Nieuwe centrum bijna 23.000 m2 aan winkeloppervlak Schrijfster Manon Uphoff vertelt waarheid en fictie tijdens schrijversbezoek WeWa weigert discussie zonder openheid «fe'Ël'A£- Groenlinks wil r WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS Open dag Hoeksteen Bingoavond in het Zuidhonk Kleurplaten kleuren Goede opbrengst collecte diabetes campagne burgerinitiatief Acties gaan door bij Concordia voor het circus Vier Sinterklazen 10 jaar: 4,8%* De juiste hypotheekvorm én een lage rente: de Lage Lasten Hypotheek Geld overhandigd bij afscheid penningmeester Kerngroep ‘Hypotheekrente 10 jaar vast, effectieve rente 5%. Vraag naar de voorwaarden. Rente- wijzigingen voorbehouden. en 0172 21 37 15 info@loo.nl Country programma genomineerd voor landelijke prijs WADDINXVEEN - Het pro gramma Nashville Express van df lokale omroep RTW FM var Waddinxveen is door de Dutcl Country Music Award genomi neerd als beste countryprogram ma. Deze organisatie, waarin on der andere de bekendr Nederlandse disccowboy Gerarc deVries jurylid is, koos het Wad dinxveense programma samer met twee andere uit ruim twinti; inzendingen van publieke er commerciële omroepen in Ne derland. Nashville Express word gepresenteerd door Leen var der Hoeve, met technische on dersteuning van Arjan Hofman. Ir het programma wordt de tradi tionele country en wenstern mu ziek van oude en hedendaagse artiesten ten gehore gebracht Medekandidaat voor het beste countryprogramma is streekge noot Cor van Eijk uit Gouda var Radio Midden Holland. De ver kiezing van het beste programm; vindt plaats op 22 november ir het Lampegiet theater in Veenen daal. Nashville Express wordt el ke woensdag live uitgezonder van 22.00 tot 23.00 uur en her haald op de zondag van 19.00 to 20.00 uur. RTW FM is te belui steren op 105.8 in de ether en of 103.4 op de kabel. VAN DER LOO HYPOTHEKEN ^Verzekeringen J ENTRE. k/ous. KERN taken KT( yiAODIN. WOENSDAG 19 NOVEMBER 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 1E BOUWTECHNIEK II John Verberk v CAMMERAAT T (0182) 619 051/610 997 ADVIES ti BEMIDDELING Topkwaliteit in maatwerk Onze kozijnen zijn: - van duurzaam hardhout - voorzien van veiligheids sloten en Iso-glas - inclusief 10 jaar garantie Uw specialist in kozijnen WADDINXVEEN - Na jaren de penningen secuur beheerd te hebben stopt de heer Arie Both met zijn taak als pen ningmeester van de Kern groep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen. Bij zijn vertrek overhandigde de heer Both namens de Kerngroep twee cheques aan Ferry Rijn bout van Novib. Dit in aan wezigheid van de leden van de vernieuwde Kerngroep. Deze beide cheques, ter waarde van 6230,- euro en 21000,- euro zijn bestemd voor twee Novibprojecten in Ethiopië die mede financieel ondersteund worden door Waddinxveen. Met de 6230,- euro kunnen voor nu het derde opeen volgde jaar kinderen naar de basisschool in hun eigen om geving. Zij hoeven zo geen onderwijs te missen omdat de dichtstbijzijnde school ki lometers verderop is gelegen. De grootste cheque komt ten goede aan R.E.S.T. Dit is een onafhankelijke organisatie die zich inzet om de levenssitu atie van de allerarmsten in de Ethiopische provincie Tigray te verbeteren. Zo wordt er water uit de re gentijd gespaard en bewaard in aangelegde spaarbekkens voor de droge periode, onder andere voor de landbouw. Ook de eerstelijns gezond heidszorg en onderwijs wor den ondersteund door R.E.S.T. De Kerngroep is via de Novib één van de dono ren van het werk van R.E.S.T. In het voorjaar van 2003 heb ben kinderen van een aantal basisscholen in Waddinxveen een deel van dit geld bij el kaar gerend tijdens de jaarlijk se sponsorloop voor Ethio pië. In februari 2004 gaan enkele leden van de Kerngroep mee met Novib naar Ethiopië. Er wordt onder andere een be zoek gebracht aan R.E.S.T. om te zien hoe de Waddinxveen- se gelden besteed worden. Manon Uphoff groeide op in een religieus nest met rare randjes en kantjes. Als het haar vader zo uitkwam, liet hij het Rooms Katholieke geloof ook net zo hard weer varen. Ook dat aspect komt veel te rug in haar boeken. Ze vond dit altijd heel prettig, grote kerstbomen en niet een maar wel vier Sinterklazen. Bijbelse verhalen werden fantastisch naverteld aan tafel. Het was een beetje een melodrama tisch gezin. In de periode van haar puberteit werden alle verhalen zeer opgeklopt. Als je niets te vertellen had, kreeg je totaal geen aandacht. Manon Uphoff is zeer geïnte resseerd in hoe processen verlopen in het gezin, maar ook in liefdesrelaties. „Ik schrijf zo open mogelijk, dus vraag ik van de lezer om mij dan wel serieus te nemen. ook niet naar buiten en als ze al ging, dan zonder bril. De mensen zeiden: „Ze zwaait nooit terug, wat is ze arrog ant.” Anderen vonden haar heel hartelijk, omdat ze wild vreemden spontaan in de ar men vloog. Het schrijven én lezen is een heel intiem gebeuren. Soms wil je iets nieuws, iets span nends, waarvan je je afvraagt of het je zal smaken of niet.” Haar geboorte als schrijfster was tegelijk haar entree in de openbare wereld. Haar eerste verhaal was het meest sme rig, meest makkelijk en schreef ze het snelst. „Tijdens het schrijven werd ik zelf mis selijk, dus als eerste lezer werd ik zelf beroerd. Het is een vies bizar sprookje.” Om deze uitspraak kracht bij te zetten leest Uphoff het ver haal, onlangs opnieuw gepubli ceerd in ’Alle Verhalen’, voor. Uphoff: „Als schrijver ont houd je incidenten, als een erwtje dat valt of als een ko gel die wordt afgeschoten en die je opvangt. Je laat ze lig gen, onthoudt ze, er komen andere bestanddelen bij en die vormen samen een ver haal.” Kenmerkend voor haar stijl vind ze zelf dat ze veel over laat aan de lezer zelf. Eigenlijk staat er op een pagina niet zo heel veel kant en klare infor matie. Uphoff geeft de lezer het beeld dat nodig is om het verder zelf in te kunnen vul len. „Lezers gaan het bouw werk verder inrichten.” Het werken zelf is iets dat betrok kenheid en diepe aandacht eist. In haar boek ’De Fluwe len Machine’ heeft ze een waargebeurd verhaal verder uitgewerkt. Basis was een man die een baby liet vallen, niets deed en het kind bij zijn vrouw in bed legde. Door een inwendige bloeding over leed het kind later. Dit was de kogel die afgeschoten werd, die haar niet meer losliet. Ze voegde er zelf allerlei dingen aan toe. Manon Uphof schrijf graag over processen binnen rela ties. Hoe ontwikkelen relaties zich? Hoe verloopt een eer ste knetterende ruzie? „Als ik over zulke zaken schrijf, ben ik er maar vanaf en kan een ander ermee ploeteren.” In de pauze kunnen haar boe ken gekocht worden en is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Bij elkaar een boeiende, smeuïge avond boordevol hu mor. Naar aanleiding van een van de publieksvragen legt de schrijfster met prachtige woorden uit: „Ik wil in mijn verhaal duidelijk maken hoe broos de liefde is.” (Foto: Liesbeth van der Vis) WADDINXVEEN -Van 26 okto ber tot 2 november is ook ir Waddinxveen de Nationale Dia betes Collecte gehouden. Di heeft het bedrag van 7674,88 eu ro opgeleverd, iets meer dan ir 2002. Alle gevers en collectanter worden hartelijk bedankt. Heef u de collectant gemist en wilt he Diabetes Fonds toch steunen dan kan dat op giro 5766. vond het jammer dat Weer baar Waddinxveen niet bij de discussie was, volgens mij hadden zij een goede bijdrage kunnen leveren. Dat de ver gadering in besloten kring ge houden werd, was volgens Wienstjens niet meer dan normaal. „Er werd gepraat over de procedure en de werkwijze, nog niet over de inhoud. Zodra we die dingen goed op papier hebben, komt er zeker een moment dat we het met de burger gaan be spreken.” Op de bijeenkomst werd onder andere gepraat over de vraag hoe de burger in praktijk mee mag gaan be sturen. „Dit had juist WeWa erg aangesproken, daarom is het ook zo zonde dat ze er niet bij waren.” WADDINXVEEN - Er is weei bingo in Het Zuidhonk (Zuidpla slaan 552) op zaterdag 22 no vember. Er worden negen ronde: en één superronde gespeeld. He begint om 20.00 uur. Jeugd alleer onder begeleiding van volwasse nen. WADDINXVEEN - De fractie van Weerbaar Waddinxveen was afgelopen vrijdag niet bij de eerste kerntakendiscussie, omdat deze in besloten kring plaatsvond. „Gezien het verle den was het voor ons niet aan de orde om er naartoe te gaan”, aldus fractievoorzitter Frans Bos. Hij hoopt dat de vervolgvergaderingen wel in alle openheid kunnen plaats vinden. „Het is een buitenge woon belangrijk onderwerp, iedereen die ideeën of sug gesties heeft, of zelfs protest wil uiten, moet dat kunnen doen.” Het stuitte WeWa ook tegen de borst dat de vergadering niet in het eigen gemeente huis werd gehouden. De ge meente had voor deze discus sie een zaal gehuurd in zalen centrum Gouwe Inn. Een du re locatiekeuze, die volgens de fractie niet is te rijmen met de komende bezuinigin gen. Ook het tijdstip van de vergadering, vrijdagochtend, was volgens WeWa niet fat soenlijk. „Mensen moeten ge woon werken”, aldus Bos. „Houd het van mijn part za terdag, of verspreid het over een aantal avonden, maar niet op een doordeweekse dag.” De fractievoorzitter stuurt deze week een brief naar al les raadsleden, waarin de af wezigheid van de partij wordt uitgelegd en gevraagd wordt om meer openheid. Maria Wientjens, fractievoor zitter van de WD, was wel bij de bespreking aanwezig. „Ik Door Brigitte Bosman WADDINXVEEN - Dit jaar verscheen het boek ’Alle Ver halen’, alweer het vijfde boek van korte-verhalen-schrijfster Manon Uphoff. Dinsdag ver telde de schrijfster in de bibli otheek op smeuïge wijze over haar schrijversschap, haar achtergronden en natuurlijk las ze voor uit eigen werk. Manon Uphoff verzorgt aller lei lezingen en heeft onder vonden dat het bezoek in bi bliotheken vaak erg stilletjes is. Hier niet, is de conclusie waarmee ze de avond van start gaat. De mensen zijn zeer enthou siast. Ze vertelt deze dag sap pige autobiografische details, waarvan het publiek zelf mag bepalen wat waar is en wat ze erbij liegt. Manon Uphof is geboren in 1962 als elfde in een redelijk chaotisch gezin van dertien kinderen. Haar oudste broers en zus sen waren zoveel ouder, dat ze zich vaak afvroeg: wie zijn de mannen en vrouwen die de trap op kwamen stampen? „Het leven draaide om allerlei geschiedenissen van verschil lende mensen die ik vaak niet begreep. Er gebeurde ook al tijd van alles, het was heel spannend binnen het gezin, daarvoor hoefde ik de deur niet uit.” Toen ze een jampotbril van plus-dertien kreeg, wilde ze andere bouwdozen. Ook is er informatie te krijgen over de Nederlandse Patiëntenvereni ging, de Bond tegen het vloeken en het pleegouderschap. Ook is er een koffiehoek en de gele genheid om kerstkaarten te maken. De dag duurt tot 15.00 uur. REGIO - Burgers in Zuid-Hol land hebben sinds februari de mogelijkheid onderwerpen te agenderen in Provinciale Staten Terwijl in Gelderland het eerste provinciale burgerinitiatief eer feit is, heeft hier nog niemanc zich aangemeld. Dit vanwege he simpele feit dat het burgerinitia' tief niet bekend is bij mensen GroenLinks heeft bij de algeme ne beschouwingen dan ooi voorgesteld in 2004 een public) teitscampagne op te zetten, orr het burgerinitiatief in de provin cie bekend te maken. Het recht van burgerinitiatie houdt in dat mensen een onder werp op de agenda van Provin ciale Staten kunnen zetten als di verzoek door minimaal duizenc mensen wordt ondersteund. Hei onderwerp mag geen klacht vraag of bezwaar zijn. Ook on derwerpen waarover mindei dan een jaar geleden een beslui' is genomen kunnen niet worder geagendeerd. Verder kan hei over van alles gaan. In Gelderlant is bijvoorbeeld een initiatief inge diend over de zwemwaterkwali teit op een bepaalde locatie. WADDINXVEEN - Ook nu het nieuwe clubgebouw van Mu ziekvereniging Concordia ge reed is gaat Concordia door met de cartridge- en kledingac- tie. Lege cartridges of wel inkt patronen van printers en ko pieerapparaten, waaronder HP Toners, HP Inktjets, Canon To ners, Panasonic Toners, Canon Inktjets, IBM/Lexmark Inktjets, Ricoh Toners en Brother kun nen iedere donderdagavond van 18.00 uur tot 22.00 uur (met uitzondering van zon- en feest dagen en zomervakantie) ingele verd worden in het nieuwe clubgebouw Dé Hoge Noot (J.W Frisoweg I). Deze to- ners/cartridges op worden ver werkt voor hergebruik en weer verkocht als compatible cartrid ges, overigen worden op een verantwoorde manier vernie tigd. Voor meer informatie, tel. 633311. Kleding kan op dezelfde tijden in vuilniszakken worden ingele verd. Bruikbaar hoeft niet van onbruikbaar gescheiden te wor den, graag wel twee gelijke schoenen aan elkaar knopen. Bruikbare kleding, schoenen, de kens en gordijnen komen te recht in de Oostbloklanden en de Derde Wereld. Onbruikbare artikelen worden gerecycled. Heeft u meer dan zes zakken, dan kunnen ze worden opge haald, tel. 619569. WADDINXVEEN - De Hoek steen (Esdoornlaan 2) houdt zaterdag 22 november een open dag. Vanaf 10.00 uur zijn aanwezig: een grote boekenta fel van de IZB, met ook kerst kaarten, kerstmuziek en kalen ders, de stichting Goedwerk met artikelen uit de Derde We- WADDINXVEEN - Het centrum krijgt een winkelopper vlak van 22.800 vierkante meter. Dit staat in het rapport dat adviesbureau Metrum aan de commissie voor open bare ruimte presenteerde. Dit bureau heeft het rapport vervaardigd na gesprekken te hebben gevoerd met de Ondernemersvereniging, de gemeente en de projectont wikkelaar William Proporties. reld en levensmiddelen met het Max Havelaarkeurmerk, de Vrouwenkring Maria Martha met prachtig handwerk en de Zendingscommissie met onder HYPOTHEKEN PENSIOENEN WADDINXVEEN - Kinderer die niet ouder dan 10 jaar zijn er in de kerstvakantie gratis naai het circus willen, moeten zorger zat ze een kleurplaat te pakker krijgen. De kleurplaten liggen ir één winkelcentrum in ieder Win kelcentrum, herkenbaar aan de groene raamstrook. Tijdens de intocht van Sint Nicolaas aan staande zaterdag kunne de kleur platen worden ingeleverd, orr 10.00 uur aan de Nesse. Sin kiest de vijfhonderd mooiste kleurplaten uit, die beloond wor den met een gratis kaartje. Bij de 22.800 vierkante meter is de horeca en de dienstverle ning begrepen. Niet zijn meege rekend de sociaal-culturele voorzieningen en kantoren. Ook is niet begrepen de 3200 vierkante meter die nodig zal zijn voor een markt. Ten aan zien van woningbouw wordt uitgegaan van de bouw van on geveer 300 woningen. Bij de opstelling van het rap port is het adviesbureau ervan uitgegaan dat het Waddinx veense winkelcentrum een aan trekkelijk winkelcentrum moet zijn voor de landelijke winkel ketens en dat de Waddinxvener in eigen dorp gaat kopen en niet elders. Het nieuwe winkel centrum moet aansluiten bij de winkels die zijn gevestigd in de huidige Passage en het Brug- centrum. Dat zou kunnen bete kenen dat een aantal winkels uit die centra zich verplaatst naar het nieuwe hoofdwinkel centrum. In totaal is ongeveer 45000 tot 50000 vierkante me ter nodig, maar daarin is dan ook begrepen het aan te bren gen groen, pleinen, markt, soci aal culturele voorzieningen, kantoren en woningen en ver dere infrastructuur. Er zal wor den gebouwd in meerdere bouwlagen. Ten opzichte van de andere winkelcentra gaat het adviesbu reau ervan uit dat naast het hoofdwinkelcentrum nog plaats is voor twee andere centra na melijk één in het noorden en één in het zuiden. De Dorp straat kan haar functie behou den. De heer Winkelman, inwoner van Waddinxveen, zei dat het hem is opgevallen dat met geen woord wordt gerept over de groenvoorzieningen. In alle verkiezingsprogramma’s wordt over groen gesproken, maar in Waddinxveen is alle groen al opgeofferd. Hij noem de als voorbeeld Coenecoop en Triangel. Misschien ook nog de Be Fair terreinen, want nu komt er een onderzoek naar de plaats waar het hoofdwinkelcentrum zal worden gebouwd. Hij deed een beroep op de raad te besluiten tot de bouw van een kleinschalig, gezellig winkelcentrum. „Daar is be hoefte aan”, aldus de heer Win kelman. Hij merkte ook op dat hij zich had aangemeld voor het burgerpanel, waar hij nooit meer iets op gehoord heeft. „Hoe groot is de kans voor in spraak van de burger, als men toch geen uitnodiging krijgt?”, vroeg Winkelman zich af. Hij deed een oproep de mogelijk heid te onderzoeken of met de huidige omvang het winkelcen trum Passage kan blijven. Nadat de heer Barth zijn verontschul diging had aangeboden voor het verzuim van de uitnodiging, zei hij dat bij de locatiekeus al deze vragen aan de orde zullen komen. Verschillende fracties hadden niet direct kritiek op het voor gelegde plan, maar op het feit dat het huidige onderzoek een vertraging heeft opgelopen van zes tot acht maanden.Vooral de heer Pereboom (WeWa) vindt het beschamend dat met een simpel briefje wordt medege deeld dat er een vertraging is opgetreden. „Is de gemeente niet in staat de burger duidelijk te maken welke belangrijke be sluiten aan de orde komen?”, aldus Pereboom. Ook Berkesteijn (CDA) toon de zich verontwaardigd dat de ze presentatie niet eerder is aangekondigd. Hij heeft de in druk dat de presentatie van een dergelijk onderwerp er met een zucht wordt doorheen gejaagd. Het CDA wil meer ze kerheid of alles haalbaar is zo wel in de uitvoering als finan cieel. De heer Barth vond het nodig dat de raad werd inge licht, vandaar deze presentatie. Barth: „Het is nooit de bedoe ling geweest en ook nu niet van het college om verstoppertje te spelen. Er wordt meer tijd vrijgemaakt aan voorlichting naar buiten om de burger erbij te betrekken.” Op 2 december praat de com missie verder over het plan voor een te bouwen hoofdwin kelcentrum. (A.B.) Afgelopen dinsdag gaf schrijfster Manon Uphoff een lezing in de bibliotheek. „Bepaal zelf maar was waarheid leugens zijn.”

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 15