Potten en bakken vol kleur Bessen in overvloed Lekker tuinieren in de herfst TUINAANLEG TUINONDERHOUD UITVERKOOP 0 Waardebon*** SI I F/A7/^ F/A7/FU Herfstkleuren en herfstbloeiers ’IS n ft o voor alles Tuinonderhoud Ontwerp HERFSTTOPPER 1TUII INI Fouragehandel G.J. Houtman b.v. Tuinaanleg Eén adres Ooi' in de Advies aagt Al vanaf 75.00 exclusief 19% BTW Tuinliefhebbers genieten intens van de herfst. Geen ander seizoen heeft zoveel kracht in zich. Alles rijpt, de natuur is nu het meest succesvol. De GEPRIJSD efco/ --- ZONWERING tel. (0172) 23 18 90 internet: www.4SUN.nl >- Herfstklusjes in de tuin Deze winter kleur in je tuin! Gazons De Tuin van het Jaar Meertouw op> www.tuinweb.nl gulle gaven van de herfst dragen de zaden voor de volgende generatie al in zich. Dagen en nachten zijn even lang, geuren en kleuren sterker dan ooit. Tijd om na te denken, tijd om te oogsten, tijd om gelukkig te zijn en de creativiteit die er is ongeremd de vrije teugel te laten. Duitslandlaan 6, ITC Terrein 2391 PZ Hazerswoude-Dorp Ook voor hoveniers, tuincentra en particulieren Bladblazers elektrisch en op benzine fax (0172) 23 18 99 e-mail: info@4SUN.nl Uw toeleveringsbedrijf voor tuin- en boomkwekerij artikelen is nog steeds... MEER DAN 70 JAAR SPECIALIST IN TUIN BENODIGD HEDEN A. de Jong Middelburgseweg 7 2741 LB Waddinxveen Telefoon (0182) 39 51 54 (06) 504 612 32 Halve Raak 99 2771 AC Boskoop Tel. (0172) 21 56 40 Fax (0172) 21 70 14 www.gjhoutman.nl e-mail info@gjhoutman.nl Geldig t/m 20-12-03. Niet geldig samen met andere acties. S Zolang de voorraad I strekt. I HOVENIERSBEDRIJF MIDDELBURG Tel. (0182) 61 21 66 Park- en tuinmachines De Wit Westzijdeweg 25 Hazerswoude (0172) 58 98 23 Esveldt tuincreatie Italiëlaan 10 I.T.C. terrein 2391 PT Hazerswoude Tel. (0172) 23 04 45 info@meha.nl www.meha.nl Tegen inlevering van deze bon krijgt u 20% korting op de gehele collectie sierbestrating van onze voorraad!! MARCHANT B.V. Specialist in binnen- en buitenzonwering, (beveiIigings-) rolluiken en horsystemen Reparatie en Onderhoud Een tuin zonder zorgen die gezien mag worden het heie jaar... iets voor u? VAN VLIET 'meden] st ;t r en TUINHOUT MARCHANT RV. SCHERP sinds 2866 Denk ook aan de winterbloeiende struik- kamperfoelies (Lonicera x purpusii’Wm- ter Beauty') met zoetgeurende witte bloemen die maandenlang blijven ver schijnen. Fantastische planten! En Ma- honia steekt in de winter zijn gele bloe men fier boven het stekelige blad uit. De echte winterbloeiende vaste planten zijn natuurlijk de kerstroos (Helleborus) en de winterakoniet (Eranthis hyemalis). Gele kornoelje (Cornus mas) bloeit in februa ri. Dan kan ook de zachtpaarse Rhodo dendron x praecox al bloeien. Als de sneeuwklokjes (Galanthus) en vroege irissen (Iris reticulata) gaan bloeien, is de winter al weer bijna voorbij. vrij blijven), doe er verse potgrond in en vul ze met kleine groenblijvers eh win- terbloeiers. U kunt er natuurlijk eerst ook nog herfstbloeiers in zetten (chrysanten, hebe, lage asters enz.), maar kijk ook vast vooruit: winterbloeiende héide zorgt de hele winter voor kleur, Pernettya idem dito, sierkool (Brassica oleracea) is in al lerlei kleuren toepasbaar, winterviolen (ijsviolen) zijn er volop. Zet er groenblij- vende planten met extra kleur tussen: Skimmia bijv, met zijn rode bessen of bloemknoppen. Vergeet ook al die klei ne coniferen niet die zich gemakkelijk laten inpassen en voor een wat hogere structuur in de bakken zorgen. Ga lekker grasduinen in het tuincentrum en zoek een heel kleurenfeest bij elkaar. Vroeg in de herfst - Groenblijvende planten inplanten, - Ranken van klim- en leiplanten vastmaken. - Gevoelige kuipplanten voor de eerste nachtvorsten naar de overwinteringsplek overbrengen. - Vroeg bloeiende vaste planten delen. - Laatste snoeibeurt voor de hagen. Midden in de herfst - Voorjaarsbloeiende bol- en knolgewassen planten. - Organische mest tussen de heesters strooien. - De laatste maaibeurt voor het gazon (maai op 3 a 4 cm). - Dahlia's en andere zomerbloeiende bol- en knolgewassen rooien en vorstvrij bewaren. - Blad van het gazon harken en uit de vijver halen. Laat in de herfst (maar vóór de eerste vorstperiode) - Potgrond tussen de vaste planten aanbrengen. - Nieuwe rozen planten (oculatie 5 cm onder de grond). - Oudere rozen aanheuvelen (grond tegen de voet aanbrengen). - Bomen en heesters planten. - Bolgewassen kunnen ook nu de grond nog in. Gras is weer in opkomst. Een goed ge maakt gazon is een rustgevend, bindend element in een tuin. Ook in kleine tui nen kan dat heel goed. U heeft in de praktijk de keuze uit fijn siergazon of sterk speelgazon, waar bijvoorbeeld kinderen lekker op kunnen ravotten. Als u het gazon uit zoden laat maken, is de grasmat al na een week of zes goed bruikbaar. Maar realiseer u wel dat een grasveld een tapijt levende planten js dat verzorging vraagt. Als het groeit, moet het zeker eenmaal per week wor den gemaaid, het gras heeft voeding nodig, onkruid moet worden verwijderd en u zult soms moeten sproeien. Maar ■als u uw gazon vakkundig door een hovenier laat aanleggen, weet u één ding zeker: de basis is perfect en ge zond! Bent u in bezit van een prachtige tuin die door een professionele hovenier is aangelegd en bent u daar dik te vreden over? Dan had .dit jaór de winnaar van 'De Tuin van het Jaar' kunnen zijn... Eind september wordt de echte winnaar bekend gemaakt. Kwalificaties als 'uitdagend', 'origi neel', 'perfecte beplanting', 'bijzonde re materiaaltoepassing' en 'harmo nieus' zullen dan niet van de lucht zijn. Bovendien wordt er tevens een persprijs door een jury van prominen te groenjournalisten toegekend. Ook uw hovenier kan voor toekomstige deelname informeren bij het Hove niers Informatiecentrum in Bunnik. Een ding: de beplanting moet wel vol groeid zijn. Prijswinnende tuinen van de afgelopen jaren kunt u bekijken op www.hoveniersinfo.nl. De planten kunnen nu wintermooi wor den gemaakt. Verzamel mooie bfaderen, wortels, zaden en vruchten voor decora tie. Hark het blad regelmatig van het gras, anders verstikt dat. Het is nu ook de tijd om zaad te zaaien dat een kou- deperiode moet ondergaan om te kun nen kiemen. Plant voorjaarsbloeiende bollen, grote en kleine fruitsoorten, hees ters en bomen met kale wortels.Tuinplan ten die in pot zijn gekweekt kunt u altijd planten, behalve als het vriest of als het erg nat is. Snoei zonodig bomen en strui ken in vorm. Planten die in het vroege voorjaar bloeien nu niet snoeien, anders neemt u de bloemknoppen ook weg. Haal het afstervende loof bij vaste plan ten weg als dat groenblijvers ernaast dreigt te verstikken. Laat het anders tot het voorjaar zitten. Ga door met gras- maaien zolang het gras nog groeit. U kunt ze nu in de tuin zetten en direct uw hart ophalen aan hun rijke verschei denheid: bloeiende herfstasters, herfsta- nemonen, de prachtige zilverkaarsen (Cimicifuga) en tal van andere herfst bloeiers. Ook allerlei soorten siergrassen die langzaam de kleur van het zonlicht aannemen voor ze de winterrust ingaan. Maar eerst moet de dauw op de blade ren schitteren en moeten storm en nevel woest en verstild iedere dag voor een andere sfeer zorgen. De Amerikaanse sering (Ceanothus) bloeit zich nog hele maal blauw. Ook de Hibiscus bloeit door tót de eerste nachtvorsten het te ijzig maken. Plant ze in het begin van de herfst, als de grond nog redelijk warm is en ze hun volle glorie nog moeten waar maken. Ze zullen bloeien terwijl veel andere planten bezig zijn hun blad op het mooist te kleuren en veel wat groen was ineens geel, rood, paars of andere warme tinten vertoont. En dan die geur in de herfsttuin! 5.000 verschillende artikelen uit voorraad leverbaar. Steeds het nieuwste en het beste. Scherpe prijzen. Snelle en punctuele levering. DE BAS doe-het-zelf Jan Dorrekenskade 71 Waddinxveen Tel. (0182) 63 40 66 mobiel: (06) 22 91 07 02 Nicolaas Beetslaan 54 2741 ZV Waddinxveen e-mail-info@esveldt-tuincreatie.nl HARDHOUTEN SCHERMEN Aanbieding: Nu met 15% korting! Geldt alleen voor onze voorraad schermen. Onderweg 12 - 2742 LA Waddinxveen Telefoon: 0182 - 631 550 Fax: 0182 -610 948 Mobiel: 0651 - 263 726 1 vng aZ De winter hoeft niet saai te zijn in de tuin. Er zijn meer planten die 's winters bloeien dan de meeste mensen denken. Winterheide (Erica carnea) bloeit in al lerlei vormen van december tot maart, iedereen kent de toverhazelaar (Hama- melis) die niet alleen geel, maar ook oranje of rood kan bloeien (vraag naar de verschillende soorten), de winterjas mijn (Jasminum nudiflorum) is minstens zo bekend. De roze bloeiende sneeuw bal (Viburnum x bodnantense 'Dawn') kan van herfst tot lente bloeien. Dat geldt ook voor andere sneeuwballen als Vibur num tinusdie witte bloemen hebben. De zomerbloeiers hebben het nu aardig gehad. Maak de bakken leeg, maar berg ze niet op. Bekleed ze van binnen met noppenfolie (zorg dat de drainagegaten Ons woord herfst is eigenlijk hetzelfde als het Engelse 'harvest': oogsttijd. Tal van planten staan nu vol vruchten, waar van een deel eetbaar is. En dan zijn er de talloze soorten die niet te eten zijn, zo als de prachtige sneeuwbessen (Sym- phoricarpos) die zelfs een paarlemoer- glans kunnen hebben, of Callicarpa met zijn paarse vruchten. Bij Pernettya zijn ze roze, wit, rood of paars. Ook de klim- kamperfoelie zit vol bessen tot de vorst invalt. Omdat vogels niet zo gek zijn op hulstbessen blijven die lang zitten, het zelfde geldt voor de rode vruchten van Gaultheria, de lage bergthee. De gele vruchten van de boomwurger (Celastrus) springen straks open en laten hun hel- oranje zaadmantels zien. Prachtig voor een herfstboeket. Zo is er zoveel. De herfst is de perfecte periode om alles te planten. IMPORT GROOTHANDEL Belgiêlaan 2, 2391 PE Hazerswoude Telefoon (0172) 21 55 44 Fax(0172) 21 84 95 Reijerskoop 259, Boskoop Telefoon (01720 23 00 90 Fax(0172) 23 00 89 I Vijvermaterialen (pompen, filters, folies, bronnen turfblokken, enz) I Graszoden - bloembollen i Potterie -beelden I Tonkin - bamboe I Bloempotten en bloembakken I (kunststof en steen) Plasticfolies - schermdoeken, schermmatten en vijverfolies - Bindmaterialen I Bestrijdingsmiddelen - kunstmest - groeistoffen I Verpakkingsmaterialen Etiketten-labels I Gereedschappen Beregeningsmaterialen I Tuinaarde-potgrond-enz. I Wat wij niet leveren is de moeite niet waard. Heggenscharen Elektrisch knippen of met de hand; bij Fixet zijn de scharen nu EXTRA SCHERP GEPRIJSD! Metabo, 45 cm. 500 Watt. Van 154,00 voor 129,00 Hendrik Jan, 21 cm. Van 15,95 voor 12,95 JE MAAKT HET MET FIXET - Wij geven graag een vrijblijvend advies en een passende offerte. Wij komen met plezier bij u langs. Natuurlijk bent u ook bij ons van harte welkom. Tuinhout, geïmpregneerd of duurzaam hardhout tuinscher men, deuren en hekwerk, enz. Noordeinde 76a Waddinxveen Tel. 0182-61 2596 Dagelijks geopend van 08.00-12.30 uur en van 13.00-18.00 uur. Donderdag koopavond. Zaterdag van 08.00-17.00 uur. o: sinds 2866

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 11