Jongeren op de planken ’De consument krijgt steeds meer invloed op de ondernemer’ Kaderdiscussie over Algemene Plaatselijke Verordening De gebiedsgebonden politiemedewerkers van wijk 2 ’de Zuidplas’ e.o. Dubbel- Soiree Alliance F. expositie Kreater RUIM 1OOO KOSTUUMS IN VOORRAAD ^Roanokker In de put, uit de put Galerie 58 Najib Amhali in theater Paaszangavond op Holland Art Fair Naaktrecreatie blijft de gemoederen bezighouden Eierverloting Gouwe Sanghers Schrijfster Marjan van den Berg bijVrouwen van Nu Fietsenkijkdag Rommelmarktcommissies moeten mogelijk in toekomst betalen voor kraakwagen PAGINA 31 WOENSDAG 16 APRIL 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Slapende reus Steeds mondiger 479, 902, 1228, 1349, 1597, 2193, 2332, 2565, 3249, 3426, 3717, 4657, 4947, 5161, 5310, 5562. Twintig eieren op 380, 432, 1032, 1307, 2012, 2130, 3072, 3100, 4094, 4996, 5251, 5583. Vijfentwintig eieren op 93,823, 1404, 1727,2069,2646, 3061, 3910, 4407, 4711, 5513, 5949. Vijftig eieren op nr. 2519. I - 5 fe. t Volkert Engelsman De consument heeft misschien (Foto: Liesbeth van der Vis.) MOERKAPELLE - Luisteren en zingen. Beide zijn mogelijk op de paaszangavond in de Nederlands Hervormde kerk op zaterdag 19 april, als zangvereniging Sursum Corda samen met de Evangelisa- tiecommissie van de Hervormde kerk een koor- en samenzang avond houden. Het koor zingt bekende en minder bekende lie deren van Pasen zoals koralen uit de Mattheüs Passion, Het ruw houten kruis en een Negro Spiri tual. Bezoekers worden ook in de gelegenheid gesteld om te zingen, bijvoorbeeld met: ’Is dat, is dat mijn Koning’ en ’Als ik in gedachten sta...’ Kom en zing mee. De avond start om I9.30 uur. De toegang is gratis. Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voor Waddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Cl000 Passage 208, Waddinxveen. doen. Ook twijfelde hij er aan of verruiming van de opening stijden van etablissementen, zo als voorgesteld, wenselijk is. Mevrouw Spekman (PvdA) zei voorzichtig te willen omgaan met het koppelen van verbods bepalingen aan bepaalde, met name te noemen, plaatsen. kunsthistorica drs. Reina de Raat. De cursisten beeldhou- De consument is een slapende reus, stelt Engelsman. „Maar ze wordt langzaam wakker, stelt langzaam maar zeker meer vra gen over maatschappelijk ver antwoord ondernemen. Dat is een kwestie van tijd. Steeds va ker zul je de consument horen zeggen: ’ho, dat kan niet’. Kijk maar naar de oorlog in Irak en de grote demonstraties daarte gen wereldwijd. Een volgende stap is dat een consument dat ook zegt tegen een onderne mer die niet maatschappelijk verantwoord bezig is. Voor die keuze komt een ondernemer in de toekomst veel vaker te staan.” aan dit stuk, geschreven en geregisseerd door Ingrid Lodder. De musical vertelde het verhaal van een meisje uit Moab dat zich bewust wordt dat de God van Israël ook haar op het oog heeft en een plan met haar heeft. Peter Brinkhorst verzorgde de muzikale begeleiding. (Foto: Liesbeth van der Vis) WADDINXVEEN - Galerie 58 uit Waddinxveen is één van de tachtig galeries die op de Hol land Art Fair in het Nederlands Congres Centrum moderne en hedendaagse kunst van toon aangevende kunstenaars ten toonstellen. Galerie 58 toont dit jaar werken van onder an dere Theo den Boon uit Wad dinxveen en Leon Veerman uit Bodegraven. De Holland Art Fair van I7 t/m 2I april. MARKT 32 GOUDA 0182-512509 NAAST DE ZALM WADDINXVEEN - Cursisten van de workshop beeldhouwen en boetseren van Josiah One- mu en van de workshop teke nen en schilderen van Ton van Steenbergen tonen hun werk op een dubbelexpositie in Kre ater. De tentoonstelling is op vrijdag 11 april geopend door reikt aan de cursisten die met goed gevolg een examen hebben afgelegd. Cursisten uit groep 3 zullen een voordracht houden. De avond wordt besloten met wijnproeven. Leden en cursisten hebben gratis entree op vertoon van hun lidmaatschapskaart. In troducés betalen 5 euro. niet alleen op het kleinste ni veau. Hoe je moet omgaan met buren, met mededorpelingen, met medeverkeersgebruikers, met jeugd en ouderen, met ver schillende culturen en met an dere verenigingen. Normen en waarden spelen ook tussen consument en ondernemer, zo meent Volkert Engelsman. „De consument krijgt steeds meer invloed op wat de ondernemer op de markt brengt”, is zijn overtuiging. Hij ziet graag dat de consument die kans ook grijpt. „Dat de consument weet wat hij in zijn hand heeft als hij bijvoorbeeld een tube tandpas ta voor 1,29 euro koopt.” Bij Engelsman staat het begrip ’maatschappelijk verantwoord De concepttekst riep bij me vrouw Hoogma (Gemeentebe langen) de vraag op of wildplas- sen niet overal verboden is. De heer Freeke (Christen Unie) wilde graag weten hoe het col lege van B&W denkt over pre ventief fouilleren. Hij vroeg zich af of je dat wel moet willen „Door het houden van de rom melmarkten wordt ongeveer honderd ton vuil ingezameld. Hiervan blijft aan het eind van de rommelmarkten ongeveer dertig ton over. Is het de ge meente niets waard dat op de ze manier 70 ton grof vuil wordt ingezameld?”, aldus de inspreker. Wethouder Dijkster- huis bevestigde dat er inder daad plannen bestaan dat voor het opruimen van de rommel- ZEVENHUIZEN - Najib Amhali treedt op zaterdag I9 april op in het theater. Hij komt met het programma ’Free Fight’, een pro gramma over de werled en over Najib Amhali. En over de wereld met Najib Amhali. Wie zich af vraagt waar ze blijven, de allocht one minderheden in het cabaret, moet toch eens naar Najib Am hali gaan kijken. In een geestig programma van anderhalf uur pakt hij de hele zaal in. Kaarten zijn tijdens openingsuren ver krijgbaar bij reisbureau De Zwa luw. gingsdienst. De organiserende commissies gingen ervan uit dat dit ook dit jaar het geval zou zijn, maar tot hun verbazing kregen zij van de betreffende dienst te horen dat dit niet meer mogelijk is. In een nieuwe regeling, aldus de dienst, moet voor het gebruik van de kraak wagen worden betaald. De or ganiserende commissies zou den van de nieuwe regeling tijdig op de hoogte worden ge- delijkheid. Iedereen kan er toe bijdragen dat ontwikkeling plaatsvindt. Het ter discussie stellen van et hische, ecologische of andere maatschappelijke normen en waarden is belangrijk, hoe meer we over dit soort vraagstukken praten, hoe meer we er van be wust worden. Want elk onder werp druppelt langzaam door naar het consumentenbewust- zijn.” ner proberen een oplossing voor problemen te zoeken, maar nog liever willen wij door vroegtijdig met u onregelmatigheden te sig naleren problemen voorkomen”, aldus een agent Zoals teamchef F. Penders eerder vermeldde, stuurt de politie aan op zo veel mogelijk zelfredzaamheid van de burger. „Als u het probleem zelf op kunt lossen, leidt dit meestal tot een goed resultaat Als u de gene die de overlast veroorzaakt er persoonlijk op aan spreekt werkt dat beter dan dat iemand direct de politie aan de deur krijgt”, aldus de politie. Heeft dit geen resultaat dan kan de politie alsnog bemiddelen of adviseren. Gaat het om een lang slepend of structureel probleem, dan kan de politie, samen met een wijkagent een oplossing zoeken of ermee aan de slag gaan. „We beschikken over een fijnmazig netwerk van contacten en hebben ook regel matig overleg met diverse instan ties zoals de gemeente.” De politie loopt herkenbaar door de wijk. „Spreek ons gerust aan, ook als er geen problemen zijn. Op die manier weet u met wie u te maken heeft in uw wijk en zult u bij een volgend contact weten welke persoon er achter uw gebiedsgebonden agent schuil gaat”, aldus het korps. Dé gebiedsgebonden agenten werken vanuit het bureau aan de Limaweg 35 en zijn bereikbaar onder het algemene telefoon nummer 0900-8844. Uitslag eierverloting door re- giomannenkoor Die Gouwe Sanghers. De eieren zijn zater dag I9 april af te halen in de au la van het Wellant College aan de Zijde in Boskoop. Tien ei eren voor de lotnummers 302, 306, 4I9, 702, 870, 893, 9I6, I234, I489, I509, I729, 1760, I9I2, I958, 2006, 2046, 2214, 2284, 2388, 2658, 2935, 3075, 3I52, 3280, 3493, 3579, 3587, 3748, 4I78, 4319, 4479, 4509, 4523, 4797, 4896, 5078, 5084, 5184,5215,5674, 5891,5969. Vijftien eieren op de nummers steld. De bazaarcommissie zei echter, tijdens het spreekrecht van een gemeentelijke commis sievergadering, dat de kerken nooit op de hoogte zijn gesteld van deze regeling. Wel is vorig jaar gezegd dat een nieuwe re geling wordt voorbereid, maar de kerken zouden hiervan tijdig op de hoogte worden gesteld. De inspreker vond het onbe grijpelijk dit voor een kraakwa gen betaald moet worden. MOERKAPELLE - Op de slot- avond van de Vrouwen van Nu afd. Moerkapelle, dinsdagavond 22 april, houdt schrijfster Marjan van den Berg een lezing over haar eerste boek ’Zij is de viool muziek’ Hierin neemt de schrijf ster afscheid van haar moeder die leed aan de ziekte van Alzhei mer. Van den Berg schrijft al ruim acht jaar columns in het week- raque was ondervonden en vroeg zich af of de aandacht van de raad hiervoor hierop van invloed is geweest. Hij wil ook graag een verbod op naaktrecreatie in de APV opne men. Van der Kooy sloot zich hierbij aan. Mevrouw Sinke wees er op dat het bij naaktrecreatie om een besluit van algemene strekking gaat en het juridisch niet zo makkelijk ligt om daar iets aan te veranderen. De voorzitter van de commis sie, mevrouw Te Mey (WD), sloot de discussie door aan te kondigen dat het conceptvoor stel voor een nieuwe APV in september weer op de agenda komt. GOUDA/REGIO - De RIAGG Midden-Holland in Gouda start dit voorjaar weer een cursus ’in de put, uit de put’ voor 55-plus- sers. De cursus is bedoeld voor mensen die last hebben van de pressiviteit, somberheid of 'het nergens meer zin in hebben’ en die actief willen leren hoe ze met somberheid kunnen omgaan. Het is een echte cursus en dus geen gespreksgroep of psycho therapie: er zal dus niet over de jeugd of het diepste innerlijk worden gesproken. Er worden vaardigheden aangeleerd die WADDINXVEEN - Wie zijn nu die gebiedsgebonden (hoofd)agenten van wijk De Zuidplas e.o.? Dat zijn Lisette Klören (coördinator), Ramona Anker, Zaki Essanoussi, Jan-Wil- lem Ooms.Aschwin Otte, Henk te Winkel en Leon Kopmels. Zij hebben De Zuidplas onder hun hoede, met als grens het gebied gelegen onder de Piasweg, De Dreef, een stukje net over de spoorlijn tot aan de Bredeweg en weer terug naar de Piasweg. Gebiedsgebonden agenten zijn politiemensen die aan een be paalde wijk zijn gekoppeld en die vooral speciaal in die wijk wer ken. Zij zijn zoveel mogelijk in die wijk en maken en onderhouden daar hun contacten met wijkbe woners. Ze schenken in hun wijk extra aandacht aan klachten over een autowrak, caravan of aan hangwagen; jeugdoverlast en bu renruzies. Overigens is het niet vanzelfsprekend dat bij een klacht over één van genoemde zaken, er direct een gebiedsge bonden agent beschikbaar is. Mogelijk behandelt een andere agent de zaak, want agenten zijn niet 24 uur per dag zeven dagen per week aan het werk. Maar vaak worden de zaken dan later doorgespeeld worden naar de gebiedsgebonden agenten. De slogan ’kennen en gekend worden’ staat bij de politie hoog in het vaandel, want dat praat makkelijker, zo ervaart het korps. „Wij zullen samen met de inwo- wen en boetseren hebben ge werkt met onder meer tin, brons, speksteen, cement. Daarnaast zijn ook werken van cursisten tekenen en schilderen té bezichtigen. De expositie is nog te zien tot en met 6 mei op Kreater (Kerkstraat 13). Voor meer informatie: 0182-614422. Preventief fouilleren vindt de fractie van de PvdA erg ver gaan. Zij vroeg verder of het verbod op nachtelijk verblijf ook voor seizoenarbeiders geldt. Tegen het uitbaten van seksin- richtingen heeft de fractie van de PvdA geen bezwaar. De heer Vd. Kooy (CDA) vroeg aan dacht voor het optreden van hinderlijke samenscholingen in het gebied van het Recreatie schap Rottemeren en met na me voor hinder veroorzaakt door het stoken van nachtelijke kampvuren. De politie is volgens hem niet in staat de overlast die dit met zich meebrengt een halt toe te roepen en hij pleitte er voor om een aantal; punten in de APV op te nemen. De heer Aal- drink (VVD) waarschuwde voor het opnemen van allerlei bepalingen die je toch niet kunt handhaven. Burgemeester Westendorp lichtte toe dat het om een ka- derdiscussie gaat waarbij de raadsleden punten kunnen aandragen. Dit riep bij Aal- drink weer de vraag op of het moeilijk is om bepaalde punten desgewenst weer te verwijde ren uit de APV. Juridisch ambte naar mevrouw Sinke wees er wel meer invloed op onderne mers dan ze zelf denkt, is de mening van Engelsman. „De consument wordt steeds mon diger, en daar ben ik heel en thousiast over. In onze onderneming constate ren wij de laatste jaren een jaarlijkse groei van gemiddeld 50%” Nederland loopt daarin overigens achter, zo ervaart En gelsman. „Nederland leeft in een stenen tijdperk, Nederlan ders denken: doe maar nor maal, we doen al gek genoeg. Zweden, Engelsen en Duitsers zijn mondiger, veel meer maat schappij gericht. Is er een boy cot in Nederland op een be paald product, dan is die boycot twee dagen later al geen voor pagina nieuws meer, in Enge land kan een boycot, bijvoor beeld tegen gentechnologie, jaren aanhouden.” Een discussie over normen en waarden is in de ogen van En gelsman belangrijk. „Juist on derwerpen als gentechnologie zouden daarbij besproken moeten worden. Want iedere consument is een burger, iede re burger is mens, ieder mens draagt zijn eigen individuele maatschappelijke verantwoor- markt betaald moet gaan wor den. Concreet is er echter nog niets. Zelfs nog geen ambtelijk advies. Hij deed de toezegging dat geen regeling zal worden vastgesteld, zonder overleg met de betreffende kerken of rom- melmarktcommissies. Er moet wel een duidelijk beleid komen in deze zaak en waarschijnlijk zal een en ander haar beslag krijgen in het tweede halfjaar van 2003. (A.B.) REGIO - Alliance Fran^aise Bo skoop, Waddinxveen en Zoeter- meer organiseert donderdag 24 april een soirée in de aula van het Oranje Nassau College, Parkdreef 282 in Zoetermeer. Aanvang 20.15 uur, de zaal gaat om 20.00 uur open. Op deze avond worden certificaten uitge- zijn product vandaan komt. Dat het niet zomaar anoniem in de schappen verdwijnt, met alleen de wetenschap dat het gezond is. Wij bieden onze afnemers volledige traceerbaarheid op het gebied van teeltwijze, eco logisch beleid, sociaal beleid en voedingskwaliteit van het eind product. Want nu is de norm vaak: als het maar gezond is voor de consument. Maar daar moeten we meer van willen weten. Ik denk dat als een con sument het verhaal kent achter een tube tandpasta, dat hij het dan ook bewuster koopt en makkelijker maatschappelijke verantwoordelijkheid kan ne men.” Het principe van Engels man gaat verder dan alleen de verkoop van een product. Zijn waarde gaat over een juiste manier van kweken. „Een ap- pelkweker krijgt altijd wel eens te maken met ongedierte. Wij vinden het belangrijk dat de oorzaken worden bestreden, in plaats van de symptomen.Want een vitale appel maakt de con sument ook vitaler.” ZEVENHUIZEN/MOERKAPEL- LE - Zaterdag 19 april houdt de politie van het district Gouwe IJssel team Nieuwerkerk aan den IJssel een fietsenkijkdag in het politiebureau van Nieuwerkerk aan den IJssel (Raadshuisplein 50). Het publiek kan tussen 09.00 - 17.00 uur kijken of een voor goed verloren gewaande fiets toch op het politiebureau staat. Het gaat hier om fietsen die zijn aangetroffen in de gemeenten Nieuwerkerk aan den Ijssei, Moordrecht, Zevenhuizen en Moerkapelle. kunnen helpen om de sombere gevoelens te overwinnen. Voor de cursus begint zal een individu eel kennismakingsgesprek plaats vinden met de begeleiders. De cursus bestaat uit twaalf weke lijkse bijeenkomsten op maan dagavond. De cursus wordt gege ven in het RIAGG-gebouw aan de Ronsseweg 225 te Gouda. Er kunnen maximaal 10 deelnemers vanaf 55 jaar meedoen. De cur sus kost 50 euro. Voor meer in formatie of aanmeldingen: Rens- ke van Rooijen, telefoon 0182-682326. veel overlast voorkomt. De be doeling van de verruiming van sluitingstijden van etablisse menten is om ervoor te zorgen dat niet alle bezoekers tegelijkertijd het betreffende pand verlaten waardoor even tuele overlast kan worden ver minderd. Er vinden met deze maatregel in verschillende ge meenten experimenten plaats, onder meer ook in Waddinx veen. De heer Westendorp wees er verder op dat de 0-optie voor seksinrichtingen juridisch moeilijk ligt. Mevrouw Sinke lichtte in aan sluiting hierop toe dat het ex ploiteren van seksinrichtingen is gelegaliseerd. Je kunt echter wel zodanige eisen aan inrich ting en exploitatie stellen dat het vestigen van dergelijke voorzieningen heel moeilijk wordt gemaakt. Burgemeester Westendorp wees er op dat preventief fouil leren noodzakelijk is omdat de politie in bepaalde gevallen de gelegenheid moet krijgen om maatregelen te nemen. Het verbod op nachtelijk verblijf in caravans geldt voor iedereen en overal. De heer Fermont (PvdA) zei te vinden dat vrachtwagenchauffeurs wel in hun vrachtwagen moeten kun nen slapen. De heer Bac (SGP) zei in de krant gelezen te hebben dat er weinig overlast meer bij la Ba- WADDINXVEEN - De Gere formeerde Kerk, de Centrale Hervormde Gemeente, de Rank en de Immanuelkerk hou den binnenkort weer de jaar lijkse rommelmarkt. Het was tot op heden gebruikelijk dat na afloop van de markt de niet verkochte spullen voor een groot deel werden vernietigd in een door de gemeente daar voor gratis beschikbaar gestel de kraakwagen van de reini- WADDINXVEEN - Bijna zestig jongeren stonden afgelopen weekend twee avonden op de planken om de musical Ruth op te voeren. Al sinds oktober oefende de jeugd blad Margriet en in hetzelfde blad verschijnt wekelijks een afle vering van het feuilleton ’Sanne’. Op deze slotavond wordt een bloemetje verloot, de opbrengst wordt geschonken aan Stichting Alzheimer. De avond wordt ge houden in dorpshuis Op Moer, aanvang 20.00 uur. Introducés zijn welkom tegen betaling van 3,40. WADDINXVEEN - In Wad dinxveen start binnenkort, op initiatief van de PCW, een dis cussie over normen en waar den. Wat vinden Waddinxve- ners belangrijke normen en waarden? Wat zijn normen en waarden? Komt in navolging van Gouda ook Waddinxveen met dorpsregels? En welke re gels moeten dat dan zijn? Het Weekblad voor Waddinxveen interviewt de komende weken een aantal Waddinxveners over dit onderwerp. Deze week:Vol kert Engelsman, directeur van het Waddinxveense bedrijf Eo- sta, de grootste importeur/ex- porteur van biologische groen ten en fruit in Europa. Normen en waarden spelen Door Walther Micke ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE - Op basis van een con ceptvoorstel discussieerde Commissie II op Dinsdag 8 april over een nieuwe Algemene Plaatselijke Verorde- ning(APV). In een dergelijke verordening kunnen ge meenten bepalingen opnemen onder meer op het gebied van de openbare orde, de seksinrichtingen en de be scherming van het milieu die voor de betreffende ge meente van toepassing zijn. De APV geeft de politie een instrument in handen met behulp waarvan optreden in bepaalde gevallen mogelijk is. ondernemen’ hoog in het vaan del. „Aan de ene kant besteden we veel aandacht aan de ecolo gie, dat producten biologisch worden gekweekt. Aan de an dere kant vinden we ook de sociale kant belangrijk. Dat be drijven over de hele wereld aandacht hebben voor hun per soneel. Zelf hebben we een kwaliteitsbegeleidingssysteem waarmee een bedrijf dat bij voorbeeld zorgt voor medische zorg of scholing of woningen voor werknemers en eventueel gezinsleden, een hogere pun- tenscore krijgt dan een bedrijf dat dit in mindere mate doet. Vergelijkbare kwaliteitsscores worden verstrekt op basis van de ecologische kwaliteit. Een hogere score staat voor een hogere maatschappelijke meer waarde en levert ook meer geld op”, vertelt Engelsman vanuit zijn bedrijf gevestigd aan de Bredeweg.Van hier uit rijden dagelijks vele vrachtwagens naar andere plaatsen in Neder land en Europa, om bijvoor beeld de schappen van super markten te vullen met biologische producten. Engelsman vindt het belangrijk dat ook de afnemer weet waar naar aanleiding hiervan op dat verwijdering alleen kan plaats vinden bij vernieuwing van de APV. Dat is dus niet makkelijk. Mevrouw Hoogma zag graag dat samenscholen overal ver boden is. Me vrouw Spek man wilde daarentegen wat dit betreft niet te rigou reus optreden. De burgemees ter wees er in de hoedanigheid van portefeuille houder voor de openbare orde op dat het er om gaat de poli tie iets in handen te geven om op te treden op plaatsen waar r~ jr...-. w J V-

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 31