Professionele alarmopvolging weldra beschikbaar voor heel Waddinxveen Dierenvriendelijkheid supermarkten in Waddinxveen redelijk Jfistoriscfi Waddinxveen Kleermakers in Waddinxveen (Deel 2) was de economie enorm ach teruitgegaan. De Fransenhad- den het land uitgekleed en door het Continentaal Stelsel was de handel nagenoeg stilge legd. Zo hebben er maar twee kleer makersbazen het hoofd boven water kunnen houden in Wad dinxveen. De bevolkingsregisters van 1832 - 1870 geven weer het beeld dat er meerdere kleer makers tegelijkertijd in Wad dinxveen werkten. In Noord- Waddinxveen waren dat tussen 1832 en 1849 bijvoorbeeld Jan Droog en Willem Cats; in Zuid- Waddinxveen waren Hubertus Donk, Jan Molenaar, Abraham Gerritsen, Dirk Degenhart, Frederik Willem de Bas en Arie Slinger werkzaam.Verschillende van hen hadden al dan niet in wonende knechts die soms op hun beurt zelfstandig gingen werken. Zo is de uit Nieuw koop afkomstige Steven Twaalf- hoven vóór 1849 knecht bij Willem Cats; hij huwde de Noordwaddinxveense Anna van Os en vestigde zich toen Zomercursus ’Plezier op school’ moet angst voor pesten wegnemen Zaterdag 14 juni: jaarlijkse happening winkeliers Dorpstraat en Kreater o a Braderie in de Dorpstraat WOENSDAG 14 MEI 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 7 MEDISCHE DIENSTEN MID- "X KERKDIENSTEN Negentiende eeuw Colofon k (Foto: Liesbeth van der Vis.) meer van 6e i Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 9.30 uur ds.T van ’t Veld, Ede, Heilig Avondmaal 17.00 uur ds. RJ. Stam, Katwijk ’De Rank’, herv. Conf., Coene- coopcollege zondag 10.00 uur ds. M.A. Bos 18.30 uur ds.J.Walsum, Zoeter- meer De Morgenster, Sterrenlaan zondag 9.30 uur ds. J. de Jong, Heilig Avondmaal 17.00 uur ds. J. de Jong Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrixlaan Zondag 10.00 uur ds. C. de Jong De Hoeksteen, Esdoornlaan zondag 9.30 uur ds. H. Schipaan- boord, Heilig Avondmaal 18.30 uur ds. H. Schipaanboord Huisarts en apotheek voor alle inwoners van de regio Midden- Holland Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn de zondag 9.30 uur ds.J.C.W. van 't Hoff, Boskoop Ontmoetingskerk, Groensvoor- de zaterdag 19.00 uur Eucharistie viering, pastor W. vd Meer zondag 11.15 uur Eucharistievie ring, pater L Bos ging de kosten van hun zorg verzekeraar zouden moeten terugkrijgen. ge die niet tevens barbier was. Volgens een gemeenteopgave van fabrieken en werkwinkels uit 1819 zouden er maar twee kleermakerijen in Zuid-Wad- dinxveen zijn, die bovendien geen werklieden in dienst had den. In de negen jaren sinds 1810 burgh nu hebben gelegd, kun nen ook elders dezelfde taken worden opgepakt.” Indien het project goed loopt dan kijken we of het mogelijk is om deze noodhulp ook uit te breiden naar Reeuwijk-Dorp en Boskoop. Wij denken uit te komen op rond de 750 aanslui tingen. Wie in Waddinxveen ge bruik wil maken van de profes sionele alarmopvolging kan dit nu al melden aan DeVier- stroom, telefoon 0182 594500. brugklassers in spé. Thema’s als omgaan met spanning, contact leggen met andere kinderen, zelf presentatie en omgaan met pes ten worden behandeld, waarbij de nadruk ligt op het oefenen van vaardigheden in de vorm van rollenspelen. De keuze voor de vakantieperiode is gemaakt, om dat er juist dan sprake is van een overgangssituatie. Er worden vier cursussen gehouden in de tweede of derde week van au gustus 2003 van negen tot vier uur in Gouda. Na twee maanden is er een terugkombijeenkomst. Ouders worden bij de cursus be trokken door middel van een ouderavond in dezelfde week, voorafgaand aan de cursus, en een ouderavond na afloop van de cursus. Wilt u uw kind aanmel- Redactie Sanne van der Kolk 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Advertenties Telefoon 0172-21 1731 E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag I 1.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. veiligheid gaat, bijvoorbeeld bij overlast door jongeren. „Dat vanuit Zorgcentrum Souburgh een persoonlijke bereikbaar heidsdienst draait is uniek in deze regio. Zorgcentrum Ze venster in Zevenhuizen doet hetzelfde voor mensen in Nieuwerkerk-Wij kunnen dit realiseren omdat onze mede werkers zich flexibel opstellen. In het begin was het even wen nen, want je weet natuurlijk niet wat er aan de hand is. Maar het loopt allemaal heel erg goed”, zegt De Jong ,,’s Nachts gaat altijd een auto met een medewerker van een beveiligingsdienst met onze hulpverleners mee. Ook dat regelt De Vier- stroom. De zorg in Souburgh en de seniorenwoningen komt door de professionele alarmopvolging niet in gevaar, want wij hebbeen bereik baarheidsdienst achter de hand.” Simon de Jong is van mening dat mensen die op duidelijke medische gronden gebruik moeten maken van „De verzekeraar heeft er im mers financiële baat bij dat ie mand thuis kan blijven wonen en niet naar een zorgcentrum hoeft”, voert hij aan. „Dat dit project in de toekomst in de regio waarin Zorgpartners Midden-Holland zorgcentra heeft wordt uitgebreid lijkt me heel goed mogelijk. De toe komst zal leren of dit haalbaar is. Persoonlijk zou ik dat gewel dig vinden en vanuit de basis die De Vierstroom en Sou- als zelfstandig kleermaker. Ook Cornelis van derWillik werkte als knecht bij Willem Cats. Hij deed het beter dan z’n collega: hij trouwde met de dochter van de baas. Hij bleef wel bij hem inwonen, maar mocht zich toen meteen kleermaker noe men. Ook een man als Jan Mo lenaar leidde diverse knechts op. Gerrit van Heijningen, Fre- derik Donk en Arend van Tol gingen bij hem in respectievelijk 1846, '47 en ’49 werken.Van de eerste twee is zeker dat ze daarna in Waddinxveen als kleermakers bleven werken. den voor de zomercursus ’Ple zier op school’ of wilt u meer in formatie, neem dan contact op met de RIAGG Midden-Holland, afdeling Preventie en Dienstver lening, mevrouw R. van Rooijen te Gouda, tel. 0182-682326. Maandag 2 juni is de sluitingsda tum voor de aanmeldingen in verband met geplande kennisma kingsgesprekken. Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM) Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het GHZ) 2803 ZR Gouda tel. (0182) 69 88 20 www.dam-mh.nl GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax:0172-212168 JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Troostraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uurWachttorenbespreking ROOMS-KATHOLIEKE KERK St-Victorkerk, Zuidkade zondag 9.30 uur Communievie ring, pastor M.Ameling dinsdag 20 mei 19.00 uur Woord Communiedienst OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 9.30 uur ds. E. Brink 16.30 uur ds. H. ten Brinke, Bo degraven RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 10.00 uur spreker: geen opgave ontvangen CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag 14 mei 19.45 uur ds. J.G. van Tilburg zondag 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg woensdag 21 mei 19.45 uur ds. M. van Kooten REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzin nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zondag 10.00 uur ds. A.S. Lense- link, Leiden weekeinde spreekuur volgens af spraak, tel. 0182-610462 of 0182- 516876. Dierenkliniek Zevenhuizen, drs. M.C. Pilgram, Zuidplasweg la, Zevenhuizen, leder weekeinde spreekuur volgens afspraak, voor spoedgevallen tel. 0180-631451 of 06-11163246, voor minder dringende vragen: vragen@die- renkliniekzevenhuizen.nl. Bezorging Telefoon: 0900-708 09 00 (10 eurocent per minuut) Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V. c.q. de betreffende auteur. lijke zuivelproducten en vlees- vervangers. Opvallend is verder het grote aandeel eieren uit leg batterijen in de schappen van de gemiddelde supermarkt. Met de meetlat supermarkten wil de Dierenbescherming invloed uit oefenen op de verkrijgbaarheid van diervriendelijker geprodu ceerd voedsel en alternatieven daarvoor. Enerzijds door in de openbaarheid supermarkten te prijzen voor hun diervriendelij ker aanbod en ze anderzijds on der druk te zetten wanneer dat niet of minder het geval is. De ‘meetlat supermarkten’ is on derdeel van de meerjarige cam pagne ‘dierviendelijker consume ren’ van de Dierenbescherming. In het kader van deze campagne staat voorlichting aan de consu- leen producten uit de bio-indus- trie verkocht Bij de ‘winnende’ supermarkt Albert Heijn zijn in ruime mate producten als schar rel- en biologische eieren, biolo gische melk en yoghurt scharrel en biologisch vlees en vleesver- vangers verkrijgbaar. Ondanks het feit dat supermarkten sinds kort zijn begonnen hun assorti ment diervriendelijker geprodu ceerde producten uit te breiden, schiet het aanbod volgens de Dierenbescherming nog steeds te kort Een veel gehoorde klacht van de consument is dat hij best bereid is iets meer te betalen voor bijvoorbeeld diervriendelij ker geproduceerd vlees, maar dat het simpelweg niet in de buurt is te verkrijgen. Hetzelfde geldt vaak ook voor diervriende- WADDINXVEEN/GOUDA - Kinderen die op de basisschool zijn gepest nemen de angst voor herhaling vaak mee naar de mid delbare school. En door hun ang stige gedrag wordt hun vrees vaak bewaarheid. Voor deze groep kinderen geeft de RIAGG Midden-Holland in de zomer- va kantie een weerbaarheidstrai- ning ’Plezier op school’ aan de Drie generaties van kleerma kers: de familie Mulder. Bij dit legertje kleermakers hal verwege de negentiende eeuw sloot zich in 1858 ook J.H. Mul der aan. Hij vestigde zich aan de Zuidkade 174 (het huis staat er nog) als kleermaker en barbier en zou daarmee de stamvader van een bekend Waddinxveens kleermakersgeslacht worden. Zijn kleinzoon N.E. Mulder, die aan het begin van dit artikel al genoemd werd, meldt dat het Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantoortijden: van 17.00 uur 's middags tot 08.00 uur 's ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182- 6131 12. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens af spraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36,Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cra mer, Prins Bernhardlaan 79,Wad dinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda.Voor spoedgevallen ieder NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost zondag 9.30 uur ds. M. Oordt, Noorden, Heilig Avond maal 17.00 uur ds. L. Schaap, Strijen ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK VIERSTROOM Bezoek en postadres: Station straat 12, 2741 HS Waddinx veen. Spreekuur: maandag t/m donderdag van 09.00 tot 10.00 uur.Telefoonnummer: (0182) 623 040. Na 10.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met Vierstroom Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. JEUGDGEZONDHEIDSZORG 0-4 Inloopspreekuur Consultatiebu reau, maandag 11.00 tot 12.30, Stationstraat 12, Waddinxveen. Avondspreekuur Consultatiebu reau, 2e en 4e maandag vanaf 17.00 uur www.vierstroom.nl voor informatie. DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 zondag 25 mei 11.00 uur ds. Cees de Jong, predikant van de Immanuelkerkgemeente, Paaszondag, Rogate WADDINXVEEN - De traditionele braderie van de win keliers in de Dorpstraat en het open huis van Kreater worden dit jaar gehouden op zaterdag 14 juni van tien tot vier uur. Wethouder Dorenda Gerts zal het jaarlijkse fes tijn openen. De Kerkweg Oost, de Dorpstraat en de Kerk straat staan vol kramen en podia. WADDINXVEEN - Binnenkort kan iedere inwoner van Wad dinxveen via de professionele alarmopvolging dag en nacht in geval van nood thuis hulp of verzorging krijgen. „Het is een gezamenlijk project van De Vierstroom en Zorgcentrum Souburgh”, aldus Simon de Jong, locatiemanager van het Waddinxveense zorgcentrum. „Ons is gebleken dat het met name ouderen een veilig gevoel geeft te weten dat er snel ie mand komt op het moment dat zij daar dringend behoefte aan hebben. Er zijn nu twee honderd aansluitingen in de Petteflats I en 2, de woonto ren van het Anne Frankcen- trum en de Van der Hooftstate, plus bij één particulier elders in Waddinxveen. Dit aantal wordt nog voor de zomervakantie uitgebreid naar andere com plexen en naar mensen in de wijken.” De Vierstroom zorgt voor de plaatsing van de alarmeringsap- paratuur, die bestaat uit een kastje en een halshanger. De kosten zijn eenmalig rond de 78 euro. Het abonnement op de professionele alarmopvol ging kost 17 euro per maand. Een medische indicatie is niet vereist en er zijn geen leeftijd grenzen. Iedereen mag dus meedoen, zodra de capaciteit dat toelaat„Stel dat je alleen woont en je komt in je huis te vallen”, geeft Simon de Jong aan. „je slaat dan alarm en wordt doorverbonden met het regionale zorglijn van De Vier stroom. Een spreek/luisterver- binding via de halshanger. De medewerker van de zorglijn bekijkt of er behoefte is aan verzorging, aan een arts of aan de politie en neemt actie. Als het om verzorging gaat wordt dat doorgegeven aan Souburgh en dan gaat er een verzorgende richting hulpvra ger. Die hulp moet er binnen een half uur zijn, die afspraak hebben De Vierstroom en wij gemaakt" Wanneer het om een serieuze gezondheidsklacht de professionele alarmopvol- gaat zal een arts worden opge roepen. De politie komt in beeld als het om de directe WADDINXVEEN - Het aanbod van diervriendelijke producten in supermarkten in Waddinxveen is redelijk te noemen. Dat blijkt uit een onderzoek van de afdeling Gouda/Waddinxveen van de Dierenbescherming onder zes supermarkten. De supermarkten werden door vrijwilligers van de Dierenbescherming met behulp van een speciaal ontwikkelde meetlat vergeleken. Supermarkt Albert Heijn bleek van de grootgrutters nog het ruimste aanbod, t.w. 75 vegetari sche- en diervriendelijker pro ducten in huis te hebben. De Plusmarkt was met 32 produc ten een goede tweede. Super markten als de Aldi doen het ronduit slecht Op een enkele uitzondering na worden hier al- ment centraal. Niet alleen waar het de omstandigheden waaron der dieren worden gehouden in de bio-industrie betreft, maar vooral ook de rol die de consu ment zelf heeft bij het diervrien delijker maken van de Neder landse veehouderij. Consumenten kunnen met hun koopgedrag de vraag naar dier vriendelijker geproduceerde producten doen toenemen. On der meer supermarkten dienen deze vraag te vertalen naar een gepast aanbod. En daar wringt vaak de schoen. De volledige resultaten van de meetlat supermarkten kunnen worden opgevraagd per e- maikdierenbescherming.wveen @freeler.nl, of bij telefoonnum mer: 619718. HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP) Jan v Beaumontstraat 4 (bij de jozef-locatie van het GHZ) 2805 RR Gouda tel. (0182) 322 488 (alleen na te lefonische afspraak) Diverse terrassen bieden gele genheid een hapje en een drank je te nuttigen. „De samenwer king met de ondernemers in de Dorpstraat is in de loop der ja ren alleen maar beter gewor den”, zegt Aad Koremans, de di recteur van Kreater. „We plaatsen samen de borden, hou den dezelfde indeling aan en plaatsen een advertentie met plattegrond in het Weekblad voor Waddinxveen.” Dat betekent dat een grote au to van transportbedrijf Van Noort weer op de parkeer plaats bij café De Sport zal staan, als podium voor een jazz band. De bibliotheek en tal van andere organisaties presenteren zich op een Frans aandoend pleintje bij het Kreatergebouw. Voor dit pand komt een groot terras, waar ook poffertjes te koop zijn. Een grote tentwagen biedt plaats aan tal van voorstellingen. Binnen Kreater worden onder meer workshops gehouden, waaraan iedereen mag mee doen. „Iedereen die zich zater dag 14 juni of daarvoor opgeeft voor een cursus bij Kreater loot AI-anon/Alateen is een zelfhulp groep voor kinderen, vrienden en familie van alcoholisten. Voor meer informatie: Joke 0182- 612765 of Marieke 0182- 503773. Voor spoedmedicatie buiten kantoortijden: van 17.30 uur ’s middags tot 08.00 uur 's ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: Tegen het einde van de acht tiende eeuw werd in de stad het systeem dat een meester kleermaker niet meer dan één leerling mocht hebben al losge- laten.Toen degildes in 1811 he lemaal afgeschaft werden, ont stonden daar grote kleermakerijen met soms wel tientallen knechts en leerlingen die ieder een eigen specialisatie kregen, zoals broekenmaker, vestenmaker, coupeur e.d. In de dorpen bleven echter kleine kleermakerijen bestaan die op de oude wijze doorgingen. De ze kleermakers hadden enkele leerlingen of knechts, maar er was nog steeds geen sprake van een erkende opleiding. In de dorpen waren ook kleerma kers die langs boerderijen trok ken en ter plaatse enige weken kledingstukken maakten. Ook in Waddinxveen bestonden dergelijke kleine kleermakerij en.Van de kleermakers in Zuid- Waddinxveen die in de jaren 1807 - 1810 patent ^bevoegd heid tot de uitoefening van een bepaald beroep) ontvingen, was er geen die meer dan vier per sonen in dienst had. Opvallend VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. barbierschap als aanvulling op de kleermakerij beschouwd moet worden. Op zaterdagmid dag en zondagochtend na de hoogmis werden de boeren uit de omgeving door de barbier geschoren. De zoon van J.H. Mulder, ook weer een J.H. Mulder, stopte hier al snel mee nadat hij de zaak in 1908 van zijn vader overnam. Twee andere zoons van de erste J.H. Mulder wer den ook tot kleermaker opge leid. Zij vestigden zich in Schie dam en Haastrecht. N.E. Mulder werkte vanaf 1935 bij zijn vader in de zaak. Daar voor, van 1932 tot ’35, had hij een driejarige opleiding tot kleermaker aan de Bisschoppe lijk Nijverheids School te Voor hout gevolgd. De opleiding tot kleermaker aan dit soort am bachtsscholen was toen zeer populair. In 1921, toen de Nij- verheidsonderwijswet tot stand kwam, telde men aan de 69 ambachtsscholen die er toen waren wel 10.000 leerlin gen voor het vak. De tijd dat men het kleermakersvak uit sluitend in de praktijk in een bedrijf leerde was toen wel voorbij. mee voor een gratis cursus", zegt Koremans. „Dat geldt zo wel voor oude als nieuwe leer lingen. Per sector, muziek, beel dend, fotografie, drama, etcetera, is zo’n prijs te verdie nen.” In het kader van de Wad dinxveense deelname aan het Europees jaar voor de gehandi capten zal Klassewerk van De Bruggen met een kraam op de Kreamarkt staan. Kreater neemt deel aan de braderie die op zaterdag 28 juni bij De Brug gen in de wijk Zuidplas wordt gehouden. Het theaterprogram ma biedt voor elk wat wils. Spe len met muziek, streetdance, Afrikaanse dans, djembé, optre den van tal van muziekgroep, sa men gesteld uit leerlingen van Kreater en van het accordeon orkest. De workshops gaan on der mer over muziek op schoot, muziek voor peuters, instru- mentverkenning, keyboards en kleutermuziek. Om kwart over drie kan iedereen in de theater zaal van Kreater meedoen in een gelegenheidsorkest. Hier treedt om kwart over een Krea Musica op, gevolgd door tal van andere ensembles en groepen. is dat in die tijd voor het eerst sprake is van een combinatie van kleermaker en baard scheerder of barbier. Van de vier kleermakersbazen die bekend zijn uit die jaren nl. Andries en HugoDegenhar(d)t, Pieter de Koning en Frederick Wijzfort was de laatste de eni- WADDINX VEEN - Nog evenen dan is het weer zover. De inmiddels beroemde grootse brade rie van de Dorpstraat in Waddinxveen wordt dit jaar gehouden op 14 juni. Dan staan er weer hon derden kramen en zijn er vele leuke attracties. De vrolijke clown JO-JO is ook weer aan wezig. Dat wordt weer la chen met de kinderen (en de ouderen). BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag 10.00 uur spreker: de heer S.Verkerk

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 7