Duizenden slachtoffers aandelenlease krijgen Eervol ontslag voor brandweercommandant Sprookjes en boottochten bij de avondvierdaagse Zevenhuizen Bibliotheken in regio gaan samenwerken steun van politiek in de sloot RUIM 1000 KOSTUUMS fjPoanokker Te snel, te jong, te glad Historisch Centrum Ons Verleden weer geopend Brommobiel te vervangen door volledige Sb Tiener- activiteiten IN VOORRAAD in wijk Zuid Jeugddienst zorgcentrum Tijdelijke afsluiting nieuw fietspad Molen gangenpad Demonstraties Arbitrage Spreekbuis t .t j Wj 1 13 PAGINA 19 WOENSDAG 25 JUNI 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 'l voor de deurwaarder en om ein delijk eens van de ellende verlost te zijn. Het touwtrekken, de enorme financiële zorgen en een teerd als een ’coulanceregeling’. Erg coulant is die regeling niet. Haag benaderd met de vraag om iets te doen aan deze situatie. Men wist enkele fracties ervan te doordringen dat een groot deel van de gedupeerden geen gefrus treerde gelukszoekers zijn, maar mensen die op een slinkse ma nier zijn overgehaald een pro of geen eigen vermogen die geen flauw benul hebben van aandelen ZEVENHUIZEN - Meer dan vierhon derd mensen liepen afgelopen mee in de avondvierdaagse voor Zevenhuizen en omgeving. Dat betekent na een aantal ja- ren van daling van het aantal deelnemers eindelijk weer een stijgende lijn.Volgens Jan Keijzer van het Comité Avondvier daagse Zevenhuizen komt dit door de extra service die het Comité levert. „Het heeft te maken met alles wat eromheen zit: we hebben een thema, er zitten raadsels en puzzels bij. Dit jaar Brandweercommandant Fijan blust één van zijn laatste vuurtjes tijdens zijn afsxheidsreceptie. (Foto: Liesbeth van der Vis) Dinsdagavond was dit jaar ook een bij zondere avond. De wandelaars moesten allemaal de Rotte oversteken in een bootje. „Ze moesten zelf naar de over kant roeien”, vertelt Keijzer. „Wel zat er een schipper bij, die het overnam als het de kinderen niet lukte.” De avondvierdaagse is duidelijk gericht op kinderen. Zo ook de website van het Comité, www.avondvierdaagsezevenhui- zen.nl, waar informatie en foto’s van de avond te halen zijn. tel. via 0182- e-mail MARKT 32 GOUDA 0182-512509 NAAST DE ZALM van een incassobureau is menig een al teveel geworden. Het be heerst al jaren de levens van dui zenden gezinnen. Zij hebben meer op een betere oplossing en willen nu eindelijk eens rust. Dexia heeft ook haar best gedaan om de druk bij de gedupeerden hoog op te voeren, in de hoop op maximaal resul taat. hebben we zelfs een boottochtje gehad.” Vorig jaar was het eerste jaar dat de avondvierdaagse een thema had.Toen was het zeerovers, dit jaar was gekozen voor het thema sprookjes. Vrijdagavond, als de allerkleinste kinderen (0-4 jaar) meelopen, is hetverkleedavond. Keijzer: „Die laatste avond is traditioneel met muziek. Bijna alle kinderen zijn dan ver kleed. Alleen op vrijdagavond, een enkele enthousiasteling komt elke dag ver kleed.” WADDINXVEEN/BOSKOOP - Met de komst van de computer nam het lezen al af maar de bi bliotheek was voor velen altijd nog een bron waar je de meest uiteenlopende informatie kon halen. Ook dat is verleden tijd want thuis vanuit de stoel kun nen we het internet op en er ligt een wereld voor je open. De roep om vernieuwing van de bi bliotheken in veel gemeenten werd steeds groter. Maar hoe ga je dat aanpakken? Behalve de publieke belangstelling spelen ook een aantal organisatorische en financiële zaken een grote rol. Zo werd in Boskoop een stuurgroep gevormd die notitie ’Samen beter, beter samen’ heeft geschreven. Hierin werd onder andere gesproken over een plan van aanpak en samen werking met de gemeenten Bo degraven, Reeuwijk en Waddinx- veen. Dit idee sloeg ook aan bij WADDINXVEEN - De Stich ting Waddinxveens Welzijns werk organiseert in de maan- en augustus een aantal activiteiten, speciaal voor tie ners uit wijk Zuid (12 tot 16- jarigen). Op het programma staat onder meer een works hop skaten met Leo Verzijl op woensdag 23 juli.Woensdag 30 juli wordt er een sportmiddag gehouden met onder andere voetbal, volleybal, verspringen en boogschieten. Woensdag 6 Onze vrijwilligers hebben de handen uit de mouwen gestoken en een deel van de tentoonstel ling heringericht. Op de boven verdieping vindt er weer een première plaats in de filmzaal, en wel: Zevenhuizen in oude foto’s (deel drie). De heren Braat en Bontenbal hebben weer een wandeling gemaakt langs de bui tenwijken van de kern Zevenhui zen. Zij hebben de foto’s weer voorzien van het nodige com mentaar. De filmzaal is zaterdag de bibliotheken van Zevenhui- zen-Moerkapelle, Nieuwerkerk a.d. IJssel en Moordrecht. Afgelopen week ondertekenden deze zeven bibliotheken een sa menwerkingsverdrag dat de toe passelijke naam Zevensprong meekreeg. Voorzitter van de stuurgroep die onderzoek gaat doen naar de uitwerking van de samenwerking is de Boskoopse wethouder Han de Jager. Hij leg de uit dat de zevensprong een Vlaamse dans is die tijdens folk loristische optochten nog wordt uitgevoerd. Bij de ondertekening van het verdrag waren vertegen woordigers aanwezig van alle bi- MOERKAPELLE - De postcom mandant van de vrijwillige brandweer post Moerkapelle, de heer C. Fijan, ontving afgelo pen donderdag een koninklijke onderscheiding. Het college van burgemeester en wethou ders verleent de postcomman- dant per I juli eervol ontslag. Donderdag was de afscheidsre ceptie. Burgemeester J.D. Wes tendorp overhandigde Fijan de akte van ontslag en de oorkon de en penning van de brand weer. De heer Fijan is al 35 jaar in dienst van de brandweer, waar van 29,5 jaar bij de vrijwillige brandweer. Hij stopt met wer ken, omdat hij de ontslagge- rechtigde leeftijd heeft bereikt. d’ Eersteling worden gereali seerd. Het plan zal voor omwonenden en andere belangstellenden worden toegelicht op woens dag 2 juli 2003 om 20.00 uur in de grote zaal van zorgcentrum Beth-San (Kerkplein I). Maar bij duizenden anderen groeide het verzet Niet alleen omdat zij claimen misleid te zijn, cepteerde bovendien blindelings maar ook om de botte opstelling alle contracten, zelfs als zij aan minderjarigen waren verkocht of instellingen wanneer de partner niet mede had getekend. Op deze wijze zijn honderddui zenden mensen, die in de over tuiging waren zo een appeltje voor de dorst te kunnen sparen, gestort in een aandelenavontuur dat wel fout moest lopen en dat ook prompt deed toen de beur zen het vanaf 2000 minder goed deden. De bezitters van de lease- contracten zagen niet alleen het ingelegde geld in ijltempo ver dampen maar merkten toen pas dat ze met een restschuld kwa men te zitten die soms wel op liep tot vele tienduizenden eu ro’s. Bedragen die een gemiddeld gezin niet kan opbrengen. Bank Dexia, bij wie vele gedupeerden tegen wil en ZEVENHUIZEN - In de nacht van zondag 22 juni is in samen werking met de politieregio Rotterdam-Rijnmond en mede werkers van het Recreatie schap een grote controle brommers en scooters gehou den. Er werd gecontroleerd op de Zuidplasweg en de I eTocht- weg. Door vijf motorrijders werden de bestuurders bege leid naar een terrein in de wijk Nesselande. Er werden 33 be- van de verantwoordelijke bank en bedrijven als Spaar Select. De financiële ’waak hond’ van Nederland, het DSI (Dutch Securities Institute), heeft enkele klachten in behandeling genomen maar zag tot nu toe geen wettelijke gronden om de klagers volledig in het gelijk te stellen. Gedupeerden, verenigd in Pay- Back, kozen teneinde raad voor een paardenmiddel: demonstre ren. Er werden demonstraties gehouden in enkele grote steden met als doel Dexia en Spaar Se lect op andere gedachten te brengen. Een merkwaardige aan blik: brave burgermannen en - vrouwen die uiterst gediscipli neerd een optocht door de stad houden. Ze werden met nauw dank inmiddels verholen hoongelach ontvangen, ’klant’zijn, stelde zich keihard op, Uiteindelijk werd politiek Den individuele pogingen om tot een schikking te komen hadden geen enkel resultaat, op argumenten werd niet ingegaan. ZEVENHUIZEN - In de Her vormde Kerk wordt op 6 juli een jeugddienst gehouden. De ze dienst zal om 19:00 uur starten en heeft als thema voor de liederen en de korte meditatie: Laat Uw Grootheid zien!. De muzikale medewer king zal worden verleend door The Choir Company onder leiding van Maarten Wassink, met medwerking van een plaatselijk projectkoor. Zij doen tijdens de dienst hun laatste oefenconcert voordat zij voor een tour afreizen naar Indonesië om te zingen voor World Vision. Ds. Haasnoot zal de meditatie verzorgen. Na afloop is er voor iedereen koffie en thee. kunnen overzien; ze hadden al leen een verkooptraining gehad. Omdat het via de politiek einde lijk gelukt was om een discussie met de minister van financiën op de agenda te zetten, werd afgelo pen week een demonstratie in Den Haag gehouden. Indrukwek kend was het niet, zo’n 125 men sen waren bereid met hun ’schande’ te koop te lopen maar toonden daarmee wel aan voor hun rechten te willen vechten. Bij het gebouw van de Tweede Ka mer werden ze ontvangen door SP-kamerlid Agnes Kant die be reid was een lans te breken in de vaste kamercommissie Finan ciën. Ze vond veel steun bij de fracties van PvdA, GroenLinks, D66 en LPF. CDA en WD stelde zich iets terughoudender op maar vonden wel dat de over heid in haar controlerende taak tekort was geschoten. C. Ven- druk (GroenLinks) legde de vin ger op de zere plek: „Beleggers weten wat de risico’s zijn, maar dit is anders. Deze mensen zijn grof misleid. Er zijn leugens ver kocht en het is een massaal pro bleem want vele duizenden zit ten nu tot hun nek in de schulden. Zij hebben deze con tracten onder valse voorwend selen gekocht Dat is geen nor maal risico, dit valt onder de categorie vogelpest Hier ligt een taak voor de overheid.” Dit laat ste werd breed onderstreept nieuwbouw. Op het terrein zal een modern zorgcentrum, nieuwe woningen voor senio ren en woningen voor oudere ZEVENHUIZEN - Een 75-jarige verstandelijk gehandicapten van Rotterdamse heeft aangifte ge daan van vernieling van haar brommobiel voor invaliden. Vandalen hebben zondag tus sen 02.00 en 10.00 uur het voertuig vanaf de Rottekade opgepakt en in de sloot ge gooid. De politie is op zoek naar getuigen. Zij kunnen con tact opnemen met de politie via telefoonnummer 0900 - 8844 (lokaal tarief). de afgelopen jaren aan vele dui zenden mensen allerlei vormen van aandelenleasecontracten Inmiddels kwamen steeds meer gedupeerden tot het besef dat ze duet te kopen dat achteraf hele- bij de neus genomen waren en maal niet is wat het leek te zijn, flink in de problemen zaten. Men Het zijn burgers met een gering vond een spreekbuis in het Tros televisieprogramma Radar en via de gelijknamige website ontwik- of beleggen.Van deze onwetend heid is laaghartig misbruik ge maakt door mensen die zich voordeden als ’financieel advi seur’ maar wie het slechts te doen was om snel contracten en een forse provisie op te strijken. Dit wordt onder streept door enkele ex-verko- VEB), pers die tot inkeer kwamen toen ze zagen wat er was aangericht en zich als sympathisant aanslo ten bij een organisatie als Pay- Back. Curieus is dat de verko pers van deze contracten in veel gevallen zelf ook niet de deskun digheid hadden om de risico’s te kelde zich een enorme discussie. Er werd veel informatie uitgewis seld en honderden mensen be schreven hun ellendige situatie. Het resultaat was dat er vereni gingen en stichtingen werden op- verkopen gericht als Leaseverlies (in sa menwerking met de Consumentenbond en Leaseleed, Eegalease en Pay-Back om gezamenlijk een vuist te kun nen maken en sterk te staan, mocht het aankomen op een ju ridisch gevecht met de bank. Ook de Consumentenbond nam het op voor de gedupeerden, Stichting Leaseverlies is inmid dels naar de rechter gestapt. Spaar Select, aangesproken over de agressieve en misleidende verkoop, deed of haar neus bloedde en gaf niet thuis. Men wimpelde iedere verantwoorde lijkheid weg en verwees boze klanten naar de bankinstellingen die de contracten hadden vers trekt. Die waren immers hun zorgplicht niet nagekomen. Spaar Select had inmiddels vele miljoe nen verdiend aan de verkoop van contracten en dat geldt ook voor de verkopers die dikke bo nussen opstreken. Dexia voelde inmiddels nattig heid en zag aankomen dat er een heleboel dure en tijdrovende ju ridische rompslomp in het ver schiet lag. Daar had deze bank niet zoveel zin in en men stelde de gedupeerden voor te werken dere rechten. „Een wurgcon tract”, menen gedupeerden.Toch zijn velen al gezwicht. Met grote Legio Lease of AEX-gekoppelde tegenzin, dat wel, maar uit vrees contracten te kopen. In de mees te gevallen gaat het om ’gewone’ gezinnen die nooit iets met be leggen of aandelen te maken hebben gehad. Zij werden be- opdringerige vertegenwoordiger werkt door goed getrainde ver kopers die mensen een roos kleurig beeld voorhielden, zonder te vermelden hoe de in gewikkelde constructies precies geen hoop in elkaar staken. Ook het folder materiaal blonk voornamelijk uit in mooie verhalen. Over de risi co’s geen woord en wie daar ge richt naar vroeg werd vakkundig gerustgesteld met een haleluja- verhaal. Het kón eenvoudig niet mis gaan, hoogstens in het on denkbare geval dat de bv Neder land failliet zou gaan. Maar geen financiële bijsluiter, geen klanten profiel. De betrokken bank ac- najaar van 2003 moet de stuur groep klaar zijn met haar werk en zullen verdere stappen wor den bekendgemaakt krijgen. Er is dan de mogelijk heid om je alvast op te geven voor één of meerdere activi teiten. Op de informatiebor den in de wijk vind je alle in formatie over de activiteiten. Aanmelden kan telefonisch bij de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk, 631932, of sww@stww.nl Minister Zalm erkent dat er sprake is van een maatschappe lijk probleem. „Als het toezicht van de overheid niet toereikend is geweest hebben we iets goed te maken”, zei hij.Ten aanzien van verkopers van dit soort produc ten merkte de minister op: „Als iemand zich voorstelt als finan cieel adviseur dan heeft hij ook de plicht en de zorg om de klant tot in de puntjes voor te lichten.” Daarmee raakte Zalm de juiste snaar omdat zowel op het gebied van voorlichting als zorg volledig gefaald is. Sterker: publicaties in bladen als ’Quote Finance’ spre ken ronduit van ’list en bedrog’. Aangedrongen werd op het in stellen van een onafhankelijke commissie van ’wijzen’ die pro beren een uitweg te bereiken die voor alle partijen acceptabel is. De minister wil in eerste instan tie DSI hiervoor inschakelen. Le vert dit niet het gewenste resul taat op dan blijft een onafhankelijke arbitragecommis sie over als tweede mogelijkheid. De toekomst zal moeten uitwij zen wat het oplevert. Ook na de uitspraken in de kamercommis sie bleef Dexia doorgaan met mensen onder druk te zetten om het ’coulanceaanbod’ te te kenen. De verkoop van dergelijke con tracten kan binnenkort verbo den worden. Het dagelijks be stuur van de Europese Unie wil een verbod bewerkstelligen en een lijst opstellen van verboden verkooptrucs. Bedrijven mogen dan niet meer onder valse voor wendselen verkopen. Tot die tijd zullen bankinstellingen en ’finan ciële adviseurs’ door blijven gaan met het verkopen van ondoor zichtige contracten die van alles beloven maar bij een beetje te genwind alleen maar geld kosten. Men zij gewaarschuwd. Actievoerders van Pay-Back afgelopen week in gesprek met SP-kamerlid Agnes Kant in Den Haag. (Foto: Cicero) De avondvierdaagse in Zevenhuizen is niet alleen wandelen. Zeker voor kinderen is er van alles te beleven. (Foto: Liesbeth van der Vis) ZEVENHUIZEN - Het histo risch centrum Ons Verleden (Tweemanspolder 15) is vanaf zaterdag 28 juni weer geopend voor het publiek. De laatste tijd is er nog al wat gebeurd inzake de inrichting van het museum. MOERKAPELLE - Zorgcen trum Beth-San heeft plannen om het 30 jaar oude complex DEN HAAG/REGIO - Er is weer een sprankje hoop voor de ongeveer 700.000 Neder landers die samen voor zo’n 2,6 miljard euro de boot in dreigen in te gaan door het af sluiten van aandelenleasecontracten bij enkele bankinstellingen. Contracten die geen winst maar dik verlies en nog eens een enorme restschuld opleverden. Minister Zalm heeft beloofd stappen te zullen ondernemen om de gedupeerden te steunen en de be treffende instellingen aan te pakken, als vaststaat dat zij mensen misleid hebben. Financiële instellingen als onder aan een regeling en deed een meer Spaar Select, Spaarbeleg aanbod. Voor de echt moeilijke (Aegon) en een bank als Labou- gevallen kwam de hardheidsclau- chere (inmiddels Dexia) hebben sule. Daarvoor vroeg de bank in zage in de financiële situatie van de gedupeerde klanten. Die in formatie werd gebruikt voor een verkocht waarbij in veel gevallen schikking die werd gepresen- sprake is van misleiding.Veel van deze mensen werden benaderd met verhalen over winstgevende De bank eist jarenlang een aan- constructies, bijvoorbeeld door zienlijk deel van het inkomen en de overwaarde van hun woning het eventuele spaargeld. Wie te- middels een tweede hypotheek kent ziet daarmee af van alle ver te gelde te maken, of met spaar geld en daarmee ’winstverdub- belaars’, ’-verdriedubbelaars’ van MOERKAPELLE - Op verzoek van de gemeente heeft het Re creatieschap Rottemeren het fietspad tussen de Al2 en de Moerkapelse Zijde per direct afgesloten voor alle fietsver- keer totdat alle noodzakelijke maatregelen zijn gerealiseerd. Vooruitlopend op de realisatie van de verkeersmaatregelen aan de Moerkapelse Zijde had het Recreatieschap reeds het fietspad geasfalteerd en open gesteld. Dit was echter nog niet de bedoeling. Over de aansluiting van het nieuwe fietspad op de Moerka pelse Zijde is overleg gevoerd tussen de gemeente, het Recre atieschap en de politie. Alle partijen zijn het er over eens dat voor het creëren van een veilige oversteek stevige ver keerskundige voorzieningen noodzakelijk zijn. In goed over leg zijn gezamenlijk plannen hiertoe ontwikkeld. Aan het Recreatieschap is gevraagd op zo kort mogelijke termijn de infrastructurele werken aan de Moerkapelse Zijde nabij de fietsoversteek te realiseren. Daarnaast zal de gemeente ver keersmaatregelen invoeren voor het verlagen van de rij snelheid op de Moerkapelse Zijde voor het deel tussen de bebouwde komgrens en het fietspad. Wanneer alle noodza kelijk maatregelen zijn getrof fen, kan het nieuwe fietspad worden opengesteld voor het fietsverkeer. bliotheken en de vertegenwoor digers van de meewerkende ge meenten. Hierdoor is een breed draagvlak ontstaan voor de ont wikkeling van de bibliotheek. Het is niet zo dat er één grote den juli bibliotheek in de regio komt. Ie dere gemeente behoudt haar ei gen bibliotheek. Door de samen werking zullen niet alleen nieuwe initiatieven kunnen wor den ontwikkeld maar vooral kennis en ervaring worden uit gewisseld. Praktische zaken op gebied van het uitlenen, adminis tratie en bestuur worden ook aangepakt. Men hoopt tevens op augustus wordt er geklommen een nauwe samenwerking met in Utrecht. De creatievelingen de grote bibliotheken van Al- komen ook aan hun trekken; phen a.d. Rijn en Gouda. In het woensdag 13 augustus is er de mogelijkheid om enorme strandvliegers te bouwen, die een week later, op 20 augus tus, op het strand uitgepro beerd kunnen worden. Maar natuurlijk worden er ook nog andere strandactiviteiten ge daan. Tijdens het wijkfeest in keuringen uitgeschreven voor Zuid op 28 juni kun je een uit bet overschrijden van de con- gebreid programmaoverzicht structiesnelheid (II), het niet dragen van de helm (9), rijden zonder of onvoldoende verlich ting (6), het onverzekerd rond rijden (3) en het rijden zonder certificaat (2). Een bestuurder reed rond met een gladde band. Een andere bestuurder was nog geen 16 jaar oud. Bei den kregen eveneens een be keuring. geopend van circa 13.30 uur tot circa 16.00. Op de bovenverdie ping is de Jan C. Lunenburg stichting weer aanwezig om u het een en ander te vertellen over de Amsterdamse molens. Tevens is aanwezig de genealogi sche werkgroep die onvermoei baar door de archieven heen spitten om stamgegevens boven water te halen. Het is tegen woordig mogelijk een kopietje met familiegegevens te kopen, Modern mits deze gegevens op voorraad zijn bij de genealogen. Voor in lichtingen: tel. 06-53385372 of email: jomolen@cistron.nl ’:S Sï I -1

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 19