H s^)ö@g@O© Dw(o)g)0®s /1F Ij gfeg ö/R Klimaatplan gericht Bestuur Gemeente- op energiebesparing en duurzame energie belangen compleet Ouderschapscursus: ’Omdat opvoeden vaak heus niet zo eenvoudig is’ Van pimpelmees tot vliegezwam in het Gouwebos jir J Koffieochtend Gezonde EHBO cursus Meldactie GroeneHart- voeding en het afwennen Zingen voor de Oekraïne Vijftigplus leesteam zoekt vrijwilligers ZEVENHUIZEN - Biblio theek Zevenhuizen wil graag een 50+ voorlees- team oprichten. Daarom is de bibliotheek op zoek naar enthousiaste 50-plussers die willen voorlezen aan groe pen kinderen in een peuter speelzaal of op een basis school. Ervaring is niet noodzakelijk. De bibliotheek geeft van tevoren een klei ne cursus over voorlezen en helpt met het uitzoeken van geschikte boeken. Aanmelden kan voor 20 de cember door middel van een ingevuld aanmeldings formulier. Deze zijn ver krijgbaar tijdens openingstij den bij de balie van de bibliotheek.Voor meer in formatie, Hettie Kolijn, tel. 0180-638388 (woensdag ochtend). van de borst Jeugddienst over geheimtaal ZEVENHUIZEN - Er wordt een jeugddienst gehouden in de Hervormde kerk op 7 decem ber. Deze avond start om 19:00 uur en heeft als thema ’Ge heimtaal van de toekomst’. Dit thema zal worden uitgewerkt door Ds. Franzen uit Waterin gen. De muzikale medewerking zal worden verleend door het Jeugddienst Combo. Na afloop is er voor iedereen iets te drin ken. Kaartavond Gouwe Rijders voor beginners Hopper groot succes .feil 7' Bel voor meer info: 0182 51 33 23 of mail naar: aertsglas@planet.nl tiei. Ex ha i WOENSDAG 3 DECEMBER 2003 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 13 D een len en vogels. dens deze avond worden vier rondes gespeeld. Leden en Net leden zijn welkom. Na het kaar ten is er een prijsuitreiking. In schrijven kan bij Hotel, Café, Restaurant ’De Unie’ aan de Kerkweg- Oost 226. de Al2 worden geplaatst. Er moeten ook meer zonnepane- en Zoeterwoude. Ook werkt de gemeente aan het Wind plan, negatiever gedragen om weer aandacht te krijgen. Belangrijk is dan om het om te draaien en ervoor te zorgen dat het po sitieve gedrag beloond gaat worden. „Soms werkt dit al na een paar gesprek ken en wat tips.” Echt nieuw is nu de ouderschapscursus, die bedoeld is voor ouders met kinderen tot en met zes jaar en voor aanstaande ouders, die vaak ook al heel veel vragen hebben.Tijdens de cursus worden de be langrijkste ontwikkelingskenmerken van de baby, peuter en kleuter besproken. Welke ontwikkelingsstappen maakt een jong kind door? Waarom huilt mijn kind? Wat zijn de basisprincipes in de opvoe ding? Kinderen vinden het fijn om te we ten waar ze aan toe zijn. Dat geeft hou vast en een veiligheid. Maar hoe kun je die duidelijkheid geven en waarom is dat zo belangrijk? En hoe stel je dan gren zen? Uiteraard zal er veel tijd zijn voor het uitwisselen van eigen ervaringen. De ouderschapscursus gaat in januari van start en bestaat uit vijf bijeenkomsten, op de woensdag van 10.00 tot 11.00 uur, vanaf 9.45 uur staat de koffie klaar. De groepen bestaan uit zes tot acht deelne mers. Bij veel belangstelling zullen er extra groepen gevormd worden. De totale kosten bedragen 75,- euro. Meer informatie en/of opgave is mogelijk bij Jannie De Gier tel. 06-26578788. ZEVENHUIZEN - Er is weer een koffieochtend op donder dag I I december. Nelly de Wil de spreekt dan over ’Hoe kan ik tot zegen zijn?’. De ochtend wordt gehouden in het Her vormde Centrum (Dorpstraat 156), van 9.30 tot 11.15 uur. Er is kinderoppas aanwezig. De koffieochtenden zijn een initia tief ven vrouwen uit verschil lende kerken. Door Brigitte Bosman WADDINXVEEN - Pedagogisch Advies bureau Daalhof De Gier start in janu ari met een ouderschapscursus. Veel ou ders hebben vragen over het opvoeden van hun kind, voelen zich weleens onze ker of denken dat een ander het beter kan dan zij. Het Waddinxveense advies bureau heeft een nieuwe cursus opgezet voor juist deze ouders, om met elkaar te praten over de ontwikkeling en opvoe ding van het jonge kind. „Je merkt dat ouders het weleens prettig vinden om eens open te kunnen praten. Ze kunnen veel van elkaar leren. Ik denk dat dat goed werkt", zegt Jannie De Gier. Samen met vriendin Daalhof zette ze twee jaar geleden het adviesbureau op. Beiden zijn zij orthopedagogen. Ze ken nen elkaar al uit hun studietijd. Nadat ie mand Jannie om hulp vroeg bij het op zetten van een kinderdagverblijf, ontstond het idee om meer pedagogi sche hulp te gaan bieden aan instellingen en particulieren. De eerste contracten stroomden al snel binnen en intussen is hun werk uitge groeid tot een goed lopend adviesor gaan. Zij helpen ook met het opstellen van het pedagogisch beleid voor onder andere kinderdagverblijven. Momenteel is dit in Dordrecht ook in opzet. Hun be langrijkste taken bestaan uit het advise ren van leerkrachten op (speciale) scho- gen in Waddinxveen voorziet wordt van een Energie Presta tie Advies (EPA). Dijksterhuis: „Dat advies geeft aan waar je aan energiebesparing zou kun nen doen. Eigenaren die zo’n advies krijgen, mogen dan zelf niet. De vliegezwam is uiterst giftig. Het giftigste deel is de ro de huid. Vliegen, die daar toch van komen snoepen, vinden de Een voorbeeld is het project kleine windturbines. Waddinx veen werkt hierbij samen met een ander potje voor”, aldus Dijksterhuis. „Dit is echt voor de grotere projecten en onder zoek.” Diffuus valt het licht door de takken. En dan zie ik ze staan. Een, twee, drie,.ik tel achttien paddestoelen, echte rood met witte stippen paddenstoelen, een verbazingwekkende schoonheid. De vliegezwam, het is net alsof een heel brand weerkorps zich presenteert. De hoeden van deze padde stoelen hebben dezelfde kleur als een brandweerhelm. De knalrode hoed met witte stip pen wordt gedragen door een slanke steel met een koket kraagje. Ik ga door de knieën en lig languit op de grond met m’n neus in de buurt van een joe kel. Wat is dit bijzonder om te zien. Zelfs als je geen fantasie hebt kun je voorstellen dat hier ’s nachts kabouters rondwan delen. En met een beetje voor stellingsvermogen zie je ze be zig. Al weet ik dat ze niet bestaan, toch is het even leuk om hierover te fantaseren. Pad destoelen zijn altijd opwindend om te zien en dit soort straalt ook iets lieflijks uit, maar is dat MOERKAPELLE - De voeding van de moeder en de overgang van borstvoeding naar vast voedsel voor de baby, daarover wordt gesproken tijdens de maandelijkse regionale bijeen komst van de Borstvoedingor- ganisatie LLL. Deze wordt ge houden op dinsdag 9 december bij Ria Kaashoek aan de Abra ham Kroesweg 10. De informatieavond is bedoeld voor zwangeren en moeders en anderen die geïnteresseerd zijn in borstvoeding. Behalve het uitwisselen van informatie en ervaringen over genoemd onderwerp is er ook gelegen heid tot het stellen van algeme ne vragen over borstvoeding. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, kost 2,50 euro en ook baby’s zijn welkom. Ook telefonische informatie over borstvoeding is mogelijk, Ria Kaashoek, tel: 079-5932689. weest.Tijdens deze vergadering zijn onder andere de verschil lende bestuursfuncties ver deeld. De voorzitter van het bestuur, de heer Ruud Ooms was reeds tijdens de ledenver gadering benoemd. De voorzitter prijst zich geluk- laten werken. Even stil staan en kijken wat er allemaal te zien, te ruiken en te horen valt. De kruidige geur van een ei kenboom zweeft over het pad. Wat zou het leuk zijn om er een eekhoorn in te zien, maar die zitten jammer genoeg niet in het Gouwe Bos. Er rinkelt een belletje, dat moet een pim pelmeesje zijn. Hoog in een boompje is hij ijverig bezig om insecten van de takjes te snoe pen. Een pimpelmeesje heeft een zwembadblauw rondje op zijn kop, een wit gezicht, om zoomd met een rondje zwart, een volledig gele borst en de vleugeltjes en het staartje ver tonen hetzelfde blauw als het toupetje dat hij draagt. In diver se bomen hangen broedkastjes voor hen, dat is te zien aan het kleine gaatje. De ingang is zo klein dat de broedholte niet toegankelijk is voor de iets gro tere koolmees of mus. Het is inmiddels laat in de mid dag. De stralen van de zon ver minderen aan kracht. meente komen. „Maar we kij ken dus ook naar energiewinning uit biomassa”, WADDINXVEEN - Autoclub De Gouwe Rijders uit Wad dinxveen organiseert donder dag 4 december haar traditio nele kaartavond. Inschrijven kan vanaf 19.45 uur, het klaver jassen begint om 20.15 uur.Tij- len en het geven van opvoedingsadviezen aan leidsters en ouders. Daarnaast doen ze observaties, kunnen kinderen worden getest en geven ze vaardigheidstrainingen voor kinderen. Ouders kunnen bij De Gier thuis terecht voor een onafhankelijk advies. Ze pro beert ouders goed te laten kijken naar hun kind en om eventu'ele problemen vroegtijdig te leren zien. „Werken met jonge kinderen vind ik heel prettig, om dat je al op jonge leeftijd kunt ingrijpen als er problemen zijn”, legt De Gier uit. Zij heeft ook een ouderspreekuur op een kinderdagverblijf. Het werk is vaak preventief. Ouders komen daar heel vroeg met hun problemen, bijvoorbeeld over een kind dat bijt. „Dan kun je er snel bij zijn en erop inspelen.” Veel ou ders hebben vaak behoefte aan een stuk je bevestiging.Terwijl ze hun verhaal ver tellen wordt vaak al veel duidelijk. „Mensen net even op het goede spoor zetten.” De Gier heeft duidelijk belangstelling voor alles wat te maken heeft met de ontwikkeling van kinderen. „We geven zo graag dat steuntje in de rug. Zo van: we gaan er wat aan doen.” Ze legt uit dat er vaak sprake is van een negatieve spiraal, waar je op je eentje zo moeilijk uitkomt. Het kind gedraagt zich niet leuk, als ouder wordt je boos, kind krijgt negatieve aandacht en gaat zich nog gemeente wordt gevraagd een klimaatbe leid te ontwikkelen”, legt Dijk sterhuis uit. De gemeentes ver lenen zo hun medewerking aan het Rijk, die volgens het Kyoto- verdrag een bijdrage moet le veren aan de terugdringing van CO2-uitstoot. Een groot deel de ge- van het plan wordt dan ook ge subsidieerd vanuit het Rijk. „We krijgen van het rijk 75.000 euro voor de uitvoering van het plan in de komende vier van Gemeentebelangen thans uit zeven leden bestaat. Op de ze wijze kunnen de verschillen de taken en verantwoordelijk heden onderling goed verdeeld •worden. Voor de komende periode heeft het bestuur verschillende ideeën om als lokale groepe ring de communicatie naar en met de inwoners te intensive ren. Naast de voorzitter Ruud Ooms, reeds acht jaar be stuurslid, bestaat het bestuur uit de heren Willem Melis (se cretaris en tien jaar bestuurs lid),John Mebius (penningmees ter).John moest het na tien jaar raadslid wat rustiger aan doen. Piet Keyzer (PR) is bestuurslid geweest van 1983 tot 1993 en is na een periode van afwezig heid weer terug, Willem Vuijk eveneens een lid uit het begin. Steven Duursma is een van de oprichters. Mevrouw Aafke Hoogma, te vens raadlid en fractievoorzit ter voor Gemeentebelangen, maakt het bestuur compleet en vormt tevens een directe scha kel tussen bestuur en raads fractie. MOERKAPELLE - De Rode kruis afdeling Zevenhuizen- Moerkapelle start in januari 2004 een beginnerscursus EH BO. Bij voldoende aanmeldin gen begint de cursus op dins dag 13 januari. In de cursus leert men alle levensreddende handelingen en iemand helpen die onwel of gewond is. Ook brandwonden, koude- en warmte letsels worden behan deld. Het zijn veertien avonden plus een examenavond. Je bent dan in het bezit van een diplo ma van het Oranje Kruis. Voor meer informatie en aanmelding, M. Holstege tel. 079-5932161. dood. De regel, kijken mag wel, ZEVENHUIZEN/ maar aankomen niet, geldt ze ker voor de vliegenzwam. Verstild en verzadigd van de schoonheid die er in de natuur te vinden is ga ik op weg naar huis. Wat is de schepping toch mooi! De wind ruist zacht en strooit gekleurde cadeautjes dering voltallig bij elkaar ge- van de bomen. Een wandeling in een herfstbos roept bij mij diverse emoties op, verlangen, heimwee. Het heeft echter ook weemoedigs, iets triest, zo’n stervend bos, maar het toont ook een scho ne symboliek. Aan de meeste boomtakken zitten al de knop- kig met het feit dat het bestuur pen die volgend jaar open zul len gaan. Nog eenmaal kijk ik achterom en zie een natuurlijk geschil derd beeld, de goudgele gloed van het Gouwe Bos onder de stralen van de ondergaande zon. hoor. Er ritselt wat in de strui ken. Een Vlaamse Gaai pikt drif tig tussen de gevallen bladeren. Wat is hij aan het doen? Zoekt hij iets of verbergt hij wat? Nieuwsgierig gluur ik door de struiken, maar ik kan het niet ontdekken. Wel zie ik tientallen inktzwam- metjes staan. Parmantig steken ze hun kleine kopjes de lucht in. Ze staan dicht bij elkaar net alsof ze bij elkaar schuilen, vriendjes in een geheimzinnig der Waals wellen in mij op: bos. We vervolgen onze weg, hoewel het soms moeilijk is om te zien waar het pad is. Een ta- van bladeren bedekt de vochtige aarde. Het ruikt en oogt echt naar herfst in het Gouwe Bos. Naast het pad ligt een omgevallen boomstam. De bast is bedekt met mos en zwammen, er zit vast een elfen- bank bij. ’Tekke, tekke, tek’, klinkt het waarschuwend. Een merel scheert verschrikt de struiken van een bramenbosje in. Iedere keer sta ik even stil om een stukje bos op me in te MOERKA PELLE - Het bestuur van de po litieke groepering Gemeente belangen Zevenhuizen-Moerkapelle is dinsdag 18 november voor het eerst sinds de verkiezingen tij dens de algemene ledenverga- aim ZEVENHUIZEN - Er wordt een koor- en samenzangavond gehouden op zaterdagavond 13 december in de Nederlands Hervormde Kerk. De keuze van de liederen richt zich op de Adventperiode. Martin van Es sen, de voorzitter van Stichting Hulp Straatkinderen Oekraïne, spreekt een kort appèlwoord. Het programma begint om 20.00 uur. De avond wordt georganiseerd ten behoeve van de diaconale actie van de kerkelijke gemeen te voor de Stichting Hulp Straatkinderen Oekraïne. Het werk van deze stichting is voor een jaar geadopteerd door de diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente in Ze- venhuizen-Oud Verlaat. Stich ting Hulp Straatkinderen Oek raïne in opgericht op 4 september 2001. Het doel van de stichting is om, met financië le en materiele hulp, straatkin deren in de Oekraïne onder steuning te bieden en een perspectief te geven voor de toekomst. Meer informatie over het werk van de stichting vindt u op: www.straatkinde- renoekraine.nl. De toegang van de avond is gratis. Er wordt een collecte gehouden waarvan de op brengst bestemt is voor dit dia conale project. REGIO - De meldactie die het Patiëntenplatform Mid- den-Holland (RPCP M-H) van 10 tot 21 november heeft gehouden over de GroeneHartHopper, was een groot succes. Er heb ben ruim tweehonderd mensen naar de meldlijn ge beld met uiteenlopende er varingen, waarvan de mees te negatief waren. Het Platform is nu druk bezig met de verwerking van alle meldingen. Eind januari zal naar verwachting de rap portage klaar zijn. Aan de hand van de rapportage zal het Platform overleg heb ben met gemeenten, de provincie en Connexxion over mogelijke verbeterin gen. De GroeneHartHop per, een regionaal vervoer systeem op afroep voor met name gehandicapten en ouderen, ging I juli van start. Vanaf het begin was duidelijk dat de uitvoering niet vlekkeloos verliep. Dit was aanleiding voor het Platform om een meldactie te houden. herfstwandeling kunt u dicht bij huis terecht: het Gouwebos biedt een keur aan bomen, water, paddestoe- (Foto: Liesbeth van der Vis.) Janny de Gier: ’Je merkt dat ouders het wel eens prettig vinden om eens open over opvoeding te kunnen praten.’ (Foto: Liesbeth van der Vis) Paula van Doorn- van der Meijde WADDINXVEEN - Ingesloten tussen de Waddinxveense en Boskoopse Hefbrug ligt een klein bos, grenzend aan een stukje Hollands polderland schap. Ideaal voor een korte wandeling, voor het proeven van de seizoenen. Zo signaleer de Paula van Doorn- van der Meijde enkele vliegezwammen en viel haar oog op prachtige herfstbladeren. Dit mag niet onopgemerkt blijven vindt ze, ze schreef een verhaal over dit kleine stukje bos. Op een stralende herfstdag loop ik met mijn hond Whitney opgetogen de dijk op. Bovenop genieten we van het buiten zijn. Voor ons liggen groene weilan den, gescheiden door sloten, in de richting van de Gouwe. Op Voor een ervan staat een koppel vaarzen en een zwart/bonte stier ons nieuwsgierig aan te kijken. Op een volgend weiland scharrelen tientallen smienten rond, daartussen bevinden zich waterkippen en wilde eenden. Boven het water zweeft een kokmeeuw geruisloos door de helderblauwe lucht. Een reiger staat intensief in het water te turen. We lopen tot de spoorlijn en voor ons staat een portaallange rij statige populieren. De regels van een gedicht van Jacqueline van ’Als gouden de portalen zijn, hoe zullen dan de zalen zijn.’ Woorden die me vergezellen pijt tijdens de wandeling. We slaan rechtsaf naar het bos. Het is er stil, het lijkt wel of alle vogels gevlogen zijn. Een berkenboom staat in vol ornaat te pronken met haar verkleurde bladeren. De zon staat op de gouden kroon die de witte stamt siert. Het is zo stil dat ik de blaadjes hoor ruisen. En hoe meer ik de stilte van het bos op me in laat werken, des te meer geluiden ik De gemeente wil met het kli maatplan de aandacht richten op een aantal thema’s. Ten eer ste is dat de energiebesparing de gemeenten Gouda, Boskoop bij woningbouw. Hierbij kan zo wel gekeken worden naar reeds bestaande bouw als naar waarbij grote windmolens langs nieuwbouw. „Triangel wordt als een energiezuinige wijk ge bouwd”, vertelt wethouder^ len en zonneboilers in de ge- Dijksterhuis. „Energiezuiniger dan wettelijk is voorgeschreven en ook zui niger dan de bestaande bouw.” aldus Dijksterhuis. De gemeente werkt hiervoor Waddinxveen is niet de enige samen met woningbouwcoöpe- gemeente die een klimaatplan raties. „Vooral Woonpartners is opstelt. „Iedere een belangrijke partner voor ons.” Het college denkt bij de nieuwbouwwijk aan energie op basis van biomassa. „Maar of dat haalbaar is, weten we nog niet. Er is op dit moment een samenwerkingsverband tussen de Waddinxveense Groenrecy- cling, Eneco Energie en meentë om dat te onderzoe ken.” De bestaande bouw in Wad dinxveen is ook al energiezuini ger dan wettelijk verplicht is. jaar.” De gemeente wil verder dat Het fonds duurzaamheid wordt dertig procent van de wonin- vanaf volgend jaar elk jaar ge voed met 56.000 euro. Dit jaar was dat nog 75.000 euro, maar in verband met de bezuinigin gen heeft het college besloten dat bedrag te verlagen. Dit geld is bedoeld om projecten te subsidiëren die gericht zijn op bepalen of ze het opvolgen of energiebesparing of duurzame niet.” energie. Een tweede thema is duurzame „Het is dus niet voor particu- energie. Het totale energiege- lieren, daar hebben we weer bruik van de gemeente moet voor vijf procent uit duurzame energie bestaan, vindt het colle ge. WADDINXVEEN - Duurzame energie en energiebespa ring bij woningbouw zijn de twee belangrijkste thema’s van het gemeentelijk klimaatplan. De raad keurde dit plan onlangs goed en zo komt de realisatie van de ambi ties uit het collegeprogramma 2002-2006 op het gebied van energiebeleid een stap dichterbij. V&l* JS '"‘T - f s i -y-' -;A:

Weekblad voor Waddinxveen | 2003 | | pagina 13