Jubileum Korbis ‘Tennis kun je tot je tachtigste spelen’ valt samen met een eeuw korfbal Elke ochtend... Slachtofferhulp zoekt nieuwe vrijwilligers ■■sssssi Testcentrum ‘Het is meer dan alleen het bieden van een luisterend oor’ Groeneweg eerst naar Gouda (za) bekert tegen Waddinxveen Waddinxveen voor computer- rijbewijs in Waddinxveen Rijn en Gouwe Een eeuw gemengd douchen? J DIHXVE PAGINA 15 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Naam: Adres: Postcode: Plaats: Stichting KW5HH Wie nu kiest voor een kennismakingsabonnement, ontvangt Rijn en Gouwe vijf weken vóór zeven uur in de bus. Voor deze vrijblijvende kennismaking betaalt u 12,95. van is het ECDL makkelijker bereik baar geworden voor particulie ren, bedrijven en instellingen in de regio Waddinxveen. werd besloten om tweeweke lijks een aanvullende circulaire in snel tempo verder en in mei 1984 werd de allereerste Kor- dingen voor de feestelijkheden tijdens het jubileumweek- end van 5 en 6 september zijn inmiddels in volle gang. Indien daartoe aanleiding bestaat kan het proefabonnement geweigerd worden. mensen, die gezellig een balle tje komen slaan. „Daar zijn zelfs mensen van over de tachtig bij”, aldus van Ginkel. „We zijn nu ook echt een vriendenclub geworden. Na tuurlijk komen niet alle men sen elke week, dat wisselt, maar voor velen is dit toch een wekelijkse happening.” Voorzitter Kortenhoeven is trots op zijn maandagmiddag- clubje. „Tennis kan je tot je tachtig ste blijven doen, dat is het mooie van de sport.” beid voor een afspraak. Voor deze functie wordt een inzet baarheid van vier tot zes uur uiteraard wel rekening gehou den met de wensen van de vrij williger. Zo kan een vrijwilliger meerdere keren per jaar vakan tie opnemen. „Dat regelen we allemaal onderling”, aldus Mar greet. Bureau Slachtofferhulp zoekt gen. Je leert echt heel veel”, aldus Margreet. „We doen bij voorbeeld" veel rollenspellen. Elke cursus is weer anders, het verveelt nooit.” gen is gemaakt. Omdat het organisatiecomité bij de inde ling rekening houdt met de sterkte van de spelers, kun nen ook de wat oudere of minder sterke spelers zichzelf ineens op de eerste plaats zien staan. Mensen mogen zich niet in schrijven voor meerdere on derdelen. „Daar is in een weekend geen tijd voor”, legt van Ginkel uit. „Verder probe ren we met iedereen zo veel mogelijk rekening te houden.” De ’voorzitter’ van het orga nisatiecomité, Siem van de Molen, doet dit jaar voor het eerst niet zelf mee aan het toernooi. „Vorig jaar werd ik gedwon gen”, vertelt hij. „Iemand an ders wilde alleen meespelen als ik ook meedeed.” Hij was toen met 78 jaar één van de oudste deelnemers. Dit jaar is het voor het laatst dat hij in het comité zit. „Ik ga volgend jaar mijn tachtigste levensjaar tegemoet, het is mooi ge weest. Laat een ander het maar doen.” langer duren.” Na een half jaar bij Bureau Slachtofferhulp in dienst te zijn, krijgt de vrijwilliger de zoge naamde traumatraining. Na die training kan een vrijwilliger meelopen in de crisisdienst. „Dit houdt in dat je één dag in Tel: (toot controle op de bezorging) WADDINXVEEN - Het weer hadden ze in ieder geval mee, de 40+ dames en de 45+ he ren, die zaterdag en op de ba nen van tennispark de Woerd „te vinden waren.Tennisvereni ging Waddinxveen organiseer de afgelopen weekend het open veteranen toernooi. Een spannende strijd, omdat dank zij de indeling iedereen kan winnen. Er werd gespeeld in drie categorieën. De winnaars hierbij waren: gemengd dub bel: I. Schreur en E. Bod (Gou we Smash), heren dubbel: J. Laport en W. Plomp (TVW) en dames dubbel: M. van der Werf en H. van Vuuren (TVW). Het is druk bij de tennisba nen. Onder de parasols zitten de tennissers die op dat mo ment niet de baan op hoeven de spelers aan te moedigen. „Het is een gezellig toer nooi”, vertelt Ton van Ginkel, één van de organisatoren. „De meeste mensen kennen elkaar, die komen hier ieder jaar. Er zijn ook mensen die tijden niet hebben kunnen spelen, maar het toch niet kunnen laten om nu weer mee te doen.” De leeftijdsverschillen op het toernooi kunnen hoog oplo pen. De oudste speler dit jaar is Koos Kok, hij wordt deze maand 75 jaar. „Ik tennis al sinds 1985”, vertelt hij. „Daar voor sloeg ik ook wel eens een balletje, maar toen ben ik echt begonnen.” Ondanks een feit dat hij een heupblessure heeft, staat Koos toch weer op de baan. „Ik heb het hele jaar niet kun nen tennissen en het gaat nog niet helemaal goed, maar ik ben blij dat ik weer op de baan sta. Ik kan zelfs al een beetje hardlopen.” Het toernooi is zo opgezet, dat iedereen kan winnen. Elk paar speelt vier wedstrijden van twee keer 25 minuten. Voor elke gewonnen wed strijd krijgen ze vier punten, bij gelijkspel zijn dat er twee. Aan het einde van het toer nooi worden deze punten op geteld. Zijn er meer paren met hetzelfde aantal punten, dan wordt gekeken naar het aantal games dat voor en te- Naast van de Molen en van Ginkel bestaat het comité uit computerman Henk Weering en penningmeester Piet van Delft. Zondagavond reikte T.V. Waddinxveen voorzitter Nico Kortenhoeven een officieuze titel uit aan de winnaars. Daarbij hoort natuurlijk een prijsje en daar zorgde spon sor Watch It voor. Elke maandagmiddag is de vijf- tig-plus club op de tennisbaan te vinden. Vijf van de acht ba nen zijn dan gereserveerd voor ruim veertig oudere WADDINXVEEN/ GOUDA - Op dinsdagavond 19 augustus wordt de eerste ronde voor de Amstel Cup gespeeld. Er wordt om 19 uur begonnen. Het pro gramma is: CVC Reeuwijk-WSE, andere slachtoffers van zedendelicten, en slachtoffers van brandstichting. Voor meer in formatie of aanmelding, bel 0172-471010 voor een infor- of kijk op: Deze circulaire, met de naam Tussendoortje, bestaat nog steeds. Er werd hard gewerkt aan een evenwichtige opbouw van de vereniging en met name het werven van jeugdleden speelde hierbij een belangrijke rol. Zodoende organiseerde de korfbalafdeling op 10 maart 1979 een schoolmicrokorfbal- toernooi in Sporthal de Sniep. Op 28 mei 1980 werden de banden met TOOS definitief doorgesneden, de afdeling korfbal ging zelfstandig verder onder de naam Korbis. De om schrijving: Corbies betekent vlechtwerk of samenbundeling en kan zowel slaan op korf als kers uit het hele land te vinden. De cursussen zijn niet ver plicht, maar het wordt wel op prijs gesteld als de vrijwilligers ze volgen.Agnes: „Maar natuur lijk begrijpen we dat niet ieder een zomaar twee dagen met zevenhonderd korfballers) van dertien verenigingen deelna men, besloot de toernooilei- een persoonlijk gesprek, wor den diens gegevens doorgege ven aan de betreffende regio en Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar. Rijn en Gouwe, Afdeling Abonnementen, Antwoordnummer 10008, 2400 VB Alphen aan den Rijn. “Rijn en Gouwe gaat zorgvuldig om met uw gegevens. Zie voor nadere informatie het colofon van Rijn en Gouwe". kunnen met de meest gebruikte kantoorapplicaties. Steeds meer organisaties be schouwen het ECDL als bedrijfs- standaard. Door de grotere vaar digheid van de medewerkers, stijgt de productiviteit en gaat er minder tijd verloren aan het op lossen van veelvoorkomende ICT-problemen. Bovendien ver- programma. Het clubhuis van de W.K.V. Korbis, Korbistro, is gelegen aan de Dreef (sportpark De Sniep). Agnes Gielen, coördinator hulpverlening bij Slachtoffer hulp. „Hierbij wordt naar ver schillende dingen gekeken.” Een vrijwilliger moet bijvoorbeeld andere normen en waarden kunnén accepteren, inlevings vermogen hebben, flexibel zijn en goed kunnen luisteren. Ver der is het belangrijk dat iemand zijn of haar eigen functioneren ter discussie kan stellen en goed kan samenwerken, zowel in teamverband als met politie en justitie. Een vrijwilliger moet ongeveer 23 jaar oud zijn, mag geen strafblad hebben en moet minimaal twaalf uur per week beschikbaar zijn. „Je hebt één keer in de week een ochtend bureaudienst”, legt Agnes uit. „Daarnaast is er eens per twee weken een teambijeenkomst en dan zijn er de hulpverleningsgesprekken. De praktijk wijst uit dat dit ge middeld uit komt op 12 uur per week.” De teamleider houdt het sollicitatiegesprek samen met één van de vrijwilligers. „Een nieuwe vrijwilliger moet natuurlijk wel in het team pas sen.” Het team van vrijwilligers is belangrijk binnen de organi satie. Margreet: „Dat zijn toch altijd mensen waar je op terug kan vallen. Als je iets heftigs hebt meegemaakt, is het altijd fijn dat even met één van je teamgenoten te bespreken.” De aangenomen vrijwilligers volgen eerst een basistraining. Daarna begint een proefperio de. Zowel de vrijwilliger als Bu reau Slachtofferhulp kan de sa menwerking beëindigen. In het begin lopen nieuwe vrijwilligers altijd met een meer ervaren vrijwilliger mee. „Ook als je eenmaal zelfstandig werkt, is er genoeg begeleiding”, aldus Ag nes. „De teamleider zorgt er- V maakt het werk ook zo boei end.” Het Bureau helpt niet al leen de slachtoffers van onge lukken en misdrijven. „We staan ook familieleden, nabe staanden en getuigen bij, en in een aantal gevallen ook de ver oorzakers van verkeersonge lukken.” Alle kantoren zijn ge vestigd in een politiebureau, zodat de samenwerking met de politie erg nauw is. Margreet is zelf werkzaam in Gouda; een regio die loopt van Waddinx veen, Boskoop, tot aan Schoon hoven en Nieuwerkerk aan de IJssel. Het team bestaat mo menteel uit veertien personen. „Dat is echt veel te weinig voor dit gebied’, aldus Margreet. Aan vrijwilligerswerk bij Slacht offerhulp worden geen oplei dingseisen gesteld. „Er is wel een sollicitatiegesprek”, vertelt worp benutten. De zevende poging was succesvol; de bal scheurde het papier waarmee de onderkant van de korf was dichtgeplakt en de sleutel viel naar beneden. De daaropvolgende jaren wer den gevuld met kampioens feesten en nederlagen, per soonlijke aanwinsten en verliezen, èen verandering van logo en de aanleg van een kunstgrasveld. Alle veranderin gen maakten W.K.V. Korbis in de loop der jaren tot wat zij nu is: een eigentijdse vereniging met ruim 200 leden. Korfbal als sport bestaat dit jaar honderd jaar. Een eeuw ge leden ontwikkelde de Amster damse onderwijzer Nico Broekhuysen de sport korfbal. Sinds die tijd heeft de sport zich ontwikkeld tot een mo derne sport, die de volgende kenmerken heeft. Korfbal is een teamsport en wordt ge mengd gespeeld. Mannen en vrouwen spelen samen in één team onder volstrekt gelijke condities. Korfbal is een niet-agressieve, veelzijdige sport die je conditie bevordert. Korfbal wordt het hele jaar beoefend, ’s zomers op het veld en ’s winters in de zaal. Het wordt op alle niveaus gespeeld, met verschillende motieven: prestatie, gezond heid en gezelligheid. Korfbal is - na voetbal, volley bal en hockey - de vierde teamsport in Nederland. Er zijn bijna 100.000 korfballers, waarvan ruim 40.000 jeugdle den (jonger dan negentien jaar). Zij zijn lid van één van de 639 korfbalverenigingen, ver spreid door het hele land. De korfbalverenigingen zijn alle lid van het Koninklijk Nederlands Korfbalverbond (KNKV). Maar korfbal wordt niet alleen in Nederland beoefend. In meer dan 35 andere landen ver spreid over de hele wereld wordt gekorfbald. Om u gelijk maar even uit de droom van het gemengd dou chen te helpen: bij korfbal be staan de teams uit dames en heren gemengd, maar wordt er na de trainingen en wedstrij den apart gedoucht en omge kleed. Deze - en nog veel meer - in formatie is te vinden op de si te van het Koninklijke Neder landse Korfbalverbond, oftewel de KNKV. Deze overkoepelen de sportbond berichtte vorige maand nog over het gestegen ledenaantal van het KNKV. Ge streefd werd naar een hon derdduizend leden, maar deze doelstelling bleek iets te ambi tieus. Per 30 juni stond de tel ler op 98.143 leden en dat be tekent dat de sport met een groei van 1,3% duidelijk in de lift zit. zo’n situatie is vaak sprake van verbijstering en chaos, wij brengen dan weer rust en structuur aan. Op dat moment zijn de meeste mensen nog he lemaal niet in staat om te pra ten over wat hen is overko- Nadat de allereerste Waddinx- veense Korfbalvereniging, ge naamd FIT’65 (opgericht in 1965) vier jaar na oprichting wegens een gebrek aan nieuwe leden moest worden opgehe ven, was Waddinxveen ruim negen jaar Korfbalvereniging- loos. Toch had korfbal inmiddels in een groot aantal harten een warm plaatsje ingenomen, wat bleek uit de herintreding van de sport in het verenigingsle ven. Op 6 september 1978 was de oprichting van de afdeling korfbal van Multisportvereni- gingT.O.O.S. een feit. Op 14 november werd de eer ste oefenwedstrijd gespeeld en 18 november de eerste zaalcompetitiewedstrijd. Voor WADDINXVEEN - Het naar de vijfde klasse gedegradeerde op Groeneweg begint de nieuwe voetbalcompetitie op zondag 7 de communicatie met de leden september met een uitwed- werd gebruik gemaakt van de strijd tegen Waddinxveen.WSE T.O.O.S.-varia, maar al snel begint in de vierde klasse B met een thuiswedstrijd tegen Kic- kers’69 uit Leimuiden. In het uit te brengen, zaterdagvoetbal opent Be Fair in de vierde klasse B met een uitwedstrijd tegen Linschoten. Moerkapelle, dat in dezelfde af deling speelt, opent met een thuiswedstrijd tegen Sportief uit Woerdense Verlaat. voor dat de vrijwilligers ook zelf hun verhaal kwijt kunnen.” Het is een landelijke keus ge weest van Slachtofferhulp om de hulpverlening door vrijwilli gers te laten uitvoeren. „Het Op het Instituut zijn medewer- gaat om mensen die iets ergs hebben meegemaakt en die even uit hun evenwicht zijn. Daar hoeft niet direct een the rapeut aan te pas te komen.” De vrijwilligers worden wel zo opgeleid dat ze stagnatie in het verwerkingsproces kunnen sig- overnachting weg kan.” Werken naleren. Die mensen verwijzen bij Bureau Slachtofferhulp is ze door naar de professionele niet vrijblijvend, maar er wordt hulpverlening. „We houden ons aan ongeveer vijf gesprekken per slachtoffer. Dat wil niet zeggen dat we nooit uitzonde ringen maken: als de strafzaak bijvoorbeeld lang op zich laat wachten, of de verdachte gaat in hoger beroep kan de hulp verlening soms wel een jaar of ook vrijwilligers voor de actie ve telefonische dienst. Vanuit het regiokantoor wordt het eerste contact met de slacht offers gemaakt.Vrijwilligers bel len de slachtoffers, leggen uit wat de organisatie inhoudt en beantwoorden eenmalige, kort durende telefonische vragen. de week van negen tot vijf be- Als het slachtoffer prijs stelt op schikbaar moet zijn. Meestal combineren we dat met de bu reaudienst.” Bij ernstige ver keersongevallen of bijvoor- wordt het slachtoffer terugge- beeld bedrijfsongevallen wordt de crisisdienst door de politie gebeld en biedt dan directie opvang aan de slachtoffers. „In gevraagd. Bureau Gouda hielp vorig jaar ruim 1250 mensen, waarvan 165 uit Waddinxveen. Het me rendeel van deze mensen was slachtoffer van een geweldsde lict, zoals huiselijk geweld, mis handeling op straat of een ge- men, je bent dan vaak met wapende overval. Ook kwamen meer praktische zaken bezig.” De basistraining en de trauma training zijn verplicht bij het Bureau. Daarnaast kan de vrij- Verder helpt het Bureau onder williger nog allerlei cursussen andere verkeersslachtoffers, volgen aan het trainingsinsti- tuut De Essenburgh. Margreet belaging volgde hier onder andere de cursussen Verlies en rouw, Sek sueel geweld. Huiselijk geweld en Multiculturele samenleving, matiepakket of kijk De trainingen duren twee da- www.slachtofferhulp.nl. WADDINXVEEN - Lasswell Knowledge Center in Waddinx- veen is gecertificeerd als testcen- op hecht samengebonden. Kor trum voor het Europees Com- staat voor korfbal en Bis voor puter Rijbewijs, kortweg het nogmaals. ECDL Het ECDL diploma is een De trainingen, wedstrijden en in bijna honderd landen geldend groei van de vereniging gingen bewijs van computervaardigheid en wordt onder meer onder steund door de Europese Com- bisplantenmarkt gehouden. In missie. In 2002 werden er in Ne derland meer dan 80.000 examens afgenomen - bijna twee keer zoveel als in 2001De eer ste helft van 2003 laat een groei van maar liefst 20 procent in vermogensdelicten (woningin braken en dergelijke) vaak voor. Margreet Vollebregt werkt al drie jaar als vrijwilliger bij Slachtofferhulp. „Het is leerzaam en verveelt nooit.” (Foto: Liesbeth van der Vis) De leeftijdsverschillen liepen hoog op tijdens het veteranentoernooi bijT.V.Waddinxveen.Toch maken alle spelers een kans op de eerste prijs en iedereen tennist dan ook fanatiek. (Foto: üesbeth van der Vis) 1985 kreeg de vereniging ech ter een dreun door het bericht dat hun clubhuis De Korbistro plaats moest maken voor een kantoorgebouw (politiebu reau). Acties om geld in te za- tests zien. Door de certificering melen volgden, waaronder een Lasswell Knowledge Center sponsorloop en stratenkorf- baltoernooi. De viering van het tienjarig be staan bij het jubileumtoernooi op 4 juni 1988 viel letterlijk in Het Europees Computer Rijbe- het water. Tijdens het toer- wijs is de Nederlandse vertaling nooi, waaraan 84 teams (bijna van het European Computer Driving Licence. Het diploma is dé standaard als het gaat om ba sisvaardigheden op de computer, ding de wedstrijden in verband Wie het op zak heeft, toont aan met de slechte weersomstan- makkelijk en efficiënt overweg te digheden te stoppen. In maart 1989 maakte de Gemeente Waddinxveen bekent te kiezen voor een verhuizing van Korbis van de IJsermanweg naar de buitenaccommodatie van het zwembad De Sniep. Na vele uren klussen door en thousiaste Korbissers, opende wethouder van Schie op 15 ju ni 1991 de nieuwe Korbistro. mindert de druk op de helpdesk. Hij moest hiervoor een straf- Het ECDL bestaat uit zeven mo dules. De cursist is in principe vrij in de manier waarop hij of zij zich wil voorbereiden op de mo- dule-examens. Lasswell Know ledge Center is gecertificeerd om deze examens af te nemen. De examens worden online afge nomen. De uitslag is direct na af loop bekend. Voor bedrijven en instellingen biedt het Knowledge Center bo vendien de mogelijkheid om een diagnostische toets af te nemen. Aan de hand daarvan kan wor den bekeken hoe vaardig een medewerker is op de computer. Vervolgens kan op maat een effi ciënt trainingstraject worden uit gestippeld, dat uiteindelijk kan leiden tot het behalen van het ECDL diploma. Ook particulie ren kunnen terecht bij Lasswell Knowledge Center (Mozartlaan 46b). Iedere dag en ook 's avonds is het mogelijk een diagnostische toets of een module-examen te maken. Vooraf aanmelden is wel noodzakelijk. Alle examens staan onder auspiciën van ECDL Nederland. gramma is: CVC Reeuwijk-WSE, Door Maris Uitbeijerse Floreant za-Groeneweg, Gouda WADDINXVEEN - De Waddinxveense Korfbal Vereni- za-Waddinxveen, Moerkapelle- ging Korbis viert op 6 september zijn 25-jarig bestaan. Dit Floreant zo, Bergambacht-Per- laat de club niet ongemerkt voorbij gaan. De voorberei- kouw, Haastrecht-SPV, Oudewa- ter-GSV, Linschoten-RVC’33, DONK-Rijnstreek, Stolwijk-Be Een nostalgische korfbalwedstrijd maakt deel uit van het Fair, Ammerstol-Gouderak, Ca- bauw-UNIO, Jodan Boys-Oude- water, Spirit-Bodegraven, Nic. Boys-Bergambacht, Moord- recht-Sportief, NSV’46-Zeven- hoven, DWO-DSO, Sportlust- Woerden, VEP-Berkel, Soccer Boys-WDS, Rohda’76-Lekker- kerk, BVCB-TOGB, Olympia- Schoonhoven, HION-Soccer Boys, DSO za-ONA, Alexand- ria’66-Zwervers.. Donderdag 21 augustus: Gouda zo-Kamerik. Op dinsdag 26 augustus wordt de tweede ronde gespeeld. GOUDA/ WADDINXVEEN - Slachtofferhulp Hollands Mid den heeft ruimte voor nieuwe vrijwilligers. In september gaat een nieuwe basistraining van start. „Het werk is heel inten sief, maar ook heel leerzaam”, aldus MargreetVollebregt, die al drie jaar vrijwilliger is bij de or ganisatie. „Daarbij zijn we goed voorbe reid en worden we goed bege leid.” Slachtofferhulp heeft drie poten van hulpverlening. Naast de bekende emotionele steun, biedt het bureau ook prakti sche en juridische ondersteu ning. Daar worden alle vrijwilli gers ook voor opgeleid. Margreet: „Het is meer dan al leen het bieden van een luiste rend oor. Mensen kunnen bij ons terecht met vragen op ver schillende gebieden en dat y r 1 w X 1 1 Fx xaYx x x XX l'X LX T W?***"' 1 ^fl" - Z -~L - WH W d i

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 15