Zuidplaspolder moet hoogwaardige en duurzame invulling krijgen Monique Mode en Mulder Mannenmode gaan verbouwen i F L B u Lezing voor senioren over de ’goudse glazen’ Gratis lessen in zelfverdediging bij Sportinstituut Den Edel ’We willen gewoon een vuurtje. Waarom begrijpt de gemeente de jeugd niet?’ Concert voor Bromfietsster onderuit Praiseavond Inbreker steelt aanstekers en Jeugddienst baby’s Veel inzendingen op enquête buurtcentrum Groenswaard Z5 Gemeenten gaan op korte termijn bindende afspraken maken laptop f WOENSDAG 2’ JANUARI 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 19 1 I WADDINXVEEN - Het is tijd voor een verbouwing, menen zowel Monique Mode als Mul der Mannenmode, beide geves tigd in de Passage. Monique Mode start daarmee op zater dag 25 januari, op 6 februari moet de winkel weer open gaan. In die tussentijd gaat de uitverkoop van winterkleding toch gewoon door. Niet in het eigen pand, maar in het pand aan de Kanaalstraat waar voor heen 't Ooievaartje gevestigd was.Van 28 januari tot eind fe bruari hangt daar de winterkle ding voor lage prijzen. „In ons eigen pand in de Passage gaan we heel wat veranderen", ver telt Gerrinda van der Starre, die samen met haar broer Ar jan van Willigen alle vijf de ves tigingen van Monique Mode in de regio runt, „We halen alles kaal en kleden het pand vervol gens opnieuw aan.Van plafond tot vloer. Ook de inrichting wordt anders, zo krijgen we bijvoorbeeld een shop-in-shop’, dat is een apart deel in de win kel gereserveerd voor één merk.” Merkkleding krijgt in het algemeen ook meer aan dacht in de winkel. Reden voor de verbouwing is het als maar uitstellen van het nieuwe winkelcentrum. Gerrinda: „We wachten nu al jaren op het winkelcentrum, waardoor we een verbouwing steeds hebben uitgesteld. Hooguit lapten we de winkel eens op. Het plafond bijvoorbeeld, is al zo oud als de Passage bestaat.” Ook al is er nu nog geen duidelijkheid rond om het nieuwe centrum, Moni que Mode heeft er wel weer zin in. „We zetten de schou ders er weer onder. We ver wachten geen ontwikkelingen op korte termijn, en daarom beginnen we nu toch aan de verbouwing.” Ze is blij met de komst van nieuwe winkels de afgelopen tijd in de Passage en de toegezegde opknapbeurt van het straatmeubilair door de gemeente. Ook Mulder Mannenmode be sloot om nu toch te gaan voor een verbouwing van de winkel. Van half februari tot 12 maart zullen de werkzaamheden plaatsvinden, de laatste twee weken daarvan zal de winkel gesloten zijn. „We krijgen openslaande deuren naar de tuin”, vertelt Jan Mulder. „Daar mee krijgen we daglicht in de winkel, zodat klanten goed kun nen kijken hoe de kleuren bij daglicht vallen.” Ook wordt de winkel vergroot en komt er een nieuw interieur. „Negen jaar geleden hebben we de laatste verbouwing gehad.Toen vier lessen kun je lang niet al les leren.” hadden we het al twee keer uitgesteld.” Jan Mulder hoopt erop dat het nieuwe winkel centrum op de Passage komt. Maar als ondernemer kan hij niet langer wachten op wat de ren voor zowel rijks-, als provin ciaal- als gemeentelijk beleid. Gedeputeerde Staten heeft in juni 2002 een Plan van Aanpak vastgesteld om te komen tot een startconvenant met alle be trokken partijen, waarin afspra ken staan om te komen tot een verdere uitwerking van de plan vorming voor het plangebied. Het project wordt aangestuurd door een stuurgroep bestaande gemeente gaat beslissen, hij moet verder. „Ook bestaan we volgend jaar 145 jaar, en is mijn zoon in de winkel komen werken. Dit is dus een goed moment om nieuwe stappen te zetten.” De winkel is een zien is als judokampioen. In die sport won hij veel internatio nale prijzen, met jiujitsu werd hij zelfs Europees kampioen. Hij zal elke week een ander echt familiebedrijf, zijn zoon vertegenwoordigt de vijfde ge neratie. Jan: „Mijn overgrootva der begon met de winkel, nu staat mijn zoon erin. Zo blijf ik er ook nog wel even bij be trokken.” onderwerp behandelen in zijn introductieles. „De ene week leer ik bijvoorbeeld jiujitsu en de keer daarna judotechnie- ken”, legt hij uit, „Maar je leert WADDINXVEEN - Op zondag 19 januari om 19.30 uur kreeg de Politie Hollands Midden de melding van een éénzijdig onge val op de Otweg. Ter plaatse bleek dat een 19-jarige vrouw uit Waddinxveen door nog on bekende oorzaak met haar bromfiets onderuit was gegaan. De vrouw is met onbekend let sel door de ambulancedienst meegenomen naar het Bleu- landziekenhuis. De politie heeft de bromfiets van de vrouw vei lig gesteld. sprek met de jeugd: „De ge meente is altijd bereid om over leg te voeren met de jeugd over een alternatief en heeft dit ook gedaan. Wij zijn geschokt door de omvang van de vuren, de zwaarte van de vuurwerkbom- men en de agressiviteit tegen de politie”, aldus een woordvoerder van de gemeente. VERMIST: Waddinxveen: Turkse angora kater, rood, witte bef en voeten, zachte vacht, pluimstaart, pluim pjes op oren, is gechipt (Henegouwerweg). Zware kater, witte bef en sokjes, wit randje om poot (Noord Ringdijk, Moord- recht/Waddinxveen). Ze venhuizen: Grijze kater, witte voeten, dikke kat (Vlietkade). ZEVENHUIZEN - Op 2 febru ari wordt in de Hervormde kerk een Jeujddienst gehou den. Deze stat om 18.50 uur met als them: ’Zijn wij God?’. Ds. P. de G'aaf uit Waarde werkt dit thema, na een korte film, uit.Jeugcdienstcombo ver leent de mazikale medewer king. Na afloop is er voor ie dereen koffie en thee. Uw Lopij en/of advertenties voor het Weekblad voor Waddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Cl 000 Passage 208, Waddinxveen. GEVONDEN: Waddinx veen: Rode kat, licht van kleur, witte bef, hoog op poten, vrij lange staart (Ka naaldijk). Zwarte poes met witte aftekeningen (Mercu- riusweg). Grijze kat, pers, licht van kleur (Stations straat). Zwarte kater met witte aftekeningen (A 12). Cyperse poes, witte keel, kin, bef en poten (Prinses Beatrixlaan). Lapjespoes met witte aftekeningen (af slag Waddinxveen/Zeven- huizen). Zevenhuizen: Cy perse kat, wat bruinrood door vacht, witte bef en staartpunt (Swanlaweg). Moerkapelle: Schilpadpoes, bruinrood gemêleerd, wit te bef en tenen, zwarte ve gen in snuit en op poten (Noordeinde).Voor gratis registratie en informatie over vermiste en gevonden dieren: tel. 0186-601 199 of kijk op www.dierencentra- le.nl Met deze lezing, van tweemaal drie kwartier, trekt de heer Tompot steeds volle zalen, ook in het buitenland. Het Anne Frank-centrum gaat om 19.30 uur open, de lezing begint om 20.00 uur. De entreekosten ben ons dringend geadviseerd om het vreugdevuur op ’het kruis’ te verbieden in verband met de nieuwbouw op die loca tie. De moderne veiligheidseisen en het feit dat brandweer en po litie niet kunnen garanderen dat een vreugdevuur beheersbaar blijft, hebben hieraan ten grond slag gelegen.” En over een ge- WADDINXVEEN - Leerlingen en docenten van muziekschool Gabriela Lukassen uit Wad dinxveen geven op zaterdag I februari een concert speciaal voor baby’s voor baby’s tm I jaar. De ouders en andere ge zinsleden zijn ook van harte welkom. De ruimte zal zo ingericht zijn dat mensen met kinderwagens of maxicosies de ruimte heb ben. Verder zijn er faciliteiten om uw kind te voeden en te verschonen. De musci hebben voor dit concert bijzondere en babygeschikte muziek uitgeko zen. Het concert begint cm 15.00 en duurt een klein uurtje. En tree bedraagt voor taby’s zes euro, inclusief besciuit met muisjes en een drankje, en voor alle andere gezinsleden boven de I jaar is het concert gratis toegankelijk. Het concert word) gehouden in de Remonstrmtse kerk (Zuidkade 59). Vo»r meer in formatie of bestelbn van kaar- ten:Tel. 0182 - 63*308. hoek RZG) vormt een enorme stedenbouwkundige uitdaging. Er is een groot aantal wensen voor woningbouw, bedrijfster reinen, glastuinbouw, waterber- ging, en groen en recreatie. Er zijn veel gegadigden en het ziet er niet naar uit dat alle wensen onverkort in vervulling kunnen gaan. Het Rijk vastgelegd dat er voor de Zuidplaspolder een in tegrale opgave moet komen, alle betrokken bestuurlijke instan ties en organisaties moeten sa men met een totaalvisie komen. Op 18 januari vorig jaar kwa men bestuurders van gemeen- Door Carlo Willemsen WADDINXVEEN - In het ka der van haar 30-jarig bestaan zal Sportinstituut Den Edel vier weken lang gratis intro ductielessen geven voor een zelfverdedigingcursus. Vanaf 4 hoofdkeuzen voor de inrichting van het gebied. Uitgangspunt was hierbij onder meer dat een door de regio ge dragen langetermijnvisie voor de ontwikkeling van dit gebied belangrijke bouwstenen zal leve- Door Walther Micke ZEVENHUIZEN/MCERKA- PELLE - In de laatsts vergade ring van Commissie I gaf wet houder Van der Stee informatie over de voortgang van de ruim telijke ontwikkeling van de Zuidplaspolder. Bij brief van 29 november 2002 heeft de voor zitter van de Stuurgroep Rot- terdam-ZoetermeenGouda aan de deelnemende partijen verzocht om de huidige voor stellen, te weten het concept afsprakenkader, het strategied- ocument en de inJicatieve kos tenraming met de eigen bestu- WADDINXVEEN - Bewoners uit Groenswaard staan positief tegenover een wijk- en buurt centrum in het voormalige schoolgebouw aan de Essen- gaarde. Op de enquête die en kele buurtbewoners hadden opgesteld, kwamen 298 reac ties binnen. Daaruit blijkt dat 279 inzenders positief staan te genover een wijk- en buurtcen trum in het pand. Een 237 in zenders willen ook gebruik gaan maken van dit centrum als het er komt. Ook kwamen veel mensen met adviezen, ideeën en/ of hulpaanbod. Negentien inzenders wilden liever geen buurtcentrum, grootste be zwaar was de vrees voor over- (ISV) voor de driehoek. Op ba sis van het ISV wordt een Inter gemeentelijk Structuurplan (ISP) voor het gebied van de Zuid- plasgemeenten opgesteld. Eind 2003 moeten er een con cept Interregionale Structuurvi- sie en een concept Interge meentelijk Structuurplan op tafel liggen. De Zuidplasgemeen- ten moeten vóór I maart de ge maakte afspraken schriftelijk be vestigen. In de indicatieve kostenraming is vastgelegd dat de Z5 gemeenten gezamenlijk 450.000,- euro aan de planont- wikkeling zullen bijdragen. Zij hebben toegezegd in onderling overleg een verdeelsleutel voor dit bedrag vast te stellen. Van der Stee deelde mee dat Gouda heeft toegezegd in ieder geval 1/5 deel van dit bedrag zal bij dragen. Hij gaf te kennen een voorkeur te hebben voor verdeling op ba sis van inwonertal voor het res terende deel. Waddinxveen be raadt zich nog over dit uitgangspunt. Op I I februari neemt de gemeenteraad een besluit over de aanvaarding van de voorstellen van de Stuur groep. tes, stadsregio, stadsgewest en maatschappelijke organisaties tot bestuurlijke besluitvorming over de inhoudelijke uitgangs punten, randvoorwaarden en Langer wachten kan niet meer, de verbouwing is nu nodig, zo vindt de eigenaresse van Monique Mode. (Foto: Uesbeth van der Vis.) Bert den Edel heeft genoeg praktijkervaring om te weten waarover hij praat. Bij de in gang van het sportcentrum hangt een poster waarop hij te sprek geweest met de burge meester, politie, brandweer en de jeugd. Nu lazen we in de krant dat er geen vreugdevuur mocht komen, omdat een nieuwbouw wijk de veiligheid niet meer kon garanderen. De gemeente heeft wel overleg gehad met de jeugd, maar niet voldoende. Nu kwam de gemeente wel met een idee. Een dj kwam naar het kruispunt, maar we willen geen dj. We wil- len gewoon een vuurtje. Fikkie steken, een auto erop, misschien wat banden of een enkele kerst boom. Dat brengt gezelligheid. Nooit zijn we er op uit om ma teriaal van de gemeente te ver nielen. De auto die in de fik ging, hebben we zelf geregeld. Net als die caravan. Ik heb er ook een hekel aan als mensen bewust op auto’s slaan. Maar dat willen wij februari geeft directeur Bert den Edel zelf elke dinsdagoch tend en woensdagavond les. Bij voldoende belangstelling ko men daar ook de donderdag en vrijdagavond bij. Iedereen komt in een groep en krijgt el ke week een les. „In deze tijd komt er steeds meer geweld op straat. Daar moeten men sen zich tegen kunnen weren”, verklaart Bert den Edel, „Met deze gratis lessen kunnen de mensen de eerste stappen zet ten.” Het is voor Den Edel tevens een uitgelezen kans om te la ten zien wat zijn instituut te bieden heeft. „Het is uiteraard ook een soort indirecte recla me”, zegt hij, „We hopen dat de mensen na de introductie doorgaan met zelfverdediging, we geven immers ook lessen in judo, jiujitsu, taekwondo en taibo. Gewoon fitnessen kan ook, maar als het echt om zelf verdediging gaat, moet je daar pad) voor alle senioren in Waddinxveen. De heer Tom pot, koster van de Sint Jans- kerk in Gouda, verzorgt die avond een dialezing over de ’Goudse Glazen’ van deze kerk. WADDINXVEEN - De com missie ’Kunstbezoek’ van Stichting Waddinxveens Wel zijnswerk organiseert op woensdag 26 februari een acti viteit in het Anne Frank-activi- teitencentrum (Jan van Bijnen- ren te bespreken om tot een bestuurlijk committent te ko men. Hierna kan het vervolg traject worden ingezet om te komen tot een Interregionale Structuurvisie voor de driehoek Rotterdam-Zoetermeer-Gouda en het op basis hiervan opstel len van een Intergemeentelijk Structuurplan voor het gebied van de Z5-gemeenten (Wad- dinxveen-Gouda-Nieuwerkerk aan den IJssel, Moordrecht en Zevenhuizen-Moerkapelle). De ruimtelijke ontwikkeling van het gebied tussen Rotterdam, Zoe- termeer, en Gouda (de Drie- niet. We willen gewoon een vuurtje, dat is een traditie van tientallen jaren, dat moet de ge meente niet verbieden. We kun nen het best begrijpen dat de nieuwbouw het onmogelijk maakt om op het kruispunt een vuurtje te maken, al liepen de huizen naar mijn idee helemaal geen gevaar. Als je het maar op midden van het kruispunt doet. Een alternatieve locatie? Nee, dat weet ik zo ook niet. Dat mag de gemeente bedenken. Dat ze justitie hebben ingescha keld? Dat mogen ze doen maar de fout ligt bij de gemeente. We zijn best bereid om te kijken naar een andere locatie, of om het vuur minder groot te maken. Daarin willen we best tegemoet komen. Maar nu werd het ver keerd georganiseerd. Hopelijk is er volgend jaar een goed gesprek tussen de jeugd en de gemeen te.” Een woordvoerder van de ge meente zegt over het besluit tot natuurlijk in doorgaan, want in een verbod van een vreugde vuur: „Brandweer en politie heb- WADDINXVEEM - In de aula van het Coenicoop College wordt op zate’dag 25 januari een praiseavond gehouden. Het hele programma wordt verzorgd deor praiseband ’Vuur!’ Deze >and treedt door het hele landop voor jongeren van verschllende kerken. Daarnaast cok bij activiteiten voor jongeren, zoals de 25+ conferenties van de EO. De rode draal van een praise avond, verborgt door ’Vuur!’, is het thema Dit keer is gekozen voor het thema: ’Geef je over!’ Het gaat erom dat je je durft over te geven aan God.Wanneer je dat doet, kan hij je gebruiken in zijn Koninkrijk. Met veelal be kende praisenummers (waar onder Opwekking) en een kor te meJitatie wordt het thema neergezet. De 25e is iedereen vanaf 19.30 uur vm harte welkom; de toe gang is gratis. Er worden con- sumptiebonnen verkocht voor snacks en drinken. Na afloop kun je met vragen en sugges ties terecht bij de medewer kers. Deze zijn te herkennen aan de badges. MOERKAPELLE - Dat de nieuw jaarsnacht dit jaar in Moerkapel le niet vredig verliep, zullen wei nig mensen ontkennen. Immers de ME is ingezet, er zijn vijf ge wonden aan politiezijde gevallen en de brandweer kwam om het vreugdevuur te blussen. Maar naast feiten zijn er ook verschil lende verhalen. Want iedere par tij heeft de nacht weer anders beleefd.Vorige week was met na me de beleving van de burge meester en de politie te lezen. Deze week het verhaal van één van de jongeren die aanwezig was die nacht. „Het had niet zo mogen lopen”, is zijn mening. „De zware vuurwerkbom had niet gegooid mogen worden. Ik kende de persoon niet, die dat deed. Ook het gooien van bier flesjes is helemaal niet nodig. Dat heb ik zelf dan ook niet; gedaan. Natuurlijk treft de jongeren ook blaam. Maar aan de andere kant begrijpen we niet waarom de ME is ingezet. Laat het ons toch zelf regelen. We willen gewoon een vuurtje bouwen en als het vuur te groot wordt, dan laten we de brandweer echt wel haar werk doen. Natuurlijk begrijp ik wel dat de politie zich bedreigd voelt als ze tegenover zo’n grote groep jongeren komt te staan. Maar zelf waren ze ook heel confronterend bezig. De politie daagde ons uit, en ze pakte ook nog iemand op. Die jongen had helemaal niets gedaan! Hij is later dan ook weer vrijgekomen. Dat ouders mee hebben gedaan, daar heb ik zelf niets over gehoord. Wel waren er jongeren van bui ten het dorp. Ik weet niet waar om zij er waren en door wie ze zijn uitgenodigd. Maar het me rendeel van de jongeren die er waren, zijn goeie mensen. De gemeente begrijpt de jeugd niet.Vorig jaar ging het goed, toen is er voor oud en nieuw een ge- WADDINXVEEN - In de mid dag of avond van zaterdag 18 januari werd er ingebroken in een woning aan de Thorbecke- hoeve. Via een cpenstaand raam van het dak, wist de in breker zich de toegang tot de woning te verschaffen. Uit de woning zijn in ieder geval aan stekers en is een laptop gesto len. De politie stel: een nader onderzoek in. last. Inmiddels zijn de gegevens verstuurd naar wethouder Gerts. Ook alle commissieleden van WEZ hebben de resultaten ontvangen. Het agendapunt 'Voorstel locatie Essengaarde’ was oorspronkelijk gepland voor 16 januari, maar dat bleek uiteindelijk niet haalbaar. B en W had meer tijd nodig om met een voorstel te komen aan de commissie WEZ. Hierdoor komt het waarschijnlijk op de vergadering van februari en mogelijk pas zelfs in maart aan de orde. Dit biedt wijkbewo ners de mogelijkheid eventueel alsnog te reageren op de en quête. bedragen 3,-, inclusief een kopje koffie of thee. Wie deze lezing wil bijwonen, kan con tact opnemen met S.W.W, te lefoon (0182) - 615555 (b.g.g. 631932) of via e-mail: sww@stww.nl. Het toenemende geweld op straat én het 30 jarig besluit van Van Edel is aanleiding voor gratis zelfverdedigingslessen. (Uesbeth van derVis.) uit de provincie Zuid Holland, ministeries van VROM, EZ, LNV, V&W, Stadsregio Rotterdam, Stadsgewest Haaglanden, het ISMH, de gemeenten Rotter dam, Zoetermeer Gouda, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Waddinxveen, en Ze venhuizen-Moerkapelle, Hoog heemraadschap van Schieland, Kamers van koophandel Rotter dam en Haaglanden, WLTO en Consept. De deelnemende par tijen willen dat de gewenste lan- getermijnontwikkeling inzichte lijk wordt gemaakt middels een Interregionale Structuurvisie als deelnemer niet alleen om in actie te komen, maar ook om situaties goed in te schat ten. Wanneer moet je blijven staan en wanneer moet je hard wegrennen. Liever een levende lafaard dan een dode held, zeg ik altijd maar. Je houding is ook heel belangrijk. Uitstralen dat je niet bang bent, maar zonder dat je daarbij agressief over komt, want dat wekt juist weer agressie op.” Je hoeft geen lid te zijn van het sportcentrum om mee te mo gen doen aan de zelfverdedi- gingcursussen. Den Edel: „Het is bedoeld voor mannen en vrouwen vanaf 15 jaar. Het liefst heb ik een gemengde groep met ongeveer evenveel mannen als vrouwen. Het komt nog wel eens voor dat jongens zich schamen om aan zelfverdediging mee te doen. Dat hoeft helemaal niet. Zij hebben het evengoed nodig.” Wie interesse heeft om aan de (gratis) introductielessen mee te doen, moet langskomen bij sportinstituut Den Edel op de Sniepweg 13 h. Den Edel: „Er is plek voor ongeveer honderd personen, dus wie erbij wil zijn kan beter zo snel mogelijk ko men. Ik verwacht namelijk heel veel belangstelling.” 1 I a

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 19