Met een sprong de Gouwe in Deze Week oudkomers inburgeren Waddinxveen doet mee met fietsactie -40% -50% magazijn opruiming BOX College wil Welkom thuis met tentweek Tips tegen zakkenrollers FOTOACTIE www.autobaas.nl ruit '^O repareren? Zie pagina €4." BAGAGE (0182) 54 74 00 Gratis voorruit- BAAS I CC Jazeker. De Hypotheker. Fanatiekste deelnemer fietst 50 kilometer per dag ook voor uw AUTO inspectie Gouda bos WABMAöHME WffWSER DROÖER KOELKAST 1 De Hypotheker Vijftig kilometer Terug naar Waddinxveen ATTEMA tel. (0182) 61 35 00 car comfort ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN* fel Z I TELEVISIE EN VIDEO SUZUKI L± 1 O DODGb lp Jeep. Twee Waddinxveners liepen in Nijmegen de vijftig kilometer. Lees meer over hun ervaringen op pagina 15. Arie Breedijk woont al ruim vijftig jaar in Amerika. Vorige week keerde hij met zijn hele familie terug naar zijn geboorteplaats Waddinxveen. Lees meer op pagina 9. WADDINXVEEN - Het is zomer en dat betekent dat de Gouwe weer een be langrijke plaats inneemt in het dagelijkse leven van de dorpjes en steden rondom. Overal in de rivier zwemmen groepjes kinderen, hier en daar in gezelschap van een vader of moeder, lui hangend op een matras. Zwemmen in de Gouwe wordt niet aangeraden. „De Gouwe is niet ge- Het is heerlijk om in de zomer de Gouwe in te springen mende kinderen te vinden. u voor gebruik gemaakt van de Gouwe als zwembad. Wie iets over de geschiedenis van Wad dinxveen wil begrijpen, moet de historie van de rivier kennen. Hoe is deze, op sommige stukken kron kelend, op andere kaarsrechte, rivier ont staan? Lees dat op pagina 11 in deze krant. Hoge kortingen op banken, fauteuils, eetkamerstoelen, tafels, accessoires en nog veel meer... Goudsekade 4, Gouda (naast de Praxis) Vrij parkeren voor de deur de tent nog veel 24 UUR SERVICEDIENST schikt als zwemwater”, aldus een woord voerder van de gemeente. De Gouwe staat niet als zwemwaterlocatie aange duid, dus wordt de zwemwaterkwaliteit niet door de provincie onderzocht. Daarbij komt het gevaar van de scheep vaart. „Het is en blijft link.” Toch wordt er steeds meer gezwommen in de rivier. Ook vroeger werd er veel WADDINXVEEN - Waddinx veen fietst hard mee met de actie ’Op de fiets werkt be ter!’, een initiatief van Bureau Mobiliteit op Maat. Twee be drijven uit de Coenecoop, Condor Benelux en Grontmij, hebben zich hiervoor opgege ven. Condor Benelux telt drie deelnemers, bij Grontmij doen er acht werknemers aan de ac tie mee. „Vooral in de eerste twee maanden doen de meeste mensen heel enthousiast mee mee”, vertelt Neel van der Vaart, coördinator van het pro- Noordkade 18, Waddinxveen Telefoon: 0182 - 638633 Fokkerstraat 42, Zoetermeer Telefoon: 079 - 3428015 want onze nieuwe collectie arriveert bijna... 36 opnamen een barbecue. Deze vindt plaats aan de Henegouwerweg I 13a. Zondagmorgen 17 augustus sluit de tentweek af met twee themadiensten: één in De Mor genster en één in de Bethel- kerk. Beide diensten beginnen om half tien met het zingen van de tentliedjes. Na afloop is er De groep vrouwen worden on derverdeeld in twee projecten. De eerste groep is gebaseerd op het Brugproject. Het gaat hier om vrouwen die in het Nederlands aanspreekbaar zijn met kinderen op een basis school. „We combineren bij deze groep taallessen en be trokkenheid bij school en bij het kind”, vertelt Romeijn. „We werken dan veel samen met de basisscholen.” Omdat ook veel oudere vrouwen inte resse toonden, is gekozen voor een tweede groep, gericht op oud worden in Nederland. „Naast taallessen houden we ons vooral bezig met de vraag hoe je oud wordt in Nederland en bij welke instellingen je dan terecht kan.” Taalonderwijs zit standaard in een oudkomers- cursus. Het was moeilijk van de vrouwen te weten te komen wat ze verder precies wilden. „Ze willen de taal leren spre ken, dat is alles. Uiteindelijk hebben we toch deze combina ties kunnen maken.” In 2002 was er de mogelijkheid om met een rijksregeling voor de inburgering van oudkomers mee te doen. Waddinxveen heeft hier toen van afgezien. Romeijn: „We moesten op een heel korte termijn gegevens in leveren, inclusief een samen stelling van de doelgroep. Die was toen niet voorhanden, dus we hebben ervoor gekozen eerst de doelgroep te inventa riseren.” Omdat de groep te breed was, werd de link naar het Brugpro ject in Gouda gelegd, dat de betrokkenheid van moeders met hun basisschoolkinderen stimuleert. De eerste stap van de gemeente was het aan schrijven van basisscholen, met de vraag of zij allochtone moe ders kenden die slecht Neder lands spraken en zich niet veel bezig hielden met schoolactivi teiten. Daar kwamen 36 namen uitgerold. Alle vrouwen werden één voor één aangeschreven of gebeld en begin april werd een voor lichtingsbijeenkomst georgani seerd. Ook de Marokkaanse Vrouwengroep was aanwezig. De vrouwen werden ook alle maal uitgenodigd voor een uit- gebreider intakegesprek. „Dit om de vrouwen individu eel te bekijken”, zegt Romeijn. WOENSDAG 30 JULI 2003 zo naar buiten kijk, staan er toch wel twintig fietsen. Men sen vullen dan gewoon het lijstje niet in.” Van der Vaart staat derde op de algemene ’ranglijst’ van de hele regio. Elke dag fietst hij 50 km, van zijn huis in Langerak naar Waddinxveen en weer te rug. Dat is niet speciaal voor deze actie:Van derVaart fietste daar voor ook al. „Gemiddeld geno men fiets ik vier dagen in de week, het hele jaar door.” Fiet sen ligt hem goed. „Ik zit de he le dag binnen, buiten zijn is dan WADDINXVEEN - De gemeente is van plan cursussen aan te bieden voor oudkomers in Waddinxveen. Het col lege stemde dinsdag 22 juli tijdens een vergadering in met de plannen. Het voorstel moet eerst nog door de raad, maar de commissie WEZ hoopt in september met de cursussen te starten.Vooralsnog worden de cursussen alleen aangeboden voor vrouwen. „Om direct een totaal beeld te krijgen, ging niet. Daarvoor is die groep te breed”, aldus Wilma Romeijn, beleidsmedewerker Wel zijn. „In navolging van het Brugproject dat in Gouda wordt gegeven, hebben we gekozen voor de doelgroep moeders van kinderen op basisscholen.” benaderde veel bedrijyen erg prettig. Daarbij is de route ook heel leuk.” Van der Vaart fietst eerst naar Haasdrecht, door Vlist naar Nieuwpoort, waar hij rustig het pondje over gaat om zo het laatste stukje naar Lange rak te kunnen fietsen. „Het is een heel afwisselende route. Ik kom langs zeven plaatsjes en de Vlist is een heel mooi rivier tje.” Er zijn twee manier om het aantal gefietste kilometers bij te houden. Deelnemers Ld vo en overal in Waddinxveen zijn dan ook groepjes zwem- (Foto: Liesbeth van der Vis) 24 opnamen €3?’ „In hoeverre hebben ze al taal lessen gevolgd, wat willen ze nog meer? Het moet toch een groep worden waar iedereen in mee kan draaien.” Het geld voor de cursussen is beschikbaar uit de reserve In- burgeringgelden Nieuwko mers. In de jaren 1998 en 1999 kreeg de gemeente van het rijk veel geld voor inburgering. Dit hoge bedrag had te maken met de AZC-bewoners die in de gemeentelijke basisadministra tie waren opgenomen. Deze mensen mochten echter niet inburgeren, dus kon van deze gelden een reservepotje wor den gemaakt. Een deel van de ze reserve kan ingezet worden voor oudkomers. Oudkomers zijn allochtonen die voor 1998 het land binnen zijn gekomen. In 1998 werd de wet Inburgering Nieuwkomers ingesteld. Daarvoor was inbur gering geheel vrijblijvend. „Er zijn dan altijd een paar mensen die achterblijven of terugval len”, aldus Romeijn. „We pro beren met deze cursus weer een beetje een groep te vor men om zo samen meer be trokken te raken.” Na de zomervakantie kijkt de gemeente verder, onder ande re in het kader van de brede school. De moeders van de brede school waren niet bij de voorlichtingsbijeenkomst aan wezig en reageerden ook niet op de oproep voor een intake gesprek. „We kijken naar een andere aanpak om hen er ook bij te betrekken.” Ook cursussen in de richting van de arbeidsmarkt zijn een optie. je toch een terugloop, zowel in het fietsen als in het invullen van de lijsten.” Ondanks dat het bedrijf maar acht officiële deelnemers heeft, Fietsen er volgens Van der Vaart meer mensen in het bedrijf. „Als ik ject binnen Grontmij en fana tiekste deelnemer in Waddinx veen. De streefafstand van Gr ontmij lag op 10.000 kilometer. Na twee maanden staat het be drijf al op 5.500 kilometer, over de helft dus. „Dat halen we dus makkelijk.” Het is dit jaar de vierde keer dat Bureau Mobili teit op Maat de ze actie, gesubsi dieerd door de provincie Zuid-Holland, organiseert. De actie loopt in drie regio’s: Mid- den-Holland, Zuid-Holland- Zuid en Rijnland/Leidse Re- gio/Duin- en Bollenstreek. In totaal doen er 103 bedrijven mee. De actie is begonnen op I mei en loopt tot 31 oktober. „Er zijn mensen die gruwelijk veel fietsen”, aldus Charlotte van Aken van het Bureau Mobiliteit op Maat. „Maar er zijn ook mensen die de combinatie trein-fiets maken, dat mogen ze helemaal zelf weten.” Het Bu reau in de regio. „Ons bedrijFvond dit een goede actie”, aldus Van der Vaart. Grontmij is een groenbedrijf en houdt dus bij het maken van plannen reke ning met het milieu. Een actie als deze past dus goed in dat plaatje. „We doen ook al vanaf het be gin mee”, vertelt van derVaart. „Vorig jaar hebben we de streefafstand precies gehaald. Het is nu vakantie, dus dan zie OODGE CHRYSLER f WADDINXVEEN - In de laat ste week van de zomervakan tie organiseert de Centrale Hervormde Gemeente van Waddinxveen weer de jaarlijk se tentweek. Het thema van dit jaar is: Welkom thuis. Voor de kinderen van 4 tot en met I I jaar en voor de jongeren van 12 tot en met 16 jaar zijn er gedurende deze week een hoop activiteiten te doen. De tenten staan op twee plaat sen: in de Zuidplas aan de Ster renlaan en op hetWingerdveld. Op woensdag 13 augustus gaat de tentweek van start. Tot en met vrijdag is er in beide ten ten een programma voor de kinderen van 4 tot en met I I jaar. Elke morgen van 10.00 tot 12.00 uur wordt er een verhaal uit de Bijbel verteld, gezongen, geknutseld en is er poppen kast. De middagen zijn van 14.00 tot 16.00 uur; alleen vrij dag is de middag in beide ten ten van 12.00 tot 13.00 uur. Ben van der Akker komt op treden en er is een spelletjes- speurtocht. Vrijdagmiddag slui ten we de tentdagen af door met elkaar te eten. Voor de jongeren van 12 tot en met 16 jaar staan er op dezelf de plaatsen ook twee tenten. Beide tenten hebben een pro gramma van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Elke morgen is er vrije toegang om spelletjes te doen, ’s Mid dags wordt er geknutseld, de sterkste man van wordt gekozen en meer. Ook de avonden zijn de moei te waard: Jeugdtheater Kom Zie komt optreden, er is to neel, sport en spel, kortom: te veel om op te noemen. Op za terdagavond 16 augustus is de Voor digitaal kijk op www.sonneveld.nu WADDINXVEEN - Het ge beurt helaas nog regelmatig dat mensen in een supermarkt, een markt, volle trein of in de drukte op straat het slacht offer worden van zakkenrolle rij, tassenrollerij of tasjesroof. De lieden die zich hiermee be zig houden werken vaak alleen, maar ook met meerdere per sonen, waarbij de buit snel aan elkaar wordt doorgegeven, zo dat men niets meer bij zich heeft als men wordt aangehou den. Hierbij enige tips voor u om de slachtofferkans zo klein moge lijk te houden. Wees er altijd van bewust dat er mensen zijn die het op uw geld en tas hebben voorzien. Draag uw tas met de schou derriem om I schouder en de hals, zodat de tas voor u hangt en niet achteloos naast of ach ter u. Stop geld en waardevolle voor werpen altijd zorgvuldig weg. Vermijd het gebruik van een grote, opvallende portemon nee. Gebruik het liefst een porte monnee die u met een kettink je om de nek draagt. Bewaar betaalpas en pincode nooit bij elkaar. Neem niet meer geld mee dan u nodig denkt te hebben. Leg Kantoorboekhandel Kon. Wilhelminaplein 6 - Waddinxveen - Tel.(0182) 61 30 61 - Fax (0182) 61 91 15 - addinxvee - 7,.-T..,.,... 55e JAARGANG nr. 286 T OPLAGE 15.300 EXEMPLAREN TOTAALOPLAGE RIJN EN GOUWE WEEKBLADEN 186.000 EXEMPLAREN van een kleinbeeld-kleurennegatieffilm op het formaat 10 x 15 cm op standaard glanzend KODAK papier. Deze actie is geldig t/m 1 september 2003. WADDINXVEEN - De Mobie le Service van Automark komt donderdag 31 juli naar Wad dinxveen voor een actie Ruit Repareren/ Kenteken Grave ren. Op verzoek van de klant wordt de voorruit ter plekke gratis geïnspecteerd en wordt een deskundig en vrijblijvend advies met betrekking tot eventuele beschadiging gege ven. Een afspraak maken hoeft niet. Voor voorruitinspectie of ruit- reparatie kunt u zich direct melden bij de reparateur. Repa ratie van de voorruit is voor WA-Plus, Casco en All-Risk verzekerden geheel zonder kosten. Voor de juiste verzeke- ringsgegevens moet u bij repa ratie wel de groene kaart mee nemen. Klaar terwijl u wacht of winkelt.Let op: deze aanbieding geldt niet voor particulier ver zekerden van Centraal Beheer. Donderdag 3I juli kunt u in de gele tent van Automark terecht van 9.00 tot I7.30 uur op de parkeerplaats van Winklcen- trum Groensvoorde aan de Beethovenlaan. Bij regen kunt u in de auto blijven zitten. kunnen op het internet kwijt hoeveel ze gefietst hebben, maar kunnen ook kilometer- kaarten invullen. Eén keer in de twee maanden worden deze kaarten verwerkt. „In juli is de eerste lading kaarten ver werkt”, vertelt Char lotte van Aken van het Bureau Mobiliteit op Maat. „We zitten nu op 240.000 kilometer.” Aan het eind van de actie hopen de bedrijven sa men ruim 800.000 kilometer te hebben gefietst. In novem ber wordt er een slotavond ge houden in Leiden. De deelnemer die er dan de grote finale met onder andere meeste kilometers op de fiets een barbecue. Deze op heeft zitten, krijgt een gou den bel. Daarnaast worden er tien willekeurige mensen be loond voor hun deelname: de eerste negen krijgen fietsbon- nen, de tiende een weekendje weg.Van Aken: „Het is echt een ludieke actie.We hopen zo ook dat mensen elkaar gaan stimu leren eens wat vaker de fiets te gelegenheid tot het drinken pakken.” van koffie, thee of fris. uw portemonnee niet voor het grijpen in een tas, doe de por temonnee zoveel mogelijk in de binnenzak van een jas. Zet uw boodschappentas niet in het winkelwagentje en hang ze ook niet aan de haak van het wagentje. Tijdens het winkelen heeft namelijk niet altijd oog uw winkelwagentje. Gebruik een tas van stevig ma teriaal, dat niet makkelijk door gesneden kan worden. Draag een tas niet aan de straatzijde. Ze is dan een makkelijk prooi voor achterop komende fiet sers of bromfietsers. Draag uw tas met de klep of sluiting aan de binnenzijde, dus naar uw lichaam gekeerd. Draag een tas met ritssluiting altijd aan de voorzijde van uw lichaam en draag een handtas eventueel onder een jas. Gaat u kleding kopen, neem dan uw tas altijd mee naar de paskamer. Wanneer iemand zogenaamd per ongeluk iets op uw kleding morst, maak deze dan zelf schoon en wijs hulp van een vreemde resoluut van de hand. Maak uw tas niet om de pols of om het stuur van uw fiets vast en doe de tas niet in de fiets mand of het mandje van uw rollator. -

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 1