Planschade Kreatercursisten exposeren verzoek door raad MIX ingewilligd Moslims en christenen in gesprek met elkaar Proef met Light-rail tussen Alphen en Gouda €189.- UWMAAT Ruim 500 dieren op Gouwe Show Crea-avond Kraaijestein nieuwe Concordia naar concours Schilderkunst en Klassewerk in de bibliotheek Sinterklaas in Waddinxveen 1ILL Zingen in de kerk KOLBERT Duikers rapen zwerfafval bij Zevenhuizerplas ZEVENHUIZEN - Zowel onder als boven water werd afgelopen zaterdag door duikers en niet- duikers zwerfvuil bij de Zeven huizerplas bijeen geraapt. Dit ini tiatief kwam van duikschool Dive Center Capelle (DCC)die onder komen de naam ’Beach Clean up' mee werkt aan het verzoek van PADI om onder duikscholen te houden. Acht grote vuilniszakken werden door twintig mensen gevuld. De keuze voor de Zevenhuizen Plas was tweeledig: DCC (gevestigd in Nieuwerkerk a/d IJssel) geeft (verder:SOAZ). Op 8 maart 2002 heeft de SOAZ advies uit gebracht. Van de verschillende planologische maatregelen heeft de vaststelling van het be- voorzitter PvdA L Jy if f MIX UW MAAT RUIM 1OOO KOSTUUMS OP VOORRAAD jPoanakker MARKT 32 GOUDA 0182-512509 NAAST DE ZALM KOSTUUMS PAGINA 17 WOENSDAG 6 NOVEMBER 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Zestien acrylschilderijen van cursisten hangen tot en met 26 november bij Kreater. (Foto: Liesbeth van der Vis.) VANAF dracht? wordt op woensdag 13 november een informatieavond leden op grond waarvan zij in aanmerking voor een vergoe ding zouden hebben kunnen komen. Wellicht dat de heer Bac (SGP) de veronderstelde gevoelens van deze inwoners trachtte te verwoorden toen hij er op wees dat art. 49 van de Wet op Ie voertuig. Hierdoor wordt de sociale controle en daarmee de WADDINXVEEN - Sinter klaas legt op zaterdag 16 november om 10.00 uur zijn boot aan in de Gouwe waarna hij met al zijn pieten door het dorp zal trekken. Natuurlijk loopt zijn route langs vele plekken als de Is angst voor is islamisering te recht? Hoe reëel is het om te Zuid-Holland, de gemeente Waddinx veen en de werkgroep, die bestaat uit vertegenwoordigers van de deelnemen de scholen in Waddinxveen, realiseren gezamenlijk Kunstmenu. Daarnaast verzorgt Kreater een aanvul lend aanbod voor de scholen. Zo is dat voor de voorstelling van John de Win ter een vertelworkshop door Jan Kruijk. Naar aanleiding van wat de kin deren gezien hebben vinden klassenge sprekken plaats. Daarnaast gaan de kin deren zelf actief aan de slag. Op deze manier kan een vertelvoorstelling uit Kunstmenu weer een inspiratiebron zijn om zelf verhalen te gaan vertellen of schrijven. pen met hele korte pootjes, cavia’s in verschil lende ’robes als glad en ruwharig, dwergham- sters, muizen, gerbils (woe n Stijn ratjes), duiven, eenden en kleine duifjes die tot de oorspron kelijke duivenrassen behoren. De tentoonstel ling is open op vrijdag 8 november van 20.00 - 22.00 uur en op zaterdag 9 november van 10.00 en 16.00 uur. De toegang is gratis. WADDINXVEEN - ’Ben je bang voor mij?’ Dat was de 1 IN 20 KLEUREN/DESSINS WADDINXVEEN - Directeur Aad Ko- remans opende afgelopen vrijdag I no vember de tentoonstelling van cursis ten van de schildercursus ’expressief tekenen en schilderen’ o.l.v. Carina Ma thot. De cursisten hebben in een cur sus van 15 weken 16 acryl- schilderijen gemaakt waarbij de ontwikkeling van een eigen schilderstijl en kleurenpalet centraal staan. De exposanten zijn: Ma rijke van Bourgonje, Macky Deen, Ger da Gelderblom, Hannie Okkes, Nelly van de Spek, Liesbeth Sonneveld, Riet Ottevanger en Willem van Schoonho ven. De tentoonstelling is dagelijks van 9.00 uur tot 17.00 uur te bezichtigen in de periode van I tot en met 26 novem ber bij Kreater (Kerkstraat 13). Diezelf de week kreeg Kreater ruim 200 kinde ren van de groepen 8 op bezoek, ze kwamen voor de vertelvoorstelling ’Hadassa’. Verteller John de Winter kwam op Kreater met een verhaal over de bijbelse figuur Esther. De voorstel ling is onderdeel van Kunstmenu, ge coördineerd door Kunstgebouw, Stich ting Kunst en Cultuur Zuid-Holland. Kunstmenu heeft tot doel elke leerling van het primair onderwijs in Zuid-Hol land in aanraking te brengen met pro fessionele kunst. In het menu zijn zes kunstdisciplines opgenomen: dans, film, muziek, beeldende kunst, theater en li teratuur. Kunstgebouw, de provincie men hebben haar voorkeur. „Dit is mijn eerste expositie en ik vind het eerlijk gezegd heel erg spannend.” De vijftigjarige moe der van twee volwassen kinde ren heeft in de loop der jaren verschillende cursussen gevolgd, onder meer kalligraferen en aquarelleren. „Nu volg ik een cursus bij Artistique in Moerka- pelle.” Van Doorn: „Bij de op- tiekzaak van Bastiaanse stonden allemaal paarden in de winkel en daar mocht ik een schilderij van mezelf, ook van paarden, ophan gen. Toen heb ik de stoute schoenen aangetrokken en ge vraagd of mijn werk ook een keer in de bieb mocht hangen. Ik heid daarvan. Op 9 en 16 ja nuari zal opnieuw gesproken worden over dit onderwerp, dan onder leiding van Vorming en toerusting. Die avonden worden gehouden in de Ont- moetingskerk van 20.00 tot 22.00 uur. Inleider zal zijn Janet Borghuis, een functionaris van het Provinciaal Kerkelijk Bu reau. Tijdens de eerste avond zet te worden? Wat hebben we van elkaar te vrezen? Pastor Van der Helm opende de bijeenkomst, voorzitter van de avond wasTjabel Nieuwen huizen. Hij probeerde te we ten te komen of de aanwezi gen angst hebben voor elkaar en elkaar daarom uit de weg gaan. Uit de discussie bleek dat men niet zo zeer bang is voor moslims, maar voor het voor komende fundamentalisme. Deze avond was georgani seerd door Samenspraak, het overleg van de Waddinxveense kerken, de Marokkaanse mos kee en de Stichting Meander. Belangstelling van gemeentelij ke kant werd getoond door de aanwezigheid van wethouder Gerts. Het initiatief voor dit gesprek ontstond tijdens de multiculturele week in juni dit jaar, toen de wens naar voren kwam om te zijner tijd te ko men tot een platform, waar ge sprekken met elkaar eerlijk en met respect gevoerd kunnen worden. Immers, de verhou dingen tussen moslims en niet- moslims is er sinds I I septem ber 2001 niet beter op geworden en dat in een derge lijke situatie negatieve beeld vorming zich gemakkelijk laat voeden. Er doen verhalen de ronde die ons te denken ge ven, maar wat weten we van de achtergronden en de juist- gieuze ontmoetingsavond tus sen christenen en moslims af gelopen week. Ongeveer 35 mensen waren aanwezig, zij MAAT 52 en BROEK MAAT 48? GEEN PROBLEEM! WADDINXVEEN - Tot en met 4 december exposeert Paula van Doorn- van der Meijde uit Waddinxveen aquarellen en schilderijen in de bibliotheek in de Van Mecklenburg Schwerin- laan. Tevens zijn in de vitrines werkstukken te zien van Klasse werk, onderdeel van De Brug gen, gemaakt door mensen met een verstandelijke handicap in het voormalige schoolgebouw in de Herman Heijermanslaan. Klassewerk heeft daar een rui me cadeauwinkel. Paula van Doorn noemt zichzelf een ras echte amateur. Haar inspiratie vindt zij voornamelijk in de na tuur. Paarden, zwanen en bloe- Door Walther Micke ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE - Een bewoner van de lijke behoefte of Goddelijke op- Julianastraat, H. Schouten, ontvangt planschadevergoe- ding ten gevolge van de uitbreiding van het bedrijventer rein aan de Bredeweg en Julianastraat in oostelijke rich- gehouden in de gereformeerde ting, zoals planologisch mogelijk is gemaakt in onder Kerk (Dorpsstraat), aanvang 20.00 uur. Wim Kloppenburg, cantororganist geeft daarin een overzicht van een aantal belang rijke stromingen in de kerkmu ziek. Hij doet dat aan de hand van concrete voorbeelden, deels op de band en deels door met aanwezigen te zingen. Kloppen burg heeft veel gepubliceerd en is nogal eens te beluisteren in ra dio- en tv-programma’s over kerkmuziek. De avond is gratis toegankelijk.Voor meer informa tie: Bert Robben, tel. 0180- 634257. sinds kort ook duikles in zwem bad de Koornmolen te Zeven huizen. De Zevenhuizen Plas wordt uitgebreid en is als recre atiegebied voor de regio erg be- stemming[plan ’Dorpsgebied langrijk voor watersporters, zon- Moerkapelle’ volgens de SOAZ aanbidders, ruiters, hondenbezitters en natuurlief hebbers. Bijna tien duikers gingen onder water aan het werk. Er werd vooral veel plastic gevon den. Op het land waren ook ruim tien mensen aan het werk, zij vonden vooral veel blikjes, plastic flessen en sigarettendoos jes. DCC wil volgend jaar weer een Beach Clean-up organiseren bij Zevenhuizen Plas zijn. meer twee bestemmingsplannen. De raad ging akkoord met het voorstel tot planschadevergoeding van B&W. SGP en Christen Unie stemden tegen. sprake van. Hij stelde de overi ge leden van de gemeenteraad voor om ter plaatse te gaan kij ken om zich zo hiervan te laten Ook de heer Rooker (Christen Unie) vond dat de regeling niet bedoeld was om schade als omschreven in het planschadeverzoek van de heer Schouten te vergoe den. Wethouder Fons van der Stee zei zich te kunnen invoelen in de naar voren gebrachte be zwaren. De heer De Bruin (WD) wilde graag weten of B&W akkoord konden gaan met het vastgestelde bedrag. Van der Stee zei niet uit te kun nen sluiten dat een ander bu reau eventueel tot een andere vaststelling zou hebben kunnen maar vooralsnog ver trouwen in de SOAZ te heb ben. dergelijke schoonmaakacties Ingevolge de planschadeproce- dureverordening is het verzoek van Schouten voorgelegd aan een planschadebeoordelings- commissie, i.c. de Stichting Ad viesbureau Onroerende Zaken WADDINXVEEN - Kleindierensportvereniging Midden Holland houdt vrijdag 8 en zaterdag 9 november voor de tiende keer de ’Gouwe Show’ in sporthal Groenswaard (Wingerd 2). De inzenders komen uit de hele regio en stel len meer dan vijfhonderd dieren ten toon. Grote, kleine en dwergkonijnen in allerlei kleu ren, grote en dwerghoenders waaronder kip- wordt gesproken over mos lims in Nederland met de vraag: wat valt hen aan ons op en wat valt ons aan hen op en tijdens de tweede avond wordt gesproken over de leer en dens beide avonden wordt hetgeen wordt besproken aan gevuld met videobeelden. (A.B.) ZEVENHUZEN- In kerken wordt gezongen, al eeuwen lang. In sommige kerken in ons land zingt men nog steeds plechtig en gedragen psalmen in een Neder landse vertaling uit 1773. De meeste protestantse kerken zin gen uit het Liedboek voor de Kerken. In de Rooms Katholieke Kerk wordt uit diverse gangbare bundels gezongen. Het oude Gregoriaans hoort men er zel den meer. In evangelische krin gen zingt men veelal uitsluitend ’opwekkingsliederen’. Met als thema zingen in de kerk mense- voor Schouten het meest vers trekkende gevolgen gehad: „Het parkeerterrein ten zuiden van de Julianastraat is verkleind ten behoeve van de uitbreiding van bedrijven; de goothoogte van de Ijedrijfsbebouwing ten zuidwesten van het object is verhoogd van 5 naar 8 meter en de bedrijven mogen ter plaatse, anders dan voor heen, behoren tot de milieucategorie III. Hierdoor is het zicht van Schouten verder beperkt en gaat er in potentie een grotere hinder van het bedrijventerrein uit.Voorts is op het voormalige tuincentrum een bedrijfsbe- stemming gelegd met ruimere bouwmogelijkheden dan voor heen. Hier staat tegenover dat de detailhandelsfunctie met een hoge verkeersaantrekken- de werking goeddeels is komen te vervallen De SAOZ heeft de gevolgen van de planologische maatrege len gewaardeerd op een waar dedaling van het object van in totaal 16.000 euro, te vermeer deren met de wettelijke rente vanaf 30 januari 2001Mevrouw Spekman(PvdA) pleitte ervoor om in het vervolg bij elke wijzi ging van een bestemmingsplan vooraf goed te kijken naar de mogelijkheid dat hierdoor schade veroorzaakt zou kun nen worden. Zij wil aan elk be stemmingsplan in het vervolg kernvraag tijdens een interreli- een risicoparagraaf hangen. Spekman denkt dat de gemeen te zich op deze manier veel kosten kan besparen. De heer de Bruin (WD) wilde discussieerden over vragen als: in tweede termijn graag nog weten of overwogen is het be stemmingsplan te wijzigen. Dat spreken van ’de islam’? Moeten was volgens wethouderVan der fnoslims vrezen het land uitge- Stee niet het geval. Volgens de heer Boersma (CDA) was er op het punt van deskundigheid niets op het advies van de SO AZ aan te merken. Spekman wees er op dat de SOAZ door de gemeente is ingehuurd en verklaarde dat de PvdA fractie het voorstel steunt. De raad ging, met de stemmen van SGP en Christen Unie tegen, ak koord met het voorstel van het college. De heer Schouten zei tevreden te zijn met de toeken ning van de vergoeding. Hij ver klaarde zich bereid om mede burgers, die onverhoopt het slachtoffer van het toebrengen van planschade dreigen te wor den, desgewenst bij te staan bij het indienen van een planscha deverzoek. De voertuigen kennen een be veiliging in de vorm van een au tomatisch remsysteem (ATB) dat het remmen van de be stuurder overneemt, mocht de ze daar zelf niet toe in staat zijn. Plaatsvervangend directeur Light Rail van de HTM Haring: „Het remsysteem is een verbe terde vorm van de ATB die reeds in de NS-treinen wordt gebruikt. Dit veiligheidssysteem is reeds uitgebreid getest, daar mee mag je niet experimente ren als je al met passagiers rijdt.” Volgens Haring biedt de proef de ruimte om de nodige aanpassingen aan de voertuigen te verrichten. „Gezien de snelle termijn waarop besloten werd daadwerkelijk met light-rail te gaan rijden, hebben we vooraf ver- voersverbinding met behulp van light-rail die mogelijk Gouda en Alphen met Leiden en de kust zal gaan verbinden. De light-rail is een tussenvorm van een tram en een trein. Ken merkend voor dit spoorver voer zijn de lage instap, de mo- om snel op te trekken en af te remmen en het nog vijf stapvoets kunnen rijden in ste delijk gebied. De nieuwe light-railvoertuigen zijn in de kleuren geel, blauw en wit uitgevoerd en kennen een liet het één en ander zien en de dames van de tentoonstellings commissie vonden mijn schilde rijen de moeite waard.” De ambachtelijke producten van Klassewerk bestrijken een heel breed terrein. Geboorte- ooievaars, kaarten, vogelhuisjes, keramische producten, kransen, knuffels, houten mobiles en zij den sjaals en boekenleggers. De kadowinkel aan de Herman He ijermanslaan 15 is van maandag tot en met donderdag open van negen tot twaalf uur en van één uur tot half vier, op vrijdag tot half drie. Klassewerk voert eveneens folderwerk en op drachten van bedrijven uit. geen extra’s kunnen aanbren gen. De proef biedt daarvoor de ruimte.” Gedeputeerde Norder sprak voor de onthul ling een zaal genodigden toe. „De light-rail is een essentiele schakel tussen de trein en de bus, oftewel tussen het nationa le en lokale niveau. Dat gat was tot op heden in Nederland nog niet opgevuld. Het gaat hier om een enorme verbetering, zowel qua vervoer als qua gebruiks vriendelijkheid en sociale veilig heid. In het buitenland zijn hier al positieve ervaringen mee op gedaan”, sprak hij enthousiast. Norder is de drijvende kracht achter de introductie van de light-rail en het idee van de RijnGouweLijn geweest. Het nieuwe materieel is voor hem een mijlpaal. „Het is voor het eerst dat de light-rail nu in Ne derland te bezichtigen is. Pas zo’n anderhalf jaar terug werd het idee voor de RijnGouweLijn geboren en nu al gaat onver wacht snel het eerste materieel rijden. Ik heb hier echt naar toe geleefd.” Zowel de gedepu teerde als de NS en de HTM benadrukten dat de veiligheid van de nieuwe voertuigen ge waarborgd is en dat de proef zich met name richt op de af stemming van trein en light-rail op één spoor en op de sociale veiligheid in de light-railvoertui gen. „We zijn niet tevreden met de proef op zich. Het uiteinde lijke doel is een goed openbaar vervoer op regionale schaal.” beklemtoonde Norder. „De Zuidplas (I 1.00) sniep (12.00), Dorpstraat (13.30), Groensvoorde (14.00), Ko ningin Wilhelminaplein (14.30), de Luifelbaan (15.00) en Passage (15.30), zo heeft de routepiet laten weten. WADDINXVEEN - In het Zuidhonk zijn nog enkele plaat sen beschikbaar voor de crea- avond op 12 november. Op de ze avond wordt een mosbol in pot gemaakt, met verlichting en herfst/wintermatrialen. Kosten zijn 14,00 euro.Tevens is er een extra avond taarten decoreren met fruit en droogbloemen op 19 november. Kosten voor de ze avond zijn 10,50 euro. In schrijven kan via: Debby de Wolf, tel. 0182-633628. WADDINXVEEN - Oud-wet- houder Martin Kraaijestein is benoemd tot afdelingsvoorzit ter van PvdA, afdeling Waddinx veen. Hij werd hiervoor una niem gekozen tijdens de openbare ledenvergadering. Daarmee is de vacature ver vuld die ontstond toen Henry ten Zijthoff te kennen gaf zijn functie als beleidsmedewerker bij de gemeente niet langer te kunnen combineren met het voorzitterschap van de Partij van de Arbeid. Hij blijft wel lid van het bestuur. De afdeling is blij met de nieuwe voorzitter die goed bekend is in het dorp en met de plaatselijke gemeen tepolitiek. Martin Kraaijestein schreef onder meer een boek over oud-burgemeester Kees van der Linden bij diens af scheid. Voorts werd in de ver gadering de balans opgemaakt over de ’eerste 100 dagen van het college’, waarbij geconsta teerd werd dat er vrijwel niets gepresteerd is. Ook hadden de leden kritiek op de gevolgde procedure rond het gemeente lijke concept beleidsplan 2003- 2006, dat pas in december door de raad wordt behandeld: een half jaar later dan gepland. De PvdA organiseert op maan dag 18 november om 20.00 uur een bijeenkomst in het ge meentehuis met maatschappe lijke organisaties over dit con- cept-beleidsplan. Om een gedegen oordeel te kunnen ge ven over het door Kolpron Consultants opgestelde start document Ontwikkelingsvisie Waddinxveen 2015 werden tij dens de vergadering vijf werk- religieuze gebruiken. Tij- groepen samengesteld, die elk een onderdeel van de vraag stukken uit het rapport gaan bestuderen en van commen taar voorzien. WADDINXVEEN/REGIO- Het eerste light-railvoertuig in Ne derland is officieel gepresen teerd. Gedeputeerde Verkeer weLijn is een openbaar en Vervoer Norder onthulde in een treinremise tussen Voor burg en Leidschendam het nieuwe materieel. Hij deed dat door het zichtbaar maken van de tekst Light-rail en de logo’s van NS en de HTM (Haagse Trammaatschappij). Deze twee partijen voeren de light-rail- gelijkheid proef uit. Het nieuwe voertuig en andere gaan vanaf 2 maart 2003 over bestaand spoor tussen Al phen aan den Rijn en Gouda rij den. De bestaande dienstrege ling blijft daarbij gewoon gelden volledige doorkijk door het he en in de ochtend- en avond- spits rijden de gewone treinen. Hiermee wordt voor twee jaar veiligheid verhoogd. Soortgelij- een proef van de RijnGouwe- ke voertuigen rijden reeds in Lijn in gang gezet. De RijnGou- Londen, Stockholm en Keulen. Aan inwoners kan in principe schade worden toegebracht door wijziging van bestemming- plannen. Zo kan de waarde van een woning verminderen door dat een wijziging van een be stemmingsplan bouw in de om geving van de woning mogelijk maakt. Betrokkenen kunnen in zo’n geval een planschadever zoek indienen. Het toekennen van een vergoeding voor gele den schade kan mogelijk tot af gunst leiden bij inwoners die geen schade hebben geleden. Zij. zouden de geleden schade eventueel gering kunnen ach ten en het kunnen betreuren WADDINXVEEN - Het har- dat zij geen schade hebben ge- monieorkest van muziekver eniging Concordia neemt op zaterdag 9 november deel aan een concours in Enschede. Het is weer de eerste keer in tien jaar tijd dat het orkest deel neemt aan een concours. Door deelname wil Concordia nader bepalen op welk niveau het orkest staat om van daaruit de Ruimtelijke Ordening is be- verder op te bouwen. doeld om de burger te be- Het orkest komt dan ook eerst schermen tegen oneigenlijk ge- uit in de introductieafdeling. drag van de overheid. Hier was De beoordeling van deze dag in dit geval volgens hem geen geeft dan aan in welk niveau het orkest thuishoort. Op zaterdag 9 november wordt het orkest beoordeeld op twee muziekwerken, Aqua- overtuigen, rium en Telemark Fantasy, op ritme, klank, zuiverheid samen spel en dergelijke. proef is een succes als de socia le veiligheid toeneemt ten op zichte van die van de huidige treinverbinding, als de klanten tevreden zijn en als de combi natie met de treinen goed uit pakt.” Volgens de gedeputeerde wordt na een jaar proef over wogen of en hoe verder te gaan. „Momenteel zijn er nog geen definitieve contracten voor exploitatie van de Rijn GouweLijn getekend.” Naast de vervoerverbetering zal de toekomstige lijn volgens Norder ook voor een econo mische en ruimtelijke impuls voor de regio zorgen. „Een goe de openbaar vervoersontslui- ting is essentieel voor de nieu we woonwijken en bedrijfsterreinen in het gebied. Daarnaast is het een investering in de kernen van de gemeenten die aan het spoor liggen.” £3, w..

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 17