Jonge vakantiekrachten werken met veel plezier in Souburgh Waar rook is, moet vuur zijn Huwelijkjubileum voor rasechte Waddinxvener BS jil Ms WW ■M S 11 r Jdistoriscd ^Waddinxveen Colofon Mantelzorgcafé Verhalen, zingen en spelletjes bij kindervakantieweek Bh MEDISCHE DIENSTEN KERKDIENSTEN Keur op het brandwezen Rookverbod turfarbeiders X DIEREN CENTRALE NEDERLAND HhL. i HU I K - PAGINA 7 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN MID- (Foto: Liesbeth van der Vis) uur i Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 9.30 uur ds. J. de Jong 17.00 uur ds. J. Geene, Katwijk De Morgenster, Sterrenlaan zondag 9.30 uur ds.A.A.A.Pros- man, Zoetermeer 17.00 uur ds.A.W. van der Plas ’De Rank’, herv. Conf., Coene- coopcollege zondag 10.00 Avondmaal 18.30 uur ds.H.W.van den Brink, Avondmaal Souburgh Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Bezorging Telefoon: 0900-708 09 00 10 eurocent per minuut) de zondag 9.30 uur ds. R.H. Nieu wenhuis,Alphen ad Rijn 18.30 uur ds. H.W van den Brink, Heilig Avondmaal Souburgh CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE uur Eucharistieviering, pastor A. vd Helm gekomen.Wat ik ook belang rijk vindt is dat je voor de be woners van de seniorenwonin gen iets kunt betekenen en meteen voor een stukje gezel ligheid kunt zorgen. Mensen zijn daar blij mee.” in de huishouding, nu weer, maar in combinatie met enkele dagen in de verzorging. Bewo ners douchen, helpen met aan kleden, dat soort dingen.” Zij volgt in Rotterdam een oplei ding tot verzorgende, heeft nog twee jaar te gaan en weet niet precies welke sector zij dan zal kiezen. „Dat zou de ouderenzorg kunnen zijn, maar ik wil eerst verder kijken en misschien ga ik nog door met leren.” Annemarie de Koning (17) heeft deze vier weken de kof fie- en theevoorziening in de Marchandzaal en de perso- neelskamer voor haar rekening genomen. „En ik breng thee en koffie naar sommige belangrij ke mensen beneden", zegt ze met een grijns richting hoofd zorg Marianne Joosen. „En re ken erop dat ik daar blij mee ben”, antwoordt die meteen. Annemarie volgt de havo op het Driestar College in Gouda en overweegt daarna een op leiding maatschappelijk werk te volgen. „Het leuke hier in Souburgh is dat je met allerlei mensen omgaat en dat ze stuk voor stuk verschillend zijn”, is haar mening. Voor haar vriendin Iris van Dalen, even oud als Annemarie en ook uitWaddinxveen, is het de eerste keer dat zij een vakantiejob in Souburgh heeft. Iris bezoekt het gra fisch lyceum in Rotterdam. „Ik doe hetzelfde werk als Annemarie en ik vind het prima”, zegt zij. „De mensen zijn heel aardig en ze vinden het leuk een praatje met je te maken.” Haar toekomst ligt niet in de zorg, maar werken in het zorgcentrum bevalt haar in de vakantie uitstekend. Lianne Hamoen (16) is deze weken net als vorig jaar te vinden in de met Souburgh verbonden seniorenwonin gen. „Elke dag maak ik ver schillende flats schoon”, al dus Lianne. Zij zit in de vijfde klas van de havo van het Door J. Versluis Zoals de titel al doet vermoeden, gaat dit artikel over brand. Docu mentatie over het brandwezen betreffende Waddinxveen is rijk voorradig in de archieven. De verzamelde gegevens zijn talrijk. Vandaar dat dit stuk wordt opge deeld in drie delen, met hier deel één. Dienst Apotheek Midden-Hol- land (DAM) Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het GHZ) 2803 ZR Gouda tel. (0182) 69 88 20 www.dam-mh.nl Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax:0172-212168 Redactie Rachel Jobels (a.i.) 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Advertenties Telefoon 0172-2II731 E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag I 1.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Troostraat 10.00 uur Openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespreking GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 9.30 uur ds. RL Storm, Rijnsburg 16.30 uur ds. D. Grutter, Rijns burg RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 10.00 uur spreker: geen opgave ontvangen BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag 10.00 uur spreker: de heer J. Dekker REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzin nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zondag 17 augustus 10.00 dhr.J. Moens, Breezand Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. J dinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda.Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur volgens af spraak, tel. 0182-610462 of 0182- 516876. Dierenkliniek Zevenhuizen, drs. M.C. Pilgram, Zuidplasweg la, Zevenhuizen, leder weekeinde spreekuur volgens afspraak, voor spoedgevallen tel. 0180-631451 of 06-11163246, voor minder dringende vragen: vragen@die- renkliniekzevenhuizen.nl. Huisarts en apotheek voor alle inwoners van de regio Midden- Holland Goudse Driestar College, wil daarna de pabo volgen en on derwijzeres op een basis school worden. „Het werken in Souburgh in de vakantie is me vorig jaar heel goed beval len en dus ben ik graag terug NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost zondag 9.30 uur ds.A.W.van der Plas 17.00 uur ds.J. de Jong houden, ’s Middags is er een poppentheater, wat om on geveer 15.00 uur is afgelo pen.Woensdag knutselen de jongere kinderen en de gro ten doen een spannend bal spel. Deze dag eindigt om 12.15 uur. Ook op donder dag 14 augustus eindigt om 12.15 uur, de jongsten doen dan een spel, de groteren knutselen. Op zondag 17 augustus wordt het kindervakantie- feest afgesloten met een kerkdienst in de Hervormde Kerk om 10.00 uur. Voorgan ger in deze dienst is ds. C. Haasnoot. gulden tegemoet zien. Opmer kelijk is dat vreemdelingen een lager bedrag aan boete moes ten betalen dan de ingezetenen van Waddinxveen, te weten twaalf stuivers voor het hierbo ven genoemde vergrijp. Tenslotte nog een vermelding omtrent de aan te stellen klap waker. Eén van de taken van de ze klapwaker was bij het ont waren van brand ’s nachts de klap te slaan (dit is een ratel) en direct luid BRAND! te roe pen. Vervolgens waarschuwde hij de aangewezen personen, die dan een meestal ongelijke strijd met het vuur aangingen. De vrees voor het ontstaan van brand bleef de gemoederen be zig houden. Het kan niet ge noeg benadrukt worden dat brand een absolute ramp voor een dorp betekende. De blus werkzaamheden in ons dorp bestonden in die tijd uit een lange rij van ingezetenen die el kaar emmers water doorgaven in een poging daarmee het vuur Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantoortijden: van 17.00 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: boerderij in Waddinxveen ge vraagd werd, besloot de heer Mourits daarop te reageren. Hij werd aangenomen en mocht gelijk een woning bij de boer derij betrekken. Het echtpaar kreeg twaalf kin deren. Daar had mevrouw Mourits natuurlijk al haar han den vol aan, maar toch hielp ze zo nu en dan mee op de boer derij. Vaak stond zij ’s morgens vroeg op om de gewassen, bij voorbeeld bieten, van het land te halen. Toen de boer besloot zijn boerderij van de hand te doen, hebben de heer en me vrouw Mourits deze overgeno men. Omdat er op de boerderij geen te doven. Weliswaar was in 1671 octrooi verleend aan Jan van der Heiden te Amsterdam voor de uitvinding en later ver betering van de slangbrand- spuit. Waddinxveen echter was nog niet overgegaan tot de aan schaf van deze vinding. Met de ze wetenschap verscheen op 3 oktober van het jaar 1700 in Zuid-Waddinxveen een publi catie inzake het rookverbod voor turfarbeiders. Men kon maar niet voorzichtig genoeg zijn met vuur. We lezen dat ’persoonen die in de turf Arbeijden aende Zuijd- goudkade haar niet en ontsien met tabak rooken de turf ko men te dragen uijt de schuijren in de scheepen en schouwen. De vrees bestond dat ’de schuijren ende huijsen aende Goudkade in brant zou gera ken.’ Een overtreding op dit verbod betekende een boete van maar liefst drie gulden (de maandgage van bijvoorbeeld een matroos bedroeg ongeveer tien gulden). De bekendmaking eindigt als volgt: ’Den ijder zij hiermeede gewaarschouwt en behoed zig voor schade. Segget voorts.’ REGIO - Het steunpunt Man telzorg organiseert op vrijdag 15 augustus tussen 10.00 en 12.00 uur het mantelzorgcafé. Mensen die zorgen voor een naaste met een ziekte of handi cap hebben hier de mogelijk heid om elkaar te ontmoeten. Mantelzorgers kunnen zo hun verhaal bij elkaar kwijt en el kaar steun geven, onder bege leiding van een deskundige. Ook kunnen ze er even uit in een gezelloge omgeving. De koffie is gratis. De bijeenkomsten worden ie dere derde vrijdag van de maand gehouden in café Rési- stance (bij het Verzetsmuseum, Turfmarkt 30, Gouda). U hoeft zich niet aan te melden. Voor meer informatie, bel op werk dagen van 9.00 tot 12.30 uur 0182-547920. DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 zondag 24 augus tus 11.00 uur Zwammerdam, I Oe zondag vd zomer, 11 e na Pinksteren ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK VIERSTROOM Bezoek en postadres: Station straat 12, 2741 HS Waddinx veen. Spreekuur: maandag t/m donderdag van 09.00 tot 10.00 uur.Telefoonnummer: (0182) 623 040. Na 10.00 uur wordt u au tomatisch doorverbonden met Vierstroom Zorglijn centralist die uw boodschap aanneemt. JEUGDGEZONDHEIDSZORG 0-4 Inloopspreekuur Consulta tiebureau, maandag 11.00 tot 12.30, Stationstraat 12,Waddinx veen. Avondspreekuur Consulta tiebureau, 2e en 4e maandag van af 17.00 uur www.vierstroom.nl voor meer informatie. Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrixlaan Zondag 9.30 uur geen dienst Kerkgebouw Dorpstraat SOW dienst in Ontmoetings- kerk de begintijd van hun huwelijk heeft het echtpaar in Warmond Communie- gewoond. De heer Mourits heeft in War mond veertien jaar op de boer derij gewerkt. Toen er in de krant een advertentie stond, waarin een arbeider voor een WADDINXVEEN - Overal in Zorgcentrum Souburgh kom je ze tegen: jonge vakantiewer- kers, die deze weken met veel plezier tal van taken vervullen, nu het vaste personeel van een aantal vrije weken geniet. Een kleine veertig kandidaten hebben zich dit jaar voor een vakantiebaan aangemeld. De minimum leeftijd is vijftien jaar. „We hebben posters opgehan gen in het Coenecoop Colle ge, in de hal van Souburgh en elders. Er was een folder met informatie en de 'oude garde' kreeg een brief”, vertelt hoofd zorg, Marianne Joosen. „Ook kinderen van medewerkers springen deze weken vaak in. De vakantiekrachten werken op alle afdelingen, in de keu ken, in de huishouding, in de Marchandzaal en in de senio renwoningen. In de meeste ge vallen houden we een kort in troductie gesprek, gevolgd door een korte inwerkperio- de.” Sommige jongeren werken twee weken, andere vier. Het komt ook voor dat iemand twee weken werkt, twee we ken met vakantie gaat en dan weer twee weken terugkomt naar Souburgh. „Dit jaar heb ben we weinig vakantiekrach ten die een opleiding in de zorg volgen,” vertelt Marianne Joosen. „Dat is een beetje jam mer, want mensen met een stuk opleiding kunnen meer doen dan alleen mantelzorg geven. Maar zoals het tot nu toe loopt gaat het prima.” In de dagverzorging is Jantine de Bas (16) uitWaddinxveen bezig met de ochtendkoffie. „Het is voor mij de eerste keer dat ik hier in de vakantie werk. Ik heb in Souburgh ge zongen met het koor De Zangvogels en toen heb ik me teen een foldertje meegeno men. Ik heb ook als vrijwillig ster meegedaan met de rolstoelvierdaagse. Ik vind het leuk om met oude mensen be zig te zijn.” Jantine werkt on geveer een maand in het zorg centrum, met tussendoor een week vakantie. Zij heeft haar mavo diploma gehaald en wil nu een opleiding tot kraamver zorgster gaan volgen. „Maar na een week werken in Souburgh ben ik toch een beetje gaan twijfelen", zegt ze met een lachje. „Ik heb het hier echt met de oudere mensen heel erg naar mijn zin, dus ik moet over een vervolg opleiding nog eens heel goed nadenken.” Corine Zijl (17) uitWaddinx veen werkt voor de tweede keer in Souburgh. „Vorig jaar Op 3 mei 1604 brak er een brand uit bij het Huijbertver- laat. Dat was nabij het voorma lig sluisje aan de Nesse. Het was een grote brand; maar liefst twee scheepswerfjes en zo’n twintig huizen en schuren gingen in vlammen op. Het vuur had vrij spel in de grotendeels van hout gebouwde huizen en ambachtsbedrijfjes. Tegen brand was weinig of niets te doen. Brak er eenmaal brand uit, dan betekende dit meestal een catastrofe. Niet zelden leg de in die tijd het vuur grote ge deelten van steden en dorpen in as. Naar aanleiding van twee geweest op de kinderboerderij grote branden in het dorp in Gouda. Dit werk heeft hij al- Waddinxveen dienden de tijd met zeer veel plezier ge daan. Nog steeds neemt hij er zo nu en dan een kijkje. Me- zoek in tot het goedkeuren van vrouw Mourits heeft geduren de twintig jaar haar moeder verzorgd. Toen de buurman in nood zat omdat hij geen kraamhulp kon regelen, hielp mevrouw Mourits ook. De zeven dochters en zoons van het echtpaar zorg den samen voor 28 kleinkinde ren en zeven achterkleinkinde- een keur (=verordening) op het brandwezen en het aanstel len van een klapwaker. In dat document wordt melding ge maakt dat ’binnen den Selven Dorpe onlangs geleden twee- vijf maels seer grooten brant is ge weest daerdoor vele huijsen ende schuijren sijn affgeb- rant....’. Het vuur had dus weer ren. Het echtpaar verkeert nog meedogenloos toegeslagen, in goede gezondheid. HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP) Jan v Beaumontstraat 4 (bij de Jozef-locatie van het GHZ) 2805 RR Gouda tel. (0182) 322 488 (alleen na te lefonische afspraak) ROOMS-KATHOLIEKE KERK StVictorkerk, Zuidkade GEREFORMEERDE zondag 9.30 uur Eucharistievie- KERKEN ring, pastor A. vd Helm Ontmoetingskerk, Groensvoor- dinsdag 12 augustus 19.00 c WADDINXVEEN - Woensdag was het precies 55 jaar geleden dat de heer en mevrouw Mou rits in het huwelijk waren ge treden. Burgemeester Jonkman feliciteerde het echtpaar Mou- rits-Marcelismet het huwelijks jubileum. De heer Mourits is geboren en getogen in Waddinxveen. Me vrouw Mourits komt oor- Ontmoetingskerk, Groensvoor- spronkelijk uit Hazerswoude. In de vrijdag 10.00 uur Ouderen viering, pastor A. vd Helm zaterdag 19.00 uur viering, pastor M. Ameling zondag 11.15 uur geen dienst A//e auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V. c.q. de betreffende auteur. veehouderijactiviteiten meer plaatsvonden is de heer Mou rits zeven jaar lang werkzaam VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 uur. AI-anon/Alateen is een zelfhulp groep voor kinderen, vrienden en familié van alcoholisten. Voor meer informatie: Joke 0182- 612765 of Marieke 0182- 503773. ZEVENHUIZEN - Er wordt een kindervakantiefeest ge houden in de ereformeerde Kerk (Dorpstraat 106) op dinsdag 12, woensdag 13 en donderdag 14 augustus, voor alle kinderen die na de va kantie in groep twee tot en met acht van de basisschool zitten. Het thema van dit jaar is: 'Zit je safe’. Iedere dag begint om 9.30 uur met een verhaal uit het bijbelboek Ruth en zingen. Disndag zijn natuurlijk de clowns van de partij. Daarna gaan we met zijn allen ten ten bouwen en in die tenten wordt ook de picknick ge- Waddinxveen dienden schouten van Waddinxveen en Bloemendaal in 1608 een ver- VERMIST: Waddinxveen: Poes, zwart, witte voeten en bef (Ko ningin Wilhelminasingel). Kater, cypers, witte sokken en wit on der kin (Prins Bernhardlaan). Moerkapelle: Grasparkiet, groen-geel, bruine neusdop (van Hogendorpstraat). GEVONDEN: Waddinxveen: Poes, rood, witte voeten en staartpunt (N207). Poes, lapje (Al 2). Kater, cypers, witte snuit en veel wit aan onderkant, lang harige staart (’t Weegje). Kat, zwart, witte voeten en bef (Piasweg). Konijn, wit, dwerg (’t Weegje). Zevenhuizen: Reu, la brador, rood-bruin. Teef, staf ford, is loops. Voor gratis regis tratie en informatie over vermiste en gevonden dieren kunt u bellen 0186-601 199. Binnen 24 uur uw melding op internet. Kijk voor recente ge gevens op www.dierencentra- le.nl. Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf 42, Waddinxveen, tel. 0182- 613112. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens af spraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36,Waddinxveen, tel. 0182- 632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cra mer, Prins Bernhardlaan 79,Wad- Voor spoedmedicatie buiten kantoortijden: van 17.30 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: Deze keur, welke 22 november 1608 door de Staten werd goedgekeurd, bevatte een hele reeks van preventieve maatre gelen en werd van tijd tot tijd bijgesteld. Hier volgt een bloemlezing uit de keur van het jaar 1768 (zie voor de volledige tekst de illustratie).Tijdens hun werk met brandbare stoffen was het de handwerklieden verboden tabak, pijp of vuur bij zich te dragen. Het enige vuur dat toegestaan was, was het licht in een besloten lantaarn. Ook was het verboden tabak te roken op of aan de Hooge Brug. De brug, van essentieel belang voor Waddinxveen, was gebouwd van hout en daardoor brandgevaarlijk. Men was wel gehouden aan de opgestelde regels, want de boetes logen er niet om. De onverlaat die be trapt werd met een pijp in de mond kon een boete van twee Burgemeester Jonkman feliciteerde afgelopen woensdag echtpaar Mourits-Marcelis met hun 55-jarig huwelijk. (Foto: Liesbeth van derVis) In de dagverzorging van Zorgcentrum Souburgh schenkt Jantine de Bas nog een kopje koffie in voor één van de be zoeksters. Jantine is één van de bijna veertig vakantiewerkers die deze weken op alle afdelingen, in de keuken, de Marchandzaal, de huishouding en de seniorenwoningen aan de slag zijn gegaan. woensdag 6 augustus 19.45 uur ds.J.G. van Tilburg zondag 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. van tilburg woensdag 13 augustus 19.45 uur uur ds. M.A. Bos, geen dienst De Hoeksteen, Esdoornlaan zondag 9.30 uur ds.W Markus, Bergschenhoek i 18.30 uur ds.Joz. De Koeijer, Bo degraven i I ttra s r‘8 .’■'SL «Sflr'lOC»'. t 'S

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 7