Toi Toi voert ‘Rode Bessen’ op DUURZAAM Energiegebruik Kievitdreef I J 75 Jaar brandweer, van handbrandspuitpomp tot de nieuwste snufjes Waddinxveen Wandelt van 10 tot en met 13 juni Bevrijdingsconcert met Urker Mannen Ensemble r PAGINA 7 DINSDAG 29 APRIL 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN MEDISCHE DIENSTEN MID- r KERKDIENSTEN REMONSTRANTSE (2000-2002) K/5 G- Stationsstraat NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost zondag 9.30 uur ds.J. de Jong 17.00 uur ds. H. Schipaanboord Colofon 8000 7000 6000- kWu, m3 ^22 4000 per jaar 30Q0 2000 1000 0 K/4 K/4 K/2 K/6 Tl j 7 s uur van WADDINXVEEN 6e 7 I Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 9.30 uur ds. M. Oordt, Noorden 17.00 uur ds. G.F. Smaling, Leiden Huisarts en apotheek voor alle inwoners van de regio Midden- Holland De Morgenster, Sterrenlaan zondag 9.30 uur cand. E. Gouda, Groot-Ammers 17.00 uur ds. J. de Jong ’De Rank’, herv. Conf., Coene- coopcollege zondag 10.00 uur kand. P.M. van Dam, Houten 18.30 uur ds. R. van Loon, Capel- le ad IJssel Volgende keer: Herbaren- &Machtelderf. Ontmoetingskerk, Groensvoor- de vrijdag Huize Souburgh 10.00 uur Ouderenviering, pastor A. vd Helm zaterdag 19.00 uur Communie viering, pastor M. Ameling zondag 11.15 uur Eucharistievie ring, pater L Bos (VR) ketel. Het gas- en elektrici teitsgebruik staat, zoals u dat in middels van ons gewend bent, in de tabel en de grafiek. Het gasverbruik van de bewo ners van de drie - niet verbouw de - woningen ligt erg dicht bij el kaar, ondanks dat deze woningen gestookt worden met respectie velijk een VR, gewone en een HR ketel. Stookgedrag en het aantal bewoners lijken hier bepalend voor het uiteindelijke verbruik. Opvallend is dat de twee ver bouwde woningen, met beiden een HR ketel, ook ongeveer de zelfde hoeveelheid gas verstoken maar dat het verbruik daar meer dan 400 m3/jaar hoger ligt dan dat van de anderen. Extra warm teverlies door de uitbouw lijkt hier de meest logische verkla- HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP) Jan v Beaumontstraat 4 (bij de Jozef-locatie van het GHZ) 2805 RR Gouda tel. (0182) 322 488 (alleen na te lefonische afspraak) GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- de zondag 9.30 uur pastor G. Marti ni weekeinde spreekuur volgens af spraak, tel. 0182-610462 of 0182- 516876. Dierenkliniek Zevenhuizen, drs. M.C. Pilgram, Zuidplasweg la, Zevenhuizen, leder weekeinde spreekuur volgens afspraak, voor spoedgevallen tel. 0180-631451 of 06-1 LI63246, voor minder dringende vragen: vragen@die- renkliniekzevenhuizen.nl. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 9.30 uur ds. E. brink 16.30 uur ds. H. ten Brinke, Bo degraven RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, zondag 10.00 uur spreker: geen opgave ontvangen Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM) Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het GHZ) 2803 ZR Gouda tel. (0182) 69 88 20 www.dam-mh.nl BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag 10.00 uur spreker: de heer S.Verkerk Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van I 5.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Kantoor Zijde 30 277 i EN Boskoop Fax: 0172-212168 zet In 1950 werd de tweede spuitwagen, een Dodge, aange kocht en in I960 kwam de Daf. De wagen uit ’27 werd toen bui ten gebruik gesteld. 1975 bracht een hulpverleningsvoertuig met motorspuitaanhangwagen. „Die Daf ging toen ergens in Turkije rijden", vult Hans Dijkstra aan. Hij is werkzaam als duiker en on- derbrandmeester. Op dit mo ment bezit de brandweer van Waddinxveen twee tankauto spuiten, een hulpverlening- en materiaalwagen, een motorspui- taanhanger, een waterongevallen- wagen en een commandovoer tuig. De tweede tankautospuit kwam, toen het aantal inwoners boven de 25.000 steeg. Het korps kent drie beroepsbrand weermannen, Gert Huizer de commandant en verder een pre- ventist en de onderhoudsman. Daarnaast zijn er 37 mannen en vrouwen werkzaam als bevel voerders en brandwachters. De huidige kazerne aan de Noord- kade dateert uit 1965. Maar de brandweer is hard op zoek naar een nieuwe locatie, omdat de plek niet strategisch genoeg meer is. De eerste tankautospuit moet binnen acht minuten ter plaatse kunnen zijn, dus de gara ge moet een centrale plaats in het dorp krijgen. Een pieper on derbreekt het relaas van Van Vliet’Paard te water’. Binnen het S Gas Electricitert K/5 1011 2103 K/4 1580 5027 K/4 1108 5345 K/2 1104 1678 K/6 1531 7313 naar groene stroom is vanuit mi- lieuoogpunt een verstandige ge dachte. Ook kan men, zoals 2 Kievit- dreefbewoners inmiddels heb ben gedaan, de zon direct een handje laten helpen door het (la ten) plaatsen van een aantal PV panelen op het dak of op de ga rage. Bij plaatsing op het zuiden levert de zon dan ca. 80kWu per jaar per paneel. Deze panelen worden nog steeds door de overheid en de gemeente Wad dinxveen gesubsidieerd (ca 400 Euro per paneel). Indien de pane len geïnstalleerd worden op ba sis van een EPA advies, incasseert Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantoortijden: van 17.00 uur ’s middags tot 08.00 uur 's ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: weerkorpsen uit de regio en het gemeentebestuur zijn op zater dag 3 mei uitgenodigd op de Noordkade. Daarna, van I4.00 tot 15.00 uur, wordt een rondrit gehouden met brandweerwa gens uit de regio, waarin gehandi capte kinderen mee mogen rij den. De feestweek wordt afgesloten met een etentje voor het korps. WADDINXVEEN - Het jaarlijks terugkerende wandelevenement Waddinxveen Wandelt loopt dit jaar van 10 tot en met 13 juni. De organisatie is inmiddels al ver op weg met de voorbereidingen voor de zevende editie van deze Waddinxveense avondvierdaag se. Aan de tocht kunnen wande laars uit Waddinxveen en daar buiten deelnemen. Dit jaar verwacht de organisatie van Waddinxveen Wandelt het aantal van 2000 deelnemers te berei ken. De wandelaars kunnen evenals voorgaande jaren per groep of per individu kiezen uit de gebruikelijk 5 en I0 kilome- Redactie Sanne van der Kolk 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag I 6.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Advertenties Telefoon 0I72-2I I73I E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag I 1.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag I 6.00 uur. Bezorging Telefoon: 0900-708 09 00 (I0 eurocent per minuut) A//e auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V. c.q. de betreffende auteur. terroute. De start en finish liggen weer als vanouds op het terrein van de voetbalvereniging Be Fair, op het Burg. Warnaarplantsoen aan de Dreef De voorinschrij vingen staan voor twee dagen voorafgaand aan de loop in de agenda: zaterdag I 7 mei vin I0- 12.00 uur en op donderdag 22 mei van 19-21.00 uur in de be stuurskamer van voetbalvereni ging Be Fair. Na-inschrijving, wel iswaar tegen een hoger starttarief, kan ook op de eerste dag van de wandelvierdaagse tus sen 17-18.00 uur in de commis siekamer van de voetbalvereni ging Be Fair. Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel I7, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinxveen, tel. 0I82- 6I3II2. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens af spraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cra mer, Prins Bernhardlaan ^.Wad dinxveen en Hoge Gouwe 2I, Gouda.Voor spoedgevallen ieder VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. Ol 82-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. drie jaar duurt. Dan ben je brandwacht." Hijzelf heeft zo juist, samen met brandmeester Fred Alblas, een pittige vierjarige opleiding Adjunct Hoofdbrand meester afgerond, een tijd die veel van hem én zijn bedrijf heeft gevraagd, maar hij had het er dui delijk graag voor over. Van vader op zoon, brandweermannen in hart en nieren. De hele week De Hoeksteen, Esdoomlaan zondag 9.30 uur ds. H. Schipaan- Brink, Amsterdam boord I8.30 uur ds. L.D. Burger, Wad dinxveen ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK VIERSTROOM Bezoek en postadres: Station straat I2, 2741 HS Waddinx veen. Spreekuur: maandag t/m donderdag van 09.00 tot I0.00 uur.Telefoonnummer: (0182) 623 040. Na I0.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met Vierstroom Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt JEUGDGEZONDHEIDSZORG 0-4 Inloopspreekuur Consultatiebu reau, maandag 11.00 tot 12.30, Stationstraat 12,Waddinxveen. Avondspreekuur Consultatiebu reau, 2e en 4e maandag vanaf 17.00 uur www.vierstroom.nl voor meer informatie. GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzin nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade dinsdag 29 april 20.00 uur leden vergadering zondag 16.00 ROOMS-KATHOLIEKE KERK StVictorkerk, Zuidkade zondag 9.30 uur Eucharistievie ring, pastor W. vd Meer dinsdag 6 mei 19.00 uur Com munieviering, pastor M. Ameling JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Troostraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespreking De Kievitdreef ligt in het oudste gedeelte van de nieuwbouwwijk de Zuidplas.Van oorsprong zijn de woningen van de vijf enquê- tedeelnemers, die rond I983 ge bouwd zijn, allemaal hetzelfde en van het type twee-onder-een- kap (K). De vloer, het dak en mu ren zijn volgens de toen gelden de normen geïsoleerd. Alle ramen zijn voorzien van dubbel glas. Twee woningen wijken des ondanks af van de rest, omdat de bewoners een aantal jaren gele den een stuk hebben aange bouwd. Drie woningen beschik ken over een HR combi systeem voor verwarming en de warm watervoorziening. De overige twee hebben een combi systeem met respectievelijk een gewone en een Verbeterd Rendements Door Brigitte Bosman WADDINXVEEN - „Daar komt het weekblad", lacht Henk van Vliet, brandmeester bij het Wad dinxveense brandweerkorps, waarna hij uitlegt dat ze met die uitdrukking vroeger een roddel tante bedoelde wanneer die op visite kwam. Zijn houding geeft precies de sfeer aan binnen het pastor Jos korps: top, supergoed. „Dat moet ook", zegt Van Vliet, "anders kun je de stress en de druk niet aan. Je moet met elkaar de humor en de lol weer kunnen oppakken." Het werk van de brandweer is soms, vooral mentaal, behoorlijk zwaar.Toch gaan de mannen (en intussen ook vrouwen) er zo’n 200 tot 250 keer per jaar vol en thousiasme tegenaan. Een terugblik op 75 jaar brand weer: In het jaar 1900 kocht de gemeente twee handbrandspuit- pompen, welke in het water stonden. De brandweermannen kregen ieder kwartier een borrel om warm te worden. Er werd brandweerplicht ingesteld voor alle mannen van Waddinxveen. Het dorp had papiermolens en later kwam de meubelindustrie. In 1927 werd de eerste spuitwa gen gekocht. En in 1928 werd de vrijwillige brandweer van Wad dinxveen opgericht, waartoe de gemeente een oproep deed voor vrijwilligers. Een team van zo’n I5 man werd opgeleid en inge- DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 zondag 25 mei 11.00 uur ds. Cees de Jong, predikant van de Immanuelkerkgemeente, Paaszondag, Rogate hoveniersbedrijf laten vier man acuut hun werk vallen en weg zijn ze. Blijkbaar heeft iemand 112 gebeld. Er wordt bekeken wat er naartoe gestuurd moet worden, piepers worden geacti veerd, mensen snellen naar de kazerne om zich om te kleden. In de auto’s krijgen ze exacte infor matie. „Waar alles om draait is de tijdsfactor, snelheid!" zegt Van Vliet vol vuur. Als in geval van brand meer hulp nodig blijkt, wordt de code ’middelbrand’ ge geven en rukt de tweede tankau tospuit met zes man uit. De offi cier van Dienst geeft leiding aan een peloton, welke uit maximaal vier tankautospuiten en een hulpverleningsvoertuig bestaat. Kunnen zij de brand nog niet mannen, dan komt er een com pleet peloton bij en de Hoofdof ficier van Dienst. Dit totaal vormt een compagnie. De Alarmcentrale in Leiden schakelt de Regio Hollands Midden hier bij in en coördineert dit Is de brand aan alle kanten ingesloten, wordt ’brand meester’ gegeven, het blussen kan dan nog wel even duren! Van Vliet benadrukt „Er is geen verschil tussen de vrijwilligers en de beroeps. Je kunt alleen vrijwilliger worden, daarna heb je alleen vrijwillige verplichtingen. Verplichte oefe ningen van 80 uur per jaar. Dit is buiten je opleiding, die minimaal AI-anon/Alateen is een zelfhulp groep voor kinderen, vrienden en familie van alcoholisten. Voor meer informatie: Joke 0182- 612765 of Marieke 0182- 503773. de geënquêteerden in Waddinx veen met een elektriciteitsver bruik van ruim 5000 kWu tot meer dan 7300 kWu per jaar. Op basis van de nu beschikbare ge gevens kan hiervoor geen duide lijke verklaring worden gegeven. Het enige bekende verschil met de ’laagverbruikers’ is dat de be woners van deze woningen elek trisch koken waardoor er wat minder gas en zo’n 500 kWu meer elektriciteit zal worden ge bruikt Dat is echter onvoldoen de om deze grote verschillen te kunnen verklaren. Alhoewel we daar in dit bestek niet al te diep op in willen gaan - we komen daar later uitvoeriger op terug - is een hoog elektriciteitsverbruik vaak te verklaren door het ge bruik van elektrische verwar mingsapparatuur zoals boilers en elektrische radiatoren voor bij- verwarming. Tevens blijken wa terbedden en tropische aquaria notoire grootverbruikers. Het gebruik van (grijze) stroom kan teruggedrongen worden door in eerste instantie zelf eens kritisch door het huis te lopen en kijken of u een verklaring kunt vinden voor dat hoge gebruik en, zo ja, of daar dan mogelijk iets aan is te doen. Een deskundig ERA adviseur kan daarbij goede diensten bewijzen. Omschakelen heeft de brandweer jubileumac tiviteiten gepland, deze staan nog op het programma: Kennisma king jeugd: Jeugd van 5 t/m 15 jaar kan op Koninginnedag van 13.00 tot 16.00 uur op het brandweerterrein aan de Noordkade deelnemen aan een spelprogramma en ze kunnen met de ladderwagen omhoog, mits er geen uitruk is. Brand- Gemiddeld energiegebruik Kievitdree semble gevormd dat met grote zeggingskracht zowel het her kenbare geestelijke lied vertolkt, maar ook klassieke composities op het repertoire heeft. De zan gers treden op in de originele Urker dracht. Het ensemble werkt regelmatig mee aan tv-uit- zendingen, maar geeft tevens in Nederland op verschillende lo caties eigen concerten. De orga nist van deze avond is Jan Mul der. Het concert vindt plaats in de Ontmoetingskerk (Groens- voorde). Aanvang is 19.30 uur. De toegangsprijs is 7,00 en kinderen tot I2 jaar 2,00. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijgbaar bij boekhandel Smit te Gouda en Burger Boek en Kantoor te Waddinxveen. WADDINXVEEN - De Her vormde Zangvereniging Vox Jubi- lans uit Waddinxveen geeft op maandag 5 mei onder leiding van Pieter Stolk een concert ten ba te van het Koningin Wilhelmina Fonds. Speciaal voor dit concert is uitgenodigd het Urker Man nen Ensemble onder de muzika le leiding van Pieter Jan Leusink. Het Urker Mannen Ensemble werd in I997 opgericht .De Ur ker zangers vertolken op een bijzondere wijze en vol van kracht liederen. Dit voor Nederland unieke en semble staat sinds januari 2001 onder leiding van genoemde di rigent. Door de samenstelling: 3 tenoren I, 3 tenoren II, 3 bari tons en 3 bassen wordt een en- Beatrixlaan Zondag 10.00 uur burg,Amersfoort u ook nog eens 10% extra Energiepremie in de vorm van een de zogenaamde EPA -bonus. Voor meer informatie of een persoonlijk EPA advies: http://www.epadesk.nl of bel naar 0900-1719. De kosten van een ERA advies zijn 200 euro, die volledig door de overheid wor den vergoed. Voor verdere vra gen, opmerkingen of suggesties over deze rubriek: http://www.duurzaamwaddinx- veen.nl of bij het secretariaat tel 0182-612192) Type woning/ Aantal personen CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag 30 april I9.45 uur ds. J.G. van Tilburg Immanuelkerkgemeente, Prinses zondag 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg dr. A. Ipen- woensdag 7 mei I9.45 uur ds. J.G. van Tilburg WADDINXVEEN - Drie avonden achter elkaar stonden de acteurs van toneelverenigingToiToi op de planken met het stuk ’Rode Bessen’. Een toneelstuk dat het resultaat was van verhalen en improvisaties op basis van het the ma ’ervaringen van de bejaarde medemens’. Toi Toi wilde deze verhalen eens wat duidelijker belichten omdat ze anders nooit verteld zullen worden. De voorstellingen werden gegeven in het eigen ’zoldertheater’ in basisschool de Kameleon. (Foto: Liesbeth van der Vis.) ring. De meest voor de hand liggende mogelijkheden om het gasver bruik van de woningen aan de Kievitdreef verder te verlagen zijn het vervangen van de ketel door een HR als hij daar aan toe is en vervanging van het dubbele glas door HR++, dat niet alleen 2X beter isoleert maar eveneens hinderlijk lawaai veel beter ’bui tenshuis’ houdt. Uiteraard blijven ook de klokthermostaat en de thermostaatkranen op de radia toren van de slaapkamers e.d. niet al te dure maar goede en snel terug te verdienen investe ringen. Daarnaast zouden de be woners kunnen overwegen om hun CV te combineren met een zonneboiler die - afhankelijk van het paneel oppervlak - ook nog eens zo’n 200-250 m3 gas per jaar bespaart. Van deze genoem de maatregelen worden HR++ glas en de zonneboiler door de overheid via de Energiepremie- regeling gesubsidieerd. Het elektriciteitsverbruik geeft een heel ander en veel geva rieerder beeld met twee huis houdens, die, met respectievelijk 2103 en I678 kWu, ver onder het landelijk gemiddelde van 3400 kWu per jaar scoren. De overige drie daarentegen beho ren tot de ’topgebruikers’ onder Voor spoedmedicatie buiten kantoortijden: van I7.30 uur 's middags tot 08.00 uur 's ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: J I V C.

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 7