Uiteenlopend publiek bij muziekfestival Wokkelpop Lopen voor sloppenwijken van Addis Abeba TheoThijssen is oké Stakingen en sociale onrust in de jaren twintig (Deel twee) (ff Moeilijk jaar voor Vluchtelingenwerk Speel niet mee met de Staatsloterij M - f t g Colofon Woning de Kniek helpt Tsjechen op weg WADDINXVEEN - De Kniek, een woning van De Bruggen (Zuidplaslaan), ontving op woensdag 17 juni vijf mensen die in Tsjechië in de zorg voor mensen met een verstandelijke handicap werken. Ze kwamen bij De Bruggen om informatie op te doen en daarmee de zorg in Tsjechië mogelijk te verbete ren. Mensen met een verstan delijke handicap wonen in Tsje chië over het algemeen in grote inrichtingen. Privacy en de hoe veelheid aandacht voor cliën ten in Tsjechië zijn daardoor aanmerkelijk minder dan in Ne derland. Jiri Sobek, directeur van een startende kleinschalige woonvoorziening in Slapy, een klein plaatsje onder Praag, kwam met vier medewerkers naar De Bruggen. Plonie van Berkel van de Kniek gaf hen de mogelijkheid om gedurende een dag kennis te maken met de zorg van De Bruggen in de praktijk. WOENSDAG 25 JUNI 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 9 MEDISCHE DIENSTEN MID- KERKDIENSTEN Jfistoriscfi ‘Waddinxveen Staking bij meubelfabriek Modderkolk Dijs t 1^51 J buiten 3 meer Wokkelpop 2003: een gezellige dag voor jong en oud, liefhebbers en voorbijgangers. (Foto: Uesbeth ran der Vis) A- Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 10.30 uur ds. H. Schip- aanboord 17.00 uur ds. J. de Jong De Morgenster, Sterrenlaan zondag 9.30 uur ds. J. de Jong 17.00 uur cand. H. Jacobs, Delf- gauw. De Hoeksteen, Esdoornlaan zondag 9.30 uur ds.A.W. van der Plas 18.30 uur ds. H. Schipaanboord ’De Rank’, herv. Conf., Coene- coopcollege zondag 10.00 uur ds. MA Bos 18.30 uur geen dienst Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrixlaan Zondag 10.00 uur ds. E.H. Kalk man, ’s Hertogenbosch Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn zondag 9.30 uur ds. W. Baren- drecht, Maassluis 13.30 uur trektochtdienst Ontmoetingskerk, Groensvoor- de zaterdag 19.00 uur Woord Communiedienst zondag 11.15 uur Eucharistievie ring, pastor W.vd Meer te halen. Natuurlijk, onmis baar op een popfestival als dit, waren er ook de nodige alcoholische versnaperingen te verkrijgen. Het weer werkte aardig mee, het was voor de bezoekers aange naam vertoeven op het ter rein rondom de twee podia. Rond de klok van drie uur was het tijd voor de leden van de band What’s Next om het podium te bestijgen. De band is ontstaan uitWad- dinxveense ambtenaren die het leuk vonden in hun vrije tijd muziek te maken en be- toch dat alle basisscholen in Waddinxveen aan de volgende sponsorloop in 2004 mee zullen doen, zodat er nog meer kan den niet voor de echte K3 on der. Meester Mike, hoofd van de basisschool, presenteerde de playbackshow en maakte van de gelegenheid gebruik om juf An gela en juf Jeannette voor te stellen. Deze twee nieuwe leer krachten zijn afkomstig van de voormalige basisschool De Pa pagaai en zij zullen vanaf heden het Theo Thijssenteam komen versterken.Vervolgens werd het Belangencomité naar voren ge haald en in het zonnetje gezet voor het vele werk dat deze ouders in de afgelopen tijd ge- staat inmiddels al ruim vijf jaar, sinds de oprichting door Allard Wiggers. De band speelde onder andere num mers van Anouk en Krezip, maar ook wat oudere num mers van The Golden Earring en de Dijk. Belangstelling, voor deze band was er ge noeg niet alleen van foto graferende en video-opna- mes makende volwassenen, maar ook van het wat jonge re publiek. Sommige kinde ren vonden de muziek blijk baar zo leuk dat ze gezellig op het podium naast zange res Angelique kwamen zitten. Andere bands die aan bod kwamen waren onder andere Uncover, Rock Vocals, KLIPS Creeps, Death by Nature en Stageproof. De optredens van rockbands werden afgewisseld met een aantal rondes van de play backshow. Alle kinderen die meededen aan de playback show deden hun uiterste best, of ze nu lekker moes ten swingen op Step right up van Jamai met een echte Ja- mai-bril op hun neus, of dat ze met nagemaakte tatoe- worden meegewerkt aan verbe tering van de leefomstandighe den van de mensen in de krot tenwijken van Addis Abeba. ages stoer stonden te rap pen, zingen en springen op een nummer van de metal- band Linkin Park. Afwisseling in muzieksoorten was er dus genoeg. Samen vattend was Wokkelpop 2003 een gezellige dag voor jong en oud, liefhebbers van rock en popmuziek en voor men sen die simpelweg houden van gezelligheid met een leuk muziekje op de achtergrond. Dienst Apotheek Midden-Hol- land (DAM) Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het GHZ) 2803 ZR Gouda tel. (0182) 69 88 20 www.dam-mh.nl NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost zondag 9.00 uur ds. H. Schipaan boord 17.00 uur ds.A.W.van der Plas GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- de Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax:0172-212168 Redactie Rachel Jobels (a.i.) 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Advertenties Telefoon 0172-211731 E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag I 1.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag 25 juni ds.J.G. van Til burg zondag 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK StVictorkerk, Zuidkade zondag 9.30 uur Woord Com muniedienst dinsdag I juli 19.00 uur Eucharis tieviering, pastor W.vd Meer JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Troostraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uurWachttorenbespreking BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag 10.00 uur spreker: de heer H. van Hall DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 zondag 20 juli 11.00 uur drs.J.L Delhaas, geestelijk verzorger De Bruggen, 5e zondag v.d. zomer, 6e zondag na Pinksteren Door Naomi Vuik WADDINXVEEN - Pinkpop, parkpop, en andere muziek festivals als Lowlands, bevrij dingspop en Dancevally heb ben er sinds afgelopen zaterdag een concurrent bij. Het parkeerterrein van het Zuidhonk aan de Zuidpla- slaan was namelijk het toneel van de eerste editie van het Waddinxveense muziekeve nement Wokkelpop. Voor gaande jaren werd dit evene ment nog onder de naam muziekdag georganiseerd, maar met de nieuwe naam is het imago van dit evenement behoorlijk opgekrikt. Een vol programma met optredens van niet minder dan acht bands uit Waddinxveen en omstreken, zorgde voor een gezellige dag met een uiteen lopend publiek. Van stoere hardrockers tot familie en vrienden van de bandleden, en van kleine kin deren dte met hun ouders op stap waren tot jongeren die op de muziek in hun wijk afkwamen. Niet alleen bands uit Waddinxveen en omge ving traden op, STPr, een band uit Tsjechië, was speci aal voor dit evenement naar Waddinxveen afgereisd. Deze band bestaat al vijf jaar en dankt zijn naam aan het feit dat hun repertoire geba seerd is op nummers van The Stone Temple Pilots. Zij spelen in hun thuisland voor namelijk op rockfestivals en in rockclubs, dus is het best bijzonder te noemen dat zij de line-up van het Waddinx veense Wokkelpop kwamen versterken. Voor de bezoe kers die gedurende het hele evenement op het terrein wilden blijven en niets wilden missen, was er de gelegen heid om wat lekkers te eten Door Brigitte Bosman WADDINXVEEN - Na alle pe rikelen van de afgelopen weken zit de sfeer er op deTheoThijs- senschool weer goed in. Vrijdag vierden de leerlingen en het complete team uitbundig het jaarlijks terugkerende school feest. Al vroeg in de ochtend werd er een levend ganzenbord gespeeld op het vrolijk versier de schoolplein. Hiervoor waren veel enthousiaste ouders op de been om de groepjes kinderen te helpen met het spel en de bijbehorende opdrachten. Na ëen korte pauze volgde er een vossenjacht. Van kinderboerde rij tot Passage waren vele REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met deVrijzin- nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zondag 6 juli 10.00 uur ds. G.Ch. Duinker, Rotterdam Gouda.Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur volgens af spraak, tel. 0182-610462 of 0182-516876. Dierenkliniek Zevenhuizen, drs. M.C. Pilgram, Zuidplasweg la, Zevenhuizen, leder weekeinde spreekuur volgens afspraak, voor spoedgevallen tel. 0180-631451 of 06-11163246, voor minder dringende vragen: vragen@die- renkliniekzevenhuizen.nl. RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 10.00 uur spreker: geen opgave ontvangen Huisarts en apotheek voor alle inwoners van de regio Midden- Holland Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. VERMIST: Waddinxveen: Parkiet, blauw, tam, is ge ringd (Woubrechterf). Parkiet, blauw, licht van kleur, wit-geel kopje (Jus tus van Effenlaan).Voor gratis registratie en infor matie over vermiste en gevonden dieren kunt u bellen 0186-601 199. Bin nen 24 uur uw melding op internet. Kijk voor re cente gegevens op www.dierencentrale.nl Het bleef onrustig in Neder land. In 1918 deden zich in de legerplaats Harskamp ernstige ongeregeldheden voor, waarbij honderden soldaten de officie ren met stenen bekogelden en barakken in brand staken. SD- AP-leider Troelstra zag hierin een voorbode van een uit te breken revolutie. In Rusland en Duitsland was deze al uitgebro ken en verwacht werd dat de revolutie niet bij Zevenaar zou ophouden. Het zou een ernsti ge misrekening van Troelstra blijken te zijn: de Nederlanders liepen niet warm voor de revo lutie. De schrik zat er echter wel in. Het kabinet bleek bereid een pakket sociale verbeterin gen in te voeren. In 1919 werd de Arbeidswet van Minister Aalberse aangeno men. Deze hield in dat de GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 9.30 uur ds. H.ten Brin- ke, Bodegraven 16.30 uur ds. E. Brink, aangepast dienst voor mensen met een verstandelijke handicap Ont moetingskerk, Groensvoorde Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantoortijden: van 17.00 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: daan hebben voor het behoud van de leraren op de school. Daarna was het tijd om de win naars van de playbackshow be kend te maken. Verder waren er die avond op het plein allerlei festiviteiten ge organiseerd, zoals een meters hoge glijbaan en een enorm luchtkussen, en er kon gedart worden. Er waren hapjes, drankjes en lekkere versnape ringen verkrijgbaar en iedereen vermaakte zich opperbest. Nog lang bleven de gezongen woor den van de leerkrachten in ie ders hoofd hangen: „Onze school die is oké, doebi-doebi- doebi-dee!” vreemde vogels te vinden, leer krachten die zich voor de gele genheid verkleed hadden als boer, kip, kabouter Plop, en wat dies meer zij. De kinderen moesten letters verzamelen en daarmee het oplossingswoord vormen, 's Avonds barste om zeven uur het feestgedruis los. Op het podium lieten maar liefst vijftien ware artiesten hun kunnen zien. Onder luid gejoel en gejuich werd een heuse play backshow opgevoerd van leer lingen met of zonder ouders en zelfs de drie kleuterjuffen de- leerlingen van de basisscholen bijzonder enthousiast mee. Dit jaar deden er drie basisscholen mee en liepen er van andere scholen nog een aantal individu ele lopers mee. Het weer was bijzonder goed om de nodige rondjes rond de vijver aan de Prinses Beatrixlaan te lopen. Ondanks het voor de kern groep relatief kleine aantal deel nemers was de opbrengst bo ven verwachting. Hulde dus aan alle kinderen die hier hun rond jes voor hebben gelopen. Daarnaast vond er voor het eerst ook een sponsorloop plaats in Addis Abeba. De op brengst hiervan weten we nog niet, maar wel dat Haile Gebre- selassie, de bekende marathon loper, een donatie heeft gege ven. Ondanks het formidabele resultaat hoopt de Kerngroep ven gezonden om deze pro blematiek aan te kaarten. Ook zijn de gemeenten in het werkgebied benaderd. Bij de landelijke politici, maar ook bij lokale bestuurders en an deren is enig begrip ontstaat omtrent de situatie waarin uitgeprocedeerde asielzoe kers dreigen terecht te ko men. Een ander aspect waar aan, in het jaar 2002, veel energie is besteed is het overleg met de subsidiege vers: de gemeentebesturen van Waddinxveen, Boskoop en Zevenhuizen/Moerkapelle. In 2001 was met de gemeen ten een subsidieovereen- komst voor een periode van vier jaar gesloten.Voor de stichting is dat een waarde volle overeenkomst, het voortbestaan is daarmee voor de komende jaren ver zekerd. In 2002 heeft de huis vesting van nieuwe statushou ders in de gemeenten Waddinxveen en Zevenhui zen/Moerkapelle goede voortgang geboekt De huis vesting van vluchtelingen met een status in Boskoop is enigszins achter gebleven. Hierover zijn gesprekken ge voerd met de verantwoorde lijke wethouder en diens me dewerkers. De stichting zegt te verwachten dat de ach terstand in de taakstelling, die de gemeente Boskoop op dit moment nog heeft in 2003 snel zal zijn ingelopen. De goede contacten die met de gemeente bestaan geven daarvoor het vertrouwen. half maart 1923 niet ontslagen te zullen worden. Het perso neel ging accoord met 48 uur werken en zouden voor 45 uur betaald worden. Zes arbeiders konden zich hiermee niet ver enigen en werden op 30 de cember ontslagen. In een schrij ven aan de burgemeester liet dhr. Dijs weten dat zij werkloos waren geworden omdat zij niet wilden meewerken de zaak draaiende te houden. Het leek Dijs onbillijk dat deze zes on dersteuning zouden krijgen ten opzichte van de werkwilligen die later zonder werk zouden komen. Op 2 januari 1923 brak er bij de genoemde meubelfa briek een staking uit. Burge meester RA. Troost wilde poli- tievertoon zoveel mogelijk voorkomen. Toch verzocht hij de Brigade Commandant der Rijksveldwacht te Gouda om Rijksveldwachter Been gedu rende het arbeidsconflict ter beschikking te stellen. Er werd namelijk gepost aan de fabriek en de werkwillige arbeiders werden door de stakers naar hun woning gebracht, waarte gen de werkwilligen protes teerden. De werkwilligen wer den nogal onder druk gezet, want een schrijven van 10 janu ari van H. Dijs aan de burge meester leert ons dat het per soneel niet verder durfde te werken en de fabriek dus ge sloten moest worden. De sta king eindigde met een succes voor de arbeiders. Dankzij de bemiddeling van burgemeester Troost werd de staking opge heven en ging iedereen weer aan het werk op de oude voor waarden. Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182- 6131 12. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens af spraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cra mer, Prins Bernhardlaan 79,Wad dinxveen en Hoge Gouwe 21, WADDINXVEEN - Het jaar 2002 was voor Vluchtelingen werk Waddinxveen en oms treken een moeilijk jaar. Dat schrijft Henk Revoort, voor zitter van de organisatie, in het jaarverslag van de stich ting. Tijdens de aanloop naar de verkiezingen op 15 mei 2002 was door' een aantal politici al aangegeven dat het toelatingsbeleid, sinds de in voering van de nieuwe Vreemdelingenwet nog ver der zou moeten worden aan gescherpt. Met de komst van het eerste kabinet met CDA,WD en LPF zijn de verhoudingen, die na acht jaren paars waren ontstaan, geheel veranderd. Onder de kabinetten Kok was het voor een vluchtelin genorganisatie al moeilijk de taken uit te voeren, maar met de komst van het kabinet Bal kenende werden al jaren be staande afspraken en uitvoe ringspraktijken bijna van het ene op het andere moment eenzijdig afgebroken. Dit heeft de stichting voor grote problemen gesteld. Een voor beeld is de situatie die ont stond ten aanzien van uitge procedeerde vluchtelingen. Als de rechter in laatste in stantie had bepaald dat een asielzoeker geen recht had op toelating in ons land moest hij het land binnen 28 dagen hebben verlaten.Vluchtelin genwerk heeft diverse acties gevoerd om dit beleid bijge steld te krijgen. Zo zijn aan meerdere organisaties brie- REGIO - De politie Hollands Midden waarschuwt inwoners opnieuw voor personen die huis-aan-huis proberen men sen te bewegen mee te spelen in zowel de Duitse Staatsloterij als de Nederlandse Staatslote rij. In oktober vorig jaar waar schuwde de politie al voor der gelijke praktijken. Volgens een meldster zou een formulier moeten worden ge tekend waarbij ook wordt ge- Hu is Artsen Post Midden-Holland (HAP) Jan v Beaumontstraat 4 (bij de Jozef-locatie van het GHZ) 2805 RR Gouda tel. (0182) 322 488 (alleen na te lefonische afspraak) ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK VIERSTROOM Bezoek en postadres: Station straat 12, 2741 HS Waddinx veen. Spreekuur: maandag t/m donderdag van 09.00 tot 10.00 uur.Telefoonnummer:(OI82) 623 040. Na 10.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met Vierstroom Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt JEUGDGEZONDHEIDSZORG 0-4 Inloopspreekuur Consultatiebu reau, maandag 11.00 tot 12.30, Stationstraat 12,Waddinxveen. Avondspreekuur Consultatiebu reau, 2e en 4e maandag vanaf 17.00 uur www.vierstroom.nl voor informatie. Bezorging Telefoon: 0900-708 09 00 (10 eurocent per minuut) Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V. c.q. de betreffende auteur. Aan het einde van 1922 gingen de zaken bij de Stoommeubelfa- briek Modderkolk Dijs in Waddinxveen niet zo goed. De directie had als oplossing het personeel 55 uur per week te laten werken tegen het be staande weekloon van 45 uur. Zij kregen dan de garantie tot VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. Alanon/Alateen is een zelfhulp groep voor kinderen, vrienden en familie van alcoholisten. Voor meer informatie: Joke 0182- 612765 of Marieke 0182- 503773. vraagd naar een bankrekening nummer voor een automati sche incasso. De afgelopen pe riode is een aantal bewoners ook op een dergelijke manier benaderd, maar ook via de post. De politie adviseert om niet in te gaan op deze vorm van verkopen. Zij wijst er ook op dat deze vorm van aanprij zen van een buitenlandse lote rij verboden is volgens de Wet op de Kansspelen. Voor spoedmedicatie kantoortijden: van 17.30 uur ’s middags tot 08.00 uur 's ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: werkdag acht uren zou worden waarbij de zaterdagmiddag vrij zou zijn. De 45-urige werkweek werd een feit onder protest van de werkgevers. Zij waren van mening dat de concur rentiepositie van het Neder- landse bedrijfs- I leven zwakker zou worden. Vooralsnog maakte de gun stige ontwikke ling van de eco nomie net na de Eerste Wereldoorlog deze concessies mogelijk. Vanaf 1920 verslech terde de economische situatie. De ondernemers keerden zich tegen het loonniveau en tegen de het stelsel van sociale verze keringen. Onder druk van de werkgevers stemde de Tweede Kamer in 1922 in met een ver lenging van de arbeidsdag van acht naar achteneenhalf uur. De werkweek werd met drie uur verlengd tot 48 uur. De lonen werden verlaagd en de onderne mers maakten massaal mis bruik van hun machtspositie door de collec tieve arbeids overeenkomsten te ontduiken. De arbeiders en vakverenigingen hanteerden het stakingsmiddel tegen de ar- beidstijdverlenging en loonsver lagingen. Er werd gestaakt door onder meer de metaalarbei ders, de typografen en de tex tielarbeiders. De werkgevers WADDINXVEEN - Bij de sponsorloop die in april geor ganiseerd werd door de Kern groep Ontwikkelings Samen werking liepen leerlingen van verschillende basisscholen 4214,85 euro bij elkaar. Dit be drag wordt door de organisatie Wilde Ganzen verhoogd tot 5500 euro. Met dit bedrag kun nen in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba weer vier krotten worden vervangen door nieuwe huisjes en kan er nog een ge meenschappelijk toiletgebouw- tje gebouwd worden, leder jaar organiseert de Kerngroep Ont wikkelings Samenwerking een sponsorloop voor een project in Ethiopië. Dit jaar werd, net als in 2002, gelopen voor betere huizen, centrale keukens en toi letten in de hoofdstad van Et hiopië. leder jaar werken veel dreigden met ’uitsluiting’, een pressiemiddel om stakingen te breken. Door alle fabrieken en kele dagen per week te sluiten zouden honderden mensen op straat komen te staan. Voor de meeste stakers zat er dan niets anders op dan maar weer aan de slag te gaan.

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 9