Waddinxveense U wilt weten of uw nabestaanden onbezorgd achterblijven. zerken in boekje begraafcultuur ftss Grote opkomst en stevige discussies bij lagerhuisdebat Winkeliers willen geen fietspad voor de deur Het is tijd voor Rabobank Gouwezoom. Sil Opnieuw lego bij C1000 Leden- Rabobank Betonrot slaagt niet Trekkingsdatum loterij Concordia vergadering De Passage WADDINXVEEN - De Chris telijke Maatschappelijke Vrou wenbeweging Passage afdeling Waddinxveen houdt haar le denvergadering op woensdag 20 november in De Hoeksteen (Esdoornlaan 2). Bi WW i W. - l 1 A Afdeling Private Banking, telefoon (0182) 64 35 99. Reactie gemeente LEZERS SCHRIJVEN V dB i// /i - 1», PAGINA 13 WOENSDAG 13 NOVEMBER 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Sommige teksten van grafzerken worden in het boekje besproken. (Liesbeth van der Vis.) (A.B.) P.J. Cinjee BR mi Grafschriften en symbolen verwij zen immers naar de laatste rust plaats van personen en hun rol in een voorbije samenleving. Gedenk stenen en urnen zijn eveneens een uiting van de funeraire cultuur in een bepaalde periode. Daarnaast is Funeraire Cultuur. De publicaties zijn zo opgezet dat de gebruiker met het boekje in de hand de be schreven objecten kan opzoeken en bekijken. In 'Funeraire cultuur Midden-Holland’ worden graven in tien gemeenten in deze regio be schreven. (Uitgeverij Aspekt BV, Soesterberg, ISBN 90-5911-074-9) taak van de school behoort. De school is voor het geven van onderwijs. Een Marokkaan se moeder merkte op dat de contacten alleen mogelijk zijn als de allochtone ouders goed Nederlands spreken. Met deze uitspraak verwierf zij de hoog ste lof van de jury en kreeg een daverend applaus. 11 november tot en met zater dag 23 november. De Lego die deze keer te verkrijgen is zijn de laatste items van Lego Explore, Lego Alpha Team en Lego Bioni- cle. Kijk in de winkel voor de aanbiedingen. Cl000 Van Mou- rik is gevestigd in de Passage. Informatie over de Terebinth: tel. 010-4212762, e-mail: terebinth@box.nl De gemeente betreurt het dat zoveel huiseigenaren getroffen zijn door betonrot in hun vloeren. WADDINXVEEN - Enkele graven op de oude begraafplaats aan de Kerkweg-west zijn opgenomen in het onlangs verschenen boekje 'Fu neraire cultuur Midden-Holland’. Een uitgave van Vereniging de Tere binth in Rotterdam. Het boekje is samengesteld door Rita Hulsman. Hulsman meldt in het 64 pagina’s tellende boekje dat de oude be graafplaats in een historie heeft die ruim zeven eeuwen terug gaat. spronkelijk. Daardoor zijn oude be graafplaatsen stiltegebieden waar bomen, planten en mossen uitste kend gedijen. Hier voelen ook al lerlei dieren zich thuis. Om het publiek te laten kennisma ken met dit waardevolle stenen en groene 'archief' heeft Vereniging de Terebinth het initiatief genomen voor het uitbrengen van de reeks genaren die er last van hebben, dus m.i. een nationale ramp). De overheid verwees naar het lokale bestuur, vervolgens is er veelvuldig met de gemeente Waddinxveen onderhandeld, die ook kleine toezeggingen heeft gedaan. Deze toezeggin gen zijn vervolgens weer te ruggedraaid. De uitkomst is nu, dat wij met lege handen staan en er niets, maar dan ook hele maal niets bereikt is; ook de belastingdienst heeft niet thuis gegeven. Voer het bestuur van onze ver eniging niets dan lof. Zij heb ben onderhandeld met diverse reparatiebedrijven en daar de beste uitgepikt. Ook dit repa ratiebedrijf heeft uitstekend WADDINXVEEN - In de nacht van dinsdag 5 op woensdag 6 is Men heeft geprobeerd sloten en hang- en sluitwerk te force ren om binnen te komen. WADDINXVEEN - Het twee de Lagerhuisdebat, dat vorige week door de samenwerkende kerken werd gehouden, werd druk bezocht. Eén van de eer ste onderwerpen van enkele tweegesprekken was: 'Vrijheid en veiligheid’. Jongerenwerker Willem Jacobs hield een fel be toog waarin hij het vooral voor de jongeren opnam. „Er is voor de jongeren niet veel in Wad dinxveen, maar als men iets op poten wil zetten, dan wordt er geprotesteerd. De volwasse nen willen niets met de hang jongeren te maken hebben en onmiddellijk wordt de politie genspeler van de heer Roefs) verwacht dat het probleem in 2015 voor een groot deel zal zijn opgelost. Maar hij vertelde niet exact hoe. Op een vraag of het tot de taak van de scho len behoort allochtone en au tochtone ouders met elkaar in contact te brengen kwam men tot de conclusie dat dit niet de Een paar jaar geleden kregen wij een brief van de gemeente Waddinxveen waarin melding gedaan werd van het feit dat ook wij misschien last van be tonrot konden hebben. Wij hebben dit toen laten contro leren en inderdaad was dit het geval. Spoedig daarna is een vereniging opgericht waar ook wij ons bij aangesloten hebben. Deze vereniging is aan de slag gegaan, maar stoot overal het hoofd. Als eerste bij de over heid, toen nog 'paars', waar het geld nog overvloedig aanwezig was (Zalm had steeds wat te vangen). Tot onze verbazing is de uitkomst nul komma nul (bij mijn weten zijn er in Neder land ongeveer 200.000 huisei- dat de zorg voor de jeugd be gint bij de ouders en geen spe cifieke taak is van de overheid. „Het is een taak van ons alle maal. Ontsporingen zullen er altijd blijven, maar daar kan de overheid niet op aangesproken worden.” Een meerderheid van de aanwezigen vond dat voor de jongeren meer moet wor den gedaan, hetgeen ook later bleek bij de samenstelling van de politieke barometer.Vervol gens werd de stelling behan deld: 'Is Waddinxveen voorbe werk verricht. De overheid en de gemeente Waddinxveen hebben m.i. in deze gefaald, daar ze alle getroffen huiseige naren (Nederlandse staatsbur gers!) in de kou hebben laten staan. Deze mensen zijn toch ook zuinig geweest en hebben hard gewerkt voor hun eigen huis en worden nu buiten de schuld als tweederangs burgers behandeld! gewaarschuwd, als er nog maar gedacht wordt dat overlast zal worden veroorzaakt. Er is veel ellende in Waddinxveen, dat steeds erger wordt. Vooral in nieuwbouwwijken waar ouders geen tijd meer hebben en moeten werken om de hypo theek te betalen. We moeten het met elkaar doen. Dat bleek bijvoorbeeld wel uit het succes van de zomer van Wadd-Lek- ker”, zo sprak Jacobs. Zijn te genspeler was fractievoorzitter Frans Bos (WeWa). Hij stelde Ook de aanwezige bewoners hadden dezelfde mening. In het gemeenteplan ligt het nieuwe fietspad vlak voor de hoofdin gang van de portiekwoningen boven de winkels, dat zien ze als onveilig. Denk na, willen de on dernemers aan de gemeente meegeven. Joanna Koopmans, ook mede-eigenaar van De Steenbok, vult haar man aan en legt uit: „Het is nu al een wirwar aan fietspaden in deze straat. Maak het duidelijk, trek een lang fietspad van de Staringlaan tot aan de Kerkweg", stelt ze voor. Ze weet nog een reden waarom het fietspad naar de overkant moet. „De winkelzijde van de weg kent acht zijstraten, de over kant maar drie. Weer betekent dat goedkoper en veiliger.” De ondernemers willen graag voor komen dat de parkeerplaatsen voor hun deur ingekort worden. Ze zien de gevaarlijke situaties al voor zich. Kleine busjes steken uit, een aanrijding is snel ge beurd. Ze zien het al voor zich dat de komst van een fietspad de stoep zo doet versmallen dat ze geen borden meer voor hun winkel mogen neerzetten. Ze zien het al voor zich dat de aan passing geen weken maar maan- Winkeliers zien liever het fietspad aan kele bijzettingen plaatsgevonden. En dat is ook wel te zien. Bloemen zijn er nauwelijks te vinden, herfst bladeren en kleine struiken hebben bezit genomen van sommige gra ven. De Terebinth is een vereniging die ijvert voor herstel van zorg rond dood en rustplaats. Een ander doel is het vergroten van de bekendheid van onze funeraire cultuur. Kerkho ven en begraafplaatsen worden ook hoewel dat er niet aan af te zien is. wel stenen archieven genoemd. In het jaar 1233 werd er een kerk gebouwd, rondom kwam er een kerkhof, dat gebeurde op het Terra Jacqelini zoals dat werd genoemd. Ook beschrijft de schrijfster van het boekje een mythe over de ge beurtenissen rondom een begrafe nis van een lid van de Zwijndrecht- vaak ook de beplanting nog oor- se Nieuwlichters, namelijk dat een vrouw een visioen had gezien over deze begrafenis. Een aantal graven wordt eruit gelicht, waaronder twee kindergraven waarvan de tek sten opvallend zijn. Sinds de ope ning van de nieuwe gemeentelijke begraafplaats aan de Alberdingk Thijmlaan in 1974 hebben op de oude begraafplaats alleen nog en den in beslag neemt waardoor ze de omzet zien dalen. „De ge meente maakt een vreemde denkfout”, vindt Joanne. „Ze heb ben het over onze winkelstrip met een buurtfunctie. Maar som migen van ons hebben op z’n minst een regionale functie. Wij krijgen zelfs mensen uit het hele land in de winkel. Ik snap niet dat onze bestuurders dat niet besef fen. Wij vinden hun plannen on rustig, onveilig en onlogisch. Het enige wat we goed vinden is dat er wat aan de situatie wordt ge daan, eindelijk. Alleen nu gebeurt het niet op de goede manier.” Het alternatieve plan van de on dernemers zal ook uitgewerkt worden, beide zullen aan burge meester en wethouders worden aangeboden. „We zetten daarbij alle voors en tegens op een rijtje, zodat B&W een eerste besluit kan nemen. Stel dat zij kiest voor een fietspad aan de overkant, dan moeten we het plan natuurlijk ook weer voorleggen aan de on dernemers en bewoners van de Koningin Wilhelminasingel en - plein. Helaas kunnen we het niet iedereen naar de zin maken, maar we zoeken wel naar zoveel mogelijk draagvlak”, laat een ge meentewoordvoerster weten. stan vertelt over haar leven en werk daar. Gasten zijn van harte welkom, Pastor A. van der zij betalen 2,30. de overkant breder, zodat daar in twee richtingen kan worden gefietst. (Foto: Liesbeth van der Vis.) WADDINXVEEN - De Hoge Noo(t)d loterij van muziekver eniging Concordia waarvan de opbrengst bestemd is voor nieuwbouwplannen is verlengd tot zaterdag 23 november. De trekking van de winnende nummers is op zaterdag 23 november om 17.00 uur bij notaris dhr.J.A.M. Koek aan de Limaweg. De uitslag van deze trekking staat in week 48 in de krant. De komende week zal in di verse wijken nog loten ver kocht worden. Een lot kost twee euro per stuk. Voor meer informatie: tel. 0182-630511 of 06-14708496. Vergunning voor deze loterij is verleend door de gemeente Waddinxveen op 6 augustus onder nummer 02-3058. WADDINXVEEN - Dankzij het succes van afgelopen zomer herhaalt Cl000 de Lego-actie. Het enige verschil is dat de Le go nu gratis is. Bij aankoop van één van de aanbiedingen, kunt u een Lego-doosje gratis uitzoe ken. De actie loopt van maandag Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden I niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. I reid op de vergrijzing?’ Deze stelling werd naar voren ge bracht door Piet Roefs, voor zitter van het SWO, een or gaan van de drie ouderenbonden. In 2015 zal een derde van de Waddinx veense bevolking boven de 55 jaar zijn (I 1000), waaronder ongeveer 2600 mensen van 75 jaar en ouder.Voor deze groep zijn ongeveer 450 zorgplaatsen nodig en 1300 levensloopbe- stendige woningen. De heer Zoodsma (D66-raadslid en te- de ondernemers geen goed idee. „Die ruimte gaat van de parkeer plaatsen af. Het is nu al niet mak kelijk om daar je auto in te ste ken, laat staan als de plekken korter zijn. Mensen denken aan gemak. Is parkeren lastig, dan rij den ze verder”, start Koopmans zijn betoog. Veilig vinden de on dernemers het ook niet „Een kind die uit de auto stapt, rent zo, zonder uit te kijken op het fietspad, naar de winkel”, is het tweede argument van de winke liers. „Onrust”, somt Koopmans verder op. „We hebben al zoveel onrust gehad, met de aanpassing van de kruising met de Staring laan bijvoorbeeld. Dat zou in een aantal weken aangepast zijn, maar dat werd een half jaar. Wij ondervinden daar echt hinder van.” Een alternatief hebben de ondernemers wel voor de ge meente. Zij zien graag dat het fietspad aan de overkant, dat er al ligt, verbreed wordt zodat het voor beide richtingen kan wor den gebruikt „Je laat de fietsers bij een soort drempel overste ken, en ze fietsen daar verder. Veel goedkoper en veiliger”, meent Koopmans, die namens al le ondernemers aan de Luifel- baan spreekt WADDINXVEEN - Onderne mers gevestigd aan de Bredero- laan (winkelcentrum Luifelbaan) zijn het niet eens met het voor stel van de gemeente om een fietspad aan de winkelzijde aan te leggen. Dat hebben de winkeliers afgelopen week op een commu- nicatieavond bij de gemeente la ten weten. „Wij zien veel liever dat het fietspad aan de overkant komt te liggen. Dat is veel veiliger en duidelijker”, spreekt Frank Koopmans, mede-eigenaar van winkel De Steenbok. De ge meente heeft het plan om een fietspad aan te leggen vanaf de rotonde van de Staringlaan tot aan de Kerkweg. Dat moet fiet sers meer veiligheid bieden op de weg. Dit voorstel werd afge lopen week voorgelegd aan de ondernemers en bewoners van de Luifelbaan, zij konden hun vi sie hierop geven en eventueel al ternatieven voorstellen. Van de negen ondernemers kwamen er zes, ook vijf bewoners lieten hun stem op die avond horen. „Nee, een grote opkomst is dat niet”, vindt Koopmans. „Maar de ge meente organiseert zo’n bijeen komst op een koopavond, dat is voor ons natuurlijk niet gunstig.” Een fietspad aan winkelzijde lijkt Het college van b&w heeft dan ook in het beleidsplan de verle ning van facilitaire ondersteuning bij betonrotreparatie opgenomen ten bedrage van 12.500 per jaar, drie jaar lang. Er komt een regeling waarin staat op welke wijze dit geld besteed gaat wor den. B&W willen dit geld beschik baar stellen ondanks het feit dat er geen sprake is van gemeente lijke zorgplicht; het gaat immers om onderhoud van particuliere woningen. De gemeente subsi dieert ook andere woningbezit ters niet als hun aannemer fou ten heeft gemaakt Er is dan ook een groot risico van precedent werking als de gemeente meer doet dan het leveren van deze fa cilitaire ondersteuning. Het lagerhuisdebat werd ge houden in de Remonstrantse Kerk en is een initiatief van de Nederlandse Hervormde Im- manuelkerk, Rooms-Katholie- ke Kerk, Gereformeerde Kerk gezonden naar Osh in Kyrgyz- en Remonstrantse Gemeente). De organisatie was in handen van Ds. C.de Jong (Immanuel- kerk) en Helm (St.Victorparochie). Om- dat 6 november 2002 voor de kerken ook de dankdag is voor Inbreker gewas en arbeid werd vooraf een oecumenische dankdienst gehouden. Aan deze dienst werd medewerking verleend door de oecumenische canto- rij, terwijl de predikanten Bon- in drie huizen op de Schieland- gers en De Jong en pastor Van weg ingebroken. In alledrie de der Helm in deze dienst voor- gevallen is het bij een poging gingen. Deze dienst werd later gebleven, op de radio uitgezonden door het IKON. Deze avond zijn er twee spreeksters. Iemand van de Vrouwenraad Waddinxveen komt vertellen over de opzet en het doel hiervan. Mevr, van den Dool-van Lagen, die met haar gezin als zendeling is uit- ■v,e rx?;-.' Jf - i,| h' 1 TL L;' -■ -

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 13