c Gemeente Dag meester Groenewoud’ Deze Week onderneemt actie voor Armine 3.99 9 I neeleman Besluit over bouwen in Groene Hart al genomen 4 Armine Tekort Wachten in Groene Hart Ziekenhuis Streekplan- besluit Triangel Herinrichting huisartsen Sport Te laat l EU ROPAJUIN 8 i CM z De Vries Uitvaartverzorging Tesselschadelaan 22 2741 AT Waddinxveen Tel: 0182 -630828 Gratis nummer voor het melden overlijden 0800-sterfgeval (0800 - 7837343825) www. devriesuitvaartverzorging. nl Bel 0182-640090 en vraag de folder aan! of Stuur een eMail naar servicegineeleman.com Gezag (Met een onderhoudsabonnement van Neeleman kunt u 24 uur per dag op ons rekenen. 1 installatieservices www.europatuin.nl addinx OPLAGE 15.300 EXEMPLAREN WOENSDAG 4 FEBRUARI 2004 In een gouden koets werd meester Jaap Groenewoud opgehaald. (Foto: Liesbeth van der Vis) de weg al helemaal geplaveid. De gemeenteraad onder neemt actie voor Armine Coenecoop 87a 2741PH Waddinxveen T0182 64 00 90 Einfo@neeleman.com I www.neeleman.com Na het feestelijk ontvangst had ook meester Jaap een verrassing voor de he le school. Het evangelisch poppen theater van Jeroen van de Berg gaf twee voorstellingen voor alle leerlingen. Jaap Groenewoud zit al sinds 1965 in het on derwijs en zal waarschijnlijk erg moeten wennen aan de vrije tijd. Hij heeft in ie der geval vreselijk genoten van de dag, zo vertelt zijn collega. Een extra verras sing kwam van postbode Peter die met een grote postzak vol brieven en kaar ten aankwam van oud-leerlingen van Groenewoud. Gemeente organiseerde in formatieavonden voor Triangel Onderzoek gestart naar ef fecten herinrichting polder WADDINXVEEN - Meester Jaap Groe newoud nam vorige week woensdag on der veel feestgejuich afscheid van de Eben Haëzerschool waar hij sinds 1980 lesgaf. Zijn leerlingen van groep drie en die van groep vijf waar hij af en toe lesgaf, wachtten hem bij Groensvoorde met versierde fietsen op. Meester Jaap werd in een ’gouden’ koets bij zijn huis opgehaald. Elk jaar maakte hij het geeikte grapje op Prinsjesdag dat hij de koningin op ging bellen om met haar mee te rijden in de koets,” zo vertelt collega Ans van der Bos. Zuid-Holland gaat het toe nemend tekort aan huisart sen aanpakken Herstel brengt de Gouwe bovenaan OERSTERK Zamioculcas, sierlijke kamerplant die weinig verzorging vraagt hoogte ca 40 cm, 3-4 veren alle seizoenen groen Q Z 5 een diploma van school te laten een goede basis voor een verdere carrière te geven.’ Ook Ed Allard, mentor van Armi ne op het Coenecoop College, vindt het een kwalijke zaak. „De kinderen zijn de dupe. Zij hebben toppers allang hebben uitgestip peld. Is er in Zuid-Holland ooit enig spetterend politiek debat geweest over de wenselijkheid of de noodzaak om het Groene Hart te bebouwen? Geen mo ment. Het is allemaal sluipender wijs gegaan.Afgelopen weken do ken allerlei tv-rubrieken ineens op het onderwerp, maar te laat De koers is al gelopen. Sterker: een denktank (alweer) van rijk, provincie, Rotterdam, Haaglan den, betrokken dorpen en maat schappelijke organisaties zal reeds dit jaar een bebouwings- plan presenteren voor de Zuid- plaspolder. Daarin komt keihard te staan hoeveel tienduizenden huizen dit gebied tussen Zeven huizen, Nieuwerkerk en Gouda kan herbergen, waar precies, hoeveel ruimte er is voor water- berging en of nog plek resteert voor 200 hectare aan kassen. Dat het al zover is, illustreert nog eens dat de discussie over de waarde van het Groene Hart voor de hogere politieke kaders allang een gepasseerd station is. Zij zijn al weer twee stappen ver der. Lees verder op pagina 3. XXX ACTIE ACTIE ACTIE XXX 20+1 CD-RECORDABLE 700 MB/80 MIN. 12,50 a»J4l post office point Koninginneweg 13, Boskoop Tel. (0172) 21 24 11 U heeft al een Comfort Basis abonnement voor 45,00 Meld u voor 1 maart 2004 aan en ontvang 10% korting op de eerste onderhoudsbeurt! ’Nota Ruimte’ wil opnemen dat in Zuid-Holland delen van het Groene Hart mogen worden be bouwd. Er verschenen veront waardigde commentaren tegen dat voornemen in de krant en radio- en tv-rubrieken organi seerden in allerijl discussies over de waarde van het Groene Hart. De overwegende teneur was ’handen af van dit mooie gebied’. De stellingname van minister Dekker is echter helemaal geen nieuws. Al die onrust komt te laat. Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben in november 2003 in hun visie voor de ko mende tien jaar (het ’Streekplan Oost’) al ingestemd met de toe komstige bebouwing in het Groene Hart. Dit betekent dat er al een politiek-wettelijk fiat ligt voor bebouwing van twee stukken: langs het spoor tussen Alphen aan den Rijn en Leiden, en voor de Zuidplaspolder tus sen Zevenhuizen, Gouda en Nieuwerkerk. In die polder gaat het om grootschalige bebouwing met tienduizenden huizen en mogelijk ook een industrieel kas- sengebied. En dat allemaal binnen de groene grenzen die onder paars nog heilig waren. Dat is niet meer zo. Het nu zit tende kabinet-Balkenende heeft al eerder verklaard dat de zeg genschap voor ruimtelijke orde ning wordt verlegd van rijk naar provincies. Niet het rijk, dat on der vorige ministers strak de hand hield aan de begrenzing van het Groene Hart, maar de pro vincie Zuid-Holland is dus tegen woordig het aangewezen orgaan om te besluiten over wel of niet bouwen in dit gebied. En die toe stemming is op 12 november 2003 al afgegeven door Provin ciale Staten. Het ’uitgelekte nieuws’ van enkele weken gele den was daarom voor politiek in gewijden absoluut geen nieuws. Minister Dekker doet eigenlijk niets anders dan in haar ’Nota Ruimte’ braaf het provinciebe- sluit van november jongstleden 57e JAARGANG nr. 2886\ - overschrijven, overeenkomstig de nieuwe verhoudingen tussen rijk en provincie. Het oplaaien van publieke op winding over ’aantasting van het Groene Hart’ toont echter wel aan dat er iets grondig mis is met de politieke besluitvorming. Waarom komt dat voor velen als een schok? De verklaring is dat noch bij de provincie noch bij het rijk noch bij de betreffende Groene Hart gemeenten ooit een echt politiek debat is ge voerd over deze omwenteling. Toegegeven: het ’Streekplan Oost’, het provinciale basisplan dat grootschalige bebouwing nu mogelijk maakt bij Zevenhuizen en tussen Leiden-Alphen, dat komt niet uit de lucht vallen. Er is een lange voorbereiding aan vooraf gegaan, de vereiste in spraakrondes zijn keurig in acht genomen. Formeel bezien klopt het. Maar het grote publiek - en kennelijk ook velen in de media - zijn zich nooit bewust geweest van het stadium van besluitvor ming en de reikwijdte ervan, om dat er nooit een echt beslismo ment is geweest. Stille maar machtige overlegorganen hadden bewoners slaat de schrik om het hart. Maar het is al te laat, het be- een open debat, zonder inspraak. Over deze merkwaardige gang van zaken schreef Henk de Kat strakke banden legden. Bou- onlangs een interessant artikel in de Goudsche Courant. En de Haagsche Courant hield een le zersenquête over de stelling: Bouwen in het Groene Hart moet kunnen. Bijna driekwart van de bezoekers op de inter netsite van de krant was het de eens met die stelling. Slechts 26 procent vond dat het open, groene landschap behouden moet blijven. Het ziet er dus slecht uit voor de liefheb bers van een open, groene ruim te. Volgens Henk de Kat heeft de opgelaaide discussie over bou wen in het Groene Hart pijnlijk duidelijk gemaakt dat belangrijke besluiten in de provincie Zuid- Holland allang niet meer worden genomen door het aangewezen democratisch orgaan daarvoor: Provinciale Staten, ”De ware macht is verschoven naar denk tanks van enkele leidinggevende toppolitici en - niet te vergeten hun ambtelijke adviseurs. Zij ver gaderen in beslotenheid onder namen als ’Platform Zuidvleugel Randstad, 'Regio Randstad’, ’Plat form Groene Hart’ en aan de zij lijn is ook nog een invloedrijke lobby uiterst actief onder de naam ’Deltametropool’. Maar geen gewone sterveling die dergelijke clubs kent, geen nor male kiezer die weet wat ze doen, wie erin zitten. Het is ech ter een machtig vergadercircuit, dat in feite dirigeert wat op het politieke toneel gebeurt De Pro vinciale Staten maar ook de Tweede Kamer mogen uiteinde lijk alleen nog voor de vorm ’ak koord’ stamelen. Dat bleek twee weken geleden wel uit de publicitaire beroering rondom het uitlekken van ’nieuws’ over het Groene Hart Het nieuws zou zijn dat minister S. Dekker (WD, ruimtelijke or dening) in haar binnenkort te verschijnen toekomstvisie, de dinxveen zal zoveel mogelijk haar politieke kanalen gebruiken.Voor de rest ligt de toekomst van Ar mine en haar familie in handen van de overheid. Tot dusver woont het gezin Chanakchian nog steeds in Nederland. Armine uitkomst volgt nog gewoon haar lessen en bereidt zich voor op haar exa men, maar is erg gespannen on der de huidige situatie. Allard: „We hebben nog niks gehoord op de brief van minister Verdonk. Maar het ziet er niet gunstig uit. Ik vermoed dat ze na het behalen van haar diploma alsnog uitgezet REGIO - Bewoners van Snijdel- wijk hebben beroep aangete kend tegen het besluit van de Provincie over de beoogde sporthalkavel aan het Zwarte Pad. Zij verzetten zich tegen de bebouwingscontour die afgelo pen november in het nieuwe streekplan rond deze kavel werd getrokken. De bewoners vinden dat de Provincie onvol doende het besluit heeft gemo tiveerd en volledig voorbij is gegaan aan de tegenargumen ten die in bezwaarschriften werden aangedragen. Boven dien hoort de Provinciale be slissing bestuurlijk gezien op het gemeentelijke niveau thuis en is ze voorbarig. Eerst zou binnen de gemeente en samen met de bevolking een grondige afweging moeten plaatsvinden. In hun beroepschriften wijzen de indieners er ook op dat het streekplan zelf aangeeft van be staande ruimtelijke kenmerken van een gebied uit te willen gaan, de landschappelijke kwali teiten te willen verbeteren en terughoudend te willen zijn met verdere verstedelijking. De Bestuursrechter van de Raad van State is nu gevraagd om dit Provinciale besluit te vernieti gen. „Minister Verdonk heeft een zeer beperkte omschrijving van het begrip ’schrijnend’.Wij willen met een nieuwe brief nogmaals aan dacht vragen voor de situatie.” Armine vluchtte met haar familie uit Armenië wegens bedreigingen tegen het leven van haar vader die predikant is bij de Pinksterge meente. Vijf jaar woonde Armine met haar ouders en haar broer van twintig in het azc in Wad- dinxveen.Vorig jaar verhuisden ze naar het azc in Leiden omdat Waddinxveen haar vestiging sloot. Het gezin komt een aantal maanden tekort voor een 'gene raal pardon’ en moet omdat de vader uitgeprocedeerd is terug naar Armenië. De broer van Ar mine had op achttienjarige leef tijd eigenlijk het Armeense leger in gemoeten en zal naar alle waarschijnlijkheid opgepakt wor den zodra hij het land binnen komt Platforms als ’Randstad’, 'Zuid- vleugel’ en ’Groene Hart’ zijn be stuurlijke vergaderkringen waar in politici en topambtenaren vertegenwoordigd zijn van rijk, provincies, stadsregio’s Haaglan den en Rotterdam en belangen organisaties (boeren, water schappen). Ze vergaderen nooit in het openbaar, maar ze stippe len wel de grote lijnen uit Die lij nen worden vervolgens door de leidinggevende politici (wethou ders van de grote steden, gede puteerden bij de provincies en ministers bij het rijk) doorgeno men met hun politieke achter bannen, waarna de bestuurders - met het gezag van hun status - de onderling al helemaal uitgedok terde strategieën in een slotron- de nog voorleggen aan hun ge meenteraden, Provinciale Staten en Tweede Kamer. Op papier zijn dat de opperste organen, maar in de praktijk zijn deze democra tisch gekozen besturen niet meer dan slaafse bevestigers van wat de politieke en ambtelijke WADDINXVEEN - In een dringende brief aan het adres van minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integra tie) heeft de gemeenteraad aandacht gevraagd voor de toestand van de Armeense Armine Chanakchian. Armine doet dit jaar het schoolexamen VMBO aan het Coene coop College, maar een mogelijke uitzetting dreigt roet in het eten te gooien. Het gezin Chanakchian werd vorig jaar al van het asielzoekerscentrum (azc) Waddinxveen overgeplaatst naar azc Leiden. Met een onderhoud service abonnement kiest u voor warmte, veiligheid en I zekerheid. Uw CV-ketel wordt dan periodiek onderhouden en optimaal afgesteld. I Bij storing staat Neeleman installatieservices 24 uur per dag voor u klaar. Eén telefoontje en u wordt snel, voordelig en vakkundig geholpen door ervaren servicemonteurs. KLAMTEttSSIVtCt I OMOCSMOVO REPARATIE De gemeente volgt het rijksbe leid wat betreft uitgeprocedeer de asielzoekers, maar zal van dit beleid afwijken wanneer het ge zin dreigt uitgezet te worden voor het behalen van het diploma van Armine. Concreet betekent dit, indien Armine mocht worden uitgewezen voordat ze haar di ploma in ontvangst heeft geno men en de gemeente Leiden geen opvang wil of kan bieden, in laatste instantie de gemeente Waddinxveen dat zal doen. In de brief aan de minister geeft de ge meenteraad aan dat ze de situatie buitengewoon schrijnend vindt. ’Het beleid in Nederland is er REGIO - Het Patiëntenplat- juist op gericht om kinderen met form (RPCP-MH) heeft een te lefonische meldactie gehouden gaan en ze daarmee naar de ervaringen met de wachttijden en wachtruimten op de poliklinieken in het GHZ. De meldingen hebben een signaalfunctie en zijn be sproken met het GHZ. Het GHZ herkent de signalen. Het vijf jaar gewerkt aan een toe- ziekenhuis heeft eind vorig jaar komst die ze niet krijgen. De zelf een patiënttevredenheids- overheid is hier voor verant- onderzoek op de poliklinieken woordelijk.” De gemeente Wad- gehouden en zal de uitkomsten hiervan integreren met de uit komsten van de telefonische meldactie. Op basis van de re sultaten van de meldactie en het onderzoek zal een actie plan gemaakt worden. Als belangrijkste blijkt dat langer dan een kwar tier wachten als vervelend wordt ervaren. Bij de wachttij den willen patiënten informatie over de duur van de wachttijd zodat zij eventueel een kop koffie kunnen gaan drinken of een nieuwe afspraak kunnen maken bij een lange wachttijd, wordt.” Het Coenecoop College gaat een nieuwe brief opstellen voor minister Verdonk. Allard: REGIO - Jarenlang gold onder ’paars’ het adagium dat het Groene Hart groen moest blij- sluit is al genomen. Zonder ven. Na de contingenten kwa men de bebouwingscontouren die de woonkernen in het gebied aan wen mocht alleen binnen die contouren en onze taal werd verrijkt met het woord inbrei den. Op een merkwaardige ma nier en feitelijk zonder openbaar debat is daar nu drastisch veran dering in gekomen. Minister S. Dekker heeft het roer volledig afgelopen week omgegooid: bouwen moet kun nen in de zone tussen Leiden en Alphen aan den Rijn en de Zuid plaspolder. Menige Groene Hart- TOTAALOPLAGE RIJN EN GOUWE WEEKBLADEN 186.000 EXEMPLAREN Bij de inrichting van de wacht ruimte verwachten zij meer va riatie in stoelen en aantrekke lijke recente lectuur.. Het Regionaal Patiënten Con- sumenten Platform Midden t Holland (RPCP-MH) behartigt de belangen van patiënten, ge- handicapten, chronische zieken g en andere consumenten van de zorg. Het Patiëntenplatform is geïn teresseerd in uw ervaringen in de gezondheidszorg. U kunt ons ook bellen voor informa tie, vragen of advies. Bel of mail: tel. 0182-512777 ma t/m do van 09.00-17.00 en vrijdag van 09.00-13.00; e-mail: ikg@rpcp-mh.nl w GOUDA.ACHTERW1LLENSEWEG 31,0182-581337, DONDERDAG KOOPAVOND WOERDEN, RIETVELD 36A. 0348-415667, VRIJDAG KOOPAVOND V’S X we

Weekblad voor Waddinxveen | 2004 | | pagina 1