Raad geeft 63 Miljoen voor kritiek op jaarrekening Een moderne trein voor Waddinxveen LITI E Nie egio jeugdbeleid Wethouder laat de Passage niet verloederen Privacy en eigen initiatief: groepswonen voor actieve mensen Juf Leonie neemt afscheid S Vilt Rijbevoegdheid ontzegd Singelloop I2 september Passagiers over de nieuwe LightRail F I WOENSDAG 9 JULI 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 13 (Foto: Liesbeth van der Vis) - Door Paula van Doorn- van der Meijde prachtig project en daar zet ieder zich voor in. Het is wel jammer dat door allerlei tech nische storingen het niet goed loopt, maar vorige week ging het goed.” Grinnikend voegt hij daaraan toe: „Ze kunnen hem beter slowrail noemen.” Even later ga ik met een trein bomvol passagiers terug naar Waddinxveen. Onderweg wordt er door diverse mede passagiers gesproken over hun bevindingen met de Light- Rail. „We waren gisteren nog maar even Gouda uit of we stonden stil. Zo te merken was er geen stroom meer. We stonden een poosje te wachten in de hoop dat het treintje weer zou gaan rijden, maar nee. De machinist ziet. Koster: „Van de zeventien knelpun ten die wij als PWV hadden aangegeven, zijn de meeste nu wel verholpen.” Naast de bestrating is ook de verlichting aange past en de parkeerplaats uitgebreid. Barth bedankte ook de Kruiskerk, die volgens de wethouder ook flink in de buidel heeft getast. Het voetpad naast de kerk is met ongeveer één meter ver breed, het gebied rond de kerk is nu pu- meldde dat hij de trein niet aan de praat kreeg en het kon wel enige tijd duren eer er ie mand kon komen om de sto ring te verhelpen. Dat kon een half tot twee uur duren. Het werd aan de reizigers overgelaten of ze in de trein zouden wachten of op eigen gelegenheid de reis zouden voort zetten. Dat was dan wel op eigen risico. Op een gegeven moment ben ik met diverse passagiers uit gestapt en zijn we langs de rails gelopen in de richting van het viaduct bij MacDo nalds. Daar zijn we van de dijk naar beneden gegleden. De meeste mensen zijn toen te ruggelopen naar het station. Ik kon gelukkig vervangend ver voer regelen. Je maakt nog eens wat mee als je met de LightRail gaat,” vertelt één van de reizigers. WADDINXVEEN - Een 21-jari ge automobilist is dinsdagoch tend I juli rond 4.45 op de He- negouwerweg aangehouden. Hij moest een blaastest doen en blies 600 ug/l, terwijl 220 de limiet is. Hij kreeg een ontzeg ging van de rijbevoegdheid van zes uur. Vervolg van de voorpagina WADDINXVEEN - Schrijven over een ritje met de Light Rail zat er in april niet in. Hij reed wel eens wel, maar meestal niet. Ook in de maand mei lukte het niet. Af en toe zag ik hem wel eens voorbij zoeven, maar dan liep ik net met mijn hond in het Gouwe bos. De derde keer is het echter gelukt.Terwijl ik een kaartje koop schuift de opvallend eigentijds uitziende trein langs de treinreizigers op spoor één-lr. Uitnodigend gaan de deuren open. De in stap is heel laag, prettig voor ouderen en kinderen, voor rolstoelgebruikers, eigenlijk voor iedereen. Bijna geruis loos vertrekken we richting Gouda. Mevrouw van de Brink reist iedere dag met de LigtRail. „Mij bevalt deze trein prima, behalve dan de vertragingen en de keren dat hij uitvalt. Soms geven ze dat wel door, maar soms ook niet en dan zie je de trein op het andere spoor voorbijgaan, dat is niet zo leuk. De stoelen in deze trein zitten goed, al moet je wel een beetje kijken op wel ke plek je gaat zitten. Sommi ge plaatsen zijn namelijk be hoorlijk krap. De paden zijn echter lekker ruim. En de in richting van kobaltblauwe kleuren afgewisseld met vro lijk geel toont heel fris. Door de grote ramen is het ook heel licht in de LightRail.” Door de microfoon klinkt de stem van de machinist. „U zult daar tegenaan. Er was alleen materiele schade. De dag erna heeft een insluiper op de Lindegaarde een rijbewijs en identiteitskaart gestolen uit de tas van een leerkracht. De tas stond onbeheerd in een le slokaal dat door een ieder vrij elijk was te betreden. Op de weekmarkt op de Wil lem de Zwijgerlaan werd die zelfde vrijdag een vrouw het slachtoffer van tassenrollerij. Toen de vrouw na een bezoek aan de markt haar portemon nee uit haar tas wilde halen, bleek dat een ander dit al voor haar had gedaan. GOUDA - De jaarlijkse natio nale Rabobank Goudse Singel loop heeft dit jaar plaats op vrijdag I2 september. De wed- strijdloop en de prestatieloop over tien kilometer door het Goudse centrum beginnen om I9 uur. Ook zijn er prestatiel- open over 3.5 en 7 km en een scholierenloop over 3.5 km. zondheidszorg en heeft, zoals ze zelf zegt, zeeën van vrienden en vriendin nen. Toch is het volgens haar belangrijk dat je in je woonomgeving niet het ge voel krijgt dat je geïsoleerd leeft. „Het zijn meer de kleine dingen: een praatje, samen een klusje opknappen, gezamen lijke interesses delen. Dat zijn toch din gen die je het beste met gelijkgestem den kan doen.” In Gouda zijn ze in totaal acht jaar bezig geweest met het opzetten van de woongroep. Op 4 juni is de woongroep met twintig bewoners geopend. „Ik neem aan dat wij er ook ongeveer zo lang mee bezig zijn. Daar om begin ik er ook nu een beetje mee.” In de woongroep heeft iedereen een eigen woonruimte met een eigen keu ken en badkamer. Of dit een apparte ment wordt of een huis staat nog open. Ook over kopen ofwel huren heeft Carla nog niet verder nagedacht. Naast een eigen woonplek is er een geza menlijke ruimte. In Gouda bijvoorbeeld hebben ze daar één van de driekamer appartementen voor gebruikt en aan gepast. Iedereen heeft de sleutel en kan daar dus altijd terecht. „Het is gewoon een plek waar je elkaar kunt ontmoe ten”, aldus Carla. Sommige woongroe pen kiezen ervoor om gezamenlijk te eten. Carla zelf zou daar niet voor kie zen, maar het hangt natuurlijk ook af van de andere bewoners. „Daar kun je gewoon afspraken over maken.” Er zijn in Nederland meer dan 200 woongroepen en allemaal zitten ze an ders in elkaar. „Er zijn zoveel verschil lende vormen, zoveel verschillende een beetje normaal te rijden. De machinist heeft de reizi gers wel de hele tijd op de hoogte gehouden. Er waren problemen met de koppeling en met de tractie, dat pro beerde hij te verhelpen. Zo te merken is dat gelukt, maar ik zal blij zijn als ik in Gouda uit stap”, aldus Verdouw. Even voordat we Gouda in rijden wordt er omgeroe pen dat deze twee treinstellen voorlopig niet terug zullen rijden. „Er zijn ernstige technische pro blemen, maar ik blijf positief,” zégt de machinist. „Het is hartstikke leuk om met deze trein te rijden. Het is een Het rekeningoverschot wordt met name veroorzaakt door éénmalige zaken, zoals afgeslo ten grondexploitaties en een ho gere uitkering uit het gemeente fonds. Wordt het overschot echter op een juiste manier ge zuiverd dan zou het exploitatie resultaat dik in de min uitkomen. Geen reden om te juichen als men bedenkt dat de kosten van de gemeente op het terrein van sociale uitkeringen en WVG zul len toenemen. Dit betekent dat er zeer terughoudend moet worden omgegaan met het aan gaan van nieuwe verplichtingen om begrotingstekorten in de toekomst te voorkomen. De WD kwam uiteindelijk tot de conclusie dat de rekening meer inhoudelijke verantwoording zou moeten afleggen' over het gevoerde beleid, inclusief de stand van zaken met betrekking tot de interne administratieve organisatie. Op die manier kan de raad dan haar controlerende taak adequaat blijven uitoefenen en kan worden getoetst of de fi nanciële middelen wel doelmatig worden aangewend.. De PCW betreurde het dat de prestatie gegevens niet zichtbaar zijn in uren. De PCW vindt de financië le toestand van Waddinxveen zorgelijk, gezien het geringe batig saldo. Ook D’66 was die mening toegedaan. Daarbij wordt er vol gens deze partij niet voldoende inzicht gegeven in de reserves. WADDINXVEEN - De raad kreeg bij de laatste raads vergadering, woensdagavond 25 juni de jaarrekening 2002 ter voorlopige vaststelling aangeboden met een batig re- keningresultaat van 7I8.62I,—De WD opende de rij van sprekers en moest constateren dat naast een goed cijfermatig deel de inhoudelijke verantwoording bedui dend minder is. Het college geeft een nogal rooskleurige reactie over dit positieve resultaat, maar de WD denkt daar genuanceerder over. het wel gemerkt hebben. We gens technische problemen heeft deze trein vertraging opgelopen.Tussen Alphen en Waddinxveen heb ik wat noodgrepen uitgevoerd, maar nu rijden we weer, niet zo hard, maar we rijden”, zegt hij optimistisch. De ervaring van J.Ver douw, mare chaussee, die voor de eer ste keer mee rijdt is minder positief. „Ik ben in Alphen in gestapt en we stonden om de tien meter stil. We hebben veertig minuten over dat stukje gedaan. Af en toe pas seerden zelfs fietsers ons.Vlak voor Waddinxveen begon hij Wethouder Barth legde afgelopen vrijdag de laatste steen in de nieuwe be strating van de Passage. „Zolang ik wethouder ben, zal de Passage niet uit sterven”, aldus de wethouder. bliek toegankelijk. Dit alles is voorname lijk bedoeld om de verloedering in het gebied tegen te gaan en daar hamerde de wethouder ook op. „Laten we proberen het netjes te houden,” aldus Barth. „Daarin heeft u ook invloed: ruim het af val goed op, zet geen borden met mooie aanbiedingen op de doorloop.” Het was een forse investering en dat heeft de gemeente niet voor niets ge daan. Barth: „Waar het nieuwe centrum ook komt, het duurt nog minstens vijf jaar. De Passage gaat ons allemaal aan het hart.” Za terdag kregen alle winke lende mensen in de Passa ge koffie en een stroop wafel aangeboden.Voor de kinderen was er limonade. „Weer zo’n mooie samen werking tussen ons en de gemeente”, aldus Koster. „Zij zorgden voor de koffie en stroopwafels, wij voor de limonade.” Zoodsma pleitte voor een ver korte jaarrekening ten behoeve van de burger. De heer Bos (WeWa) drong er op aan de stofkam eens door de oudere kredieten te halen. Wethouder Lont zei dat het col lege grote aandacht zal schenken aan de geuite wensen.en er naar zal streven de productiecijfers zodanig op te stellendoor dat de doelmatigheid beter is af te leiden. Met dit systeem is al be gonnen en dit zal steeds meer verbeterd worden. Het is echter een langdurig proces en is niet één, twee drie op te zetten. In de begroting 2004 zal een overzicht worden gegeven van de in te schatten risico’s. Ook zal er bij deze begroting een behoorlijke opschoninglijst worden gevoegd. Er is echter een nieuw financieel besluit en in oktober zal begon nen worden een en ander op te zetten. Over de dekking van de kosten van de bestuurscrises komt het college in september met een voorstel. De heerTwigt (PvdA) vindt het beschamend dat niet meer inzicht wordt ge geven in de uitvoering van diver se taken. Hij noemde onder meer de terugloop van de kin deropvang en vroeg zich af wat de financiële consequenties voor de gemeente zijn. Nadat nog verschillende vragen van onder geschikte aard waren gesteld en beantwoord, werd de jaarreke ning 2002 vastgesteld. (AB.) WADDINXVEEN - Vele kleine kinderhandjes sierden de zelf gemaakte dekbedhoes als te ken van afscheid. Juf Leonie, jongste juf van de Theo Thijs- senschool stond vorige week voor het laatst in Waddinxveen voor de klas. Vele ouders en leerlingen, en natuurlijk ook al haar collega’s waren daarom vorige week aanwezig bij haar afscheidsreceptie. Juf Leonie werd die middag bedolven on der de cadeautjes, bloemen en lieve woorden. Menigeen moest een traantje wegpinken, nadat ze haar alle goeds voor de toekomst hadden gewenst. Na sluiting van basisschool De Papegaai, onderdeel van het voormalig asielzoekerscen trum, moeten er leerkrachten afvloeien. Leonie Dunselman zocht en vond als snel een nieuwe baan in het onderwijs op een basis school in Leiden. Zij werkte na haar stage twee jaar bij de openbare basisschool aan de Kerkweg-Oost. dag voor de rotonde een aan rijding tussen een personen auto en een taxi. De bestuur van de personenauto moest remmen voor het verkeer op de rotonde en de taxichauffeur merkte dit te laat op en reed achter op de auto. Hij gaf snel zijn gegevens af, maar wilde de komst van de politie niet af wachten. De reden was al snel duidelijk: zijn auto was niet APK gekeurd en de man had nog een geldboete open staan. Te gen de man wordt procesver baal opgemaakt. Donderdag drie juli kwam op een bromfiet- onzacht in aanraking met DEN HAAG/REGIO - Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol- land (GS) stellen in 2004 ruim 63 miljoen euro beschikbaar voor jeugdbeleid in Zuid-Hol- land. Dit staat in ’Ruimte voor jongeren’, het ontwerp provin ciaal beleidskader jeugd 2004 - 2007 voor de provincie Zuid- Holland dat GS op I juli 2003 hebben vastgesteld. GS willen met spoed extra in vesteren in opvoedhulp, nieu we pleegouders werven en voortvarend de wachtlijsten aanpakken. Per regio wordt vanaf 2004 ge werkt met een jeugdagenda, waarop de regionale actiepun ten staan. De provincie zet in ieder geval opvoedingsonder steuning in alle 60 gemeenten - dat wil zeggen exclusief de stadsregio’s Haaglanden en Rotterdam - en de aanpak van schooluitval en jeugdcriminali teit op de agenda. De ambitie is de wachtlijsten jeugdzorg vóór 2005 geheel te hebben weggewerkt. (Bij het Bureau Jeugdzorg, dat voor de intake zorgt, is dit al gebeurd.) Daarnaast wil Zuid-Holland extra investeren in een speci fiek aanbod voor risicogroe pen, verbetering van de pleeg- zorg en 'de organisatie van medezeggenschap voor jonge ren die tijdelijk in een instelling wonen. In gemeenten waar problemen zijn met ernstige overlast door gedrag van jongeren wordt het integrale meerjarige preventie programma ’Communities that Care’ opgezet. Door samen werking tussen jeugdzorg, on derwijs en politie worden schooluitval en criminaliteit te ruggedrongen, en mogelijk voorkomen. Het is de bedoe ling dat de provincie eind 2003 met gemeenten convenanten sluit over de aansluiting tussen jeugdzorg en jeugdbeleid en de wederzijdse inzet op preven tief jeugdbeleid. Aan Zuid-Hol- landse jongeren die opgeno men zijn geweest in een justitiële jeugdinrichting, wordt een toekomstgericht nazorg- programma aangeboden. Op I januari 2004 wordt de Wet op de jeugdzorg inge voerd. Deze wet is op 24 juni door de Tweede Kamer aange nomen om de jeugdzorg effec tiever te maken. De wet regelt voor het eerst het recht op hulp voor jonge ren en hun ouders bij ernstige problemen. Carla Overgaag wil in Waddinxveen een Woongroepproject 50+ op starten en zoekt nu een groep enthousiastelingen die dit met haar op de Kerkweg-Oost wil pakken. (Foto: Liesbeth van der Vis) ser mogelijkheden.” Groepswonen is ook niet alleen voor alleenstaanden. In Gouda wonen ook zeven samenwo nende paren in het project. Carla heeft het op zich genomen een opstart met het project te maken, maar het is niet de bedoeling dat zij in alles het voortouw gaat nemen. „Misschien lopen er wel veel meer mensen in Waddinxveen met dit soort plannen. Het probleem is altijd: waar begin je? Nu heb ik het geluk dat ik met mijn werk ook vaak dingen uit het niets aan moet pakken, dan weet ik ook niet waar het eindigt.” Contact met de ge meente heeft Carla nog niet gehad.Wel heeft zij gesproken met de woning bouw en voorzitters van diverse woongroepen, die het allemaal een goed plan vinden. „De woningbouw staat er nu nog helemaal buiten, maar ze hebben wel mijn enthousiasme aan- gewakkerd.” Ze heeft er alle vertrouwen in dat de gemeente haar medewerking voor dit project zal verlenen. „In de nieuwe woonwijk Triangel zou zoiets natuurlijk perfect passen.” In het najaar wil Carla een informatiebijeenkomst organise ren, in samenwerking met de VGOG. „De deelnemers uit Gouda kunnen ons dan vertellen hoe zij te werk zijn ge gaan, wat de minpunten zijn, maar na tuurlijk vooral wat de pluspunten zijn.” Mensen die interesse en ideeën heb ben, kunnen voor meer informatie of aanmelding contact opnemen met Carla Overgaag, tel. 0182 610817 of e- mail: carla.overgeers@compaqnet.nl. WADDINXVEEN - „Indien de locatie- keuze voor het nieuwe centrum niet op de Passage valt, verzeker ik u dat er goe de herontwikkelingsplannen voor de Pas sage komen.” Tijdens het leggen van de laatste steen van de nieuwe bestrating in de Passage, blikte wethouder Barth vast vooruit op de nieuwe centrumplannen. „Het moet niet zo zijn dat het Passage- gebied gaat uitsterven en zijn functie ver liest. Niet zolang ik wethouder ben.” Vrij dagochtend, net voor negen uur, nog voordat de winkels in het winkelcentrum opengingen, maakte Barth het werk van de aannemer af en sloeg onder toeziend oog van het grootste deel van de Passa- gewinkeliers met een grote hamer de laatste steen in de grond. „Ik weet niet of ik de aannemer nu wel moet bedanken”, grapte Barth. „Ik moet tenslotte zijn werk voor hem afmaken.” Voordat de wethouder op zijn knieën ging om de nieuwe bestrating te voltooi en, werd er taart gegeten in Het Tref punt. De taart was aangeboden door de Passage Winkeliersvereniging (PWV): twee mooie taarten met een eetbare fo to van de nieuwe Passage erop. De twee de taart was bedoeld voor de mensen op het gemeentehuis en de gemeentewerf, die die ochtend niet bij de feestelijkheid aanwezig konden zijn. „Want ik weet dat een heleboel mensen veel hebben gedaan om dit te kunnen realiseren,” aldus Jim Koster, voorzitter van de winkeliersver eniging. Speciale dank ging uit naar Dirk de Leeuw, de Passage-centrummanager. „Zonder hem hadden we de laatste steen vandaag niet kunnen leggen”, ver telt Koster. Zaterdag verdwenen drie partijen stenen in een busje. Dirk de Leeuw zag het gebeuren. Koster: „Hij herkende het busje en is er achteraan gegaan. Hij heeft de stenen weer terugge bracht en de daders op laten pakken, dus bedankt Dirk.” Dirk de Leeuw doet als vrijwilliger allerlei hand- en spandiensten in het winkelcentrum. „Hij woont hier in het Passagegebied, het is een beetje zijn winkelcentrum”, legt Koster uit. „Hij doet echt van alles voor ons: elke dag hangt hij de Passagevlaggen buiten en hij houdt het hier mooi schoon. We zijn echt heel blij met hem.” Koster bedankte namens de PWV ook de gemeente. „Be dankt voor jullie betrokkenheid en dat jullie doen wat je beloofd." Er is zes we ken lang hard gewerkt aan de nieuwe be strating van de Passage. Het winkelcen trum heeft nu lichtere bestrating met motief, waardoor het er moderner uit- WADDINXVEEN - Gewoon gezellig met leeftijdgenoten bij elkaar wonen. Dat is het idee wat Carla Overgaag heeft bij het Woongroepproject 50+ dat zij op wil starten. „Privacy en grote mate van vrijheid vind ik heel belang rijk”, aldus Carla. „Het is dus niet zo dat het een soort ouderengroep wordt, waar van alles georganiseerd wordt. Spontaniteit en eigen initiatief kunnen een grote rol spelen.” Groepswonen is een bewuste keuze, het is kiezen voor méér dan een dak boven je hoofd. Groepswonen ver kleint de afhankelijkheid en bevordert de gezelligheid en gemeenschap zin.„Het is bedoeld voor mensen die het prettig vinden om bij elkaar te wo nen, oog en oor voor elkaar willen heb ben en aandacht aan elkaar willen ge ven." Verder staat alles wat Carla betreft nog helemaal open. „Ik probeer nu een groep enthousiaste mensen te vinden, die dit samen met mij willen aanpakken.” Carla heeft het idee van een vriendin die vanaf het begin lid is van de vereni ging groepswonen voor ouderen Gouda e, omstreken (VGOG) en nu ook in het eerste groepswoonproject van Gouda woont. „Gaandeweg merk ik dat ik daar ook behoefte aan krijg. Ik woon in een hele leuke buurt, maar het zijn toch voornamelijk (jonge) gezin nen. Dan mis je toch een bepaalde vorm van sociale contacten.” Carla wordt dit jaar vijftig, ze werkt als office manager bij een stichting die zich be- zighoudt met de arbeidsmarkt in de ge- WADDINXVEEN - Op de een autoportier. Op het mo- kruising Esdoornlaan met de ment dat de bromfietser de leplaan waren maandag 30 juni stilstaande auto wilde passeren, drie personenauto’s bij een zo- opende de automobilist het genoemde kop/staart aanrijding portier en reed de bromfietser betrokken. Twee bestuurders stonden stil omdat er een auto rechtsaf moest. De derde auto mobilist merkte de stilstaande voertuigen te laat op en reed tegen de achterste auto, die vervolgens weer op de eerste werd gedrukt. Alle voertuigen liepen behoorlijke plaatschade op. Diezelfde maandag vond op de kruising Zuidplaslaan met het Floriserf een verkeersongeval plaats waarbij een fietser en een snorfietser waren betrok ken. De fietser kwam vanaf de Zuidplaslaan en nam de binnen- bocht om het Floriserf in te rij den en kwam daarbij in botsing Zaterdag raakte op de Linzen met de snorfietser. De 13 jarige akker een 17-jarige bromfietser fietser werd met onbekende gewond bij een verkeersonge- verwondingen naar het zieken- val. De jongen probeerde met huis overgebracht. één hand te sturen en raakte Op de Dreef ontstond later die daarbij de macht over het stuur kwijt. Hij raakte eerst een stoeprand en vervolgens een betonnen rand en kwam ten val. Hij is met onbekende ver wondingen overgebracht naar het ziekenhuis. Afgelopen maandag kwamen twee fietsers frontaal met el kaar in botsing op het fietspad langs de Kanaaldijk. Het onge val gebeurde in een vrij on overzichtelijke bocht en ver moedelijk hield men niet voldoende rechts. Een van de fietsers is met een flinke hoofdwond naar het zie kenhuis vervoerd. Nadat de wond was gehecht, kon hij weer naar huis.

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 13