Ruimte voor Feest tijdens open dag bibliotheek Van stekje tot bloeiende /1F woningbouw in het buitengebied ii plant, rollend over de lopende band Slimme fietsster pakt aanrander op Boerderijen bij Ons Verleden Ji Kinder- boekenweek Koffieochtenden Jeugddienst ‘worstelen Sing Inn voor zendings- gezin Den Os Molenviergang in de lampen ZEVENHUIZEN - De molens van de Molenviergang worden 24, 25 en 26 september weer prachtig verlicht, zoals voor gaande jaren. Dit schouwspel trekt elk jaar meer belangstel ling. De molens worden ver licht van circa 19.30 uur tot 22.00 uur. Vrijwilligster Mieke van Dijk in het zonnetje gezet Lezing algemeen maatschappelijk werk Bijeenkomst over postzegels verzamelen met God’ i 1 I I J gS |m 0 O) O Bel voor meer info: 0182 51 33 23 of mail naar: aertsglas@planet.nl O WOENSDAG 24 SEPTEMBER 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 13 hun nieuwste manier van samenwerking te leren kennen. door de computergestuurde camerasorteerder en daarna naar boven, ze staan dan op tussenstand. Leo heeft duidelijk hart voor de zaak. „We hebben twee camerakasten, één voor de planten zonder bloemen en één voor de rijpe planten met bloem.” Voor deze laatste staan ZEVENHUIZEN - Nu bijna zes maanden geleden ver trokken Martijn en Annemie- ke den Os met hun beide kinderen Daan en Ruben vanuit Zevenhuizen naar Su riname. Martijn is in dienst getreden bij de Surinaamse Zendings Vliegdienst, de Suri naamse tak van de MAF. Hun werk daar wordt in finan cieel en geestelijk opzicht ondersteund door een grote groep betrokken mensen in Zevenhuizen, Moerkapelle en wijde omgeving. Op vrij dagavond 26 september vindt in de Hervormde Kerk in Zevenhuizen een Sing Inn plaats ten behoeve van dit zendingsgezin. De avond wordt georganiseerd door het Thuis Front Comité van de familie Den Os. Het be looft een afwisselende avond te worden met zang, samen zang, informatie van MAF Nederland en actuele beel den van de leef- en werksi tuatie van het gezin Den Os. Aan de avond verleent het Rotterdam Celebration Choir haar medewerking. Dit koor is niet onbekend in Zevenhuizen, zo heeft het RCC nog onlangs meege werkt aan een jeugddienst in de Hervormde Kerk. De avond begint om 20.00 uur en is om 21.30 uur afgelo pen. De entree is gratis, wel zal er een collecte worden gehouden waarvan de op brengst uiteraard bestemd is voor de familie Den Os. Na afloop is er gelegenheid met leden van hetTFCden-Os verder te praten onder het genot van een kopje koffie of frisdrank. ZEVENHUIZEN - De Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle opent zaterdag 27 september haar nieuwe thematentoonstel ling ’Het jaar van de boerderij’. Deze tentoonstelling zal geheel in het teken staan van de dit jaar gehouden landelijke aan dacht over onze boerderijen. In de omgeving van Zevenhuizen- Moerkapelle zijn nog bijzonde re exemplaren te bewonderen, vaak nog geheel in functie als medewerker Leo van de Ban zijn beste beentje voor. „Het mooiste is om de planten van klein naar groot te volgen. We lopen dan de fasen door van wat de plant meemaakt.” Leo leidde belangstellenden langs potmachines en rolcontainers. „Hier gaan de planten de kas Door Brigitte Bosman MOERKAPELLE - Vijf grote on dernemingen bij Moerkapelle waren zaterdag omgetoverd tot feestbedrijven. Het ultra moderne project aan de Van Hasseltweg hield Open Dag om omwonenden en belangstellen den de nieuwste manier van sa menwerken te laten zien. Voor de Rozenhof stond direct een enorm springkussen, waar de kinderen zich naar hartelust konden uitleven. Bij gerbera- kwekerij De Zuidplas was het genieten in de draaimolen met een ballon als verrassing. Voor de volwassenen was er binnen van alles te bewonderen. Bij LKP Potplanten zette logistiek WADDINXVEEN - De politie heeft op vrijdag 19 september omstreeks 19.45 uur een 36- jarige Gouwenaar aangehou den op verdenking van bedrei- -j- ging en aanranding van een 17-jarige fietster uit Moerka pelle. De Moerkapelse fietste omstreeks 19.00 uur over het fietspad langs de Rijksweg Al 2 in de richting van haar woon plaats. De verdachte reed op een scooter in tegenoverge- GLASZETTER boerenbedrijf. In de filmzaal is een presentatie van kunstschil der Joh. Chr.Van Zuylen te zien. Deze man heeft in de laatste oorlogsjaren schilderijen ge maakt van boerderijen in Ze venhuizen, Moerkapelle, Moordrecht en andere plaatsen in de omgeving. Dit moest hij doen om zijn ge zin met negen kinderen aan het eten te houden. De betaling van de schilderijen vond plaats in natura, bijvoorbeeld met een zak tarwe of een maand gratis melk en boter. De dia’s geven een beeld van de schilder en zijn gezin en daarna de boerde rijen waarvan op de tentoon stelling in 1977 dia’s zijn ge maakt. Het commentaar wordt gesproken door Joop van Zuy len, de jongste zoon van de schilder. Zaterdag 27 september is de opening om 14.00 uur bij His torisch Centrum ’Ons Verle den’ (Tweemanspolder 15). DEN HAAG/REGIO - Vanaf september 2003 wordt de nieuwe regeling ’ruimte voor ruimte’ voor Zuid-Holland van kracht. De regeling beoogt bij te dragen aan de ver betering van de ruimtelijke kwaliteit van het landelijk ge bied in de provincie Zuid-Holland. „Een prachtig instru ment om de verloedering in het landelijk gebied terug te dringen”, volgens gedeputeerde Ruimtelijke Ordening Asje van Dijk (CDA). Door Brigitte Bosman ZEVENHUIZEN - Het was een drukte van belang zaterdag tijdens de Open Dag in bibliotheek Zevenhuizen. De bi bliotheek vierde die dag haar dertigjarig bestaan. Om 10.00 uur begon Madelon Leewis, voorzitster van het bestuur van de bibliotheek, de officiële opening. „Sinds de verbouwing hebben steeds meer mensen hun weg naar de bibliotheek ge vonden door de nieuwe uitstraling”, vertelde ze trots. Het gebouw heeft in de afgelopen tijd een ware gedaanteverwisse ling ondergaan, met blau we en groene tinten geeft het de bezoekers een gemakkelijk gevoel. De bibliotheek is schoon, fris en vooral: lekker over zichtelijk en verzorgd.Voor alle vrijwilli gers was er een roos. Een vrijwilliger die al twintig jaar in de bieb werkt, werd in het zonnetje gezet. „Mieke van Dijk, die heel af en toe eens naar huis gaat, de bi bliotheek kan niet zonder haar.” Daarna was het woord aan de wethou der de Jong. „Op 15 augustus 1973 werd het startschot gegeven aan de bi bliotheek van Zevenhuizen”, begon hij de planten op speciale schotel tjes, zodat ze niet omvallen. Al draaiend gaan ze door het mo derne apparaat, waar ze auto matisch gesorteerd worden op het aantal zijtakken, de kleur van de bloem en de hoogte van de plant.Vervolgens schuiven ze in verschillende rijen, zodat er vrijwel volledig gelijke planten bij elkaar staan. Een volle rij wordt automatisch doorge transporteerd voor het uitein delijke inhoezen. Het hele be drijf, bestaande uit drie bromeliakwekerijen, draait op vijfentwintig vaste medewer kers en tien uitzendkrachten. „Alles op de hand sorteren is duurder, moeilijker en het tem po ligt aanzienlijk lager”, aldus Leo. „Met generators wordt stroom opgewekt. Het warme (afval)water wordt gebruikt voor de verwarming van de kassen. Maar de samenwerking van de vijf verschillende bedrij ven is pas echt een rendement voor het milieu.” Iedere kweke rij hoort zich te houden aan het gebruik van bepaalde maxi mum hoeveelheden energie, voeding en bestrijdingsmidde len. Met name het energie ge bruik lag in de bromeliakweke- rij erg hoog, maar door de cluster voldoet dit nu ook. Dit cluster wordt gevormd door het Centraal Energiehuis. Dit verdeelt warmte, CO2 en elektriciteit. „Tomaten en ro zen hebben de meeste energie nodig”, verklaarde Hans van den Heuvel, medewerker van Jenbacher voor Hasselt Energy. „Partners die juist de warmte en CO2 kunnen gebruiken werden gevonden en zo ont stond het samenwerkingsver band. Je hoeft dan geen conces sies te doen aan je teelt.” Drie motoren draaien vierentwintig uur per dag, zeven dagen per week. En terwijl menig belang stellende de tomatenkas in dook, amuseerden de kinderen zich buiten in het zonnetje in het Hasselt Energy Theaterhuis met het poppentheaterstuk ’Het Ketelhuis’ en een heerlijke suikerspin. diensten. „In de vergaderingen met bibli- otheekbestuur en gemeente zijn vaak discussies over de financiën”, richtte de Jong zich weer tot het publiek. „In de voor ons liggende jaren zal dit een nog groter item worden." Reden voor de bibliotheekmedewerkers om zich zorgen te maken? Op deze dag niet. Het was feest en dat bleek uit al het enthousiasme waarmee deze dag was opgezet. De Jong feliciteerde het bestuur en alle medewerkers met het bereikte resultaat, waarna het tijd was voor de kinderen en het poppentheater Dubbele Jan de voorstelling De boom in speelde. De poppenkast, in de vorm van een prachtige oude boom, liet overal poppen tevoorschijn komen. In het bos werd een kaartje bezorgd voor het jarige feestvarken. Maar wie was er jarig? Later werd de feestelijke Open Dag ver volgd met papierknippen en knipkunst, ook voor de oudere kinderen. En Mieke van Dijk, die pakte blij verrukt haar prachtige cadeautje uit, een klein exem plaar van een beeld uit de bibliotheek van iemand die verdiept is in een boek, want lezen en boeken is waar de mede werkers én vrijwilligers van de biblio theek het allemaal voor doen. zijn terugblik. „Er waren toen zo’n vier duizend boeken, waarvan dertienhon derd jeugdboeken. Met een startsubsidie van 700,- gulden van de gemeente werd de administratie opgezet. Alle boeken moesten geplastificeerd worden en vele vrijwilligers zetten zich daar maanden voor in. De bibliotheek heeft een turbu lente ontwikkeling meegemaakt. Het werk is enorm geprofes sionaliseerd, maar nog steeds is de bibliotheek zeer afhankelijk van de vrijwilligers.” Intussen zijn er maar liefst 37 vrijwilligers betrokken bij en werkzaam in de bibliotheek. Opnieuw werd Mieke van Dijk naar voren gehaald. De Jong vervolgt zijn betoog: „Klant is koning, is haar motto." Er volgt een lange rij werk zaamheden die Mieke op zich genomen heeft in de afgelopen jaren, tentoonstel lingen, waarnemend bibliotheekhoofd, aanschaf materialen en computers, rond leidingen van scholen, enzovoorts, enzo voorts. „Gekscherend wordt nog wel eens opgemerkt: Er staat nog net geen bed in de bibliotheek.” Met die woorden bedankte de Jong haar voor haar ver stelde richting. Ter hoogte van Waddinxveen passeerden de twee elkaar. De verdachte keerde echter zijn scooter en sprak de Moerkapelse aan. De Moerkapelse stopte omdat zij dacht dat de man haar iets wil de vragen. De verdachte be dreigde het meisje met een steekvoorwerp en betastte haar. De verdachte wilde ver volgens de Moerkapelse mee naar zijn huis krijgen. De MOERKAPELLE - Het bestuur van de NPV-afdeling Zevenhui- zen/Moerkapelle houdt donder dag 9 oktober de jaarlijkse na- jaarslezing. Op deze informatieve avond wordt aandacht besteed aan een activiteit in de directe omgeving, namelijk het algemeen maatschappelijk werk. Mevrouw drs.W.J.M. Huisman en mevrouw J. den Uijl geven aan de hand van dia’s een lezing getiteld ’Alge meen maatschappelijk werk voor iedereen’. De beide spreeksters zijn werkzaam als maatschappe lijk werkster bij ’Vierstroom’. De avond wordt gehouden in de grote zaal van Dorpshuis Op Moer (Raadhuisstraat 40) begint om 20.00 uur. ZEVENHUIZEN - Er is don derdag 9 oktober een koffie ochtend in het Hervormd Cen trum (Dorpstraat 156), waar Annemieke de Haan komt spreken. Het thema is ’Mij is ge geven’. Het doel is elkaar te be moedigen en op te bouwen in het geloof. De ochtend begint om 9.30 uur en duurt tot 11.00 uur. Er is kinderoppas aanwezig. Dit is een initiatief van vrou wen uit verschillende kerken van Oud-Verlaat, Zevenhuizen en Moerkapelle. Voor inlichtin gen, Co Sterkenburg, tel. 010- 2222345 of Corrie Gorissen- Steenwijk, tel. 0180-632555. BOSKOOP - De Boskoopse Postzegelvereniging houdt maan dagavond 6 oktober weer een bijeenkomst. Daan Koelewijn houdt dat een praatje over post zegel verzamelen. Hij doet dit naar aanleiding van gedeelten van verzamelingen die hij toont en waarin de vele mogelijkheden van het verzamelen tot uitdruk king komen. Op de avond is ook, zoals gebruikelijk, een veiling en een verloting. De avond begint om 20.00 uur in ’de Stek’ (Putte- laan 148). De leden van de Bo skoopse Postzegelverenging ko men elke eerste maandag van de maand bijeen om met elkaar over postzegels en het verzame len van postzegels te spreken. Voor meer informatie, Piet de Koning, tel. 0182-615136. ZEVENHUIZEN - In de Her vormde kerk wordt 5 oktober een jeugddienst gehouden. Deze start om 19:00 uur met als the ma ’Worstelen met God’. Dit thema zal worden uitgewerkt door Ds. De Borst uit Zevenhui zen. Hij behandelt naar aanleiding van het schriftgedeelte waarin Ja cob ’worstelt’ met God een aan tal actuele geloofsvragen. De mu zikale medewerking wordt verleend door de jeugddienst- band. regeling een goed voorbeeld van ontwikkelingsplanologie, aangezien het toestaan van nieuwe woningen niet altijd meer is uitgesloten, mits spra ke is van een verbetering van de ruimtelijke kwaliteit. Het Rijk heeft inmiddels kenbaar gemaakt positief te staan ten opzichte van de Ruimte voor Ruimteregeling. Gedeputeerde Van Dijk zal er op toezien dat de regeling zorgvuldig wordt uitgevoerd en dat de regeling op basis van de eerste ervarin gen eventueel kan worden aangescherpt. „Wij zullen de uitvoering goed in de gaten houden en indien nodig bijtijds zorgen voor aan passing. Het gaat er om dat wij een goed lopende regeling krijgen die er echt toe bij draagt dat er een meer open landschap wordt gereali seerd”, aldus Van Dijk. Het ontwerp van deze regeling heeft van 3 maart tot en met 3 I maart 2003 ter inzage gele gen. Dit heeft geleid tot ruim 60 meningen en reacties. In het merendeel van de ziens wijzen en reacties wordt de doelstelling van de ’ruimte voor ruimte’ regeling onder schreven. Provinciale Staten hebben op 17 september met de nieuwe regeling ingestemd. in”, legde hij uit. „Van de auto matische baan komen ze op een automatische wagen. Aan één zijde van de kas is de in voer, aan de andere zijde ko men ze er uiteindelijk weer uit.” Die hele rondgang duurt zo’n twaalf tot veertien weken. Vervolgens gaan de bromelia’s De regeling ’ruimte voor ruim te’ gaat uit van sloop van voormalige agrarische of niet- agrarische bedrijfsgebouwen die niet in het landschap pas sen. Ook verspreid glas buiten de duurzame concentratiege bieden voor glastuinbouw val len onder de regeling.Als com pensatie voor de sloop mogen op passende locaties één tot drie woningen worden ge bouwd. In de regeling staat be schreven in welke situaties en onder welke randvoorwaar den de provincie hieraan me dewerking verleent. De nieuwe regeling biedt naar de mening van Van Dijk een stimulans om kwaliteitsverbe tering in het landelijk gebied te realiseren. „Wij moedigen de sloop van overtollige en niet passende bebouwing aan. Dit leidt tot afname van de bebou wing in het buitengebied van bijvoorbeeld de Duin- en Bol lenstreek of het Groene Hart. Daardoor wordt voorkomen dat het landelijk gebied verloe derd door voormalige agrari sche bedrijfsgebouwen die in verval zijn geraakt. Ook voorkomen we hiermee dat er in het gebied bedrijven worden gevestigd die hier niet passen.” Gedeputeerde Staten vinden de ’ruimte voor ruimte’ ZEVENHUIZEN - De kinder boekenweek, met als motto: ’Diep in het bos, van Ko de Bos wachter tot Roodkapje en Robin Hoed, wordt ook in de biblio theek in Zevenhuizen gevierd. Zo is er in de hele week, van I tot en met 11 oktober, een ten toonstelling van de bekroonde boeken en kunnen kinderen tij dens openingstijden kleurplaten kleuren en een quiz maken.Voor ieder kind is er zolang de voor raad strekt een leuke boekenleg ger. Op donderdag 2 oktober komt de schrijfster Brigitte Bos man in de bibliotheek. De groe pen vijf van verschillende basis scholen hebben een ontmoeting met haar.Woensdagmiddag 8 ok tober is er van 14.00 tot 16.00 uur een feestmiddag in de biblio theek. Het spel ’Dwalen door het Wilde Woeste Woud' wordt gespeeld. Het is een speurtocht over vijf verschillende woudpa- den, waarbij per pad vier op drachten moeten worden opge lost. De feestmiddag is bedoeld voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar en de toegang is gratis. De Open Dag van vijf grote ondernemingen bij Moerkapelle afgelopen zaterdag gaf mensen de kans de bedrijven en (Foto: Liesbeth van der Vis) Het dertigjarig bestaan van de bibliotheek in Zevenhuizen werd gevierd met een Open Dag. Het was afgelopen zaterdag een feest van tekenen, papierknippen en knutselen. (Foto: Liesbeth van der Vis) Moerkapelse zei dit eerst aan haar ouders te willen vragen en wist de verdachte zover te krijgen dat hij meeging naar haar woning. Terwijl de ver dachte op de hoek van een straat wachtte belde de Moer kapelse naar de politie. Deze wist de verdachte ter plaatse aan te houden. De verdachte wordt vandaag, maandag 22 september, voorgeleid aan de Officier van Justitie. T L -

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 13