Paloma Martin Ahicartouders ook wijzen op gevaren van Internet Waar rook is, moet vuur zijn (2) Jïistoriscfi Waddinxveen r Kleuters groeien vier meter zonnebloem Open podium op Open Monumentendag Colofon MEDISCHE DIENSTEN y y KERKDIENSTEN Reglement brandspuit PAGINA 9 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Midden-Hol- na MID- Paloma Martin is doelgroep functionaris in de bibliotheek. „Iedereen met suggesties kan bellen.” (Foto. Uesbetb van derVis). spreker: de i Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Foto’s van Liesbeth van derVis vindt u op www.liesbethvandervis.nl zondag 9.30 uur ds. A. Admiraal, Woerden leeskringen voor vrouwen, in teressante avonden dus bijna uitsluitend vrouwen; echt niet meer van deze tijd!” De Boekenweek staat met als thema Gare du Nord in het teken van Frankrijk.Voor Pa loma het idee om er een wijnproeverij aan te verbin den. „Ik ben in Spanje gebo ren, heb in Amsterdam voor een Spaanse luchtvaartmaat schappij gewerkt, trouwde met een Nederlander, kwam door zijn werk naar Boskoop en was daar twaalf jaar ver bonden aan de bibliotheek. Ik heb een cursus voor bibliot hecaris gevolgd en ik ben het werk steeds leuker gaan vin den. In Spanje, onder het regi me van Franco, moesten de jongens in militaire en de meisjes in een sociale dienst. Ik kwam op het archief van een bibliotheek terecht, daar heb ik zelf voor gekozen, al le verde het geen cent op. Als kind woonde ik vlakbij de ge meentelijke bibliotheek en omdat je in het centrum van de stad niet echt buiten kon spelen, was ik daar heel vaak” Paloma Martin vindt het lezen van en omgaan met boeken interessant en heel leuk. „Daarnaast boeit mij het wer ken met mensen, die ook iets met boeken hebben, die er mee verder willen. En er kan GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoorde Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax:0172-212168 Redactie Rachel Jobels (a.i.) 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmerking te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. Bezorging Telefoon: 0900-708 09 00 (10 eurocent per minuut) OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK StVictorkerk, Zuidkade zondag 9.30 uur Woord Com muniedienst, werkgroep CD dinsdag 26 augustus 19.00 uur Eucharistieviering, pastor A. vd Helm Ontmoetingskerk, Groensvoor de zaterdag 19.00 uur Eucharistie viering, pastor A. vd Helm zondag 11.15 uur geen dienst JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal Burgemeester Troostraat 10.00 uur Openbare toespraak I 1.00 uur Wachttorenbespreking GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage zondag 9.30 uur ds. E. Brink 16.30 uur ds. K. de Vries, Alphen ad Rijn tegenwoordig zo heel veel. Ik ben blij met mijn nieuwe baan in Waddinxveen. Ik denk dat er heel veel te doen is. Maar ik kan niet alles zelf verzinnen. Dus als iemand suggesties heeft, laat ze bellen. Behalve maandag ben ik elke dag bereikbaar op 0182 6340572.” Advertenties Telefoon 0172-21 1731 E-mail: verkoopboskoop@rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag I 1.00 uur worden opgegeven, IM’ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. i>or.p bibliotheek aanbod publiceren en elke leraar die op welke manier zijn/ haar deskundig heid wil vergroten is welkom. „Er zijn, ook voor ouders en opvoeders, zoveel cursussen. Heel breed, dat wil ik uitdra gen.” „Wat we als bibliotheek voor volwassenen en ouderen meer kunnen doen wil ik uit zoeken. Lezingen voor senio ren? Daar ga ik met de direc teur van SWW over praten. Je moet zoveel mogelijk sa men doen.” Paloma wil ook Kreater, SWW, de leeskringen van Vrouwen van Nu, de in WOOP gebundelde basis scholen en het Coenecoop College bij de bibliotheek be trekken. „Samen met Vrouwen van Nu en de Waddinxveense boekhandel Burger is op 11 november in de bieb Manon Uphoff uitgenodigd. Best een datum om al vast in je agenda te zetten. En ik hoop dat er op deze avond nu ook eens w^t mannen komen. Onze Door J. Versluis Zoals de titel al doet vermoeden, gaat dit artikel over brand. Docu mentatie over het brandwezen betreffende Waddinxveen is rijk voorradig in de archieven. De ver zamelde gegevens zijn talrijk. Van daar dat dit stuk wordt opgedeeld in drie delen, we zijn nu tiegeko- men aan deel twee. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehou den. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V. c.q. de betreffende auteur. Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. WADDINXVEEN - Zon, water en mest, dat is volgens meneer van der Laan het geheim achter de ruim vier meter hoge zon nebloem van zijn kleindochter. Venna (5) kreeg vanuit de Theo Thijssenschool in mei een zaad je mee, dat door haar goede verzorging - en een beetje hulp van opa - inmiddels is uitge groeid tot een enorme bloem. „Hij wordt al hoog he”, zegt ze keer op keer. „Ik heb straks echt de grootste.” Alle kleuters van de Theo Thijs senschool kregen op 21 mei drie zaadjes mee. Het werd neergezet als een soort wed strijd: wie kan het zaadje het beste verzorgen. De achterlig gende gedachte hierbij was dat de kinderen leerden iets te ver zorgen. „Dat is wel gelukt”, zegt José, de vader van Venna. „Ze heeft die bloem zeker heel groot gebracht.” Venna zorgt BAPTISTENGEMEENTE ICHTHUS Gebouw Kreater, Kerkstraat zondag 10.00 uur heer W. Woning sullen werden met stokken van 6 voet lang beschilderd mede met ’t Dorpswapen die zig da- ermede sullen moeten begeven ter plaetse alwaer de Brand is en daer ’t zij voor agter of ter zijden van ’t huijs naer gele- gentheijt van dien een kring sla- en en naeuwe toezigt nemen dat niemant uijt de voorz. Huij- sen eenig goet weg drage ten zij die daer toe bij de Eijgenaers van ’t Huijs geadmitteerd en bekend is ende sullen ten dien eijnde de Naemen en woonpla- etsen van de wegdragers mo gen afvragen....’ Tenslotte staat er nog een ver- ■- melding van twee lantaarndra gers, die tot taak hadden ’bij avond of nagt voor de spuijt te gaen en bij den Brand komende bij en omtrent de spuijt sullen blijven. De plaets van de lanta- erns sal sijn in ’t spuijthuijsje en sal sorg gedragen moeten wor den dat sij altijd met een goede kaers versien sijn.’ De totale brandspuitorganisatie bestond dus naast de bevelvoerende Schouten en Brandmeesters uit 63 manschappen. Aan elke man werd een genummerde penning verstrekt welke bij brand of oe fening aan de Commandeur ge geven moest worden. Dit ter controle wie er wel of niet ver schenen waren. Afwezigen of laatkomers werden bestraft met uitzondering van diegenen die ’Sieck ofte buijten het Dor- pe arbeijden’. Om te voorkomen dat door teveel absenten de spuit bij een brand niet optimaal bediend zou kunnen worden, werd in het reglement deze bepaling opgenomen: ’En soo mogt ko men te gebeuren dat er geen volk genoeg van de Bedienders van de Spuijt present waren soo vermogen de Schouten en Brandmeesters ende Comman deurs in tijden van nood een ie gelijk van die gene die sij daer ledig binnen staen tot hulp te versoeken die sulks niet sullen mogen weijgeren...’ Het kijken bij een brand was dus niet altijd even vrijblijvend. CHRISTELIJK AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat woensdag 20 augustus 19.45 uur geen dienst zondag 9.30 en 17.00 uur ds.J.G. van Tilburg woensdag 27 augustus 19.45 uur ds.J.G. van Tilburg ventarislijst bevonden zich de volgende materialen in het brandspuithuis: één complete Brandspuit, vier lantaarns, vier ladders en vier dakladders, elf brandhaken, twee zeilen, één paardentuig, één berrie (=een draagbaar), twee draagcelen en 81 lederen emmers. Met de natte zeilen werden de huizen in de omgeving van de brand af gedekt tegen vuuroverslag. De leren emmers werden gebruikt om de belendende percelen nat te houden. RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Trefpunt, Stationsstraat zondag 10.00 uur spreker: geen opgave ontvangen Huisarts en apotheek voor alle inwoners van de regio Midden- Holland Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantoortijden: van 17.00 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: HuisArtsenPost land (HAP) Jan v Beaumontstraat 4 (bij de Jozef-locatie van het GHZ) 2805 RR Gouda tel. (0182) 322 488 (alleen telefonische afspraak) Voor spoedmedicatie buiten kantoortijden: van 17.30 uur ’s middags tot 08.00 uur ’s ochtends, tijdens het weekeinde en feest dagen: Dienst Apotheek Midden-Hol- land (DAM) Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het GHZ) 2803 ZR Gouda tel. (0182) 69 88 20 www.dam-mh.nl Weekeinddienst dierenarts: A.H.M. Hermans en J.C.H. van Dorst, Kattensingel 17, Gouda, tel. 0182-510958; Woubrechterf DE BRUGGEN RESTAURANT DE BRUGGEN Sterrenlaan 2 zondag I 1.00 uur Zwammer- dam, 10e zondag vd zomer, I I e na Pinksteren Na al die maatregelen tot het voorkomen van brand was in 1722 de tijd aangebroken voor de verbetering van de brandbe strijding. Men ging over tot de aanschaf van een brandspuit. Er kwam een vrijwillige inschrij ving in dat jaar om het geheel te financieren. In totaal brach ten 46 welgestelde inwoners van de gemeente het benodig de geld bijeen om de brand spuit met toebehoren te ko pen. Allereerst liet men zich goed informeren over de slang- brandspuit en deze werd ge kocht bij StephanisVilaan. Bij de aanbesteding werd niet het ge hele bedrag betaald. Eerst moest de nieuwe aanwinst af geleverd en goedgekeurd wor den. Hier enkele citaten uit de aanbestedingsbrief: ’De brand spuit is besteet voor 337 gul den en 10 stuijvers bij Stepha- nis Vilaan, den selven Vilaan voor de eerste maal geit sal ontfangen op 50 gulden na.’ Bij het raadplegen van de be treffende archiefstukken over deze aanschaf, ontdekte ik een uitgebreide handleiding van de brandspuit met een schitteren de gravure. Aangezien het hier gaat om de eerste Waddinx veense brandspuit mag deze af beelding zeker niet in dit artikel ontbreken. Hieronder volgen nog enkele in het oog springen de punten uit de bijgeleverde instructie. ’Bij vriezend weer moet, zoveel mogelijk is, de spuit vol water en in geduuren- de beweging gehouden wor den, om ’t bevriezen van spuit of slang voor te komen.’ Dus hier gold niet zozeer pompen of verzuipen maar veeleer pompen of bevriezen. ’Eindelijk moeten de spuitslan- gen jaarlijx of om de twee jaar- en in ’t warmte van de Zomer, en in de hooge Zonneschijn, worden gesmeert, met smeer daar toe expres geprepareert om ’t leer hoe langs hoe digter te maken voor ’t bijten van Rat ten en Muizen.’ De brandspuit werd onderge bracht in het spuithuis nabij het Verlaat. Dit Verlaat was het sluisje aan het einde van de Nesse. In 1822 was dat spuit huis nog steeds gesitueerd in de nabijheid van dat sluisje.Vol gens een uit 1822 daterende in- WADDINXVEEN - Paloma Martin Ahicart is doelgroep functionaris in de bibliotheek. Zij is vanaf net voor de zo mervakantie vijf dagen per week druk bezig contacten te leggen om iedereen die zij kan bereiken te interesseren voor de bibliotheek. „Je moet het hebben van samenwerking met de gemeente, scholen, verenigingen, kleinere verban den. Maar je moet als biblio theek net zo zeer openstaan voor suggesties van iedereen in Waddinxveen. Je moet ook zelf heel veel handvaten aan bieden.” Voor de ouders van schoolgaande kinderen wil Pa loma via het basis- en voort gezet onderwijs voorlichting geven over Internet, hier in de bibliotheek of op de eigen school. Over hoe ze hun kin deren daarmee kunnen helpen in het zoeken, maar ook wel ke gevaren Internet heeft. „Kinderen zijn zo goedgelo vig”, zegt Paloma, moeder van een bijna volwassen dochter. „Ze geven hun naam, adres, telefoonnummer, allerlei ande re gegevens. Heel veel ouders weten soms niet waar hun kinderen op Internet mee be zig zijn.” De scholen zijn weer begon nen en Paloma heeft in een jaarplan samengevat wat de bieb te bieden heeft. Zij nam van de vorige jeugdbibliothe caris Janneke Hilhorst de pro jecten Fantasia en Boekenpret over, maar zij wil met meer specifieke projecten de bieb nog duidelijker op de kaart zetten. „Wij willen laten zien wat wij allemaal te bieden hebben. Dat kan door bezoe ken van schoolklassen, maar eveneens door het betrekken van leerkrachten en ouders bij het belang van lezen. Ik wil schrijvers en tekenaars uitno digen, de kinderjury een extra impuls geven en klassen als team laten meedoen met lees- wedstrijden op Internet.” Scholen die dat willen kunnen een beroep op haar doen voor advies bij de opzet van de eigen schoolmediatheek en andere vormen van automati sering. Paloma zou graag via schoolkranten regelmatig het WADDINXVEEN - Tijdens de Open Monumentendag op 13 september opent ook de Re monstrantse Kerk (Zuidkade 59) haar deuren. Dit oudste monument van Waddinxveen kan dan door iedereen worden bekeken. Tegelijk met deze Open Monumentendag wordt er door de Kerk een Open Po dium georganiseerd, voor ie dereen, jong en oud, die gedu rende tien a vijftien minuten wil musiceren voor het publiek dat de kerk bezoekt. Speelt u piano, gitaar, orgel, of een blaas instrument of wilt u zingen? Opgeven kan bij mevrouw An- nemarie Brinkers, tel.: 0182- 395622 of e-mail: j.brin- kers@l2move.nl. Verdere inlichtingen op de website: www.remonstranten.org/wad- dinxveen. erg goed voor haar plantje: een aantal keer per week komt ze water geven. „Als ze hierv komt, is het eerste wat ze doet naar de plant rennen”, aldus mevrouw van der Laan, haar oma. Venna plantte de zaadjes gelijk uit school in de tuin bij haar opa en oma. Binnen twee weken kwam er al een blaadje uit de grond. „In het begin ging het langzaam”, vertelt me vrouw van der Laan. „Maar op eens schoot hij de grond uit. We waren een weekje op va kantie en hij was gelijk een stuk hoger.” De bloem staat ook gunstig, in de zon. Omdat hij vlak bij de schutting is geplant, heeft meneer van der Laan de onder ste bladeren eraf gehaald. Met een stok wordt de zonnebloem recht gehouden. Dat wordt steeds moeilijken „We kunnen er nu al niet meer bij met alleen GEVONDEN: Waddinxveen: Teef, herder, zwart-bruin (Zui delijke Dwarsweg). Kat, schild pad/ cyper, donker van kleur (Zuidplaslaan). Kat, rood, met veel wit, rode vlekjes op kop en rug, geringde staart, kitten (Gerstakker). Zevenhuizen: Ka ter, rood (Burg Klinkhamer- weg).Voor gratis registratie en informatie over vermiste en ge vonden dieren kunt u bellen 0186-601199. Binnen 24 uur uw melding op internet. Kijk voor recente gegevens op www.dierencentrale.nl. Nadat de aanschaf van de brandspuit een feit was gewor den, was het zaak te zorgen voor een goede brandspuitor ganisatie. Zo hadden in 1857 al le mannen boven de achttien en beneden de zestig jaar, mits geschikt bevonden, de plicht dienst te doen bij het ontstaan van brand en het beproeven van de blusmiddelen. In 1723 verscheen een gedrukt exem plaar van de ’Ordre ende Re glement op ’t Gebruijk van de SlangBrandspuijt’. Dit drukwerk vermeldt dat als ’Oppercom- mandeurs’ werden aangesteld de Schouten en brandmees ters, welke ’sullen over alle het verdere volk Commanderen ie der versien met een stok met het Dorps Wapen beschilderd nevens een sleutel van ’t huijsje daer in de Brandspuijt staet...’ De brandspuitorganisatie be stond verder uit ’vier Brand spuitmeesters en Comman deurs, drie zakkendragers, vier persoenen om op de leere Slang te passen, vier pijple- ijders, acht waterscheppers, zestien pompers, zes slange- houders.vier persoonen om op de maniering te passen en twaalf kring-sluijters. Deze laat- sten moesten het plunderen te gen gaan. In 1723 beschreef men het als volgt: ’...sijn aenge- steld bij de spuijt 12 persoonen of kringsluijters welke voorsien de ladder”, vertelt meneer van der Laan. „Zondag hebben we allemaal planken over de schut ting geplaatst om er beter bij te kunnen.” Volgens hem is de zon nebloem nog niet uitgegroeid. „Hij blijft groeien totdat de bloem helemaal open is en dat is nog niet het geval. Nu maar ho pen dat het niet gaat stormen, dan blijft hij nog wel even staan.” Venna is niet de enige die haar zonnebloem in de zomer zo hoog zag groeien. OokTico (5), één van haar klasgenootjes, heeft een zonnebloem van vier meter vijftien. „Hij heeft hem helemaal zelf verzorgd”, vertelt mevrouw de Boer, zijn oma, waar hij de zaadjes plantte. „El ke dag kwam hij even kijken en water geven.” Van de vijf pitjes die Tico plantte, kwam er één uit. „Hij was er helemaal blij mee. Hij heeft erg zijn best ge daan.” Voor problemen met alcoholge bruik: Anonieme Alcoholisten Werkgroep Gouda, Peperstraat 56, Postbus 30,2800 AA Gouda. Tel.nr. 0182-519712 of 0653875058 (dag en nacht). NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost zondag 9.30 uur ds. J. de Jong 17.00 uur ds.A.W. van der Plas De Hoeksteen, Esdoornlaan zondag 9.30 uur ds. MA vd Berg, Zoetermeer 18.30 uur ds. H. Schipaanboord Bethelkerk, Bilderdijklaan zondag 9.30 uur ds.A.W. van der Plas 17.00 uur ds. L. Schaap, Strijen De Morgenster, Sterrenlaan zondag 9.30 uur ds. H. Schipaan boord 17.00 uur ds. J. de Jong Immanuëlkerkgemeente, Prinses Beatrix! aan Zondag 10.00 uur ds. C. de Jong 'De Rank’, herv. Conf., Coene- coopcollege zondag 10.00 uur ds. L. Romein, Zoetermeer 18.30 uur ds. H. van Oostende, Kapelle Zevenhuizen, leder weekeinde spreekuur volgens afspraak, voor spoedgevallen tel. 0180- 631451 of 06-11163246, voor minder dringende vragen: vra- gen@dierenkliniekzevenhui- zen.nl. ALGEMEEN MAATSCHAPPE LIJK WERK VIERSTROOM Bezoek en postadres: Station straat 12, 2741 HS Waddinx veen. Spreekuur: maandag t/m donderdag van 09.00 tot 10.00 uur. Telefoonnummer: (0182) 623 040. Na 10.00 uur wordt u automatisch doorverbonden metVierstroom Zorglijn centra list die uw boodschap aan neemt. JEUGDGEZONDHEIDSZORG 0-4 Inloopspreekuur Consultatiebu reau, maandag I 1.00 tot 12.30, Stationstraat 12,Waddinxveen. Avondspreekuur Consultatie bureau, 2e en 4e maandag vanaf 17.00 uur www.vierstroom.nl voor meer informatie. VERSLAVINGSZORG DEN-HOLLAND Pamassia, psycho-medisch cen- 42, Waddinxveen, tel. 0182- trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda. Tel.nr. 0182-563500, fax.nr. 0182-563521. Bereikbaar maandag t/m vrijdag 09.00- 17.00 uur. AI-anon/Alateen is een zelfhulp groep voor kinderen, vrienden en familie van alcoholisten.Voor meer informatie: Joke 0182- 612765 of Marieke 0182- 503773. Venna (5) en haar opa, meneer van der Laan, bij haar zonnebloem van vier meter, die zij als zaadje vanuit school meenam. (Foto: Liesbeth van derVis) REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijzin nige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade zondag 31 augustus 10.00 uur dhr. H. vd Kloot-Meijburg, Rot terdam 6131 12. Kleine huisdieren spreekuur voor spoedgevallen ieder weekeinde volgens af spraak. J.C. Baas, Jan Dorrekenskade- Oost 36, Waddinxveen, tel. 0182-632051. Dierenkliniek ’Pieter Bas’, me vrouw WWM. Smits en J.B. Cramer, Prins Bernhardlaan 79, Waddinxveen en Hoge Gouwe 21, Gouda. Voor spoedgevallen ieder weekeinde spreekuur vol gens afspraak, tel. 0182-610462 of 0182-516876. Dierenkliniek Zevenhuizen, drs. M.C. Pilgram, Zuidplasweg la, zr‘ j

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 9