TANKEN EN WASSEN [^^lDe Baanderij J Industriestraat 1 Gouda ’Onbegrijpelijke taal oorzaak van kloof tussen overheid en burger’ Veel animo voor fotoboek historisch Waddinxveen Gemeente wil samen met horeca en OVW zwerfafval te lijf gaan Akkoord over gemeenschappelijke meldkamer Raadslid Bos wil discussie over nestorschap r Discoweekend in het Zuidhonk Voor alle informatie over WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS z Jubileumfestival kjjkl u nu up unru yei vernieuwde site www.debaanderij.nl LEZERS SCHRIJVEN Jongens bedankt! Twee jeugddisco’s bij De Paddestoel Drie verdachten van ramkraak aangehouden 1 PAGINA 15 WOENSDAG 6 NOVEMBER 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN of tel. Ol 82-613267 (Gulf) Iedereen blij; tanken en wassen, dat doe je bij de Baanderij! raadsleden kunnen WADDINXVEEN - De volgen de kinderdisco in het Zuidhonk is op zaterdag 9 november. Van I8.30 tot 20.00 uur kunnen kinderen tot I2 jaar de dans vloer op. Voor de allerkleinste is het raadzaam als ouders er bij blijven. De kosten van deze kinderdisco is €l,50 pp, inclu sief een lot voor de loterij en I consumptiemunt. Het thema van deze kinderdisco is rood, dus trek je rode kleding uit de woning, en die in onze voortuin lag, heeft weggezaagd. Jongens bedankt. Kees en Cock Boer Neptunuspad en waarom om een bestuurlijk advies van het college wordt ge vraagd”, zo sprak WD-fractie- voorzitter Wientjens. Over de discussie die raadslid Bos voor stelt: „U vermengt nu twee func ties met elkaar, als fractievoor zitter moet ik mijn vragen stellen.” Zorgvuldigheid. Dat is waar het de burgemeester zo om ging bij de wijze van behan delen van juist déze vergunning. Omdat het een wethouder be trof die het afgeven van dit soort vergunningen in zijn eigen porte feuille heeft zitten. „Nee, het is Actuele brandstofprijzen Hulpverleningsprojecten Operatie Schoenendoos en nog veel meer... in kunt gooien”, aldus Dijk sterhuis. De cartoonist van het Week blad voor Waddinxveen vindt het een goede zaak om het zwerfvuil aan te pakken, maar vraagt zich af of de grote ber gen vuilniszakken elke donder dag voor de flats toch ook nog een keer worden aangepakt. „Jazeker”, verzekert Dijkster- huis. „We gaan begin volgend jaar een rondje inventariseren op welke plekken containers on der de grond moeten komen, we hopen in september of ok tober 2003 de containers te kunnen plaatsen”, legt Dijk- sterhuis uit. „Dat is een mil joenenoperatie, die moeten we zorgvuldig voorbereiden en dus neemt dat meer tijd in beslag dan een convenant te gen zwerfvuil.” sche Vereniging zoals deze krant abusieve lijk vorige week meldde. Het idee ontstond ruim twee jaar geleden, toen ze enkele arti kelen schreven voor de rubriek Historisch Waddinxveen die toen en ook nu weer in het Weekblad voor Waddinxveen te lezen is. Helemaal uniek was hun idee niet, er zijn al een stuk of vier boeken over Waddinx veen, dat maakte het voor de twee een uit daging om er niet eerder gepubliceerde fo to’s voor te zoeken. Dat is ruimschoots gelukt, foto’s zijn er genoeg. „Door het gro te aantal hadden we de luxe om de foto’s die te gewoon zijn weg te laten”, aldus Ver sluis. Uren werk zit er in het fotoboek van het oude Waddinxveen. „Voor sommige fo to’s ben je een avond kwijt”, vertelt Ver sluis. „Je praat met iemand, je wordt door verwezen naar een ander, je duikt in het bevolkingsregister, je blijft speuren tot het allemaal op zijn plaats valt”, vult Verlooij aan. De foto’s verzamelden ze in de loop der jaren. Dat speurwerk was geen nieuwe bezigheid voor beide mannen. Ooit wilden ze allebei hun eigen stamboom uitzoeken, dat resulteerde in een wekelijks bezoek vaan het streekarchief tot ze er om 17.00 uur uitgegooid werden. „Een onbedwingba re speurlust, zo noemen we het zelf”, ver telt Verlooij. Boeken schrijven was hen ook niet vreemd, eerder verscheen al een boek over Kempkes, één over Verheul en de laat ste was over de familie Van der Torren. Een aantal foto’s uit het boek toont echt een begrip voor Waddinxveen. Bijvoorbeeld een foto van opoe De Rooij, de vrouw met een Rijnlandse kap die in het snoepwinkeltje onder de hefbrug stond. Of een foto van slagerij De Vleeshal. Een piepklein winkeltje waar mensen op zaterdag in de rij stonden om vlees te halen. Of de kruiskerk waar vroeger een spits opzat. Versluis en Ver looij zijn tevreden met het boek zoals dat in november verschijnt. Over de uitgebrei de fotobeschrijven en over het familieregis- ter dat achterin het boek zit. En onder het motto ’Wie verleden vergeet, moet de toe komst overdoen’ blijven de mannen in het verleden spitten om nieuwe verhalen bo ven water te halen. Een nieuw boek in de toekomst? „Nou, eerst maar eens een paar kortere verhalen”, aldus Versluis. i Een exemplaar bestellen kan via: bert.post@worldonline.nl riode van de raad doorgevoerd moeten worden, meent Wou denberg. Hij stelt te werken aan een realistische communi catie over de mogelijkheden van beleid en meer werk te maken van het vertegenwoor digen van de burgers, wat een taak is voor de 21 raadsleden van alle fracties. Veel inwoners weten niet waar en bij wie ze voor wat moeten zijn. „Laat de raadsleden zich meer profile ren door een grotere bekend heid en laat de inwoners zien en weten hoe ze bereikbaar zijn voor gesprekken, telefoon tjes, brieven en e-mail. Treedt als raad veel meer uit de scha duw van B en W en vertel de Waddinxveners hoe en wan- kast. Na de kinderdisco maakt het Zuidhonk plaats voor een 30+avond, waar muziek uit de jaren 60 tot en met de heden daagse top 40 klinkt. De Dj heeft een groot assortiment van muziek bij zich en laat voor iedereen de cd spelers op vol le toeren draaien. Entree be draagt 5.00 (inclusief twee consumptie munten). De avond begint om 21.00 uur en is om 01.00 uur weer afgelopen. woon of verblijfplaats, zijn inge sloten. De politie onderzoekt of de drie ook verantwoordelijk zijn voor een ramkraak uitge voerd op identieke wijze bij een boekwinkel aan de Passage in Waddinxveen, rond 02.30 uur. Daar wisten ze nog uit de han den van de politie te blijven. Vermist: Waddinxveen: Zwarte kater, een enkele witte borsthaar, knik in staarteind (de Akker). Cy perse kater, zonder wit, rechteroor hangt iets, grote kat, heeft dieetvoer nodig (Lindengaarde). Ro de kater, pers, wat wit op bef (Gruttodreef). Gevon den: Zevenhuizen: Cyper se kater met witte afteke ningen (Rozenstraat). Cyperse kater met witte aftekeningen (De Leeuwe rik). Moerkapelle: Rode kat, witte voeten en wit op neus (Dorpsstraat). Rode kat met witte afte keningen, jong (Westland). Waddinxveen: Cyperse kater, halsband tijgerprint (Lindengaarde) Voor gratis registratie en informatie over vermiste en gevonden dieren: tel. 0186-601199. Binnen 24 uur uw melding op inter net. Kijk voor recente ge gevens op www.dieren- centrale.nl. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden ge weigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel ge plaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. van een nestor zorgvuldigheid. Het is heel terecht om als oppo sitiepartij kritisch te zijn, maar de manier waarop u dat nu hebt ge daan is onfatsoenlijk”, aldus Bos. Bos reageerde hiermee op de WD die tijdens de raadsverga dering nog wat vragen stelde over de beantwoording van hun vragen door het college. „We begrijpen nog steeds niet waar om deze bouwvergunning aan het college is voorgelegd, waar om het voorstel is geschreven door het afdelingshoofd en niet door betrokken medewerkers GOED GOEDKOOP werd van Woudenberg een antwoord verwacht. Dat ging hem goed af met zijn voor dracht die getiteld was: ’Wat Waddinxveense politici moe ten doen en laten om burgers voor hun werkzaamheden weer op de been te krijgen.’ Moeilijke, ingewikkelde en on begrijpelijke taal is volgens Woudenberg de oorzaak van de kloof tussen overheid en burger. „Zie de vele afkortin gen in de gemeentelijke ru briek, bijvoorbeeld WER, waar van de burger niets begrijpt en daardoor ook niet geïnteres seerd is”, gaf Woudenberg als voorbeeld. Gebruik duidelijke taal, luister en doe wat ge vraagd wordt, was zijn advies. Met dank aan de vrijwillige brandweer Waddinxveen die tijdens de storm van 27 okto ber de omgewaaide grote boom uit het perk voor onze WADDINXVEEN - De Padde stoel houdt twee jeugddisco’s in november, op vrijdag 15 en 29 november. Deze disco is voor de jeugd van 9 tot en met 14 jaar. Om 19.30 gaat de deur open, het jeugdige publiek kan containers op straat verdwijnt, tot 22:00 uur dansen. Kaartjes zijn alleen in de voorverkoop te krijgen. De voorverkoop van de disco van 15 november is op maandag I I november in De Paddestoel 18) van 19.15 uur t/m 19.45 uur. De voorverkoop van de disco op 29 november is op 25 november van 19.30 tot 20.00 uur. Entreeprijs is een euro. De disco is nog steeds op zoek naar vrijwilligers voor achter de bar en voor toezicht in de zaal. Aanmelden kan via in- fo@paddestoel.nl.nu, of bij de voorverkoop of met de disco. maar dat is niet de bedoeling. De gemeente zou extra afval bakken kunnen plaatsen en meer veegrondes instellen”, stelt wethouder Dijksterhuis (Lijsterbesstraat als voorbeeld. Aanleiding voor dit voorstel is de grote hoeveelheid zwerfvuil in de gemeente, vooral in ge bieden waar winkels en horeca De heren Versluis en Verlooij verzamelden vele foto’s om de beste te selecteren voor hun fotoboek over oud Wad dinxveen (Foto: Liesbeth van der Vis.) neren van de hulpverlening van uit een gemeenschappelijke meldkamer veel beter mogelijk is. Ook blijkt uit ander onder zoek dat de service beter is als hulpverleningsdiensten gezamen lijk melding en afhandeling kun nen regelen. De integratie van de bestaande meldkamers van politie, brand weer en ambulancediensten komt op een moment dat de hulpverlening in Nederland de beschikking krijgt over een nieuw communicatie netwerk, het zogenaamde C2000 net werk, en over een aantal andere, verregaande geautomatiseerde neer ze spreken. Ga op werkbezoek en voer ge zamenlijk als gemeenteraad een eigen spreekuur in en ver zorg als gemeenteraad eigen informatie in de wekelijkse Ge- meenterubriek”, aldus Wou denberg. Woudenberg vindt het noodzaak dat van het ge meentehuis een echt huis van de gemeente wordt gemaakt, waar alle bijeenkomsten zoals debatten, hoorzittingen, pre sentaties, inspraakavonden, spreekuren, lezingen en expo sities worden gehouden. Woudenberg had nog meer ideeen: „Schaf de raadscom missies af en houd voortaan dit vooroverleg kort en zakelijk in Telefoon (0182) 67 01 67 Industrieterrein ’’Kromme Gouwe”, tegenover de Praxis ondersteuningssystemen. Ook is de regio Hollands Midden inmid dels hard op weg met de vor ming van één gemeenschappelij ke Openbaren Orde en Veiligheidsregio waarbinnen de bestuurlijke en operationele sa menwerking tussen hulpverle ningsdiensten zal worden ver groot. Met de bouw van deze nieuwe gemeenschappelijke meldkamer zullen service en hulpverlening aan de inwoners van Hollands Midden nog beter kunnen wor den gecoördineerd en zullen grootschalige incidenten nog be ter kunnen worden afgehandeld. Een betrouwbare en geloof waardige overheid is nodig. „Vier van de tien Waddinxve ners stemmen niet. De inwo ners hebben er genoeg van dat beslissingen worden genomen over hen, maar niet met hen. In het beleidsplan worden ver schillende mogelijkheden aan gedragen voor de komende vier jaar, maar wat komt ervan terecht?” Woudenberg liet zijn gehoor duidelijk weten dat er echt gebroken moet worden met de oude werkwijze en een cultuurverandering daadwer kelijk in gang gezet moet wor den. Een cultuurverandering kan niet in een paar weken, maar zou wel al in deze zittingspe- neweg in Boskoop drie mannen aan te houden die kort daarvoor met een auto de glazen voorpui van de winkel hadden vernield om vervolgens goederen uit de winkel te stelen. De drie, een 31 - jarige man uit Den Haag, een 24- jarige man uit Spijkenisse en een 23-jarige man zonder vaste De gemeente Leiden is gevraagd de nieuwe meldkamer te bou wen bij de brandweerkazerne aan de Rooseveltstraat te Lei den. De noodzaak voor deze nieuw bouw komt voort uit het lande lijk beleid dat het gevolg is van de rampen in Volendam en Ensche de. Bij de evaluatie van deze ram pen is gebleken dat het coördi- raadsvergadering altijd voorzit ten door een gemeenteraads lid, wat wettelijk momenteel echter nog niet mogelijk is. Tot slot drong hij er op aan dat telefoontjes, brieven en derge lijke van de burger sneller be antwoord moeten worden. Als aan al deze suggesties wordt voldaan dan zal de burger ze ker meer interesse krijgen voor het overheidswerk. Na dg bijdrage van Woudenberg kwam een levendige discussie op gang, alhoewel er ook leden waren die sceptisch tegenover de nieuwe gedachten stonden en betwijfelen of de interesse van de burger voor het over heidswerk dan groter zal wor den. (A.B.) WADDINXVEEN -‘Historisch Waddinx veen herleeft’ is de titel van een nieuw fo toboek dat in november uitkomt. Het foto boek toont ruim honderd oude foto’s die nog niet eerder gepubliceerd werden, ze vertellen het verhaal van oude gebouwen en personen uit het Gouwedorp. De oud ste foto is uit ongeveer 1890, het jongste exemplaar is van 1971De samenstellers. Kees Verlooij en Jan Versluis (’héél vroeger was hetVersluijs’), kozen voor een kwali teitsboek met harde kaft en een beperkte oplage van hooguit vijfhonderd stuks. Het aantal aanvragen is groot Misschien wel groter dan de oplage. „We verwachten dat het aantal bestellingen dit weekend al op driehonderd stuks komt”, vertelt Versluis op vrijdag vanuit zijn huis. Even later komt de postbode weer een stapel brieven bren gen,Versluis telt de bestellingen: 9 stuks. Dagelijks komen via e-mail, post en tele foon aanvragen binnen, soms wel drie per persoon. „Toch verhogen we de oplage niet, het blijft zo een uniek boek”, vertelt Verlooij. Maar zoveel bestellingen hadden de heren ook niet verwacht. De twee man nen hebben het fotoboek op eigen initiatief gemaakt en niet uit naam van de Histori- niet gebruikelijk om dergelijke aanvragen in de B&W vergade ring te behandelen. Maar vanwe ge de zorgvuldigheid hebben we daar in dit geval wel toe beslo ten”, aldus Jonkman. Jonkman wilde ook nog duidelijk zeggen dat deWD de vragen be ter neutraal had kunnen stellen. „We moeten uitkijken dat we niet iets zeggen dat niet waar is. Suggestief heeft u namelijk ge steld dat er soepelheid plaats vindt. Dat is gewoon zwaar mis plaatst We hopen dat we zo niet met elkaar om zullen gaan.” WADDINXVEEN - Precies vijf jaar geleden werd de eerste Fixet doe-het-zelf zaak in Ne derland geopend. Inmiddels hebben ruim I60 ondernemers zich aangesloten en voeren zij het bekende logo met het la chende huisje. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum wordt het Fixet Festi val georganiseerd. Ook voor Fixet De Bas, Waddinxveen (jan Dorrekenskade 7I) bete kent dit vijf weken lang feest. Van 4 november tot 7 decem ber staat deze doe-het-zelf zaak volledig in het teken van het Fixet Festival. Zo krijgen de klanten een lot waarmee zij in het prijzenfesti val kans maken op de nieuwe Ford Fusion of één van de vele andere prijzen. Voor de kinde ren ligt er een verrassing klaar en zijn er feestelijke aanbiedin gen gezorgd. Kortom: het is feest bij Fixet. gevestigd zijn. Het idee voor een convenant ontstond tij dens de laatste Opschoondag in de gemeente, waaraan ook de OVW een bijdrage heeft geleverd door deelnemers een waardebon te geven. Toen al is gesproken over een convenant. De horeca is nog niet eerder over dit onder werp benaderd. De wethouder verwacht een vlot verloop van dit conve nant. In januari moet het idee in ieder geval op papier staan, vervolgens uitvoeren. „Niet, dat we met de vinger naar elkaar moeten wijzen, maar dat alle partijen elkaar kunnen wijzen op afspraken.” Ook moet actie worden on dernomen op de ’snoeproutes’ zegt Dijksterhuis. Dat zijn de routes die grote groepen jeugd van school naar huis en andersom afleggen. „Je ziet daar zakjes, blikjes en papier in het gras en sloten liggen. Om dat probleem aan te pakken willen we gespreken met scho len houden en zogenaamde blikvangers plaatsen. Dat zijn van die netten waar je blikjes de gemeenteraad, zoals dat in Oosterhout al gebeurt. Houd in Waddinxveen elke drie we ken een gemeenteraadsverga dering van maximaal twee uur, in plaats van bijna elke maand met een vrijwel onbeperkte tijdsduur.” Hij adviseerde ook elk kwar taal een door de gemeenteraad openbaar debat in het huis van de gemeente te houden met specifieke doelgroepen als kin deren, jongeren, ouderen, spor ters, wijkbewoners, gehandi capten, winkeliers, ondernemers en verenigingen. Inwoners moeten ook zelf on der voorwaarden actuele on derwerpen op de raadsagenda kunnen zetten en laat de BOSKOOP/WADDINXVEEN - De politie wist op donderdag 31 oktober rond 03.10 uur nabij een boekwinkel aan de Koningin- WADDINXVEEN - Het con tact tussen burger en overheid gaat steeds stroever, meent Bert Woudenberg, oud-hoofd- redacteur van het Weekblad voor Waddinxveen. Hij hield een lezing hierover op de le denvergadering van de WD. Ook de WD is die mening toe gedaan en vond het tijd voor een discussie over deze ont wikkeling. Want partijen wor stelen met dit probleem. Vra gen bij de WD zijn onder meer: Hoe komt de boodschap over bij de leden; wat doet de afdeling verkeerd in de Wad dinxveense gemeentepolitiek zodat afstand ontstaat tussen het college, de raadsleden en de burgers? Op deze vragen WADDINXVEEN - Niet alleen de gemeente, maar ook de winkeliers en horeca moeten een handje meehelpen om het zwerfvuil uit de straten te krij gen, vindt wethouder Dijkster huis. Deze maand gaat hij in gesprek met de Onderne mersvereniging Waddinxveen en horeca om hierover een convenant af te sluiten. Dat convenant zou, als het aan de wethouder ligt, per januari 2003 in moeten gaan. „Een voorbeeld is dat winke liers vaker voor of na opening stijden zwerfvuil opruimen. Iets anders zou kunnen zijn dat ondernemers ook bedrijfs afval zorgvuldig afvoeren. We constateren dat dit soort afval nog al eens in afvalbakken en REGIO - In Leiden komt een nieuwe gemeenschappelijke meldkamer, die voor 35 gemeen tes in Holland Midden dienst zal doen. Daarmee hebben besturen van de politie Hollands Midden, van de Geneeskundige Hulpver lening bij Ongevallen en Rampen (GHOR), de Regionale Brand weer en de Centrale Post Ambu lancevervoer (CPA) ingestemd. WADDINXVEEN - De manier waarop de WD vragen aan het college stelde over de loods die wethouder Van der Torren op zijn erf bouwt, irriteert WeWa- raadslid Frans Bos. „Een aantal vragen was voor ons ’spelen op de man’ en dan ook nog zonder bal. Doel: tegenstander op het veld te raken, maar dat is niet ge lukt. Toch vinden we dat dit niet zonder gevolgen mag blijven, we zouden graag een diepgaand ge sprek willen met de fractievoor zitters over de positie die u als nestor inneemt. We verwachten II F EN DIT DAN VflST G.EEM DU* STER HUIS

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 15