Jubilerende rolstoelvierdaagse trekt record aantal deelnemers 2 3 CAR VISION debitel’ IS" drie goede redenen om debitel Business Triple te kiezen Stakingen en sociale onrust in de jaren twintig (Deel één) Nu bij Menke Car Vision: Jïistoriscfi "Waddinxveen Nokia 6310i met gratis handsfree Nokia carkit www.menke.nl Inschrijving Koppelklaverjassen Sportweek geopend Beelden in de tuin PAGINA 7 WOENSDAG 11 JUNI 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN MEDISCHE DIENSTEN In één abonnement? Vodafone, KPN en 02... Zeker iets nieuws! MID- KERKDIENSTEN v Onrust in Waddinxveen Oa eo NOKIA Bodegraafsestraatweg 3 Gouda tel. 0182 570080 fax 0182 570082 Colofon de zekerheid van de juiste keuze !s$£ meer Flexibel, debitel Business Tripte is het eerste groepsabonnement dat Vodafone, KPN en 02 combineert. Speciaal voor bedrijven die niet afhankelijk willen zijn van één netwerk. Overzichtelijk. Drie netwerken in één abonnement. Met één contract, één factuur en één aanspreekpunt. Waar krijgt u zoveel vrijheid en zoveel gemak? Nu exclusief bij debitel. Voordelig. Voor elke aansluiting kiest u het meest geschikte netwerk. Dat houdt de kosten beheersbaar. En de tarieven? Ook die zijn uiterst gunstig. Huize Souburgh, 7 Gratis bij een debitel abonnement op het netwerk naar uw keuze. Inclusief montage, exclusief antenne en dashmount. Groepskorting tot 25% - Geen jaarbijdrage ’Kijk voor de actuele actie en de actievoorwaarden op www.debitelzakelijk.nl De Hoeksteen, Esdoornlaan zondag 9.30 uur ds. J. de Jong 15.00 uur ds.J. de Jong I8.30 uur ds. H. Schipaanboord Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 9.30 uur ds. H. Schipaan boord 17.00 uur ds. L.W.Ch. Ruijgrok, Monster De Morgenster, Sterrenlaan zondag 9.30 uur ds.A.W. van der Plas 17.00 uur dr. T.E. van Spanje, Ooltgensplaat Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrixlaan Zondag 10.00 uur ds. C. de Jong, Heilig Avondmaal I8.30 uur Huize Souburgh: ds. F. Bos, Heilig Avondmaal Ontmoetingskerk, Groensvoor- de vrijdag 10.00 uur Ouderenviering zaterdag 19.00 uur Communie viering, pastor M. Ameling zondag 1115 uur Eucharistievie ring, pater Chr. Custers Tot 12 maanden geen abonnementskosten Nu ook nog drie keer extra voordeel:* Dienst Apotheek Midden-Hol- land (DAM) Ronsseweg I38 (tegenover de Bleuland-locatie van het GHZ) 2803 ZR Gouda tel. (0I82) 69 88 20 www.dam-mh.nl HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP) Jan v Beaumontstraat 4 (bij de Jo- zef-locatie van het GHZ) 2805 RR Gouda tel. (0182) 322 488 (alleen na te lefonische afspraak) CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat zondag 9.30 en 17.00 uur kand. H. Juffer woensdag I8 juni I9.45 uur ds. J.G. van Tilburg GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- de zondag 9.30 uur ds. E. van Dalen, Den Haag ROOMS-KATHOLIEKE KERK St.Victorkerk, Zuidkade zondag 9.30 uur Woord com muniedienst, E. Fijen dinsdag I7 juni 19.00 uur Eucha ristieviering, pastor W. vd Meer JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Bu rgemeester Troostraat 10.00 uur Openbare toespraak I I.00 uur Wachttorenbespreking OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst I8.30 uur leesdienst GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 9.30 uur ds. E. Brink I6.30 uur ds. E. Brink REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzin nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zondag 22 juni I0.00 uur ds. B.F. van Verschuer, Maasland Connecting People Huisarts en apotheek voor alle inwoners van de regio Midden- Holland Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax: 0172-212168 pen ieder jaar dat het naast ons gewone werk veel te veel is en dat dit echt de laatste keer is”, zegt Marjan Verduijn. „Je moet zoveel organiseren en deze dagen improviseren. Maar natuurlijk gaan we door. En morgenochtend ga ik ge woon weer aan het werk.” Els Voogt heeft één aantekening: „We moeten wel goed naden ken over het aantal deelne mers.Veertig is volgens ons wel het maximum. En als je naar twee groepen zou gaan heeft dat niet alleen consequenties voor de vraag naar meer vrij willigers, maar ook voor de routestops. Maar ook daar vin den we wel weer iets op.” AI-anon/Alateen is een zelfhulp groep voor kinderen, vrienden en familie van alcoholisten. Voor meer informatie: Joke 0182- 612765 of Marieke 0182-503773. Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantoortijden: van 17.00 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feestda gen: ’De Rank’, herv. Conf., Coene- coopcollege zondag I0.00 uur ds. M.A. Bos, Avondmaal I8.30 uur Avondmaal I8.30 uur evangelist G. v.d. Bos, Ede, jeugddienst -N corp Voor spoedmedicatie buiten kan toortijden: van I7.30 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feestda gen: bedankte iedereen voor zijn en haar inzet en gaf de drie orga nisatoren een cadeau onder couvert. Voor alle deelnemers was er dit jaar een bijzonder geschenk namens de Vrienden van Sou burgh: een fraai klokje. De pre sentjes werden door Els Voogt en Marjan Verduijn uitgedeeld en met veel blijdschap in ont vangst genomen. De keuken- brigade had inmiddels niet stil gezeten. Na een kop aan tafel geserveerde heerlijke soep kon iedereen een keuze maken uit een uitgebreid koud buffet met tal van salades en andere lek kere dingen. Volgend jaar weer? „We roe- Redactie Sanne van der Kolk 01 72-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. diger en weerbaarder. Stakin gen waren het pressiemiddel om hun positie te verbeteren. Tijdens de wereldoorlog van I9I4 tot I9I8 behield Neder land weliswaar de neutraliteit, de economie verslechterde echter danig. Door de oorlog verminderde de voedselaan- voer uit het buitenland en de werkloosheid steeg door ge brek aan brandstof en grond stoffen voor de fabrieken. De arbeiders staakten voor hoger loon en een deel van de bevol king leed honger. Deze omstan digheden leidden tot ongere geldheden en stakingen. In Amsterdam vielen tijdens het ’aardappeloproer’ in I9I7 tien doden en meer dan honderd gewonden. wapend door Waddinxveen liep en de stakers ermee bedreigde. Op die bewuste maandag 2I augustus werd de directeur van de bovengenoemde fabriek, P. de Beun uitgescholden door een van de stakers. De Beun gaf de staker daarop een pak slaag en wierp diens fiets over het hek van de fabriek. De andere stakers belaagden hierop De Beun. Deze trok een revolver en schoot in de lucht om zoals hij later verklaarde ’de attentie van de politie te trekken’. ’De Algemenen Bond van meubel makers, behangers en aanver wante vakgenooten’ had een andere kijk op de zaken. In een brief aan burgemeester Dort Kroon beklaagde zij zich over de partijdigheid van de politie. De stakers werden weggeran seld van de fabriek, waarna de politie hun fietsen in beslag nam, omdat zij onbeheerd op de weg lagen. De politie maak te het posten voor de fabriek moeilijk en wekte de indruk dienaren van de directeur te zijn. Fijntjes wees de bond erop dat het aandeelhoudersschap van de burgemeester in de fabriek er misschien voor zorgde dat hij de feiten niet door de juiste bril zag. De bond eiste dat er een einde kwam aan de onge regeldheden en het schieten op hun mensen. Anders moesten zij de stakers adviseren zich ter zelfverdediging eveneens te wa penen. Een afschrift van deze brief werd naar de Minister van Binnenlandse Zaken gestuurd. Het is niet bekend hoe de sta king geëindigd is. Directeur De Beun had echter al laten blijken de stakers onder geen beding te zullen terugnemen. weekeinde spreekuur volgens af spraak, tel. 0182-610462 of 0182- 516876. Dierenkliniek Zevenhuizen, drs. M.C.Pilgram,Zuidplasweg la,Ze venhuizen. leder weekeinde spreekuur volgens afspraak, voor spoedgevallen tel. 0180-631451 of 06-1 1163246, voor minder dringende vragen: vragen@die- renkliniekzevenhuizen.nl. WADDINXVEEN - In het kader van de 58e Sportweek Wad dinxveen organiseert het Spor- tweekcomité in samenwerking met Hotel Café Restaurant ’De Unie’ op zaterdag I4 juni de jaarlijkse Koppelklaverjaswed- strijd. De wedstrijd, met., mini maal zeven partijen, begint om I0.00 uur en zal rond 17.00 uur afgelopen zijn. De inschrijfkosten zijn 22 euro per koppel. Hierin is begrepen het inschrijfgeld per koppel en ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK VIERSTROOM Bezoek en postadres: Station straat I2, 2741 HS Waddinx veen. Spreekuur: maandag t/m donderdag van 09.00 tot I0.00 uur.Telefoonnummer: (0182) 623 040. Na 10.00 uur wordt u auto matisch doorverbonden met Vierstroom Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt JEUGDGEZONDHEIDSZORG 0-4 Inloopspreekuur Consultatiebu reau, maandag 11.00 tot 12.30, Stationstraat 12,Waddinxveen. Avondspreekuur Consultatiebu reau, 2e en 4e maandag vanaf 17.00 uur www.vierstroom.nl voor informatie. RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt Stationsstraat zondag I0.00 uur spreker: geen opgave ontvangen BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag I0.00 uur spreker: de heer Open doors DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 zondag 22 juni I 1.00 uur drs.J.L. Delhaas, geestelijk verzorger De Bruggen, I e zondag v.d. zomer, 2e zondag na Pinksteren WADDINXVEEN - Natuur en kunst gaan goed samen, dat blijkt uit de Open Tuindagen die Ton en Frans van Duppen de komende twee weekends hou den. De beelden van Ton van Duppen-Smits worden dan in de tuin tentoongesteld. Ton van Duppen houdt zich voornamelijk bezig als figuratief beeldhouwster. Haar werk be staat uit de drie-dimensionele weergave van mens en dier. De beelden zijn gemaakt van brons, Advertenties Telefoon 0172-21 I73I E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag I 1.00 uur worden opgegeven. IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Bezorging Telefoon: 0900-708 09 00 (I0 eurocent per minuut) A//e auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V. c.q. de betreffende auteur. Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel I7, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinxveen, tel. 0I82- 6I3II2. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ie der weekeinde volgens afspraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36,Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cra mer, Prins Bernhardlaan 79,Wad dinxveen en Hoge Gouwe 2I, Gouda.Voor spoedgevallen ieder verder I kop koffie, I consump tie, I kop soep en 2 belegde broodjes per persoon. Voor het klaverjassen zijn prijzen te win nen en tijdens het toernooi kan men loten kopen, waarmee ook prijzen te winnen zijn. Opgeven kan bij HCR ’De Unie’ (Kerk- weg-Oost 206, telefoon 0182- 616965) of bij de heer Arie Boer (telefoon 079-3315205, mobiel 06-23671549) of per e- mail bij Richard Boer: richard_sakiaboer@zonnet.nl waardigheid van de arbeider nodigden niet uit tot zijn socia le emancipatie. Na I870 werden de economi sche omstandigheden beter en de ondernemers konden hun bedrijven uitbreiden. De werk loosheid verminderde en de lo nen gingen omhoog. Aarzelend werden vakbewegingen opge richt, die zich met de lonen van de arbeiders gingen bemoeien. De patroons beschouwden de vakbeweging volstrekt niet pleitbezorgers van de arbeiders en weigerden te onderhande len. Arbeiders die protesteer den over de lonen werden door hen op staande voet ont slagen. In de jaren I890-I9I0 stegen de lonen voor de fa brieksarbeiders met ongeveer 30%. De arbeiders kregen het wat beter, hetgeen resulteerde in een betere gezondheid en iets betere levensomstandighe den. De arbeidsvoorwaarden werden nog geheel door de werkgever bepaald: zonder op gaaf van redenen kon hij de ar beiders ontslaan en lonen wer den zonder overleg verlaagd. De arbeider werd steeds mon- weer en de markt vandaag was wederom een hoogtepunt”, al dus Wildschut. „Voor de dou- wers was het met dit warme weer soms afzien.” Ook ver welkomde hij burgemeester Jonkman weer terug. „Ik woon zelf niet in Waddinxveen en burgemeester Jonkman is dus niet echt mijn burgemeester, maar wij zijn allemaal blij dat hij er weer is.” Een opmerking die met luid applaus werd ge honoreerd. De burgemeester meldde in zijn toespraak dat de rolstoel vierdaagse in I998 op initiatief van Marjan Verduijn van start ging met per middag tien tot twaalf deelnemers. „Dat aantal is nu gestegen tot ruim veertig. Voor veel deelnemers is de vierdaagse een plezierige af wisseling in hun dagelijkse le ven.” De burgemeester gaf rui terlijk toe dat sommige straten in Waddinxveen geen schoon heidsprijs verdienen. „Ik schaam me daar over.” Hij had gehoord dat er dit jaar nogal wat lekke banden waren. „Maar gelukkig is er nu de on dersteunende Souburgh bus, gesponsord door tal van be drijven. Geweldig, dat dit soort dingen hier in Waddinxveen gebeuren.” Marianne Joosen, hoofd zorg, cement of steen, met een grootte tussen de 15 cm en I meter en zijn geschikt voor plaatsing buiten en binnen. Naast beeldhouden houdt Ton zich bezig met het onderhou den van de siertuin, die 2000 m2 telt. Iedereen is welkom in de weekends van I4 en I5 en 21 en 22 juni, van 11.00 tot 17.00 uur (Kromme Esse 2). Voor meer informatie kan men terecht op de internetsite www.tonvanduppen.nl VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. Ol 82-563500, fax.nr. Ol82-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. In 1916 brak er een staking uit in Waddinxveen bij de N.V. Ma chinale Stoel- en Meubelfa briek. Op zaterdag 19 en maan dag 2I augustus werd er melding gemaakt van ongere geldheden, waarbij de politie zich afwachtend opstelde. De stakers postten bij de fabriek om werkwilligen, door de sta kers fijntjes aangeduid als ’on derkruipers’, te overtuigen om niet te gaan werken. Dat dit ’overtuigen’ niet altijd even be schaafd en zachtzinnig ging, zal niemand verbazen. De stakers volgden de werkwilligen en de directeur, P. de Beun, naar huis en zelfs buiten de gemeente onder luid gejoel en gescheld. Een niet met naam genoemde werkwillige voelde zich zo be dreigd dat hij met een bijl ge- Door Lotte Hartman WADDINXVEEN - Vorige week dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag trok de rol stoelvierdaagse van Zorgcen trum Souburgh voor het vijfde achtereenvolgende jaar onder veelal stralende zon door de wijken en buurten van Wad dinxveen. Dit eerste jubileum leverde een record aantal deel nemers van rond de veertig per middag op. Vrijwilligers als duwers en route begeleiders in opvallende hesjes maakten dit evenement wederom mogelijk. Els Voogt, Marjan Verduijn en René Wildschut van Souburgh hadden opnieuw de organisatie op zich genomen en alles liep weer op rolletjes. Elke middag waren er route stops met een drankje en ver snaperingen. Dinsdag was er een gastvrij onthaal in het ge meentehuis, woensdag bij Woonpartners in Coenecoop, donderdag bij deVictorkerk en vrijdag bij Prins Heerlijk aan het Koningin Wilhelminaplein. Stroopwafelbakker Markus trakteerde donderdag op stroopwafels en mevrouw Baas deelde langs de route snoepjes uit. Vrijdagmiddag was er het tra ditionele bezoek aan de week markt en na een drankje op het terras van Prins Heerlijk volgde een feestelijke intocht. Langs de Juliana van Stolberg- laan stonden familieleden met bloemen en cadeautjes. Aan het begin van de oprit van zorgcentrum Souburgh kregen rijders en duwers een fraai boeket bloemen van kweker Leon Overes en de Vereniging Vrienden van Souburgh. (WS). De firma Doove sponsorde de extra rolstoelen. De bloemen zouden worden uitgereikt door wethouder Dorenda Gerts, maar de laat ste route liep qua tijd zo uit, dat zij door andere afspraken moest vertrekken. Marjan Ver duijn, Els Voogt en voorzitter van WS Dirk van Wijk namen die taak van haar over. Nadat iedereen buiten een eerste drankje en een hapje had ge nuttigd werd de rolstoelvier daagse in de Marchandzaal feestelijk afgesloten. Burge meester Fedde Jonkman en zijn vrouw Betty waren hier even eens aanwezig. Locatie manager Simon de Jong was een week varen met en verzorgen van gasten van de landelijke Zonnebloem. Hoofd facilitaire dienst René Wild schut sprak een welkomst woord. „We hadden prachtig Door C.Verlooij In de jaren ’60 en ’70 van de negentiende eeuw had Neder land alle kenmerken van een onderontwikkeld land: een hoog geboorte- en sterftecijfer, veel werkloosheid en slechte hygiëne. De geestelijke en licha melijke ontwikkeling van de ar beider stond op een laag peil. Werkdagen van I2, I6 uur en soms zelfs 20 uur kwamen voor. Van het verdiende loon kon hij nauwelijks rondkomen en zijn huisvesting was ronduit bedroevend. Meerdere gezin nen, met zo’n 10 tot 15 perso nen woonden in kleine huizen. De voeding van de arbeider be stond voornamelijk uit aardap pelen. De noodzakelijke voe dingsstoffen (vooral eiwit) ontbraken op het menu. Menig een greep dan ook naar de drankfles in een poging de laffe aardappelsmaak weg te spoelen en de werkelijkheid te ont vluchten. Lichaamsgebreken, kleine lichaamslengte en vat baarheid voor ziekten waren het onvermijdelijke gevolg. De armoede, de gebrekkige ont wikkeling en de sociale onvol- NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost zondag 9.30 uur ds. J.J. Tigche- laar-Putten 17.00 uur ds.A.W.van der Plas Omdat de Rolstoelvierdaagse dit jaar een jublileum viert (vijf jaar), werden de deelne mers en vrijwilligers op de laatste dag onthaald met bloemen. (Foto: Liesbeth van der Vis) V -'4.

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 7