Akerboom, een vrachtrijder. Wij mochten een gedeelte van die loods gebrui ken voor onze boeken. Eens in de week, op zaterdag van zeven tot negen uur ’s avonds, was er uitleen. Dan waren de winkels ook open. Ik werkte om de drie weken in onze bibliotheek”, vertelt de heer Roos. De boeken waren toen nog niet collectie studie- en leesboeken. Uit de jongensvereniging, de lende afbeelding uit de schilderijenserie ’Hoe den' van Rob Kempkes. De eerste verschijnt op 11 september, de anderen in de komende maanden. Jonge lezers kunnen op 11 september naar de voorstelling van De Stampertjes. Zij spelen onder meer bekende liedjes van Annie M.G. Schmidt. De Stampertjes brengen een muzika le act vol humor en nostalgie in een theatrale omgeving. Na drie uur beginnen de voorstellingen van Het Papieren Theater van Ab Visser. Het Pa pieren Theater bestaat uit poppenspel met handpoppen en marionetten. Visser speelt onder meer sprookjes en volks sagen. De maandelijkse tentoonstelling is in septem ber gewijd aan Het Papieren Theater van Ad Visser. die je thuis kunt uitknippen en -vouwen, de theaterfiguurtjes moeten op een stokje worden gezet. De meisjes kwamen ver volgens graag naar de voorstel lingen kijken”, vertelt Ab Visser tussen het opzetten van zijn tentoonstelling door. Ze werden -en worden nog steeds- gemaakt in verschillen de vormen, maten en decors. Van heel uitgebreid met decor- WADDINXVEEN - Het college van Burgemeester en Wethou ders krijgt te maken met stij gende kosten van de milieu dienst en regionale brandweer. Dat laat burgemeester Jonkman weten. „We zullen de komende twee jaar forse investeringen moeten doen in vergunningen en handhaving van de milieu dienst. Dat is wettelijke nood- Redactie Sanne van der Kolk 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost zondag 9.30 uur ds.A.W. van der Plas 17.00 uur ds.A.W.van der Plas GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- de zondag 9.30 uur ds. P.A.C. Bon- Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax: 0172-212168 Advertenties Telefoon 0I72-2II73I E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Bezorging Telefoon: 0181 -219612 OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: I0.00 uur leesdienst I8.30 uur leesdienst JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uurWachttorenbespreking GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 09.30 uur ds. E. Brink 16.30 uur ds. H. ten Brinke, Bo degraven REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzin nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zondag 22 september 10.00 uur ds.A.S. Lenselink VOOR SPOEDEISENDE HUIS ARTSENHULP BUITEN KANTOORUREN A//e auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V. c.q. de betreffende auteur. staat sedert 1982 open voor ie dereen, van welke gezindte dan ook.” In datzelfde jaar werd hij als pionier van Waddinxveense bibliotheekwerk en bestuurder van de bieb benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nas- sau en tot lid van verdienste van het Nederlands Bijbelgenoot schap in Utrecht voor het mede leidinggeven aan het bijbelwerk van de plaatselijke afdeling en zijn jarenlange inzet als penning meester van het genootschap. de christelijke bibliotheek geld van de gemeente en kwamen ook mensen van buiten boeken lenen. „Er werd altijd al betaald voor het lenen van boeken. Ik meerd. Betrokkenheid bij gees telijke lectuur, was er zeker. Roos zelf heeft zichzelf zijn hele leven mede laten inspireren door boeken. De overstap van christelijke naar openbare bibli otheek was niet simpel voor de oprichters met hun principes; het was slikken. Als de subsidie kraan zou worden dichtge draaid, zou er niets overblijven. „Wij konden het op onze ma nier niet volhouden”, erkent de heer Roos. „De bibliotheek Mededeling: De regeling ’medische week enddienst’ is uitsluitend be doeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. Ol82-563500, fax.nr. 0182-563521Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00- 17.00 uur. voorstellingen te geven. Deze week is hij in Waddinxveen. Al meer dan 25 jaar is het Pa pieren Theater zijn hobby en dus kan hij er ook enthousiast over vertellen. „Het papieren theater werd vooral gekocht door de elite die het vervol gens thuis gebruikte. Met name de jongens, want er kwam toch een stukje techniek bij.Je koopt namelijk een soort bouwplaat van 1,32 euro per inwoner, voor het realiseren van een grote meldkamer voor de regio. Jonkman: „Je kunt er niet onderuit. Daarnaast moe ten we rekening houden met de inkomsten van het rijk die mo gelijk drastisch zullen teruglo pen. Ook in die zin zijn we niet zo vrolijk, het vraagt nogal wat de Hervormde Kerk ook een eigen bibliotheek, achter hun kerk.” Het heeft lang geduurd eer de bibliotheek subsidie kreeg. Het gebouw werd wel onderhouden met geld van de gemeente. In de jaren dertig had Waddinxveen ongeveer zesdui zend inwoners. Waddinxveen was overwegend christelijk, maar niet uitsluitend gerefor- drugs te maken?", vraagt hij be zorgd. Mevrouw de Jager stelt hem gerust. Het zijn haar broers en zwager. Ze nodigt de buren uit een keer bij haar op bezoek te komen als haar fami lie er is. Dan kunnen ze eens met elkaar kennismaken. Het echt-paar De Koning is gerust gesteld en neemt de uitnodi ging aan. Na het gesprek bren gen ze mevrouw de Jager naar huis. "Gewoon aanbellen als je in de put zit hoor," zegt me vrouw De Koning. ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK De Vierstroom Spreekuur: Maandag t/m don derdag van 09.00 tot I0.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat I2, 2741 HS Waddinx veen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na I0.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatie- buro Waddinxveen per l-l- 2001maandag I 1.00-12.30 uur. RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 15.30 uur Doopdienst in het gebouw van de Christenge meente Bethel, Boomgaard 2.I te Boskoop CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag 11 september I9.45 uur ds. J.G. van Tilburg zondag 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg woensdag I8 september I9.45 uur ds.J.G. van Tilburg BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag 10.00 uur spreker: de heer S.Verkerk Koning (58) werkt als oproep kracht in het ziekenhuis. Ze heeft vaak ochtenddienst en gaat daarom vroeg naar bed. Vanwege de drukte van de kin deren kan ze niet in slaap ko men. Het echtpaar De Koning staat verder wantrouwend te genover de nieuwe buren. Ze krijgen vreemde mensen over de vloer, die rondlopen met op zichtige, gouden kettingen en tatoeages. Die mensen moeten wel iets met wapens of drugs te maken hebben. Laatst is één van hen zelfs via de achterdeur zaak”, aldus Jonkman. De begro- ging volgen ting van de regionale brand weer komt ook veel hoger uit dan verwacht. Het gaat hier om de vorming van één grote veilig- heidsregio voor het gebied Mid den Holland dat loopt van Hil- legom tot Schoonhoven. Deze begroting zal met 6,05 euro per inwoner stijgen. Daarnaast zal er waarschijnlijk nog een stij- worstelingen van ons.” ROOMS-KATHOLIEKE KERK StVictorkerk, Zuidkade zondag 9.30 uur Woord- Communieviering, pastor M. Ameling dinsdag 17/9 19.00 uur Eucharis tieviering, pastor A. vd Helm WADDINXVEEN - Zeventig jaar bibliotheek in Wad dinxveen en dat dankzij de oprichter, de nu negentigjari ge heer Piet Roos. „Oprichter? Nou nee hoor”, zegt hij meteen. „Ik heb dat natuurlijk niet alleen gedaan.” Be scheidenheid, een gedegen kennis van zaken en een heel erg fijn gevoel voor humor, dat zijn typerende eigen schappen van de heer Roos. Meneer en mevrouw De Ko ning verhuisden vijf jaar gele den van het centrum van de stad naar een buitenwijk. Uit het centrum zijn ze wegge vlucht voor de herrie en de cri minaliteit. In de buitenwijk ho pen ze rust en gezelligheid te vinden. Sinds een jaar is het echter met de rust gedaan. Een moeder met vier kinderen heeft de eengezinswoning naast hen betrokken. De kinderen rennen gillend door het huis. Bij mooi weer spelen ze tot laat in de avond buiten. Mevrouw De DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 Zondag 22 september 11.00 uur pastor J.L Delhaas, I e zondag vd herfst, 19e zondag na Pinksteren, Soekkot HuisArtsenPost Midden-Hol- land (HAP MH) Jan van Beaumontstraat 4 2805 RR Gouda tel. 0182- 322 488 Bij buurtbemiddeling bestaat ge heimhouding. Bovenstaand voor beeld komt uit een andere ge meente in Nederland. De namen en omstandigheden zijn vanwege de privacy veranderd. Heeft u overlast van uw buren of bent u verwikkeld in een burenruzie, bel dan naar buurtbemiddeling Gouda, Waddinxveen valt ook on der het werkterrein: 0182 - 528888. Hoeksteen’ (Esdoornlaan 2). De Zangvogels staan onder lei ding van dirigent Martien van der Zwan en geven regelmatig uitvoeringen. Binnenkort zin gen zij in een zorgcentrum in Oudewater. Verder werken ze mee aan een kerstconcert met het grote koor ’Vox Jubilans’ en het jongerenkoor. Kinderen die van zingen houden, zijn har telijk welkom op een van de re petities. wisselingen, lichteffecten tot extra versierselen als bladgoud. De speler zit zelf achter een gordijn en kan de papieren fi guurtjes bewegen door middel van stokjes of marionetten touwtjes. „Nee, het is geen poppenkast. Dit is echt an ders”, verklaart Ab Visser daar bij. Een deel van zijn collectie staat uitgestald in vitrines van de bi bliotheek, woensdagmiddag geeft hij voorstellingen met het theater. Visser: „En bij voldoen de belangstelling wil ik donder dagochtend ook nog wel even terugkomen.” Dienstdoende apotheek: Dagelijks vanaf 17.30 uur en in het weekeinde: Dienst Apo theek Midden-Holland, Ronsse- weg 138, Gouda. Telefoon 0182-698820. Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrech- terf 42, Waddinxveen, tel. 0182- 6131 12. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens af spraak. en zal haar best doen geen overlast meer te bezorgen. Wanneer de bemiddelaars vra gen wat ze precies zou kunnen doen, zegt ze de kinderen eer der naar bed te zullen brengen. Dan barst ze plotse-ling in hui len uit. Ze vertelt dat ze veel problemen heeft. Ze zit in de schulden, worstelt met haar ge zondheid en heeft moeite om haar jongens in het gareel te houden. Eigenlijk heeft ze hulp nodig. Haar tranen zijn voor mevrouw De Koning aanleiding om zich in het ge-sprek te mengen. Ze geeft aan dat ze bereid is om in te springen als het nodig is, geeft tips waar de buurvrouw terecht kan voor hulp en wil 's avonds best af en toe op de kinde-ren passen. Nu snijdt meneer De Koning het gevoeli ge onderwerp criminaliteit aan. Hij vraagt zich af wie er bij de buurvrouw 's avonds over de vloer komen."Dat heeft toch niets met wapenhandel en J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182-632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur volgens afspraak, tel. 0182- 610462 of 0182-516876. Dierenkliniek Zevenhuizen, drs. M.C. Pilgram, Zuidplasweg la, Zevenhuizen, leder weekeinde spreekuur volgens afspraak, voor spoedgevallen tel. 0180- 631451 of 06-11163246, voor minder dringende vragen: vra- gen@dierenkliniekzevenhui- zen.nl. ben bij verschillende mensen langs geweest om te vragen of zij, bijvoorbeeld voor een tien tje, donateur wilden worden. Dat was in die tijd een groot be drag.” In de bieb oude stijl zat er ie mand bij de kaartenbak en twee tot drie anderen zochten boe ken op en stonden de lezers te woord. De namen van degenen die boeken meenamen werden opgeschreven. „Om negen uur zaterdagavond sloten we en dan ging ik op de fiets naar mijn ou ders ik Lekkerkerk. Ds Smit maakte de eerste boekenlijst. We werkten nog niet met kaar ten toen. Iemand die achter de balie stond haalde de gekozen boeken uit de rekken. Wij had den ontspanningslectuur en christelijke romans. Enkelen van ons lazen de boeken, vooral in het begin, voordat we ze koch ten, later gebeurde dat niet meer zo vaak.” De boeken van de christelijke bibliotheek wer den gekocht bij Haasbeek in Al phen, in die tijd niet echt een christelijke,, maar meer een tweedehand boekhandel. Na de oorlog verhuisde de christelijke bibliotheek naar de Nesse, naar een klein gebouwtje naast Blitterswijk, dat er nog steeds staat.Tot ver in 1960 de den de medewerkers alles pro deo. „Eigenlijk heeft het ons al leen maar geld gekost, maar dat was geen probleem.” „In de oorlog werd ik eerst in Zwienmund te werk gesteld en ik 1943 ben ik ondergedoken”, vertelt de heer Roos. „Ik heb toen weinig voor de bibliotheek kunnen doen. Mijn schoonvader nam mijn werkzaamheden daar over. In de oorlog waren en geen kranten meer. De mensen wilden toch lezen, dus de boe ken vlogen weg. In die tijd had Als het even kan woont hij de kerstbijeenkomsten en andere hoogtijdagen in de bieb bij, vaak meisjesvereniging en de evange- met zijn bijna 89-jarige echtge note, met wie hij vorig jaar sep tember het zestigjarig huwelijks feest vierde. Volgende week hopen zij hun kinderen van de partij te zijn bij de viering van het zeventigjarig bestaan. Roos werd in Vinkeveen/Waver- veen geboren, waar zijn vader predikant van de gereformeerde kerk was. Op zijn vijfde jaar ver huisde hij naar Lekkerkerk en dankzij zijn vader kwam hij op zijn zeventiende in dienst van Van Schaik en Berghuis aan de Zuidkade. „In die tijd was de ge reformeerde kerk Waddinxveen vacant. Mijn vader leidde op zondag diensten voor de classis, geplastificeerd. Ze werden in hard pakpapier gekaft. Voor de drie verenigingen van de kerk waren rond de honderd boeken beschikbaar. „Stond er een vloek in, dan werd die doorge schrapt. Dat mocht echt niet”, herinnert de oud-bibliothecaris zich. „Ja, zo ging het in die tijd. Nu schamen mensen zich hele maal nergens meer voor om Het loon bedroeg acht gulden in iets te zeggen. Zij doen het zelf, de week, in die tijd geen echt Ik praat niet anders dan ik vroe- goed salaris voor een jongen ger deed. En de groepen waarin van zeventien jaar die datzelfde bedrag aan kostgeld moest be talen. Hij kreeg er ik vanuit de kerk zat, dat was toch een bepaalde groep van de één gulden bevolking.” bij.” De leerling meubelmaker Op een gegeven ogenblik kreeg ging naar de zangvereniging en naar de jongerenvereniging van zijn kerk, dat was toen de gere formeerde Kruiskerk. Daar werd hij bibliothecaris van een Waddinxvener P. Roos stond zeventig jaar geleden aan het begin van de bibliotheek. (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) bij hen binnengelopen. Dat is de druppel die de emmer doet overlopen en meneer De Ko ning schakelt de wijkagent in. De wijkagent verwijst hem naar buurtbemiddeling. Een persoon van buurtbemid deling neemt zo snel mogelijk contact op met beide buren. In het eerste gesprek blijkt dat het echtpaar De Koning hier is komen wonen, omdat het hoopte dat rustiger zou zijn dan in het centrum. Het stelt hen teleur dat dit niet het geval is. Het echtpaar haji bovendien goed contact met de vorige bu ren. Dat maakt de irritatie over het jonge gezin begrijpelijk. Ook keurt het echtpaar De Koning de manier waarop de buurvrouw haar kinderen op voedt af. „Ze brengt ze te laat naar bed, ze verwent de kinde ren en ze heeft geen gezag. Bo vendien kookt ze niet, want ik zie de kinderen regelmatig bij de snackbar staan.” Buurtbemiddeling neemt nu WADDINXVEEN - Het begrip theater is niemand vreemd. Maar een papieren theater is een stuk minder bekend. Toch is het iets heel bijzonders en Ab Visser weet daar alles van. Hij heeft diverse exemplaren in de loop der jaren verzameld en heeft zich de bijbehorende ver halen eigen gemaakt. Samen met zijn theatertjes van papier trekt hij door het land om Een week later zitten de beide buren met twee bemiddelaars rond de tafel. De familie De Koning rept met geen woord over de in hun ogen verkeerde opvoeding van de buur-vrouw. Ze maken slechts duidelijk dat ze hun rust hard nodig hebben, omdat ze vaak vroeg op moe ten staan. Mevrouw de Jager zegt hiervoor begrip te hebben Spoedeisende huisartsenhulp U kunt alleen na een telefoni sche afspraak voor spoedeisen de huisarstenhulp buiten kan tooruren: - op werkdagen van 17.00 uur 's avonds tot 08.00 uur ’s och tends - op zaterdag, zondag en feest dagen terecht bij: - s - r ...z^

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 7