Bijzondere verhalen tijdens open monumentendag Vredesweek in tijd van oorlogsdreiging Informatiebus Fancy fair op Eben Haezerschool inventarisatie woningen Colofon Bromfietser onderuit Mantelzorgcafé a MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN Boom kappen AZC Oefeningen: Tip van de maand: De maandelijkse rubriek van de commandant f'",:. f WOENSDAG 18 SEPTEMBER 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 7 en Groens- (Foto: Artistic Art/Liesbeth van der Vis.) Groens- I iV Commandant Brandweer G.J. Huizer Sectie ’De Rank’, confessio- neel-hervormde gemeenschap, Coenecoopcollege zondag I4.30 uur ds. M. de Boer en ds. M.A. Bos (bevesti ging en intrede) De Morgenster, Sterrenlaan zondag 9.30 uur ds. C.D. Zon- nenberg 17.00 uur ds. T. Spanjer, Oolt- gensplaat Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan zondag 9.30 uur ds. J.P. de Ko- ning, Reeuwijk 13.30 uur Trektochtdienst in Ontmoetingskerk De Hoeksteen, Esdoornlaan zondag 9.30 uur ds. W. van Vreeswijk, Bergambacht I8.30 uur ds.A.W. van der Plas Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 9.30 uur ds.W.G. Ger ritsen, Oud Alblas 17.00 uur ds. C.D. Zonnenberg Medische diensten Huisarts en apotheek voor alle inwoners van de regio Midden- Holland Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Ontmoetingskerk, voorde zaterdag 19.00 uur Woord- en Communiedienst zondag I I.I5 uur Eucharistie viering, pastor W. vd Meer tel. (0182) 322 488 (alleen na telefonische afspraak) twee missen gehouden in de St.Victorkerk. De parochia nen worden begeleidt door een team van pastores uit Waddinxveen, Boskoop en Reeuwijk Internet: www.brandweerwad- dinxveen.nl. Email: info@brand- weerwaddinxveen.nl Wat te doen bij een beginnen de brand: Probeer kalm te blij ven en handel voor u gaat blus sen eerst deze drie punten af: heid 2. Bel de brandweer (I I2) 3. Breng uzelf nooit in gevaar Boskoop. Pastor Ad van der Helm doet dan de eucharistie- ver- telt tijdens deze dienst over haar vlucht uit Rwanda in I995. Het is een aangrijpend verhaal, want terwijl zij veilig in Nederland was, werden haar man en kinderen vermist.Voor Redactie Sanne van der Kolk 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voor Waddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Artistic Art Photography, K.W. plein 2,Waddinxveen. tellen sieren de zijbeuken. Er valt veel over de kerk te ver tellen maar wellicht is het nog belangrijken dat men be seft dat dit alles niet verloren mag gaan. De parochie doet er alles aan om het te behou den. Zo heeft men een aan- en afwateringssysteem onder de kerk aan gebracht zodat de waterstand gelijk blijft en de koppen van de palen niet zullen uitdrogen.Volgens ken ners zit er ook een koppel vleermuizen onder de kerk vloer. Onlangs zijn ook de portretten van de pastoors gerenoveerd. Aan alles zie je dat de parochie en de werk groep er alles aan doet om de kerk zo goed mogelijk te onderhouden en daarmee te behouden. Want voor de ge schiedschrijving van Waddinx veen is de kerk van essentieel belang. Een spontaan optreden van de Boskoopse organist Hans Ferweda liet het orgel in haar ware omvang horen. Ook de vaste organist de heer Arons- son gaf nog twee concerten. Elk weekeinde worden er moeten we afzien van geweld en de handen ineenslaan voor vrede.’ De vredesweek start op 2I september in de Ontmoetings kerk in Waddinxveen. Zondag 22 september begint om 9.30 uur een vredesdienst in de RK- REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zondag I0.00 uur ds. A.S. Len- selink OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: I0.00 uur leesdienst I8.30 uur leesdienst CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag 18 september I9.45 NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost zondag 9.30 uur Prof. Dr. W. Balke, Hilversum 17.00 uur ds. H. Schipaanboord Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax: 0172-212168 Advertenties Telefoon 0172-211731 E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM'ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Bezorging Telefoon: 0181 -219612 JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat I0.00 uur Openbare toespraak II.00 uur Wachttorenbespre king GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 09.30 Rijnsburg I6.30 uur ds. B. Gratz, Alblas- serdam BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag I0.00 uur spreker: de heer D. van Roode Dienst Apotheek Midden-Hol- land (DAM) Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het GHZ) 2803 ZR Gouda tel. (0182) 69 88 20 www.dam-mh.nl GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, voorde zondag 9.30 uur ds. P.A.C. Bon- gers, doopdienst I3.3O uurTrektochtdienst RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 10.00 uur spreker: Rins- ke Krale WADDINXVEEN - De St. Victorkerk staat een heel eind buiten het centrum, maar is eigenlijk het meest bepalende beeld aan de zuid- zijde van Waddinxveen. De St. Victorkerk hield ook afgelo pen zaterdag in het kader van Monumentendag Open Huis. Voor wie de kerk en de om liggende tuin nog nooit heeft gezien valt direct op dat dit een juweeltje van een kerk die als rustpunt dient in het drukke bestaan van alle dag. Een zeer actieve groep vrij willigers doet er alles aan om de kerk in conditie houden. En dat valt niet mee. De in 1880 gebouwde kerk heeft de afgelopen jaren di verse restauraties ondergaan onder andere aan de toren. Onlangs werd het dak aange pakt maar zoals nu blijkt le vert een weerbarstige water afvoer nog steeds problemen op. Grote en kleine zorgen dus voor deze parochie. Men doet er zelf alles aan om geld voor de benodigde reparatie in te zamelen. Subsidies van gemeente of het Rijk zijn voorlopig nog niet te ver wachten. Je zou bijna kunnen zeggen dat de architect E.J. Margry hieraan nog een beet je schuldig is. Hij heeft name lijk een flink aantal soortgelij- kende kerken ontworpen en gebouwd zodat het unieke karakter, volgens de regels van de Monumentenwet, ge heel teniet wordt gedaan. Hierdoor is de St.Victorpa- rochie er nog steeds niet in geslaagd om de kerk onder de vlag van een officieel mo nument te krijgen. Voor Waddinxveen heeft de kerk echter wel een histori sche waarde. De heer Boom ers vertelt dat in de 16e eeuw een Rooms Katholiek kerkje in het centrum van Waddinxveen heeft gestaan. Met de Reformatie is deze door de protestanten gean nexeerd. Pastor Cornelis de Jager zou er uiteindelijk voor zorgen dat Waddinxveen weer een katholieke kerk kreeg. De kerk die hij liet bouwen mocht echter niet op het grondgebied van Wad dinxveen staan en daarom kocht hij rond 1665 een kavel net buiten het dorp. Waar nu de kerk staat behoorde vroe ger tot Bloemendaal (Gouda). Daar werd de eerste kerk ge bouwd. Deze stond op de plaats waar nu de pastorie staat want de huidige kerk stamt uit 1880. Door de nieu we kerk ernaast te bouwen kon de mis gewoon door gaan.Vanuit de oude kerk is ook een aantal dingen meege nomen, zoals de bank in het middenschip van de kerk. Het meest belangrijke stuk is wel het Mariabeeld. Het komt oorspronkelijk uit de Goudse St. Janskerk. Bekend is dat al in 1326 deze kerk een Maria kapel had met het genade beeld waarbij dag en nacht een licht brandde.Vele ge bedsverhoringen werden toe geschreven aan de voorspraak van de Heilige Maria. Sinds 2 februari 1667 (Maria Licht mis) staat het beeld in Wad dinxveen dankzij de bemidde ling van pastoor De Jager’. Aan de brandschildering in de ramen in de Mariakapel is nog te zien dat zich ook in Wad dinxveen wonderen bleven voltrekken. Zo staat daar te lezen en te zien dat ’Marchje Cornelis uit Reyerskoop (Bo skoop) verlost werd van de duivel door een kaars te branden bij de heilige Maria. Ook achter het altaar bevin den zich gebrandschilderde ramen. De I4 panelen die het verhaal van de kruisweg ver- Achter de kerk bevindt zich nog het oude kerkhof. Alleen in familiegraven kan hier nog worden bijgezet. De tuin is een beetje verwilderd maar straalt wel de rust uit die ze uit moet stralen. Boomers vertelt dat helaas een oude boom midden in de tuin ge kapt zal moeten worden. „Deze is helemaal dood en we willen niet het risico lo pen dat hij bij de eerste de beste storm omgaat of dat er takken afbreken en nog meer schade veroorzaakt.” Hij ver telt zich zorgen te maken over verkeerde berichtgeving, waardoor de indruk is gewekt dat er gezonde bomen gekapt gaan worden. Het wachten is nu nog op de vergunning, ver telt hij. (KS) Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V c.q. de betreffende auteur. Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. In verband met vakantie houdt de brandweer allerlei kleine oefeningen. Bij diversen bedrij ven is geoefend met het red den van één persoon en blussen van kleine (beginnen de) brandjes. bleken ze in een vluchtelingen kamp in Zaïre te zijn. Pastor Marijke Ameling heeft zich des en sa men met vicaris-generaal Dick Verbakel gezorgd dat haar man en kinderen naar Nederland mochten komen. De man van Victoire, Lin Muy- zere, is thans koster in Wad dinxveen. Het RK gemengd koor St. Caecilia doet aan deze viering mee en er is een optre den van een koor van asielzoe kers. Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantoortijden: van 17.00 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: Voor spoedmedicatie buiten kantoortijden: van I7.30 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: skoop is een kleuter te water geraakt. Nog voor de brandweer uitrukte, kwam de melding dat de kleuter reeds op het droge was. Gelijk tijdig werd de Officier van dienst gevraagd om de ladder wagen van Gouda te begelei den naar de Piasweg om een persoon uit een woning te ta kelen, ter assistentie van de ambulance. Om I3.59 komt er wederom een loos alarm van de Bruggen. 7 augustus I5.00 water overlast. De politie Gouda vraagt om as sistentie bij de wateroverlast in de Goudse binnenstad. Van 15.00 uur tot 22.00 uur zijn wij aan het werk geweest. Onder wijl kwam een melding binnen betreffende een aanrijding met beknelling op de Al2. De be knelling viel mee, er hoefde nie mand bevrijd te worden. 9 augustus 12.03 assisten tie ladderwagen. Aan de Kon.Wilhelminasingel moest een patiënt horizontaal uit de woning getakeld worden. Via een raam hebben wij deze patiënt naar beneden gehaald, dit ter assistentie van de ambu lance. I4 augustus 20.44 kleine brand. Aan de Ringvaartsingel stond een wasdroger in de brand, dit WADDINXVEEN - Burgers die informatie willen over de wijze waarop hun huis geregistreerd staat door de gemeente, kun nen tot vrijdag I november te recht in de WOZ-bus, die tot die tijd op verschillende plek ken in Waddinxveen staat. Te vens kunnen huiseigenaren in de bus aanvullende informatie doorgeven, bijvoorbeeld over de bouwkundige staat van de woning, bodemverontreiniging of geluidsoverlast. Het betreft dan vooral gegevens die de in- ventariseerders niet van bui tenaf kunnen zien en die in ern stige mate voorkomen. Alle inwoners van de gemeente Waddinxveen worden uitgeno digd om bij de WOZ-bus de ge registreerde gegevens van hun woning op te vragen en te con troleren. Legitimatie is daarbij verplicht. De bus is ook te be zoeken als deze niet in de eigen wijk staat. De bus staat op de volgende plaatsen: Wijk Groenswaard ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade zondag 9.30 uur Woord- Communiedienst dinsdag 24/9 19.00 uur Eucha ristieviering, pastor A.vd Helm uur ds. J.G. van Tilburg zondag 9.30 en 17.00 uur Dhr. G. van Loenen woensdag 25 september I9.45 uur ds.J.G. van Tilburg gaf een hevige rookontwikke ling. De bewoonster ging met de ambulance mee. Het brand je was snel geblust. Verder op deze dag nog drie automatische meldingen bij alle drie was er niets aan de hand. I 7 augustus 03.39 auto te water. Op de Zuidelijke Rondweg had een automobilist de bocht ver keerd ingeschat waardoor hij na enkele bomen te hebben ge raakt in de sloot te recht kwam. De bestuurder was al uit de wagen voor de brandweer arriveerde. Het was niet geheel duidelijk of er nog meer perso nen bij betrokken waren, voor de zekerheid is de sloot nog doorzocht, maar niets aange troffen. 20 augustus 18.42 water overlast. Na een fikse regenbui dreigde tv WADDINXVEEN/BOSKOOP - Zaterdag 21 september start de vredesweek. Dat gebeurt terwijl de wereld bol staat van de oorlogstaal en oorlogsdrei ging. Juist daarom is volgens de katholieke parochiefederatie ’Levend Water’ zo’n vredes week, die 28 september wordt kerk aan de A.P. van Neslaan in afgesloten met een nachtwake voor de vrede, zo hard nodig. Pastor Marijke Ameling hoopt viering. Victoire Muyzere dat de vredesweek ook men sen die niet-katholiek zijn aan trekken. ’De vredesweek is voor ieder een die zich zorgen maakt over geweld, over oorlog en oor logsdreiging. Ik hoop dan ook hun dood werd gevreesd. Later van harte dat er uit allerlei kringen mensen meedoen. We kijken vaak niet verder dan ons eigen kringetje. Dat is jammer, tijds over haar ontfermd want als je elkaar wilt leren kennen, moet je bij elkaar op bezoek komen.’ Over het nut van een vredes week zegt Ameling: ’De ge schiedenis leert ons dat geweld nooit iets oplost. Geweld roep namelijk geweld op. Dat staat ook in de bijbel en daarom HuisArtsenPost Midden-Hol- land (HAP) Jan v Beaumontstraat 4 (bij de Jozef-locatie van het GHZ) 2805 RR Gouda REGIO - Steunpunt Mantelzorg organiseert vrijdag 20 septem ber tussen 10.00 en 12.00 uur het mantelzorgcafé. Mensen die zorgen voor een naaste met een ziekte of handicap, hebben hier de mogelijkheid om elkaar te ontmoeten. Doel van deze bijeenkomst is het bieden van een plek aan mantelzorgers waar zij elkaar ondersteuning kunnen bieden, waarbij lotge notenervaringen en informatie uitgewisseld kunnen worden, onder begeleiding van een des kundige. De bijeenkomsten worden iedere derde vrijdag van de maand gehouden en vin den plaats in café Réstistance, bij het Verzetsmuseum in Gouda, Turfmarkt 30. Aanmel den hoeft niet. DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 Zondag II.00 uur pastor J.L. Delhaas, Ie zondag vd herfst, 19e zondag na Pinksteren, Soekkot een magazijn achter het K.W. Plein onder water te lopen. Twintig zandzakken waren no dig om het magazijn droog te houden. Eerder op deze dag kwamen 3 automatische meldingen, bij de ze meldingen hoefde wij niet op te treden. 22 augustus 08.04 zuurstof in sloot. Het water van de sloten aan de Weidezoom had waarschijnlijk te weinig zuurstof, waardoor de vissen na adem lagen te hap pen. Met drie pompen werd er drie uur lang zuurstof inge pompt. 24 augustus 20.47 dreiging dijkdoorbraak. De dijk van de ringvaart aan de Jan Willem Frisoweg liep bijna over. Dat betekent voor ons zandzakken scheppen, sjouwen en stapelen. Na twee uur was (parkeerplaats sportzaal Groenswaard) op donderdag 19 september. Oranjewijk (par keerplaats Albert Heijn) op donderdag 26 september. Wijk Zuidplas (parkeerplaats winkel centrum Zuidplas) op zaterdag 28 september. Wijk Centrum (parkeerplaats winkelcentrum Passage, ingang Stationsstraat) op dinsdag I oktober. Bomen- wijk (parkeerplaats Gouwebad de Sniep) opmaandag 7 okto ber. Vondelwijk (parkeerplaats Gouwebos, Alberdingk Thijm- laan) op vrijdag 18 oktober. St. Victorwijk (parkeerplaats Apol- lolaan op vrijdag I november.) De bus is op werkdagen te be zoeken van 9.00 uur tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur. De WOZ-bus is dui delijk als zodanig te herkennen. Voor informatie over de stand plaatsen van de WOZ-bus op de overige werkdagen: Belas- tingteam van de gemeente Waddinxveen (tel. 0I82- 624816 of 0182-624549). kinderkramen, er komt een goochelaar, kinderen kunnen zich laten schminken, er is een boekenkraam en een aantal met lekker hapjes. De fancy fair duurt van 10.00 tot 13.00 uur. uur ds. C. Bijl, dijk dermate verhoogd dat wij met een gerust hart konden gaan slapen. 28 augustus 21.09 auto- brand Al 2 zuidbaan. Ter plaatse blijkt de auto mo- torpech te hebben. De auto stond onverlicht op de afrit, daarom bleef de commandowa- gen er bij tot de politie arri veerde. WADDINXVEEN - De Eben Haezerschool (J. Dorrekenska- de Oost 22) houdt op zaterdag 2I september rond en in het schoolgebouw een fancy fair. Er zijn diverse kinderspelletjes, Als het woord asielzoekers valt, wordt er natuurlijk even gepraat over het AZC dat in Boskoop zou komen. Dat er Boskoop geen AZC komt, noemt Ameling „een gemiste kans.” Zij vindt dat een AZC heel positief had kunnen wer ken. Ameling heeft in de korte tijd dat zij in Boskoop is ge merkt dat er van een grimmige houding iets van tolerantie kwam. „Maar tolerantie is een rotwoord, want als je iemand tolereert, wil dat nog niet zeg gen dat je iemand accepteert. En hoe diep zit de tolerantie bij ons. Kijk, om dat te zien wil de ik graag een AZC in Bo skoop. Ook dat heeft weer te maken met onze drang naar vrede.Tenminste, als ik mensen hoor praten, is iedereen voor vrede. Laten we dat in ons da- het gelijks leven dan maar eens waarmaken.” Tijdens de vredesweek is de RK-kerk in Boskoop elke dag open van 19.00 tot 20.00 uur. Iedereen is dan welkom om even na te denken, te bidden of elkaar te ontmoeten en over vrede te praten. De vredesweek wordt afgeslo ten met een ’Nacht van Verlan- IBreng huisgenoten in veilig- gen’ op zaterdag 28 september in de Ontmoetingskerk in Waddinxveen. Die nachtwake begint om 22.00 uur. ’s Nachts om 3.30 uur wordt er een stille tocht gehouden naar het oorlogsmonument. Om 6.00 is er een gezamenlijk ontbijt en daarna is er een af sluitende viering om 9.30 uur (sjb) WADDINXVEEN - Op woens dag II september om I2.30 uur reed een 21-jarige brom fietser op de Staringlaan in Waddinxveen toen hij door on bekende oorzaak een stoep- randje raakte. De bromfietser kwam ten val en raakte de al daar aanwezige lantaarnpaal. De bromfietser is met onbe kend letsel door de ambulance vervoerd naar het Bleuland. De politie heeft inmiddels een on derzoek ingesteld. Augustus Acties (uitrukken): 33 meldingen. 1 augustus 08.03 kleine brand. Aan de C.Huygenslaan I9 staat een woning die verbouwd wordt onder de rook. Een op lettende buurman belt direct de brandweer. De brandweer forceert de achterdeur en vindt in de keuken een rokende vuilniszak met bouwafval. 2 augustus 09.46 auto- brand AI2 noordbaan. Onderaan de afrit van de Al2 staat een rokende vrachtwa gen. De remmen waren vastge lopen en in brand gevlogen, een passerende vrachtwagen chauffeur die flessen drinkwa ter vervoerde, had de remmen al geblust. Om I9.46 uur komt er een automatische melding binnen van de Bruggen, hier blijkt niets aan de hand te zijn. 4 augustus 08.14 dieren te water. In het weiland achter de Nic. Beetslaan had een hond flink huis gehouden. De schapen wa ren uit paniek in de sloot ge sprongen. Diversen schapen waren gebeten en hadden gro te vleeswonden. Om de scha pen te redden werd gebruik ge maakt van een boot. De politie waarschuwde een dierenarts. 6 augustus 10.57 auto/per- soon te water. Aan de Goudse Rijweg in Bo- flftweer in befy f «Ma. de

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 7