r\ Kleermakers in Waddinxveen (Deel I) ’Vergeet de jeugd niet te betrekken bij de discussie over normen en waarden’ Jfistoriscli Waddinxveen Rapport van Van Thijn verschijnt deze week Veel belangstelling voor informatieavond CW Brandweer Waddinxveen houdt feestweek in verband (olofon si» Koppel- klaverjassen met 75 jarig bestaan S S W MX! |Q 1/ KERKDIENSTEN MV Achttiende eeuw Zeventiende eeuw a Rondrit met gehandicapte kinderen Schade aan auto, bedrijfswagen of caravan? SCHADECENTER MEDISCHE DIENSTEN Sj B Ez 1 WOENSDAi 23 APRIL 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 7 MID- (A.B.) J. Rad staat ds. D. Grutter, Rjjns- CT I>0RP Y* ?n 6e GARANTIEBEDmjf De Hoekeen, Esdoornlaan zondag 80 Stolwijk 18.30 u ds. M.B. vd Akker, Nieuweerk ad IJssel De Mormster, Sterrenlaan zondag 30 uur ds. P. Buitelaar 17.00 ur geen dienst Bethelks, Bilderdijklaan zondag 30 uur ds.WJ. Dekker, Reeuwijl 17.00 uigeen dienst ’De Rat’, herv. Conf., Coene- coopcolge zondag 1.00 uur ds. M. de Boer, Gouda 18.30 ut vesper in Immanuel- kerk Huisarts en inwoners van Holland Weekblacbor Waddinxveen is een onafhanka weekblad, dat in een oplage var5.3OO exemplaren wordt uitgeven en verspreid in Waddinxvn, Moerkapelle en Zevenhuiz. Weekblad>or Waddinxveen verschijnt i woensdag. Uitgever Dagblad v; Rijn en Geve B.V. Alphen aaien Rijn Groensvoorde zondag 9.30 uur kand. Mw.A.M. vd Wilt, Capelle ad Ijssel 18.30 uur vesper in Immanuel- kerk een ontwikkeling door te maken. Ik denk dat we met deze aanpak een hele goede sfeer creëren, ik hoor vaak dat ouders en leerlingen de veilige sfeer die hier hangt erg waarderen.” Docenten hebben een voorbeeldrol, al dus Beertema. Ze spreken leerlingen er op aan als blikjes niet in de prullenbak verdwijnen, als ze aan andermans spullen zitten of als ze taalgebruik horen dat niet door de beugel kan bijvoorbeeld. Maar dat zegt niet dat leerlingen niet kritisch mogen kijken naar hun leraar. Zo kent het Coenecoop College niet meer de huiswerkstraffen of schorsingen uit vroe gere tijden. „Wie grenzen overschrijdt in de klas, wordt eruit gestuurd en moet zich melden bij de kernteamleider. Zowel de leerling als de docent schrijven ver volgens op wat er is gebeurd en zo ont staat een dialoog.” Beertema ziet de school wel als verleng stuk van de opvoeding. „Thuis leven ze in een gezinssituatie, op school hebben ze te maken met een hele groep leef tijdsgenoten. Dat is vaak veel ingewikkel der, ze moeten hun plekje zien te win nen, ze zijn kwetsbaar.” De jeugd is zich erg bewust van normen en waarden, weet ze. „Ze weet heel goed wat je daarmee bedoelt, jongeren vinden het al leen soms moeilijk in de praktijk te brengen. Ze bevinden zich in een groeps- Voor meer informatie zie: www.schadecenter.nl Perfect schadeherstel voor elk merk auto en caravan met originele onderdelen! den tot het kleermakersgilde. Deze situatie bestond vooral in de stad. Op het platteland had den de kleermakers wel leer lingen en knechts, maar was er geen sprake van een officiële opleiding. de Zuidplaslaan voor het winkelcentrum Groensvoor de voor het winkelcentrum. Redactie Sanne vanir Kolk 0172-420512 E-mail: weekbladvrwaddinxveen@ rijnengouvnl Kopij dieniterlijk op maandag 16.00 uur het bezit van de redactie tejn om in aanmerking te komen or plaatsing. Bijdragen r e-mail of op floppy vemen de voorkeur. den van twee weeskinderen van Cornells Adriaensz. ten be hoeve van Henrick Jansz. van Deventer, kleermaker te Wad dinxveen. Enkele jaren later, in 1636, wordt gesproken over de twee dochters van Evert Jan Evertsen, ook een kleermaker dynamiek, willen stoer zijn, erbij horen. De taak van de school is om ze daarbij te leren zelfstandig te worden, de gren zen aan te geven waarbinnen je kunt be wegen. Dat is niet makkelijk voor ze, daarom krijgen ze zes jaar de tijd voor ze van school gaan.” Maar Beertema merkt ook dat mensen snel geneigd zijn het onbekende af te keuren en dat de jeugd daar nog al eens de dupe van is. „Jongeren zien er vaak anders uit, met een rare broek, raar kapsel of een ringe tje door de wenkbrauw. Maar dat zit in het volwassen worden, ze zetten zich af tegen de rest. Zeker op scholen kom je veel subculturen tegen, en ik vind dat wel gezond. Je moet elkaar verkennen en respect hebben, dat geldt niet alleen bin nen een school, maar in de hele samen leving." Of er nu in Waddinxveen dorps- regels komen of niet, op het Coenecoop college zal in ieder geval meerdere ma len gesproken worden over normen en waarden. „We halen onderwerpen uit de praktijk die de jeugd aanspreken.We hebben al een onderwerp voor het na- jaarsdebat, maar dat hou ik nog even voor me. En misschien nodigen we wel andere Waddinxveners uit om met de jeugd mee te praten. Niet dat er regels uit zullen voortvloeien, maar om met el kaar te praten over respect, over nor men, over waarden.” NEDERLNDS HERVORDE KERK Brugkerkferkweg-Oost zondag 93 uur ds. MA vd Berg, Zoeterrrer 17.00 uuds. C.D. Zonnenberg Kantoor Zijde 30 2771 EN fckoop Fax:0172-2168 CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat zondag 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg woensdag 30 april 19.45 uur ds. J.G. van Tilburg JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Troostraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespre king OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK St-Victorkerk, Zuidkade zondag 9.30 uur Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voor Waddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Cl 000 Passage 208, Waddinxveen. Coenecoop 250, 2741 PL Waddinxveen Tel: (0182) - 38 99 77, fax (0182) - 63 79 29 E-mail: info@schadecenter.nl Dienst Apcneek Midden-Hol- land (DAM) Ronssewegl38 (tegenover de Bleuland-loitie van het GHZ) 2803 ZR Guda tel. (0182) 9 88 20 www.dam-ih.nl Adverteies Telefoon C2-2II73I E-mail: verkoopb<oop@rijnengouwe.nl Advertent kunnen tot dinsdag I 1.00 uurorden opgegeven, IM’ers (intonden mededelingen) tot maan< 16.00 uur. Bezorgii Telefoon^00-708 09 00 (10 euroit per minuut) REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzin nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade dinsdag 29 april 20.00 uur leden vergadering zondag 4 mei 16.00 uur pastor Jos Brink, Amsterdam Imminélkerkgemeente, Prinses Beatfixan zoncag 10.00 Spel, Amsterdam 18.30 ur mw.Y.Vonk,Vesper GEREFO'IEERDE KERKEN Ontmoetgskerk, den. De; Gouwe i De jeugd is aan de beurt voor een kennismaking op woensdag 30 april, Koning innedag dus. Kinderen tus sen de 5 en 15 jaar kunnen van 13.00 tot 16.00 uur op het brandweerterrein aan de Noordkade deelnemen aan een groots spelpro- gramma en ze kunnen met de ladderwagen omhoog, mits er geen uitruk is. De prijs die kinderen kunnen winnen, is een brandweer- helm. Brandweerkorpsen uit de regio en het gemeente bestuur zijn op zaterdag 3 mei uitgenodigd op de Noordkade. Daarna, van 14.00 tot 15.00 uur, wordt als klapstuk een rondrit ge houden met brandweerwa gens uit de regio, waarin ge handicapte kinderen mogen meerijden. De feestweek wordt afgesloten met een etentje voor het korps. Gehandicapte kinderen die willen meerijden, kunnen zich bij voorkeur schriftelijk aanmelden tot uiterlijk 29 april bij Henk van Vliet, Onderweg 12, 2742 LA Waddinxveen.Tel: 0182- 631550 Fax - 610948. Al uit de zeventiende eeuw zijn de namen van enkele Waddinx- veense kleermakers bekend. Het is zeker dat ook voor die tijd het vak hier al werd beoe fend. Uit het archief van de Weeskamer te Zuid-Waddinx- veen zijn enkele gegevens over kleermakers uit de zeventiende eeuw bekend. Zo is genoteerd dat op 9 januari 1631 de drie WADDINXVEEN - Op vrijdag 25 april is er weer koppelkla- verjassen in buurtcentrum ’de Boog’ (C. Huygenslaan). Het klaverjassen begint om 20.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 5,- per koppel. ieder weekeinde spreekuur vol gens afspraak, tel. 0182-610462 of 0182-516876. Dierenkliniek Zevenhuizen, drs. M.C. Pilgram, Zuidplasweg la, Zevenhuizen, leder weekeinde spreekuur volgens afspraak, voor spoedgevallen tel. 0180- 631451 of 06-11163246, voor minder dringende vragen: vra- gen@dierenkliniekzevenhui- zen.nl. Voor spoedeijnde huisartsen hulp buiten katoortijden: van 17.00 uu ’s middags tot 08.00 uur s oitends, tijdens het wekeinde en feest dagen: Voor spoeaedicatie buiten kantoortijder van 17.30 ir ’s middags tot 08.00 uur 's zhtends, tijdens het wekeinde en feest dagen: weeskinderen van Cornells Ad- riaensz. Ouweneel en Joosgen Dirxdr. aan eene Henrick Jansz., kleermaker, 3 termijnen van een gezegelde .custingbrief (=hypotheekbrief) verkopen. Een jaar later dateert een schuldbekentenis van de voog- indringend naar de stand van zaken betreffende het rapport dat adviseur Van Thijn zal uit brengen in verband met de in Waddinxveen heersende be stuurscrisis. Tijdens een alge- Weekeindenst dierenarts: A.H.M. Fhnans en J.C.H. van Dorst, Ktensingel 17, Gouda, tel. 0182-10958; Woubrechterf 42, Wadinxveen, tel. 0182- 613112. Kleine huisdieren- spreekut voor spoedgevallen ieder wekeinde volgens af spraak. J.C. Baa Jan Dorrekenskade- Oost 3, Waddinxveen, tel. 0182-63)51. Dierenkiiek ’Pieter Bas’, me vrouw VW.M. Smits en J.B. Cra mer, Pns Bernhardlaan 79, Waddimeen en Hoge Gouwe 21, Goui. Voor spoedgevallen fen. Zijn vergunning werd ver lengd tot 1761. In dat jaar deed hij waarschijn lijk zijn zaak over aan Pieter Janmaat, die naast de al ge noemde waren, ook boter en azijn mocht verkopen en ook nog steeds linnen en wollen stoffen. Leverden voorgangers van deze twee winkeliers wel licht de stoffen aan de kleer makers Pieter de Snijer, Gerrit Nassouw, Maarten van Vliet en Nicolaas Degenaar, die in 1742 woonachtig waren in Zuid- Waddinxveen? Twee van hen, Maarten van Vliet en Nicolaas Degenaar worden ook in 1749 weer genoemd als kleerma kers, evenals een zekere Joost Luttekes van wie nadrukkelijk wordt vermeld dat hij een ar me kleermaker is. Uit dezelfde tijd kennen we ook enkele namen van Noord- waddinxveense belastingplich tige kleermakers, nl. Justus van Rossum en Pieter Cerstijl. Zij worden in 1748 aangeslagen voor respectievelijk 6 guldens en 4 guldens en 10 stuivers. Zij zullen hun stoffen echter wel van een Noordwaddinxvener betrokken hebben. WADDINXVEEN - De Brandweer Waddinxveen be staat 75 jaar en heeft in dat kader een feestweek opge zet. De festiviteiten worden gehouden van 28 april t/m 3 mei. Zo komen leden van het I.C.W. (Industrieel Contact Waddinxveen) en de O.V.W. (Ondernemers Vereniging Waddinxveen) op maandag avond 28 april langs voor een kennismaking. De brand weer geeft demonstraties vanuit een trainingscontainer waarin diverse branden gesi muleerd kunnen worden. Ondernemers kunnen zo in de praktijk een brand blus sen. Ook geeft de brandweer demonstraties over hulpver lening en reddingsduiken. Alle inwoners van Waddinx veen zijn voor een kennisma king met de brandweer uit genodigd op dinsdag 29 april en donderdag I mei, ook dan geeft de brandweer demon straties vanuit een pers- lucht/trainingscontainer met realistisch vuur om mensen bewust te maken van geva ren in en om het huis. De in woners worden uitgenodigd om dan zelf een brand te blussen. Er zijn diverse prij zen beschikbaar, waaronder brandblussers. De tijden voor deze kennismaking zijn: dinsdag 29 april van 19.00 tot 21.00 uur op de Heem- raadweg op het gazon lep- laan voor het winkelcentrum en op donderdag I mei op ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK VIERSTROOM Bezoek en postadres: Station straat 12, 2741 HS Waddinx veen. Spreekuur: maandag t/m donderdag van 09.00 tot 10.00 uur. Telefoonnummer: (0182) 623 040. Na 10.00 uur wordt u automatisch doorverbonden metVierstroom Zorglijn centra list die uw boodschap aanneemt JEUGDGEZONDHEIDSZORG 0-4 Inloopspreekuur Consultatiebu reau, maandag 11.00 tot 12.30, Stationstraat 12, Waddinxveen. Avondspreekuur Consultatiebu reau, 2e en 4e maandag vanaf 17.00 uur www.vierstroom.nl voor meer informatie. GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 9.30 uur ds. RL. Storm, Rijnsburg 16.30 uur burg BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag 10.00 uur spreker: de heerW. Grandia tie rijdt het CW van deur tot deur tegen het openbaar ver- voerstarief (blauwe strippen kaart), ongeacht het inkomen. Er kan onbeperkt in vijf zones worden gereisd, vanuit Wad dinxveen tegen het openbaar vervoerstarief van 0,41 per zone. Een zone is ongeveer 4 a 4 km.Vanuit de woonkern kan dagelijks maximaal vijf zones in alle richtingen worden gereisd. Neemt een gehandicapte ie mand mee zonder VWG-indi- catie, dan betaalt de medereizi ger 2.25 per zone plus een opstapzone. Voor een gehandi capte met een 65±-pas be draagt het tarief per zone 0,26. Het Platform Gehandi capten vindt het van groot be lang dat de gehandicapte naast gebruik van het CW van de gemeente een vrij besteedbaar DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterren laan 2 zondag 25 mei 11.00 uur ds. Cees de Jong, predikant van de Immanuelkerkgemeente, Paaszondag, Rogate VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. aotheek voor alle n|e regio Midden- Volledige afwikkeling met alle verzekeringsmaatschappqen 24 uurs service Focwa garantie van twee jaar Geen eigen risico (afhankelijk van uw verzekeringsmaatschappij) GRATIS vervangend vervoer ISO en KZS gecertificeerd Ook voor caravan wandherstel en uitdeuken zonder spuiten! Alle auteuechten en databankrechten ten aanz‘ van (de inhoud van) deze uitgave -den uitdrukkelijk voorbehou- xhten berusten bij Rijn en <J. de betreffende auteur. te Waddinxveen, en Claesgen Aertsdr., beide zaliger. In deze periode waren kleer makers en naaisters één van de grootste beroepsgroepen van Nederland. Ook toen was een ’pak’ van de kleermaker alleen voor de welgestelden wegge legd. Minder vermogenden moesten het doen met een naaister aan huis. Ook naaiden veel vrouwen zelf de kleding voor henzelf en hun gezin en werd er veel gedragen kleding gekocht of geërfd. Deze situ atie duurde voort tot in de ne gentiende eeuw. Het vak leerde men in die pe riode bij een meesterkleerma ker, die één leerling en twee of drie knechts in dienst had. De ze leertijd duurde ongeveer twee jaar. Na afloop kreeg men een zogenaamde leerbrief als getuigschrift en kon men een proef afleggen om gezel te worden. Pas na jaren hard werken kon men dan nog een meesterproef afleggen om toegelaten te wor- Op maandag 16 januari 1758 moesten diverse Waddinxve ners, die ooit toestemming hadden gekregen om een win kel te drijven, in het Regthuijs (op de plaats van de huidige dierenwinkel op de hoek van de Dorpstraat/Kerkweg-West) verschijnen. Zij moesten daar aan Schout, Burgemeesteren en Schepe nen van Zuid-Waddinxveen verlenging van deze toestem ming vragen. Hierbij was o.a. ene Claas Croese, die al vanaf 1750 kof fie en thee mocht verkopen, evenals kruideniers- en com- menijwaren (=zuivelproduk- ten) en linnen en wollen stof- HuisArtsenPo; Midden-Holland (HAP) Jan v Beaumctstraat 4 (bij de Jozef-locatie vi het GHZ) 2805 RR Goia tel. (0182) 32488 (alleen na te lefonische afstaak) uur ds. J.RJ. Voets, uur ds. Mw. J. vd AI-anon/Alateen is een zelfhulp groep voor kinderen, vrienden en familie van alcoholisten. Voor meer informatie: Joke 0182- 612765 of Marieke 0182- 503773. bedrag krijgt van minimaal 340,- per jaar om de meer kosten ten opzichte van open baar vervoer te compenseren. Wie kiest voor vervoer met een eigen auto, zou een vrij be steedbaar bedrag moeten wor den verstrekt van minimaal 1000,- per jaar. Wethouder Gerts heeft dit in onderzoek. In de gemeentebegroting is echter uitgegaan van ongeveer 140,-. Het Platform advi seert mensen met een rollater zo snel mogelijk een VWG-in- dicatie aan te vragen. Wil een 65-jarige zonder indicatie ge bruik maken van het CW en men wil bijvoorbeeld reizen van de Sint Victor naar het cen trum, dan kost dat 4,20 heen en 4,20 terug. Veel mensen waren na afloop teleurgesteld over deze door de provincie vastgestelde regeling en over het feit dat de gemeente lagere vergoedingen gaat verlenen dan is geadviseerd door het Platform. mene ledenvergadering van de PvdA was besloten van het col lege te eisen dat onmiddellijk openheid wordt geven. De par tij vindt het niet juist dat het rapport eerst naar burgemees ter en wethouders gaat en daarna naar de raad. Bovendien wilde zij weten hoever Van Thijn is met het opstellen van zijn rapport. (A.B.) Toen dhr. N.E. Mulder in het begin van de zeventiger jaren zijn laatste maatkostuum naai de, was daarmee een eind ge komen aan de uitoefening van het eeuwenoude kleermakers- ambacht in Waddinxveen. De opkomst van de confectieïndu- strie en de hoge arbeidslonen waren hieraan debet. Gelukkig wist N.E.M Mulder veel te ver tellen over het reilen en zeilen van een Waddinxveens kleer maker in de eerste helft van deze eeuw.Van alle noeste vak lieden die hem voorgingen zijn slechts summiere gegevens uit het streekarchief bekend. WADDINXVEEN - In Waddinxveen start binnenkort, op initiatief van de PCW, een discussie over normen en waarden. Wat vinden Waddinxveners be langrijke normen en waarden? Wat zijn normen en waarden? Komt in navolging van Gouda ook Waddinxveen met dorpsregels? En welke regels moeten dat dan zijn? Het Weekblad voor Wad dinxveen interviewt de komende weken een aantal Waddinxveners over dit on derwerp. Deze week: Marlies Beertema, algemeen directeur van het Coenecoop College De jeugd. Ze krijgt best wel eens het vingertje naar zich toegewezen. Omdat jongeren in de buurt hangen, lawaai ma ken, of omdat ze met z’n allen naast el kaar fietsen bijvoorbeeld. Marlies Beer tema kent het imago, dat volgens haar soms best klopt. Al vindt Beertema dat volwassenen ook wel eens naar zichzelf mogen kijken. ’Van wie hebben ze het gedrag?’ is de vraag die ze daarbij stelt. „Ze nemen makkelijk gedrag van oude ren over." Aan de andere kant weet ze, als ’moeder’ van 1734 leerlingen, dat de jongeren ook heel graag meepraten over normen en waarden. „Betrek ze dus zeker bij een discussie daarover”, benadrukt ze. „Ik kan er makkelijk een paar vinden die mee doen.” Ook binnen het Coenecoop College is het onderwerp normen en waarden be langrijk. Al hangt er geen papiertje met daarop tien schoolregels, in de zelfde trant als stads- of dorpsregels. Dat moet er ook niet komen, vindt Beertema. „Je moet niet als school de leerlingen gaan vertellen hoe het moet, het is beter om er over te praten. Dat doen we ook, bij voorbeeld binnen het lesprogramma ’Leefstijl’ waarin je onderwerpen als mu ziek, mode, dialect of onderlinge verhou dingen bespreekt. Of via een debat. Dat hadden we vorig jaar, komend najaar hebben we er weer één. We kunnen als docenten wel de regel opleggen: je mag geen ruzie maken. Maar het is veel beter om dit soort onderwerpen bespreek baar te maken. En we merken dat leer lingen daar ook graag over praten.” Praten is dus beter als regels op- of vastleggen, meent Beertema. Al zijn daar natuurlijk ook beperkingen in. „Natuur lijk hebben we onze huisregels, je mag niet te laat komen, je draagt geen petje of jas in de klas, je kijkt niet weg als ie mand tegen je praat en ga zo maar door. Daar valt niet over te discussiëren, daar moet je je gewoon aan houden. Je krijgt niet zomaar de ruimte om te doen waar je zin in hebt, ik denk zelfs dat we hier vrij streng in zijn. Maar je moet wel openstaan voor anderen, kunnen luiste ren, en de leerlingen vrijheid bieden om WADDINXVEEN - De infor matieavond over het nieuwe vervoerssysteem Collectief VraagafhankelijkVervoer (CW) dat I juli gaat rijden, werd afge lopen dinsdag goed bezocht. Op de avond, gehouden door het Platform Gehandicapten Waddinxveen (PGW), sprak onder andere Tenda Hoffmans van het Tympaaninstituut, Lies- beth Crijns en wethouder Gerts van de gemeente Wad dinxveen. Het nieuwe systeem gaat Groene Hart Hopper heten en alle burgers kunnen hiervan gebruik maken. Voor mensen met een WVG-vervoersindica- WADDINXVEEN - Het rap port van Van Thijn over de be stuurscrisis komt deze week, mogelijk nog voor de raadsver gadering van vanavond. Dat deelde loco-burgemeester W. Dijksterhuis eind vorige week mee. Het rapport gaat eerst naar de collegeleden, en kan diezelfde dag nog gestuurd worden naar de raadsleden, al dus Dijksterhuis. Tijdens de raadsvergadering vorige week maandagavond Ontmoetingskerk, Groensvoor- vroeg mevrouw Stoffers (PvdA) de zaterdag 19.00 uur Woord en Communieviering, pastor M. Ameling zondag 11.15 uur Woord en Communiedienst, pastor A. vd Helm Marlies Beertema:‘Jongeren discussiëren graag over normen en waarden’. (Foto: Liesbeth van der Vis.) RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 10.00 uur spreker: geen opgave ontvangen 2 W Jil KXZ''

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 7