Bezuinigingen bekritiseerd door commissie LITI E ML p i BÉ Leger des Heils verkoopt kleding in eigen winkel Stimuleringsgroep Vrijwilligerswerk van start gegaan Nieu e regie s ui CDA tegen bezuinigingen kinderboerderij Geen scheiding afval in flats D66 stelt vragen bij weigering pers Weinig bezuiniging Openbare Ruimte Geslaagde jubileum- expositie Historisch Genootschap WADDINXVEEN - De ex positie ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de vereniging Historisch Ge nootschap Waddinxveen is door 250 personen bezocht De ten-toonstelling ’Wad dinxveen, het water en de boerderijen’ werd van 20 september tot en met 8 ok tober gehouden in de verga derzaal van het waterschap Wilck Wiericke (Herman Heijermanslaan). Opbrengst collecte Dierenbescherming Koesteren WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN E 5 Mi PAGINA 19 WOENSDAG 15 OKTOBER 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN (Foto: Liesbeth van der Vis) vens een sociale plek. Daar wil len we in ons nieuwe pand ook ruimte voor bieden, dus de kof fie staat klaar en we hebben er een zithoek gecreeerd”, aldus Muit. De kapitein verwacht ge noeg animo om de kosten van het pand eruit te halen. „Dan is onze doelstelling gehaald.” Het pand aan de Dorpstraat is met eenvoudige middelen op nieuw ingericht Deze eenvou digheid kenmerkte ook de ope ning. „Daarbij waren mensen van het korps en de zangbri- gade aanwezig, evenals een paar vaste klanten”, aldus Muit Afge vaardigden van de gemeente waren niet aanwezig. „Zij heb ben geen rol gespeeld in het zoeken naar nieuwe huisves ting. We hebben ze wel diverse malen gevraagd om mee te zoeken naar locaties, maar daar konden ze ons niet aan helpen. We zijn vooral zelf op zoek ge gaan en bezig geweest met dit pand.” De gemeente laat weten niet altijd zicht te hebben op de winkelpanden die te huur staan. „Dit is een vrije markt en behoort dan ook de verant woordelijkheid van de instantie die wil huren”, aldus de ge meente. De winkel draait op een team van negen vrijwilligers.Wie kle ding wil afgeven, kan terecht in de winkel tijdens openingstij den. UITSLUITEND VOOR BEZORGKLACHTEN WADDINXVEEN - Ruim vijf tien jaar lang verkocht het Le ger des Heils wekelijks kleding in een zaal dat ze hiervoor huurde. Maar de huurkosten werden voor de organisatie te hoog, waarop ze op zoek ging naar een eigen pand.Afgelopen zaterdag was dan het moment om de nieuwe kledingzaak aan de Dorpstraat 21 te openen. „Hier verkopen we tweede hands kleding voor iedereen. Maar met name voor mensen met een smalle beurs”, zo licht aux. Kapitein Will Muit toe. De nieuwe winkel, die elke dinsdag- en donderdagochtend van 9.30 tot 12.00 uur open is, is gevuld met diverse soorten kleding. „Soms betreft het hele dure kleding, soms zelfs nieuwe kleding. Mensen leveren van al les bij ons af.Wij sorteren dat, alles wat kwalitatief goed is komt in de winkel”, vertelt Muit De prijzen zijn laag, varië rend van circa 0,50 eurocent tot circa tien euro. „Mensen die zuinig moeten leven, kunnen bij ons hele goede en mooie kle ding kopen.” Er zijn situaties waarin het Leger des Heils de kleding zelfs gratis verstrekt „Bijvoorbeeld als mensen na een woningbrand kleding nodig hebben, of in bepaalde gezinssi tuaties. Mensen kunnen bij ons langs komen, dan kijken wij of we wat voor ze kunnen bete kenen”, vervolgt Muit.Voor kle ding die te lang in de winkel blijft hangen wordt alsnog een andere bestemming gezocht Bijvoorbeeld een ander filiaal of naar het buitenland. De behoefte voor een Leger des Heils shop is in Waddinx- veen zeker aanwezig, zo weet Muit De kledingverkoop in Waddinxveen trok al jaren elke week circa zestig mensen. „Sommigen van deze bezoekers kwamen niet alleen voor de kleding, maar ook wel voor een praatje. We bieden eigenlijk te- WADDINXVEEN - Het col lege wil niet veel bezuinigen op de Openbare Ruimte. Wel gaat de prijs van een aantal vergunningen, zoals de inrit- vergunning en de kapvergun- ning, fors omhoog. „We zijn wel met een beleid bezig dat men niet meer voor elke boom een kapvergunning no dig heeft”, zegt wethouder Dijksterhuis. „We vragen dus wel meer geld voor een ver gunning, maar ze zijn ook in mindere mate nodig.” Verder bezuinigt het college alleen op kleinschalige projecten in woonwijken. Dijksterhuis: „Projecten als het plaatsen van een drempel zetten we niet meer zomaar op. Dat soort dingen nemen we voortaan mee als we toch al een project in die woonwijk doen.” Er wordt ook maar een klein beetje bezuinigd op de duur- zaamheid. Het gaat hier om een vermindering in het fonds duurzaamheid van on geveer 20.000 euro per jaar. Het jubileumjaar van het his torisch genootschap werd af gelopen dinsdag in het Anne Frankcentrum afgesloten met een lezing voor de leden van de vereniging. Deze ging, hoe kon het ook anders, over de boerderijen. Voor inlichtingen over het werk van de Dierenbescher ming in Waddinxveen kan ge beld worden met Mevrouw Oort, tel. 0182-616519. Bel (0900) 708 09 00 10 eurocent per minuut) heeft de afdeling ernstige be zwaren tegen het voorstel van het college om voor verschil lende zaken een professionele kracht in te huren. Het CDA is van mening dat het inhuren van professionele krachten handen vol geld kost en eerst gepro beerd moet worden met eigen krachten het werk te doen. Het geld dat bespaard wordt aan de in te huren professionals kan dan beter worden besteed om Gouda. Alle collectanten en gevers worden hartelijk be dankt voor dit mooie resul taat. „Dat is heel handig, zo kunnen we goed met elkaar samen werken en gebruik maken van eikaars kennis”, aldus Janinka. De cursussen die er zijn, wor den in de toekomst uitgebreid. Daarnaast wordt ook gestart met nieuwe cursussen. „Maar eerst moeten we kijken waar de behoefte ligt.” is van start gegaan. Met een brief heeft de groep zich be kend gemaakt bij alle I80 or en organisaties die vrijwilligers zoeken, moeten deze vier doelen bereikt wor den. Eén van de prioriteiten van de werkgroep is het opzetten van een vacaturebank voor vrij willigers. „Inmiddels zijn er hier al een paar mensen naar binnen gelopen, die vrijwilliger wilden worden. Vroeger moesten die gaan zoeken in organisaties, nu kunnen ze bij ons terecht.” De ze mensen worden in het ver- WADDINXVEEN - Hevige re genval was dinsdag 7 oktober de oorzaak van een eenzijdig verkeersongeval met een per sonenauto op de rijksweg A-12. Door het vele water op het wegdek trad het effect van aquaplaning op, waardoor de auto verschillende malen om zijn as draaide en tegen een vangrail tot stilstand kwam. De bestuurder bleef ongedeerd. Op het Koningin Wilhelmina- plein heeft men diezelfde dins dag geprobeerd in te breken in een bankfiliaal. Men had met een paar trottoirtegels een ruit aan de zijkant ingegooid, waar door in het pand ook schade werd aangericht. De daders zijn niet in het pand geweest. Bij een inbraak in een bedrijf op Coenecoop werd een compu ter en wat andere elektronica ontvreemd. Men was met be hulp van een ladder op het dak geklommen. Vervolgens heeft men een gat in het dak gemaakt om binnen te komen. In het pand werd veel schade aange richt. Op de Noordringdijk moest de bestuurder van een personen auto remmen voor een voor hem rijdende auto. De man raakte hierbij de macht over het stuur kwijt en kwam tot stilstand tegen een in de berm staande lichtmast. Er was alleen materiële schade. Ingebroken werd er in een per sonenauto in deWerumeus Bu- willen de zaken niet overhaas ten. „We moeten gestructu reerd te werk gaan”, vertelt Willem. „Eerst willen we ons bekend maken bij alle organi saties, zodat we uit kunnen zoeken wat er in Waddinxveen nodig is op het gebied van vrij willigerswerk.” Later volgt waarschijnlijk een avond waar in alle belangstellende worden uitgenodigd om met de werk groep te brainstormen. Wil lem: „We hebben in totaal vijf jaar de tijd om alles af te ron den. Eind volgend jaar moeten we rapporteren bij het Rijk, omdat zij een deel van het geld betalen. Het is dus allemaal niet vrijblijvend, maar we zijn allemaal enthousiast. Ik heb het gevoel dat het wel gaat lukken.” Voor meer informatie, of het opvragen van de nota Vrijwilli gers Sterk, kunt u terecht bij het kantoor van de Stimule ringsgroep Vrijwilligerswerk (Mozartlaan 54), of bellen met Janinka de Beer, 0182-63 1932 of emailen: janinka@stww.nl. De werkgroep maakt ook in tensief vrijwilligerswerk voor kortere periodes en eenmalige dingen mogelijk. Willem: „Een voorbeeldje: een maand gele den was ik coördinator voor een collecte. Door ziekte kwam ik ineens twee collectan ten tekort. In de toekomst kan ik dan gelijk contact opnemen met de werkgroep, die kijken even in de computer en dan kan het zo geregeld zijn.” Er wordt dan gelijk gekeken naar de vraag: hoe kan dit volgende keer voorkomen worden? De werkgroep wil ook onderzoe ken waarom bij bepaalde orga nisaties de vrijwilligers altijd weglopen. Janinka: „Dat is na tuurlijk niet zomaar en mis schien kunnen wij er iets aan doen.” Voor stimulering zijn ook scholing en deskundigheidsbe vordering van belang. Dit wordt op het moment vooral geregeld door de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk, die in hetzelfde gebouw geves tigd zijn als de werkgroep. WADDINXVEEN - De op brengst van de in Waddinx veen gehouden jaarlijkse col lecte voor de Dierenbescherming bedraagt 5.183,- euro. Dit geld wordt besteed aan de zwerfhonden en zwerfkatten die worden opgevangen in het dierente huis Midden Holland te WADDINXVEEN - Het CDA is van oordeel dat het college van burgemeester en wethou ders er niet aan ontkomt be zuinigingen in te voeren, gezien de economische ontwikkeling en de daaruit voortvloeiende korting uit het gemeentefonds aan de gemeenten. Dit bleek af gelopen dinsdag, toen de afde ling Waddinxveen van het CDA een ledenvergadering hield. Hoofddoel hierbij was het be spreken van de gemeentebe- de bezuinigingen voor de soci- groting en het beleidsplan voor het jaar 2004. De vraag was of de CDA-leden van oordeel zijn dat het college in haar voorstel op een juiste manier heeft ge handeld Nu is al duidelijk dat bezuinigen op de kinderboerde rij geen genade kan vinden in de ogen van het CDA. Vervolgens WADDINXVEEN - Een aantal van de door burgemeester en wethouders voorgestelde bezuinigingen valt niet goed. Dat bleek donderdagavond tijdens de vergadering van de commissie Samenleving toen het beleidsplan en de begroting 2004 werden besproken. Bij alle fracties viel de bezuiniging op het zwembad De Sniep verkeerd. aal zwakkeren te verlichten. Verder werd er nog over ge sproken om de website van het CDA te moderniseren om meer bekendheid te geven aan het werk van het CDA. Opval lend was dat deze vergadering door een groot aantal leden werd bijgewoond. (A.B.) ninglaan. Men had een portier- slot geforceerd en uit de auto werden een radiocd-speler en enige cd’s ontvreemd. Op het Raadhuisplein werd een 22 jarige Waddinxvener het slachtoffer van zinloos geweld. De man liep niets vermoedend over het plein, toen hij geheel onverwacht door drie jongens werd beetgepakt en op de grond werd gegooid. Hierbij liep de man verwondingen aan een hand op. De daders zijn in het donker verdwenen. Op donderdag 9 oktober werd op de Kerkweg-Oost een vrouw het slachtoffer van een babbeltruc. De was aan het pinnen toen zij door een man en een vrouw in het Engels werd aangesproken. De vrouw werd hierdoor afgeleid, juist op het moment dat haar geld uit de automaat kwam. Een van de twee heeft tijdens de aflei dingsmanoeuvre kans gezien een flink geldbedrag weg te ne men. Op de Koningin Wilhelminasin- gel waren een personenauto en een bromfiets bij een aanrijding Dit orgaan bepaalt onder meer voor welke voorzieningen bij voorbeeld gehandicapten in aanmerking komen. De wet houder zei dat de kosten de pan uit rijzen, maar eruit stap pen kan niet zomaar, zoals me vrouw Wientjens voorstelde. In het RIO zijn dertien gemeen ten vertegenwoordigd en daar kan Waddinxveen niet eenzijdig uitstappen. Er wordt wel aan gewerkt om verbeteringen aan te brengen. Het volgende punt was de atle tiekbaan. Er bestaan allang plan nen de atletiekbaan van Antilo pe op te knappen en dat gaat nu gebeuren. Het kost wel een flink bedrag, maar het college heeft gekozen voor de duurde re variant, omdat dit het onder houd vergemakkelijkt. Wanneer de atletiekclub uiteindelijk zelf standig wordt, laat de gemeen te een goed onderhouden ac commodatie achter. Zoodsma, (D’66) toonde zich verheugd over deze mededeling. De baan staat vaak onder water en ein delijk wordt de zaak nu opge lost. De PvdA toonde zich te vreden over de bezuinigingen in de sociale sector. In het be zuinigingsplan blijven de voor zieningen van dit onderdeel be hoorlijk gespaard. WeWa pleitte ervoor om niet jaarlijks een vrijwilliger van het jaar aan te wijzen. Er zijn veel vrijwilli gers die in stilte hun werk doen en het zou beter zijn als een vrijwilligersgroep werd aange wezen, in plaats van één per soon. Naast de kritiek van an dere fracties die door het CDA grotendeels werd ondersteunt waren er van deze fractie waar derende woorden over het be schikbaar stellen van 75000,- euro voor de aanstelling van een tweede coördinator voor het wijk- en buurtbeheer. (A.B.) betrokken. De bestuurster van de auto stond geparkeerd en had bij het wegrijden de passe rende bromfietser over het hoofd gezien. Beide voertuigen liepen schade op. Op de Passage raakte een Moerkapellenaar op wel heel simpele wijze zijn geld kwijt. De man had gepind bij de bank, nam zijn pas er uit en liep ver volgens in gedachten verzon ken weg, zonder zijn geld uit de automaat te halen.Toen hij zich dit weer herinnerde en naar de automaat terugliep, was zijn geld al verdwenen. Op de Sniepweg was een man door onbekend gebleven oor zaak met zijn fiets gevallen en had daarbij een hoofdwond op gelopen. De man is voor behan deling naar het ziekenhuis overgebracht. Zaterdag 11 oktober werd er ingebroken in een school aan de Heggewinde. Met een steen had men een ruit vernield, waarna men door het gat naar binnen kon. Diverse bureaus en kasten werden doorzocht, maar er werd niets ontvreemd. paar jaar zeggen: nu heb ik het de samenleving wel gezien hier, ik wil weer eens iets anders doen. Dat is helemaal niet raar en wij kun nen dat soort dingen regelen en ook het gat weer opvullen.” veel vrijwilligerswerk met jeugdwerk, sport en in de poli tiek. Ook de andere vrijwilli gers: Dick Lekx, Rob Meijer en Kitty van Barneveld-van der Welle hebben veel ervaring in het vrijwilligerswerk. „We hebben geprobeerd de groep zo divers mogelijk samen te WADDINXVEEN - De heer Zoodsma (D’66) vindt het raar dat bij verschillende bewoners- vergaderingen de pers gewei gerd werd. Tijdens de vergade ring van de commissie Middelen afgelopen woensdag avond vroeg Zoodsma aan bur gemeester Jonkman de reden hiervoor. „De vergaderingen waren toch openbaar?”, aldus Zoodsma. Bij de bewonersbij- eenkomst over het kappen van de elzen aan de Mozartlaan en die over de verkeerssituatie van de Bloemendaalseweg werd het de pers verboden de ze vergaderingen bij te wonen. Burgemeester Jonkman was zichtbaar verrast door deze mededeling. Hij zei nadrukkelijk dat hem hierover niets bekend was en hij een onderzoek zal instellen naar de toedracht er van. (A-B.) Als eerste spreker toonde me vrouw Wientjens (WD) zich een fel tegenstandster. Het is voor haar onbegrijpelijk dat op deze voorziening wordt bezui nigd, omdat het zwembad voor een ieder is. De kinderen krij gen er zwemles, ouderen en ge handicapten maken er weke lijks gebruik van, de reddingsbrigade oefent er. Ach teraf bleek dat alle fracties er zo over dachten. Wethouder Gerts betoogde dat het zwem bad veel geld kost. Zij gaf zon der meer toe dat het een ba sisvoorziening is. Om die reden wordt er op het subsidie van 55000,00 euro niet bezuinigd, maar wordt dit bedrag bevro ren. Het bedrag voor 2004 is gelijk aan het bedrag van 2003. Het college is hierover in on- derhandeling met het zwem bad. Naar aanleiding van de mogelijkheid om het zwembad te privatiseren, zei wethouder Gerts dat de onderhandelingen zich in een eindstadium bevin den. Dit jaar zal de raad hier over nog worden geïnfor meerd. Ondanks deze mededeling van de wethouder was mevrouw Wientjens niet te overtuigen van het feit dat er op het zwembad niet bezuinigd wordt. Het college stelt voor de tarie ven voor de binnen- en buiten sportaccommodaties met vijf procent te verhogen. Op dit voorstel kwam er vooral kri tiek van de heer Waterman (PCW). Hij wilde wel eens we ten hoe de verhoudingen liggen in de Goudse regio. Hierop ant woordde de wethouder dat Waddinxveen vrij hoog zit met haar tarieven, maar niet uit de pas loopt. „Ik doe het ook niet graag, maar het kan niet an ders”, aldus de wethouder. Een ander punt van kritiek was het Regionaal Indicatie Orgaan. V.l.n.r. de leden van de Stimuleringsgroep Vrijwilligerswerk: Rob Meijer, Janinka de Boer, Dick Lekx, Kitty van Barneveld-van der Welle en Willem de Boer. Na de opening afgelopen zaterdag, is de winkel twee keer per week open voor de verkoop van kleding. (Foto: Liesbeth van der Vis.) WADDINXVEEN - Burge meester en wethouders stellen voor geen voorzieningen te treffen voor het gescheiden in zamelen van GFT-afval door be woners van flats en andere hoogbouw. In plaats hiervan wil het college extra ondergrondse papiercontainers aan brengen bij deze locaties. Dit in tegen stelling van het raadsbesluit van 27 februari, waarin werd beslo ten dat het groente, fruit en tuinafval gescheiden moest worden ingezameld. Het is ge bleken dat in de hoogbouw te weinig GFT-afval in de contai ners wordt gedeponeerd en het niet lonend is hiermee door te gaan. Wordt er wel mee door gegaan dan betekent dat een in vestering van 183.000,- euro. Eén van de redenen kan zijn dat de bewoners van de hoogbouw geen tuin hebben. Opvallend is dat bij het inzamelen van papier een inzamelrespons wordt ge haald van zevntig procent, het geen overeenkomt met een in- zamelresultaat van 58 kilogram per inwoner per jaar. De lande lijke taakstelling ligt op 97 kg per inwoner. Naar verwachting is de slaagkans om deze re spons omhoog te brengen door het plaatsen van extra papier- containers hoger dan het ver wachte rendement van GFT-in- zameling bij de hoogbouw. Deze uitkomst heeft het college doen besluiten om het gereser veerde bedrag voor de aan schaf van gft-containers groot 35000,- euro te gebruiken voor de aanschaf van 25 extra pa- piercontainers, die dan onder gronds worden geplaatst. (A.B.) Een andere taak van de werk groep is het opzetten van de zogenaamde vrijwilligersprijs. „Hoe dat er in praktijk uitziet, weten we nog niet, maar dat er zoiets gaat komen is zeker.” Het koesteren van je vrijwilli gers is belangrijk, weten alle leden van de werkgroep. „Na tuurlijk is dat niet waar de vrij willigers het voor doen, maar toch is het fijn als je een beet je waardering krijgt.” Daar naast is de werkgroep er ook om de communicatie tussen de gemeente en vrijwilligers en instanties te verbeteren. De leden van de werkgroep WADDINXVEEN - De Stimu- nadat de raad op 26 maart de leringsgroep Vrijwilligerswerk nota Sterk Vrijwilligerswerk had aangenomen. Daarin wordt het beleid van de ge meente ten aanzien van vrij- ganisaties en instellingen in willigers gesteld op vier pun- Waddinxveen. Daarnaast is in- ten: stimuleren, faciliteren, middels een begin gemaakt waarderen en koesteren. Dat met de vacaturebank voor vrij- zijn de taken van de werk- willigers. „Nu beginnen we groep. Door als het ware het met inventariseren”, vertelt Ja- middenpunt te zijn tussen vrij- ninka de Beer, vrijwilligers- willigers coördinator en enige beroeps kracht van de werkgroep. „Er is al een aantal uitnodigingen verstuurd, er moeten heel wat gesprekken gevoerd worden. Aan de hand van de wensen van geïnteresseerde organisa ties maken wij ons beleid. Maar wij beslissen wel wie, wat, waar en hoe.” Naast Janinka telt de werk groep vijf vrijwilligers. Willem de Boer is de voorzitter. Hij is volg opgenomen in de vrijwilli- veertig jaar als projectmanager gers vacaturebank, waarin ook in het bedrijfsleven werkzaam organisaties die met vrijwilli- geweest en deed daarnaast gers werken verwerkt zijn. De werkgroep gaat verder dan alleen vraag en aanbod in de computer zetten. „Wij probe ren organisaties en vrijwilligers zo aan elkaar te koppelen dat het ook voor beide kanten werkt”, aldus Janinka. „Vrijwilli gerswerk kan je alleen maar doen als je het echt leuk vind, stellen”, vertelt Willem. „We Je kan bijvoorbeeld ook na een komen allemaal uit verschillen de hoeken van en hebben zo allemaal ons ei gen netwerk waar we uit kun nen werken.” De werkgroep werd opgezet

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 19