is mijn lust en leven Sporten de genocide te vergeten om Kalligraferen Eerst ontspannen, dan ontbijten weg bij z’n auto of de voetbal of de tuin. gg^ v Wereld- Informatie- avond Vrouwen van Nu steunen SKR Historisch centrum ‘Hi-Ha- Cock Verstoep brons Hoogeboom’ gebedsdag open in vakantie '"WH i WOENSDAG 25 FEBRUARI 2004 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 15 Kalligaferen is een monikkenwerk, vertelt Ulli van Veen. (Foto: Liesbeth van der Vis) Straatkinderen kwamen helpen bij de volleybaltrainingen. (Eigen foto) Door Brigitte Bosman WADDINXVEEN - Het is haar lust en haar leven: kalligraferen. De kunst van het schoonschrijven. Ulli van Veen heeft enorme hoeveelheden naslagwerk, voorbeelden, bijbels en kruidenboeken om ideeën uit over te nemen en door te geven. Door te geven aan haar cursisten die ze als vrijwilliger bij de SWW iedere don derdag met veel plezier en enthou siasme begeleidt. Momenteel is er een tentoonstelling van haar werk in de bibliotheek in Waddinxveen, waar vele werkstukken van haar hand te bewonderen zijn. In 2001 werd Ulli gevraagd het werk van Cees van der Poel over te ne men. Ze ging toen als vrijwilliger les geven in het kalligraferen bij de SWW in het Anne Franckcentrum. „Cees heeft het lesgeven altijd heel goed gedaan”, vertelt ze. „Hij werkte echt op universitair niveau.” Ulli heeft voor een andere aanpak van de lessen gekozen, ze werkt minder strak dan hij, maar ze prijst zijn werkmethode en opzet. „Je moet je altijd in de mensen verplaatsen als je een nieuwe cursus of workshop schrijft of opzet. In de bieb kun je de geschiedenis en achtergronden op zoeken.Vrijwel alle mensen die op cursus komen, willen gewoon aan de slag”, is haar ervaring. Ulli geeft sa men met Jan Engelsman les. „Hij doet de opleiding tot schrijven, ik doe het versieren.” Momenteel draaien er vier cursussen en een workshop voor degenen die na vier kaar, daar leer je ook het meeste van. Als je er zit ga je vanzelf aan de slag, en wat je thuis wilt doen, is ge heel vrijwillig.” Het oefenen in schrijven gebeurt op ruitjesblokken. „Als je dat later ko- MOERKAPELLE - Tijdens de afdelingsavond van vori ge week woensdag over handigden de Vrouwen van Nu de opbrengst van de Waterloopleinmarkt aan de voorzitter van de SKR, de heer A. Noordam. Zoals eerder vermeld werd deze tweedehandsmarkt gehou den tijdens de jaarvergade ring op 2I januari. Dat dit een groot succes is ge weest blijkt wel uit de op brengst van 238,05 euro.Vol trots werd dit be drag aan de heer Noordam overhandigd, die zich op zijn beurt ook zeer ver heugd toonde. De heer Noordam kon gelijk vertel len waaraan het bedrag be steed zal worden. De SKR zal dit jaar voor de kinde ren uit de dorpen die zij steunen een vakantie ver zorgen. De kinderen zullen niet naar Nederland ge haald worden, wat extra kosten, als de reis en de paspoorten, met zich zou meebrengen. Bovendien zou de taal voor extra problemen zorgen. Er is gekozen om een huis in Roemenië te huren, zodat de kinderen in eigen land en omringd door mensen met hun eigen taal van een ontspannen vakantie mo gen genieten. Even weg uit de dagelijkse armoede en zorgen. De kosten voor de ze vakantie bedragen onge veer 9,- euro per kind per dag, zodat mede door dit bedrag 26 kinderen één onbezorgde vakantiedag kunnen vieren. rondje er omheen lopen. De enige variatie die ze hadden was om, in plaats van een cirkel, een vierkant te maken. „Dat is geen gym, dat is stof happen.” De trainers hebben de do centen zo’n veertig verschillende spelletjes geleerd. Daarvoor kreeg elke school tien ballen en een net.” In 2001 is de eerste fase succesvol afgerond. Nederland bekostigde het sportpro- ject voor schoolkinderen.Toen was het aan de Rwandese regering om de docenten die gymnastiek op scholen gaven, daarvoor te betalen en ook te kijken naar de ontwikke ling van sportverenigingen voor na schooltijd. „Dit is het punt waar we nu tegen aan hikken. De Rwandese regering heeft een belofte gedaan, maar daar is nog niks van gekomen. Dat valt te gen, maar we blijven afwachten. Het waren, en de kinderen zonder familie kwamen op straat.” Uit de twaalf provincies van Rwanda kwamen min stens twee gerecruteerden voor de sporttraining. Sommigen waren al met sport bezig, anderen kwamen uit het onderwijs. Verplicht was dat ze hbo-geschoold moesten zijn. Uit de ruim I50 mensen werden er der tig geselecteerd.28 behaalden uitein delijk hun diploma.Voordat ze ge slaagd waren, hebben de trainers een traject van ongeveer anderhalf jaar afgelegd. Straatkinderen kwamen hel pen bij de training. „De kinderen kregen eten en drinken als ze mee deden aan de training. Elke dag wa ren ze er.” De cursus was opgedeeld in vier perioden van twee maanden. Na elke periode volgde één maand stage op een lagere school. De trainers zijn alle communes (in totaal I44) afgegaan om daar één docent per lagere school te trainen. In totaal deden er 2I48 scholen mee. „Ik ben er drie keer geweest in die tijd voor tussentijdse evaluatie. Het is natuurlijk erg belangrijk dat de trainers wel de juiste methodes gebruiken. De leraar moet niet op de verkeerde manier iets bijgebracht worden.” Sport is erg belangrijk voor kinde ren, waar ook ter wereld. „Zestig procent van de bevolking van Rwan da is kind. Malaria is doodsoorzaak nummer één. Daarna volgen aids, ar moede ën oorlog.” De Rwandese kinderen hebben wel ‘lichamelijke opvoeding’ in hun lesrooster staan, maar daar werd vrijwel niks mee ge daan. „Het gebeurde misschien een enkele keer dat een enthousiaste le rares de kinderen mee naar buiten nam. Dan moesten ze in een kring gaan staan, en konden ze elk een een ragfijn kunstwerkje strijkt. In januari en in de herfst starten er altijd nieuwe cursussen. Belangstellenden kunnen contact op nemen met de SWW: 0I82- 631932/615555. pieert, zie je de ruitjes niet meer.” Er wordt veel gebruik gemaakt van mo derne technieken. Ulli maakt ook re gelmatig werk op verzoek. „Er is zo veel en het is zo mooi!” verzucht Ulli, terwijl ze met haar hand over om het Evangelie te bereiken”, al dus Renzo Wouters. Behalve het mannenontbijt or ganiseert het comité Zevenhui- zen-Moerkapelle van Mannen in Beweging ook thema-avon- den.. De eerstvolgende thema- avond is in juni en deze avon den zijn voor zowel mannen als vrouwen vrij toegankelijk. al in de eerste ronde verloor hij van clubgenoot Peter van de Vegt. Het werd een spannende finale. Her en der lieten alle spelers wel wat punten liggen. Tot aan de laatste ronde was er één speler die nog niet verlo ren had. Rob Kuster uit Gouda, 2e reserve, had echter drie re mises achter zijn naam staan. Hij ging de slotronde in met een punt voorsprong bp Van niveau’s toch nog graag verder wil len. „Omdat mensen niet kunnen of willen stoppen”, lacht Ulli. Het indelen en versieren is vaak waar de mensen voor komen. „We kijken naar oude boeken, dragen daar voorbeelden uit aan.Vdnuit ou de bijbels en kruidenboeken wordt het kalligraferen ’vertaald’ naar het heden en gebruikt voor werkstuk ken, gedichten, teksten. Het is geen nadoen. Monniken gebruikten vroe ger ook eikaars werk als voorbeeld. Het wordt ieders eigen werk, omdat ieder zijn eigen hand heeft." Ulli laat vele bijzondere werkstukken en ’koude-rillingen-gedichtjes’ de revue passeren. „We beginnen met mensen wijs te maken met de pen, drie alfa betten leren schrijven en streepjes zetten.” Ulli zet al het huiswerk in de computer en geeft het terug, aan alle cursisten, met correcties en aanwij zingen om de tekst en de versierin gen nog mooier te maken en te per fectioneren. Soms zit het ’m maar in hele kleine veranderingen, omlijning van een on derdeel van de prent, waardoor er eenheid in stijl en techniek ontstaat. „Ze werken zich helemaal de blaren, daar komt het dus op neer”, aldus Ulli. Ze is met haar vrijwilligerswerk al zo’n drie dagen per week druk be zig. Er komt steeds meer bij, zoals nu de workshop. De cursussen zijn bedoeld voor jong en oud en hebben minimaal 5 cursis ten. „Anders is het niet gezellig, maar ook niet leerzaam. Je ziet het van el- wijk uit Capelle a/d IJssel had echter het beste moyenne tot dan toe gespeeld. Drie kanshebbers zer van, kun je er wat mee in je leven van alle dag. Iedere man/vrouw loopt wel eens te gen een muur op. Er zijn nu eenmaal verschillen tussen mannen en vrouwen. Hoe ga je daar mee om. Wil je dat de an der verandert, of is het de be doeling dat jijzelf ermee aan de slag gaat. Je probeert elkaar ook praktisch tot steun te zijn. Kijk, wij zijn niet tegen vrou wen. Ik merk dat mensen het soms een beetje eng vinden, zo’n clubje mannen. Maar, wan neer je met een aantal mannen bij elkaar bent, dan kun je el kaar veel directer aanspreken op gedrag of verantwoordelijk heid, dan wanneer de partner erbij is. Je bent als doelgroep bij elkaar en dat schept toch een andere sfeer,” aldus Mark.„De doelgroep van de mannenbe weging wordt in de eerste in stantie gevormd door alle min of meer meelevende chris- ten/mannen, jong en oud. In ons land gaat dat om zo'n 1,5 mil joen mannen.” De mannenbeweging is georga niseerd als een platvorm, een MOERKAPELLE - BV Moerka pelle was goed vertegenwoor digd tijdens de districtsfinale Bandstoten 3e klasse in ‘Het wapen van Moerkapelle’. Drie spelers wisten zich via de voor rondes te plaatsen. Maar Niels van der Vlist zegde wegens va kantie af. Reeuwijker Cock Ver stoep en Waddinxvener Paul Hillegers speelden wel mee. Omdat één van de andere deel nemers afgelopen week vader werd, moest ook hij afzeggen. De nummer negen en tien uit de voorrondes maakten het achttal compleet. Joop van Veen uit Gouda was door zijn hoog ste moyenne in de voorronde om besloten we om een man nenontbijt te organiseren. Het eerste ontbijt was 8 april 2000 in Moerkapelle.Tot onze verba zing meldde zich toen 26 man nen aan. Best wel veel en het was beregezellig. De insteek is: eerst een ont spannen ontmoeting, dat was het ontbijt met elkaar. En we wilden dat het ontbijt beter zou zijn, dan welke kerel zater dagmorgen thuis zou hebben. Het moest gewoon top zijn. Daar houden we ons nog aan.” „Na het ontbijt houdt één van ons een inleiding, en stelt naar aanleiding daarvan wat vragen, die besproken worden en dan wordt er afgesloten met het kringgebed. We beginnen om 8 uur en om kwart over tien stoppen we. In het begin wer den de ontbijten om de drie tot vier maanden gehouden. Meestal waren er rond de 22 mensen. Het aantal deelnemers is wel terug-gelopen, maar de ont moetingen zijn regelmatiger en intenser en we hopen dat er wel weer meer mannen zullen ZEVENHUIZEN - Johan Hoogeboom treedt op 28 fe bruari met ‘Hl-Ha-Hooge- boom’op in de theaterzaal van Sport Cultureel Centrum Swanla in Zevenhuizen. Er bestaat nogal wat onenig heid over wanneer iets nou ge slaagd is en wanneer juist niet. Als je zoon zijn MAVO haalt terwijl hij makkelijk HAVO had kunnen doen, ben je dan als ou der tevreden? Kijk, je bent blij als jouw ploeg een punt scoort, maar staat de tegenpartij ook te juichen? Als de AEX instort, is dat dan in je voordeel of in je nadeel? Johan maakt het allemaal niets uit. Hij laat zich graag een avondje omkopen om als een soort scheidsrechter vanaf een neutrale plaats te vertellen wat de hoogste bieder wil horen. Muzikaal cabaret van hoog ni veau. Kaarten kosten 10,- euro. Aanvang van de voorstelling is om 20.15 uur. komen”, aldus Mark van de La- gemaat. Een van de doelstelling van Mannen in beweging is om vriendschap te bevorderen. Daarom organiseert men maandelijks een mannënontbijt, zodat mensen elkaar vaker kunnen ontmoeten. Er zijn geen leeftijdsgrenzen om deel te nemen aan het ontbijt; je moet wel man zijn. Het is een interkerkelijke organisatie. Het zijn mannen die over het leven na denken en zich bezig hou den met theologische zaken. „We zijn niet zweverig, maar staan positief in het leven. We proberen zingevingvragen te beantwoorden. Dat is iets wat onderling bindt, om op die vra gen een Bijbels antwoord te vinden; Wat betekent het nu concreet om man te zijn, wat betekent het voor een man wanneer hij bijvoorbeeld werk loos wordt, maar ook hoe ver taal ik de Bijbelse boodschap, wat kun je ermee voor het le ven van alle dag.Waarom heeft God twee verschillende cre aties gemaakt? Word je er wij- WADDINXVEEN - Het Ministerie van Buitenlandse Zaken startte zo’n zeven jaar geleden een grootschalig sportproject voor de kinderen van Rwanda. Door middel van sport wil de de regering de kinderen van Rwanda helpen de genocide te ver werken en vergeten. Inmiddels zijn we zeven jaar verder. Een terugblik met Jaap Akkerhuis, gymdocent en projectbegeleider. „Ik was door de Rwandese Volleybal- bond (FRVB) uitgenodigd om een volleybalclinic te geven. De voorzit ter van de FRVB, Robbert Bayigamba, is inmiddels minister van Sport, Jeugd en Cultuur.Twee weken lang heb ik iedere dag een ander onderwerp be handeld. Maar niks wat ik uitlegde, kwam later terug in hun lessen. Dat verbaasde rtiij. Ik kreeg ook geen vragen of ze het niet begrepen had den. Later begreep ik pas dat het in hun cultuur onbeleefd is om te vra gen. Onbeleefd omdat ze zelf niet dom willen lijken, maar ook onbe leefd omdat ze de docent niet willen beledigen omdat hij iets niet goed uitgelegd heeft. Gelukkig kwamen la ter wel de vragen, want ze zijn pas dom als ze niets vragen!” In een brief naar het ministerie, schreef Akkerhuis dat een clinic ge ven in een land waar niemand ge schoold is, weggegooid geld is. „Er is geen sprake van bijscholing, want er is geen scholing.” Het ministerie zet te een zeven-jarenplan op: vijf jaar lang (duur van het sportproject op scholen) zou de Nederlandse rege ring meebetalen, het zesde en zeven de jaar zou de Rwandese regering op zich moeten nemen. „De opdracht van de regering was: laat maar sporten, om ook de geno cide te kunnen vergeten.Toen wij daar in ‘97 kwamen, was het nog maar drie jaar geleden voordat de genocide plaatshad. Het rook nog naar bloed. Kinderen woonden bij fa milie omdat hun ouders vermoord organisatievorm waarbij allerlei groepen samenwerken die hun eigen zelfstandigheid houden, de gedoodverfde favoriet, maar De visie die bij het platvorm voor ogen staat komt neer op: Het stimuleren van mannen om hun leven aan God toe te wij den en Christus na te volgen en de Heilige Geest te laten door werken op alle terreinen van het leven. Mannen toerusten zodat zij het leren wat het is, man te zijn in alle rollen en ve- rant-woor-delijkheden: als echtgenoot, vader, vriend, colle ga, gemeentelid. Mannen stimu- Veen en Muilwijk. Albert Muil- leren om hechte en openharti ge vriendschappen op te bouwen waar-binnen geestelijk en praktisch met elkaar meege- Drie kanshebbers moesten leefd wordt. Mannen uitdagen gaan strijden om de titel. Muil- niet-christenmannen met wijk speelde tegen V/d Vegt en de anderen tegen elkaar. V/d Vegt wilde winnen om zo van de laatste plaats af te komen en deed dat ook. De directe strijd ging toen tus sen de beide Gouwenaars. In een niet hoogstaande partij, met dan de ene op voorsprong en dan de andere, wist Joop van Veen als eerste de 55 car. te volbrengen. Kuster had nog de nabeurt om op gelijke hoogte te komen en zo de titel te grij pen. Eerder in dit finaleweekend lukte het hem al drie keer om zo toch nog een punt in de wacht te slepen. Tegen Cock Verstoep, van de organiserende vereniging, maakte hij er zelfs elf in de nabeurt. Maar de ze nuwen sloegen toe en Kuster produceerde een car. en kwam er zo twee tekort. Door dit re sultaat werd Joop van Veen dis- trictskampioen, Kuster werd tweede en Ver stoep kaapte de derde plaats weg voor Muilwijk. Paul Hille gers eindigde op de 6e plaats. ZEVENHUIZEN/MOERKA- PELLE - Het bestuur van de NPV afdeling Zevenhuizen/ Moerkapelle organiseert een aantal informatieve avonden waarbij psychosociale vragen op een begrijpelijke manier aan de orde gesteld worden. Op 2 maart verzorgt Drs. D.W.J. van Pelt, psycholoog van Eleos te Dordrecht, een lezing met de titel ’Angsten en Fo bieën’ Voor deze lezing wil de NPV al le vrijwilligers, leden en belang stellenden uitnodigen. Tevens houdt het NPV op deze avond de jaarvergadering. De avond wordt gehouden in de grote zaal van Beth-San, Kerkplein I in Moerkapelle. De lezing start om 20.00, vanaf 19.45 staat de koffie klaar. is ook geen onwilligheid. Er is geen geld, en dan snap ik dat andere zaken als gezondheid en voeding voorgaan. Maar het kan ook én-én.Als het er nu niet is, misschien is het er dan over een half jaar.Tijd is voor hen een rekbaar begrip. Er is mij eens verteld:Voor u is tijd een punt, voor ons is het elastiek.” De onderwijsinspecteuren geven wel toestemming aan de getrainde do centen om lichamelijke opvoeding te geven. Maar voor deze extra taak worden ze niet betaald.Vaak komt het voor dat de desbetreffende do cent zijn eigen klas moet verlaten om een andere klas gymles te kun nen geven. De docenten hebben ex tra werk, maar worden hier niet voor betaald. Het Rwandese sport- project zit dus in een tweede fase. In de eerste fase werd de trainers het minivolleybal bijgebracht voor op scholen.Voor de tweede fase is het ook belangrijk dat ze beter worden getrained in het echte volleybal.Voor een groot deel is dit al gebeurd in de eerste fase, maar er moet hier en daar nog aan geschaafd worden. „De Rwandese Volleybalbond en de Rwandese regering moeten geld vrij maken om mij daar naar toe te ha len. Ik word niet meer gefinancierd door de Nederlandse regering. Hun gedeelte van het project is afgeslo ten. Maar ze zijn erg positief. Ik krijg wekelijks mailtjes van trainers.” Inmiddels is er ook sprake van een zelfde project, ditmaal in een vluch telingenkamp in Uganda. „Ik heb daar al een zevental workshops gegeven. Maar ik wil alleen maar beginnen, als dit project ook een vervolg krijgt. Wie a zegt, moet ook b zeggen. Als we iets beginnen, moet er ook vol doende geld zijn om het project een aantal jaren door te zetten.” „Het sportproject in Rwanda is een succes. Neemt de Rwandese rege ring het over, dan is het succes com pleet. We wachten af.” ZEVENHUIZEN - Op de jaar lijkse Wereldgebedsdag, vrijdag 5 maart, komen christenen van over de hele wereld bijeen om te bidden. Zij hebben een van tevoren vastgestelde viering zodat iedereen, 24 uur lang, de zelfde viering meemaakt. De viering van dit jaar komt uit Pa nama. Het thema is: ‘Vol ver trouwen bouwen aan toe komst’.De vrouwen van Panama willen laten zien dat het bouwen aan de toekomst iets is van alle tijden. De viering van Wereldgebedsdag in Zeven huizen vindt dit jaar plaats op vrijdag 5 maart, in het kerkge bouw van deVer.Vrijzinnig Her vormden aan de Dorpsstraat. Aan deze viering werkt ook het oecumenisch gelegenheidskoor mee en de Wereldwinkel is met hun producten aanwezig. De dienst begint om I9.30 uur. De eerste mannendag werd ge houden in de Burght te Haam stede, met als uitgangspunt: als er vijftig komen zijn we blij. Er kwamen er I50 en het bleek dat de formule goed was.” De Burght ging failliet en men zocht naar andere wegen. Im mers, wat daar kon, zou ergens anders toch ook kunnen. In I992 is er een mannendag in Urk gehouden. „Daarna is er ook in Rijnsburg een mannen groep ontstaan, die draaien nog steeds.Twee keer per jaar heb ben die een mannendag. Daar worden twee sprekers uitgeno digd; er wordt veel gezongen en er is een lunch. Op zo’n mannendag werd het idee geopperd van een man- nen-ontbijt. Er worden halfjaar lijks diverse mannendagen in deze regio georganiseerd, (Noordwijkerhout, Delft, Gouda, Oudewater) daar zitten we in Moerkapelle tussenin.We zouden concurrenten van el kaar worden als we dat ook hier zouden organiseren. Daar- Door Paula van Doorn- Van der Meijde ZEVENHUIZEN - Het Man nencomité ‘Mannen in Bewe ging organiseren elke maand een mannenontbijt. Vorige week zat het Weekblad met het mannencomité aan het Valen- tijnsontbijt. Maar wat is nu ei genlijk het mannencomité ‘Mannen in Beweging’? Renzo Wouters en zijn over buurman Mark van de Lage- maat, één van de initiatiefne mers van Mannen in Beweging, vertellen wat achtergrondin formatie. „Eigenlijk is het ont staan door de vrouwen. Er werden landelijk veel vrouwen- koffie-ochtenden en een- en meerdaagse conferenties geor ganiseerd onder de naam Vrouw Zijn. Die werden door honderden vrouwen uit het land bezocht.” In I98I namen Henk Binnen dijk en legerpredikant Dick Langhenkel het initiatief om za terdags iets voor mannen te doen. „In het begin werden ze finaal uitgelachen, want op za terdag krijg je een man niet ZEVENHUIZEN - Het Histori sche Centrum ‘Ons Verleden’ te Zevenhuizen opent op za terdag 28 februari weer haar deuren voor het publiek van 13.30 uur tot circa 16.00 uur.ln het Historisch Centrum zijn onder andere: een oudheidka mer met een tentoonstelling van de boerderijen uit de re- gioWat kunt u hier vinden. In de filmzaal wordt een dvd ge draaid over het water dat Ne derland in de toekomst gaat bedreigen door de klimaat ver anderingen. Bij de Stichting Jan C. Lunenburg kunnen bezoe kers wederom het hart opha len inzake de enorme molen rijkdom wat de Schermer heeft gekend en wat gedeeltelijk bin nen enkele jaren weer terug gebracht zal worden. Hier zal tevens een film worden ge draaid van de Schermer met haar omgeving en in het bijzon der de molens. Deze stichting heeft voor de vrijwillige bijdra ge op de bovenverdieping een speciale manier om de lamp te laten branden.De Vereniging Molenvrienden Rottemerenge- bied heeft haar waar weer uit gestald liggen dit alles voor het behoud van de Molenviergang. Ook kunnen bezoekers met de Genealogische Werkgroep hun familiestamboom uitvoerig be praten. Het Historisch Cen trum is te vinden aan de Twee- manspolder I5, Zevenhuizen. Voor inlichtingen: tel. 06- 53385372 of jomolen@ci- stron.nl. I I

Weekblad voor Waddinxveen | 2004 | | pagina 15