Inwoners Hollands Midden voelen zich Discussie over waterbeheer Plantencentrum Sonneveld open veiliger II |g Moerkapelse jeugdbrandweer achtste van Nederland Informatiebijeenkomst whiplashpatiënten SB «g zwemmen activiteiten Voorlichtings avond trauma Tentoonstelling in Ons Verleden Wereldwinkel op AH-plein blijkt succesvol ZEVENHUIZEN - Eén jaar geleden verhuisde Wereld winkel Zevenhuizen-Moer- kapelle naar de standplaats voor Albert Heijn. Sinds dien is de omzet sterk ge groeid, met name wat de cadeauartikelen betreft. Dat is dus een verheugend re sultaat, niet alleen voor de winkel zelf, maar ook voor de producenten in de ont wikkelingslanden. Schilderijen van Van Zuylen gezocht Internet voor beginners en gevolgen voor de jeugd ZEVENHUIZEN/ MOERKA PELLE - Voor de jongeren in Zevenhuizen- Moerkapelle is er in de herfstvakantie genoeg te doen. De Stichting Jeugd en der springen dan je stok lang is, Jongerenwerk Midden-Holland is zijn advies.” JE JA In de woonbuurt Cijfers Bel voor meer info: 0182 51 33 23 of mail naar: aertsglas@planet.nl ItiwaïlioiWBB tv I PAGINA 23 WOENSDAG 8 OKTOBER 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Het juniorenteam van de jeugdbrandweer Moerkapelle. (Foto: Liesbeth van der Vis) Steeds frequenter treden s NatUriStlSCh (KS) Cees Sonneveld in zijn nieuwe plantencentrum aan de Zijde. (Foto: Lex Fioole) D vestigd op het terrein van het onlangs gestopte Tuincentrum Van Ofwegen. Waddinxvener Cees Sonneveld MOERKAPELLE - De junioren van de Jeugdbrandweer Moerkapelle zijn afgelo pen zaterdag achtste geworden bij de landskampioenschappen. Na twee selec tiewedstrijden, mocht een team van zes kinderen meedoen aan de kampioen schappen in Vlissingen. Om acht uur zaterdagochtend vertrok de hele stoet van deelnemers, leiders en supporters met de brandweerbus en een aantal auto’s richting Vlissingen. Het Moerkapelse team speelde om half twaalf. Bij een wedstrijd voor de brand- Met de aanstaande feestda gen in het vooruitzicht heeft Wereldwinkel Z-M nu al een groot assortiment aan cadeauartikelen.Voor kinderen is er allerlei hou ten speelgoed in vrolijke kleuren: puzzels, een blok- kenwagen, een trein, e.d. Ook zijn er diverse muziek instrumenten als fluiten, trommels en tamboerijnen. Voor volwassenen zijn er manden in allerlei soorten en maten, waarmee leuke geschenkpakketjes te ma ken zijn. Mooie cadeaus zijn ook de decoratieve beel den, zoals de ’’vrienden kring” en ’’moeder met kind".Verder zijn er fraaie potten en serviezen, sie raden, sjaals en nog veel meer. Ook kerstpakketten kun-1 nen bij ons besteld wor den, of ,als u dit liever heeft, kunt u zelf artikelen uitzoeken om uw eigen kerstpakket samen te stel len. Wij maken er graag voor u een feestelijk geheel van. De winkelwagen staat elke vrijdag en zaterdag op het AH plein en is geopend van 10.00 - 16.00 uur. WADDINXVEEN/ BOSKOOP - Sonneveld senior staat glun derend naar de voortschrijden de werkzaamheden te kijken in Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voorWaddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Cl 000 Passage 208, Waddinxveen. Albert Einsteinweg 25B (0172) 42 48 41 Nieuw in Alphen a/d Rijn GRATIS BEZORGING in de regio Fleury Stichting, tel. 0182- 563700. I I ZEVENHUIZEN - Voor een dvd-presentatie van de schilder Van Zuylen in het museum aan deTweemans- polder, is men op zoek naar schilderijen die niet in 1977 op de tentoonstelling van Van Zuylen hebben gehan gen in het Dorpshuis. Van deze schilderijen wil men graag dia’s maken voor de presentatie. Als dank wor den deze schilderijen door Joop van Zuylen schoonge maakt. Schilderijen waarvan men nog geen dia heeft, zijn jachthaven Rottemeer, Ze venhuizen 1945-50’,’Sluis aan de Hennipsloot, Zeven huizen 1945-50’, ’Lange Zij de, Zevenhuizen 1945-50’, ’Noordelijke Dwarsweg bij de brug, 1945-50’,’Hoge End, Noordkant van Zeven huizen, 1945-50’,’Smederij van Heij, Zevenhuizen 1935-40’, Oude Zwembad, Zevenhuizen 1935-40’ en 'Hennipsloot richting Dorp met Korte Zijde en kerk, 1935-40’. Iedereen die in het bezit is van één van de ze schilderijen, wordt ver zocht contact op te nemen met Arie Dekker, tel. 0180- 631895. weer wordt een brand gesimuleerd met borden en lichten. De juniorbrandweer- lieden moeten dan een verkenning uit voeren en bepalen hoe de brand moet worden aangepakt. Er wordt dan gekeken naar hoe ze het tactisch doen, maar ook in hoeveel tijd. A;s extraatje moesten ze dit keer met hun spullen de sloot over. Ze waren pas klaar als alle spullen weer terug aan de kant waren.Tot de prijsuit reiking, die om 18.00 uur plaatsvond, konden de jeugdleden genieten in het zwembad. ZEVENHUIZEN - Voor ie dereen die nog niet bekend is met internet, maar er wel meer van zou willen weten organiseert de bibliotheek Zevenhuizen dit najaar een introductiecursus internet voor beginners. De cursus bestaat uit twee dagdelen, woensdagochtend 5 no vember is de introductie en woensdagochtend 12 no vember het tweede deel: zoeken op het web. Beide bijeenkomsten zijn van 10.00-12.00 uur. Door na een stukje theorie vooral praktisch aan de slag te gaan, kunnen de deelne mers al snel een begin ma ken met het zelfstandig zoeken op het wereldwijde web. Enige ervaring met het gebruik van de muis is ge wenst. De kosten voor deze cur sus bedragen 10,00 euro. Belangstellenden kunnen zich aanmelden in de biblio theekvoor meer informa tie, Gillian de Koning, tel: 0180-638388 of obz@tisca- li.nl. laat de verandering zien die in korte tijd zijn doorgevoerd. Hij vertelt: „De gemeente heeft ons verzocht voldoende par keerplaatsen op eigen terrein te maken. Daarom hebben we het een en ander veranderd. Achter is een terrein beschik baar voor ruim veertig auto’s en daar is ook de ingang en uit gang van het plantencentrum. Wanneer dit terrein vol is kan men op het voorterrein te recht. Direct na de ingang komt men bij de planten die geschikt zijn voor tuin en balkon. Omdat er vraag naar is hebben we ook een klein gedeelte uitbesteed aan iemand die de afdeling dier voeders en dierproducten voor zijn rekening neemt. Mensen kunnen dan makkelijk grote zakken kattengrit of voer mee nemen. De hoofdzaak van alles blijft natuurlijk kamerplanten en snijbloemen. Deze zullen in ruime sortering worden aange boden. Hiervoor hebben we de dichte kas vergroot.Tevens vin den de klanten hier direct aan verwante producten zoals een heb meegekregen dat je als on dernemer maar zo gewoon mogelijk moet doen. Niet ver- Jv GLKSai ILH de nieuwe zaak van zijn zoon Cees. Op donderdag 9 oktober gaat Plantencentrum Sonneveld aan de Zijde open. Het is ge- Inwoners van Hollands Midden zijn ten opzichte van 2001 in 2003 minder vaak slachtoffer geworden van fietsdiefstal (van iedere 100 fietsen worden er bijna 5 gestolen), (poging tot) woninginbraak (3,9 procent) en bedreiging met geweld (5,7 procent). Het landelijk beeld is hetzelfde, met uitzondering van het slachtofferschap va’n be dreiging met geweld, dat is toe genomen van 5,6 procent in 2001 tot 5,9 procent in 2003. De investering op de aanpak van woninginbraken in de regio (speciale teams, standaardaf handeling, Keurmerk Veilig Wo nen, toepassing van nieuwe technieken zoals DNA etc.) blijkt te leiden tot een afname in het slachtofferschap ervan. Geweld is en blijft een speer punt in het beleid van Politie Hollands Midden met als doel het slachtofferschap terug te dringen. Bij de aanpak van ge- ruime sortering potterie, be- mestings- en bestrijdingsmidde len, grond. Tijdens de kertsttijd natuurlijk volop kerstbomen maar ook kan men nu al komen voor bloembollen. De planttijd hiervoor is aangebroken. Een klein uitstapje van het concept permitteren we onszelf door ook wat sfeerproducten te ver kopen zoals windlichten en an dere decoraties.” Het is inmiddels Sonnevelds vierde planten en bloemenzaak. Als zestien-jarige jongen hielp hij zijn vader, die naast een siga renwinkel ook bloemen en planten ging verkopen. Vader zegt trots te zijn op zijn zoon die zijn handelsgenen heeft meegekregen. Cees vertelt dat er wel verschil zit in het onder nemersschap van hem en zijn vader. „Mijn vader was een man die graag achter de toonbank stond en met de klanten bezig was. Dat doe ik ook wel graag maar ik voel me toch meer thuis als manager van een aan tal zaken zoals ik ze nu heb. Wel ben ik blij dat ik van mijn vader Hierbij kunnen beschadigingen optreden in de spieren, banden en gewrichten in de nekstreek en in het gebied van de hersen stam, ruggenmerg en hersenze- nuwen. De klachten, zoals hoofdpijn, misselijkheid, ver moeidheid, duizeligheid, geheu gen- en concentratiestoornis- GOUDA - De Whiplash Stich ting Nederland organiseert woensdag 15 oktober twee in formatiebijeenkomsten voor whiplashpatiënten. Als gevolg van de WAO-plannen van rege ring Balkenende II dreigen veel whiplashpatiënten hun WAO- uitkereing te verliezen. Boven dien zijn de subsidies voor rug- en traumabehandeling begin dit jaar ingetrokken, terwijl het ka binet besloten heeft het Per soonsgebonden Reïntegratie Budget niet landelijk in te voe ren. De Whiplash Stichting heeft een brievenactie opgezet, waarbij de leden zijn gevraagd cliënten, hulpverleners en an dere belangstellenden. De loca tie is ’t Brandpunt (Turfmarkt 58, Gouda). De bijeenkomst duurt van 20.00 uur tot 22.00 uur en is gratis. Voor meer in de regering en de kamerfrac ties aan te schrijven over de ge volgen van de WAO-plannen voor hun persoonlijke situatie. Voor meer informatie hierover, 030-6565000 (van 10.00-12.30 uur en van 13.00-14.30 uur). Jaarlijks worden tussen 15.000 en 30.000 mensen het slacht offer van een whiplashongeval. De gevolgen van een whiplash kunnen zeer verstrekkend zijn. Het whiplashletsel kan ont staan wanneer het hoofd hefti ge slingerbewegingen maakt ten opzichte van de romp, meestal als gevolg van een ver keersongeval. tegen verzilting. waterbeheer ingrijpende, Herfst- De Politiemonitor is een groot scheeps tweejaarlijks onder zoek onder de bevolking, dat sinds 1993 nu voor de zesde keer is uitgevoerd, in opdracht van de minister van BZK. Het geeft onder meer een beeld van onveiligheidsgevoelens, leefbaarheid, slachtofferschap en het oordeel over de politie. De Politiemonitor Bevolking is een van de grootste enquête- onderzoeken die in Nederland en Europa op dit gebied wor den gehouden, zowel qua vra genlijst als qua aantal geënquê teerden. Bij deze meting zijn in Hollands Midden 4.035 wille keurig geselecteerde inwoners van 15 jaar en ouder onder vraagd. Van de vier buurtproblemen verkeersoverlast, verloedering, dreiging en vermogensdelicten komen verkeersoverlast (met name te hard rijden) en verloe dering (met name hondenpoep op straat) in 2003 het meest voor; dreiging komt het minst voor. De buurtproblemen ver mogensdelicten en verkeers overlast dalen ten opzichte van 2001, terwijl verloedering en dreiging stabiel zijn gebleven. Bij het thema slachtofferschap worden geïnterviewden ge vraagd of zij slachtoffer zijn ge weest van onder meer autocri minaliteit, fietsdiefstal, (poging tot) woninginbraak en geweld. Autocriminaliteit scoort daar bij het hoogst: 36,2 procent geeft aan daar slachtoffer van te zijn geweest. In tegenstelling tot de ontwikkeling in Neder land, neemt het slachtoffer schap van autocriminaliteit in Hollands Midden toe. REGIO - Inwoners van deze regio voelen zich sinds 1999 iets veiliger dan de jaren daarvoor. Het percentage dat zich wel eens onveilig voelt is in 2003 fors afgenomen met 5,5 procent en bedraagt nu 27,9 procent. Hollands Mid den sluit aan bij de landelijke trend van dalende onveilig heidsgevoelens. Dit blijkt uit de Politiemonitor. De korps leiding van Politie Hollands Midden is verheugd over deze uitslag. winters extreem hoge waters tanden op waartegen de dijken maar nauwelijks bestand zijn. Afgelopen zomer was droger ZEVENHUIZEN - Elke zater- dan ooit tevoren en ook daarin dag van 16.15 tot schuilen gevaren voor de veen kades. Nieuwe vraagstukken dienen zich aan: bij hoge water stand de behoefte aan over loop en opslag van rivierwater, bij grote droogte de behoefte website van aan zoet water en de noodzaak www.nfn.nl/npn. van verweer Kortom, het vraagt om een nieuwe aan pak. dag van 16.15 tot 17.45 uur wordt er naturistisch gezwom men in het zwembad De Koornmolen. Iedereen kan vrijblijvend langskomen.Meer informatie is te vinden op de website van de NPN, GOUDA - De RIAGG Midden- Holland en de Robert-Fleury Stichting organiseren in samen werking met een aantal andere organisaties een voorlichtings avond over ’Trauma en de ge volgen’ op dinsdagavond 21 ok tober. Proffessor Bas Schreuder, hoogleraar bij de Katholieke Universiteit Nijme gen en hetAMC in Amsterdam, gespecialiseerd in traumaver werking houdt een inleiding over oorzaken, symptomen, ge volgen en behandeling van een trauma. Daarna vertelt een er varingsdeskundige haar erva ringen met traumaverwerking. Na de pauze is er ruimte voor het stellen van vragen en dis cussie. De voorlichtingsavond is Hollandsche IJssel, waar onder toegankelijk voor familieleden, meer bij Moordrecht een ’diep te’ van 6 meter wordt bereikt. We zijn er niet voor niets van jongsaf mee vertrouwd ge maakt dat beheersing van de waterstand voor Nederland de grootst mogelijke prioriteit formatie, Ans van Vliet, Robert- heeft. Er is echter meer aan de hand. De gemiddelde temperatuur stijgt, evenals de zeespiegel. I.S.M. jeugdgroep Zévenhuizen- een kegelwedstrijd, een zaalvoetbal- toernooi en een playstation- wedstrijd. Het zaalvoetbaltoernooi vindt plaats op maandag 13 oktober in het dorpshuis Swanla van 10.00 tot 15.00 uur. De kosten om deel te nemen zijn 5,- euro per team. Een team bestaat uit en één keeper. Iedereen tussen de tien en veertien jaar kan zich opgeven bij Mainstreet of tel. 06- 12839280. Verder is er op maandag 13 ok tober tijd om te kegelen en te playstationen. Dit laatste wordt gedaan op een groot scherm van twee bij twee meter. Deze activiteiten vinden plaats in Dorpshuis Op Moer, van 19.00 tot 22.00 uur. Deelname is gra tis, voor iedereen van tien tot en met zestien jaar. Voor meer informatie, 06-12839280. BOSKOOP/REGIO - De WD organiseert een informatieve discussieavond over waterbe heer op woensdag 15 oktober in het Plantariumgebouw op het ITC-terrein, aanvang 20.00 uur. Sprekers die avond zijn Le- nie Dwarshuis (WD), gedepu teerde in de provincie Zuid- Holland. Cees Kroes, dijkgraaf van het waterschap Wilck en Wiericke, Piet Trimp, oud-wet- houder van Boskoop en voor zitter van een aantal belangen verenigingen op het gebied van de sierteelt. Discussieleider is Toetie Vorenkamp-van deWes- teringh, voorzitter van de WD Kamercentrale Zuid-Holland- Noord. De discussie over waterbeheer spitst zich toe op het Zuid- Hollands vierstromenland (Rijn, Gouwe, IJssel en Lek). Ons land ligt voor ongeveer een derde deel beneden gemid deld zeeniveau. De laagstgele- gen omgeving is tussen Gouda en Rotterdam, westelijk van de De Junioren Jeugdbrandweer is voor kin deren van elf tot zestien jaar. Bij de kampioenschappen deden twee nieuwe leden van de Brandweer Moerka pelle mee. Een team bestaat uit een be velvoerder, een aanvalsploeg, een water- ploeg en een pompbediende.Voor de Moerkapelse brandweer waren dit Rina den Hollander (bevelvoerder), Jochem Klomp en Harmen Bregman (aanvals ploeg), Benjamin Flier en Maarten Paul (waterploeg) en Nico Karens (pompbe diende). weid wordt ingezet op verschil lende zaken: toepassing van het geweldsprotocol, vaste opvol- gingsafspraken in de keten en meer aanhoudingen. Politie Hollands Midden streeft samen met haar partners een daling van het aantal geweldsinciden ten na. In 2003 heeft 34,1 procent van de inwoners wel eens contact in welke vorm dan ook gehad met de politie, in 2001 was dat 35,5 procent. Het landelijk per centage in 2003 ligt op 35 pro cent (2001: 36,1 procent). In 2003 is 62,2 procent tevreden over het laatste contact met de politie in tegenstelling tot 66 procent in 2001; dit betreft vooral het laatste contact bij melding en aangifte. Die ont wikkeling in de regio komt overeen met de landelijke ont wikkeling. Om de klanttevre denheid nog beter te monito ren zal Politie Hollands Midden nog meer aandacht schenken aan klanttevredenheidsonder- zoeken als de kwaliteitsther mometer Teleservice en de Thermometer Kwaliteitszorg die momenteel ontwikkeld wordt. Plantencentrum Sonneveld gaat Moerkapelle organiseert op 9 oktober om 8.30 uur open. De openingstijd zijn tot 18.00, op vrijdag koopavond en op zaterdag van 8.30 tot 17.00 uur. Zondags gesloten. Op de vraag of Cees nog een ope- ningsaanbieding heeft zegt hij geheimzinnig: „Wat dat zal zijn moeten de mensen zelf maar komen kijken. Men komt niet vijf verspellers voor niets, dat kan ik wel ver klappen.” Bij dit thema wordt gevraagd naar beschikbaarheid, zicht baarheid, optreden en functio neren van de politie. De be schikbaarheid is in 2003 stabiel gebleven ten opzichte van 2001, de zichtbaarheid is licht gedaald. Daarmee sluiten we aan bij het landelijke beeld. De tevredenheid voor het op treden van de politie in Hol lands Midden in 2003 is stabiel ten opzichte van 2001 en blijft daarmee iets achter bij het lan delijk gemiddelde. De tevre denheid over het functioneren van de politie in Hollands Mid den is in 2003 gedaald ten op zichte van 2001. Dat is overi gens ook de landelijke trend. Over de zichtbaarheid en be schikbaarheid meldt de korps leiding dat de absolute beschik baarheid is gestegen: het aantal fte’s is toegenomen, dus er is meer blauw op straat. Nu gaat het er voooral om de verwach tingen van het publiek zorgvul dig te reguleren: wat doet de politie wel, wat doet ze niet, hoe handelen ze meldingen en zovoort af, zodat de voorspel baarheid van het optreden gro ter wordt. sen kunnen zeer hevig zijn. De informatiebijeenkomsten vinden plaats van 10.00 tot I 1.00 uur en van I 1.00 tot 12.00 uur in het Groene Hart Ziekenhuis, Jozeflocatie, ingang Jan van Beaumontstraat in Gouda. De toegang is gratis. ZEVENHUIZEN - Historisch Centrum Ons Verleden is dins dag 14 oktober weer open voor het publiek. Deze dinsdag avond zal wederom in het te ken staan van het Jaar van de Boerderij.Tevens is er dan in de filmzaal een diacauserie van de schilderijen van de heer van Zuylen, die in de laatste oor logsjaren in de regio schilderde tegen een natuurlijke vergoe ding, zoals een boerenkaas, een maand gratis melk en boter, dit om zijn gezin met negen kinde ren in het leven te kunnen hou den. Commentaar wordt gele verd door de jongste zoon van deze heer van Zuylen, Joop van Zuylen. Voorts is deze avond voor de laatste maal de molen fototentoonstelling te bewon deren inzake de industriemo- lens van en rond Amsterdam. Het museum is deze avond ge opend van 19.00 uur tot circa 21.00 uur. Er wordt al hard ge werkt aan de komende ten toonstelling, die gaat over de molens van de Schermer te Noord Holland. Deze polder is ooit eens drooggemaakt met meer dan vijftig molens, welke op een zeer ingenieuze manier was uitgedacht, door oonder andere Ingenieur Leeghwater. Voor meer informatie, jomo- len@cistron.nl of 06- 53385372. -

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 23