’Stormwerkers’ in het zonnetje gezet I De Baanderij fdibi Kerstconcert ’de Gouwestem’ in Ontmoetingskerk Coenecoop College aanwezig op conferentie in Finland De geschiedenis van houthandel Alblas (Deel 4, tevens laatste deel) Jdistoriscfi ‘Waddinxveen Vierde dichtbundel van gereformeerde pastor Ger Martini Colofon kijkt u nu op onze geheel vernieuwde site www.debaanderij.nl Voor alle informatie over v WOENSDAG 4 DECEMBER 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 13 X r MEDISCHE DIENSTEN y Hoge ondergrond Op een steen MID- "X KERKDIENSTEN M. Balkengaten Industriestraat 1 Gouda Iedereen blij; tanken en wassen, dat doe je bij de Baanderij! f <TD0RP V-* b Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 9.30 uur ds. C.D. Zon- nenberg 17.00 uur ds.A.W. van der Plas De Hoeksteen, Esdoornlaan zondag 9.30 uur ds. H. Schi- paanboord I8.30 uur ds.J.de Jong Huisarts en apotheek voor alle inwoners van de regio Midden- Holland Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn zondag 9.30 uur ds.Th. De Kok, Rotterdam Die drang tot schrijven heeft hij al lang, een soort familie- trekje. Maar eigenlijk begon dat op een steen in Buchen wald, waaraan hij in het kader van zijn theologische studie een bezoek bracht. Overigens had hij al in 1970 een bezoek gebracht aan Sobibor en Tre blinka, toen hij als timmerman in Warschau aan het werk was en door de toenmalige Neder landse ambassadeur werd rondgeleid. Sobibor was nog helemaal in takt en bewaakt omdat men bang was dat het als bewijs van de Holocaust zou worden gesloopt. Kapot was hij ervan. Wie daar een maal geweest is, kan zich al leen nog maar de vraag stellen: wat doen mensen elkaar aan? weet te herinneren. Machinist Ap de Bruijn weet zich alles tot in de details te herinneren en praat met het vuur van de vakman over ’zijn stoommachine’. se kerk, voor de Burgemeester Trooststraat en in de Kromme Gouwe. Het was in deze bal kengaten dat de Waddinxveen- se jeugd het 'balkie lopen’ be dreef. Over de boomstammen een aantal pleegkinderen. Ger Martini schreef in die tijd in het kerkblad van de Glind kor te overdenkingen, die steeds korter werden, gedachten, ge dichten. Natuurlijk werd en wordt de inhoud vaak bepaald door het werk wat hij doet. Wie als pastor in een gemeen te werkt, wordt regelmatig ge confronteerd met vragen over leven en dood, geluk en ver driet. Maar wie zijn nieuwe bundel leest, zal merken dat zijn onderwerpen ook op de fiets worden geboren. Ger Martini presteert het om in zijn pastorale arbeid per jaar zo'n I000 km af te leggen. Af stand genoeg om stof tot dich ten te krijgen. zover mogelijk zien te lopen. Door het draaien en de glad heid van die kletsnatte stam men was dat natuurlijk een le vensgevaarlijke bezigheid. Het personeel van Alblas heeft dan De Morgenster, Sterrenlaan zondag 9.30 uur ds.J. de Jong 17.00 uur ds. H. Schipaanboord Redactie Sanne van der Kolk 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. De boomstammen van iepen, eiken en Amerikaans grenen werden per zeeschip naar Am sterdam vervoerd. Daar wer den ze gevlot en door Alblas zelf opgehaald. Ze hadden vier schepen, de Houthandel I tot en met 4 genoemd. De ’Hout handel I en 2’ hadden een Deutsz gloeikopmotor en de andere twee waren niet met een motor toegerust. De opgehaalde stammen wer den in de Gouwe in zoge naamde balkengaten gelegd. Al blas had er vier: voor de zagerij, voor de Remonstrant- Ook in zijn vierde bundel, weer in eigen beheer uitgege ven, gaat het Ger Martini om mensen mee te laten lezen, omdat, zoals hij dat zelf zegt, wij mensen zijn van hoge kom af. Mensen hebben een goede startpositie om ’mens namens God te zijn’. Ger Martini zou wensen dat mensen beter aan zichzelf moeten denken, dat zij ontdekken dat zij iets met God te maken hebben. Er is toch meer in het leven dan het najagen van win(st)(d)? Wie de vierde gedichtenbun del van Ger Martini wil heb ben, kan deze (tegen vergoe ding) afhalen op zijn huisadres Spireaweide 5 of desnoods even bellen naar telefoonnum mer 6I794I. Actuele brandstofprijzen Hulpverleningsprojecten Operatie Schoenendoos en nog veel meer... Dit artikel is eerder gepubliceerd in het kwartaalblad Historisch Genootschap. Voor meer informatie: tel. 0182-610025 (G. Boste- laar-Geluk) Dienst Apotheek Midden-Hol- land (DAM) Ronsseweg I38 (tegenover de Bleuland-locatie van het GHZ) 2803 ZR Gouda tel. (0I82) 69 88 20 www.dam-mh.nl NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost zondag 9.30 uur ds. J.H. Gijs- bertsen, Gorinchem 17.00 uur ds. C.D. Zonnenberg GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- de Advertenties Telefoon 0172-21173I E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag I 1.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Bezorging Telefoon: 0181-219612 JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Troost raat 10.00 uur Openbare toespraak I 1.00 uur Wachttorenbespre king RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 10.00 uur spreker: Pie ter ‘t Hart BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag 10.00 uur spreker: de heer W. Woning 18.30 uur spreker: de heer J. Fa ber Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax: 0172-212168 REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzin nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zondag I5 december I6.30 uur ds.A.S. Lenselink Oost 36,Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cra mer, Prins Bernhardlaan 79,Wad dinxveen en Hoge Gouwe 2I, Gouda. Voor spoedgevallen ieder week einde spreekuur volgens af spraak, tel. 0182-610462 of 0182- 516876. Dierenkliniek Zevenhuizen, drs. M.C. Pilgram, Zuidplasweg la, Zevenhuizen, leder weekeinde spreekuur volgens afspraak, voor spoedgevallen tel. 0180-631451 of 06-11163246, voor minder dringende vragen: vragen@die- renkliniekzevenhuizen.nl. WADDINXVEEN - Sinds 1998 is Ger Martini pastor van de gereformeerde kerk van Wad dinxveen. In die vier jaar heeft hij zo’n 200 gedichten geschre ven waarvan er nu vijftig gese lecteerd zijn voor zijn vierde bundel: Hoge Ondergrond. Gedichten, die zoals hij dat zelfs zegt, de neerslag zijn van de gesprekken die hij met mensen heeft gevoerd.Ver slaafd aan schrijven, dat is hij. Wat hij van mensen hoort, moet hij opschrijven: een lap top vol, omdat hij een geheu gen heeft van 12.00 uur tot de middag. Inmiddels heeft hij zo’n duizend gedichten ge schreven, waarvan er inclusief zijn vierde bundel 200 zijn ver schenen. tot ver in het weiland werd opgestapeld.Vooral de komst van een coaster met ’raaphout’ werd door het personeel niet bepaald reikhalzend tegemoet gezien. De laadruimte was economisch benut met hout van verschillende lengte en had iets van een legpuzzel, wat het lossen langdurig en bewer kelijk maakte. De tijden van balkengaten zijn voorbij. Het bedrijf houdt zich nu voorna melijk bezig met het verhande len van hout. De aan- en af voer van hout vindt hoofdzakelijk met vrachtauto’s plaats. bijna een dagtaak gehad aan het wegsturen van Waddinx- veense waaghalzen. De boom stammen werden via een lier over een spekgladde helling in de Gouwekant de zagerij inge trokken en gezaagd. Het is zelfs enige tijd zo geweest dat een deel van de openbare weg ter hoogte van de helling nog van hout was. In de jaren zestig en zeventig werd het hout met coasters vanuit Noorwegen tot in de Gouwe gebracht. Het was zaak zo’n coaster (soms waren het er wel twee of drie) zo snel mogelijk te lossen. Dat bete kende overwerk voor het per soneel. Onder leiding van werfbaas Verbeek werd het hout op lorries geladen. Dirk de Wolf bediende de hijsinstal latie. De lorries werden door middel van spoorrails naar achter gereden, waar het hout Machinist Jacob de Bruijn heeft de stoommachine tot 1935 be diend. Van 1935 tot 1945 was Aart Neven met deze taak be last en van 1945 tot 1985 was Albert de Bruijn (een zoon van Jacob) machinist en mate- riaalslijper bij de Hout-handel Alblas. Ap de Bruijn was tevens de laatste machinist. Nadat de Dienst voor het Stoomwezen in 1959 alles had afgekeurd, gingen ketel en machine in 1965 een roemloos einde in het oude ijzer tegemoet. De elektromotor werd de nieuwe krachtbron. De houtzagerij was een van de eersten die op stoom overgingen en was de laatste om stoom als kracht bron op te geven. Bijna hon derd jaar lang is er sprake ge weest van een stoomhoutzagerij. Uniek hier aan is dat menig Waddinxvener zich deze stoommachine nog DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 zondag 22 december 11.00 uur pastor J.L Delhaas, Advent IV, in het licht van Kerst hun land, de daar aanwezige minderheden en de in hun land gesproken talen. De volgende dagen bestonden uit lezingen, excursies, workshops, discus sies en het bezoek aan een school. De leerkrachten wissel den gegevens uit over school systemen. De deelnemers hebben opzet ten gemaakt om te komen tot uitwisselingen en projecten via internet. Zo is Rianne druk in de weer om via internet de nieuwe vrienden te benaderen over een vervolg op de confe rentie komende zomer. Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantoortijden: van 17.00 uur ’s middags tot 08.00 uur 's ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: Voor spoedmedicatie buiten kantoortijden: van 17.30 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182- 6131 12. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens af spraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- WADDINXVEEN - De medewer kers van de buitendienst en de brandweer hebben op zondag 27 oktober één van de langste en ge vaarlijkste dagen meegemaakt in hun werk. Daarom werden zij afge lopen woensdag in de brandweer kazerne in het zonnetje gezet door wethouder Dijksterhuis en ge meentesecretaris Wijers. Terwijl een ieder werd aangeraden veilig in huis te blijven, zijn die zon dag 27 oktober vijftig mensen van de buitendienst van de gemeente en de brandweer tot twaalf uur ’s nachts in touw geweest om de bui tenruimte veilig te houden en ver dere ongelukken te voorkomen. Die dag werden negentig bomen geheel of gedeeltelijk gekapt. Daar naast werden de bewoners van af gewaaide daken geholpen met noodvoorzieningen dan wel rond vliegend materiaal geruimd. Voor, hun uitzonderlijke werkzaamheden die dag worden de gemeentelijke medewerkers onthaald en ontvan gen zij bloemen voor hun partners, die met kloppend hart thuis de ge beurtenissen hebben moeten af wachten. Overigens zijn de gemeentelijke medewerkers nog steeds bezig met het opruimen, kappen en snoeien van bomen. Vandaar dat de bijeen komst niet eerder heeft kunnen plaatsvinden. In totaal zijn uiteinde lijk 109 gemeentelijke bomen ver wijderd die waren ontworteld en/of omgewaaid. Zesendertig bo men worden alsnog gekapt omdat zij ernstig beschadigd zijn. Zo’n 300 bomen hebben nazorg nodig. Onge veer 1/5 (2000 stuks) van alle bo men in Waddinxveen heeft lichte schade opgelopen tijdens de storm. Met name de Eikenlaan, Weide- zoom, Mozartlaan, Bosboom Tous- saintsingel, Winterdijk, het Be Fair terrein en de Begraafplaats zijn zwaar getroffen door de storm. ’De Rank’, confessioneel-her- vormde gemeenschap, Coene- coopcollege zondag 10.00 uur ds. MA Bos 18.30 uur ds. C. vd Berg, Broek op Langendijk WADDINXVEEN - Drie afge vaardigden van het Coenecoop College vertegenwoordigde Nederland op de vijfde Kolding Conferentie, die dit jaar in Helsinki werd gehouden. De leerlingen Rianne Buurman en Hans Kok en docent Aart Wassenaar praatten daar met leerlingen uit 17 andere Europese landen een week lang over ’Crosscultural communi cation and minorities in Euro pe’. Naast diverse sprekers en le zingen gaven de deelnemers zelf ook een presentatie over CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag 4 december 19.45 uur ds. J.G. van Tilburg zondag 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg woensdag 11 december 19.45 uur ds.J.G. van Tilburg ROOMS-KATHOLIEKE KERK St-Victorkerk, Zuidkade zondag 9.30 uur Eucharistievie ring, pastor A. vd Helm dinsdag 19.00 uur Eucharistie viering, pastor A. vd Helm Ontmoetingskerk, Groensvoor- de vrijdag Huize Souburgh 10.00 uur Ouderenviering, pastor A. vd Helm zaterdag 19.00 uur Woord Communiedienst zondag 11.15 uur Woord Communieviering, pastor Ameling GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 9.30 uur ds. E. Brink 16.30 uur ds. H. ten Brinke, Bo degraven frontatie met dat verleden voor hem tot op heden nog onuitsprekelijk. In die tijd woonde hij samen met zijn echtgenote Marijke in het Jeugddorp de Glind, waar zij een huis bewoonden met Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrixlaan Zondag 10.00 uur ds. F. Bos, Waddinxveen 17.00 uur pastroor A. van der Helm, 2e oecumenische ad- ventsvesper St.Victorkerk Brandweerlieden en gemeentewerkers hebben tijdens de gevaarlijke oktoberstorm veel werk verzet. (Liesbeth van der Vis.) Telefoon (0182) 67 01 67 iustrieterrein ’’Kromme Gouwe”, tegenover de Praxis VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. Toen hij later in 1987 Buchen wald bezocht en even weg was van de groep, heeft hij daar voor het eerst op een steen zitten schrijven. Die gedachten zijn tot op heden nooit ver schenen. Blijkbaar is de con- OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: I0.00 uur leesdienst I8.30 uur leesdienst Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V. c.q. de betreffende auteur. HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP) Jan v Beaumontstraat 4 (bij de Jozef-locatie van het GHZ) 2805 RR Gouda tel. (0182) 322 488 (alleen na te lefonische afspraak) kerk aan de IJssel. Op zaterdag I4 december wordt meege werkt aan een kerstzangavond in de Goudse St. Janskerk met de twee andere mannenkoren van Martin Mans: Chr. Mannen koor Con Forza uit Woerden en Chr. Mannenkoor Noord west Veluwe uit Nijkerk. Daar bij speelt Wim de Penning het orgel, Gezinus Veldman de vleu gel en Noortje van Middelkoop en Liselotte Rokyta de panfluit. Op maandag 16 december gaat het koor naar Moordrecht voor een kerstconcert in de Ned. Hervormde kerk. Dit con cert begint om 20.00 uur en is eveneens vrij toegankelijk. Ook organist/pianist Ben Kramer en de panfluitiste Noortje van Middelkoop zijn daar aanwezig. Dan volgt het concert in de Ontmoetingskerk op vrijdag 20 december en op kerstavond, dinsdag 24 december, geeft het mannenkoor een kerstconcert in de Oude Hervormde kerk aan de Dorpsstraat te Moerka pelle. Voor meer informatie: Jo han Krins, telefoon 0182- 640303. ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK DeVierstroom Spreekuur: Maandag t/m donder dag van 09.00 tot I0.00 uur. Bezoek en postadres: Stations straat 12,2741 HS Waddinxveen. Telefoonnummer: 0182 - 623 040. Na 10.00 uur wordt u auto matisch doorverbonden met de Zorglijn centralist die uw bood schap aanneemt. Inloopspreekuur Consultatiebu- ro Waddinxveen per 1-1-2001: maandag 11.00-12.30 uur. WADDINXVEEN - Ook dit jaar geeft mannenkoor De Gouwestem op de laatste vrij dagavond voor kerst een kerst concert in de Ontmoetings kerk (Groensvoorde). Dit jaar wordt dit traditioneel vrij toe gankelijke concert gehouden op vrijdag 20 december.Arjan Breukhoven speelt aan het or gel en de vleugel, ook werkt het bekende trompetduo Henk-Jan Drost en Stefan Kop pelaar aan het concert mee. Het mannenensemble van De Gouwestem verzorgt eveneens een aantal malen een optreden. Het concert begint om 20.00 uur, het programma wordt af gewisseld door samenzang van bekende kerstliederen. De muzikale leiding is in han den van Martin Mans, de diri gent van het mannenk-oor. Het kerstconcert is gratis toegan kelijk. In de weken voor de kerst geeft De Gouwestem vijf kerst concerten in de regio. Op maandag 9 december is het eerste optreden in de Oude Hervormde kerk in Nieuwer-

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 13