Western braderie Vrolijke vliegers en een watergevecht Flyers onaangenaam verrast door geeft Souburgh vaste plek I I extra verhoging zaalhuur Nachtvlinders onder de loep I Om i Geen dikke rapporten voor de Seniorenraad Benauwdheid door Wandeltocht Inloopochtend stomapatiënten Cursus in en i Borstvoeding centraal in LLL-bijeen- komsten Ontmoetings dag zieken en ouderen Bestelbus rijdt bromfiets aan aangereden door de bestelbus. De bromfietser is met onder meer schaafwonden over het gehele lichaam overgebracht naar het Groene Hart Zieken huis in Gouda. De politie doet onderzoek naar de omstandig heden waaronder het ongeval heeft plaatsgevonden. aanrijding voor senioren uit de put Ésgfi - O LEZERS SCHRIJVEN Ki WOENSDAG 20 AUGUSTUS 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 11 Annemarie Heijnen van SWW maakt samen met de buurtkinderen van wijk Zuid vliegers. (Foto: Liesbeth van der Vis) i GOUDA - Er is een inloopoch tend voor stomapatiënten op donderdag 4 augustus in het Groene Hart Ziekenhuis. Van tien tot twaalf kunnen patiënten en eventueel andere betrokke nen terecht om te praten met lotgenoten en ervaringsdeskun digen van de Nederlandse Stom- avereniging Harry Bacon. Folders met documentatie over stoma’s en het leven met een stoma zijn ook beschikbaar. Van heel wat stoma-patiënten is bekend dat zij een vrijwel nor maal leven leiden, maar ook op WADDINXVEEN - Een 17-jari- ge jongen uit Waddinxveen werd op maandag 11 augustus op de Abraham Kroesweg op zijn bromfiets aangereden door een 26-jarige automobilist uit Den Haag. De jongen keerde met zijn bromfiets en werd in de flank voor het laatst in de wijk is. „Volgende week komt ze ook gewoon weer”, zegt Ikram, één van de kinderen van het trouwe groepje, dat er bijna elke week is. De kinderen zijn om één uur woensdagmiddag begonnen met het beschilderen van de vliegerdoeken. „Ik wilde vro lijke doeken.”, aldus Annema rie. „Het is zomer, dus veel kleur.” Annemarie maakt de vliegers verder af, met hulp van SWW-vrijwilliger Dick Immerzeel. „Ik heb nog nooit vliegers gemaakt”, geeft ze toe. „Dus laten we hopen dat het lukt.” Het weer zit in ie- zwembad!” In juni werd An nemarie aangenomen bij SWW voor tienerwerk. Aan gezien er geld beschikbaar was in wijk Zuid, is ze daar begonnen met het opzetten van jeugdactiviteiten. De kin deren kennen haar allemaal en rekenen erop dat ze er el ke week is. „Ik wist helemaal niet dat we vliegers gingen maken”, vertelt Ikram. „Maar ze is hier altijd, dus wij ko men gewoon.” Vanaf vandaag week is Annemarie elke woensdagmiddag 14.00 uur op het sportveldje. komsten worden gehouden van 20.00 tot 22.00 uur (Prinses Beatrixlaan 98). Tijdens de der geval mee: met een stevi ge wind is het prima vlieger- weer. Een kleurige staart maakt het geheel af en dan is het tijd om ze op te laten stijgen. Daarna is het tijd voor het watergevecht, iets waar de kinderen zich de he le middag al op verheugen. „Twee weken geleden had ze dat al beloofd", aldus Ikram. Het is een vast groepje dat hier elke woensdagmiddag te vinden is. Vorige week echter stond Annemarie alleen. „Het was waarschijnlijk te warm”, vertelt ze. De kinderen be amen dat. „Toen lagen wij lekker in het WADDINXVEEN - „Kijk, kijk, de mijne kan al vliegen.” De vliegertouwen kitten nog niet eens aan de vliegers, maar de kinderen rennen al hard heen en weer op het sportveldje aan de Minerva- laan. Ondertussen is Annema rie Heijnen van de Stichting Waddinxveens Welzijnwerk hard bezig de laatste touw tjes en ringetjes aan de vlie gers te binden. Op de laatste woensdag van de vakantie maakt SWW met de kinde ren van Zuid vliegers. Dat de kinderen volgende week weer naar school gaan, wil niet zeggen dat Annemarie WADDINXVEEN - Zaterdag I3 september houdt Zorg centrum Souburgh de jaarlijkse braderie, van tien uur in de ochtend tot drie uur ’s middags.Vorig jaar was het the ma China; nu is het Western. „Het zou natuurlijk heel erg leuk zijn als er een heleboel cowboys en Indianen komen rondlopen”, zegt het hoofd van de facilitaire dienst René Wildschut. „Heel veel kinderen vinden het prachtig zich te verkleden. Nou, dat mag bij ons. Zo’n braderie is leuk als je het ergens aan ophangt en als de bezoekers daarop inhaken.” dit gebied zijn uitzonderingen. Er zijn ook patiënten die zoveel klachten houden dat normaal functioneren niet meer mogelijk is. Werken gaat al helemaal niet en het verder leven kent heel wat beperkingen. Contact met lotgenoten kan ondersteunend werken. Stichting Harry Bacon bevordert dit contact Elke eerste donderdag van de maand is deze inloopochtend voor stoma-patiënten gehouden op de polikliniek van de Bleu- landlocatie, balie stomaverpleeg- kundige (Bleulandweg I0). tjes. Alles in de natuur is ei genlijk mooi.” De vlinder tentoonstelling is nog de hele maand in het educatief centrum bij kinder boerderij Dierendal (War- naarplantsoen). De kinder boerderij is open van maandag tot en met zaterdag van 7.30 tot I6.30 uur en op zondag van 12.00 tot I6.30 uur. De vrijwilligers van de kinderboerderij zijn inmiddels een handtekeningenactie be gonnen tegen het besluit van B&W van begin juli om de gemeente terug te trekken uit Dierendal. Stichting War- naarplantsoen gaat in gesprek met een aantal gemeente- raadsfracties en wethouder Dijksterhuis. „We hopen dat de gemeente terugkomt op het voorstel”, aldus Jan Ku- kler, voorzitter van de Stich ting. „We begrijpen best dat de gemeente moet snijden, maar we hadden verwacht dat dat dan in goed overleg zou gebeuren.” tering naar de nering zetten. Het college heeft daarom in een con- cept-beleidsplan een aantal be zuinigingen dan wel kostenverho gingen voorgesteld. Dit plan is onlangs verzonden aan meer dan vijftig instanties die een financiële Reactie van de gemeente: De ge meente Waddinxveen ontvangt in de komende jaren minder geld van het rijk en moet dan ook de elektrische kolven te huur en er materiaal ter ondersteuning van de borstvoeding te koop. Er wordt een bijdrage van 2,50 euro gevraagd ter bestrijding van de onkosten. Wie telefo nisch hulp en/of informatie over borstvoeding wil, kan bel len met Nel Veenman, tel. 0182- 619964. de raad een bijdrage leveren om Waddinxveen gereed te maken voor de vergrijzing. In de Senio renraad zijn onder andere ou derenbonden, bewonersorgani saties en maartschappelijke en kerkelijke organisaties vertegen woordigd. van de werkgroep zorg S. de Jong. De Seniorenraad werd 13 november 2002 opgericht op initiatief van de Samenwerkende Ouderenbonden Waddinxveen en de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk. Met behulp van deskundigheid van senioren wil Er zijn nog enkele kramen voor een klein prijsje te huur voör ver enigingen, organisaties, onderne mingen en particulieren, die zich willen presenteren of zelfge maakte of andere spullen willen verkopen. „Western food, zoals hamburgers, is voorbehouden aan onze eigen keuken”, licht Wildschut toe. „Wie geen kraam wil beheren, maar wel wat leuke spulletjes wil bijdragen, kan mij bellen: 0182-614366, toestel 202.” Hij weet uit ervaring dat op menige zolder en in vele schuren spullen liggen die de eigenaren van nu niet echt meer interesse ren, maar die anderen graag wil len hebben. „Oude boeken, insig nes, bloempotjes, van die kleine dingen die menigeen kwijt wil en waar een ander nu net naar op zoek is,” De braderie heeft tal van leuke spelletjes voor kinde ren en ouderen, zoals hoefijzer gooien en darten. Ook is er weer een kleine puzzeltoer langs acht kramen, waarmee een prijsje te verdienen valt. Een envelop trek ken kan eveneens een prijsje op leveren, En wie even wil gaan zit ten kan terecht op het terras, waar qua eten en drinken betreft van alles en nog wat te koop is. Koffie, thee, frisdranken en de be roemde Amerikaanse muffins. Ui teraard is er weer een bloemen- en plantenkraam. Er hebben zich, net als vorige jaren weer diverse sponsors gemeld, die mee willen werken aan extra voorzieningen en vooral leuke dingen voor de hoogbejaarde bewoners van het Waddinxveen Flyers is zoveel mogelijk mensen plezier te la ten beleven aan basketball. „Dat plezier vergaat je wel als je contributie ruim boven de tweehonderd euro per seizoen ligt-" Daarnaast wordt overal op be zuinigd: Op dit moment zijn er nog maar twee beheerders in plaats van voorheen vijf. Een aardige besparing voor de ge meente, maar een achteruit gang in kwaliteit en service voor de huurders van de ac commodaties, die geen verla ging, maar juist een verhoging van de kosten krijgen. „Het nu opgestelde beleidsplan van de gemeente houdt in dat we de contributie telkens met rond de tien euro moeten ver hogen”, stelt van Gasteren. „Een verhoging van 25 procent in de aankomende jaren. Dit kunnen wij niet meer verkopen aan de leden en in de praktijk zal daarom minder leden, met als gevolg minder zaalruimte worden gehuurd.” WADDINXVEEN - Een 31-jari ge automobiliste uit Boskoop negeerde op woensdag 13 au gustus rond 07.45 uur op de kruising Dreef met het Spoor- pad een rood verkeerslicht. Een 17-jarige fietser uit Waddinx veen werd vervolgens op de kruising door haar aangereden. De fietser werd met hoofdlet sel overgebracht naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda. De automobilist kreeg een aanval van benauwdheid en werd eveneens voor controle overgebracht naar het zieken huis in Gouda. Voor de gemeente betekent minder zaalhuur minder in komsten, dus moeten de zaal- huren weer omhoog om kos tendekkend te blijven. Als deze negatieve spiraal aanhoudt is er over enige tijd helemaal geen zaalsport meer mogelijk in Waddinxveen. Van Gasteren heeft in een brief aan de Ge meente zijn verbijstering geuit: „We worden gedwongen ande re opties te bekijken, bijvoor beeld zaal huren in omliggende gemeentes, waar de tarieven stukken lager liggen.” Daar naast is het beleid van de ge meente al jarenlang gericht op het verminderen van de over last van jongeren op straat. „Het kan toch niet de bedoe ling van de gemeente zijn de jeugd de straat op en zaalspor- ten helemaal uit Waddinxveen weg te jagen?” WADDINXVEEN - De Senio renraad wil zich inzetten voor de belangen van alle senioren in Waddinxveen. Dit zei P. Roefs, voorzitter van de raad, afgelo pen donderdag, toen de raad zich presenteerde in het ge meentehuis. „Ik hoop dat de Se niorenraad een belangrijke part ner wordt als het gaat om ouderenbeleid”, aldus wethou der Gerts. De Raad is onder verdeeld in vier werkgroepen: zorg, wonen, sociaal-culturele activiteiten en veiligheid, ver keer en vervoer. De leden willen concrete oplossingen bieden voor problemen van ouderen. Dikke rapporten worden het zeker niet. „Daar hebben oude ren niets aan,” zegt voorzitter Waddinxveense zorgcentrum. Want daar draait het op de bra derie allemaal om. De negen leden tellende braderie commissie is kort na het vorige evenement weer aan slag gegaan. Gerlinde Burghoorn, Nel Weer- heim, Mieke ten Donkelaar, Thea Koele, Simon Meijerhof,Annema rie van Buren, Margriet Uiten- broek en René Wildschut steken veel schaarse vrije tijd in het eve nement. „Het is net als met de rolstoelvierdaagse, de culinaire themaweken, tal van andere din gen. Op het moment dat je ziet dat bewoners, hun familie, onze eigen vrijwilligers, maar eveneens tal van in Souburgh geïnteres seerde inwoners van Waddinx veen meer van hun eigen zorg centrum willen weten en daar ook best iets voor willen doen, dan ga je door.” De Vrienden van Souburgh hebben weer een stand met de jaarlijkse loterij. De Cliëntenraad is eveneens pre sent. „Het gaat om de gezellig heid, maar het is meteen en stek je meer. De binding met deels van zorg afhankelijke ouderen en de totale Waddinxveense samenle ving.” De drumband van Concor dia opent de braderie. „Souburgh en Concordia'hebben sedert ja ren hele hechte banden. Maar er treedt ook een live dance groep op. Een nieuwe inbreng, want naar binnen en naar buiten gaan we met de tijd mee”, zegt Wild schut. „Souburgh heeft al een vaste plek in Waddinxveen en die willen wij groter maken.” baan uitgaan, komen ze alle maal hierheen”, aldus vrijwil liger Frans Vis. De avond op de kinderboer derij wordt georganiseerd door de Natuur- en Milieu educatie Waddinxveen (N.M.E.), in samenwerking met de KNNV (Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging). In het edu catief centrum is allerlei in formatie te vinden over dag en nachtvlinders. Er worden folders uitgedeeld en in de fotoboeken is vanalles te le zen over vlinders. Naast de twee doeken om nachtvlin ders aan te trekken, heeft Vis ook twee bomen ingesmeerd met een lokkertje. „Sommige vlinders komen niet op licht af, maar op geur. Het is een mengsel van speciaal bier met honing ingekookt.” Het is voor Vis een uit de hand ge lopen hobby. „Ik ben vrijwilli ger bij de kinderboerderij, maar daarnaast gaan we met ene groep van zes man vaak WADDINXVEEN - Moeders en aanstaande moeders uit Waddinxveen kunnen maande lijks terecht op de informatie bijeenkomsten van Borstvoe- dingorganisatie LLL. Deze worden gehouden bij LLL-leid- ster Nel Veenman thuis en zijn bestemd voor iedereen die meer wil weten over borstvoe ding. Ook baby’s zijn van harte welkom. Alle facetten van het geven van borstvoeding komen aan de orde en de aanwezigen krijgen ruimschoots de gele genheid om vragen te stellen of ervaringen te vertellen. Na de zomer vakantie gaan we weer van start met een serie van vier informatie-bijeenkom- sten. Per avond komt er een onderwerp aan bod waarbij moeder, kind en (borst)voeding centraal staan. De eerste avond is op dinsdag 26 augustus en gaat over het belang van borst voeding. Tijdens de tweede avond (donderdag 25 septem ber) wordt gesproken over de kraamtijd en het gezin en de baby. De derde avond (donder dag 23 oktober) staat in het te ken van het voorkomen en op lossen van problemen. De laatste avond (dinsdag 25 no vember) gaat over gezonde voeding en het afwennen van de borst. Daarna begint de se rie weer opnieuw. Ook al spre ken we over een serie, het is natuurlijk ook mogelijk om maar één of twee avonden te volgen. Het bijwonen van de avond is relatie hebben met de gemeente, geheel vrijblijvend. De bijeen- Zij kunnen tot 25 augustus hun mening geven over het plan. Het college bespreekt deze reacties medio september en kijkt of de avonden zijn er boeken te leen, plannen bijgesteld moeten wor den.Vervolgens stelt de gemeente- handkolven te koop. Ook is raad het plan vast in oktober. Er is gemeentebreed gekeken waar bezuinigingen dan wel kos tenverhogingen kunnen worden gerealiseerd, mede ter wille van nieuw beleid. Eén van de uit gangspunten is hierbij geweest dat de gebruiker betaalt voor de voorzieningen waarvan hij profi teert De verhuur van sportzalen is bij lange na niet kostendek kend; hier is dan ook een verho ging in de bijdrage voorgesteld. Het college wacht met belangstel ling de inspraakreactie van de Waddinxveen Flyers af. WADDINXVEEN - De ker ken van Waddinxveen organi seren ook dit jaar samen met de Zonnebloem afdeling Wad dinxveen een ontmoetingsdag voor zieken en ouderen. Deze dag wordt gehouden in het Anne Frank Centrum op za terdag 6 september. Rond de ze datum wordt ook de lan delijke Nationale Ziekendag georganiseerd. De bedoeling is deze mensen een gezellige dag aan te bieden waar ze veel be kenden kunnen ontmoeten. Er wordt gezorgd voor een lun ch, koffie of thee en alles wat er bij hoort. De gezamenlijke kerken met hun voorgangers verzorgen in de morgen een liturgisch moment en in de middag is er een optreden van een zangduo. Deze dag is be doeld voor mensen van alle gezindten en er zijn geen kos ten aan verbonden. De dag begint om I0.00 uur en sluit af om 16.00 uur. Er zijn ver pleegkundigen aanwezig en voor vervoer wordt gezorgd als dat nodig mocht zijn.Tot 25 augustus kunt u hiervoor bellen naar mevrouw T. Heemskerk, tel. 614147. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEEN - De Stich ting Waddinxveens Welzijns werk (S.W.W) houdt op dins dag 26 augustus een wandeltocht voor senioren. Vooraf opgeven is niet nodig; u kunt op de dag zelf vanaf 9.30 uur inschrijven in de foy er van het Anne Frankactivi- teitencentrum (Jan van Bijnen- pad). Daar is tevens gelegenheid om 'n kopje koffie of thee te drinken. Om 10.30 uur gaat de groep met een aantal auto's richting Ter Aar. De tocht van ongeveer tien kilometer gaat langs de plas sen richting Langeraar. Bij res taurant Ad Otto wordt een koffiestop gehouden. Bij terug komst in Waddinxveen is er in het Anne Frankcentrum nog gelegenheid even met elkaar na te praten onder het genot van een kopje koffie of thee. De tocht gaat door, indien het goed wandelweer is. Kosten voor deelname bedragen 2,60 euro, inclusief 3 kopjes koffie/ thee. Aan deelnemers die meerijden wordt bovendien een kleine bijdrage aan de au tokosten gevraagd (maximaal I,- euro).Voor meer informa tie, S.W.W, tel. 0182-615555 of 631932. De volgende wan deltocht is gepland op dinsdag 23 september. REGIO - Binnenkort start de afdeling Preventie en Dienst verlening van de RIAGG Mid- den-Holland opnieuw met de cursus ’in en uit de put’, voor mensen tot 55 jaar die zelf hun somberheid willen overwinnen. De cursus is bedoeld voor mensen die last hebben van de pressiviteit en somberheid en nergens meer zin in hebben en die actief willen leren hoe ze met somberheid kunnen om gaan. Het is een echte cursus. Het is geen gespreksgroep of psychotherapie: er zal dus niet over uw jeugd of uw diepste in nerlijk worden gesproken. In de cursus wordt uitgegaan van de situatie zoals die nu is. Er wor den vaardigheden aangeleerd die kunnen helpen om de som bere gevoelens te overwinnen. Deze cursus bestaat uit twaalf wekelijkse bijeenkomsten op de maandagavond en start op 15 september. De cursus wordt gegeven in het RIAGG-gebouw (Ronsseweg 225, Gouda). De kosten bedragen 50,- euro per persoon. Vooraf hebben de deelnemers een individueel kennismakingsgesprek met de twee cursusbegeleiders. Voor nadere informatie of aanmel dingen, Renske van Rooijen, tel.:0182-682326. Donderdag presenteerde de Seniorenraad zich aan de gemeentehuis. „De seniorenraad moet een belangrijke partner worden wat betreft ouderenbeleid”, aldus wethouder GertS. (Foto: Liesbeth van der Vis) WADDINXVEEN - Eind juli heeft de gemeente Waddinx veen een brief gestuurd naar al le binnen- en buitensportver enigingen. In deze brief zijn de voorgenomen beleidsombuigin gen neergelegd, waarbij onder andere wordt gesproken over een ’betere kostendekking van gesubsidieerde sportvoorzie- ningen’, door de huurprijzen hiervan met vijf procent te la ten stijgen, boven de inflatie correctie. „Wij staan perplex. Dit is rampzalig voor de sportbeoe fening in Waddinxveen”, aldus Donald van Gasteren, voorzit ter van basketball vereniging Waddinxveen Flyers. „Eind ja ren negentig werden de zaal- sportverenigingen ook al ge troffen door een jaarlijkse extra huurverhoging van vijf procent. Omdat met ruim 700 uur zaalhuur de grootste kos tenpost is heeft dit altijd direct gevolgen voor de contributie van onze leden en het leden aantal.” Het doel van vereniging WADDINXVEEN - „Als je door de loep krijgt, zie je al lemaal druppels op de vleu gels. Daarom heet deze ook het waterleliemotje.” Bij het nachtvlinder kijken afgelopen vrijdagavond bij kinderboer derij Het Dierendal worden de kinderen niet aan hun lot overgelaten. Er word volop uitleg gegeven en er is ge noeg gelegenheid de nacht vlinders rustig te bekijken. De vlinders worden door vrijwilligers in een doosje ge vangen, waarna iedereen om de beurt door de loep mag kijken. „Ik heb al hele mooie vlinders gezien”, vertelt Daisy (9). „Die met die waterdrup peltjes is echt mooi.” Haar vriendin Kelly (9) is het hier mee eens. „De appeltakvlin- der is ook heel mooi, hele maal groen.” Er hangen twee grote doeken met een lamp erop om de vlinders aan te trekken. „Nu zijn het nog voornamelijk muggen, maar als de lichten bij de tennis ’s nachts vlinders kijken.” Dat gebeurt soms wel een paar keer per week. „Als andere mensen gaan werken, komen wij thuis.” Binnen zit de rest van zijn groepje met een groot boek gebogen over een nachtvlinder. „Kijk jij eens, zou dit hem zijn?” Elke twee maanden is er in het educatief centrum een ander thema. In de zomer maanden juli en augustus is dat vlinders. Jan Hoogerbrug, vrijwilliger bij N.M.E., heeft het helpen opzetten. „Ik doe dit thuis ook wel eens”, aldus Hoogerbrug. „Maar het moet wel echt donker zijn. Wij be ginnen hier om negen uur, dat is eigenlijk te vroeg.” Vrij dagavond is een bewuste keuze van de organisatie. „Zaterdag is iedereen vrij en kan lekker uitslapen.” Hoogerbrug is een groot na tuurliefhebber. „Ik begon met vogels”, vertelt hij. „Al snel ging ik me ook interesseren voor planten en andere dier- -v

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 11