Zuid-Holland Kalenders voor Amnesty doet iets aan toenemend tekort huisartsen Gered Gereedschap’ zoekt vrouwen 8W.;/ Waddinxveens succes Lions Rottemerenloop in Zevenhuizen in Oostenrijkse sneeuw Arno Slagboom wint de Waddinxveense Schaaknacht I A Coming-out Kindertheater Hulp voor zwerfkatten Tentoonstelling Kreatercursis- ten Aleid Abels Bingo in ‘De Boog’ WADDINXVEEN - Het buurtcentrum ‘De Boog’ heeft op vrijdag 6 februari aanstaan de weer een bingoavond. Deelnemers zijn van harte welkom in het buurtcentrum aan de C. Huijgenslaan 2 in Waddinxveen. Er zijn mooie prijzen te winnen. De zaal gaat open om 19.00 uur, de bingo begint om 20.00 uur. Verkeersongeval met letsel Inloopochtend stoma-patiënten Buit terug speelt voor stelling ‘Matroos’ i - Huisvrouwen —J- - Orkest Subsidie Vraagstuk WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 4 FEBRUARI 2004 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 15 GEVONDEN Reproset doneerde van elke verkochte kalender 2,50 euro aan Amnesty. (Foto: Liesbeth van der Vis) Gered Gereedschap Waddinxveen knapt gereedschap op voor ontwikkelingslanden. (Foto: Liesbeth van der Vis) WADDINXVEEN - Door de verkoop van kalenders met etsen van Jan Groe- newegen heeft Reproset tweehonderd euro ingezameld voor Amnesty Interna tional. Óp initiatief van eigenaar Kier Knol, stelde Groenewegen een kalender samen met etsen van karakteristieke plekjes van Waddixveen.Van elke ver kochte kalender ging er 2,50 euro naar Amnesty. Het gedoneerde geld gaat Am nesty gebruiken voor promotie. „Door stands en promotiemateriaal willen we mensen bewust maken van het bestaan van Amnesty,” aldus Hanny Glasbeek van Amnesty Waddinxveen. Herder, Beige-Bruin, zwarte rug en snuit, zwarte halsband, Lan ge Zijde Zevenhuizen. Kater, Cypers, met veel wit, Zij de Boskoop Kater, Cypers, Sniepweg Wad dinxveen UITSLUITEND VOOR BEZORGKLACHTEN WADDINXVEEN - De cursis ten van docente Aleid Abels presenteren donderdag om 20.30 uurhun werk. De ope ning zal verricht worden door Mevr. R van Leeuwen, voorzit ter van de raad van toezicht van Kreater. De deelnemers kregen tijdens de jaarcursus verschillende opdrachten die duidelijk tot uiting komen om dat ze deels groepsgewijs zijn gepresenteerd. De thema’s worden bij een nieuwe tech niek eerst ingeleid om de cur sisten vertrouwd te maken met het materiaal zelf en de diverse mogelijkheden. Met onderwerpen als ‘het oog wil ook wat’ en ‘samen’heeft ie dereen op zijn eigen wijze met fantasie een heel eigen pro duct gemaakt-Het getoonde werk is van zo’n 45 cursisten van drie jaarcursussen. Tenslotte zullen er ook mo- delschetsen getoond worden die gemaakt zijn tijdens de modelcursus van afgelopen na jaar. In het voorjaar is er vanaf 13 april weereen nieuwe cur sus van vijf dinsdagavonden van 19.-45 uur - tot 22.15 uur. REGIO - Een vijftienjarige fiet ser uit Moerkapelle is op vrij dagavond omstreeks 23.40 te gen een boom op de Akkerweg gereden. Hij werd even tevoren voortgetrokken door een achttienjarige be stuurder van een bromfiets uit Moerkapelle. Op een gegeven moment liet de fietser los en reed door nog onbekende oorzaak tegen een boom. De fietser werd met hoofdletsel overgebracht naar het Eras mus Medisch Centrum te Rot terdam. De bestuurder van de bromfiets bleek onder invloed te zijn.Tegen de bestuurder wordt proces-verbaal opge maakt en hij kreeg een rijver bod van vijf uur. Bel (0900) 708 09 00 10 eurocent per minuut) GOUDA - Op de eerste don derdag van de maand is er een Inloopochtend voor stomapa- tiënten (en eventueel andere betrokkenen) in het Groene Hart Ziekenhuis. Namens de Nederlandse Stomavereniging 'Harry Bacon’ wil onder ande re Marja Woutersen (erva ringsdeskundige) graag met patiënten praten. De eerstvol gende inloopochtend is op donderdag 5 februari, tussen 10.00 en 12.00 uur, op de poli kliniek van de Bleulandlocatie, balie IBleu landweg 10, van het Groene Hart Ziekenhuis te Gouda. Folders met docu mentatie over stoma’s en het leven met een stoma zijn daar ook beschikbaar.Voor meer informatie: Marja Woutersen, 0180-318580, s avonds tussen 19.00 en 20.00 uur. REGIO - Een deel van de buit die in de nacht van 30 op 31 ja nuari uit een woning in Bode graven werd gestolen is aan de Nieuwe Gouwe OZ in Gouda teruggevonden. De politie vond autopapieren en een pc-muis terug. Op dezelfde plek werd een tas gevonden die op 29 ja nuari werd gestolen in Bo skoop. Getuigen kunnen bellen met de politie in Bodegraven 0900 - 8844 (lokaal tarief). WADDINXVEEN - Arno Slag boom heeft de elfde editie van de Schaaknacht gewonnen. Hij bleef P. van Asseldonk en Mark van Putten net voor. De Schaaknacht begon op 30 januari om 20.00 uur en eindig de op 31 januari 8.00 uur met tussendoor twee pauzes en een gezamenlijk ontbijt als af sluiting. Er werden maar liefst 24 ronden gespeeld met 10 mi nuten bedenktijd per persoon per partij. De 43 deelnemers, afkomstig uit heel Nederland, werden geplaatst in één groep en er was voor iedereen een prijs. De elfde editie van de Schaak nacht was het spannendste en sterk bezetste toernooi van de afgelopen jaren. R Ouwehand van schaakvereniging Hillegers- berg ging als een komeet van start en leidde het klassement afstand. In elke categorie zijn er voor de eerste drie aankomen den prijsjes beschikbaar. Boven dien zijn er voor de winnaars extra geldprijzen te verdienen. Er worden, evenals in voorgaan de jaren, ruim driehonderd deelnemers verwacht. De in schrijving begint om 10.15 uur in Dorpshuis Swanla, Burge meester Kinkhamerweg 86 in Zevenhuizen. De inschrijving sluit een half uur voor de start. Kleedkamers en douches en parkeergelegenheid zijn be schikbaar. De provincie Zuid-Holland heeft geen directe taak waar het gaat om de eerstelijnszorg. In Neder land zijn vooral zorgverzekeraars verantwoordelijk voor het bie den van adequate zorg. Toch wil het provinciebestuur op bepaal de onderdelen van dit vraagstuk een rol spelen. Het gaat dan vooral om de ruimtelijke aspec ten van de organisatie van de eerstelijnszorg in gemeenten. Het gaat dan niet alleen om de huisartsen, maar ook de thuis zorg, en andere voorzieningen, die nu vaak onder één dak wor den gebracht in een gezond heidscentrum. Een oplossing is zeker het combineren van prak tijken, zoals huisartsen, apothe kers, fysiotherapeuten en de thuiszorg onder één dak. Juist vanwege het kostenaspect en de ruimtelijke belemmeringen is het aantal initiatieven in deze richting nog zeer beperkt Zuid-Holland wil nu kijken op welke wijze de voorwaarden gunstiger kunnen worden. De provincie heeft een belangrijke rol bij het goedkeuren van ge meentelijke bestemmingsplan nen, ook voor nieuwbouwwij ken. Het provinciaal bestuur zou daaraan voorwaarden kunnen ZEVENHUIZEN - Voor de 14e keer alweer organiseert de Lions Club Zevenhuizen de jaar lijkse Rottemerenloop. Een eve nement dat niet alleen oproept tot sportieve prestaties maar ook een goed doel steunt Even als de voorgaande twee jaren zal de opbrengst aan inschrijfgelden en sponsorbijdragen geheel ten goede komen aan de herinrich ting van poliklinieken in het bin nenland van Suriname. Ook nu weer zal de opbrengst door het Cordaid Bilance Servicefonds worden verdubbeld. De Lions Rottemerenloop vindt dit jaar plaats op zaterdag 21 fe bruari. Het startschot voor alle afstanden zal om 12.00 uur voor het Gemeentehuis van Zeven- huizen-Moerkapelle worden ge lost door notaris Mr. E.H. Jan sen. Er kan worden deelgenomen op drie afstanden te weten 5 en 10 kilometer en de halve marathon. Op alle af standen zijn er dames en heren klassen, op de halve marathon in drie categorieën (senioren, ve teranen! en veteranen2). Het inschrijfgeld bedraagt 4,- tot 6,-, afhankelijk van de te lopen verbinden. Bij het plannen van nieuwe wijken is het belangrijk dat er voldoende voorzieningen zijn, zoals zorgvoorzieningen, maar ook infrastructuur, open baar vervoer, scholen en noem zo maar op. De provincie Zuid- Holland wil naast het opheffen van belemmering in de regelge ving ook op een andere manier de eerstelijnszorg in gemeenten stimuleren. Tijdens de vergadering van de commissie Ruimte en Wonen eind oktober 2003 heeft de CDA-fractie aan de hand van een eigen notitie voorstellen gefor muleerd voor een koppeling tus sen de eerstelijnszorg en de ruimtelijke ordening. Dit zou er toe moeten leiden dat ook be staande subsidieregelingen kun nen worden gebruikt om deze voorzieningen te ondersteunen. Het probleem doet zich voor in dorpen en steden en voor beide is een bestaande regeling. De provincie Zuid-Holland kent sinds enige jaren de Leefbaar- heidssubsidie voor kleine ker nen. De CDA-fractie heeft ver zocht om te bezien of deze regeling ook voor dit onderdeel van de zorgsector gebruikt kan worden. Men wil daarom weten of het bestaande budget van cir ca 1,5 miljoen euro voldoende is om tot deze verbreding te ko men. Ditzelfde geldt voor de gro tere steden. Voor de stedelijke vernieuwing is er in 2001 een In vesteringsbudget Stedelijke Ver nieuwing (ISV) ingesteld door het Rijk. Bekeken wordt of ook deze gelden in de toekomst kun nen worden ingezet voor de on dersteuning van gezondheids zorgvoorzieningen. Volgend jaar zal de tweede fase van ISV van start gaan en het College van Gedeputeerde Staten zal zich beraden op welke manier beide subsidiepotten een rol kunnen spelen bij het oppakken van deze uitdaging van het tekort aan eer stelijnszorg. De provincie Zuid-Holland zal nu de initiatieven en voorstellen verder uitwerken om de lokale zorg op dit punt te kunnen ver sterken vanuit de invalshoek van de ruimtelijke ordening. De feite lijke zorg en de organisatie blijft daarmee een verantwoordelijk heid van de zorgverzekeraars, maar het klimaat voor vestiging kan wel worden beïnvloed met een toegesneden beleid in de ruimtelijke ordening. REGIO - De Zeven Muzen or ganiseert de kindertheater voorstelling MATROOS ge speeld door De verliefde prins op zaterdag 14 februari. De voorstelling begint om 14.00 uur in dorpshuis Swanla in Ze venhuizen. De entree is 3,50 euro iedereen. De voorstelling is voor de leeftijd 4 tot en met 100 jaar. De kaartverkoop is bij reisbureau De Zwaluw of voor aanvang bij de zaal (maar vol is vol). Voor informatie Marjanne van Iwaarden, tel. 0180-631947 Thijs woont in een vuurtoren. Op een dag vindt Thijs een fles aan het strand met een briefje erin van een matroos: "Ik kom je halen en laat je de andere kant van de wereld zien". Sinds Thijs dat bericht van zijn vriend gekregen heeft, doet hij nog maar één ding: hij kijkt over de zee uit of matroos er al aan komt. Roos en Felix hebben met hem te doen: "Die ma troos ligt allang op de bodem van de zee, of hij zit vast op een onbewoond eiland, of hij is Thijs vergeten." Nee, Thijs wacht tevergeefs. Ze hebben te doen met de jongen. Daarom maken ze van de verjaardag van Tijs een groot feest, zodat hij de matroos even vergeet.Maar in de nacht na het feest komt Matroos en hij neemt Thijs mee. REGIO - in de achterliggende jaren is de zorgvraag bij ou deren sterk toegenomen. Algemeen wordt verwacht dat deze ontwikkeling zich in de komende decennia zal voortzetten. Het aantal ouderen zal sterk stijgen en daar mee ook het aantal zorgbehoevenden. Daarnaast blijven ouderen ook steeds langer zelfstandig wonen, waardoor het beroep op de eerstelijnszorg, zoals de huisartsen, sterk stijgt. De vraag naar huisartsen neemt daardoor toe, maar het aantal is onvoldoende om aan de zorgvraag te kunnen voldoen. Dit probleem wordt steeds nijpender, zowel in de dorpen als in de steden. Er wordt dit weekend nage dacht over thema’s als geloof/ kerk en homoseksualiteit, so- en samenleving, relaties en seksualiteit. Afhan- goed resultaat behaalt, kelijk van de mensen die mee gaan wordt er ook gesproken over huwelijk en homoseksuali teit. Voor informatie, Ruud, tel. 06-24595797 of Jan, tel. 0182- 610995 of kijk op www.chjc.nl. WADDINXVEEN - Gered Ge reedschap Waddinxveen is op zoek naar vrouwen. De 22 vrij willigers die de ontwikkelings organisatie nu versterken zijn allemaal mannen. „Vrouwen denken vaak: gereedschap, dat is niets voor mij”, vertelt se cretaris Kees Glasbeek van de organisatie. „Maar Gered Ge reedschap is zelfs opgericht door een vrouw!” In 1982 be gon Glasbeek met het verza melen van gereedschap voor ontwikkelingslanden. „We de den heel veel voor Tanzania, vooral met aangepaste dingen, zoals een fiets die water kan Ook in deze regio neemt de pro blemen toe, want onlangs ver schenen berichten dat in een stad alsAlphen aan den Rijn pro blemen opdoemen nu er twee huisartsen hun praktijk gaan beëindigen. Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid luidt de noodklok, want zij kunnen de vacatures nauwelijks vervullen. Op de langere termijn is de zorg verzekeraar wel wat optimisti scher vanwege een nieuwe toe stroom aan huisartsen. De zorgverzekeraar zoekt voor acu te problemen tijdelijke oplossin gen, zodat mensen wel kunnen blijven rekenen op huisartsen zorg. Uit onderzoek blijkt dat huisartsen een aantal knelpunten ondervinden. Allereerst gaat het dan om het vinden van een prak tijkruimte, die bovendien ook nog financieel bereikbaar is voor de startende huisarts. In de gro te steden hebben de huisartsen ook te maken met ontzettend veel wijzigingen in het patiënten bestand. Tot slot is ook de toe nemende werkdruk een pro bleem. Er is onvoldoende tijd voor administratieve en organi satorische aspecten van de be drijfsvoering in de praktijk. het initiatief.” Vorig jaar was voor Gered Gereedschap Waddinxveen een jubileum jaar: de organisatie bestond twintig jaar. Ómdat de landelij ke organisatie net een groot project had opgezet, werd dat het jubileumproject van de or ganisatie. „In Kongo zijn door de oorlog ruim vijf miljoen mensen omgekomen. Nog meer vluchtten er naar Tanza nia, waar ze werden opgevan gen. Dat is natuurlijk heel bij zonder: een ontwikkelingsland dat een anders ontwikkelings land helpt.Een Belgische pater is toen naar Gered Gereed- WADDINXVEEN - De Wad- dinxveense llonca Leijn heeft vorige week op het Nederland se Kampioenschap langlaufen in het Oostenrijkse Ramsau am Dachstein twee vierde plaatsen en één vijfde plaats in de pupil lenklasse.Het was voor llonca de eerste keer dat zij aan de kampioenschappen meedeed. Voor gratis registratie en infor matie over vermiste en gevon den dieren kunt u bellen 0186- 601199. Binnen 24 uur uw melding op internet. Kijk voor recente gegevens op www.die- rencentrale.nl WADDINXVEEN - Het CHJC, vereniging van Christelijke Ho mo’s en Lesbiennes, organi seert van vrijdag 20 tot en met zondag 22 februari een Co- ming-out-weekend. Het is be doeld voor iedereen van dertig jaar en ouder, die uit wil komen voor zijn of haar homo- of les- REGIO - De vrijwilligers van de Werkgroep Zwerfkat Gouda en omstreken zoeken gemoti veerde vrijwilligers en gastge zinnen die zich sterk willen ma ken voor de zwerfkattenproblematiek in de regio. Als gastgezin zorgt u tij delijk voor een schuwe kat of één of meerdere kittens tot zij er aan toe zijn om bij een nieuw baasje geplaatst te wor den. Ook is Werkgroep Zwerf kat Gouda op zoek naar een al gemeen coördinator die het aanspreekpunt wil zijn voor de vrijwilligers van de werkgroep. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij de Dierenbe scherming 0182- 570938. Meer informatie op www.gouda.die- renbescherming.nl. schap Amsterdam gegaan en heeft om hulp gevraagd. Het werd een gigantisch project, enorme containers met ge reedschap werden naar Tanza nia verscheept. Het was een mooie manier om ons jubileum te vieren.” Nu zijn de Waddinxveense vrij willigers al aan het volgende project bezig: Senegal. „De projecten worden meestal van uit het hoofdkantoor bepaald. We hebben wel eens een pro ject waar we een half jaar mee bezig waren, soms hebben we er twintig per jaar, dat is heel verschillend.” llonca was zeer blij: „Langlaufen is geweldig. Dat alleen maakt bisch-zijn. het al de moeite waard. Geluk kig stond mijn school (het Coe- necoopcollege, red.) toe dat ik naar de kampioenschappen ciale omgeving ging. En als je hier in de sneeuw een weet je waarvoor je zo hard getraind hebt.” na vier ronden. Daarna volgen de voor hem een dramatische serie van zeven nederlagen waarmee hij kansloos was voor de titel. Vanaf ronde vijf waren A. Slagboom en de Helmondse schaker P. van Asseldonk con stant op de eerste plaatsen te vinden, zonder dat één van de ze spelers een grote voor sprong nam. Hierdoor was het onduidelijk wie de beste papie ren had en de beslissingen vie len dan pas ook in de laatste ronde. Arno Slagboom won na een spannende strijd van M. Pluymert, en P. van Asseldonk delfde het onderspit tegen J. Hennekes, waardoor Arno met de titel aan de haal ging. Titel verdediger Theo van Herk had zijn dag niet en hij eindigde met een 24e plaats in de midden moot. Iedereen kende zijn ster ke en zwakke periodes en daar- :J_I ook eervolle, tweede plaats. Mark van Putten is met de der de plaats de beste Waddinxve- ner geworden; hij bleef zijn broer Bart van Putten voor, die als negende eindigde. Eind- WPP|<Pnd stand: I. A. Slagboom, 2. P. van Asseldonk, 3. Mark van Putten. om was Arno Slagboom de te rechte winnaar, omdat hij het constantst speelde van alle maal. De meeste overwinnin gen werden behaald door P. van Asseldonk. Hij verloor echter vaker dan Arno en moest daar om genoegen nemen met de, WADDINXVEEN - De cultu rele commissie van de Stich ting Waddinxveens Welzijns werk houdt op dindagavond 10 februari 2004 om 20.00 uur weer een ontspannings avond voor alle Waddinxveen se senioren in het Anne Frank Centrum. Die avond treedt het Huisvrouwen Orkest uit Moerkapelle op. Zij brengen een nostalgische avond met bekende liedjes uit alle winds treken. De muzikale begelei ding is niet alleen op de piano, maar er wordt ook gespeeld op huishoudelijke voorwer pen. De zaal gaat open om 19.30 uur en de entree be draagt 3,30 euro per persoon, inclusief een kop koffie of thee. pompen. Later zijn we voor Gered Gereedschap gaan wer ken.” Vorig jaar werd de orga nisatie door de gemeente Waddinxveen uitgebreid. „We hebben er nu twee ruimtes bij en we werken nu ook een tweede dag.” Eerst alleen op woensdag, nu ook op dinsdag. „Vooral de woensdag is erg druk, maar meer vrijwilligers zijn natuurlijk altijd welkom.” Voor vrouwen zou zelfs een nieuwe dag kunnen worden in gedeeld. „Vrouwen zijn ge woon heel belangrijk. Ook in de Ontwikkelingslanden zelf nemen steeds meer vrouwen J

Weekblad voor Waddinxveen | 2004 | | pagina 15