Verkiezingen maart 369.- 539 STUNTPRIJZEN 7 w OP=OP A - l in alle Staten op I I Kroonluchter raadszaal als kroon op de verbouwing Fietser I I I I I I I I I I I I I HOME TRAINER KETTLER ROYAL Coming-out weekend 30+ Geslaagden typevaardigheid for kids Design op Trouwbeurs Voorlichtingsavond over kinderen, jongeren en depressie Wachtlijsten AWBZ in regio Midden-Holland gedaald Waddinxvener aangehouden bij onrust in Alphen WADDINXVEEN/ALPHEN A/D RIJN - Een 24-jarige Wad dinxvener is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Al- phense Julianastraat aangehou den terzake het niet voldoen aan een bevel of vordering. In totaal zijn vijf aanhoudingen verricht tijdens een zeer onrus tige uitgaansnacht die zich con centreerde in en om een uit gaansgelegenheid op de Julianastraat. In de uitgaansgele genheid was een R&B party waar ongeveer 800 bezoekers aanwezig waren. Ook is er bin nen geschoten door een nog onbekende schutter. De aanlei ding van de schietpartij is voor alsnog onbekend. Een 17-jarige bezoeker uit Ter Aar die niets met deze zaak te maken had werd bij deze schietpartij ge raakt. Het schot schampte de buik van het slachtoffer. De man kon na behandeling in het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp naar huis. overlijdt na verkeersongeval EHLER ASTRO Wethouder Van der Torren werkt op nationaal niveau aan behoud cultuurhistorie I I I Different I I I I I 1 I W gU -JZL PAGINA 27 WOENSDAG 12 FEBRUARI 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN de Eerste Kamer MEENEEMPRIJZEN PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN ii MAART Kost overal 515,- Twee bestuurders aangehouden voor rijders onder invloed Magneetgeremd, 18 kg vliegwiel k’ Hollani KW (Foto: Liesbeth van der Vis.) Kortom, belangrijke zaken. Provincies werken veel samen met gemeenten en de rijks overheid. Zo voert de provin cie een groot deel van het be leid uit dat door het rijk is vastgesteld. De provincie zelf maakt ook beleid en stelt ver ordeningen vast, zoals op het gebied van milieu en recreatie. Gemeenten houden daarmee rekening in hun eigen beleid.Als een gemeente dat in de visie van haar inwoners niet goed zou doen, kunnen de inwoners van die gemeente in bepaalde gevallen bij de provincie be zwaar maken. open dag van de provincie. De bezoekers kunnen dan kennis maken met Statenleden en be stuurders, een rondleiding ma ken door het provinciehuis, NIEUW adres De dag begint om 10.00 uur. Voor meer informatie: tel. 070- 44I66II, of www.pzh.nl of www.provincies.nl. Volgende week deel twee, dan volgen we het CDA op verkiezingspad. ties en trouwkaarten op de beurs. REGIO - Het CHJC (Vereniging Christelijke homo’s en lesbien nes) organiseert van 28 febru ari t/m 2 maart wordt een Co- ming-out-weekend. Het weekend is voor iedereen van 30 jaar en ouder, die wil uitko men voor zijn/haar homo- of lesbisch-zijn. Tijdens het week end houden de deelnemers zich bezig met thema’s als ge- loof/kerk en homoseksualiteit, sociale omgeving en samenle ving, relaties en seksualiteit. Af hankelijk van de mensen die meegaan wordt ook gesproken over huwelijk en homoseksuali teit. Voor informatie en/of aan meldingen: Jan (0182-610995) of Lydia (030-28.99.546). Zie ook www.chjc.nl. ZEVENHUIZEN - Enkele hon derden mensen kwamen afge lopen zaterdag af op het Open Huis van de bibliotheek en het gemeentehuis. Beide gebou wen ondergingen een grote verbouwing die een jaar duur de, het resultaat was dus op 8 februari te bewonderen. „We schatten dat tussen de twee- en driehonderd inwoners van de gemeente zijn geweest”, al dus een woordvoerster van de gemeente. „Het werd een erg leuke dag, met veel presentaties en rond leidingen.” De burgemeester opende het Open Huis op een WADDINXVEEN - Bij Oplei dingscentrum Waddinxveen zijn de volgende kinderen ge slaagd voor het diploma type vaardigheid: Timo Breure, Tarin Cornelisse, Caroline Flohil, Robbert Groenendijk, Mark v.d. Heijden, Lotte Jonker, Mi chel Kemp, Ronald Kok, Lianne Lagrouw, Jabbe van Leeuwen, Robert Mud, Mathijs Ooster- veen, Nienke Sliedrecht, Bauke Wiersma. WADDINXVEEN/STOLWIJK - Different Design, een boutique met bruids- gala en maatkleding aan de Kerkweg Oost 199 in Waddinxveen, staat op een trouwbeurs in Stolwijk op woensdag 19 februari. De beurs heet I Love You en wordt gehouden in De Polderkamer (Dorpsplein 7), van 19.00 tot 22.30 uur. In totaal nemen twaalf ondernemers deel aan deze trouwbeurs, allen geves- wacht op een plaats in een ver pleeghuis is fors afgenomen; met 27 procent (nu 83 men sen). De wachtlijst voor ver zorgingshuizen is gedaald met zeventien procent (nu ruim duizend). Driekwart van de mensen die wachten op ver- zorgings- of verpleeghuiszorg, krijgt overbruggingszorg, waar door ze in elk geval tijdelijke hulp krijgen. Deze wordt gebo den door bijvoorbeeld thuis zorg. De zorgkantoren werken sa men met de zorgtoewijzingsor- ganen en de zorgaanbieders aan het nog verder terugdrin gen van de wachtlijsten. Zij doen dat onder meer door vraag en aanbod beter op el kaar af te stemmen en door de wachtlijsten strenger te con troleren, bijvoorbeeld op dub beltellingen. Ie bestuurder kan dan geen Sta tenlid meer zijn, net zoals een wethouder geen gemeente raadslid meer kan zijn. Ook kan de gedeputeerde straks van buiten de politiek komen. Het is de bedoeling dat door deze nieuwe taakverdeling de bur gers meer zicht hebben op de gang van zaken in hun provin cie. Wie meer wil weten over de provincie en over de Provincia le Statenverkiezingen, kan op zaterdag 8 maart terecht op de Dinsdag 11 maart zijn er verkie zingen voor de Provinciale Staten. De Provinciale Staten beslissen onder meer over nieuwe wegen en de aanleg van bedrijventerrei nen, maar ook over zaken als mi lieu en welzijn.Toch is de provincie in tegenstelling tot het gemeente bestuur en de Tweede Kamer een wat abstract geheel. Wie naar de opkomstpercentages van de ver kiezingen van de Provinciale Sta ten in de afgelopen jaren kijkt, rond de vijftig procent, kan stellen dat de provincie niet echt leeft. Onbekend maakt in dit geval ook onbemind, zo lijkt het Om het een en ander wat te verduidelijken, duikt deze krant door middel van een serie artikelen de komende weken middenin de verkiezings strijd in de provincie Zuid-Hol- land.Vandaag deel I. Met als cen trale vragen: waar gaan de verkiezingen voor de Provinciale Staten over, en wat doet de pro vincie eigenlijk? GOUDA - De RIAGG Midden- Holland en de Robert-Fleury Stichting organiseren in samen werking met een aantal andere organisaties een voorlichtings avond over ’Depressie bij kin deren en jongeren’ op dinsdag avond 18 februari. Volgens onderzoek heeft 3 tot 8 pro cent van de jongeren last van depressie. Een depressie gaat niet vanzelf over en het beïn vloedt de ontwikkeling van kin deren en jongeren negatief. Op deze avond houdt de heer Bak- kum, psychiater bij Curium, centrum voor kinderpsychia trie, een inleiding over kenmer ken van depressie bij kinderen en jongeren en mogelijkheden voor behandeling. Vervolgens spreken plannen èn controle ren het provincie bestuur. Bo vendien kiezen de Statenleden gezamenlijk elke vier jaar de 75 leden van de Eerste Kamer in Den Haag. De Eerste Kamer wordt dus niet direct gekozen door de bevolking, maar indi rect, via de provinciale verte genwoordigers die dus op I I maart gekozen worden. Dit wordt ook wel getrapte verkie zingen genoemd. De Eerste Ka mer keurt de wetten die de Tweede Kamer heeft bedacht goed of wijst deze juist af. Er komt in de provincie een duidelijke scheiding (dualise- ring) tussen de uitvoering van het beleid en de controle daar op, zoals vorig jaar ook is inge voerd in de gemeentebesturen. Het (dagelijkse) bestuur van de Een gedeputeerde of provincia- provincie heet Gedeputeerde Staten. Aan het hoofd daarvan staat de Commissaris van de Koningin, in Zuid-Holland is dat J. Fransen (WD). Net als het gemeentebestuur heeft de pro vincie ook een volksvertegen woordiging; de Provinciale Sta ten, die elke vier jaar wordt gekozen. In Zuid-Holland be staat de Staten uit 83 leden. De leden van de twaalf Provinciale Staten zijn overwegend afkom stig uit de bestaande politieke partijen. Ze bedenken en be- Enkele honderden inwoners bezochten het gemeente huis en de bibliotheek. REGIO - De wachtlijsten voor verpleeg- en verzorgingshuizen en de thuiszorg in de regio Midden-Holland zijn het afgelo pen jaar met 425 mensen ge daald. Was het aantal wachten den in 2001 nog 1.200, in 2002 stonden er 775 mensen op de wachtlijst voor AWBZ-zorg. Dat blijkt uit de nieuwe cijfers van Zorgkantoor Midden-Hol land over 2002. De daling van het aantal wachtenden is onder meer te danken aan het feit dat de zorgkantoren het afgelopen jaar meer zorg hebben inge kocht. Dat was mogelijk nadat de overheid hiervoor extra geld beschikbaar stelde. Vooral de wachtlijst voor thuis zorg is behoorlijk geslonken; met meer dan de helft. In 2001 stonden er 525 mensen op de wachtlijst, in 2002 nog 225. Ook het aantal mensen dat meedoen met debatten en meer te weten komen over de streekplannen in hun provincie. De open dag van de provincie Zuid-Holland vindt plaats in het Provinciehuis aan het Zuid- Hollandplein I in Den Haag, de plaats die tevens de hoofdstad is van deze provincie. vertelt de heer Arends, psycho therapeut bij de afdeling Jeugd zorg van de Riagg Midden Hol land over een gestructureerde groep voor jongeren met de pressieve klachten. Na de pau ze is er ruimte voor het stellen van vragen. De voorlichtings avond is toegankelijk voor ou ders, onderwijskrachten, hulp verleners en andere naastbetrokkenen. Ook jonge ren zijn welkom. De avond is van 20.00 uur tot ca. 22.00 uur, in 't Brandpunt,Turfmarkt 58 te Gouda. Aanmelden vooraf is niet nodig en de avond is gratis. Voor meer informatie: Monique Pronk (RIAGG), tel: (0182) 516 422, e-mail: m.pronk@riag- gmiddenholland.nl WADDINXVEEN - De politie heeft donderdagavond 6 febru ari een 27-jarige man uit Wad dinxveen aangehouden wegens rijden onder invloed. Agenten spraken de man rond 20.15 uur aan toen hij wegreed vanaf het Koningin Wilhelminaplein. Hier bij roken de agenten een alco- hollucht. De ademanalyse op het politiebureau wees een ademalcoholgehalte van 545 ug/l uit. De man kreeg een pro- ces-verbaal en een rijverbod van 5 uur. Ook heeft de politie rond 22.30 uur een 41-jarige man uit Waddinxveen gecon troleerd op alcoholgebruik. Dit gebeurde op de Beijerincklaan. De ademanalyse kwam uit op 525 ug/l. Hij kreeg een proces verbaal en een rijverbod. REGIO - De tv-spotjes om de mensen warm te maken voor de Tweede-Kamerverkiezingen zijn nog maar net van de buis verdwenen of de televisiekijker wordt alweer bedolven door een nieuwe serie ‘U komt toch ook’?-verkiezingsspotjes. Het idee en de vorm zijn hetzelfde gebleven; de boodschap is wat aangepast, want op I I maart wordt ditmaal niet het landsbe stuur gekozen, maar de Provin ciale Staten. Er kan dus weer gekozen worden, zoveel wordt wel duidelijk door de werven de tv-beelden. Maar waarvoor? Die bood schap leent zich wat moeilijken voor een televisiecommercial van een paar seconden. Veel meer dan dat de stembureaus van half acht tot negen uur ’s avonds open zijn, kom je niet te weten.Toch is het blijkbaar wel belangrijk dat de Nederlanders volgende maand massaal naar WADDINXVEEN - Een 71-jari ge man uit Waddinxveen is op vrijdag 7 februari overleden. De man was als fietser op donder dag 6 februari omstreeks 09.15 uur ernstig gewond geraakt na een aanrijding met een bestel auto. De 32-jarige bestelautobe- stuurder uit, eveneens Wad dinxveen, reed over de Snijdel- wijklaan en sloeg linksaf de Mendelweg op. Door de laaghangende zon zag de bestuurder de fietser die in tegenovergestelde richting reed, komende uit de richting van de Hoogvliet, over het hoofd. Op de kruising ontstond een aanrijding waarbij de fietser ernstig hoofdletsel opliep. De fietser werd met spoedtrans- port overgebracht naar het LUMC. Hier is hij de volgende ochtend overleden. Belvedere is de naam van een nieuwe denk- en werkwijze die een koppeling legt tussen het ruimtelijk en cultuurhistorisch beleid. Grootschalige ruimtelij ke ingrepen geven heel Neder land in een steeds sneller tem po eenzelfde uiterlijk. Belvedere roept deze toene mende vervlakking van de leef omgeving een halt toe. Dankzij de koppeling met cultuurhisto rie ontstaat een vernieuwde omgeving die recht doet aan de identiteit van het specifieke ge bied en wordt de geschiedenis van dat gebied niet uitgewist. In 2000 is een ambtelijke uit voeringsorganisatie opgezet om deze aanpak onder de aan dacht te brengen van andere overheden en particuliere or ganisaties. Deze organisatie kan hen ondersteunen bij de uit werking ervan. De bewindslie den hebben daarnaast de wens uitgesproken dat andere over heden dan de rijksoverheid niet alleen betrokken zouden wor den bij het opstellen van de no ta, maar ook een stem zouden krijgen in het uitvoeringspro- gramma. Met de regiegroep Belvedere wordt hieraan nu in vulling gegeven. Daarbij treedt de regiegroep bovendien in overleg met maatschappelijke (belangen)organisaties. In 1999 was het gedachtegoed van Bel vedere voor veel betrokkenen nog geheel nieuw. Die situatie is inmiddels op veel fronten ge wijzigd. Rijk, provincies en in mindere mate ook gemeenten, hebben de afgelopen jaren vele initiatieven ontplooid om cul tuurhistorie op de ruimtelijke kaart te zetten, zowel in de vorm van beleid als uitvoerings projecten. Uit een recente pei- Het provinciehuis van de provincie Zuid-Holland in Den Haag. Hier wordt op zaterdag 8 maart in het kader van de Provinciale Statenverkiezingen een open dag gehouden. (Foto: Provincie Zuid-Holland.) ling onder de door Belvedere gesubsidieerde projecten blijkt dat de relatie tussen cultuurhis torie en ruimtelijke ordening veel vanzelfsprekender wordt gevonden dan enkele jaren ge leden. Ondanks deze successen valt er nog een wereld te win nen. Plannen en ideeën kunnen, vooral op lokaal niveau, meer dan nu uitmonden in structu reel beleid en concrete uitvoe ringsprojecten. De inbreng van uit de regiegroep, die met beide benen in de lokale praktijk staat, kan hieraan een belangrij ke bijdrage leveren. De komende jaren krijgen ge meenten, waterschappen en provincies een grotere betrok kenheid bij het project Belve dere. De bestuurlijke regie groep gaat zowel de successen, als de knelpunten in de uitvoe ringspraktijk en kansen voor het beleid opsporen om zo nieuwe lijnen voor de toe komst uit te zetten. De regie groep doet dit in de vorm van strategische uitvoeringsvoor- stellen aan de bewindslieden van VROM, LNV, V&W en OCenW. Deze vier ministeries stonden in 1999 aan de wieg van de Nota Belvedere. De andere leden van de regie groep zijn (op persoonlijke ti tel) drs E.H.T.M. Nijpels (Com missaris van de Koningin, Provincie Friesland), Th.H.C. Peters (Gedeputeerde ruimte lijke ordening en cultuur van de provincie Gelderland), Mw.A.C. de Bruijn (burgemeester ge meente Veere (Zld)), mr ir H.L. Tiesinga (dijkgraaf waterschap Zuiderzeeland) en drs R.J.M. van Hengstum (directeur Di rectie Cultureel Erfgoed, minis terie van OCenW). Geldig bij inlevering van deze bon ELMEIfc Haarlem Slachthuisstraat 1 Tel. 023 - 545 03 13 Alphen a/d Rijn SHOWROOM: Pr. Marijkestraat 8 Tel. 0172 - 47 94 85 WADDINXVEEN - Wethouder Van der Torren maakt sinds 5 februari deel uit van de regiegroep voor het pro ject Belvedere. Deze werkgroep is van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en is vorige week geïnstalleerd door staatssecretaris Cees van Leeuwen. In de regiegroep zitten op persoonlijke titel bestuurders van gemeenten, provincies en een waterschap.Voorzitter van de regiegroep is Annie Brouwer-Korf, burgemeester van Utrecht. de stembus gaan. In dit artikel probeert deze krant duidelijk te maken waarvoor de kiezers gaan stemmen op I I maart. De provincie is voor veel men sen een ‘ver van mijn bed show’. Maar hoe de inwoners van Nederland wonen, werken en ontspannen wordt in grote lijnen door de provincie be paald. Nederland is ingedeeld in twaalf provincies. Zij doen het werk waarvoor het rijk ‘te groot’ en de gemeente ‘te klein’ is. Het provinciebestuur schrijft bijvoorbeeld streekplannen waarin staat waar woningen mogen worden gebouwd en waar recreatiegebieden wor den uitgebreid. Ze bedenkt waar wegen moeten worden verbreed of aangelegd en hoe natuurgebieden kunnen wor den beschermd tegen opruk kende bebouwing. Ze maakt ook geld vrij voor sportmoge lijkheden, bibliotheken en jon gerenwerk. En kijkt ook naar de volgende vraagstukken: kan in een bepaalde regio een zie kenhuis gehandhaafd worden of moet het met andere zorgin stellingen fuseren? Is er vol doende openbaar vervoer van en naar die ene plaats of is al ternatief vervoer nodig? Hoe komen jongeren in nood te recht bij de juiste hulpverlener? In een periode van vier maan den hebben de kinderen typen geleerd volgens het tien-vinger- blind systeem. De kinderen moesten minimaal een type- snelheid hebben van I00 aan slagen per minuut om te slagen. Record was een maximale aan slag van I92 aanslagen per mi nuut. Voor meer informatie tel. 0182-620052 of www.oplei- dingcentrum.nl. tigd in de regio. Zo vindt men onder meer informatie en voorbeelden van bloemwerken, sieraden, kleding, bruidsmake- up, haardrachten, auto’s, vakan- ludieke manier: de entree was gevuld met gele en groene bal lonnen, de kleuren van de ge meente. Nu het gemeentehuis automatische deuren heeft, vlogen de ballonnen direct de lucht in bij het betreden van het pand. Ook overhandigde Jeanette de Graaf, voorzitter van de bouw combinatie waarin meerdere bedrijven zijn vertegenwoor digd, een kroonluchter aan de burgemeester. De kroonluch ter is bestemd voor de raads zaal. „Een kroon op het ver bouwingswerk”, aldus woordvoerster. ~te

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 27